Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Dana1975
la multi ani Ilinca Maria,sa cresti mare si sanatoasa si sa te ajute Dumnezeu
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Nov 5 2009, 05:19 PM) *
la multi ani Ilinca Maria,sa cresti mare si sanatoasa si sa te ajute Dumnezeu

maine sarbatoriti si voiiiiii occasion.gif
Dana1975
QUOTE(natsandrea @ Nov 5 2009, 07:39 PM) *
maine sarbatoriti si voiiiiii occasion.gif

sigur,esti o dulcica,pupici Andrei
Spiri
La multi ani, Ilinca! Sa te faci mare si sa ai numai bucurii in viata.
occasion.gif
tamika
Heeeeeeeeiiiii! Ne strecuram si noi printre sarbatoriti, cu o stire de ultima ora...ne-au mai aparut 2 dintisori sus.Avem in total 6!!!!
Dana1975
QUOTE(tamika @ Nov 5 2009, 10:44 PM) *
Heeeeeeeeiiiii! Ne strecuram si noi printre sarbatoriti, cu o stire de ultima ora...ne-au mai aparut 2 dintisori sus.Avem in total 6!!!!

bun venit in clubul dintatilor,hihihihihiiii
Dana1975
postez in seara asta caci miine nu stiu daca o sa am timp de scris poate doar citit,vroiam sa scriu citeva rinduri pt fiul meu:
te voi invata ca inainte de 20 de ani sunt lucruri care TREBUIE sa le faci si altele care e de ajuns sa le stii doar,
te voi invata ca DRAGOSTEA e lucrul cel mai frumos din viata,dar poate fi cel mai urit uneori,
te voi invata ca esti PERFECT asa cum esti,
te voi invata ca sunt PERSOANE bune si PERSOANE rele si ca uneori pot fi una si aceeasi PERSOANA
te voi invata ca nimeni in lume n-o sa te iubeasca asa cum te iubesc eu dar tu trebuie sa continui sa-ti cauti dragostea
te voi invata sa nu-ti indrepti micile defecte dar sa gasesti persoana care sa ti le accepte
te voi invata sa desenezi inimi si stele,sa cinti sub dus,sa dansezi cu bratele deschise spre cer parind un nebun
te voi invata ceea ce stiu,pentru ca tu m-ai invatat sa iubesc,si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA
mamimeaceanespus
QUOTE(tamika @ Nov 5 2009, 08:44 PM) *
Heeeeeeeeiiiii! Ne strecuram si noi printre sarbatoriti, cu o stire de ultima ora...ne-au mai aparut 2 dintisori sus.Avem in total 6!!!!

Noi avem 3 dar ne descurcam cu ei floare2.gif
mamimeaceanespus
am citit mai nou despre o apa f buna .. de la noi http://www.perennapremier.ro/ .Merita incercata .Nu e scumpa.Doar o incalzescpt lapte nu o mai fierb
mamimeaceanespus
QUOTE(Dana1975 @ Nov 5 2009, 09:45 PM) *
postez in seara asta caci miine nu stiu daca o sa am timp de scris poate doar citit,vroiam sa scriu citeva rinduri pt fiul meu:
te voi invata ca inainte de 20 de ani sunt lucruri care TREBUIE sa le faci si altele care e de ajuns sa le stii doar,
te voi invata ca DRAGOSTEA e lucrul cel mai frumos din viata,dar poate fi cel mai urit uneori,
te voi invata ca esti PERFECT asa cum esti,
te voi invata ca sunt PERSOANE bune si PERSOANE rele si ca uneori pot fi una si aceeasi PERSOANA
te voi invata ca nimeni in lume n-o sa te iubeasca asa cum te iubesc eu dar tu trebuie sa continui sa-ti cauti dragostea
te voi invata sa nu-ti indrepti micile defecte dar sa gasesti persoana care sa ti le accepte
te voi invata sa desenezi inimi si stele,sa cinti sub dus,sa dansezi cu bratele deschise spre cer parind un nebun
te voi invata ceea ce stiu,pentru ca tu m-ai invatat sa iubesc,si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA


