Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
cosmysal
QUOTE(ralucastef @ Dec 2 2009, 05:02 PM) *
poze pe care le am incarcate cand am timp incarc ceve mai nou

Ai doi baietei minunati. floare2.gif
Si Marc se joaca mai mult cu oalele si cu lingura de lemn...imi aranjeaza oalele in fiecare zi prin dulap si mi-a rupt deja doua linguri biggrin.gif
tuki
A fost ceva trafic pe aici...
In ceea ce priveste intarcarea, asa as vrea si eu sa se produca treptat...am tot citit pe tema asta. As prefera sa bea din canuta, m-am saturat cat m-am chinuit pe la 8 luni sa o invat cu biberon si nu amers. Voi incerca si eu laptele praf desi am mai incercat cu milumil si nan. Milumil mi l-a luat o vreme amestecat cu cereale dar facuta o pasta si papat cu lingurita, altfel nu. Minunea nu atinut mult, acum nu mai vrea nic un fel de cereale de bebelusi, mai degraba le prefera pe ale noastre.
Intram si noi in clubul fetitelor indragostite de tati... Si Ilinca are un mod diferit de a se lipi de tati, dar eu sunt moarta de placere... Cand o vad cat de mult il iubeste, parca nici nu-mi vine sa cred... Eu as spune ca astia mici fac asa pasiune pt tatici pt ca ei stau toata ziua cu noi si tati e elementul scump la vedere... Asa mi se pare mie.
cosmysal
QUOTE(tamika @ Dec 2 2009, 10:17 PM) *

Mami+tati+copilas

Sunteti o familie frumoasa...si Nicole e o scumpica si cu parutul scurt floare2.gif
Spiri
QUOTE(tuki @ Dec 3 2009, 02:01 AM) *
Intram si noi in clubul fetitelor indragostite de tati... Si Ilinca are un mod diferit de a se lipi de tati, dar eu sunt moarta de placere... Cand o vad cat de mult il iubeste, parca nici nu-mi vine sa cred... Eu as spune ca astia mici fac asa pasiune pt tatici pt ca ei stau toata ziua cu noi si tati e elementul scump la vedere... Asa mi se pare mie.

Subscriu, chiar daca avem un baietel indragostit de tati. Il vede mai putin decat pe mine si in plus tati e cel care doar se joaca cu el, nu il chinuie cu schimbat, imbracat, dat mancare, medicamente cand e cazul, curatat nasul (operatiune pe care o uraste) si tot asa.
natsandrea
QUOTE(tamika @ Dec 2 2009, 08:56 PM) *
Si eu am incercat nan la recomandarea pediatrei..nici nu a vrut sa miroasa macar. Intr-adevar, am convins-o cu milumil. Este mai dulce. Dar nu stiu ce sa cred, pediatra mi-a zis ca vreau s-o tin la dieta, k milumil e pt copii plinuti...si eu nu vreau asta, m-am tot plans k e slabuta, dar daca asta i-a placut?!? Ce sa fac sa insist cu ceva ce nu-i place si nu vrea sa se atinga doar pt k e recomandat, sau sa-i dau copilului ce-i place?
Si intre noi fie vorba, de ceva timp a inceput sa manance bine si parca s-a mai si implinit.

eu cu milumil am crescut-o pe andra de la 1 luna...si nu e nici grasa nici slaba....mie dr din contra mi-a zis ca milumil ingrasa si sa nu ii dau....eu nu am ascultat sfatul dr referitor la laptele praf...asa am simtit asa i-am dat....m-am tot interesat si la el am ramas...si mai multa lume zicea ca milumil ingrasa...ei uite ca nu, probabil depinde si de copilas

QUOTE(tamika @ Dec 2 2009, 09:17 PM) *

Mami+tati+copilas

mami+tati+copilas=o familie frumoasa...sa va dea DD multa sanatate si sa fiti fericiti trandafir.gif
tamika
QUOTE(Spiri @ Dec 3 2009, 12:34 PM) *
Subscriu, chiar daca avem un baietel indragostit de tati. Il vede mai putin decat pe mine si in plus tati e cel care doar se joaca cu el, nu il chinuie cu schimbat, imbracat, dat mancare, medicamente cand e cazul, curatat nasul (operatiune pe care o uraste) si tot asa.

