Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
tuki
Andrea, sa traiasca noul membru al familiei! sa fie sanatoasa si sa aduca numai bucurii! si eu zic sa-i faceti o bucuriei Andrei... oFloare1.gif
Spiri, si tu vii cu vesti bune: va ganditi deja la bebe2, ceea ce este minunat! poate tot raul este spre bine, poate ca acum e timpul pt al doilea si de aceea s-au aranjat toate si la serviciu asa... Gandeste pozitiv, ai timp si de cariera! oFloare1.gif
Tamika, iti dorim multa liniste interioara. Sa ai un zbor placut si sa te bucuri de revederea fratelui, cu siguranta o iesire iti va face foarte foarte bine, mai ales daca este legata de intalnirea cu cineva apropiat tie - cum este fratele. Sa auzim numai de bine! oFloare1.gif
Va multumesc pentru aprecieri, sunteti dragute! Spiri, mi-a placut caracterizarea ta...ma regasesc. oFloare1.gif
tamika
QUOTE(tamika @ Jan 27 2011, 11:01 PM) *
buna fetele
noi suntem bine acum, ne-am linistit, stiu sigur ca am luat singura decizie care se putea lua in sitautia asta..
ai mei mi-au facut surpriza sa-mi ia un bilet catre Londra, plec sambata la fratele meu si voi sta acolo pana vineri, pe 4.
imi fac putin griji pentru Nicole, desi stiu ca va fi pe maini bune alaturi de parintii mei. totusi nu am mai stat fara ea mai mult de 2 zile.
am nevoie sa ma desprind de toate problemele si am nevoie de fratele meu.
va pup pe toti si toate si multumesc ca va ganditi putin si la noi trandafir.gif

Nu am idee daca decizia ta a fost singura care se putea lua in acea situatie, stiu doar ca eu nu o sa renunt chiar asa de usor la voi chiar daca vei vrea sa faci tot posibilul sa nu mai auzi de mine. Sint pus in situatia, putin imposibila, de a-mi cere mie insumi sa te uit stiind ca vina in totalitate a fost numai a mea.Sint perfect constient ca nu pot trai fara voi in acest moment si chiar nu pot sa inteleg de ce nu mi se poate acorda o singura sansa, sau probabil cum vei spune tu, ca as fi avut o sansa in toti acesti ani,dar nu am acordat suficienta atentie decat poate cand a fost prea tarziu.Voi incerca, prin puterile mele sa gasesc o cale de mijloc pentru ca da,ai fost intr-adevar singura cu care mie mi s-au intamplat foarte multe lucruri pentru prima data si la fel a fost si in cazul tau. Ma refer aici numai la partile bune, daca le pot spune bune pentru ca din partea mea a venit mult rau in toti acesti ani si as prefera sa nu ma gandesc.Voi incerca sa trec peste toate chestiile care s-au intamplat in ultima luna,nu inteleg totusi de ce s-a ajuns la lucrul asta, si anume sa mi se interzica sa-mi vad propriul copil fara absolut nici o decizie din partea unui tribunal.Am spus deja poate prea multe, sint aici putin si pentru a ma apara si a-mi plange de mila pentru ca nu stiu in ce directie sa o mai iau,sint foarte confuz, trist, iar pe langa toate astea nu-mi pot scoate din minte ideea de a nu mai putea fi cu tine fara a-ti arata dovezi de schimbare, de iubire esti prea constienta ca o fac deja.Imi cer scuze ca m-am bagat in seama putin cam aiurea dar, dupa cum am mai spus, la mine s-a cam rasturnat ceea ce era in pahar iar acum incerc sa ma leg de orice picatura ce m-ar putea ajuta sa-l reumplu.Te voi iubi Andra atata timp cat sufletul mi-o va permite. Iarta-ma sad.gif
Dana1975
hehe ce gasesc eu aici?pe sotul tamikai?care isi cere iertare AICI?dar ei i-ai spus-o?ai vb cu ea?sincer va spun amindorura ca imi pare rau ca s.a destramat o familie,imi pare rau caci cel mai mult o sa sufere un suflet mic de copil,care are nevoie de ambii parinti,are nevoie sa cresca intr-o familie serena,inconjurata de iubire
scuzati-ma dar vazind mesajul mi-am dat cu parerea si,asa cum am mai spus-o,sper sa va fie bine cu decizia care ati luat-o,o imbratisez cu drag pe printesa mica
Dana1975
ce mai faceti mai mamici?chiar nici una nu mai intra pe aici?
noi suntem ok,dan pe zi ce trece se face mai zglobiu si mai neastimparat,si vb absolut totul,repeta tot,a redescoperit mingea si,cel mai rau e ca imi darima tot in casa...bine ca s-a mai incalzit afara si iesim mai des,a inceput sa se uite si el la tv,lA desene animate....
aseara i-am dat niste pijamale noi caci cele "vechi" ii ramasera mici,cind a vazut el ca mai are inca 2 perechi noi,nu i le-am aratat pina acum,a vrut sa se imbrace cu toate pijamalele noi care i le luasem eu,si asa domnul goe al meu s-a culcat aseara cu 2 perechi de pijamale pe el...azi dimineata dupa ce l-am schimbat si -a luat toate pijamalele cu el si le-a plimbat prin casa pina n-a mai putut,pina s-a saturat de ele,le pusese intr-o sacosa,apoi in cosuletul lui de cumparaturi,apoi a reusit sa se imbrace cu un pantalon,nu mai putesa sa si-l dea jos,ce era pe el...

sa va mai spun alt episod emotionant:duminica dimineata se trezeste el intre noi si ne saluta:ciao papi(tati in it) si-l mingiie pe obraz apoi se uita la mine si-mi zice:flumoaso ciaooooo,iar eu crybaby.gif ;sunt zile cind ma striga:flumoas-ooo(mai zice si muoaso),sau amoneeeeeee(amore,eu asa il strig),sau bellaaaaaaaa,mai imi spune rar,ce-i drept:mami te ubeh(iubesc)
cind face cite o trasnaie si-l cert vine la mine si-si cere scuza si apoi sa-l iert de tot vrea si pupic....e smecher mare piciul asta al meu
va pup pe toate si pe toti
tamika
scuze daca am folosit fara sa vreau ID-ul tau dar nu am observat ca inca sint logat ca tamika
Dana1975
ai mai postat un mesaj pe care am apucat sa-l citesc dar acum vad c-a disparut...cum asa?!
claudiu_g
QUOTE(Dana1975 @ Feb 1 2011, 02:25 PM) *
hehe ce gasesc eu aici?pe sotul tamikai?care isi cere iertare AICI?dar ei i-ai spus-o?ai vb cu ea?sincer va spun amindorura ca imi pare rau ca s.a destramat o familie,imi pare rau caci cel mai mult o sa sufere un suflet mic de copil,care are nevoie de ambii parinti,are nevoie sa cresca intr-o familie serena,inconjurata de iubire
scuzati-ma dar vazind mesajul mi-am dat cu parerea si,asa cum am mai spus-o,sper sa va fie bine cu decizia care ati luat-o,o imbratisez cu drag pe printesa mica

