Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
tuki
Fetelor, voi sunteti harnicute... Vad ca bebelusii vostri papa bine, bine de tot. Speram sa ajungem cat de curand si noi la aceleasi performante...
Azi am incercat-o cu papa bio din borcanel, cartof, porumb si curcan (cica!) si a papat cateva lingurite. M-am bucurat tare mult, poate este un inceput... Am remarcat ca a preferat legumele, de fructe nu se atinge, asa ca o sa insist cu astea. Maine avem in meniu o supa de legume, sunt tare curioasa daca va papa...
bebelusii vostri stau fara ajutor in fundulet? pitica mea sta doar cu ajutor, altfel cade pe-o parte.
noapte buna!
natsandrea
QUOTE(fcris79 @ May 18 2009, 02:49 PM) *
Buna tuturor mamicilor si bebeilor vostri!
Sunt si eu o mamica de noiembrie: am nascut o fetita pe 20 noiembrie de 2,950 kg. Acum are 7,400 kg si e un boboc de fata: cuminte, vesela si vorbareata - pe limba ei desigur smile.gif
Am inceput si noi diversificarea la 5 luni, chiar daca Dr. ne-a recomandat de la 6 luni. Intrasem in panica pentru ca a avut o perioada cu o creste nesemnificativa in greutate, la care s-au adaugat si teama ca va accepta mai greu noile alimente, daca incepeam diversificarea prea tarziu - asa citisem pe undeva.
Ii place sa manance cu lingurita, de cele mai multe ori incearca sa mi-o ia din mana... desigur e o jucarie noua la care inca n-a avut acces nelimitat.
Pupici! oFloare.gif

buna, bine ai venit
sa iti traiasca fetita
fly34
QUOTE(tuki @ May 18 2009, 10:06 PM) *
Fetelor, voi sunteti harnicute... Vad ca bebelusii vostri papa bine, bine de tot. Speram sa ajungem cat de curand si noi la aceleasi performante...
Azi am incercat-o cu papa bio din borcanel, cartof, porumb si curcan (cica!) si a papat cateva lingurite. M-am bucurat tare mult, poate este un inceput... Am remarcat ca a preferat legumele, de fructe nu se atinge, asa ca o sa insist cu astea. Maine avem in meniu o supa de legume, sunt tare curioasa daca va papa...
bebelusii vostri stau fara ajutor in fundulet? pitica mea sta doar cu ajutor, altfel cade pe-o parte.
noapte buna!



buna!
si fetita mea cade intr-o parte sau vine in fata.Nu stiu cand o sa reusim sa stam in fundulet.
natsandrea
QUOTE(tuki @ May 18 2009, 10:06 PM) *
Fetelor, voi sunteti harnicute... Vad ca bebelusii vostri papa bine, bine de tot. Speram sa ajungem cat de curand si noi la aceleasi performante...
Azi am incercat-o cu papa bio din borcanel, cartof, porumb si curcan (cica!) si a papat cateva lingurite. M-am bucurat tare mult, poate este un inceput... Am remarcat ca a preferat legumele, de fructe nu se atinge, asa ca o sa insist cu astea. Maine avem in meniu o supa de legume, sunt tare curioasa daca va papa...
bebelusii vostri stau fara ajutor in fundulet? pitica mea sta doar cu ajutor, altfel cade pe-o parte.
noapte buna!

buna
nici Andra nu sta inca singurica in fundulet, cade intr-o parte
daca o tin si o las sta cateva secunde apoi pof
noapte buna
natsandrea
QUOTE(fly34 @ May 18 2009, 10:43 PM) *
buna!
si fetita mea cade intr-o parte sau vine in fata.Nu stiu cand o sa reusim sa stam in fundulet.

buna
probabil cam peste o luna vor sta singurei
nu stam bine in fundulet, dar suntem experte in rostogoliri
natsandrea
noapte buna mamicilor
somnic usor ingerasilor
rooxanaa
QUOTE(tuki @ May 17 2009, 11:54 PM) *
Buna fetelor! sunt si eu o mamica de noiembrie 2008, am o fetita care de 6 luni imi face viata mai frumoasa!
Ma bucur ca v-am gasit si ca putem discuta despre bebelusii nostri apropiati de varsta. Eu sunt la primul bebe si nu sunt foarte experimentata asa ca mi-ar prinde bine ceva sfaturi.
Fetita mea e micuta dar foarte enrgica, are 6kg600gr si 64 cm, a papat numai san si de vreo 2 saptamani ma chinui sa diversific manacrica, dar nu prea vrea nimic. Nici ceai, nici apa, nici papa, nici cu liingurita, nici cu biberonul...
Voi cum va aflati?
va pup, seara buna! trandafir.gif


