Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 7 2009, 03:35 PM) *
Sincer de morcov crud nu am auzit pana acum sa se dea copiilor.In diversificare intra sucul de mar si apoi de morcov.Doar de suc stiam.


Buna ! poate m-am exprimat eu gresit , ma refeream la sucul de morcov crud in amestec cu alte sucuri.
florynna_27
QUOTE(Dana Neagu @ May 4 2009, 06:57 PM) *
multa sanatate micutului Cristi pentru cele 6 lunisoare si aceleasi urari si mamei,sa aiba putere sa-l creasca mare si voinic occasion.gif !flacaiasul meu face 6 luni pe 6 mai!


Buna! Am citit pe o pagina ca esti focsaneanca , eu sunt din Odobesti. trandafir.gif smile.gif
natsandrea
intr-adevar ceapa e alergogen, dar nu i-am dat sa il manance, efectiv a fiert la un loc cu celelalte legume, asta la recomandarea dr
in carti scriu foarte multe, e adevarat, dar cred ca instinctul matern e mult mai important decat ce scrie in carte, tu esti singura care iti poti da seama de nevoile bb-lului tau
am citit si eu multe carti de specialitate, si crede-ma ca in nici una nu scria la fel, se contraziceau in unele privinte, asa ca eu nu ma iau dupa carti
acum fiecare face cum doreste
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 7 2009, 05:01 PM) *
Buna ! poate m-am exprimat eu gresit , ma refeream la sucul de morcov crud in amestec cu alte sucuri.




BUNA!
ASA MAI DA.SUC DE MORCOV II DAU SI EU CU SUC DE MAR SAU MAR PASAT.AZI I-AM FACUT BRANZICA SI I-A PLACUT. bananab.gif
fly34
QUOTE(natsandrea @ May 7 2009, 08:25 PM) *
intr-adevar ceapa e alergogen, dar nu i-am dat sa il manance, efectiv a fiert la un loc cu celelalte legume, asta la recomandarea dr
in carti scriu foarte multe, e adevarat, dar cred ca instinctul matern e mult mai important decat ce scrie in carte, tu esti singura care iti poti da seama de nevoile bb-lului tau
am citit si eu multe carti de specialitate, si crede-ma ca in nici una nu scria la fel, se contraziceau in unele privinte, asa ca eu nu ma iau dupa carti
acum fiecare face cum doreste




DACA TE UITI IN CARTI AJUNGI LA BALAMUC.IN FIECARE CARTE SCRIE ALTCEVA. NU STII DUPA CINE SA TE IEI. EU MA IAU DUPA CE-MI SPUNE DOCTORA SI DACA VAD CA CEVA NU ESTE IN REGULA RENUNT. FIECARE COPIL ESTE DIFERIT.CE-I PRIESTE UNUIA POATE SA NU-I PRIASCA ALTUIA SI TOT ASA.MA REFER LA DIIVERSIFICARE.
Dana1975
QUOTE(florynna_27 @ May 7 2009, 05:57 PM) *
Buna! Am citit pe o pagina ca esti focsaneanca , eu sunt din Odobesti. trandafir.gif smile.gif

buna florina,ma bucur sa cunosc o alta vrinceanca,in Odobesti ajungeam cind aveam nevoie de dentist,aveati acolo unul foarte bun pe care-l cunosteam!
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 7 2009, 07:31 PM) *
BUNA!
ASA MAI DA.SUC DE MORCOV II DAU SI EU CU SUC DE MAR SAU MAR PASAT.AZI I-AM FACUT BRANZICA SI I-A PLACUT. bananab.gif



Buna ! Eu nu ii dau branzica zilonic , dar atunci cand ii dau folosesc spe toate cele 3 sucuri : mar, para, morcov si ii place foarte mult : yami.gif
Voi ati auzit la stiri sau din alta sursa ca nu se mai da alocatia de 200 ron bebelusilor a caror mamici au optat pt. cei 85% ?

florynna_27
QUOTE(Dana Neagu @ May 7 2009, 10:34 PM) *
buna florina,ma bucur sa cunosc o alta vrinceanca,in Odobesti ajungeam cind aveam nevoie de dentist,aveati acolo unul foarte bun pe care-l cunosteam!


