Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
fly34
QUOTE(tamika @ Jun 18 2010, 03:55 PM) *
de dimineata bunica mea, draga mea a trecut in lumea celor drepti
nu pot decat sa plang si atat

Condoleante! Dumnezeu s-o odihneasca!
fly34

Buna fetelor!
Alexandra saptamana trecuta a avut ceva probleme de sanatate am sa va povestesc pe scurt:
Joi seara pe la ora 12 noaptea au inceput varsaturile, la inceput nu ne-am speriat asa tare gandindu-ne ca a mancat ceva si i s-a aplecat.I-am facut ceiut, i-am dat ceva medicamente ce aveam prin casa insa varsaturile au continuat din ora in ora pana dimin. la 5 cand am sunat la salvare. Mai sunasem la salvare si pe la ora 3 dim. si ne-a zis sa-i administram ceaiuri sa-i spalam stomacul ( ceai de menta). Eram terminata, nu mai patisem asa ceva niciodata. Ne dadeam toti cu parerea ca a inghitit ceva si i-a ramas in stomac, sau de la mancare ...in ziua respectiva a mancat ce-i drept mult si mai gras. I-am facut piure de cartofi si i-am pus ce-i drept mai mult unt .Untul era nemtesc si gras cu 85% grasime, i-am dat sa guste o chifteluta, a mancat cereale cu lapte, iaurt a poftit intr-una in ziua respectiva....
Cand am ajuns la spital ne-a zis ca este cazul sa o internam pt. ca s-a dezhidratat si ca trebuie sa stea in perfuzie. Eu am refuzat acest lucru si am inceput sa dau telefoane in stanga si-n dreapta.Ne-au zis toti sa ne internam sa-i oprim voma fetei sa nu ne jucam cu ea mai ales ca era dezhidratata.Am cerut sa stam intr-o rezerva separat de ceilalti copii de acolo.Ne-a dat o rezerva am stat numai eu cu ea, dar arata jalnic ce sa va zic, mobilier de pe vremea raposatului, Wc stricat , chiuveta care curgea etc.
Ma asteptam sa stau o zi, fata a intrat in perfuzie, i s-au administrat glucoza, minerale si alte substante de oprit voma. Facuse o urata INDIGESTIE.
I-a luat sange urmand sa i se faca analizele.Cand am primit rezultatele analizelor: surpriza, un nr. mai mare de leucocite ceea ce insemna o infectie in organism.Au urmat investigatiile, si dupa ce a fost consultata si ORL au gasit infectie la urechea stanga: OTITA MEDIE. Au trecut-o pe antibiotic si au urmat alte 2 zile de stat in spital.Dupa administrarea antibioticului a dat in diaree. sad.gif (10 scaune pe zi). Sufeream si mai tare cand o vedeam in situatia asta.I-am adus carti, jucarii, dar ea saracuta simtea ca nu este acasa, plangea de ti se rupea sufletul si nu manca nimic.
Ea care manca asa bine refuza orice, nimic nu mai vroia, simtea nevoia sa bea doar lichide. Asistentele s-au purtat ft. bine cu noi, inclusiv doctora care a monitorizat-o, nu ne-a venit sa credem . L-a lasat pe sotul meu si pe mama mea sa stea cu noi toata ziua. Asa a trecut timpul altfel si am trecut mai usor peste toate. Daca eram internate in Bucuresti era vai de mama noastra, asa ca mai sunt si oameni cu credinta in Dumnezeu si oameni de pus la rana cum s-ar spune.
Am uitat sa va spun ca fata nu a avut temperatura asa cum se spune ca da otita, si nu a pus niciodata mana la ureche.A fost o mare surpriza pt. noi.
Duminica dupa amiaza ne-am intors, a inceput regimul pt. diaree si continuarea tratamnetului pe cale orala. Acum este mai bine, este mai vioaie, a inceput sa manance, semn ca totul intra in normal.
Va pup! Multa sanatate puiutilor! La noi ploua, este urat.
Spiri
Condoleante! D-zeu sa o odihneasca in pace!

Andreea, sa stapaniti sanatosi masina, sa va bucurati de ea si sa va duca in multe excursii!