bine ai venit!
o experienta asemanatoare cu cea relatata de tine am trait si eu (si cred ca si multe alta mamici)....de pe la 3 luni jumatate laptele meu nu prea a mai facut fata si m-am fotarat sa ii dau si putina formula ( cand aveam sanii mai goi) a tras f greu din biberon... 2 luni mi-au treb sa il obisnuiesc cu el. acu bea si lapate si apa din biberon dar nu trage cum ar trebui... cate un gat .. se mai paticneste .. o ia de la capat.. tot tzitzica lui mami ramane preferata lui ...nu o lasa din gura nici dupa jumatate de ora biggrin.gif
cat despre celelata alimente ... e greu. al meu era la fel mai slabut si pediatra mia explicat ca de la 4 luni dupa ce se poate ridica copilu in seni-sezut div poate incepe, organismul e preg pt alimente noi- dar nu mai tarziu de 6 luni. eu am inceput de la 4 luni jumatate. nu ii placea nimic..... am fost f dezamagita sad.gif am mai cautat pe net cate ceva si am citit despre cerealele pt sugari. i-au placut la nebunie!(nestle) smile.gif l-am tinut in cereale cam 2 sapt dupa care am inceput sa adug in ele mar, banana, para, branzica .... chiar si supa. ii fac cerealele cu supa in loc de apa ca sa ii i-a portia zilnica de vitamine. acu suntem la stadiu de acomodare cu alimentele care nu sunt duci.. inainte de fiecare masa il pacalesc cu cate 2-3 ling de supa simpla, mananca dar nu cat ar trebui... dupa ce nu il mai pot opri din maraiala ii pun cereale peste ce ramane... se lumineaza la fata ...casca gura ca o vrabiuta biggrin.gif
tot doct mi-a explic ca la incepust o sa scoata limba si o sa impinga din ling, cam in 2 sapt s-a obisnuit si cu lingurita. stie ca in biberon e apa ...cand ii e sete nu mai casca gurita la papa si se maraie ...dar cand vede apa se linisteste
sper sa-ti fie de ajutor cele povestite. spor la div !
rooxanaa
QUOTE(tuki @ May 18 2009, 11:06 PM) *
Fetelor, voi sunteti harnicute... Vad ca bebelusii vostri papa bine, bine de tot. Speram sa ajungem cat de curand si noi la aceleasi performante...
Azi am incercat-o cu papa bio din borcanel, cartof, porumb si curcan (cica!) si a papat cateva lingurite. M-am bucurat tare mult, poate este un inceput... Am remarcat ca a preferat legumele, de fructe nu se atinge, asa ca o sa insist cu astea. Maine avem in meniu o supa de legume, sunt tare curioasa daca va papa...
bebelusii vostri stau fara ajutor in fundulet? pitica mea sta doar cu ajutor, altfel cade pe-o parte.
noapte buna!


am o prietena cu un baiat de 3 ani si unul mic acu proaspat smile.gif. mi-a rec sa nu il invat cu mancare din borcanele ca daca ii da de gust o refuza pe cea de casa. ea pe asta mic a zis ca nu o sa il mai obisnuiasca asa. am incercat si eu o data nu i-a placut si nu am insist.

bebelu meu sta in fund de la 5 luni smile.gif la 4 luni jun a luat-o la mers prin pat in cap si in varfu picioarelor biggrin.gif, acu din pozitia asta cade direct in fund. se ridica si in maini dar tremura ( nu are echilibru ) .. cred ca de acu o i-a de-a bushilea


rooxanaa
Raluca1982
QUOTE(rooxanaa @ May 19 2009, 02:14 AM) *
am o prietena cu un baiat de 3 ani si unul mic acu proaspat smile.gif. mi-a rec sa nu il invat cu mancare din borcanele ca daca ii da de gust o refuza pe cea de casa. ea pe asta mic a zis ca nu o sa il mai obisnuiasca asa. am incercat si eu o data nu i-a placut si nu am insist.

bebelu meu sta in fund de la 5 luni smile.gif la 4 luni jun a luat-o la mers prin pat in cap si in varfu picioarelor biggrin.gif, acu din pozitia asta cade direct in fund. se ridica si in maini dar tremura ( nu are echilibru ) .. cred ca de acu o i-a de-a bushilea


sa-ti traiasca! e o dulceata!
natsandrea
QUOTE(rooxanaa @ May 19 2009, 02:49 AM) *

ce scumpete de bebe, sa iti traiasca
florynna_27
QUOTE(tuki @ May 17 2009, 10:54 PM) *
Buna fetelor! sunt si eu o mamica de noiembrie 2008, am o fetita care de 6 luni imi face viata mai frumoasa!
Ma bucur ca v-am gasit si ca putem discuta despre bebelusii nostri apropiati de varsta. Eu sunt la primul bebe si nu sunt foarte experimentata asa ca mi-ar prinde bine ceva sfaturi.
Fetita mea e micuta dar foarte enrgica, are 6kg600gr si 64 cm, a papat numai san si de vreo 2 saptamani ma chinui sa diversific manacrica, dar nu prea vrea nimic. Nici ceai, nici apa, nici papa, nici cu liingurita, nici cu biberonul...
Voi cum va aflati?
va pup, seara buna! trandafir.gif


Buna si bine ai venit , sa iti traiasca fetita ! smile.gif
florynna_27
QUOTE(tuki @ May 18 2009, 10:06 PM) *
Fetelor, voi sunteti harnicute... Vad ca bebelusii vostri papa bine, bine de tot. Speram sa ajungem cat de curand si noi la aceleasi performante...
Azi am incercat-o cu papa bio din borcanel, cartof, porumb si curcan (cica!) si a papat cateva lingurite. M-am bucurat tare mult, poate este un inceput... Am remarcat ca a preferat legumele, de fructe nu se atinge, asa ca o sa insist cu astea. Maine avem in meniu o supa de legume, sunt tare curioasa daca va papa...
bebelusii vostri stau fara ajutor in fundulet? pitica mea sta doar cu ajutor, altfel cade pe-o parte.
noapte buna!