Buna ! Parintii mei apartin de Odobesti(Unirea), dar la scoala generala , liceu le-am facut in Focsani.
Eu locuiesc in Bucuresti de aproape 4 ani.
ioana_hart
buna. am si eu fetita ,nascuta pe 11.11.2005. numele ei este alecsia ioana. acum este la gradinita , grupa mica. sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi! pupici!
Raluca1982
QUOTE(florynna_27 @ May 8 2009, 09:45 AM) *
Buna ! Eu nu ii dau branzica zilonic , dar atunci cand ii dau folosesc spe toate cele 3 sucuri : mar, para, morcov si ii place foarte mult : yami.gif
Voi ati auzit la stiri sau din alta sursa ca nu se mai da alocatia de 200 ron bebelusilor a caror mamici au optat pt. cei 85% ?

cum adica?e pe bune stirea asta? mad.gif
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 8 2009, 10:45 AM) *
Buna ! Eu nu ii dau branzica zilonic , dar atunci cand ii dau folosesc spe toate cele 3 sucuri : mar, para, morcov si ii place foarte mult : yami.gif
Voi ati auzit la stiri sau din alta sursa ca nu se mai da alocatia de 200 ron bebelusilor a caror mamici au optat pt. cei 85% ?


NU SINCER NU AM AUZIT SI NU CRED CHESTIA ASTA.ALOCATIA S-A DAT MEREU INDIFERENT DE SCHIMBARI.
ralucastef
stirea e pe bune
fetele care i-au 85% nu sa mai i-a alocatia de 200 roni
fly34
QUOTE(ralucastef @ May 8 2009, 04:09 PM) *
stirea e pe bune
fetele care i-au 85% nu sa mai i-a alocatia de 200 roni


UNDE AI AUZIT TU ASTA?
EU IERI AM AVUT TREABA LA DIRECTIA MUNCII SI NU MI-AU ZIS NIMIC IN SENSUL ASTA.
UNDE AI CITIT? DA-MI SI MIE ARTICOLUL DE UNDE TE-AI INFORMAT.
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 8 2009, 04:30 PM) *
UNDE AI AUZIT TU ASTA?
EU IERI AM AVUT TREABA LA DIRECTIA MUNCII SI NU MI-AU ZIS NIMIC IN SENSUL ASTA.
UNDE AI CITIT? DA-MI SI MIE ARTICOLUL DE UNDE TE-AI INFORMAT.


Buna! Eu am vazut la stiri la protv aseara si azi dimineata, am sunat si eu la agentia de prestatii sociale si mi s-a spus ca si ei au auzit de abia azi , si ca nu este nimik oficial.
Ministrul Sarbu a zis ca mamele care primesc indemnizatia de 85 % sunt prea bogate ca sa mai primeasca si cei 200 ron alocatia nervi.gif
O sa vedem ce va fi .
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 8 2009, 07:16 PM) *
Buna! Eu am vazut la stiri la protv aseara si azi dimineata, am sunat si eu la agentia de prestatii sociale si mi s-a spus ca si ei au auzit de abia azi , si ca nu este nimik oficial.
Ministrul Sarbu a zis ca mamele care primesc indemnizatia de 85 % sunt prea bogate ca sa mai primeasca si cei 200 ron alocatia nervi.gif
O sa vedem ce va fi .



DA TOT CE SE POATE DAR NU ESTE NIMIC OFICIAL. TE ASTEPTI DE LA ASTIA SA SCHIMBE TOT TIMPUL CATE CEVA.
Va redau din textul legii nr. 61/1993 , cu actualizarile la zi:
Art. 1. - (1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
fly34
LAMURITI-MA SI PE MINE....VOI SPALATI TETINELE SI BIBEROANELE DUPA FIECARE UTILIZARE CU DETERGENT??
VA INTREB PENTRU CA AM CUMPARAT NISTE TETINE NOI DE LA AVENT O FIRMA ENGLEZEASCA SI PE CUTIE SCRIA SA NU FOLOSIM DETERGENTI PT.SPALAREA LOR.STAU SI MA INTREB CUM SA LE SPAL DOAR CU APA?
Raluca1982
QUOTE(fly34 @ May 9 2009, 08:34 PM) *
LAMURITI-MA SI PE MINE....VOI SPALATI TETINELE SI BIBEROANELE DUPA FIECARE UTILIZARE CU DETERGENT??
VA INTREB PENTRU CA AM CUMPARAT NISTE TETINE NOI DE LA AVENT O FIRMA ENGLEZEASCA SI PE CUTIE SCRIA SA NU FOLOSIM DETERGENTI PT.SPALAREA LOR.STAU SI MA INTREB CUM SA LE SPAL DOAR CU APA?