Multa sanatate lui Alex! Ma intristeaza cand aud de copilasii nostri prin spitale. Sa ne fereasca D-zeu de spitale ca e jale ...

tuki
QUOTE(fly34 @ Jun 22 2010, 01:49 PM) *
Buna fetelor!
Alexandra saptamana trecuta a avut ceva probleme de sanatate am sa va povestesc pe scurt:
Joi seara pe la ora 12 noaptea au inceput varsaturile, la inceput nu ne-am speriat asa tare gandindu-ne ca a mancat ceva si i s-a aplecat.I-am facut ceiut, i-am dat ceva medicamente ce aveam prin casa insa varsaturile au continuat din ora in ora pana dimin. la 5 cand am sunat la salvare. Mai sunasem la salvare si pe la ora 3 dim. si ne-a zis sa-i administram ceaiuri sa-i spalam stomacul ( ceai de menta). Eram terminata, nu mai patisem asa ceva niciodata. Ne dadeam toti cu parerea ca a inghitit ceva si i-a ramas in stomac, sau de la mancare ...in ziua respectiva a mancat ce-i drept mult si mai gras. I-am facut piure de cartofi si i-am pus ce-i drept mai mult unt .Untul era nemtesc si gras cu 85% grasime, i-am dat sa guste o chifteluta, a mancat cereale cu lapte, iaurt a poftit intr-una in ziua respectiva....
Cand am ajuns la spital ne-a zis ca este cazul sa o internam pt. ca s-a dezhidratat si ca trebuie sa stea in perfuzie. Eu am refuzat acest lucru si am inceput sa dau telefoane in stanga si-n dreapta.Ne-au zis toti sa ne internam sa-i oprim voma fetei sa nu ne jucam cu ea mai ales ca era dezhidratata.Am cerut sa stam intr-o rezerva separat de ceilalti copii de acolo.Ne-a dat o rezerva am stat numai eu cu ea, dar arata jalnic ce sa va zic, mobilier de pe vremea raposatului, Wc stricat , chiuveta care curgea etc.
Ma asteptam sa stau o zi, fata a intrat in perfuzie, i s-au administrat glucoza, minerale si alte substante de oprit voma. Facuse o urata INDIGESTIE.
I-a luat sange urmand sa i se faca analizele.Cand am primit rezultatele analizelor: surpriza, un nr. mai mare de leucocite ceea ce insemna o infectie in organism.Au urmat investigatiile, si dupa ce a fost consultata si ORL au gasit infectie la urechea stanga: OTITA MEDIE. Au trecut-o pe antibiotic si au urmat alte 2 zile de stat in spital.Dupa administrarea antibioticului a dat in diaree. sad.gif (10 scaune pe zi). Sufeream si mai tare cand o vedeam in situatia asta.I-am adus carti, jucarii, dar ea saracuta simtea ca nu este acasa, plangea de ti se rupea sufletul si nu manca nimic.
Ea care manca asa bine refuza orice, nimic nu mai vroia, simtea nevoia sa bea doar lichide. Asistentele s-au purtat ft. bine cu noi, inclusiv doctora care a monitorizat-o, nu ne-a venit sa credem . L-a lasat pe sotul meu si pe mama mea sa stea cu noi toata ziua. Asa a trecut timpul altfel si am trecut mai usor peste toate. Daca eram internate in Bucuresti era vai de mama noastra, asa ca mai sunt si oameni cu credinta in Dumnezeu si oameni de pus la rana cum s-ar spune.
Am uitat sa va spun ca fata nu a avut temperatura asa cum se spune ca da otita, si nu a pus niciodata mana la ureche.A fost o mare surpriza pt. noi.
Duminica dupa amiaza ne-am intors, a inceput regimul pt. diaree si continuarea tratamnetului pe cale orala. Acum este mai bine, este mai vioaie, a inceput sa manance, semn ca totul intra in normal.

Multa sanatate fetitei tale, sunteti niste eroine! Sa auzim numai de bine! oFloare1.gif
fly34
Multumim mamicutelor! trandafir.gif

Andrea, sa stapaniti sanatosi masina cea noua, sa va aduca numai bucurii si calatorii placute!
natsandrea
QUOTE(fly34 @ Jun 22 2010, 11:19 AM) *
Buna fetelor!

imi pare rau ca ati trecut prin asemenea momente, din pacate stiu cum sunt spitalele la noi...
important e ca sunteti bine si sunteti acasa
multa, mukta sanatate Alex:hug:
va doresc din suflet sa nu mai treceti prin asa ceva

QUOTE(Spiri @ Jun 22 2010, 11:56 AM) *
Andreea, sa stapaniti sanatosi masina, sa va bucurati de ea si sa va duca in multe excursii!