Eu nu i-am dat pana acum mancarica din borcanel si sper sa nu fie cazul pe viitor, asta e buna doar daca pleci undeva in vacanta si nu ai posibilitate sa ii prepari mancarica. Al meu baietel sta in fundulet doar daca este tinut de manute , altfel cade intr-o parte sau in fata. Diversificarea am inceput-o cam spre 4 luni cu suc de morcov, apoi mar , apoi para, supica.
Acum mananca branzica dimineata la 10 sau cereale cu fructe, la pranz piure de legume cu galbenus de ou sau carnita, am observat ca nu ii prea place carnea de gaina si doctora m-a sfatuit sa incerc sa ii dau carne de vita , poate o sa ii placa gustul, cica e important sa manace carne . Iar dupa-amiaza pe la 4-5 sau 6 depinde cum se trezeste ii dau supa de legume, ultima masa este cea de lapte cu cereale.
florynna_27
QUOTE(fcris79 @ May 18 2009, 02:49 PM) *
Buna tuturor mamicilor si bebeilor vostri!
Sunt si eu o mamica de noiembrie: am nascut o fetita pe 20 noiembrie de 2,950 kg. Acum are 7,400 kg si e un boboc de fata: cuminte, vesela si vorbareata - pe limba ei desigur smile.gif
Am inceput si noi diversificarea la 5 luni, chiar daca Dr. ne-a recomandat de la 6 luni. Intrasem in panica pentru ca a avut o perioada cu o creste nesemnificativa in greutate, la care s-au adaugat si teama ca va accepta mai greu noile alimente, daca incepeam diversificarea prea tarziu - asa citisem pe undeva.
Ii place sa manance cu lingurita, de cele mai multe ori incearca sa mi-o ia din mana... desigur e o jucarie noua la care inca n-a avut acces nelimitat.
Pupici! oFloare.gif


Buna si bine ai venit, sa iti traiasca fetita ! smile.gif trandafir.gif
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 19 2009, 10:11 AM) *
Eu nu i-am dat pana acum mancarica din borcanel si sper sa nu fie cazul pe viitor, asta e buna doar daca pleci undeva in vacanta si nu ai posibilitate sa ii prepari mancarica. Al meu baietel sta in fundulet doar daca este tinut de manute , altfel cade intr-o parte sau in fata. Diversificarea am inceput-o cam spre 4 luni cu suc de morcov, apoi mar , apoi para, supica.
Acum mananca branzica dimineata la 10 sau cereale cu fructe, la pranz piure de legume cu galbenus de ou sau carnita, am observat ca nu ii prea place carnea de gaina si doctora m-a sfatuit sa incerc sa ii dau carne de vita , poate o sa ii placa gustul, cica e important sa manace carne . Iar dupa-amiaza pe la 4-5 sau 6 depinde cum se trezeste ii dau supa de legume, ultima masa este cea de lapte cu cereale.



BUNA!
GALBENUS DE OU CAT II DAI? AI INCEPUT CU UN SFERT,NU ? EU NU MAI STIU CE CEREALE SA-I CUMPAR FETITEI MELE.CE CEREALE FOLOSESTI?
fcris79
QUOTE(rooxanaa @ May 19 2009, 01:29 AM) *
bine ai venit!
nu ii placea nimic..... am fost f dezamagita sad.gif am mai cautat pe net cate ceva si am citit despre cerealele pt sugari. i-au placut la nebunie!(nestle) smile.gif l-am tinut in cereale cam 2 sapt dupa care am inceput sa adug in ele mar, banana, para, branzica .... chiar si supa. ii fac cerealele cu supa in loc de apa ca sa ii i-a portia zilnica de vitamine. acu suntem la stadiu de acomodare cu alimentele care nu sunt duci.. inainte de fiecare masa il pacalesc cu cate 2-3 ling de supa simpla, mananca dar nu cat ar trebui... dupa ce nu il mai pot opri din maraiala ii pun cereale peste ce ramane... se lumineaza la fata ...casca gura ca o vrabiuta biggrin.gif

Cam asa am patit-o si eu. In cereale adaug toate alimentele noi, pentru ca astea ii plac - le-a acceptat foarte bine de la inceput. Supa simpla nu-i place deloc....inca ma mai gandesc la modalitati de a o pacali sa o manance smile.gif In schimb bea sucul de portocale, care e un pic acrisor, pe nerasuflate. Sa fac o combinatie? E bine?
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 19 2009, 02:04 PM) *
BUNA!
GALBENUS DE OU CAT II DAI? AI INCEPUT CU UN SFERT,NU ? EU NU MAI STIU CE CEREALE SA-I CUMPAR FETITEI MELE.CE CEREALE FOLOSESTI?