Chiar nu aveti idee cate mesaje de pareri de rau, vorbe de iertare, regrete si amar s-au scurs din partea mea de pe 1 ianuarie anul acesta.Nu voi putea uita niciodata insa seara cand eu, nestiind ce mi se pregateste, am fost la soacra mea sa-i cer iertare si s-o poata chema pe Andra 2 secunde si sa-mi vad copilasul.Am fost tratat cu "sictir!", Nicole a auzit c-ar fi cineva la usa si a venit pana acolo.Vazandu-ma a strigat "tati tati" a vrut sa vina la mine ptr ca in acel moment m-am aplecat sa vina s-o iau in brate, dar soacra-mea a prins-o de vestuta sau cu ce era imbracata si a tras-o inapoi in apartament, inchizand usa dupa ea.Doar am auzit ca a inceput sa planga strigand din nou aceleasi cuvinte, iar eu in acel moment m-am simtit ca ultimul om de pe fata pamantului...Stiu ca poate nu este cazul si nici momentul sa-mi spun ofurile aici dar acum sint prea disperat si incerc pe absolut orice cale sa mai castig timp si sa-i demonstrez ca fara ele viata imi este un calvar.Da,poate ca timpul vindeca ranile dar in momentul de fata as muta muntii din loc doar ca sa obtin macar O SINGURA sansa,daca am fost prea prost sa realizez la ce dau cu piciorul la propriu si la figurat ptr ca asta s-a intamplat de fapt si de drept, de ce sa nu recunosc.Am gresit groaznic si groaznic de mult timp fata de tine Andra,iarta-ma ca poate te pun intr-o postura putin cam neplacuta daca postez aici fel si fel de lucruri dar am cam ramas fara speranta sad.gif
As dori sa putem sta de vorba zilele astea chiar si pentru cateva minute si, daca se poate sa ma lasati macar copilul sa-l mai vad pana la prima infatisare de divort.
claudiu_g
Apucasem sa postez tot cu userul ei iar intre timp mi-am facut si eu la randu-mi un user nou.Scuze ptr deranj
tuki
Buna mamici! Ce mai faceti? Toata lumea e ocupata vad...eu abia am timp sa mananc. Ma tine Ilinca toata ziua in priza, nici nu stiu cand trece timpul. Si apoi casa cere o gramada de munca si ea, mai vreau si eu sa lucrez pentru povestea mea...si cele 24 de ore sunt prea putine.
Speram sa gasesc mai multe vesti despre voi...dar se pare ca numai Daniel este cu boroboatele la zi pe aici. Dana, ma amuz teribil cand povestesti...ai haz, ti-am mai spus! Si motzata mea vrea sa se imbrace cu cate ceva anume, au personalitate copiii la varsta asta, nu gluma... Si la capitolul vorbit, e dulce foc! Cred ca incep sa inteleaga ei cum functioneaza lucrurile pe lumea asta, cum se exprima afectiunea si ...cum se speculeaza mai ales. Deseori imi face si mie Ilinca tot felul de tandreturi si sunt topita toata... Iti dai seama cum va fi peste un an??? Cand o sa poata spune tot ce gandeste? Cand o sa vina cu flori la tine si o sa te stranga cu toata forta in brate? blush.gif
Am observat ca ne viziteaza si un tatic, unul suferind. Claudiu, eu sper ca toata suferinta ta sa te ajute sa va refaceti familia, sa fiti un tot, cum ar trebui. Poate greselile tale vor fi iertate, incearca sa repari si lupta pentru sotia ta. Cu multa dragoste se rezolva orice!
Toate cele bune tuturor! oFloare1.gif
Dana1975
QUOTE(tuki @ Feb 2 2011, 06:43 PM) *
Buna mamici! Ce mai faceti? Toata lumea e ocupata vad...eu abia am timp sa mananc. Ma tine Ilinca toata ziua in priza, nici nu stiu cand trece timpul. Si apoi casa cere o gramada de munca si ea, mai vreau si eu sa lucrez pentru povestea mea...si cele 24 de ore sunt prea putine.
Speram sa gasesc mai multe vesti despre voi...dar se pare ca numai Daniel este cu boroboatele la zi pe aici. Dana, ma amuz teribil cand povestesti...ai haz, ti-am mai spus! Si motzata mea vrea sa se imbrace cu cate ceva anume, au personalitate copiii la varsta asta, nu gluma... Si la capitolul vorbit, e dulce foc! Cred ca incep sa inteleaga ei cum functioneaza lucrurile pe lumea asta, cum se exprima afectiunea si ...cum se speculeaza mai ales. Deseori imi face si mie Ilinca tot felul de tandreturi si sunt topita toata... Iti dai seama cum va fi peste un an??? Cand o sa poata spune tot ce gandeste? Cand o sa vina cu flori la tine si o sa te stranga cu toata forta in brate? blush.gif
Am observat ca ne viziteaza si un tatic, unul suferind. Claudiu, eu sper ca toata suferinta ta sa te ajute sa va refaceti familia, sa fiti un tot, cum ar trebui. Poate greselile tale vor fi iertate, incearca sa repari si lupta pentru sotia ta. Cu multa dragoste se rezolva orice!
Toate cele bune tuturor! oFloare1.gif

buna tuki
tu in ce limba ii vb fetei tale?eu ii vb in rom.,se uita la desene pe un canal italian,numara in it daniel,dar cind eu sau tati il intrebam ceva in it nu vrea sa raspunda,zice nuuuuuuuuu;sau vecinii mei vb cu el(nu stiu cit intelege el acum) iar el le rasp in rom.,imi e mila de el sarmanul ce-o pati la gradinita?
claudiu_g
QUOTE(tuki @ Feb 2 2011, 02:43 PM) *
Am observat ca ne viziteaza si un tatic, unul suferind. Claudiu, eu sper ca toata suferinta ta sa te ajute sa va refaceti familia, sa fiti un tot, cum ar trebui. Poate greselile tale vor fi iertate, incearca sa repari si lupta pentru sotia ta. Cu multa dragoste se rezolva orice!

Va multumesc din suflet pentru aceste vorbe frumoase,dar in situatia de fata sotia mea este mult mai ranita decat mine.Eu doar incerc sa ma leg de orice sa pot indrepta cumva lucrurile si sa o cuceresc din nou,chiar daca toti imi spun ca nu mai am sanse de reusita.Urati-mi noroc si, cine stie, poate ca in curand o sa vada si ea aceste replyuri si-mi va acorda o sansa pentru Nicole
si pentru ea.
natsandrea
Buna fetelor!
Ce mai faceti? Ce fac micutii?
Andra turuie toata ziua, incepe sa puna intrebari, imita tot ce aude si vede, de multe ori abia pot vb la telefon ca ea repeta tot ce zic...muzica cum o aude asa canta si ea, mai cate un cuvant stalcit de ne prapadim de ras
daca ii promit ceva azi, ziua urmatoare abia deschise ochii si imi cere...
papa singura, ne-am schimbat si programul meselor, avem 4 mese pe zi...intre mai papa fructe