QUOTE(fly34 @ Jun 22 2010, 12:41 PM) *
Andrea, sa stapaniti sanatosi masina cea noua, sa va aduca numai bucurii si calatorii placute!

multumesc fetelor trandafir.gif
Dana1975
QUOTE(fly34 @ Jun 22 2010, 12:19 PM) *
Buna fetelor!

multa sanatate micutei Alexandra,
iar tie mami trandafir.gif
sa ne auzim cu bine
fly34
QUOTE(Dana1975 @ Jun 22 2010, 03:57 PM) *
multa sanatate micutei Alexandra,
iar tie mami trandafir.gif
sa ne auzim cu bine

mi pare rau ca ati trecut prin asemenea momente, din pacate stiu cum sunt spitalele la noi...
important e ca sunteti bine si sunteti acasa
multa, mukta sanatate Alex:hug:
va doresc din suflet sa nu mai treceti prin asa ceva

Multumesc din suflet!
Va pup! tzuc.gif
tuki
Buna seara! Am reaparut si eu...nu prea am fost prezenta zilele astea ca m-a tinut ilinca in priza... wacko.gif
Nu stiu ce are, de vreo 3 nopti nu mai doarme bine...tot scanceste prin somn, mai plange...se enerveaza...si azi noapte s-a trezit iar de-a binelea. Uitasem de astea, de cand ne intorsesem din romania dormea bustean toata noaptea. Am sesizat ca i-a mai spart un canin, acum avem si jos smile.gif poate asta este motivul nelinistii... Si cum la noi dintii ies cu muci, avem si mucii de rigoare sad.gif Dar m-am obisnuit cu asta, sa speram ca nu e mai mult de atat...
De ieri e frumos si cald si la noi, ma bucur asa tare...ca nu mai suportam frigul. Dar si cu caldura mare nu e prea bine...of, cine sa ma inteleaga? wacko.gif
Vroiam sa va intreb cum se mai prezinta pititicii la capitolul comportament. Ilincai vad ca i se accentueaza o stare de irascibilitate cand este in prezenta unui copil, in special mai mic...sau care vrea sa se joace cu ceva ce are ea. Nu stiu cum sa ma port, incerc sa ii explic ca nu e bine sa traga de par sau sa tipe...cam asa reactioneaza. Dar nu la toti copiii. La unii se uita, ii studiaza, dar la altii face crize cand se apropie de ea. Initial am observat ca se supara pe cei care scoteau sunete mai inalte, se speria si incepea sa planga si sa faca urat. Acum vad ca s-a extins atitudinea asta si in cazul altor copii. Nu suporta sa puna vreunul mana pe ceva ce are ea in mana... si e foarte dificil pt ca am parte de tot felul de reactii din partea mamicilor... sad.gif Imi dau impresia ca fata mea e ciudata si isi iau repede copilul si pleaca in alta parte...
Cand am vorbit cu pediatra, aceasta mi-a zis sa ii explic intruna ca numai asa ajungem sa ne intelegem...si sa nu ma stresez pt ca toti copiii trec prin perioade mai mult sau mai putin placute. Cu toate astea, eu nu am vazut aici decat vreo 2-3 copii care sa reactioneze asa...de aceea va intreb si pe voi daca ai vostri fac sau nu asa.
Am impresia ca este din ce in ce mai greu cu astia micii, incep sa simt responsabilitatile tot mai apasatoare...nu vreau sa gresesc ceva in educatia ei. Sunt sigura ca intelegeti si ca simtiti la fel, de aceea imi permit sa imi impartasesc framantarile cu voi... blush.gif
tuki
Fly, cum a ajuns sa faca otita? Ti-a spus medicul? Daca nu faceai analize nu stiai despre otita, ce ciudat mi se pare... Of, cate suprize ne rezerva ptiticii astia... sad.gif
Spiri
QUOTE(tuki @ Jun 22 2010, 11:47 PM) *
Buna seara! Am reaparut si eu...nu prea am fost prezenta zilele astea ca m-a tinut ilinca in priza... wacko.gif
Nu stiu ce are, de vreo 3 nopti nu mai doarme bine...tot scanceste prin somn, mai plange...se enerveaza...si azi noapte s-a trezit iar de-a binelea. Uitasem de astea, de cand ne intorsesem din romania dormea bustean toata noaptea. Am sesizat ca i-a mai spart un canin, acum avem si jos smile.gif poate asta este motivul nelinistii... Si cum la noi dintii ies cu muci, avem si mucii de rigoare sad.gif Dar m-am obisnuit cu asta, sa speram ca nu e mai mult de atat...
De ieri e frumos si cald si la noi, ma bucur asa tare...ca nu mai suportam frigul. Dar si cu caldura mare nu e prea bine...of, cine sa ma inteleaga? wacko.gif
Vroiam sa va intreb cum se mai prezinta pititicii la capitolul comportament. Ilincai vad ca i se accentueaza o stare de irascibilitate cand este in prezenta unui copil, in special mai mic...sau care vrea sa se joace cu ceva ce are ea. Nu stiu cum sa ma port, incerc sa ii explic ca nu e bine sa traga de par sau sa tipe...cam asa reactioneaza. Dar nu la toti copiii. La unii se uita, ii studiaza, dar la altii face crize cand se apropie de ea. Initial am observat ca se supara pe cei care scoteau sunete mai inalte, se speria si incepea sa planga si sa faca urat. Acum vad ca s-a extins atitudinea asta si in cazul altor copii. Nu suporta sa puna vreunul mana pe ceva ce are ea in mana... si e foarte dificil pt ca am parte de tot felul de reactii din partea mamicilor... sad.gif Imi dau impresia ca fata mea e ciudata si isi iau repede copilul si pleaca in alta parte...
Cand am vorbit cu pediatra, aceasta mi-a zis sa ii explic intruna ca numai asa ajungem sa ne intelegem...si sa nu ma stresez pt ca toti copiii trec prin perioade mai mult sau mai putin placute. Cu toate astea, eu nu am vazut aici decat vreo 2-3 copii care sa reactioneze asa...de aceea va intreb si pe voi daca ai vostri fac sau nu asa.
Am impresia ca este din ce in ce mai greu cu astia micii, incep sa simt responsabilitatile tot mai apasatoare...nu vreau sa gresesc ceva in educatia ei. Sunt sigura ca intelegeti si ca simtiti la fel, de aceea imi permit sa imi impartasesc framantarile cu voi... blush.gif