Buna smile.gif Am inceput cu un sfert de galbenus , apoi jumatate si dupa aceea unul intreg de 3 ori pe saptamana.
Cereale ii dau dimineata de la Humana cu piersici si maracuja iar seara ii pun in laptic 7 cereale BIO de la Milupa.
Aseara i-am pus 4 doze la 200 ml apa si mi le-a varsat , nu stiu ce s-a intamplat. Cred ca nu i-au placut in cantitate mare. A observat si el mititelul ca s-au redus nr. de biberoane pe care le manca la doar 2, si ma chinui un pic pana cand ii dau
sa manance piure sau supa dupa cum mi-a recomandat doctorita, adica sa nu ii mai pun in supica prea multe doze din laptele pe care il bea. Cu supa o sa incerc din nou in seara asta, desi am incercat si in trecut sa ii dau supa mai simpla fara lapte si incepea sa planga , refuza sa manance.
florynna_27
Salutare mamici !
Voi ce fructe noi ati mai introdus?
Eu ii dau lui Cristi mar si para in prezent, aseara am fost cu el la vaccinare si respectiv controlul de 6 luni si am intrebat-o pe doctorita ce fructe de sezon pot sa ii dau :
piersica , visine caise , cirese, struguri cu prudenta pt. ca pot da la dureri de burtica ., asta depinde si de copil daca are tendinte spre diaree sau constipatie.O boaba de strugure sau 2-3 cirese o sa i dau . dar nu mai mult pt. ca sunt destul de dulci.
Cele interzise la varsta asta sunt bananele, citricele cu desavarsire,capsune, kiwi....
Asa ca o sa astept sa apara in piete piersicile romanesti , caise
Raluca1982
QUOTE(florynna_27 @ May 19 2009, 05:56 PM) *
Salutare mamici !
Voi ce fructe noi ati mai introdus?
Eu ii dau lui Cristi mar si para in prezent, aseara am fost cu el la vaccinare si respectiv controlul de 6 luni si am intrebat-o pe doctorita ce fructe de sezon pot sa ii dau :
piersica , visine caise , cirese, struguri cu prudenta pt. ca pot da la dureri de burtica ., asta depinde si de copil daca are tendinte spre diaree sau constipatie.O boaba de strugure sau 2-3 cirese o sa i dau . dar nu mai mult pt. ca sunt destul de dulci.
Cele interzise la varsta asta sunt bananele, citricele cu desavarsire,capsune, kiwi....
Asa ca o sa astept sa apara in piete piersicile romanesti , caise

buna. de capsune si kiwi stiam si eu, dar de citrice? din cate am vazut mai toti bebelusi beau sucul amestecat si cu portocale sau mandarine. si a mea e innebunita dupa ele. daca nu ii pun nu il bea la fel de usor.
nelly
Buna fetelor!Si eu sunt mamica unei fetite nascuta pe 19 noiembrie 2008.O adevarata minune,mai dragalasa pe zi ce trece ! DIANA ANDRA-astazi a facut 6 luni!Nu-mi vine sa cred !!!
daniela_80
la multi ani si sa cresteti mari occasion.gif
daniela_80
icearca sa-i faci supica la blender si nu-i da seara cand e obosit ci in cursul zile ,noi mancam la 2 si trebuie neaparat sa avem reclame la tv dar mananca 150 ml de supica crema cu lingurita bafta si nu dispera o sa manace,moi am inceput cu cateva lingurite.
tuki
Buna mamici! Va multumesc mult pentru sfaturi. Voi aplica cele spuse de voi, poate obtinem ceva rezultate. Si eu ma gandeam ca papa di borcanel nu poate fi ca cea facuta in casa... Azi nu avrut supa pe care i-am facut-o eu. Mai incercam si maine!
As vrea sa incerc si eu niste cereale, dar nu stiu care sunt mai apetisante... Dr mi-a zis sa nu insist cu cerealele ca s va ingrasa, dar totusi fetita mea e slaba acum. Cand am imbaiat-o in seara asta mi se parea ca i se vad coastele...Tare sunt ingrijorata, desi i-am facut si anallize si e sanatoasa. Asa ca maine cumpar cereale si incerc metode noi! jucaus.gif va pupam, noapte buna!
Raluca1982
buna mamicilor. stiti cumva cam cata apa ar trebui sa bea bebe? sa-i dau cat vrea? am sesizat ca, cu cat ii dau mai mult cu atat nu mai mananca tot lapticul la o masa. dar nici nu pot sa nu-i dau ca e f cald si mi-e teama sa nu se deshidrateze. si inca ceva: ati facut supa ca carnita de vita? daca da ce carne ati folosit? pulpa, antricot sau muschiulet?
rooxanaa
QUOTE(fcris79 @ May 19 2009, 05:44 PM) *
Cam asa am patit-o si eu. In cereale adaug toate alimentele noi, pentru ca astea ii plac - le-a acceptat foarte bine de la inceput. Supa simpla nu-i place deloc....inca ma mai gandesc la modalitati de a o pacali sa o manance smile.gif In schimb bea sucul de portocale, care e un pic acrisor, pe nerasuflate. Sa fac o combinatie? E bine?