si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA

Imi dau lacrimile.Ma tot intreb daca nu cumva l-am iubit prea mult pe Raducu si de asta l-a chemat DD la El.In fiecare zi i-am spus ca il iubesc si chiar il iubeam.Doamne numai tu stii cat il iubeam.Ii multumeam ca a intrat in viata mea , ca e fiul meu , il strangeam in brate cat puteam de mult si de cate ori puteam, ma topeam dupa pupicurile lui "dulci" "umede""finute" (imi spunea "Acum iti dau un pupic dulce !" si isi umezea buzele si ma saruta dragastos pe ochi sau pe frunte sau pe obraji)
Imi cer iertare daca va deranjez cu comentariile mele despre Radu.E fiul meu si e prezent mereu in gandurile mele orice as face.
mamimeaceanespus
[quote name='Dana1975' date='Nov 5 2009, 05:19 PM' post='1009668']
La multi ani Daniel!!!!!!!!!! Sa iti aduca numai bucurii .Sa creasca mare si cuminte.Doamne ajuta!!!!!!!!!!!! occasion.gif
cosmysal
QUOTE(Dana1975 @ Nov 5 2009, 10:45 PM) *
postez in seara asta caci miine nu stiu daca o sa am timp de scris poate doar citit,vroiam sa scriu citeva rinduri pt fiul meu:
te voi invata ca inainte de 20 de ani sunt lucruri care TREBUIE sa le faci si altele care e de ajuns sa le stii doar,
te voi invata ca DRAGOSTEA e lucrul cel mai frumos din viata,dar poate fi cel mai urit uneori,
te voi invata ca esti PERFECT asa cum esti,
te voi invata ca sunt PERSOANE bune si PERSOANE rele si ca uneori pot fi una si aceeasi PERSOANA
te voi invata ca nimeni in lume n-o sa te iubeasca asa cum te iubesc eu dar tu trebuie sa continui sa-ti cauti dragostea
te voi invata sa nu-ti indrepti micile defecte dar sa gasesti persoana care sa ti le accepte
te voi invata sa desenezi inimi si stele,sa cinti sub dus,sa dansezi cu bratele deschise spre cer parind un nebun
te voi invata ceea ce stiu,pentru ca tu m-ai invatat sa iubesc,si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA

notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
Cele mai frumoase ganduri pe care poate sa le aiba o mamica pentru fiul ei
Daniel sa fi cuminte si sa asculti pe mami ca ea te invata numai lucruri bune
cosmysal
LA MULTI ANI DANIEL!!!
sa cresti mare,sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor tai
multi pupici!

fcris79
QUOTE(Dana1975 @ Nov 5 2009, 09:45 PM) *
postez in seara asta caci miine nu stiu daca o sa am timp de scris poate doar citit,vroiam sa scriu citeva rinduri pt fiul meu:
te voi invata ca inainte de 20 de ani sunt lucruri care TREBUIE sa le faci si altele care e de ajuns sa le stii doar,
te voi invata ca DRAGOSTEA e lucrul cel mai frumos din viata,dar poate fi cel mai urit uneori,
te voi invata ca esti PERFECT asa cum esti,
te voi invata ca sunt PERSOANE bune si PERSOANE rele si ca uneori pot fi una si aceeasi PERSOANA
te voi invata ca nimeni in lume n-o sa te iubeasca asa cum te iubesc eu dar tu trebuie sa continui sa-ti cauti dragostea
te voi invata sa nu-ti indrepti micile defecte dar sa gasesti persoana care sa ti le accepte
te voi invata sa desenezi inimi si stele,sa cinti sub dus,sa dansezi cu bratele deschise spre cer parind un nebun
te voi invata ceea ce stiu,pentru ca tu m-ai invatat sa iubesc,si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA


La multi ani Daniel! occasion.gif
fly33
LA MULTI ANI DANIEL!
SANATATE MULTA SI SA REUSESTI SA TE STRECORI USOR IN VIATA. SA O IUBESTI PE MAMI PENTRU CA EA ESTE UNICA PENTRU TINE.


florynna_27
LA MULTI ANI DANIEL[color="#FF0000"][/color] !!!
Sa o iubesti si sa o asculti pe mamica ta intotdeauna ! trandafir.gif
Multa sanatate si bucurii intregii familii in aceasta zi speciala !











