Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Dana1975
am vazut o printesa mica si frumoasa ca un trandafir.... floare2.gif pt mami a ei
tamika
Pupici dulci pt printesica frumusica Andruska.
Eu m-am bucurat ieri ca plec, am strans bagaj pt o sapt de stat la ai mei si ghiciti ce s-a intamplat?!? Am venit val-vartej inapoi azi, dupa o vizita la medic sa luam niste vitamine. A tipat ca din gura de sarpe cand a trebuit sa o culc, a dormit bine toata noaptea, dim a inceput iar circul, desi am luat toate jucariile posibile, hainute, paturica, olita...Nu a vrut, se ducea la usa si zicea pa-pa pe un ton...am imbracat-o, am dus-o afara, bucurie mare, cand sa ne intoarcem, cum a vazut liftul a inceput iar sa planga. Sa vedeti ce zambet de la o ureche la alta cand s-a vazut acasa la ea. N-as fi crezut, mai ales ca mergem pe la ai mei saptamanal. Asta e, binele ei, raul meu...dar macar sa fie ea bine. V-am spus ca am fost si la medic, ne-a dat vitamine multi-sanosvit+calciu+fier, peritol si de facut analize pt giardia, in conditiile in care portia ei de mancare s-a redus la un sfert fata de cat manca acum 2 sapt. Incercam si asa sa vedem daca se schimba ceva. Va pupam.
Spiri
QUOTE(tamika @ Mar 2 2010, 10:11 PM) *
Pupici dulci pt printesica frumusica Andruska.
Eu m-am bucurat ieri ca plec, am strans bagaj pt o sapt de stat la ai mei si ghiciti ce s-a intamplat?!? Am venit val-vartej inapoi azi, dupa o vizita la medic sa luam niste vitamine. A tipat ca din gura de sarpe cand a trebuit sa o culc, a dormit bine toata noaptea, dim a inceput iar circul, desi am luat toate jucariile posibile, hainute, paturica, olita...Nu a vrut, se ducea la usa si zicea pa-pa pe un ton...am imbracat-o, am dus-o afara, bucurie mare, cand sa ne intoarcem, cum a vazut liftul a inceput iar sa planga. Sa vedeti ce zambet de la o ureche la alta cand s-a vazut acasa la ea. N-as fi crezut, mai ales ca mergem pe la ai mei saptamanal. Asta e, binele ei, raul meu...dar macar sa fie ea bine. V-am spus ca am fost si la medic, ne-a dat vitamine multi-sanosvit+calciu+fier, peritol si de facut analize pt giardia, in conditiile in care portia ei de mancare s-a redus la un sfert fata de cat manca acum 2 sapt. Incercam si asa sa vedem daca se schimba ceva. Va pupam.


mami ai o fetita cu personalitate, care stie clar ce vrea.
multa bafta cu tratamentul, sa ne tii la curent cu analizele. multa sanatate lui Niki. tzuc.gif
veronica29
Buna fetele! Nu am mai scris de mult timp ptr ca Ioana nu ma lasa sa scriu, cum ma vede la calc cum si ea sa tasteze , sa dea click cu mouse-ul, dar de citit am citit tot pana acum.
O pupam pa Andra este o scumpica si o draguta si ii salutam si pupacim pe toti copilasii si pe mamicile lor.
Citeam ce a scris Tamika si ma gandeam ca luna asta ne vom muta la noi acasa(dupa cum am mai spus stam la soacra) si tare imi este frica ca si Ioana va reactiona precum Nicole, chiar daca am fost cat de des am putut pe acolo si am luat-o si pe ea, dar am observat ca atunci cand ii era somn se punea pe un plans de nu mai aveam ce sa-i fac si trebuia sa plecam.Sper totusi sa se obisnuiasca repede.
s-a trezit Ioana.Va pup !
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Mar 2 2010, 09:52 PM) *
am vazut o printesa mica si frumoasa ca un trandafir.... floare2.gif pt mami a ei

trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif pupam pe daniel

QUOTE(tamika @ Mar 2 2010, 10:11 PM) *
Pupici dulci pt printesica frumusica Andruska.
Eu m-am bucurat ieri ca plec, am strans bagaj pt o sapt de stat la ai mei si ghiciti ce s-a intamplat?!? Am venit val-vartej inapoi azi, dupa o vizita la medic sa luam niste vitamine. A tipat ca din gura de sarpe cand a trebuit sa o culc, a dormit bine toata noaptea, dim a inceput iar circul, desi am luat toate jucariile posibile, hainute, paturica, olita...Nu a vrut, se ducea la usa si zicea pa-pa pe un ton...am imbracat-o, am dus-o afara, bucurie mare, cand sa ne intoarcem, cum a vazut liftul a inceput iar sa planga. Sa vedeti ce zambet de la o ureche la alta cand s-a vazut acasa la ea. N-as fi crezut, mai ales ca mergem pe la ai mei saptamanal. Asta e, binele ei, raul meu...dar macar sa fie ea bine. V-am spus ca am fost si la medic, ne-a dat vitamine multi-sanosvit+calciu+fier, peritol si de facut analize pt giardia, in conditiile in care portia ei de mancare s-a redus la un sfert fata de cat manca acum 2 sapt. Incercam si asa sa vedem daca se schimba ceva. Va pupam.