Mare drepatate ai. Mami o sa ajunga un fel de bau-bau.
tamika
QUOTE(natsandrea @ Dec 3 2009, 01:17 PM) *
eu cu milumil am crescut-o pe andra de la 1 luna...si nu e nici grasa nici slaba....mie dr din contra mi-a zis ca milumil ingrasa si sa nu ii dau....eu nu am ascultat sfatul dr referitor la laptele praf...asa am simtit asa i-am dat....m-am tot interesat si la el am ramas...si mai multa lume zicea ca milumil ingrasa...ei uite ca nu, probabil depinde si de copilas
mami+tati+copilas=o familie frumoasa...sa va dea DD multa sanatate si sa fiti fericiti trandafir.gif

Multumim
Totul depinde de copil, m-am convins demult. Cat lapte bea Andra acum?
natsandrea
QUOTE(tamika @ Dec 3 2009, 12:18 PM) *
Multumim
Totul depinde de copil, m-am convins demult. Cat lapte bea Andra acum?

eu nu ii mai dau lapte praf de 1 luna jumate...am trecu la laptic din magazin...si bea intre 200-250 ml....cand cum...dimineata bea mai mult, iar seara mai putin
tamika
QUOTE(natsandrea @ Dec 3 2009, 02:36 PM) *
eu nu ii mai dau lapte praf de 1 luna jumate...am trecu la laptic din magazin...si bea intre 200-250 ml....cand cum...dimineata bea mai mult, iar seara mai putin

Nu te supi k insist, ce fel de laptic?
Intreb pt k de la voi am invatat o gramada, k pediatrii si alti medici isi spun fiecare alta parere. Aici invat din experientele voastre. oFloare1.gif
natsandrea
QUOTE(tamika @ Dec 3 2009, 12:41 PM) *
Nu te supi k insist, ce fel de laptic?
Intreb pt k de la voi am invatat o gramada, k pediatrii si alti medici isi spun fiecare alta parere. Aici invat din experientele voastre. oFloare1.gif

nu ma supar...Doamne fereste
eu am inceput sa-i dau Tnuva cu 1,5 grasime sa vad cum reactioneaza, nu am trecut direct la 3,5...din nou dupa f multe pareri...am ramas la asta...
daca ar fi dupa dr nu stiu unde am ajunge...e drept parerea lor e un fundament in deciziile noastre, dar....
mamimeaceanespus
QUOTE(tuki @ Dec 3 2009, 02:01 AM) *
A fost ceva trafic pe aici...
In ceea ce priveste intarcarea, asa as vrea si eu sa se produca treptat...am tot citit pe tema asta. As prefera sa bea din canuta, m-am saturat cat m-am chinuit pe la 8 luni sa o invat cu biberon si nu amers. Voi incerca si eu laptele praf desi am mai incercat cu milumil si nan. Milumil mi l-a luat o vreme amestecat cu cereale dar facuta o pasta si papat cu lingurita, altfel nu. Minunea nu atinut mult, acum nu mai vrea nic un fel de cereale de bebelusi, mai degraba le prefera pe ale noastre.
Intram si noi in clubul fetitelor indragostite de tati... Si Ilinca are un mod diferit de a se lipi de tati, dar eu sunt moarta de placere... Cand o vad cat de mult il iubeste, parca nici nu-mi vine sa cred... Eu as spune ca astia mici fac asa pasiune pt tatici pt ca ei stau toata ziua cu noi si tati e elementul scump la vedere... Asa mi se pare mie.