va pupam si asteptam vesti
claudiu_g
Cu riscul de a parea debusolat si putin jalnic,as dori sa va impartasesc cateva lucruri ce mi s-au intamplat astazi.Stiu, poate veti spune ceva de genul "baiatu, nu sintem agentie matrimoniala" sau "consiliere familiala gasesti in directia aceea sau pe www...",dar astazi trec totul cu vederea pentru ca astazi AM VAZUT-O !Am asteptat-o la aeroport la baneasa pret de cateva ore bune pentru ca aveam confirmata decat ziua si nu si ora exacta cand ar putea ajunge,dar pot spune cu mana pe inima ca asteptarea s-a meritat din toate punctele de vedere.Andra a fost rece,nu o condamn, dar totusi inima imi batea in piept ca si cand alergasem prin padure si in ger sa scap cu viata de pe urmele unei haite de lupi.Am luat-o in brate, mi-am pus capul pe umarul ei, am luat mana ei in mana mea(mai de mila mai de sila ce-i drept ptr ca era foarte distanta) i-am spus cat de dor mi-a fost de ea si m-a asteptat sa aduc un buchet de flori pe care il aveam in masina.In acel moment m-am simtit cel mai fericit si norocos om de pe fata pamantului, nu mai aveam cuvinte, incepusem sa ma balbai si tremuram din toate partile de frig si bucurie in acelasi timp.Este normal sa fiu asa de indragostit dupa atatia ani si in acelasi timp sa o ranesc in halul ala?Este oare frica de a o pierde sau doar neputinta mea de a nu pricepe ca ea ar vrea ca totul sa se termine?Este normal ca in momentul in care vad mamici pe strada cu copii sa intorc in alta parte capul ptr ca in acel moment ma gandesc la ea si ma doare stiind ca eu am gresit?Este normal ca atunci cand vad batrani mergand brat la brat sa oftez in mine si sa-mi aduc aminte involuntar de ceea ce hotarasem odata si anume sa imbatranim impreuna?Este normal sa le cer tuturor ajutorul si sa nu primesc nimic in schimb decat pilde sau reprosuri, alinari sau rea vointa?Este normal sa-mi fac atat de multe ganduri si sa nu pot concepe ca ea doreste altceva?A mai ramas ceva de facut?Ma voi putea schimba?Eu imi voi da silinta si cu riscul de a parea debusolat si poate ceva mai putin jalnic decat la inceputul postului v-as ruga sa-mi tineti pumnii pentru duminica...atunci voi putea vorbi din nou cu ea si imi voi vedea si minunea mititica jucaus.gif
P.S. o ador cand spune tati,tati,tati si nu se opreste decat in momentul in care ii raspund anima1.gif
Spiri
am trecut sa vad ce mai faceti si se pare ca toti piticii sunt ca si noi, tare vorbareti si smecherasi. trec printr-o perioada mai trista, cumva incerc sa-mi evaluez optiunile si sa clarific niste aspecte din viata mea, asa ca o sa fiu mai scurta ca nu vreau sa va molipsesc. insa, nu au legatura cu familia, aici sunt toate bine, singura mea durere e ca am tot mai putin timp disponibil pt luca si pt a nu pierde acest timp trebuie sa iau ceva decizii. oricum stiti si voi, am face orice pt piticii astia.

claudiu cred ca timpul le rezolva cumva pe toate, poate si andra are nevoie sa isi puna ordine in ganduri, iar daca tu vei fi acolo sa o sprijini de data asta poate va inclina balanta in favoarea ta. eu am speram sa va impacati si sa gasiti o cale de comunicare, si poate nu e prea tarziu. ceea e a fost intre voi, voi stiti mai bine, iar daca relatia voastra merita o sansa sunt convinsa ca andra i-o va acorda. nicole are nevoie de amandoi, insa are nevoie de voi in armonie si intelegere. mult succes.

va pup mamici si pitici, poate data viitoare vin mai vesela. floare2.gif floare2.gif floare2.gif


Spiri
claudiu am vazut acum postul nou. frumoase ganduri ai, sa nu le mai uiti niciodata. sper ca data viitoare sa apareti impreuna aici, dar fericiti.
claudiu_g
QUOTE(Spiri @ Feb 4 2011, 07:32 PM) *
am trecut sa vad ce mai faceti si se pare ca toti piticii sunt ca si noi, tare vorbareti si smecherasi. trec printr-o perioada mai trista, cumva incerc sa-mi evaluez optiunile si sa clarific niste aspecte din viata mea, asa ca o sa fiu mai scurta ca nu vreau sa va molipsesc. insa, nu au legatura cu familia, aici sunt toate bine, singura mea durere e ca am tot mai putin timp disponibil pt luca si pt a nu pierde acest timp trebuie sa iau ceva decizii. oricum stiti si voi, am face orice pt piticii astia.

claudiu cred ca timpul le rezolva cumva pe toate, poate si andra are nevoie sa isi puna ordine in ganduri, iar daca tu vei fi acolo sa o sprijini de data asta poate va inclina balanta in favoarea ta. eu am speram sa va impacati si sa gasiti o cale de comunicare, si poate nu e prea tarziu. ceea e a fost intre voi, voi stiti mai bine, iar daca relatia voastra merita o sansa sunt convinsa ca andra i-o va acorda. nicole are nevoie de amandoi, insa are nevoie de voi in armonie si intelegere. mult succes.

va pup mamici si pitici, poate data viitoare vin mai vesela. floare2.gif floare2.gif floare2.gif

Aveti dreptate aici, eu poate ca nu sint suficient de "copt" acum,ptr mine insa este prima relatie f serioasa, prima casatorie care din pacate imi doream,imi doresc si imi voi dori sa ramana si singura, prima din absolut toate punctele de vedere.Cineva spunea la un moment dat "După jurămintele încălcate ale primei iubiri, vine o a doua în care oamenii se iubesc mai adânc. Pentru că nu mai iubesc iubirea, ci se iubesc pe ei."Oare asa o fi ?Ptr ca daca acum prezentul este foarte incert ptr mine, viitorul o sa vina si el cu ranile proprii.In acest moment credeti-ma ca altceva nu-mi doresc mai mult si mai mult decat sansa dar din nou din pacate nu este o decizie pe care o pot lua de unul singur.Da, despre timp se spune ca ar vindeca ranile.Dar ce asteptari pot avea de la timp daca mi-a luat,cu imprumut sau nu tot ceea ce iubeam?Oricum, cam atat despre mine, m-am cam tot vaitat tot timpul de cand am ajuns aici insa as mai avea de adaugat un lucru, ar fi o greseala sa cautati speranta in alta parte decat in dumneavoastra si multa bafta in luarea deciziilor potrivite !
Dana1975
buna
am vrut sa dau quote dar m-am oprit;vroiam sa va spun(apropo de ce scrie claudiu)
ca Daniel isi vede tatal zilnic si ori de cite ori ajunge acasa de la servici tati Daniel danseaza in jurul lui,ii aduce jucariile lui preferate,ii spune pe un ton dulce ciao tati...iar lui taica-su ii dau mereu lacrimile cind vede atita afectiune din partea lui;apoi cind trebuie sa plece,sa iasa din casa,Daniel ii ascunde pantofii,sau geaca sau ii ia chiele de la masina/casa,fuge la usa de la balcon sii spune paaaaaaaaa papi;am povestit asta ca sa-i dau curaj lui Claudiu de a face tot ce poate in recucerirea sotiei,ca pierde clipe frumoase din cresterea micutei lor copile



spiri imi pare rau ca treci prin momente grele,sper caci cu ajutorul lui D-zeu sa treceti cu bine peste ele,un pupic dulce spiridusului cel mic


stiu ca si copii vs spun cuvinte stilcite iar Daniel are si el citeva care atunci cind le spune mor de ris;de exp. la canapea spune cacamea,la zahar=gafa,la gindac=canci,,cind ma vede cu pampersul in mina sa-l schimb imi zice:mami penisul(a se citi pempersul,va rog) nu lasa pace dani...
va pup si va doresc numai bine
claudiu_g
QUOTE(Dana1975 @ Feb 7 2011, 02:13 PM) *
buna
am vrut sa dau quote dar m-am oprit;vroiam sa va spun(apropo de ce scrie claudiu)
ca Daniel isi vede tatal zilnic si ori de cite ori ajunge acasa de la servici tati Daniel danseaza in jurul lui,ii aduce jucariile lui preferate,ii spune pe un ton dulce ciao tati...iar lui taica-su ii dau mereu lacrimile cind vede atita afectiune din partea lui;apoi cind trebuie sa plece,sa iasa din casa,Daniel ii ascunde pantofii,sau geaca sau ii ia chiele de la masina/casa,fuge la usa de la balcon sii spune paaaaaaaaa papi;am povestit asta ca sa-i dau curaj lui Claudiu de a face tot ce poate in recucerirea sotiei,ca pierde clipe frumoase din cresterea micutei lor copile