va pupam si noi
draga de ea...bafta cu tratamentul si sa papati sa cresti mari
andra la ai mei a dormit si fara noi, dar cred ca ar avea aceeasi reactia daca ar treb sa stea la soacra...si asa cand mergem la ea pana se acomodeaza ii treb timp, si mergem saptamanal


QUOTE(veronica29 @ Mar 3 2010, 02:31 PM) *
O pupam pa Andra este o scumpica si o draguta si ii salutam si pupacim pe toti copilasii si pe mamicile lor.

va pupam si bafta la mutat
natsandrea
la 10 paine cu unt si cu ceai
la 13 supica de zarzavat si papanasi cu branza
la 17 para+banana si biscuiti
tamika
Buna fetele! Azi e baba mea si e dragut pe afara, am stat o ora jum, ne-am jucat, am adus-o adormita in casa. Dim la 11,a papat jum de ou fiert si jum de iaurt,, la 13o jum da banana, acum doarme, vedem daca mananca ceva cand se trezeste(supa de pui si piept de pui cu legume inabusite). Pup
natsandrea
noi azi stam in casa...a nins wacko.gif si s-a racit afara
Dana1975
buna ziua la mamici de pitici!
mamici cu pitice care papa bine,ce le faceti de deschid gurita si papa bucata dupa bucata?la noi e jaleeeeeeeeeeeeeee,manica putin tare baiatul meu si nu orice...va invidiez pe voi mame ce nu aveti probleme d-astea,eu nu mai stiu ce sa-i fac de mincare,ma credeti?
iar am vreo 2 nopti de plinsete,trezire in fiecare ora....copil ce nu maninca,of Doamne pina cind va fi asa?ma mai cert si cu tati din cauza asta!
repet jale cu J MARE!
tuki
Hello mamici, salutam pe toata lumea!
Trimitem o imbratisare calda pentru o papusica blonda cu ochisori minunati! tzuc.gif Si multi pupici la toti piticii noiembrini! hug.gif hug.gif
Dana eu te inteleg perfect, asa am fost si noi... Nu am uitat, eram la pamant cu nervii, tot ce gateam aruncam si fiecare masa era o adevarata aventura. Nu stiu daca si la voi ar fi la fel, eu iti spun despre experienta mea... Ilinca a inceput sa pape dupa ce i-am mai scos din mesele de lapte, de tzitzi adica. Imi amintesc ca la inceput mi-am impus sa nu-i mai dau la masa de dupa=amiaza. O culcam leganata. Astfel, a inceput sa pape mai bine seara si chiar sa accepte o gustare la ora 5. Dupa aceea am renuntat sa ii mai dau tzitzi dupa ora 4 dimineata,mi-a fost greu dar am reusit. Rezultatul: a inceput sa pape ceva ceva la micul dejun. Pana atunci nici nu se atingea, imi dadea peste mana, se zbatea sa sara din scaun... nu mai spun ce era pe noi... Apoi i-am scos de tot mesele de noapte si papa bine si dimineata si la pranz.
Nu stiu daca la tine este acelasi motiv pentru lipsa apetitului... dar poate ar fi bine sa incerci sa mai scazi mesele de lapte sa vezi ce efect are asta.
Am o amica careia dr i-a recomandat pe la 11 luni sa il intarce pe prichindel pt ca nu manca deloc. Dar dupa intarcare i-a dat lapte in continuare doar ca nu era tzitzi si puiul ei a ajuns sa pape 1 l de lapte noaptea!!! Si tot nu mananca mancare. Acum lucreaza si ea la partea cu scosul meselor pt ca si-a dat seama ca nu tzitzi era problema ci cantitatea de lapte, pt ca nu a facut altceva decat sa schimbe laptele, obiceiurile in schimb au ramas...
Il pupacim pe Daniel si pe mami si iti doresc muuuulta rabdare si perseverenta! 9704.gif
Dana1975
QUOTE(tuki @ Mar 3 2010, 06:00 PM) *
Hello mamici, salutam pe toata lumea!
Trimitem o imbratisare calda pentru o papusica blonda cu ochisori minunati! tzuc.gif Si multi pupici la toti piticii noiembrini! hug.gif hug.gif
Dana eu te inteleg perfect, asa am fost si noi... Nu am uitat, eram la pamant cu nervii, tot ce gateam aruncam si fiecare masa era o adevarata aventura. Nu stiu daca si la voi ar fi la fel, eu iti spun despre experienta mea... Ilinca a inceput sa pape dupa ce i-am mai scos din mesele de lapte, de tzitzi adica. Imi amintesc ca la inceput mi-am impus sa nu-i mai dau la masa de dupa=amiaza. O culcam leganata. Astfel, a inceput sa pape mai bine seara si chiar sa accepte o gustare la ora 5. Dupa aceea am renuntat sa ii mai dau tzitzi dupa ora 4 dimineata,mi-a fost greu dar am reusit. Rezultatul: a inceput sa pape ceva ceva la micul dejun. Pana atunci nici nu se atingea, imi dadea peste mana, se zbatea sa sara din scaun... nu mai spun ce era pe noi... Apoi i-am scos de tot mesele de noapte si papa bine si dimineata si la pranz.
Nu stiu daca la tine este acelasi motiv pentru lipsa apetitului... dar poate ar fi bine sa incerci sa mai scazi mesele de lapte sa vezi ce efect are asta.
Am o amica careia dr i-a recomandat pe la 11 luni sa il intarce pe prichindel pt ca nu manca deloc. Dar dupa intarcare i-a dat lapte in continuare doar ca nu era tzitzi si puiul ei a ajuns sa pape 1 l de lapte noaptea!!! Si tot nu mananca mancare. Acum lucreaza si ea la partea cu scosul meselor pt ca si-a dat seama ca nu tzitzi era problema ci cantitatea de lapte, pt ca nu a facut altceva decat sa schimbe laptele, obiceiurile in schimb au ramas...
Il pupacim pe Daniel si pe mami si iti doresc muuuulta rabdare si perseverenta! 9704.gif