Doar fetele......................
Sunt mama de baieti.Raducu nici macar nu intorcea capul cand intra tati.Eu eram iubirea lui.Matei se bucura dar se tine tot de mine.
Laptele trebuie sa incepem sa il dam din canita.Asa renuntam si la biberon si e diferit de laptele din san.
Cu Matei nu e cazul ca la 4 luni am terminat cu alaptatul.Cu Radu v-am povestit.Am pus sare grunjoasa pe san si am zis ca vine numai caca gat acu laptele (dar la 2 ani)
Va doresc succes.
mamimeaceanespus
QUOTE(natsandrea @ Dec 3 2009, 12:36 PM) *
eu nu ii mai dau lapte praf de 1 luna jumate...am trecu la laptic din magazin...si bea intre 200-250 ml....cand cum...dimineata bea mai mult, iar seara mai putin

Laptele de vaca duce la anemie.Nu are tot ce e necesar la varsta asta.De aceea se recomanda introducerea lui un pic mai tarziu.
natsandrea
QUOTE(mamimeaceanespus @ Dec 3 2009, 12:50 PM) *
Laptele de vaca duce la anemie.Nu are tot ce e necesar la varsta asta.De aceea se recomanda introducerea lui un pic mai tarziu.

sunt in cunostinta de cauza...m-am documentat...a fost decizia mea oFloare1.gif
tocmai de asta sunt f atenta la ceea ce mananca...sa compensam
fcris79
Of, n-am mai fost de mult pe-aici si-am avut de citit.... o multime din urma. Da, intr-adevar avem copilasi de-acum, nu mai sunt bebei tzuc.gif dragii de ei.
Si fetita mea face parte din cele indragostite de tati. Lasa totul cand aude cheia in usa, semn ca a venit tati de la servici, si-i sare in brate. Insa sunt mandra de ea, chiar daca devin un pic geloasa cate o data. De cele mai multe ori, cand e in bratele lui tati si-i da un pupic, daca ma apropii si eu, intinde o manuta spre mine si-mi da si mie un pupic si stam asa impreuna cateva clipe tinandu-ne in brate. Cum sa nu o iubesti din tot sufletul cand vezi cum stie ea sa-si imparta iubirea?! tzuc.gif Daca ati vedea-o cum dimineata, cand mancam impreuna la bucatarie, ia cate o bucatica de paine de pe masa si o intinde ori spre gura mea ori spre a lui tati ca sa ne hraneasca si ea pe noi. Si astfel mancam toti. eating.gif
tamika
Cred k pe Niki incep sa o supere caninii. Nu e prea devreme? eu stiam ca pe la 1 an jum apar. Mamaaaa....tocmai cand ma bucuram ca e bine si mananca..o luam de coada cu durerile...Azi e maraita, tot trage cu mainele de gingie, nici nu prea a vrut papa... si se vede usor inflamat si albit langa incisivul lateral dreapta sus.
tamika
QUOTE(fcris79 @ Dec 3 2009, 03:34 PM) *
Of, n-am mai fost de mult pe-aici si-am avut de citit.... o multime din urma. Da, intr-adevar avem copilasi de-acum, nu mai sunt bebei tzuc.gif dragii de ei.
Si fetita mea face parte din cele indragostite de tati. Lasa totul cand aude cheia in usa, semn ca a venit tati de la servici, si-i sare in brate. Insa sunt mandra de ea, chiar daca devin un pic geloasa cate o data. De cele mai multe ori, cand e in bratele lui tati si-i da un pupic, daca ma apropii si eu, intinde o manuta spre mine si-mi da si mie un pupic si stam asa impreuna cateva clipe tinandu-ne in brate. Cum sa nu o iubesti din tot sufletul cand vezi cum stie ea sa-si imparta iubirea?! tzuc.gif Daca ati vedea-o cum dimineata, cand mancam impreuna la bucatarie, ia cate o bucatica de paine de pe masa si o intinde ori spre gura mea ori spre a lui tati ca sa ne hraneasca si ea pe noi. Si astfel mancam toti. eating.gif

Draguta de ea, si Niki hraneste pe toata lumea, inclusiv pe Jessy, catalusa noastra...
Si noi ne pupam in 3..prima data cand l-a vazut pe tati k ma pupa ai inceput sa planga, nu stia ce se intampla, am luat-o amandoi in brate si ne-am pupucit pana ne-am saturat. Acum cand stam toti 3 in pat, ne prinde de cap si ne apropie si rade si bate din palme... Ma topesc nu alta
mamimeaceanespus
QUOTE(tamika @ Dec 3 2009, 01:34 PM) *
Cred k pe Niki incep sa o supere caninii. Nu e prea devreme? eu stiam ca pe la 1 an jum apar. Mamaaaa....tocmai cand ma bucuram ca e bine si mananca..o luam de coada cu durerile...Azi e maraita, tot trage cu mainele de gingie, nici nu prea a vrut papa... si se vede usor inflamat si albit langa incisivul lateral dreapta sus.