LA MULTI ANI LA TOTI PITICII NOIEMBRINI ![size="6"][/size]
petronici



multa sanatate,sa cresti mare si sa zapacasti toate fetele ca frumusel esti tare....sa o asculti pe mami si sa-i aduci numai bucurii si impliniri!!!!
natsandrea
QUOTE(tamika @ Nov 5 2009, 08:44 PM) *
Heeeeeeeeiiiii! Ne strecuram si noi printre sarbatoriti, cu o stire de ultima ora...ne-au mai aparut 2 dintisori sus.Avem in total 6!!!!

felicitari tzuc.gif

QUOTE(Dana1975 @ Nov 5 2009, 09:45 PM) *
postez in seara asta caci miine nu stiu daca o sa am timp de scris poate doar citit,vroiam sa scriu citeva rinduri pt fiul meu:
te voi invata ca inainte de 20 de ani sunt lucruri care TREBUIE sa le faci si altele care e de ajuns sa le stii doar,
te voi invata ca DRAGOSTEA e lucrul cel mai frumos din viata,dar poate fi cel mai urit uneori,
te voi invata ca esti PERFECT asa cum esti,
te voi invata ca sunt PERSOANE bune si PERSOANE rele si ca uneori pot fi una si aceeasi PERSOANA
te voi invata ca nimeni in lume n-o sa te iubeasca asa cum te iubesc eu dar tu trebuie sa continui sa-ti cauti dragostea
te voi invata sa nu-ti indrepti micile defecte dar sa gasesti persoana care sa ti le accepte
te voi invata sa desenezi inimi si stele,sa cinti sub dus,sa dansezi cu bratele deschise spre cer parind un nebun
te voi invata ceea ce stiu,pentru ca tu m-ai invatat sa iubesc,si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA

minunat Dana trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
natsandrea
1 noiembrie - Iulia - pui de Mona29cata - Constanta occasion.gif occasion.gif occasion.gif
2 noiembrie - Sebastian Mihai - pui de Digital occasion.gif occasion.gif occasion.gif
4 noiembrie - Mihai Cristian - pui de Florynna27 - Bucuresti occasion.gif occasion.gif occasion.gif
5 noiembrie - Ilinca Maria - pui de Tuki - Bucuresti occasion.gif occasion.gif occasion.gif
6 noiembrie - Daniel - pui de Dana1975 - Pordenone occasion.gif occasion.gif occasion.gif
12 noiembrie - Dimitrie Gabriel - pui de Elilov3
13 noiembrie - Alexandra - pui de Fly34(33) - Bucuresti
13 noiembrie - Luca - pui de Spiri - Bucuresti
16 noiembrie - Ioana - pui de Veronica 29 - Targoviste
17 noiembrie - pui de Caly_flory - Ploiesti
19 noiembrie - Ana Natalia - pui de Raluca1982 - Targu Jiu
19 noiembrie - Andra - pui de Natsandrea - Baia Mare
19 noiembrie - pui de 26bta - Cluj Napoca
19 noiembrie - Daniel Stefan - pui de Dani_stefan - Buzau
20 noiembrie - Iulia Nicole - pui de Fcris79 - Roman
20 noiembrie - Kaan Mihnea - pui de Cezarina - Bucuresti
20 noiembrie - Diana - pui de Luc78 - Cluj Napoca
21 noiembrie - Daria Alexandra - pui de Monica Laura
24 noiembrie - Christian Andrei - pui de Ralucastef - Paris
25 noiembrie - Marc Damian - pui de Cosmysal - Lerida
26 noiembrie - Marian Matei - pui de Mamiceanespusde - Cluj Napoca
26 noiembrie - Nicole - pui de Tamika - Targoviste
28 noiembrie - Rianna Maria - pui de Bugsy - Rosiori de Vede
28 noiembrie - Raisa Alexandra - pui de Daniela80