multam fain de incurajare
mesele de laptic in cursul zilei i le-am scos,ii dau seara si noaptea titica,in cursul zilei nici n-o cere,se uita spre pieptul meu si ride sau pune capul pe el,asa ce ma emotioneaza cind o face...
in schimb noaptea isi ia revansa cu virf si indesat,ora de ora o cere iar de nu o io dau plinge de trezeste tot blocul...acum dau vina si pe dintii/maselele ce treb sa-i iasa
ziua ii completez mesele cu laptic din comert,dar nu te gindi ca bea cine stie ce,cam 200 ml pe zi,iaurt nu vrea,brinzica nu vrea,banana nu vrea,lapte cu orez,cu gris nu vrea,piine cu unt nu vrea,foarte multe mincaruri din ceea ce postati voi aici nici nu vrea sa auda de ele...ce mai?!
aseara am facut un pasat de verdura(spanac,praz,cicoria,radacina de marar salbatec,dovlecel-o bunatate) si de-abia a luat citeva lingurite...,se mai intimpla sa cumpar pui la rotisor sau pizza si maninca foarte bine,dupa citeva zile cumpar din nou iar el nici nu vrea sa le vada!
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Mar 3 2010, 03:42 PM) *
buna ziua la mamici de pitici!
mamici cu pitice care papa bine,ce le faceti de deschid gurita si papa bucata dupa bucata?la noi e jaleeeeeeeeeeeeeee,manica putin tare baiatul meu si nu orice...va invidiez pe voi mame ce nu aveti probleme d-astea,eu nu mai stiu ce sa-i fac de mincare,ma credeti?
iar am vreo 2 nopti de plinsete,trezire in fiecare ora....copil ce nu maninca,of Doamne pina cind va fi asa?ma mai cert si cu tati din cauza asta!
repet jale cu J MARE!

of dana, saraca de tine...eu daca nu ii dau la timp sa pape imi cere si merge in bucatarie si cauta...la noi e jale daca nu mananca rolleyes.gif

QUOTE(tuki @ Mar 3 2010, 04:00 PM) *
Hello mamici, salutam pe toata lumea!
Trimitem o imbratisare calda pentru o papusica blonda cu ochisori minunati! tzuc.gif Si multi pupici la toti piticii noiembrini! hug.gif hug.gif

va pupam tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
tamika
QUOTE(Dana1975 @ Mar 3 2010, 06:23 PM) *
multam fain de incurajare
mesele de laptic in cursul zilei i le-am scos,ii dau seara si noaptea titica,in cursul zilei nici n-o cere,se uita spre pieptul meu si ride sau pune capul pe el,asa ce ma emotioneaza cind o face...
in schimb noaptea isi ia revansa cu virf si indesat,ora de ora o cere iar de nu o io dau plinge de trezeste tot blocul...acum dau vina si pe dintii/maselele ce treb sa-i iasa
ziua ii completez mesele cu laptic din comert,dar nu te gindi ca bea cine stie ce,cam 200 ml pe zi,iaurt nu vrea,brinzica nu vrea,banana nu vrea,lapte cu orez,cu gris nu vrea,piine cu unt nu vrea,foarte multe mincaruri din ceea ce postati voi aici nici nu vrea sa auda de ele...ce mai?!
aseara am facut un pasat de verdura(spanac,praz,cicoria,radacina de marar salbatec,dovlecel-o bunatate) si de-abia a luat citeva lingurite...,se mai intimpla sa cumpar pui la rotisor sau pizza si maninca foarte bine,dupa citeva zile cumpar din nou iar el nici nu vrea sa le vada!

Si noi suferim la fel de vreo 2 sapt, nu vrea nimic!!! 2-3 inghitituri si apoi scuipa. Eu am inceput de azi sa-i dau vitamine si seara 5 pic de peritol, mi-a zis dr ca garantat a 4-a zi cere mancare. S-o vad si pe asta, ca am albit deja.
Hai sa-ti zic ce a mancat azi! Dim jum ou, jum iaurt, apoi la13 jum de banana, la 5 cateva linguri de supa si vreo 2 covrigei acum la 8. cu asta traieste copilul meu....
fly34


Hai sa-ti zic ce a mancat azi! Dim jum ou, jum iaurt, apoi la13 jum de banana, la 5 cateva linguri de supa si vreo 2 covrigei acum la 8. cu asta traieste copilul meu....