Noi avem iesiti toti 8 dintisorii chiar daca 5 doar varfurile.Nu a facut febra nu a avut diaree si a dormit bine=se trezeste la 4 si apoi la 8 dimineata culcat la ora 10 10.30. notworthy.gif Sper ca va face pauza pana la urmatorii
mamimeaceanespus
QUOTE(natsandrea @ Dec 3 2009, 12:54 PM) *
sunt in cunostinta de cauza...m-am documentat...a fost decizia mea oFloare1.gif
tocmai de asta sunt f atenta la ceea ce mananca...sa compensam

Eu mai astept cu laptele de vaca.A mancat mai putin cu 5 dinti de iesit (4 sus si 1 jos) si a preferat laptele.Azi ii voi da lapte cu canita.Suzeta ii dau doar la somn.Sper sa scapam de ea repede.
mamimeaceanespus
QUOTE(tamika @ Dec 3 2009, 01:39 PM) *
Draguta de ea, si Niki hraneste pe toata lumea, inclusiv pe Jessy, catalusa noastra...
Si noi ne pupam in 3..prima data cand l-a vazut pe tati k ma pupa ai inceput sa planga, nu stia ce se intampla, am luat-o amandoi in brate si ne-am pupucit pana ne-am saturat. Acum cand stam toti 3 in pat, ne prinde de cap si ne apropie si rade si bate din palme... Ma topesc nu alta

Si la noi sunt multi pupici.suntem 5 adulti pe langa el.
natsandrea
QUOTE(mamimeaceanespus @ Dec 3 2009, 02:14 PM) *
Eu mai astept cu laptele de vaca.A mancat mai putin cu 5 dinti de iesit (4 sus si 1 jos) si a preferat laptele.Azi ii voi da lapte cu canita.Suzeta ii dau doar la somn.Sper sa scapam de ea repede.