eu azi i-am dat prima oara suc de portocala.. si nu i-a placut sad.gif.am sa mai incerc sa vad....
tu la ce combinetie te referi suc cu supa?
rooxanaa
QUOTE(florynna_27 @ May 19 2009, 06:56 PM) *
Salutare mamici !
Voi ce fructe noi ati mai introdus?
Eu ii dau lui Cristi mar si para in prezent, aseara am fost cu el la vaccinare si respectiv controlul de 6 luni si am intrebat-o pe doctorita ce fructe de sezon pot sa ii dau :
piersica , visine caise , cirese, struguri cu prudenta pt. ca pot da la dureri de burtica ., asta depinde si de copil daca are tendinte spre diaree sau constipatie.O boaba de strugure sau 2-3 cirese o sa i dau . dar nu mai mult pt. ca sunt destul de dulci.
Cele interzise la varsta asta sunt bananele, citricele cu desavarsire,capsune, kiwi....
Asa ca o sa astept sa apara in piete piersicile romanesti , caise


banana este un fruct contoversat la varsta asta dar nu interzis, este cel mai consistent dintre toate. este adevarat ca poate da alergii intr-o masura f mare. tocmai de aceia treb testat si daca bebe e k se poate da. eu ii dau in fiecare zi cate jumatate in combinatie cu ...........nelipsitele cereale
rooxanaa
QUOTE(Raluca1982 @ May 20 2009, 12:44 AM) *
buna mamicilor. stiti cumva cam cata apa ar trebui sa bea bebe? sa-i dau cat vrea? am sesizat ca, cu cat ii dau mai mult cu atat nu mai mananca tot lapticul la o masa. dar nici nu pot sa nu-i dau ca e f cald si mi-e teama sa nu se deshidrateze. si inca ceva: ati facut supa ca carnita de vita? daca da ce carne ati folosit? pulpa, antricot sau muschiulet?



bebelusii se deshidrateaza mai repede decat noi oamenii mari, au nev de apa. ceu hraniti doar natural nu e obligat decat dupa diversificare. cei cu formula treb sa bea apa cata simt ei nevoiea. la san laptele vine intro concentratie scazuta initial pt a potoli setea bebelului, aceasta creste pe masura ce se trage din san

eu am un biberon, acelasi de fiecare data, din care ii dau apa. il arat f des, cand ii e sete deschide gurita - cand nu vrea intoarce capu smile.gif e asa scump jucaus.gif
carnita de vita nu i-am dat inca, ne chinuim cu supa cu piept...sad.gif
florynna_27
QUOTE(Raluca1982 @ May 19 2009, 07:58 PM) *
buna. de capsune si kiwi stiam si eu, dar de citrice? din cate am vazut mai toti bebelusi beau sucul amestecat si cu portocale sau mandarine. si a mea e innebunita dupa ele. daca nu ii pun nu il bea la fel de usor.



Buna! E prea acid pt. stomacelul lor sucul de citrice , eu o sa ii dau mai tarziu , dupa vreun an. Nici doctorita nu mi-a zis sa ii dau , am gasit diverse discutii despre asta pe forumuri .
florynna_27
QUOTE(nelly @ May 19 2009, 09:38 PM) *
Buna fetelor!Si eu sunt mamica unei fetite nascuta pe 19 noiembrie 2008.O adevarata minune,mai dragalasa pe zi ce trece ! DIANA ANDRA-astazi a facut 6 luni!Nu-mi vine sa cred !!!



Buna , sa iti traiasca si sa fie sanatoasa! occasion.gif
florynna_27
QUOTE(Raluca1982 @ May 19 2009, 11:44 PM) *
buna mamicilor. stiti cumva cam cata apa ar trebui sa bea bebe? sa-i dau cat vrea? am sesizat ca, cu cat ii dau mai mult cu atat nu mai mananca tot lapticul la o masa. dar nici nu pot sa nu-i dau ca e f cald si mi-e teama sa nu se deshidrateze. si inca ceva: ati facut supa ca carnita de vita? daca da ce carne ati folosit? pulpa, antricot sau muschiulet?



Buna! Eu ii dau apa sa bea la putin timp dupa ce papa branza cu fructe sau piure de legume , bea cam 100ml, e cam putin cred eu , dar cred ca o sa bea si mai multa pt. ca de putin timp a inceput sa bea apa, inainte nu prea ii placea.
Supa din carne de vaca nu am facut inca, vreau sa ii introduc in piure putina carne de vaca, poate o sa ii placa mai mult gustul , nu prea ii place carnea de gaina. Nu e recomandat sa li se dea carne de pui sau de manzat, trebuie sa fie carne de gaina sau vita .
fcris79
QUOTE(daniela_80 @ May 19 2009, 10:30 PM) *
icearca sa-i faci supica la blender si nu-i da seara cand e obosit ci in cursul zile ,noi mancam la 2 si trebuie neaparat sa avem reclame la tv dar mananca 150 ml de supica crema cu lingurita bafta si nu dispera o sa manace,moi am inceput cu cateva lingurite.

Multumesc! Voi incerca chiar astazi.
fcris79
QUOTE(rooxanaa @ May 19 2009, 11:47 PM) *
eu azi i-am dat prima oara suc de portocala.. si nu i-a placut sad.gif.am sa mai incerc sa vad....
tu la ce combinetie te referi suc cu supa?