Nu incerci sa-i dai mai mult lapte in perioada asta? Eu asa procedam cand se intampla sa nu-mi manance.Ii dadeam lapte cu cereale completare la masa.
Mie mai nou imi mananca spanac cu orez de nu-mi vine sa cred...Nici nu termina de inghitit ca arata cu degetelul ca mai vrea.Nu mi-a fost dat sa traiesc aceasta experienta pana acum.I-am facut zilele astea la 3 zile spanac si mi-a mancat ft. bine.M-am mirat pt. ca acum trei saptamani nici nu vroia sa auda de asa ceva.Se schimba si la ei gusturile, cine sa-i mai inteleaga??? Mi-a mancat bine si pestele.Sa incerci si peste sa-i dai cu legume...Ei sunt intr-o continua schimbare acum inclusiv la mancarica.Acum ii place ceva maine altceva..si tot asa.
tamika
QUOTE(fly34 @ Mar 3 2010, 11:12 PM) *
Nu incerci sa-i dai mai mult lapte in perioada asta? Eu asa procedam cand se intampla sa nu-mi manance.Ii dadeam lapte cu cereale completare la masa.
Mie mai nou imi mananca spanac cu orez de nu-mi vine sa cred...Nici nu termina de inghitit ca arata cu degetelul ca mai vrea.Nu mi-a fost dat sa traiesc aceasta experienta pana acum.I-am facut zilele astea la 3 zile spanac si mi-a mancat ft. bine.M-am mirat pt. ca acum trei saptamani nici nu vroia sa auda de asa ceva.Se schimba si la ei gusturile, cine sa-i mai inteleaga??? Mi-a mancat bine si pestele.Sa incerci si peste sa-i dai cu legume...Ei sunt intr-o continua schimbare acum inclusiv la mancarica.Acum ii place ceva maine altceva..si tot asa.

Am incercat, dar se strica la burtica daca-i maresc doza de lapte, nu merge nimic..si eu am incercat cu legume, cu peste, ba si carne de porc,paste, ficatei, i-am luat si borcanele de la nestle(2 linguri mananca si apoi incepe sa scuipe)nu vrea mai nimic. Sper sa fie doar o perioada si sa-si revina, pt ca ea a mancat bine mereu.
natsandrea
buna dimineata fetelor
va doresc o zi frumoasa trandafir.gif


la 10 papam omleta cu cascaval
la 13 escalop de vita
la 17 fructe cu biscuiti
natsandrea
Escalop de vita

o rosie
25 g de escalop de vitel
50 g de spanac
1 ceapa
1 lingura de iaurt gros
putina sare
Spalati si taiati legumele. Fierbeti-le 20 de minute impreuna cu un pahar cu apa sarata. Gatiti escalopul intr-o tigaie, fara materie grasa, pe foc mic. Zdrobiti legumele fierte, si amestecati-le cu o lingura de iaurt. Faramitati escalopul cu ajutorul mixerului. Aranjati legumele si carnea in farfurie, amestecandu-le sau lasandu-le separate.
natsandrea
fetelor, voi ati inceput sa dati ciuperci puiutilor? in reteta pe care am scris-o mai sus e mentionat si de ciuperci(eu voi face fara) si cica e reteta de la 6 luni...
mie nu imi plac ciupercile, nu am mancat si sigur nu voi manca nici de acum incolo...
tamika
QUOTE(natsandrea @ Mar 4 2010, 10:16 AM) *
fetelor, voi ati inceput sa dati ciuperci puiutilor? in reteta pe care am scris-o mai sus e mentionat si de ciuperci(eu voi face fara) si cica e reteta de la 6 luni...
mie nu imi plac ciupercile, nu am mancat si sigur nu voi manca nici de acum incolo...

Buna Andrea, mie imi plac ciupercile dar lui Niki nu i-am dat pana acum, mi se par destul de greu digerabile. Si eu am vazut retete pt copii cu ciuperci, dar eu nu o sa-i dau pana mai creste.
natsandrea
QUOTE(tamika @ Mar 4 2010, 09:52 AM) *
Buna Andrea, mie imi plac ciupercile dar lui Niki nu i-am dat pana acum, mi se par destul de greu digerabile. Si eu am vazut retete pt copii cu ciuperci, dar eu nu o sa-i dau pana mai creste.

Salut mami Andra...mie mi s-a parut ciudat ca deja e in meniuri...credeam ca e o greseala, dar am vazut si alte retete....eu oricum nu cred ca ii voi da ciuperci...nu imi place nici sa le tin in mana ( asta e o "buba" de-a mea)
steffi
BUNA DIMINEATA DRAGI MAMICI SI COPII FRUMOSI!
AM VAZUT CA SUNT FETE CARE AU PROBLEME CU PUII CARE NU PAPA...NE PARE RAU!NOI PAPAM BINE.DE EX,AZI LA 8.30 UN BIBE DE LAPTE,LA 1O O BANANA SI UN KIWI,LA 13 UN CASTRON DE CIORBA DE PUI CU CARNITA,SMANTANA SI OAINE,LA 17 BRANZA CU MAR COPT SI BISCUITI,LA 20 PASTE CU LAPTE,IAR LA 21 BIBE CU LAPTE SI NANI.
EU AM O ALTA PROBLEMA.NU VREA SA DOARMA ZIUA MAI MULT DE O ORA.IERI AM STAT 2 ORE AFARA LA PRANZ,SI TOT O ORA A DORMIT,DESI ERA RUPTA DE OBO...CRED CA DE AIA NICI NU E GRASA...