Pierd si nu prea pierd, ii multumesc totusi Andrei ca a acceptat sa iasa cu Nicole in parc duminica sa-mi vad pitica si sa stam de vorba pret de cateva ore dupa valul de durere adus de mine.Este greeeu,dar in aproape 9 ani de cand ne cunoastem eu am fost cel care a cerut si n-a oferit nimic sau doar prea putin la schimb.Andra inca imi mai ofera si acum dar situatia a cam inceput sa se schimbe zic eu si cu mine, am dus egoismul la limite extreme in toti acesti ani si am fost prea orbit de propriile vicii.Timpul va hotari daca o voi putea recuceri pe Andra,vreau sa-i arat ca le merit pe amandoua,imi tresare inima cand doar cand le vad!Va multumesc sincer ptr replyuri,imi pare rau ca nu prea pot sa intru in detalii ptr ca sint lucruri care in momentul de fata o dor prea tare pe ea.Vreau doar sa-i fiu un simplu prieten aici pe aceste forumuri si s-o ajut ajutandu-ne pe toti 3.Fruntea sus mamici !
fly34
Buna fetelor!

Spiri iti doresc din suflet sa iei decizia care trebuie ref. la serviciu, sa-ti ajute bunul Dumnezeu. Si la mine s-au petrecut multe in ultima perioada, mi-am dat in sf. demisia si asteptam sa construim ceva in cadrul familiei noastre ceva al nostru si numai al nostru. O sa plecam din Bucuresti ne mutam in provincie, asa ca schimbam TOT.
Mi-a fost ft. greu sa iau ac. decizie dar am reusit pana la urma sa ma adun.
Ai grija cu serviciul sa nu te consumi prea tare, cel mai important lucru in viata este copilul, sa-i acorzi atentie, sa nu te distantezi de el din cauza ca stai prea mult la serviciu.
Bafta multa!

Andreea, si Alexandra turuie toata ziua, canta, vorbeste mult in legea ei, este tare nostima. Suntem mandri de ea si o iubim nespus de mult. Face puzzle-uri, i-am cumparat multe din acelea de lemn sa nu le strice.Le face in cateva secunde. Astea-i plac cel mai mult.

Tuki, de tuns tati o tunde dar luna trecuta am mers amandoua la salon.A stat spre surprinderea mea. Am fata mare ce sa mai....

Dana si Alex vorbeste stalcit, dar este tare nostima, de exemplu:
nu manai-nu mai este
coti-ciocolata
abuda-suzeta
puta-patura
bica-bunica
pei-parul
mec,mec-melc, melc...
iki-bea ....si multe altele cand am timp o sa va detaliez mai multe cuvinte...

Va pup!












natsandrea
Ionela iti doresc din suflet sa iei cea mai buna decizie...eu lucrez 6 ore pe zi, si e peste drum de unde stau, dar totusi am senzatia ca pierd foarte multe momente cu Andra...mai nou adoarme dupa ora 21, poate chiar 21:30 si prefer sa-mi fac ce am de facut dupa ce adoarme sa pot sta cu ea. In cei 2 ani nu am lipsit de langa ea nici o zi, iar acum e greu...nu ma pot obisnui sa o vad "limitat" cum s-ar zice.

Otilia si tie iti doresc mult succes in ceea ce urmeaza sa faceti, ma bucur ca ai putut lua o decizie si spor la mutat.

pupam toate mamicile si copilasii scumpi si vorbareti
tuki
Buna ziua! oFloare1.gif
Spiri, te asteptam cu moralul ridicat... vei lua cu siguranta o hotarare buna! Asa sunt mamicile construite...oricat de mult ar sta cu copilasii, tot se simt vinovate ca ar fi putut sta mai mult, sau ar fi putut face mai mult... Este clar ca picii astia mici sunt cei mai importanti si ca merita orice sacrificiu, dar nu este bine sa te invinovatesti...va face rau amandurora! Eu imi petrec toata ziua cu ea si tot ma incearca te miri ce vina...sunt sigura ca toate simtim la fel, ca ar trebui sa facem mai multe pt ei, dar nu putem. Curaj mult, mami! trandafir.gif
Fly, felicitari pentru hotararea actiunilor voastre! oFloare1.gif Sa fie intr-un ceas bun! Sa va iasa toate asa cum planuiti!
Si eu am fost cu mandra la coafor luna trecuta pt prima oara. A fost ziua mea si am hotarat sa imi fac cadou o sedinta la salon cu fata mea, prima impreuna! A fost fff cuminte, cum ai spus si tu...i-a placut si vrea intruna la "crantz-crantz" (asa i-am explicat eu ca ne face tanti...) Iti dai seama ca peste cativa ani ne vor duce ele pe noi la salon??? rolleyes.gif
Andreea, esti o fericita cu asa program. oFloare1.gif O pupam pe Andra!
Dana, flacaul vorbeste haios foc! Ma intrebasei de limba in care vorbim... Eu ii vorbesc si in engleza si in romana. Intelege ambele limbi, eu la asta m-am gandit...ca ar fi mai bine sa le prinda pe amandoua de la inceput. Sunt momente cand spun aceeasi chestie si in romana si in engleza, sunt ca o moara stricata...dar e bine ca intelege ce se vorbeste in jurul ei. Ba as putea spune ca are o preferinta pt engleza (se pronunta mai usor), uneori sufar din cauza asta, dar incerc sa iau partea buna a lucrurilor...ca va sti 2 limbi la fel de bine. Eu te sfatuiesc sa ii mai vorbesti in italiana, sa il inveti macar comenzi simple, formule de salut, de a cere ceva...sa stie sa numere, sa denumeasca fructe, legume...Oricum va prinde f usor limba, nu-ti fa griji...pt ca ei sunt ca un burete acum. Dar am tot citit ca e mai bine sa le invete de la inceput, se fixeaza f bine si accentul si incep sa inteleaga si topica propozitiilor. Asta depinde bineinteles si de planurile voastre de viitor. Daca vreti sa va intoarceti in tara in curand si el va face scoala in romania, atunci insista pe lb romana ca e o limba grea totusi.
Sper ca te-am lamurit si nu te-am bagat mai tare in ceata... oFloare1.gif
va pupam mamici, mai puneti poze cand aveti timp!
Dana1975
QUOTE(tuki @ Feb 9 2011, 06:04 PM) *
Buna ziua! oFloare1.gif