cunosc comportamentul de care vorbesti, chiar ma plangeam si eu cu putin timp in urma pe tema asta. cand mi s-a parut ca exagereaza, pt ca si pe noi ne loveste sau arunca cu diverse in noi daca se infurie sau e obosit, am inceput sa il pun la colt cateva minute 2-3. la fel procedeaza cu ei si la gradinita daca lovesc alti copii si mi se pare ca a dat rezultat pt ca il vad ca uneori mai are aceasta tendinta, dar si-o infraneaza. uneori chiar ridica mana dar se opreste si pana la urma mangaie acel copil. acum cel mult ii "maraie" cand devine posesiv, dar nu tipa. cu obiectele lor toti copii sunt posesivi, am observat acest comportament la mai toti copii. insa si aici luca s-a corectat in ultimul timp si a mai facut schimb de lucruri cu copii, chiar se duce singur la ei si le intinde o jucarie sau mancare. cred ca gradinita la care merge de 2 luni a avut un rol important aici pt ca, fata de cresa unde nu aveau educatoare ci doar supraveghetoare care ii lasau sa faca ce vor, aici sunt implicati in activitati comune, jocuri, cantecele. in fiecare saptamana primesc weekly report cu ce fac acolo si ma distrez copios.
natsandrea
buna fetelor

noi mai avem 2 cuvinte in dictionar: i-tee = uite si aide sau ide = haide
a inceput iar sa isi zica Iaia = Andra, iar pe tati l-a strigat ieri Iaiii = Mihai
fly34
QUOTE(tuki @ Jun 22 2010, 11:49 PM) *
Fly, cum a ajuns sa faca otita? Ti-a spus medicul? Daca nu faceai analize nu stiai despre otita, ce ciudat mi se pare... Of, cate suprize ne rezerva ptiticii astia... sad.gif