NOI VA URAM O ZI FRUMOASA,SI LINISTITA.
natsandrea
QUOTE(steffi @ Mar 4 2010, 10:26 AM) *
BUNA DIMINEATA DRAGI MAMICI SI COPII FRUMOSI!
AM VAZUT CA SUNT FETE CARE AU PROBLEME CU PUII CARE NU PAPA...NE PARE RAU!NOI PAPAM BINE.DE EX,AZI LA 8.30 UN BIBE DE LAPTE,LA 1O O BANANA SI UN KIWI,LA 13 UN CASTRON DE CIORBA DE PUI CU CARNITA,SMANTANA SI OAINE,LA 17 BRANZA CU MAR COPT SI BISCUITI,LA 20 PASTE CU LAPTE,IAR LA 21 BIBE CU LAPTE SI NANI.
EU AM O ALTA PROBLEMA.NU VREA SA DOARMA ZIUA MAI MULT DE O ORA.IERI AM STAT 2 ORE AFARA LA PRANZ,SI TOT O ORA A DORMIT,DESI ERA RUPTA DE OBO...CRED CA DE AIA NICI NU E GRASA...

NOI VA URAM O ZI FRUMOASA,SI LINISTITA.

si noi avem perioade cand nu vrea nicicum sa doarma mai mult de 1ora/zi...dar de regula doarme de la 10 pana la 11:30 si de la 15-17, cand cum
fly34


Buna dimi mamici si pitici!
Eu nu i-am dat ciupercute pana acum si nu cred ca o sa-i da prea curand.Mi se par destul de riscante. Pot inlocui cu succes carnita asa ca eu oricum ii dau carnita si mananca:peste ( i-am cumparat in week. somon si avem toata saptamana), pui, vita..asa ca ciupercile nu sunt la noi pe lista deocamdata.Nici noi nu ne omoram dupa ele.
fly34
Noi avem azi:
lapte
branzica cu mar si biscuite
peste cu legume
iaurt cu biscuiti
lapte
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 4 2010, 12:31 PM) *
si noi avem perioade cand nu vrea nicicum sa doarma mai mult de 1ora/zi...dar de regula doarme de la 10 pana la 11:30 si de la 15-17, cand cum


Si noi ieri am dormit o ora dupa amiaza.Ma asteptam sa doarma mai bine noaptea dar s-a tot foit, probabil a fost ft. obosita ca mi-a alergat ieri prin casa toata ziulica parca era la concurs pe stadion. biggrin.gif
natsandrea
QUOTE(fly34 @ Mar 4 2010, 10:33 AM) *


Buna dimi mamici si pitici!
Eu nu i-am dat ciupercute pana acum si nu cred ca o sa-i da prea curand.Mi se par destul de riscante. Pot inlocui cu succes carnita asa ca eu oricum ii dau carnita si mananca:peste ( i-am cumparat in week. somon si avem toata saptamana), pui, vita..asa ca ciupercile nu sunt la noi pe lista deocamdata.Nici noi nu ne omoram dupa ele.

hmm ce bine arata cafeluta...multumim Otilia
natsandrea
QUOTE(fly34 @ Mar 4 2010, 10:49 AM) *
Si noi ieri am dormit o ora dupa amiaza.Ma asteptam sa doarma mai bine noaptea dar s-a tot foit, probabil a fost ft. obosita ca mi-a alergat ieri prin casa toata ziulica parca era la concurs pe stadion. biggrin.gif

pot da mana iubitele noastre...andra toata ziua alearga dintr-o camera in alta....eu am camerele excat fata in fata, si le desparte un hol lung...in total dintr-un capat in altul sunt 12 m...atata patruleaza intr-o zi......si face mai mult de 20 de ture/zi.....
tamika
buna di nou
niki doarme bine, o singura data ziua de la 2,30 la 5, 30!, si mai doarme si noaptea bine, de pe la 11 pana dimi la 10.
azi a baut un biberon la 6 dim(adormita) si a mai mancat la 1 acum jum castronel de supa si cateva firimituri de piept de pui inabusit nervi.gif
cred ca imi testeaza nervii. si ea circula toata ziua, si prin casa si pe afara,eu obosesc numai daca o urmaresc cu privirea...
a mai venit si tati acasa azi, are o prob de sanatate, maine dim tr sa se opereze(o interventie minora, dar e operatie totusi si avem ceva emotii)
natsandrea
QUOTE(tamika @ Mar 4 2010, 01:23 PM) *
buna di nou
niki doarme bine, o singura data ziua de la 2,30 la 5, 30!, si mai doarme si noaptea bine, de pe la 11 pana dimi la 10.
azi a baut un biberon la 6 dim(adormita) si a mai mancat la 1 acum jum castronel de supa si cateva firimituri de piept de pui inabusit nervi.gif
cred ca imi testeaza nervii. si ea circula toata ziua, si prin casa si pe afara,eu obosesc numai daca o urmaresc cu privirea...
a mai venit si tati acasa azi, are o prob de sanatate, maine dim tr sa se opereze(o interventie minora, dar e operatie totusi si avem ceva emotii)