listuta reactualizata
natsandrea
LA MULTI ANI, Daniel!
veronica29
LA MULTI ANI DANIEL!
SA CRESTI MARE , SANATOS SI SA TE BUCURI DE ACEASTA ZI FRUMOASA ALATURI DE MAMI, DE TATI SI DE CEI APROPIATI SI SA AI PARTE DE CELE MAI FRUMOASE CADOURI!
tuki
LA CAT MAI MULTI ANI FRUMOSI, DANIEL!!! SA CRESTI MARE SI SA ADUCI NUMAI BUCURII PARINTILOR! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Dana1975
multumesc mamicilor,el e visul meu,il iubeam cu multa vreme inainte de al concepi,mi l-a dat D-zeu cind nu credeam c-o sa mai pot fi mama.....
ralucastef
LA MULTI ANI DANIEL occasion.gif occasion.gif occasion.gif
sa cresti mare sanatos cuminte si frumos
parinti dragi sa aveti parte doar de bucurii din partea lui
Spiri
LA MULTI ANI DANIEL!!! Sa ii iubesti mereu pe mami si pe tati cel putin la fel de mult cat te iubesc ei pe tine.
Dana sa-ti traiasca baiatul si sa-ti aduca numai bucurii si candva nepotei la fel de scumpi ca el tongue.gif
occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Spiri
QUOTE(mamimeaceanespus @ Nov 6 2009, 01:11 AM) *
am citit mai nou despre o apa f buna .. de la noi http://www.perennapremier.ro/ .Merita incercata .Nu e scumpa.Doar o incalzescpt lapte nu o mai fierb


apropo pana cand trebuie sa le fierbem apa? la ce varsta pot trece pe apa plata?
Spiri
QUOTE(mamimeaceanespus @ Nov 6 2009, 01:18 AM) *
si jur,nu credeam in viata mea ca pot iubi asa de mult!
MAMA

Imi dau lacrimile.Ma tot intreb daca nu cumva l-am iubit prea mult pe Raducu si de asta l-a chemat DD la El.In fiecare zi i-am spus ca il iubesc si chiar il iubeam.Doamne numai tu stii cat il iubeam.Ii multumeam ca a intrat in viata mea , ca e fiul meu , il strangeam in brate cat puteam de mult si de cate ori puteam, ma topeam dupa pupicurile lui "dulci" "umede""finute" (imi spunea "Acum iti dau un pupic dulce !" si isi umezea buzele si ma saruta dragastos pe ochi sau pe frunte sau pe obraji)
Imi cer iertare daca va deranjez cu comentariile mele despre Radu.E fiul meu si e prezent mereu in gandurile mele orice as face.


Ganduri atat de frumoase nu pot deranja pe nimeni. eu nu stiu ce ti s-a intamplat dar din randurile tale inteleg ca un lucru teribil. nimeni nu si-ar putea imagina ce e in sufleul unei mame care isi pierde puiul, nu cred ca poate exista durere mai mare decat sa ai o gagalice de-asta dulce in brate pt ca apoi sa plece pt totdeauna de langa tine.
fly33
QUOTE(Spiri @ Nov 6 2009, 10:20 PM) *
apropo pana cand trebuie sa le fierbem apa? la ce varsta pot trece pe apa plata?



Eu ii dau demult apa plata sa bea fara sa o mai fierb si sa o racesc . Pentru lapte doar incalzesc putin apa.Folosesc Borsec si Dorna.
tuki
Am si eu o intrebare. Voi ii spalati pe dintisori? Daca da, cum reusiti? Folositi pasta de bebei sau doar apa plata?
Eu nu reusesc ca nu prea sta si ieri i-am pus ceva usturoi in piure si ii mirosea gurita... mellow.gif
Spiri
QUOTE(tuki @ Nov 7 2009, 03:39 PM) *
Am si eu o intrebare. Voi ii spalati pe dintisori? Daca da, cum reusiti? Folositi pasta de bebei sau doar apa plata?
Eu nu reusesc ca nu prea sta si ieri i-am pus ceva usturoi in piure si ii mirosea gurita... mellow.gif

liwlol.gif
eu il spal cu nenedent de la farmacie, are inclusa o periuta degetar de silicon. imi tot promit ca o sa il spal in fiecare seara dar nu reusesc.
ma cam musca de deget dar ii place pt ca il gadil la gingii. se enerveaza cand vrea sa o muste si nu reuseste, atunci il las sa o roada el un pic.
mamimeaceanespus
QUOTE(tuki @ Nov 7 2009, 02:39 PM) *
Am si eu o intrebare. Voi ii spalati pe dintisori? Daca da, cum reusiti? Folositi pasta de bebei sau doar apa plata?
Eu nu reusesc ca nu prea sta si ieri i-am pus ceva usturoi in piure si ii mirosea gurita... mellow.gif