buna. sa stii ca eu nu spal tetinele cu detergent, doar sticlutele. le sterilizez de doua ori pe sapt (si sticlele si tetinele). nu stiu daca e bine sau rau, asa am facut de la inceput si nu am avut probleme. oricum, daca ar fi sa ma iau dupa toate regulile din carti si ale pediatrilor ar trebui s-o inchid intr-un glob de sticla. ramane la latitudinea ta sa faci cum crezi ca e mai bine pt puiutu tau.
dani stefan
QUOTE(florynna_27 @ May 8 2009, 09:45 AM) *
Buna ! Eu nu ii dau branzica zilonic , dar atunci cand ii dau folosesc spe toate cele 3 sucuri : mar, para, morcov si ii place foarte mult : yami.gif
Voi ati auzit la stiri sau din alta sursa ca nu se mai da alocatia de 200 ron bebelusilor a caror mamici au optat pt. cei 85% ?

buna, am auzit si eu la tv dar nu stiu ce sa cred. sper sa nu fie adevarat. totusi cred ca nu e inca nimic oficial
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ May 10 2009, 06:01 PM) *
buna. sa stii ca eu nu spal tetinele cu detergent, doar sticlutele. le sterilizez de doua ori pe sapt (si sticlele si tetinele). nu stiu daca e bine sau rau, asa am facut de la inceput si nu am avut probleme. oricum, daca ar fi sa ma iau dupa toate regulile din carti si ale pediatrilor ar trebui s-o inchid intr-un glob de sticla. ramane la latitudinea ta sa faci cum crezi ca e mai bine pt puiutu tau.



Buna!
si tetinele cu ce le speli??
florynna_27
Neatza fetele ! smile.gif ce apa folositi voi la prepararea supei sau a lapticului?
Eu sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire , cu detergent le spal o singura data pe zi , dar nu las sa treaca mai mult 1-2 zile.
florynna_27
Voi ce scutece folositi?
Eu folosesc pampers si baietelul meu a facut o ciuperca la putzulica de la ele, chestia e ca sunt de-alea fabricate in Polonia, mai bine zis contrafacute.
Cred ca o sa o rog pe verisoara mea din America sa imi trimita de acolo, e alta calitate fata de ce se gaseste la noi.
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 11 2009, 10:54 AM) *
Voi ce scutece folositi?
Eu folosesc pampers si baietelul meu a facut o ciuperca la putzulica de la ele, chestia e ca sunt de-alea fabricate in Polonia, mai bine zis contrafacute.
Cred ca o sa o rog pe verisoara mea din America sa imi trimita de acolo, e alta calitate fata de ce se gaseste la noi.




BUNA!
SI NOI FOLOSIM PAMPERS DE LA INCEPUT SI NU AM AVUT PROBLEME.AM FOLOSIT O SINGURA DATA O ALTA FIRMA SI NU MI-AU PLACUT.ERAU PREA BUTUCANOASE.DE PAMPERS SUNT MULTUMITA SI TOATE PRIETENELE MELE SUNT.ELE SUNT FACUTE SUB LICENTA NU AU CUM SA FIE CONTRAFACUTE.MA REF.LA CELE DIN MAGAZINE.SI EU AM NIMERIT DIN POLONIA,TURCIA,ETC.
natsandrea
Si noi tot Pampers folosim si nu am avut probleme,inca.
Eu am cumparat o perie speciala pt tetine si sticlute, are 2 capete, unul e mai mic exact pt tetine si spal bine cu peria, iar sticluta cu detergent si perie.
fly34
QUOTE(natsandrea @ May 11 2009, 12:06 PM) *
Si noi tot Pampers folosim si nu am avut probleme,inca.
Eu am cumparat o perie speciala pt tetine si sticlute, are 2 capete, unul e mai mic exact pt tetine si spal bine cu peria, iar sticluta cu detergent si perie.