multa sanatate sotului tau si sa fie o operatie cu succes trandafir.gif
natsandrea
de 10 min am intrat in casa...ne-am dezechipat, spalat pe maini si deja doarme
a fost f incantata ca pt prima data a pus mana pe un catel...si ce bucurie, urla de fericita ce era, astfel incat se speria cainele de tipetele ei....cred ca acum il viseaza pe catel wink.gif
veronica29
QUOTE(natsandrea @ Mar 3 2010, 04:50 PM) *
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif pupam pe daniel
va pupam si noi
draga de ea...bafta cu tratamentul si sa papati sa cresti mari
andra la ai mei a dormit si fara noi, dar cred ca ar avea aceeasi reactia daca ar treb sa stea la soacra...si asa cand mergem la ea pana se acomodeaza ii treb timp, si mergem saptamanal
va pupam si bafta la mutat

Multumim frumos!
fly34
QUOTE(tamika @ Mar 4 2010, 03:23 PM) *
buna di nou
niki doarme bine, o singura data ziua de la 2,30 la 5, 30!, si mai doarme si noaptea bine, de pe la 11 pana dimi la 10.
azi a baut un biberon la 6 dim(adormita) si a mai mancat la 1 acum jum castronel de supa si cateva firimituri de piept de pui inabusit nervi.gif
cred ca imi testeaza nervii. si ea circula toata ziua, si prin casa si pe afara,eu obosesc numai daca o urmaresc cu privirea...
a mai venit si tati acasa azi, are o prob de sanatate, maine dim tr sa se opereze(o interventie minora, dar e operatie totusi si avem ceva emotii)



SANATATE MULTA SOTULUI! SI NOI DORMIM LA FEL TOT DE PE LA 3 LA 5 UNEORI MAI MULT SAU MAI PUTIN DEPINDE.
IN GENERAL PITICA MEA SE CULCA DUPA 15-15.30.ACUM CU VENIREA PRIMAVERII SI AERUL TARE DE AFARA A ADORMIT SI MAI DEVREME.
natsandrea
vad ca suntem singurele care inca dormim in 2 ture....probabil pt ca andra se trezeste pe la 7-7:30....de la 20:30 seara
veronica29
Ioana dormea 2 ore jumatate ziua, acum doar o ora sau o ora jumatate, iar seara doarme de la 21 pana pe la 8 sau 9, azi dim s-a trezit la 7 nu stiu ce o fi avut, dar noaptea doarme linistita de la 21 pana pe la 1, apoi se trezeste din ora in ora si mai adoarme bine pe la 5.
Cu mancatul si la noi e jale, azi i-am facut o supa cu galusti si nici nu a vrut sa guste macar, asa ca i-am dat o banana pe care a mancat-o imediat, ieri legume cu carnita de-abia a luat 5 lingurite.Dimineata mananca bine biscuiti cu lapte sau fructe cu biscuiti, dar la pranz mai nimik, iar seara ca si la pranz mai nimik sau banana.Daca i-as da banana ar manca , dar mancare gatita nu.
Multa sanatate si succes la operatie sotului tau Tamika!
natsandrea
fetelor, poate ar trebui sa le scoateti o masa sau sa le lasati sa infometeze putin....oare nici asa nu ar papa?
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 4 2010, 04:37 PM) *
vad ca suntem singurele care inca dormim in 2 ture....probabil pt ca andra se trezeste pe la 7-7:30....de la 20:30 seara


Daca se trezeste asa dim. este normal sa doarma de doua ori. Alex se trezeste la 9.30-10 si doarme pe la ora 15 o ora jumatate, doua si seara adoarme pe la 11-11.30.
tamika
QUOTE(natsandrea @ Mar 4 2010, 04:06 PM) *
de 10 min am intrat in casa...ne-am dezechipat, spalat pe maini si deja doarme
a fost f incantata ca pt prima data a pus mana pe un catel...si ce bucurie, urla de fericita ce era, astfel incat se speria cainele de tipetele ei....cred ca acum il viseaza pe catel wink.gif

liwlol.gif liwlol.gif Nu l-a tras de urechi? De coada? ca Niki asa ar vrea...
QUOTE(natsandrea @ Mar 4 2010, 04:39 PM) *
fetelor, poate ar trebui sa le scoateti o masa sau sa le lasati sa infometeze putin....oare nici asa nu ar papa?