Da il spal.Inainte de 6 luni i-am cumparat un set de periute pe care i le-am dat sa se joace.Sunt concepute anume pt sugari si isi masa gingia cu ele.Dupa ce au aparut dintisorii am incceput sa il frec pe dintisori in joaca.Prima data ma spalam eu apoi il lasam pe el sa incerce si la sfarsit frecam si eu dintisorul si gingiile.Acum folosim si pasta de dinti Weleda si ne spalam aproape in fiecare zi.Oricum ei au multa saliva care isi are rolul ei in igiena gurii dar nu trebuie neglijata periuta si pasta de dinti
mamimeaceanespus
QUOTE(Spiri @ Nov 6 2009, 10:20 PM) *
apropo pana cand trebuie sa le fierbem apa? la ce varsta pot trece pe apa plata?

De la 1 an scrie ca nu mai este necesar fierberea apei.

Igor și Vadim Zelepuhin, doi cercetători din fosta RSS Kazahstan, au descoperit în 1978, că apa fiartă și răcită imediat după fierbere stimulează procesele vitale și dezvoltarea la plante și animale. Astfel, creșterea plantelor de bumbac udate cu această apă a sporit cu 15%, iar recolta de sfeclă de zahăr a crescut cu 40%! Explicație: prin fierbere sunt eliminate gazele dizolvate (azot, oxigen, CO2, etc.), iar apa capătă un grad sporit de structurare/ ordonare și proprietăți fizico-chimice modificate. Această apă degazată este mai bine asimilată de plante și animale și nu necesită un surplus de energie metabolică din partea organismului viu pentru a o transforma în apă legată, biologică.
mamimeaceanespus
QUOTE(Spiri @ Nov 6 2009, 10:25 PM) *
Ganduri atat de frumoase nu pot deranja pe nimeni. eu nu stiu ce ti s-a intamplat dar din randurile tale inteleg ca un lucru teribil. nimeni nu si-ar putea imagina ce e in sufleul unei mame care isi pierde puiul, nu cred ca poate exista durere mai mare decat sa ai o gagalice de-asta dulce in brate pt ca apoi sa plece pt totdeauna de langa tine.

floare2.gif
Spiri
QUOTE(mamimeaceanespus @ Nov 8 2009, 11:55 AM) *
De la 1 an scrie ca nu mai este necesar fierberea apei.

Igor și Vadim Zelepuhin, doi cercetători din fosta RSS Kazahstan, au descoperit în 1978, că apa fiartă și răcită imediat după fierbere stimulează procesele vitale și dezvoltarea la plante și animale. Astfel, creșterea plantelor de bumbac udate cu această apă a sporit cu 15%, iar recolta de sfeclă de zahăr a crescut cu 40%! Explicație: prin fierbere sunt eliminate gazele dizolvate (azot, oxigen, CO2, etc.), iar apa capătă un grad sporit de structurare/ ordonare și proprietăți fizico-chimice modificate. Această apă degazată este mai bine asimilată de plante și animale și nu necesită un surplus de energie metabolică din partea organismului viu pentru a o transforma în apă legată, biologică.


merci mult de raspuns. de la un an ma gandeam si eu, dar n-as fi putut sa-ti spun de ce smile.gif
poate doar pt ca cele mai multe se intampla dupa 1 an rolleyes.gif
fcris79
QUOTE(Spiri @ Nov 6 2009, 10:20 PM) *
apropo pana cand trebuie sa le fierbem apa? la ce varsta pot trece pe apa plata?