Buna!
Doctora ne-a zis ca a dus boala pe picioare pana exploda cum s-ar zice si se transforma in durere la nivelul urechii, febra, diaree, plans puternic ,etc. A luat-o banuiesc de la vre-un copil cu care s-a jucat , curent ( el este factorul declansator)sau de la o raceala care a dus-o pe picioare si s-a localizat la ea la nivelul urechii.Sunt mult mai multe cauze pe care nici ei nu le stiu. La ei canalul auditiv comunica cu faringele si cu nasul, mai tarziu ajung sa se separe. 60% din copii pana in 4 ani sunt predispusi mi-a zis dr. la otita medie, amigdalita si polipi. Astea sunt bolile cele mai frecvente la copilasii in aceasta perioada.Oricat am vrea sa-i ferim nu putem se poate lua si din aer. In ziua cu pricina a plans aproape o ora neincetat, era vesela, dupa care urmau scenele de plans.
Raluca1982
QUOTE(fly34 @ Jun 23 2010, 01:18 PM) *
Buna!
Doctora ne-a zis ca a dus boala pe picioare pana exploda cum s-ar zice si se transforma in durere la nivelul urechii, febra, diaree, plans puternic ,etc. A luat-o banuiesc de la vre-un copil cu care s-a jucat , curent ( el este factorul declansator)sau de la o raceala care a dus-o pe picioare si s-a localizat la ea la nivelul urechii.Sunt mult mai multe cauze pe care nici ei nu le stiu. La ei canalul auditiv comunica cu faringele si cu nasul, mai tarziu ajung sa se separe. 60% din copii pana in 4 ani sunt predispusi mi-a zis dr. la otita medie, amigdalita si polipi. Astea sunt bolile cele mai frecvente la copilasii in aceasta perioada.Oricat am vrea sa-i ferim nu putem se poate lua si din aer. In ziua cu pricina a plans aproape o ora neincetat, era vesela, dupa care urmau scenele de plans.

buna. imi pare tare rau ca puiutul tau e bolnavioara. sa stii ca eu am observat ca cei mai multi medici se grabesc sa pun acest diagnostic. am patit-o si eu cu nati sai bineinteles ca nu a avut otita iar de curand a patit-o sora mea cu fetita ei. a ajuns la urgente cu varsaturi diaree si temperatura si i-au spus ca e otita congestiva. au internat-o, i-au pus perfuzie si au inceput trat cu augmentim apoi la hemograma i-a iesit la fel nivelul leucocitelor mare si i-au schimbat trat cu ampicilina si gemntmicia. culmea a fost ca nepotica mea inca facea temperatura sub tratament asa ca dupa 10 zile sora mea a mers la un laborator particular si a refacut analizele si bineinteles ca in urina a iesit e-coli rezistenta exact la trat pe care l-a facut. eu te sfatuiesc ca refaci analizele la un laborator nu in spital. sanatate multa printesei! va pupam
Raluca1982
QUOTE(natsandrea @ Jun 23 2010, 12:37 PM) *
buna fetelor

noi mai avem 2 cuvinte in dictionar: i-tee = uite si aide sau ide = haide
a inceput iar sa isi zica Iaia = Andra, iar pe tati l-a strigat ieri Iaiii = Mihai

buna. vad ca incepeti sa va reveniti cu vorbitul. numai eu nu pot sa ma plang ca nu vorbeste. ma zapaceste toata ziua cu limbarita pe care o are. si ea zice tot Iaiii in loc de Mihai. mai nou cere pixuri sa scrie: mamiii pitu! am evoluat si nu mai zice cocoiaga la cocos , acum ii zice cucuiu. de vreo 3 zile ciocaneste in usi si intreaba alooo caia? adica e cineva acasa?! l-a redescoperit pe tweety si toata ziua striga la el: tutiii, tutiii.
problema noastra acum e piscina cu apa. am instalat-o iar domnisoara mea nu mai vrea sa plece de langa ea. culmea e ca nu vrea sa intre ci sa stea langa si sa isi puna apa in cap. de cand s-au pus ploiel e tare mahnita ca nu mai are voie acolo si se uita pe geam si fff abatuta zice: na-na na-na poua!!!! daca ar putea ar da vreo doua palme la ploaie ca e tare rea si nu o lasa sa iasa din casa!!!
aaaa! am uitat acum nu le mai zice bibi fratiorilor, unul e bebe ( respectiv dragos ca nu poate sa-i zica numele ) iar celalalt e Aduu adica Radu. si striga la ei cat o tin plamanii!
Raluca1982
QUOTE(tamika @ Jun 18 2010, 02:55 PM) *
de dimineata bunica mea, draga mea a trecut in lumea celor drepti
nu pot decat sa plang si atat