SA INTELEG CA TETINELE CU LE SPELI DELOC CU DETERGENT.
danieelaa
QUOTE(florynna_27 @ May 11 2009, 09:54 AM) *
Voi ce scutece folositi?
Eu folosesc pampers si baietelul meu a facut o ciuperca la putzulica de la ele, chestia e ca sunt de-alea fabricate in Polonia, mai bine zis contrafacute.
Cred ca o sa o rog pe verisoara mea din America sa imi trimita de acolo, e alta calitate fata de ce se gaseste la noi.

eu folosesc pampers adus din geramania sunt supeeeerr si mult mai ieftine,dar calitatea nu se compara,mi el aduce cineva
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 11 2009, 11:09 AM) *
SA INTELEG CA TETINELE CU LE SPELI DELOC CU DETERGENT.


Spal si tetinele cu detergent , dar nu de fiecare data si le clatesc foarte bine, apoi le sterilizez.
Ba sunt contrafacuti pampersii, eu am observat diferenta intre ei atunci cand am cumparat din farmacie nr. 3 de 22 buc. si din supermarket pachet mare de 72 de buc. cei din farmacie au banda aceea elastica la care se face atata reclama si sunt un pic mai moi , mai putin aspri la atingere fata de cei din supermarket.
florynna_27
Nici eu nu am crezut , dar am dat cautare pe google la subiecte legat de pampersi, si acolo multe mamici zic ca ce ajunge la noi sunt contrafacuti si de proasta calitate.
fly34
EU SUNT MULTUMITA DE PAMPERSI CEI DIN TURCIA NU CEI DIN POLONIA.
natsandrea
QUOTE(fly34 @ May 11 2009, 11:09 AM) *
SA INTELEG CA TETINELE CU LE SPELI DELOC CU DETERGENT.

nu, nu spal tetinele cu detergent, la inceput le mai spalam, dar dupa ce am gasit peria asta chiar nu mai e nevoie.
natsandrea
QUOTE(florynna_27 @ May 11 2009, 12:26 PM) *
Spal si tetinele cu detergent , dar nu de fiecare data si le clatesc foarte bine, apoi le sterilizez.
Ba sunt contrafacuti pampersii, eu am observat diferenta intre ei atunci cand am cumparat din farmacie nr. 3 de 22 buc. si din supermarket pachet mare de 72 de buc. cei din farmacie au banda aceea elastica la care se face atata reclama si sunt un pic mai moi , mai putin aspri la atingere fata de cei din supermarket.

am patit si eu asa, dar e vorba de cand au fost fabricati
eu de exemplu am luat de la metro si nu erau elastici, ii aveau demult pe stoc
in schimb am luat de la real si erau cu elasctic, dar si au trecere, nu le sta marfa pe raft
Dana1975
si eu tot pampers ii dau lui Dani al meu,nu s-a iritat niciodata de la ei,sunt buni,peste putin timp as incerca si o alta marca sa vedem cum ii merge,sper sa nu se irite...vom vedea!
Dana1975
mamicilor,Dan al meu vrea numai in brate si plinge ca un disperat daca il las in alta parte,voi cum faceti?mie mi se rupe inima cind il aud plingind si-l iau in brate,offfffffff! crybaby.gif
Raluca1982
QUOTE(fly34 @ May 10 2009, 09:22 PM) *
Buna!
si tetinele cu ce le speli??

buna. cu apa calda. si am si o perie pt biberoane pe care o folosesc. oricum tetina de la bibironul de suc am schimbat-o de doua ori ca ramane patata de la morcovel.
Raluca1982
QUOTE(florynna_27 @ May 11 2009, 12:26 PM) *
Spal si tetinele cu detergent , dar nu de fiecare data si le clatesc foarte bine, apoi le sterilizez.
Ba sunt contrafacuti pampersii, eu am observat diferenta intre ei atunci cand am cumparat din farmacie nr. 3 de 22 buc. si din supermarket pachet mare de 72 de buc. cei din farmacie au banda aceea elastica la care se face atata reclama si sunt un pic mai moi , mai putin aspri la atingere fata de cei din supermarket.