Si noi folosim de vreo 2 luni apa plata insa ii mai dau si ceai, iar laptele praf i-l prepar cu apa fiarta.
fcris79
QUOTE(mamimeaceanespus @ Nov 8 2009, 10:41 AM) *
Da il spal.Inainte de 6 luni i-am cumparat un set de periute pe care i le-am dat sa se joace.Sunt concepute anume pt sugari si isi masa gingia cu ele.Dupa ce au aparut dintisorii am incceput sa il frec pe dintisori in joaca.Prima data ma spalam eu apoi il lasam pe el sa incerce si la sfarsit frecam si eu dintisorul si gingiile.Acum folosim si pasta de dinti Weleda si ne spalam aproape in fiecare zi.Oricum ei au multa saliva care isi are rolul ei in igiena gurii dar nu trebuie neglijata periuta si pasta de dinti

I-am cumparat si noi niste periute de dinti speciale pentru bebei mai mult in joaca. Ii plac, le rontaie des. Nu stie ea sa se spele pe dinti, e prea mica, de aceea nici nu m-am gandit la pasta de dinti inca. Eu inca ii mai curat gurita cu glicerina boraxata.
natsandrea
si eu o mai curat cu glicerina din cand in cand si o spal si pe dinti, cand ma lasa rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
nan_ARIAM
buna mamici!! am si eu o rugaminte..daca este cineva care ii da sa pape bebelului ei lapte HUMANA HA 3 ... am 3 cutii care le-a cumparat sotul meu crybaby.gif nestiind ca este lapte hipoalergic... nu stiu daca gabriel al meu il bea pentru ca el si asa nu bea lapte praf nono.gif cu biberonul decat 80-100 ml si restul ii pun cereale si il dau cu lingurita,am incercat si alte formule de lapte... daca este cineva interesat sa imi trimita un mail la adresa : nan_ARIAM@yahoo.com
cutia de lapte costa in farmacii in jur de 60 ron ,eu le dau cu 35 ron.cutia .. multumesc..



va pup!! o zi buna..
fly33
Ce faceti fetelor? Cum a decurs petrecerea? Nimeni nu povesteste nimic? Din cele care au petrecut...........
Noi deja am procurat baloane, coifuri pentru toata lumea ...si asteptam momentul.
Dragele mele i-am cumparat fetitei mele un catelus interactiv super dragalas care vorbeste , canta, cate sunt de invatat cu acest catelus ascultandu-i vocea. Are o multime de cantece vesele, ii invata literele, culorile si parti ale corpului.Ajuta copilul sa inteleaga legaturile dintre cuvinte si imagini. Este ft. atasata de el. Ma bucur ca am resit sa-i luam ceva pe gustul ei sa-i placa pentru ca are multe jucarii care stau de decor. Si pana saptamana viitoare ne mai gandim ce-i luam... tongue.gif




natsandrea
aduc lista mai in fata...sa nu o ratacim
1 noiembrie - Iulia - pui de Mona29cata - Constanta occasion.gif occasion.gif occasion.gif
2 noiembrie - Sebastian Mihai - pui de Digital occasion.gif occasion.gif occasion.gif
4 noiembrie - Mihai Cristian - pui de Florynna27 - Bucuresti occasion.gif occasion.gif occasion.gif
5 noiembrie - Ilinca Maria - pui de Tuki - Bucuresti occasion.gif occasion.gif occasion.gif
6 noiembrie - Daniel - pui de Dana1975 - Pordenone occasion.gif occasion.gif occasion.gif
12 noiembrie - Dimitrie Gabriel - pui de Elilov3
13 noiembrie - Alexandra - pui de Fly34(33) - Bucuresti
13 noiembrie - Luca - pui de Spiri - Bucuresti
16 noiembrie - Ioana - pui de Veronica 29 - Targoviste
17 noiembrie - pui de Caly_flory - Ploiesti
19 noiembrie - Ana Natalia - pui de Raluca1982 - Targu Jiu
19 noiembrie - Andra - pui de Natsandrea - Baia Mare
19 noiembrie - pui de 26bta - Cluj Napoca
19 noiembrie - Daniel Stefan - pui de Dani_stefan - Buzau
20 noiembrie - Iulia Nicole - pui de Fcris79 - Roman
20 noiembrie - Kaan Mihnea - pui de Cezarina - Bucuresti
20 noiembrie - Diana - pui de Luc78 - Cluj Napoca
21 noiembrie - Daria Alexandra - pui de Monica Laura
24 noiembrie - Christian Andrei - pui de Ralucastef - Paris
25 noiembrie - Marc Damian - pui de Cosmysal - Lerida
26 noiembrie - Marian Matei - pui de Mamiceanespusde - Cluj Napoca
26 noiembrie - Nicole - pui de Tamika - Targoviste
28 noiembrie - Rianna Maria - pui de Bugsy - Rosiori de Vede
28 noiembrie - Raisa Alexandra - pui de Daniela80