E cam dubioasa combinatia, nu: suc cu supa? unsure.gif
Desi sunt controverse cu sucul de portocale (unii le recomanda, altii nu), fetitei mele i-a placut. Am inceput cu cateva lingurite, iar acum bea cate 60 ml pe zi. Nu s-a deranjat la stomacel. Nu vreau sa-i dau mai mult pentru ca totusi e acid, chiar daca are necesarul de vitamina C.
Succes, poate ii va place mai tarziu. trandafir.gif
rooxanaa
QUOTE(fcris79 @ May 20 2009, 10:50 AM) *
E cam dubioasa combinatia, nu: suc cu supa? unsure.gif
Desi sunt controverse cu sucul de portocale (unii le recomanda, altii nu), fetitei mele i-a placut. Am inceput cu cateva lingurite, iar acum bea cate 60 ml pe zi. Nu s-a deranjat la stomacel. Nu vreau sa-i dau mai mult pentru ca totusi e acid, chiar daca are necesarul de vitamina C.
Succes, poate ii va place mai tarziu. trandafir.gif


eu incerc sa il conving mereu sa manance papa neindulcita, atata ma chinui ca se termina totu in hohote de plans.....mama tot timpu imi zice sa ii dau cum ii place numa sa manance sa nu stea flamand si suparat toata ziua.
suc mie doct mi-a zis sa ii fac din mere, pere, si putina port si lamaie pt ca citricile astea sunt f tratate si sunt intradevar acide ( a avut un bebe cu sange in scaun de la suc e port- si m-am speriat)
daca eu ii pun supa in cereale incearca si tu suc cu supa biggrin.gif vezi ce reactie are. imp e sa isi ia portia zilnica de vitamine. pana la urma vor manca ei e toate cele
bafta
natsandrea
QUOTE(nelly @ May 19 2009, 09:38 PM) *
Buna fetelor!Si eu sunt mamica unei fetite nascuta pe 19 noiembrie 2008.O adevarata minune,mai dragalasa pe zi ce trece ! DIANA ANDRA-astazi a facut 6 luni!Nu-mi vine sa cred !!!

la multe lunite!
si noi am facut ieri 6 luni si ne cheama tot Andra
natsandrea
QUOTE(Raluca1982 @ May 19 2009, 11:44 PM) *
buna mamicilor. stiti cumva cam cata apa ar trebui sa bea bebe? sa-i dau cat vrea? am sesizat ca, cu cat ii dau mai mult cu atat nu mai mananca tot lapticul la o masa. dar nici nu pot sa nu-i dau ca e f cald si mi-e teama sa nu se deshidrateze. si inca ceva: ati facut supa ca carnita de vita? daca da ce carne ati folosit? pulpa, antricot sau muschiulet?

am citit ca in periaoda de vara, cand e foarte cald, copilul are nevoie de 20-30 ml de lichid/ora
Raluca1982
QUOTE(natsandrea @ May 20 2009, 12:07 PM) *
am citit ca in periaoda de vara, cand e foarte cald, copilul are nevoie de 20-30 ml de lichid/ora

lichid insemnand numai apa? sau si suc si ceai?
Raluca1982
QUOTE(rooxanaa @ May 20 2009, 11:02 AM) *
eu incerc sa il conving mereu sa manance papa neindulcita, atata ma chinui ca se termina totu in hohote de plans.....mama tot timpu imi zice sa ii dau cum ii place numa sa manance sa nu stea flamand si suparat toata ziua.
suc mie doct mi-a zis sa ii fac din mere, pere, si putina port si lamaie pt ca citricile astea sunt f tratate si sunt intradevar acide ( a avut un bebe cu sange in scaun de la suc e port- si m-am speriat)
daca eu ii pun supa in cereale incearca si tu suc cu supa biggrin.gif vezi ce reactie are. imp e sa isi ia portia zilnica de vitamine. pana la urma vor manca ei e toate cele
bafta

asa toate fructele sunt tratate. numai daca sunt din recolta proprie stim ca sunt bio 100%. si plus de asta si merele au acid nu numai citricele.
fly34
QUOTE(rooxanaa @ May 19 2009, 11:58 PM) *
banana este un fruct contoversat la varsta asta dar nu interzis, este cel mai consistent dintre toate. este adevarat ca poate da alergii intr-o masura f mare. tocmai de aceia treb testat si daca bebe e k se poate da. eu ii dau in fiecare zi cate jumatate in combinatie cu ...........nelipsitele cereale



Si eu ii dau banana fetitei mele la recomandarea pediatrei.Este recomandata pentru aceasta varsta dar sa nu se depaseasca 2 pe saptamana.Eu ii dau banana in diferite combinatii cu mar,branzica etc
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ May 20 2009, 01:10 PM) *
lichid insemnand numai apa? sau si suc si ceai?



eu ii dau apa, suc si ceai ...
fly34
QUOTE(florynna_27 @ May 19 2009, 05:43 PM) *
Buna smile.gif Am inceput cu un sfert de galbenus , apoi jumatate si dupa aceea unul intreg de 3 ori pe saptamana.
Cereale ii dau dimineata de la Humana cu piersici si maracuja iar seara ii pun in laptic 7 cereale BIO de la Milupa.
Aseara i-am pus 4 doze la 200 ml apa si mi le-a varsat , nu stiu ce s-a intamplat. Cred ca nu i-au placut in cantitate mare. A observat si el mititelul ca s-au redus nr. de biberoane pe care le manca la doar 2, si ma chinui un pic pana cand ii dau
sa manance piure sau supa dupa cum mi-a recomandat doctorita, adica sa nu ii mai pun in supica prea multe doze din laptele pe care il bea. Cu supa o sa incerc din nou in seara asta, desi am incercat si in trecut sa ii dau supa mai simpla fara lapte si incepea sa planga , refuza sa manance.