noi in schimb ne-am dezvoltat ametitor de repede...de la inceput nu am avut probleme...mananca orice ii dau..in afara de mancare mexicana laugh.gif ...iar lapte bea doar dimi si seara de pe la 7-8 luni, nu mai stiu exact...dar noi am avut dintisori
andra nu a fost prietena de la inceput cu suzeta, si noi numai la somn, seara o folosim...ca in rest adoarme si fara
ce mai...avem copilasi...incet-incet renuntam la suzeta, la pampers...si ne trezim ca e de mers la gradi
tuki
Si Ilinca are cei 8 dinti iesiti, vreo 2 sunt doar jumatate crescuti, dar nu am avut peripetii prea mari la ultimii. De vreo 10 zile e numai cu mana in gura dar nu ma lasa sa ma uit. Banuiesc ca este vorba de canini, doar nu ies masele... Am citit ca sunt destul de nebunatici caninii astia...ca dau stari si stari, febra etc. Sa speram ca vom trece fara prea mari chinuri si peste etapa asta...
Eu sunt destul de stresata cu suzeta asta desi nu am folosit-o prea mult nici cand era mica. Cam tot timpul am preferat sa i-o las doar la somn... Cand se trezeste eu i-o ascund. Ma gandisem ca e timpul sa scapam de ea, dar nu stiu inca la ce sa renuntam mai intai. Poate imi va fi de ajutor la intarcare... Nu prea imi plac dependentele, dar pana una alta este utila la somn. Eu tot incerc sa o obisnuiesc sa doarma cu o papusica, dar are tendinta sa se joace cu ea, nu si-a format inca reflexul sa adoarma cu ea. Mai insistam...
tamika
Si mie mi-e teama de aparitia caninilor, mai ales k a avut o perioada buna in ultimul timp si n-as vrea sa intervina ceva sa o dea peste cap.Am auzit si eu de febra, plans pana a facut rosu in gat...sper sa nu fie cazul. Nicole a reactionat mai urat la incisivii mediani superiori , cu febra, agitatie...dar atat. La urmatorii 4 a fost ok.
Suzeta am inceput sa o folosim pe la 2 luni, in perioada colicilor..am avut atunci probleme, a plans asa tare si timp indelungat, pana a facut un fel de hernie ombilicala, care in timp s-a redus singura din fericire. Acum o foloseste la culcare. Dupa ce a adormit i-o iau din gurita si nu protesteaza. I-am lasat-o de cateva ori si afara , de ex in zonele mai aglomerate, in ideea ca nu sta cu gurita deschisa sau nu duce alte obiecte la gurita in perioada asta urata de viroze. Medicul a zis k atata timp cat suge la biberon poate sa fol si suzeta, apoi nu.
Eu i-am cumparat canita cu picurator si incercam sa bem cu ea. Se obisnuise cand era mai micuta, dar a refuzat-o la aparitia ultimilor dintisori si acum tr sa ne obisnuim iar.
Spiri
la luca stau demult cu ochii pe canini pt ca se vad albi sub gingie de ceva timp, insa spre surprinderea noastra azi am vazut ca a iesit prima masea (asa pe nesimtite) ohmy.gif
ma mai uit prin gurita lui cand reusesc insa n-am vazut asta. azi a fost doctorita la el sa-i faca vaccinul si mi-a zis ca stau sa-i iasa vreo 6-8 dinti si masele (mentionez ca avem deja 4 sus si 3 jos). cand m-am uitat in gurita lui m-am speriat blink.gif are doua masele umflate cat casa din care una a scos deja crestele. n-a avut nici o manifestare deosebita in ultima vreme care sa ma duca cu gandul la atata bogatie in gura lui. momentan a facut febra de la vaccin.
tamika
Si eu ma gandeam k-i ies prea devreme caninii...Ia uite ce "avansat" e baietelul nostru cel frumusel. eusa_clap.gif
cosmysal
Vad ca stati bine cu dintisorii,noi nu avem decat 4 ...ultimul abia iesit de vreo 3 zile
Spiri
QUOTE(tamika @ Dec 3 2009, 11:00 PM) *
Si eu ma gandeam k-i ies prea devreme caninii...Ia uite ce "avansat" e baietelul nostru cel frumusel. eusa_clap.gif

tamika, v-am vazut pozele, oricum le-am vazut si pe cele de la party. sunteti o familie frumoasa si sa va bucurati de minunatia de printesa ce o aveti floare2.gif . ce-i drept era cu adevart papusa cu buclite, dar nici acum nu e mai prejos. fetitele cu buclite au un farmec aparte, am o slabiciune pt ele love1.gif .
tuki
Vai ce avansat e spiridusul in ale danturii... Bine ca nu a avut manifestari la aparitia maselutei... Poate vom avea si noi norocul asta. smile.gif
natsandrea
buna dimineata fetelor trandafir.gif
ordinea aparitiei dintisorilor este: incisivii centrali inferiori, centralii superiori, lateralii superiori, lateralii inferiori....apoi apar primii molari, urmati de canini si apoi ultimii molari.....
dar cum bine stim deja ca fiecare din puiul nostru se dezvolta in stilul propriu ordinea se poate modifica
o zi frumoasa va doresc trandafir.gif
tuki
QUOTE(natsandrea @ Dec 4 2009, 12:17 PM) *
buna dimineata fetelor trandafir.gif
ordinea aparitiei dintisorilor este: incisivii centrali inferiori, centralii superiori, lateralii superiori, lateralii inferiori....apoi apar primii molari, urmati de canini si apoi ultimii molari.....
dar cum bine stim deja ca fiecare din puiul nostru se dezvolta in stilul propriu ordinea se poate modifica
o zi frumoasa va doresc trandafir.gif