Sincere condoleante! Dumnezeu s-o odihneasca.
Dana1975
buna seara mamici
tuki am citit despre comportamentul ilincai si iti spun ca mare parte il gasesc si la dan:egoist cu jucariile,n-ar da nimic din ce e al lui,in schimb nu e violent in sensul ca nu ridica minuta sa loveasca,nu impinge...,nu e sociabil sau face greu amicizie cu alti copii si aia sa fie mai mari ca el,dar mai intii de toate studiaza bine persoana pe care n-o cunoaste...in parc sunt citiva copii care vin aproape zilnic dar nici nu-i baga in seama,aparte asta sunt copii de indieni iar mamele lor sunt imbracate specific traditiei lor si asata cred ca e un motiv care-l tine la distanta,deci 50%din copii sunt indieni,apoi romani,albanezi,putini sunt copii care-si vorbesc propria limba iar dan cum nu intelege italiana sta mai departe de ei...poate fi si asta un motiv pt care nu socializeaza(cu toate ca eu afara din casa vb cu el italiana,ceva-ceva intelege) hug.gif ilincai

spiri am incercat si eu metoda pusului la colt dar n-a mers nici chip...am si eu prietena ce-si duce fetita la camin(e nascuta tot in noiem.2008) si se vede diferenta de comportament intre copii,e mult mai prietenoasa fata de dan,respecta anumite reguli impuse de mama,etc.. tzuc.gif pt puiul luca

andreea esti o mica vorbareata tu asa-i?dan in afara de mama,tata,dada,caca,cucu nimic nu vrea sa mai zica,aparte acele cuv.in lb lui,cu toate ca a zis o data apa,fetita,dinti,mamaia,tataia,ica(de la bunica) hug.gif

fly sa fii atenta cu otita fetei,sora mea din cauza unor otite netratate corespunzator aude ffff slab intr-atit incit poarta aparat auditiv la ambele urechi...mi-aduc aminte si acum cit mai plingea sarmana de durere de urechi si cite injectii si medicamente a luat fara umbra de ameliorare,pina cind au dus-o parintii mei la un doc ffff bun din oras care i-a descoperit boala dar din pacate un pic cam tirziu hug.gif pt alex cea dulce

raluca cum e mama a 3 copii?mama ce curaj treb sa ai!te ajuta cineva in casa cu ei,banuiesc ca nu e usor... tzuc.gif tzuc.gif pt gemeni si unul pt micuta printesica hug.gif

natsandrea
QUOTE(Raluca1982 @ Jun 23 2010, 11:12 PM) *
buna. vad ca incepeti sa va reveniti cu vorbitul. numai eu nu pot sa ma plang ca nu vorbeste. ma zapaceste toata ziua cu limbarita pe care o are. si ea zice tot Iaiii in loc de Mihai. mai nou cere pixuri sa scrie: mamiii pitu! am evoluat si nu mai zice cocoiaga la cocos , acum ii zice cucuiu. de vreo 3 zile ciocaneste in usi si intreaba alooo caia? adica e cineva acasa?! l-a redescoperit pe tweety si toata ziua striga la el: tutiii, tutiii.
problema noastra acum e piscina cu apa. am instalat-o iar domnisoara mea nu mai vrea sa plece de langa ea. culmea e ca nu vrea sa intre ci sa stea langa si sa isi puna apa in cap. de cand s-au pus ploiel e tare mahnita ca nu mai are voie acolo si se uita pe geam si fff abatuta zice: na-na na-na poua!!!! daca ar putea ar da vreo doua palme la ploaie ca e tare rea si nu o lasa sa iasa din casa!!!
aaaa! am uitat acum nu le mai zice bibi fratiorilor, unul e bebe ( respectiv dragos ca nu poate sa-i zica numele ) iar celalalt e Aduu adica Radu. si striga la ei cat o tin plamanii!