si la mine refuza supa .nu stiu in ce combinatie sa-i mai dau.m-am saturat...am incercat simpla cu legume acum cu putin pui.nu vrea si pace. am acrit-o putin cu lamaie nici asa nu a vrut.o sa incerc si eu altceva...sa-i introduc galbenusul...dar tu-l amesteci cu ceva pt. ca este putin inecacios.
natsandrea
QUOTE(Raluca1982 @ May 20 2009, 01:10 PM) *
lichid insemnand numai apa? sau si suc si ceai?

lichid inseamna apa, ceai, suc, toate
florynna_27
QUOTE(fly34 @ May 20 2009, 01:44 PM) *
si la mine refuza supa .nu stiu in ce combinatie sa-i mai dau.m-am saturat...am incercat simpla cu legume acum cu putin pui.nu vrea si pace. am acrit-o putin cu lamaie nici asa nu a vrut.o sa incerc si eu altceva...sa-i introduc galbenusul...dar tu-l amesteci cu ceva pt. ca este putin inecacios.



BUNA ! GALBENUSUL EU IL PUN IN PIURE-UL DE LEGUME , IAR IN SUPA I-AM PUS ASEARA O DOZA SI JUM. DIN LAPTE FORMULA SI A MANCAT, DE ABIA VENISEM DIN PARC.
nelly
nelly
Sorry ,n-am stiut ce marime va avea poza ,sper sa reusesc data viitoare.Sunt noua pe-aici.
rooxanaa
QUOTE(Raluca1982 @ May 20 2009, 02:12 PM) *
asa toate fructele sunt tratate. numai daca sunt din recolta proprie stim ca sunt bio 100%. si plus de asta si merele au acid nu numai citricele.




nu e vorba neapatat de bio, de fructele si legumele din import care sunt iradiate (pt a tine mai mult timp) si culese de crude, se coc in lazi fara lumina.

fac o paranteza ---o doamna mi-a pov ca in italia se face dulceata din portocale speciale pt asta, adica netratate, si ca la ei port sunt de 2 feluri. (bio si restu smile.gif ) la dulceata se pun cu tot cu coaja. dif dintre cele 2 tip o da aspectul cojii unele sunt lucioasa si celelalte mai mate ---

din morcov si branza eating.gif ce mananca bebelu meu nu poate iesi o digestie normala trebuie si fermenti obligatoriu, acu explicatii sunt multe si fiecare isi creste copilu cum crede ca e mai bine jucaus.gif

si eu sunt nasc tot in 82, e primu copil la tine? ca la mine da smile.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(Dana Neagu @ Apr 3 2009, 02:34 PM) *
buna,imi pare bine ca pot vb cu o alta mamica de noiembrie,eu azi am fost cu baietelul meu Daniel,la pediatra sa-i faca un control,mai ales sa-l cintareasca,acum are 7700gr,luna trecut luase doar 300 de gr si eram ingrijorata!dar acum m-am linistit,il alaptez la sin,incerc sa-i dau fructe(borcanele din comert sau i le fac eu in casa,mar ras sau alte fructe rase)dar le respinge,tine buzitele strinse,intoarce capul si mai-mai ca plinge,se vede ca nu este inca pregatt pt altfel de alimentatie!tu ai inceput diversificarea?sunt focsaneanca,dar cu resedinta in Pordenone(IT),tu?