Asa este...la noi nu s-a respectat total regula... au iesit intai cei 2 de jos, apoi unul sus, apoi inca unul jos...era haioasa foc, ca avea 3 dinti jos si unul sus...intre timp s-au reglat, sunt toti cei 8 frumusei acolo... rolleyes.gif
fcris79
Si noi avem 6 dintisori: 4 sus si doi jos. Temperatura nu a facut din cauza lor niciodata, insa ma anunta ca-i ies cand isi tine mana in gurita excesiv si-si maseaza gingiile. Ii asteptam si pe urmatorii. tzuc.gif
fcris79
....uitasem: numele meu este Cristina.
tamika
Ia spuneti fetite si baietei, ati fost cuminti? Ati ascultat de parinti? Ati papat toata mancarica? Ati pregatit ghetutele?
Hei!! E prima data, k anul trecut am pregatit botosei , k eram mititei biberon.gif

Sa spuneti si voi mamici ce credeti k or sa primeasca puii vostri?
Dar voi mamici, ati fost cuminti? Ati ascultat de copii? I-ati rasfatat, iubit, pupacit? k mosul... a aflat deja ce va doriti....
M-am grabit putin, dar zilele astea s-ar putea sa nu mai pot sta la calc... Pupici si multe cadouri frumoase pt pici si mamici si tatici
natsandrea
Listuta mamici de noiembrie 2008

Fly33 = Otilia
Natsandrea = Andrea
Spiri = Ionela
Dana1975 = Dana
Mamiceanespus = Simona
Cosmysal = Cosmina
Tuki = Alina
Tamika = Andra
Veronica29 = Veronica
Ralucastef = Raluca
Fcris79 = Cristina
mamimeaceanespus
QUOTE(natsandrea @ Dec 3 2009, 03:14 PM) *
noi in schimb ne-am dezvoltat ametitor de repede...de la inceput nu am avut probleme...mananca orice ii dau..in afara de mancare mexicana laugh.gif ...iar lapte bea doar dimi si seara de pe la 7-8 luni, nu mai stiu exact...dar noi am avut dintisori
andra nu a fost prietena de la inceput cu suzeta, si noi numai la somn, seara o folosim...ca in rest adoarme si fara
ce mai...avem copilasi...incet-incet renuntam la suzeta, la pampers...si ne trezim ca e de mers la gradi

Sa vina urmatorul..... !!!!!!!!!!!!! Sa iti dea DD numai puisori cuminti ca ea partners.gif
cosmysal
Fetelor va las aici o poveste minunata de Mos Nicolae.Sarbatori fericite va dorim!
fly33
Buna seara mamici si pitici !


Mos Nicolae sa va umple tuturor cizmulitele cu bucurii, noroc si succese!
fly33
Ce peste mai cumparati pentru copilasi?
Eu am dat COD si am inteles ca are mercur.Mercurul, se gaseste de obicei in pestele oceanic.Am citit ( dupa ce i-am dat) ca este bine de evitat : carnea de rechin, stavrid, cod si macrou.
cosmysal
Eu i-am dat doar merluciu,pentru ca asa mi-a recomandat pediatra.Dar am inteles ca in Romania se recomanda pastravul si salaul.
natsandrea
QUOTE(mamimeaceanespus @ Dec 5 2009, 04:18 PM) *
Sa vina urmatorul..... !!!!!!!!!!!!! Sa iti dea DD numai puisori cuminti ca ea partners.gif

multumesc la fel trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
natsandrea
buna fetelor...ce faceti? ce fac copilasii?
sa aveti o saptamana frumoasa trandafir.gif

QUOTE(fly33 @ Dec 5 2009, 10:55 PM) *
Ce peste mai cumparati pentru copilasi?
Eu am dat COD si am inteles ca are mercur.Mercurul, se gaseste de obicei in pestele oceanic.Am citit ( dupa ce i-am dat) ca este bine de evitat : carnea de rechin, stavrid, cod si macrou.