Pai se infometeaza singura...la 6 dim lapte, la 13 catava linguri de supa, acum doarme...mai rar de atat chiar nu am cum sa-i dau. Asa cum am mai spus sper sa fie doar o etapa


Multumim frumos, sper sa trecem cu bine peste evenimentul de maine, recuperarea o sa fie mai grea insa...Va pupuam
tuki
Buna! trandafir.gif
Vad ca vorbiti despre somnul de peste zi. Noi inca nu avem o regula... sunt zile cand doarme de 2 ori si zile cand doarme doar o data. Ea doarme de obicei de la 9.30 seara pana la 8-8.30 dimineata. Eu vreau sa-i fac program sa doarma doar o data pt ca din cauza somnului nr.2 de peste zi adoarme tarziu seara... Problema e ca noi mergem foarte des la playgroup si avem ceva distanta... Cand plecam de acolo e rupta de oboseala si adoarme in carucior pana acasa. Daca ar fi aproape nu ar apuca sa adoarma si asa reusesc s-o tin sa doarma de la 1-2 dupa amiaza si asta sa fie singurul somn...
Avem un parc foarte frumos aproape de casa si sper ca odata cu venirea primaverii sa ne petrecem aici diminetile si sa reusim sa respectam programul cu un singur somn pe zi. Pana atunci, o sa ne chinuim asa...
Tamika, multa sanatate sotului! Sa treceti repede peste acest episod! oFloare1.gif
Ilinca iar a facut niste muci, i-a luat ieri de la o fetita cu care se juca... Sper sa ramanem doar la muci, sa nu facem complicatii...
va pupam, o zi frumoasa in continuare!
Spiri
QUOTE(tamika @ Mar 4 2010, 01:23 PM) *
buna di nou
niki doarme bine, o singura data ziua de la 2,30 la 5, 30!, si mai doarme si noaptea bine, de pe la 11 pana dimi la 10.
azi a baut un biberon la 6 dim(adormita) si a mai mancat la 1 acum jum castronel de supa si cateva firimituri de piept de pui inabusit nervi.gif
cred ca imi testeaza nervii. si ea circula toata ziua, si prin casa si pe afara,eu obosesc numai daca o urmaresc cu privirea...
a mai venit si tati acasa azi, are o prob de sanatate, maine dim tr sa se opereze(o interventie minora, dar e operatie totusi si avem ceva emotii)

multa sanatate lui tati de niki!
Spiri
QUOTE(natsandrea @ Mar 4 2010, 02:37 PM) *
vad ca suntem singurele care inca dormim in 2 ture....probabil pt ca andra se trezeste pe la 7-7:30....de la 20:30 seara

nu, nu, ne inscriem si noi in programul andrei, cel putin in week-end. la cresa nu stiu mereu cat doarme.
tamika
fetele, am ajuns in seara asta la urgenta cu tati, nu a mai rezistat pana dim. nu se simte f bine,dar sper sa trecem noaptea cu bine. Niki a papat un iaurt la 6 si la 8 un mar cu biscuite, asa ca e un pic mai bine. va pupam
tuki
QUOTE(tamika @ Mar 5 2010, 12:29 AM) *
fetele, am ajuns in seara asta la urgenta cu tati, nu a mai rezistat pana dim. nu se simte f bine,dar sper sa trecem noaptea cu bine. Niki a papat un iaurt la 6 si la 8 un mar cu biscuite, asa ca e un pic mai bine. va pupam

of of, speram ca sunteti bine! multa sanatate! trandafir.gif
fcris79
Apropo de somnul micutilor nostri, Nicole a inceput sa doarma la amiaza doar o ora de la 12 la 13, cu toate ca pana acum dormea obligatoriu 2 ore. Asta nu inseamna ca doarme noaptea mai bine. Are nopti cand doarme neintrerupt de la 21 la 7 dimineata, insa alteori - cel putin acum cand ne chinuim cu maselutele - se mai trezeste pentru o portie de bratzuci de mami. Nu vrea nici apa, nici lapte sa bea cand se trezeste in timpul noptii.
La capitolul mancare stam cand prost cand bine, fara sa stiu de ce anume, pentru ca nu e constanta pofta ei de mancare. Daca nu vrea sa manance prea mult la o masa, nu insist foarte mult: recupereaza la urmatoarea masa sau in cel mai rau caz a doua zi. Am observat ca mai rau fac daca insist foarte mult: ma enervez si eu, ea tipa cat o tine gura si da din picioare ca sa-mi arate ca nu vrea si tine-te bine.....
Acum de cand s-a topit zapada, Nicole a prins curaj la mers pe jos cand suntem afara si ma tine si de mana mai nou - probabil sunt locurile noi fata de casa ei si inca e timida, dar nu foarte mult. Am mai scapat de carat carutul in spinare bananab.gif . Acum e urat afara: s-a racit si a nins un pic. Speram sa nu tina foarte mult vremea rece, pentru ca vreau sa vina calduraaaaaa.....
natsandrea
QUOTE(tamika @ Mar 4 2010, 08:59 PM) *
fetele, am ajuns in seara asta la urgenta cu tati, nu a mai rezistat pana dim. nu se simte f bine,dar sper sa trecem noaptea cu bine. Niki a papat un iaurt la 6 si la 8 un mar cu biscuite, asa ca e un pic mai bine. va pupam

sper ca a iesit bine totul...multa sanatate si recuerare rapida
natsandrea
la 10 painica cu unt
la 13 supica de pui, cartofi la cuptor si pulpica (la rotisor)
la 17 para+banana si biscuiti
Dana1975
QUOTE(tamika @ Mar 4 2010, 10:59 PM) *
fetele, am ajuns in seara asta la urgenta cu tati, nu a mai rezistat pana dim. nu se simte f bine,dar sper sa trecem noaptea cu bine. Niki a papat un iaurt la 6 si la 8 un mar cu biscuite, asa ca e un pic mai bine. va pupam

sanatate multa sotului tau tamika si un pupic dulce micutei tale!