Dana, flacaul vorbeste haios foc! Ma intrebasei de limba in care vorbim... Eu ii vorbesc si in engleza si in romana. Intelege ambele limbi, eu la asta m-am gandit...ca ar fi mai bine sa le prinda pe amandoua de la inceput. Sunt momente cand spun aceeasi chestie si in romana si in engleza, sunt ca o moara stricata...dar e bine ca intelege ce se vorbeste in jurul ei. Ba as putea spune ca are o preferinta pt engleza (se pronunta mai usor), uneori sufar din cauza asta, dar incerc sa iau partea buna a lucrurilor...ca va sti 2 limbi la fel de bine. Eu te sfatuiesc sa ii mai vorbesti in italiana, sa il inveti macar comenzi simple, formule de salut, de a cere ceva...sa stie sa numere, sa denumeasca fructe, legume...Oricum va prinde f usor limba, nu-ti fa griji...pt ca ei sunt ca un burete acum. Dar am tot citit ca e mai bine sa le invete de la inceput, se fixeaza f bine si accentul si incep sa inteleaga si topica propozitiilor. Asta depinde bineinteles si de planurile voastre de viitor. Daca vreti sa va intoarceti in tara in curand si el va face scoala in romania, atunci insista pe lb romana ca e o limba grea totusi.
Sper ca te-am lamurit si nu te-am bagat mai tare in ceata... oFloare1.gif
va pupam mamici, mai puneti poze cand aveti timp!

buna tuki
nu mai bagat deloc in ceata
eu lui dan ii vb in rom.,ii vb in it rareori cind suntem in prezenta vreo unui italian,dar eu nu stiu acum citi intelege el,comenzi simple le stie,numara sau cel putin intelege numerele atit in ro cit si in it,se uita la desene in it,vb cu noi in ro,spune si unele cuvinte in it cele pe care l-am invatat eu direct in it fara traducere,cit priveste planurile de viitor ce sa-ti zic?!dupa atit amar de vreme,sotul e aici de 17 ani eu de 13 crezi ca as mai avea vreun rost/sansa in Romania?asa e,ne-am facut casa acolo chiar de nu e gata,si miine m-as intoarce daca as avea un loc de munca sigur,nu cer bani multi,atit cit sa traim dar sa fie sigur...cind ma gindesc ca plecasem din ro sa fac bani de o masina si vreo citiva bani sa-i am deoparte si apoi inapoi acasa....in fine spun cu inima impacata si cu parere de rau(pe de o parte)ca aici e casa mea...
voi ce planuri aveti de viitor?cum va merge acolo?aveti prieteni/rude?
va pup pe toti/toate
tuki
QUOTE(Dana1975 @ Feb 9 2011, 08:20 PM) *
buna tuki
nu mai bagat deloc in ceata
eu lui dan ii vb in rom.,ii vb in it rareori cind suntem in prezenta vreo unui italian,dar eu nu stiu acum citi intelege el,comenzi simple le stie,numara sau cel putin intelege numerele atit in ro cit si in it,se uita la desene in it,vb cu noi in ro,spune si unele cuvinte in it cele pe care l-am invatat eu direct in it fara traducere,cit priveste planurile de viitor ce sa-ti zic?!dupa atit amar de vreme,sotul e aici de 17 ani eu de 13 crezi ca as mai avea vreun rost/sansa in Romania?asa e,ne-am facut casa acolo chiar de nu e gata,si miine m-as intoarce daca as avea un loc de munca sigur,nu cer bani multi,atit cit sa traim dar sa fie sigur...cind ma gindesc ca plecasem din ro sa fac bani de o masina si vreo citiva bani sa-i am deoparte si apoi inapoi acasa....in fine spun cu inima impacata si cu parere de rau(pe de o parte)ca aici e casa mea...
voi ce planuri aveti de viitor?cum va merge acolo?aveti prieteni/rude?
va pup pe toti/toate

eu zic ca e bine cum procedezi cu dan, vei vedea ce bine va vorbi ambele limbi...
in ceea ce priveste planurile de viitor, te cred ca acolo e casa ta...13 ani nu-s putini! Iti va fi greu sa te adaptezi daca te intorci in tara si iti vei dori poate sa iei cu tine "lucrurile" bune ale traiului din italia...ceea ce nu se poate, evident. am intalnit o astfel de familie care traise 20 de ani tot in italia si si-au construit o casa in tara dupa standardele din italia. pana si mobila si-o facusera dupa modelul italian si abia asteptau sa se intoarca in tara, dar au fost tare chinuiti si cred ca sunt in continuare pt ca nu se puteau reobisnui...nu le mai era bine nici in italia, nici in romania! asta m-a pus tare de tot pe ganduri si mi-am zis ca daca ne intoarcem o vom face in maxim 2 ani pt ca dupa aceea ar trece prea mult timp si nu vreau sa ajung ca oamenii astia, sa nu-mi mai gasesc locul nicaieri!
eu il am pe fratele meu aici, el s-a adaptat f bine. a trecut prin multe, dar ii e bine acum si nu mai vrea sa se intoarca. eu nu stiu ce sa zic...aici sunt mai mult singura, nu pot lega prietenii, nu este nimic in relatiile interumane din ceea ce aveam in tara! dar din alte puncte de vedere, este muuult mai bine aici! ilinca este o fericita, cu mentiunea ca nu are atatia prieteni apropiati cati ar fi avut in romania poate (pt ca toti prietenii nostri au copii acum) dar beneficiaza de multe activitati de grup, asa ca nu cred ca simte ea ceva in sensul asta. cel putin nu acum.
tu nu ai rude acolo, nu? dar prieteni?
Dana1975
QUOTE(tuki @ Feb 13 2011, 02:46 AM) *
eu zic ca e bine cum procedezi cu dan, vei vedea ce bine va vorbi ambele limbi...
in ceea ce priveste planurile de viitor, te cred ca acolo e casa ta...13 ani nu-s putini! Iti va fi greu sa te adaptezi daca te intorci in tara si iti vei dori poate sa iei cu tine "lucrurile" bune ale traiului din italia...ceea ce nu se poate, evident. am intalnit o astfel de familie care traise 20 de ani tot in italia si si-au construit o casa in tara dupa standardele din italia. pana si mobila si-o facusera dupa modelul italian si abia asteptau sa se intoarca in tara, dar au fost tare chinuiti si cred ca sunt in continuare pt ca nu se puteau reobisnui...nu le mai era bine nici in italia, nici in romania! asta m-a pus tare de tot pe ganduri si mi-am zis ca daca ne intoarcem o vom face in maxim 2 ani pt ca dupa aceea ar trece prea mult timp si nu vreau sa ajung ca oamenii astia, sa nu-mi mai gasesc locul nicaieri!
eu il am pe fratele meu aici, el s-a adaptat f bine. a trecut prin multe, dar ii e bine acum si nu mai vrea sa se intoarca. eu nu stiu ce sa zic...aici sunt mai mult singura, nu pot lega prietenii, nu este nimic in relatiile interumane din ceea ce aveam in tara! dar din alte puncte de vedere, este muuult mai bine aici! ilinca este o fericita, cu mentiunea ca nu are atatia prieteni apropiati cati ar fi avut in romania poate (pt ca toti prietenii nostri au copii acum) dar beneficiaza de multe activitati de grup, asa ca nu cred ca simte ea ceva in sensul asta. cel putin nu acum.
tu nu ai rude acolo, nu? dar prieteni?