Daca incepi diversificarea la 6 luni puiu accepta mai greu alimente noi.Eu am nascut 2 baieti in luna noiembrie .Unul in 27.11.1998 Raducu si pe celalalt in 26.11.2008 Matei.Pe Radu l-am alaptat 2 ani (la 1 an mai avea o masa noaptea) iar diversificarea am inceput-o la 6 luni.La 9 luni reuseam sa ii dau 4-5 lingurite de mancare si in rest san.Totusi la 1 an avea greutatea in limite normale 9.300 (s-a nascut cu 3 kg deci 3*3=9 kg).Nu intra in panica si mai ales incearca sa te relaxezi in prezenta lui la ora mesei.Il poti aseza cu voi la masa (el in scaunelul special) si din cand in cand ii oferi si lui o lingurita de mancare.Voi mancati bineinteles cu mare pofta si aratati un interes deosebit pt ceea ce aveti in farfurie.Eventual il lasi sa manevreze o lingurita (pe care mai mult o va scapa pe jos sau o va indesa in gurita).In timp ce are aceasta preocupare tu il hranesti ca si cum ar fi reusi el sa se hraneasca singur.Nu il fortezi si nici nu te necaji daca nu a mancat f mult.Laptele de mama nu si-a pierdut calitatile brusc la 6 luni.
Eu am fost f stresata si vedeam ca parca numai al meu nu mananca.Il comparam cu alti copii care nu erau mofturosi (dar care nu au fost alaptati exclusiv la san pana la 6 luni - dar atunci nu mi-am pus asa problema).La 1 an si jumatate am fost la mare cu el si in 2 saptamani a pus o jumatate de kg pe el.Atunci am mancat impreuna la masa si cum stiam ca el refuza mancam noi primii.Cand i-am oferit si lui s-a bucurat de parca cine stie ce comoara aveam in farfurie.De atunci nu am mai avut probleme cu el la mancare.Desigur ca nu manca orice(semana cu mine) dar ce ii placea manca f bine.
Cu Matei e alta poveste.A trebuit sa fac un tratament cu medicamente si la 4 luni nu am mai avut sa ii dau san.Diversificarea am inceput-o la 4 luni si jumatate cu suc de morcov apoi morcov cu mar , supica de legume(limpede fara legume) seara lapte Nan imbogatit cu orez de la Nestle.Bineinteles ca am inceput cu cate o lingurita si incet incet am ajuns acum la 120 ml de suc mar cu morcov sau un mar mare razalit cu orez Nestle ...Incepand diversificarea mai repede Matei a acceptat fara prea mari probleme mancarea.Desigur ca din ceea ce mancam ii dau sa guste( o jumatate de lingurita ) daca nu e condimentat sau daca poate inghiti (supa , iaurt , un miez mic de paine).
Concluzia : Nu ii da sa manance lui primul si mai ales separat de voi .Ti-ar place cineva sa te tot "ameninte" cu o lingura si sa te "forteze" sa mananci?.Incearca sa ii starnesti interesul pt mancare.Deci tu mananci ceva f bun si dupa o vreme il observi si pe el si ii oferi si lui sa guste din acel ceva "bun".
Mult succes trandafir.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(florynna_27 @ May 19 2009, 04:43 PM) *
Buna smile.gif Am inceput cu un sfert de galbenus , apoi jumatate si dupa aceea unul intreg de 3 ori pe saptamana.
Cereale ii dau dimineata de la Humana cu piersici si maracuja iar seara ii pun in laptic 7 cereale BIO de la Milupa.
Aseara i-am pus 4 doze la 200 ml apa si mi le-a varsat , nu stiu ce s-a intamplat. Cred ca nu i-au placut in cantitate mare. A observat si el mititelul ca s-au redus nr. de biberoane pe care le manca la doar 2, si ma chinui un pic pana cand ii dau
sa manance piure sau supa dupa cum mi-a recomandat doctorita, adica sa nu ii mai pun in supica prea multe doze din laptele pe care il bea. Cu supa o sa incerc din nou in seara asta, desi am incercat si in trecut sa ii dau supa mai simpla fara lapte si incepea sa planga , refuza sa manance.


Desi mult timp s-a crezut ca galbenusul de ou joaca un rol important in dieta bebeblusilor, ca o puternica sursa de fier, cercetarile recente au demonstrat ca fierul din acesta se absoarbe foarte putin in intestinul sugarului. O alta problema este ca galbenusul de ou poate interfera cu absortia fierului provenit din alte surse alimentare, daca oul nu se consuma cu un aliment bogat in vitamina C. Mai mult decat atat, galbenusul contine o mare cantitate de colesterol, care poate produce ingrosarea si rigidizarea peretilor arteriali prin asteroscleroza. Se considera ca are o puternica influenta si in producerea infactului miocardic, de asemenea. Albusul de ou poate determina alergii unora dintre sugari, in special cand exista antecedente familiale de acest gen.
Raluca1982
QUOTE(rooxanaa @ May 20 2009, 11:26 PM) *
nu e vorba neapatat de bio, de fructele si legumele din import care sunt iradiate (pt a tine mai mult timp) si culese de crude, se coc in lazi fara lumina.

fac o paranteza ---o doamna mi-a pov ca in italia se face dulceata din portocale speciale pt asta, adica netratate, si ca la ei port sunt de 2 feluri. (bio si restu smile.gif ) la dulceata se pun cu tot cu coaja. dif dintre cele 2 tip o da aspectul cojii unele sunt lucioasa si celelalte mai mate ---

din morcov si branza eating.gif ce mananca bebelu meu nu poate iesi o digestie normala trebuie si fermenti obligatoriu, acu explicatii sunt multe si fiecare isi creste copilu cum crede ca e mai bine jucaus.gif

si eu sunt nasc tot in 82, e primu copil la tine? ca la mine da smile.gif

buna. eu sunt absolut convinsa ca nici produsele romanesti nu sunt f departe de cele din import. stiam ca atunci cand cumparam portocale, citrice in general, trebuie alese in functie de coaja; cele cu coaja lucioasa sunt mai proaspete. cel putin asa mi-a spus o prietena care lucreaza in domeniu( comert alimentar). acuma, ca fiecare dintre noi mamicile, pana la urma o sa facem exact ce e mai bine pt copii nostri. sfaturile sunt bune ca nu esti obligat sa le urmezi. smile.gif faptul ca impartasim aici din experientele noastre ne ajuta sa luam deciziile cale mai bune. cel putin eu asa cred. floare2.gif
da, e primul copil. jucaus.gif (sper ca nu singurul)
a! sa nu uit. e o dulceata bebelu tau. sa-ti traiasca!
natsandrea
fetelor, voi ce alimente noi ati inceput sa dati la bb acum de la 6 luni?
florynna_27
QUOTE(natsandrea @ May 22 2009, 12:35 PM) *
fetelor, voi ce alimente noi ati inceput sa dati la bb acum de la 6 luni?



Buna ! In afara de carne si ou nu i-am mai dat altceva nou, ficatel o sa ii dau ceva mai tarziu pt. ca ii pica greu la stomacel. Inca nu am incercat sa ii dau iaurt si nici banana .
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.