la pampers nr3 diferenta consta in data fabricatiei. cei mai recenti au banda elestica.(reclama e pt nr 4, 4+ si 5) eu am folosit si scutece din germania facute pt hipermarket real si au fost f bune. sunt si la noi in real. nu am avut probleme cu nici un fel de scutec sau servetel umed. am incercat sa nu o obijnuiesc numai cu un fel de scutec sau servetel.
Raluca1982
QUOTE(Dana1975 @ May 11 2009, 03:45 PM) *
mamicilor,Dan al meu vrea numai in brate si plinge ca un disperat daca il las in alta parte,voi cum faceti?mie mi se rupe inima cind il aud plingind si-l iau in brate,offfffffff! crybaby.gif

si eu o iau pe nati in brate daca plange. cel mai bine asa se linisteste. nu m-am ferit s-o tin in brate si o iau de cate ori e nevoie.
fly34
QUOTE(Dana1975 @ May 11 2009, 04:45 PM) *
mamicilor,Dan al meu vrea numai in brate si plinge ca un disperat daca il las in alta parte,voi cum faceti?mie mi se rupe inima cind il aud plingind si-l iau in brate,offfffffff! crybaby.gif




am patit si eu..cauta alinare ..are ceva poate il doare burtica de la ceva...gandeste-te ce-i dai sa manance.Am patit si eu ...o durea burtica de la cereale....o luam in brate era ok..cand o puneam jos..tipa de mama mama....Mi-am dat seama tarziu ca poate fi de la cereale..nu i-am mai dat o perioada si acum este ok...se joaca in patut cu jucariile.O sa o mai las o saptamana si o sa-i dau cereale din nou pentru ca eu le gasesc ca sunt ft sanatoase.
Dana1975
QUOTE(fly34 @ May 11 2009, 05:20 PM) *
am patit si eu..cauta alinare ..are ceva poate il doare burtica de la ceva...gandeste-te ce-i dai sa manance.Am patit si eu ...o durea burtica de la cereale....o luam in brate era ok..cand o puneam jos..tipa de mama mama....Mi-am dat seama tarziu ca poate fi de la cereale..nu i-am mai dat o perioada si acum este ok...se joaca in patut cu jucariile.O sa o mai las o saptamana si o sa-i dau cereale din nou pentru ca eu le gasesc ca sunt ft sanatoase.

chiar azi i-am pus 2 lingurite de cereale in papica,dar povestea cu plinsul e in fiecare zi,eu cred ca mai e si durerea de gingii,pt ca are un dintisor si cred ca-i da ci celalalt ca-i umflata gingia si durindu-l gaseste alinare doar in brate,s-ar putea sa fie si de la papica,caci azi i-am schimbat si o leguma din ceea ce-i faceam eu in plus de zici c-or fi si cerealele,cine mai stie...
fly34
QUOTE(Dana1975 @ May 11 2009, 04:34 PM) *
chiar azi i-am pus 2 lingurite de cereale in papica,dar povestea cu plinsul e in fiecare zi,eu cred ca mai e si durerea de gingii,pt ca are un dintisor si cred ca-i da ci celalalt ca-i umflata gingia si durindu-l gaseste alinare doar in brate,s-ar putea sa fie si de la papica,caci azi i-am schimbat si o leguma din ceea ce-i faceam eu in plus de zici c-or fi si cerealele,cine mai stie...