ca si familia de care ai vb tu,eu ii am pe nasii mei de cununie,au stat pe aici vreo 20 de ani,si-au cumparat vreo 3 garsoniere in ro,apartamentul in care stau ei ffff bine pus la punct,el aici a muncit in domeniul constructiilor,cistiga o groaza de bani,in 2008 s-au decis sa se intoarca in ro definitiv,au 2 fetite,ajunsi acolo au infruntat multe probleme,el muncind tot in constructie in ro la casele rominilor de pe aici,dar cum la noi iarna e ffffffff frig si lunga,el s-a intors aici in anotimpul rece si si-a lasat familia acasa,imi spunea ca ii pare f rau ca s-au intors in ro!
si noi aici nu avem rude,sotul meu isi are toata familia(mama+tat,surorile+sotii lor,fratele+nevasta) la roma,suntem la 600 de km departare,ne vedem cca o data pe an,aici in schimb avem 2-3 fam. de prieteni,si eu sunt f mult timp singura,sotul meu lucreaza 11 ore pe zi,ca si la tine prietenii noi nu legam,oameni(atit rominii cit si italienii) sunt foarte reci ca persoane,eu una m-am obisnuit asa cu modul lor de a fi si accept situatia,nu ma pling!
va pup
Dana1975
nici o miscare pe aici,va sa zica ne-ati abandonat?! floare2.gif
tzuc.gif hug.gif
fly34
QUOTE(Dana1975 @ Feb 15 2011, 09:33 PM) *
nici o miscare pe aici,va sa zica ne-ati abandonat?! floare2.gif
tzuc.gif hug.gif



Buna Dana!
Noi suntem in curatenie, plecam din Bucuresti in cateva zile si facem curatenie, varuit, curatat, etc.
Ce face piticul??
Dana, voi cat platiti chiria acolo ? Platiti mult? Ce ai inchiriat casa, apartament?
Dana1975
QUOTE(fly34 @ Feb 16 2011, 07:57 PM) *
Buna Dana!
Noi suntem in curatenie, plecam din Bucuresti in cateva zile si facem curatenie, varuit, curatat, etc.
Ce face piticul??
Dana, voi cat platiti chiria acolo ? Platiti mult? Ce ai inchiriat casa, apartament?

buna
spor la treaba,dar unde va mutati?adica lasati ap din buc pt a va transferi in provincie,asa.mi aduc aminte,nu?inseamna ca e spre bine ceea ce intreprinde-ti!
piticul meu e superactiv,face prea multe inca
aici stam intr-un ap. inchiriat din 2003,chiria nu ne-a scumpit-o de atunci,e 400 de euro iar intretinerea scarii in jur de 700 de euro pe an,iar la terminarea contractului,in 2012 sigur ne va scumpi,caci cu 400 de euro nu mai gasesti decit garsoniere de inchiriat...pina atunci sper sa cumparam ceva...
va pup
fly34
QUOTE(Dana1975 @ Feb 16 2011, 10:18 PM) *
buna
spor la treaba,dar unde va mutati?adica lasati ap din buc pt a va transferi in provincie,asa.mi aduc aminte,nu?inseamna ca e spre bine ceea ce intreprinde-ti!
piticul meu e superactiv,face prea multe inca
aici stam intr-un ap. inchiriat din 2003,chiria nu ne-a scumpit-o de atunci,e 400 de euro iar intretinerea scarii in jur de 700 de euro pe an,iar la terminarea contractului,in 2012 sigur ne va scumpi,caci cu 400 de euro nu mai gasesti decit garsoniere de inchiriat...pina atunci sper sa cumparam ceva...
va pup



Buna!
Da, ne mutam in provincie si ce avem in Bucuresti ne gandim sa inchiriem. Dati si voi ceva bani acolo pe chirie avand in vedere ca numai sotul din cate stiu lucreaza. Ar fi bine sa va luati ceva, stiu ca sunt scumpe acolo dar sper sa reusiti.
Si noi o sa stam o perioada cu chirie, nu vrem sa vindem ce avem in Bucuresti pentru ca niciodata nu se stie poate ajungem din nou aici, noi suntem flexibili si in viata nu stii ce surprize te asteapta.......
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Te pup!
fly34
Buna fetelor!
S-a intors iarna!
Abia astept sa scap de hainele groase de iarna...
Atentie dragele mele cu paturile cumparate de la IKEA pt.copii...

IKEA retrage de pe piața canadiană paturile pentru copii fabricate în România
18 Februarie 2011, ora 13:19
Mareste fontul| Trimite pe facebookr| Trimite pe twitter| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina

IKEA a anunțat retragerea de pe piața canadiană a 6.000 de paturi pentru copii, realizate în Rpmânia, din cauza unui defect de fabricație.

IKEA retrage de pe piața canadiană paturile pentru copii fabricate în România/ Foto simbolReprezentanții companiei au declarat că vor fi retrase 6.000 de exemplare din modelul SNIGLAR, produs la fabrici din România. În principal, ar fi vorba de un singur defect de fabricație: lungimea prea scurtă a unor șuruburi destinate asamblării unor componente ale patului. Se estimează că, în consecință, ar fi posibilă dezasamblarea construcției și rănirea copilului. Pătuțuri de acest model au fost comercializate în perioada octombrie 2005 - iunie 2010. I

KEA subliniază că, pâna recent, nu s-au înregistrat cazuri de rănire a copiilor ca urmare a exploatării unor astfel de piese de mobilier. Cu toate acestea, compania recomandă insistent ca toți proprietarii de SNIGLAR să stopeze utilizarea acestora și să verifice din nou siguranța elementelor de fixare.

tuki
Ce mai faceti mamici?
Fly, ce bine ca va mutati...unde va duceti? E bine ca sunteti curajosi si va plac provocarile, asa trebuie sa fim toti. Eu ma simt uneori atat de lipsita de curaj...as face schimbari radicale dar imi este teama de cele mai multe ori. Spor la mutat si asteptam poze cu printesa in noua locuinta. oFloare1.gif
Dana, ce mai faceti? Ce vesti mai aveti?
Noi ne luptam cu olita in continuare. Ilinca stie ce si cum face si cand ii vine sa faca dar are o problema cu olita si/sau wc-ul. Nu face, se chinuie, geme ...o vad ca ii e frica sa faca. Daca o ridic si ii pun pampersul face imediat. Culmea e ca anunta cand ii vine sa faca si uneori alearga prin camera, semn ca se tine. Cred ca vrea sa faca la olita dar nu-i da voie un contact din creieras. Am inceput sa citesc despre probleme de acest tip, nu stiu unde am gresit si nu prea stiu cum sa fac in continuare...dar sper sa gasesc solutia in curand!
Restul mamicilor ce fac? Ne este dor de voi fetelor, mai scrieti cate un rand cand aveti vreme. oFloare1.gif
natsandrea
buna fetellor
ce faceti?
eu intru in fiecare zi si mai citesc ce scrieti, dar de multe ori pe cand sa scriu ceva inervine altceva, iar acasa nu prea mai pornesc laptopul ca profit de timp sa stau cu andra

va pup
Spiri
salut dragi pititici si mamici. am trecut sa va mai vad, sa va salut. alina, stai linistita ca nu sunteti ultimele la capitolul olita, luca nici nu o mentioneaza, nici nu vrea sa o vada, nu spune cand face, isi vede de ale lui. cred ca la vara o sa apelez la o terapie de soc. o mamica de la luca de la gradi spunea ca nu a reusit pe cea mica sa o invete la olita cu niciuna din trucurile cunoscute, asa ca vara trecuta a lasa-o in chilotei, indiferent ca facea pe ea si i-a murdarit mai toata casa, insa dupa aproape o luna a inceput sa ceara la olita pt ca vedea ca se murdareste. poate totusi nu ajungem pana acolo, tot mai sper intr-o minune smile.gif
otilia mult succes, ma bucur pt voi, e cel mai bine pt familia voasta, cumva aveti flexibilitate in program. asa mi-as dori sa am curajul sa ma apuc de ceva pe cont propriu, cine stie!

va pupam pe toate.
fly34
http://www.youtube.com/watch?v=MT7UXJDMRuc

La multi ani mamicilor!