noi am avut o perioada de progres, apoi am stagnat si acum iar incepem cu vorbaria...bravo naty, esti fetita mare si vorbareata...
pupam 3 puiuti scumpi si pe mami lor tzuc.gif

QUOTE(Dana1975 @ Jun 24 2010, 12:55 AM) *

dana, ai cu ce te lauda -cum se zice .... pupam un nazdravan dulce tzuc.gif
natsandrea

natsandrea
operatiunea olita

natsandrea

Dana1975
buna nats.,multam fain,si printesica ta din cite vad e mmai frumoasa pe zi ce trece,
p.s. am si eu o traisata de bile colorate,nu-ti imaginezi ce dezastru am in casa de cite ori se joaca cu ele
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Jun 24 2010, 01:02 PM) *
buna nats.,multam fain,si printesica ta din cite vad e mmai frumoasa pe zi ce trece,
p.s. am si eu o traisata de bile colorate,nu-ti imaginezi ce dezastru am in casa de cite ori se joaca cu ele

oriunde am merge la spatiile de joaca doar la bile trage...am vazut si eu set de 100 de bile in supermarket dara daca le iau acasa vaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....si asa e plin de cuburi pe unde calc
fly34

fly sa fii atenta cu otita fetei,sora mea din cauza unor otite netratate corespunzator aude ffff slab intr-atit incit poarta aparat auditiv la ambele urechi...mi-aduc aminte si acum cit mai plingea sarmana de durere de urechi si cite injectii si medicamente a luat fara umbra de ameliorare,pina cind au dus-o parintii mei la un doc ffff bun din oras care i-a descoperit boala dar din pacate un pic cam tirziu hug.gif pt alex cea dulce
raluca cum e mama a 3 copii?mama ce curaj treb sa ai!te ajuta cineva in casa cu ei,banuiesc ca nu e usor... tzuc.gif tzuc.gif pt gemeni si unul pt micuta printesica hug.gif

Asta a si fost motivul pt. care am ales sa ne internam sa faca tratament cum trebuie.Este bine ca am descoperit din timp.Dupa cum am mai zis de multe ori boala se poate duce pe picioare. Este bine din cand in cand sa le facem analize pentru a verifica starea de sanatate.
Dana puiul tau a mai crescut . Este din ce in ce mai dragalas.
fly34

Andrea, si fetita ta a mai crescut si perisorul deasemenea. Este o scumpa! Cred ca toti copilasii sunt atrasi de bile.Noi cand eram in Bucuresti o data pe saptamana mergeam intr-un loc special amenajat cu bile, un bazin plin cu bile numai ca sunt mai mici.Si ea este innebunita dupa aceste bile colorate.Cand le-a vazut prima oara a ramas uimita de cat de multe bile sunt acolo.M-am amuzat copios cand s-a luat de o fetita care avea o bila verde in mana, vroia bila din mana ei.I-am explicat ca are o gramada in jurul ei, ea nu a inteles si de nervi a luat o bila rosie si i-a dat-o in cap. Am ramas uimita de atitudinea ei. Are momente cand este tare rautacioasa si nici nu stiu uneori cum sa procedez cu ea. Ma regasesc in cele povestite de tuki, dar eu dau pe seama faptului ca este mica si ca este in plina schimbare de comportament.
Am vrut si eu sa-i iau bile dar am renuntat casa mea fiind plina de cuburi colorate, lego si multe alte jucarii.
A invatat care este mana dreapta si mana stanga, cunoaste anumite culori: rosu, galben si albastru, pe restul le confunda.Mai am de exersat cu ea. smile.gif
fly34
[quote name='natsandrea' date='Jun 24 2010, 12:24 PM' post='1380898']
operatiunea olita