listuta reactualizata
tuki
Am sa incep eu cu povestirile... A fost o zi foarte emotionanta, va spun sincer. Cred ca pt toate mamicile ziua puiului e o permanenta aducere aminte si iti induce o stare speciala... Parca nu-mi venea sa cred cum a trecut timpul, ieri era o gagalice, azi fetita, nu mai e bebe, incepe sa arate a copilas...
Ea s-a distrat foarte tare la petrecere, va dati seama ca a fost in centrul atentiei doar! A primit multe jucarii, in fiecare zi ceva nou (ca ziua ei a fost joi si petrecerea sambata...), pur si simplu nu mai stia de ce sa se agate! Am mai avut o fetita de 5 ani care a smotocit-o de a dormit Ilinca mea neintoarsa si am avut si norocul unei zile frumoase, cu ceva soare. Copiii s-au jucat in curte.
Am impanzit camera cu baloane, pe sus, pe jos...si asta i-a placut. De fapt inca mai tin baloanele atarnate ca prea ii plac. Le arata toata ziua cu manuta. Tortul a fost surpriza cea mai mare. Avea un fluturas-lumanare si a ras la el in tot timpul cat noi ne chinuiam corzile vocale cu "multi ani traiasca!"!!! Nu vrut sa sufle desi facusem exercitii, a invatat pana si in fluier sa sufle...dar in lumanarea cu pricina nu! S-a cam smiorcait la motz, deja era obosita...cred ca trebuia sa incepem cu asta liwlol.gif Nu i-a convenit ca am asezat-o in scaunul de masa al ei, s-a enervat teribil ca am luat-o de la fluturas. Eu i-am facut semn cat sa-i ia din motz pt ca Ilinca are mult par si ar fi fost caraghioasa cu parul scurt in varful capului si lungut in rest... Am considerat gestul simbolic. Si tot s-a strans o codita de vreo 5-6 cm... tongue.gif Dar cel mai interesant a fost capitolul tava, bineinteles. Cand a vazut ea o tava cu minuni care i se ofera...wow ce a fost pe ea!!! A ales mouse-ul de calculator, cartea de rugaciuni si...creionul!!! A mai inhatat ea dupa aia niste obiecte dar nu se pune biggrin.gif
In concluzie, a fost minunat! Ea s-a simtit bine, radia de fericire...a primit tot felul de jucarii, o poseta care face ca toate visele, canta, arunca lumini..., o masuta cu activitati (zdranganici, bilute, butoane etc), o papusa care canta si aprinde o lumina de veghe (asta e pt dormit cu ea...), o jucarica cu tot felul de butoane care activeaza niste animalute care ies de sub capac, mingii de tot felul, un fluture imens care se aprinde si canta...nici nu mai imi vine sa insir!!!
Va doresc tuturor celor care nu ati trecut inca prin asta, sa va bucurati de fiecare secunda a acestei prime petreceri, sa savurati fiecare zambet aruncat strengareste de piticot...este un sentiment uluitor si e o minune ce ni se intampla. Suntem binecuvantate ca suntem mamici!!! wub.gif
natsandrea
QUOTE(tuki @ Nov 10 2009, 01:41 AM) *