Pentru noi, ziua femeii este in fiecare zi. Pentru ca meritati! Astazi, ziua de 8 martie este un prilej ca toate femeile sa fie celebrate si rasfatate de cei dragi.
Va pup!
natsandrea
La multi ani fetelor!
La multi ani tuturor femeilor din lume!


E prima data cand aud din gurita lui Andra La multi ani cu aceasta ocazie!

Va pup si va doresc o zi minunata!
Dana1975
La multi ani mamicilor,sa aveti un 8 martie superb!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
claudiu_g
Va doresc un sincer si cald la multi ani cu ocazia zilei de 8 martie ! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Dana1975
mamicilor sper sa fi ti bine!la fel si copilasii vs.
va pup
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Mar 15 2011, 04:13 PM) *
mamicilor sper sa fi ti bine!la fel si copilasii vs.
va pup

buna dana
da, noi suntem bine...dar suntem prea in criza de timp, iar acum ca s-a incalzit afara vin de la serivici ma schimb si merg cu andra afara...pe cand ne intoarcem e tarziu si suntem rupte...
sper ca si voi sunteti bine...va pupam
tuki
Buna mamici! Va imbratisez pe toate si va urez cu intarziere o primavara plina de bucurii si impliniri! oFloare1.gif
Eu stau prost cu timpul, chiar nu stiu cand si cum trece. Este incredibil. Ilinca este plina de energie, asa ca iesim din casa si dimineata si dupa amiaza...asta ma termina, dar ce sa fac? Daca nu are activitate face numai tampenii, se plictiseste si nu ma mai inteleg cu ea. Sunt foarte obosita, alerg toata ziua...dar simt ca traiesc! smile.gif
Nu am facut progrese la capitolul olita, chiar am renuntat la orice incercare pt ca am avut problema cu abtinerea si am fost sfatuita sa o las balta o perioada. Ea spune cand face si una si alta dar nu ma ajuta cu nimic. Trebuie sa scape de blocajul psihologic. Trecem si de asta in curand...
Voi ce vesti mai aveti? Cum va descurcati? Ce mai fac piticii?
fly34
QUOTE(tuki @ Mar 20 2011, 09:12 PM) *
Buna mamici! Va imbratisez pe toate si va urez cu intarziere o primavara plina de bucurii si impliniri! oFloare1.gif
Eu stau prost cu timpul, chiar nu stiu cand si cum trece. Este incredibil. Ilinca este plina de energie, asa ca iesim din casa si dimineata si dupa amiaza...asta ma termina, dar ce sa fac? Daca nu are activitate face numai tampenii, se plictiseste si nu ma mai inteleg cu ea. Sunt foarte obosita, alerg toata ziua...dar simt ca traiesc! smile.gif
Nu am facut progrese la capitolul olita, chiar am renuntat la orice incercare pt ca am avut problema cu abtinerea si am fost sfatuita sa o las balta o perioada. Ea spune cand face si una si alta dar nu ma ajuta cu nimic. Trebuie sa scape de blocajul psihologic. Trecem si de asta in curand...
Voi ce vesti mai aveti? Cum va descurcati? Ce mai fac piticii?



Buna fetelor!
Si eu stau prost cu timpul, v-am povestit ca am facut schimbari majore in viata noastra si nu ne-a fost deloc usor.
Am impresia ca timpul trece asa repede , in defavoarea noastra, abia astept vara ..parca ziua este mai lunga...
Alex este bine, energica, voioasa...neascultatoare de cele mai multe ori dar ma consolez ci gandul ca si alti copii sunt rasfatati si incapatanati. Vorbeste non-stop de cele mai multe ori in legea ei si gesticuleaza din mana...vorbeste cu papusile ....le inveleste, le pune sa faca nani, le da de mancare, de multe ori ma uit la ea si-mi amintesc de mine in copilarie.
Este tare entuziasmata de luna si stele..spune luna si steiele , vrea sa le vada in fiecare seara ..si este tare dezamagita cand nu le vede pe cer...ii spun ca luna si stelele fac nani.I-am cumparat si carte de la Disney din Encilopedia Disney cu Cerul si Pamantul, carti de copii cu Winnie ft.interesante.Cuprinde intrabari serioase ce este cerul?, ce vedem cand ne uitam spre cer?, ce sunt stelele?etc....Ursuletul Winnie le raspunde copiilor la toate intrebarile, carti bune de avut in casa pt mai tarziu ...5,6 ani poate mai devreme depinde de fiecare copil.
Ea este interesata de ele .
La cap. OLITA si noi suntem la fel.La oala are un blocaj cum spuneai si tu nu poate pur si simplu nu poate tine in ea si plange, arata cu degetul la pampers, stie ca acolo poate face.Pipi la oala mai face dar caca nuuu.
Mamici, cum faceti cu gradinita?Eu ma gandesc sa o inscriu pt. toamna la gradi...de la 2 ani si 10 luni. Ma gandesc ca nu o primeste din cauza ca nu face la olita.Voi ce ati hotarat??
Va pup! trandafir.gif
Dana1975
QUOTE(tuki @ Mar 20 2011, 09:12 PM) *
Buna mamici! Va imbratisez pe toate si va urez cu intarziere o primavara plina de bucurii si impliniri! oFloare1.gif
Eu stau prost cu timpul, chiar nu stiu cand si cum trece. Este incredibil. Ilinca este plina de energie, asa ca iesim din casa si dimineata si dupa amiaza...asta ma termina, dar ce sa fac? Daca nu are activitate face numai tampenii, se plictiseste si nu ma mai inteleg cu ea. Sunt foarte obosita, alerg toata ziua...dar simt ca traiesc! smile.gif
Nu am facut progrese la capitolul olita, chiar am renuntat la orice incercare pt ca am avut problema cu abtinerea si am fost sfatuita sa o las balta o perioada. Ea spune cand face si una si alta dar nu ma ajuta cu nimic. Trebuie sa scape de blocajul psihologic. Trecem si de asta in curand...
Voi ce vesti mai aveti? Cum va descurcati? Ce mai fac piticii?


buna
si eu cred c-ai facut ffff bine c-ai renuntat la pusul pe olita,lasa sa se faca mai cald afara,prin iunie,mai uita si ea de rostul ei,mai creste
noi numai kk facem la olita iar pipi la pampers,nu stiu cind o sa il scot,anul trecut nu stiu daca iti mai aduci aminte,3 luni ii puneam numai la nani pampersul si tot nu stia sa mi spuna cind facea pipi,anul asta sper sa fie mai bine,il mai las uneori si fara pampers,se uda si-mi spune sa-l schimb ca-l deranjeaza
QUOTE(fly34 @ Mar 21 2011, 06:23 PM) *
Buna fetelor!
Si eu stau prost cu timpul, v-am povestit ca am facut schimbari majore in viata noastra si nu ne-a fost deloc usor.
Am impresia ca timpul trece asa repede , in defavoarea noastra, abia astept vara ..parca ziua este mai lunga...
Alex este bine, energica, voioasa...neascultatoare de cele mai multe ori dar ma consolez ci gandul ca si alti copii sunt rasfatati si incapatanati. Vorbeste non-stop de cele mai multe ori in legea ei si gesticuleaza din mana...vorbeste cu papusile ....le inveleste, le pune sa faca nani, le da de mancare, de multe ori ma uit la ea si-mi amintesc de mine in copilarie.
Este tare entuziasmata de luna si stele..spune luna si steiele , vrea sa le vada in fiecare seara ..si este tare dezamagita cand nu le vede pe cer...ii spun ca luna si stelele fac nani.I-am cumparat si carte de la Disney din Encilopedia Disney cu Cerul si Pamantul, carti de copii cu Winnie ft.interesante.Cuprinde intrabari serioase ce este cerul?, ce vedem cand ne uitam spre cer?, ce sunt stelele?etc....Ursuletul Winnie le raspunde copiilor la toate intrebarile, carti bune de avut in casa pt mai tarziu ...5,6 ani poate mai devreme depinde de fiecare copil.
Ea este interesata de ele .
La cap. OLITA si noi suntem la fel.La oala are un blocaj cum spuneai si tu nu poate pur si simplu nu poate tine in ea si plange, arata cu degetul la pampers, stie ca acolo poate face.Pipi la oala mai face dar caca nuuu.
Mamici, cum faceti cu gradinita?Eu ma gandesc sa o inscriu pt. toamna la gradi...de la 2 ani si 10 luni. Ma gandesc ca nu o primeste din cauza ca nu face la olita.Voi ce ati hotarat??
Va pup! trandafir.gif