bine ca mi-ai amintit de peste...e printre putinele alimente pe care andra nu vrea sa le manance...eu am incercat tot cod sa ii dau, dar nu ii place...voi mai incrca ZILELE astea sa vad...poate,poate
fly33
QUOTE(natsandrea @ Dec 7 2009, 02:28 PM) *
buna fetelor...ce faceti? ce fac copilasii?
sa aveti o saptamana frumoasa trandafir.gif
bine ca mi-ai amintit de peste...e printre putinele alimente pe care andra nu vrea sa le manance...eu am incercat tot cod sa ii dau, dar nu ii place...voi mai incrca ZILELE astea sa vad...poate,poate




BUNA!
Tot cod o sa-i dai?
Eu as renunta la cod pt. ca-l gasesti inghetat fiind peste oceanic si nu proaspat.
Oare somonul o fi gras?
natsandrea
QUOTE(fly33 @ Dec 7 2009, 02:45 PM) *
BUNA!
Tot cod o sa-i dai?
Eu as renunta la cod pt. ca-l gasesti inghetat fiind peste oceanic si nu proaspat.
Oare somonul o fi gras?

nu, nu cred ca ii mai dau cod...ma gandeam la pastrav...sa vedem ce mai zic si alte mamici
uite ce am gasit pe net:
Fiecare varsta cu...pestele ei
6-24 luni: peste slab (pastrav, salau).
2-5 ani: peste slab (biban, stiuca, scrumbrie) si semigras (macrou, calcan).
5-6 ani+: peste gras (hering, sardele, somn, ton).
natsandrea
fly33

nu, nu cred ca ii mai dau cod...ma gandeam la pastrav...sa vedem ce mai zic si alte mamici
uite ce am gasit pe net:


Am sunat-o pe doctorita ei azi sa o intreb ce parere are de cod si mi-a zis sa nu-i mai dau.Mi-a recomandat file de salau sau somon.Somonul este mai gras dar a zis ca este ok daca mi-l accepta.Are omega 3.
Te pup! O seara placuta!
natsandrea
QUOTE(fly33 @ Dec 7 2009, 06:33 PM) *
nu, nu cred ca ii mai dau cod...ma gandeam la pastrav...sa vedem ce mai zic si alte mamici
uite ce am gasit pe net:
Am sunat-o pe doctorita ei azi sa o intreb ce parere are de cod si mi-a zis sa nu-i mai dau.Mi-a recomandat file de salau sau somon.Somonul este mai gras dar a zis ca este ok daca mi-l accepta.Are omega 3.
Te pup! O seara placuta!

merci de informatie
si eu va pup tzuc.gif
mamimeaceanespus
http://www.formula-as.ro/2008/841/sanatate...ergologie-10330

eu i-am dat doar pastrav.deocamdata e suficient
tamika
QUOTE(mamimeaceanespus @ Dec 7 2009, 10:20 PM) *
http://www.formula-as.ro/2008/841/sanatate...ergologie-10330

eu i-am dat doar pastrav.deocamdata e suficient

cum l-ai preparat?
veronica29
Buna mamici si copilasi!
Acum am putin timp ptr ca doarme Ioana.
Vreau sa va spun ca fetita mea nu se incadreaza in categoria fetitelor innebunite dupa tati.Ea nu vrea sa stea cu altcineva decat cu mine si de aceea nu prea pot sta la calc.Nu sta cu tatal ei decat cateva minute dupa ce vine de la servici si apoi vine imediat la mine.
In legatura cu pestele eu am incercat sa-i dau cod(nu stiam ca are mercur), dar nu ii place.Eu i l-am facut pe gratar.
natsandrea
buna fetelor
ce faceti? copilasii?
va pupam tzuc.gif
Spiri
noi am incercat cod dar nu i-a placut. in schimb a mancat bine salau la gratar si pastrav la cuptor cu sos de rosii. pe la 11 luni am incercat un pic de somon dar s-a trezit noaptea pe la 1 si a vomat tot. totusi am suspectat ca somonul respectiv nu a fost in regula pt ca am mancat si eu din el si nici mie nu mi-a picat bine deloc. l-am cumparat din carrefour. trebuie sa imi mai fac putin curaj ca sa ii dau din nou.

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.