Eu cum nu i-am mai dat nu a mai plans,de fapt tipa de durere cam la doua ore dupa ce manca dupa ce avea loc digestia.La inceput cand am deschis cutia nu am patit cu ea asa ceva, cu cat deschizi mai mult cutia ( eu am deschis-o in fiecare zi de cand am inceput-o) cine stie ce efecte secundare au aceste cereale.Scrie si pe cutie sa le folosesti in max. o luna de la deschidere sau in max. 2 saptamani la altele.
Fiind naturale cu multe vitamine cine stie probabil trebuie consumate proaspat 2 saptamanai de la deschidere...o sa incerc sa nu i le mai dau aproape o luna.
Nasol ca astia nu au facut si ei cutii mai mici crybaby.gif
natsandrea
Eu nu ii dau cereale la Andra, in primul rand pt ca am considerat ca diversificarea se face pe baza de alimente si nu prafuri, si in al doilea rand nu mi-a recomandat dr, a zis sa le evit pe cat posibil. Acum fiecare cum crede. Am auzit si eu de la o cunostinta ca de la cereale copilul s-ar fi simtit rau, il durea burtica si nu-mi venea sa cred, dar se pare ca e adevarat.
dani stefan
QUOTE(natsandrea @ May 12 2009, 03:25 PM) *
Eu nu ii dau cereale la Andra, in primul rand pt ca am considerat ca diversificarea se face pe baza de alimente si nu prafuri, si in al doilea rand nu mi-a recomandat dr, a zis sa le evit pe cat posibil. Acum fiecare cum crede. Am auzit si eu de la o cunostinta ca de la cereale copilul s-ar fi simtit rau, il durea burtica si nu-mi venea sa cred, dar se pare ca e adevarat.
buna. eu ii dau cereale de la nestle ''burtica sanatoasa'' si sunt f. bune. imi doarme toata noaptea si nu mai plange in somn. inainte se treazea la 3-4 sa manance si uneori nu dormea din cauza durerilor de burtica
acum am scapat
doarme pana la 7.cand ii dau laptic si apoi mai trage un somn pana la 8.30

danieelaa
QUOTE(fly34 @ May 11 2009, 04:50 PM) *
Eu cum nu i-am mai dat nu a mai plans,de fapt tipa de durere cam la doua ore dupa ce manca dupa ce avea loc digestia.La inceput cand am deschis cutia nu am patit cu ea asa ceva, cu cat deschizi mai mult cutia ( eu am deschis-o in fiecare zi de cand am inceput-o) cine stie ce efecte secundare au aceste cereale.Scrie si pe cutie sa le folosesti in max. o luna de la deschidere sau in max. 2 saptamani la altele.
Fiind naturale cu multe vitamine cine stie probabil trebuie consumate proaspat 2 saptamanai de la deschidere...o sa incerc sa nu i le mai dau aproape o luna.
Nasol ca astia nu au facut si ei cutii mai mici crybaby.gif



QUOTE(dani stefan @ May 12 2009, 05:52 PM) *
buna. eu ii dau cereale de la nestle ''burtica sanatoasa'' si sunt f. bune. imi doarme toata noaptea si nu mai plange in somn. inainte se treazea la 3-4 sa manance si uneori nu dormea din cauza durerilor de burtica
acum am scapat
doarme pana la 7.cand ii dau laptic si apoi mai trage un somn pana la 8.30

fetelor voi cum ii faceti cerealele cam cate linguri la cat lapte? m-ar interesa si pe mine cum le faceti voi asa mai invat si eu de la voi pls:
florynna_27
QUOTE(danieelaa @ May 12 2009, 05:59 PM) *
fetelor voi cum ii faceti cerealele cam cate linguri la cat lapte? m-ar interesa si pe mine cum le faceti voi asa mai invat si eu de la voi pls:



Buna ! Am inceput sa ii dau si eu de vreo 2 zile lui Cristi cereale de la milupa - 7 cereale bio, inainte ii dadeam orez integral de la Topfer si il constipau. Eu pun cam 3 doze de cereale la 200ml. apa si 4-5 de lapte , depinde cat de grosut vrei sa fie laptele si sa poata manca bebe cu usurinta , sa nu fie nici prea gros dar nici prea subtire.
Ii dau cereale de-astea doar seara pt. ca il ajuta sa nu mai fie constipat deloc chiar daca ii dau fier si mananca diversificat.
Dimineata nu ii mai dau cereale , ci doar piure de fructe sau branzica cu fructe.
florynna_27
Buna seara mamici!
Ai vostri copilasi au facut bubite de-alea rosii de la caldura? Daca da.....cu ce ii dati pe piele?
fly34
QUOTE(natsandrea @ May 12 2009, 03:25 PM) *
Eu nu ii dau cereale la Andra, in primul rand pt ca am considerat ca diversificarea se face pe baza de alimente si nu prafuri, si in al doilea rand nu mi-a recomandat dr, a zis sa le evit pe cat posibil. Acum fiecare cum crede. Am auzit si eu de la o cunostinta ca de la cereale copilul s-ar fi simtit rau, il durea burtica si nu-mi venea sa cred, dar se pare ca e adevarat.