foarte frumos draga mea...abia astept si eu
si inca odata sa iti traiasca domnisoara wink.gif
mamimeaceanespus
fetelor noua ne ies 4 dintisori odata In partea de sus.Deci la 1 an vom avea 7 dinti.Nu e f marait.Sper sa trecem cu bine peste asta.
Cu ziua de nastere nu stiu ce sa zic.Noi o sa o tinem in familie.Nu ma simt in stare de mai mult.Sper sa ne revenim cu timpul sa nu sufere Matei mai tarziu.
natsandrea
si noua ne-au iesit 2 deodata jos....de vreo 3 zile....acum avem 8 dintisori nanner.gif
mona29cata
"LA MULTI ANI!" bebeilor de noiembrie care s-au aniversat pana acum! occasion.gif occasion.gif
N-am mai reusit sa intram pe forum sa facem urari BBilor noiembrini.
Spre rusinea mea nu reusesc sa postez poze de la aniversarea Iuliei.
Ma ajutati cu ceva instructiuni? Va multumesc.
fly33
Fetelor, voi stiti ceva de obligatii ale nasilor la taierea motului ceva gen cumparat haine noi si imbracat copilul din cap pana in picioare?? Va intreb pentru ca unii stiu de aceasta traditie unii nu.
fcris79
QUOTE(fly33 @ Nov 10 2009, 05:49 PM) *
Fetelor, voi stiti ceva de obligatii ale nasilor la taierea motului ceva gen cumparat haine noi si imbracat copilul din cap pana in picioare?? Va intreb pentru ca unii stiu de aceasta traditie unii nu.

La noi asa se obisnuieste la taierea motului: nasii aduc hainute finilor exact ca la botez. Numai ca acum si parintii trebuie sa pregateasca niste cadouri pentru acestea.
tamika
Buna, fetele! Noi avem programata petrecerea duminica asta, numai ca Niki are febra (38-39,5) si scaune moi de ieri dim. Nu mai stiu ce sa-i fac. Am fost si la medic, nu m-am lamurit prea tare, posibil sa ne interneze maine pentru investigatii. Sper sa nu fie asta modul in care o sa-mi amintesc implinirea unui anisor...Nu-mi explic de la ce face febra asa mare...si nu-i scade cu antitermice obisnuite, mai ales ca nu are simptome de raceala.
La multi ani puiuti dragalasi !
Sper sa revin cu vesti mai bune si sa fie bine si puiul meu, sa ne putem bucura de o zi frumoasa...
florynna_27
QUOTE(fly33 @ Nov 10 2009, 07:49 PM) *
Fetelor, voi stiti ceva de obligatii ale nasilor la taierea motului ceva gen cumparat haine noi si imbracat copilul din cap pana in picioare?? Va intreb pentru ca unii stiu de aceasta traditie unii nu.



Buna , si eu stiu ca la taierea motului se imbraca copilul cu un rand de haine noi.
Eu nu stiu ce cadou sa le iau nasilor unsure.gif
florynna_27
QUOTE(tamika @ Nov 11 2009, 01:43 AM) *
Buna, fetele! Noi avem programata petrecerea duminica asta, numai ca Niki are febra (38-39,5) si scaune moi de ieri dim. Nu mai stiu ce sa-i fac. Am fost si la medic, nu m-am lamurit prea tare, posibil sa ne interneze maine pentru investigatii. Sper sa nu fie asta modul in care o sa-mi amintesc implinirea unui anisor...Nu-mi explic de la ce face febra asa mare...si nu-i scade cu antitermice obisnuite, mai ales ca nu are simptome de raceala.
La multi ani puiuti dragalasi !
Sper sa revin cu vesti mai bune si sa fie bine si puiul meu, sa ne putem bucura de o zi frumoasa...



Buna , si Cristi a avut prin septembrie febra asa de mare, credeam ca e de la dintele care se straduia sa sparga gingia , simptome ca ar fi racit nu avea asa ca am sunat-o pe pediatra lui si mi-a spus sa ii dau antitermicele obisnuite(nurofen, paracetamol sau efferalgan supozitor) si daca scade momentan si revine sa ii pun un supozitor novocalmin.
Intr-adevar i-a scazut de la Novocalmin , imediat ce ne-am intors in Bucuresti m-am dus cu el la control si se pare ca avea rosu in gat, asa ca l-am trecut imediat pe tratament.
Multa sanatate si sa ii scada febra cat mai repede!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.