mai mamici,am fost aseara sa-l tund pe Dan la frizerie,intram veseli inauntru saluta pe toata lumea,dam hainele jos sa ne acomodam,vede fonurile-el adora sa i se usuce parul cu fonul in sfirsit ne asezam pe scaun,el in brate la mine,vine frizerita ii uda parul un pic si da sa-l tunda cu foarfecul cind a inceput sa urle cit il tineu plaminii nu stiam ce sa-i fac sa-l impac(zicindu-i toata ziua ca mergem sa tundem parul,ii aratam si foarfecul era chiar bucuros cind ma jucam cu el in sensul asta ),am mai stat jumate de ora acolo poate intr-a doua tura va colabora,timp in care a mutat toate revistele de pe masuta pe o bancheta,si le aseza frumos,joaca mare pe el ce mai...facuse prietenie si c-o frizerita...ne asezam din nou pe scaunul cu pricina dar nici vorba de stat la tuns,urlete si plinstete parca il bateam cu biciul,am iesit val-virtej de acolo...(mi se pare c-a mai patit o forumina cu copilul la fel)....ramine sa-l tunda tati,ca la el sta cit de cit,l-a mai tuns si alta data cu chiu cu vai reusise sa-i tunda bretonul si chica!a inceput sa transpire la cap cind doarme,voi ce experiente aveti?
Dana1975
QUOTE(natsandrea @ Mar 5 2010, 03:51 PM) *
la 10 painica cu unt
la 13 supica de pui, cartofi la cuptor si pulpica (la rotisor)
la 17 para+banana si biscuiti

meniul tau de azi l-am avut noi ieri dar ti-ai gasit cine sa manince banana,cartofi(daca nu sunt pai nu-i vrea),a ciugulit un pic de pulpita si atit
azi i-am dat pasta cu sos de carne si a mincat chipurile,dupa care un pasat de fructe,inainte de nani 90 ml de lapte cu biscuiti,pe la 16 mar ras cu biscuite iar la cina ciorbita, inainte de nani iar laptic(iar cind il culc titica)
fly34
QUOTE(Dana1975 @ Mar 5 2010, 05:58 PM) *
sanatate multa sotului tau tamika si un pupic dulce micutei tale!
mai mamici,am fost aseara sa-l tund pe Dan la frizerie,intram veseli inauntru saluta pe toata lumea,dam hainele jos sa ne acomodam,vede fonurile-el adora sa i se usuce parul cu fonul in sfirsit ne asezam pe scaun,el in brate la mine,vine frizerita ii uda parul un pic si da sa-l tunda cu foarfecul cind a inceput sa urle cit il tineu plaminii nu stiam ce sa-i fac sa-l impac(zicindu-i toata ziua ca mergem sa tundem parul,ii aratam si foarfecul era chiar bucuros cind ma jucam cu el in sensul asta ),am mai stat jumate de ora acolo poate intr-a doua tura va colabora,timp in care a mutat toate revistele de pe masuta pe o bancheta,si le aseza frumos,joaca mare pe el ce mai...facuse prietenie si c-o frizerita...ne asezam din nou pe scaunul cu pricina dar nici vorba de stat la tuns,urlete si plinstete parca il bateam cu biciul,am iesit val-virtej de acolo...(mi se pare c-a mai patit o forumina cu copilul la fel)....ramine sa-l tunda tati,ca la el sta cit de cit,l-a mai tuns si alta data cu chiu cu vai reusise sa-i tunda bretonul si chica!a inceput sa transpire la cap cind doarme,voi ce experiente aveti?



Am patit si eu Dana un episod asemanator,imediat ce i-am taiat motul. Am zis ca nu mai calc curand pe la salon.Acum sotul meu se ocupa de taiat bretonul, tuns,etc. Atunci am stat pana la urma sa-i taiem bretonul dar a lesinat de plans, era vanata la fata, si multi ne-au certat ca de ce a trebuit sa traumatizam copilul...Sincer nu am mai incercat sa merg cu ea, dar o veni vremea cand sper sa inteleaga.Si eu ma gandeam zilele astea la tuns dar gandindu-ma la experienta din trecut am renuntat. Asa aratam tunsa de tati.




natsandrea
andra transpira la caput de cand era mica...a avut perioade cand nu transpira asa mult, indiferent de marimea parului, indiferent de faptul ca e in pijama sau in body(vara)....asta e un fenomen tipic copilasilor
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 5 2010, 10:57 PM) *
andra transpira la caput de cand era mica...a avut perioade cand nu transpira asa mult, indiferent de marimea parului, indiferent de faptul ca e in pijama sau in body(vara)....asta e un fenomen tipic copilasilor



Da asa este si Alex transpira in cap dar nu tot timpul.Cand era mica transpira mai mult acum aproape deloc .Cred ca in special vara.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.