Rele nu au cum sa fie.Pediatra nu are de unde sa stie daca sunt bune sau nu.Presupune doar.Sunt si astea testate iti dai seama.Nu ar fi permise in farmacii sau sa scrie pe cutie de la 4 luni...Ar risca sa se intample ceva pe piata si sa dea faliment sa nu mai cumpere nimeni.Si pe fetita mea o doare burtica de la ele.Nu intotdeauna.Eu gandesc ca nu este pregatita inca..O sa mai incerc. Fiecare copil poate fi pregatit sau nu. La inceput nu mi-a plans ....dar dupa nu stiu ce s-a intamplat.Poate nu ai voie sa lasi cutia deschis mult timp..pe cutie scrie max. o luna.
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 12 2009, 09:59 PM) *
Buna ! Am inceput sa ii dau si eu de vreo 2 zile lui Cristi cereale de la milupa - 7 cereale bio, inainte ii dadeam orez integral de la Topfer si il constipau. Eu pun cam 3 doze de cereale la 200ml. apa si 4-5 de lapte , depinde cat de grosut vrei sa fie laptele si sa poata manca bebe cu usurinta , sa nu fie nici prea gros dar nici prea subtire.
Ii dau cereale de-astea doar seara pt. ca il ajuta sa nu mai fie constipat deloc chiar daca ii dau fier si mananca diversificat.
Dimineata nu ii mai dau cereale , ci doar piure de fructe sau branzica cu fructe.




Cat fier ii dai?Cat timp si cate picaturi ti-a recomandat?
fly34
QUOTE(danieelaa @ May 12 2009, 05:59 PM) *
fetelor voi cum ii faceti cerealele cam cate linguri la cat lapte? m-ar interesa si pe mine cum le faceti voi asa mai invat si eu de la voi pls:



SI EU TOT IN LAPTE II PUNEAM SEARA.2-3 LINGURI MARI LA 120 ML LAPTE .DACA II DAI MAI MULT LAPTE POTI MARI NR. DE LINGURI PANA LA 5.DEPINDE CAT SCRIE PE CUTIE.
fly34
Fetelor la bebeii vostri s-a inchis fontanela?
Ma intereseaza pt. ca la mine este pe cale sa se inchida si am inteles ca este bine sa se inchida mai tarziu pentru a lasa creierul sa se dezv.
Asta tine si de nr de picaturi de Vigantol administrate.Cate picaturi dati voi?
danieelaa
multumesc fetelor trandafir.gif
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 12 2009, 10:22 PM) *
Cat fier ii dai?Cat timp si cate picaturi ti-a recomandat?


Ii dau fiersi vitamina C de pe la 3 luni , fier i-am dat sii 11 pic. dar i-am zis d-nei doctor ca il constipa si i le-am redus la 4 pic. pe zi, mi-a zis sa ii mai dau o perioada, oricum o sa o intreb din nou cand o sa mergem la control. Vitamina C i-am dat 3-4 picaturi de la inceput.Vigantolul l-am inlocuit cu Vigantoletten la sfatul doctoritei.
Dana1975
buna fetelor,il am pe Dan constipat de cind ii dau papica,iese odata la 3 zile cu treaba mare,saracutul si ce se mai chinuie!si atunci iese f fff putin,daca inainte facea de 3-4 ori pe zi acum mai nimic!ai vostri bebei cum sunt?ii dau:morcov,cartof,dovlecel si cereale,trebuie sa renunt la una din legume sau la cereale?astept pareri
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.