buna fly
ati terminat mutatul?cum s-a acomodat printesa mica la casa noua?
si Daniel vb intr-una,vrute si nevrute
l-am inscris la 2 gradinite pe dan,acum urmeaza sa ma decid la care din ele,insa la nici o gradinita nu e admis cu pampersul deci in vara asta trebuie sa reusim sa il scoatem
numai bine
natsandrea
buna mamici
si noi ne-am inscris la gradi cu program normal...si da, una din conditii a fost sa nu aiba pampers pe cand incepe in toamna
in rest, crestem, pe zi ce trece ma uimeste tot mai mult
va pup
tuki
Si eu am inscris-o pe ilinca pe liste pt gradinite. Ar trebui de la 3 ani sa inceapa dar pentru ca ea face 3 ani in noiembrie, s-ar putea sa inceapa abia in ianuarie (asta cu putin noroc). Daca nu...abia din septembrie anul urmator, deci abia la 4 ani sad.gif
Cu olita e problema serioasa...asa cum spui si tu Fly, blocaj! Urmeaza sa primesc niste recomandari legate de aceasta deprindere, daca e ceva deosebit am sa va scriu si voua aici...poate ajuta.
Ilinca ne imita foarte tare, ne amuzam copios... dar simtim din ce in ce mai tare ca trebuie sa fim atenti la toate gesturile pe care le facem si mai ales...la tot ce iese pe gura.
Mult spor tuturor, sa auzim de bine!
fly34
QUOTE(Dana1975 @ Mar 21 2011, 06:31 PM) *
buna
si eu cred c-ai facut ffff bine c-ai renuntat la pusul pe olita,lasa sa se faca mai cald afara,prin iunie,mai uita si ea de rostul ei,mai creste
noi numai kk facem la olita iar pipi la pampers,nu stiu cind o sa il scot,anul trecut nu stiu daca iti mai aduci aminte,3 luni ii puneam numai la nani pampersul si tot nu stia sa mi spuna cind facea pipi,anul asta sper sa fie mai bine,il mai las uneori si fara pampers,se uda si-mi spune sa-l schimb ca-l deranjeaza

buna fly
ati terminat mutatul?cum s-a acomodat printesa mica la casa noua?
si Daniel vb intr-una,vrute si nevrute
l-am inscris la 2 gradinite pe dan,acum urmeaza sa ma decid la care din ele,insa la nici o gradinita nu e admis cu pampersul deci in vara asta trebuie sa reusim sa il scoatem
numai bine



Buna!
Asta mica s-a acomodat bine de tot este ft. adaptabila insa pt. mine este mai greu....sunt locuri frumoase insa m-am obisnuit cred cu vacarmul din Bucuresti.Credeam ca o sa-mi fie mai usor insa nu este chiar asa, sa speram ca-mi revin repede.
Cu gradinita nu ne-am hotarat de la ce varsta sa o dam.Si treaba cu olita ne da peste cap.Sfatuindu-ma si cu alte mamici care au deja 2 copii, ne-am hotarat ca este cel mai indicat pe la 4 ani adica la anul.Ne mai gandim, poate ne hotaram sa o dam din toamna cu program scurt....mai vedem pana atunci...
Cu ce le mai umpleti timpul copilasilor vostri?
fly34
QUOTE(tuki @ Mar 24 2011, 12:41 PM) *
Si eu am inscris-o pe ilinca pe liste pt gradinite. Ar trebui de la 3 ani sa inceapa dar pentru ca ea face 3 ani in noiembrie, s-ar putea sa inceapa abia in ianuarie (asta cu putin noroc). Daca nu...abia din septembrie anul urmator, deci abia la 4 ani sad.gif
Cu olita e problema serioasa...asa cum spui si tu Fly, blocaj! Urmeaza sa primesc niste recomandari legate de aceasta deprindere, daca e ceva deosebit am sa va scriu si voua aici...poate ajuta.
Ilinca ne imita foarte tare, ne amuzam copios... dar simtim din ce in ce mai tare ca trebuie sa fim atenti la toate gesturile pe care le facem si mai ales...la tot ce iese pe gura.
Mult spor tuturor, sa auzim de bine!



Sa-mi spui si mie te rog pt. ca mi-am pierdut rabdarea.Nu stiu ce metode sa mai adopt.Are 3 olite diferite plus reductor de WC. Nu vrea pot sa-i iau toata gama de olite.... oFloare1.gif
VA PUP!
Dana1975
La multi ani mamicilor care purtati nume de flori,sa aveti o zi superba,de
ce va fac copii?noi am reusit in misiunea olita,avem 3 sapt de cind nu mai purtam pampers ziua,se cere la olita sa si faca nevoile,sunt super fericita,nu ma asteptam sa fie asa de usor
Daniel e atit de mindru de el ca nu mai are pampersul incit spune la toata lumea ca e mareeeeeeeeeeeeeee
va pup
fly34
QUOTE(Dana1975 @ Apr 17 2011, 02:04 PM) *
La multi ani mamicilor care purtati nume de flori,sa aveti o zi superba,de
ce va fac copii?noi am reusit in misiunea olita,avem 3 sapt de cind nu mai purtam pampers ziua,se cere la olita sa si faca nevoile,sunt super fericita,nu ma asteptam sa fie asa de usor
Daniel e atit de mindru de el ca nu mai are pampersul incit spune la toata lumea ca e mareeeeeeeeeeeeeee
va pup



FELICITARI DANA!
NOI, AM FACUT DE CATEVA ORI DAR TOT NU CERE.TREBUIE SA INSIST CU PUSUL PE OLITA. SPERAM LA VARA SA REUSIM.

SARBATORI FERICITE!
Un Paste fericit cu credinta, speranta si iubire !
fly34
http://youtu.be/lwM92P8aT64
daniela35
Va doresc un paste fericit alaturi de cei dragi!
tuki
Hristos a inviat! Dragi mamici si pitici, va imbratisam si va uram multa sanatate si bucurii! Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
Noi nu am mai avut timp de internet, eu zic ca se intampla ceva cu timpul asta...pt ca trece extraordinar de repede.
Speram ca sunteti bine cu totii. Poate voi fi mai consecventa in citit/scris mesaje de acum incolo. Era foarte frumoasa comunicarea noastra aici si de foarte mare ajutor.
va pupam
ilinca si mami oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.