Andrea, si eu citesc revista baby. biggrin.gif Este interesanta si gasesti multe sfaturi utile acolo.
tzuc.gif
Ce cumintica sta ANDRA pe olita! De-ar sta si ALEXANDRA asa...... doh.gif
natsandrea
otilia, si noi avem doua locuri de joaca...la unul este tot asa o piscina mare plina de bile, locul favorit al lui andra, iar celalalt e asta din poze, aici este tobogan si la baza lui bilele, cazi pe bile...
harnicute sunteti voi...andra nu vrea sa-mi arate culori, mai ibne imi arata care deget ce numar reprezinta...si din toate zice "tei" si "sini" (trei si cinci)
va pupam
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ Jun 23 2010, 11:00 PM) *
buna. imi pare tare rau ca puiutul tau e bolnavioara. sa stii ca eu am observat ca cei mai multi medici se grabesc sa pun acest diagnostic. am patit-o si eu cu nati sai bineinteles ca nu a avut otita iar de curand a patit-o sora mea cu fetita ei. a ajuns la urgente cu varsaturi diaree si temperatura si i-au spus ca e otita congestiva. au internat-o, i-au pus perfuzie si au inceput trat cu augmentim apoi la hemograma i-a iesit la fel nivelul leucocitelor mare si i-au schimbat trat cu ampicilina si gemntmicia. culmea a fost ca nepotica mea inca facea temperatura sub tratament asa ca dupa 10 zile sora mea a mers la un laborator particular si a refacut analizele si bineinteles ca in urina a iesit e-coli rezistenta exact la trat pe care l-a facut. eu te sfatuiesc ca refaci analizele la un laborator nu in spital. sanatate multa printesei! va pupam

Raluca, i-am facut toate analizele si au iesit bune plus sumarul de urina.Analizele au fost repetate a doua zi. Toate au fost bune in afara de ecografia la ureche.De acolo sigur avea infectia. A raspuns bine la tratamentul intravenos 3 zile( antibiotic + minerale si glucoza) + antibiotic pe cale orala acasa. Stiu ca cele mai bune antibiotice pt. sfera ORL sunt cele din clasa cefalosporine..ex.Cedax, Cefaclor,Ceclodyne...etc.
Raluca eu ma sfatuiesc de ft.multe ori in multe privinte cu o doctora ft. buna din TG JIU. Este ft. buna.Ti-o recomand cu incredere stiu ca esti din Tg jiu. Are cabinet particular.Daca eram acolo ne trata ea, asa am fost nevoite sa stam internate.Asta este, pt. binele copilului ce nu face o mamica.
natsandrea
QUOTE(fly34 @ Jun 24 2010, 03:00 PM) *
Andrea, si eu citesc revista baby. biggrin.gif Este interesanta si gasesti multe sfaturi utile acolo.
tzuc.gif
Ce cumintica sta ANDRA pe olita! De-ar sta si ALEXANDRA asa...... doh.gif

andra cand pune mana pe vreo revista o rasfoieste si unde nu-i place ceva rupe pagina...
sta cuminte ca are ocupatie, ca altfel totul dureaza max 3 min
Dana1975
mai nou acum dan nu vrea sa faca nani dupa-masa,termina bibe de laptic de baut (e in bratele mele in timp ce si bea laptele) dupa care se ridica,nici vorba sa.i vina mos ene pe la gene,mai face ture prin casa,isi aduce mingea in pat,cica sa legan si mingea mad.gif ca el asa o iubesteeeee si-mi arata cum il legan eu pe el asa sa fac si cu mingea,dupa ce o arunc din pat,se pune pe bocit,apoi aduce un catelus de plus sa se mai joace un pic si cu el si mai continua citeva minute,timp in care mie mi se zbirleste parul pe ,mine si-i dau una la pampers,el intelege ca nu-i de joaca ar plinge un pic si nu stie ce sa faca,in final renunta si-si pune capul pe perna iar in 5 minute e adormit...in fiecare zi e faza asta la somnicul de dupa-amiaza...
copii vs?
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Jun 24 2010, 04:01 PM) *
mai nou acum dan nu vrea sa faca nani dupa-masa,termina bibe de laptic de baut (e in bratele mele in timp ce si bea laptele) dupa care se ridica,nici vorba sa.i vina mos ene pe la gene,mai face ture prin casa,isi aduce mingea in pat,cica sa legan si mingea mad.gif ca el asa o iubesteeeee si-mi arata cum il legan eu pe el asa sa fac si cu mingea,dupa ce o arunc din pat,se pune pe bocit,apoi aduce un catelus de plus sa se mai joace un pic si cu el si mai continua citeva minute,timp in care mie mi se zbirleste parul pe ,mine si-i dau una la pampers,el intelege ca nu-i de joaca ar plinge un pic si nu stie ce sa faca,in final renunta si-si pune capul pe perna iar in 5 minute e adormit...in fiecare zi e faza asta la somnicul de dupa-amiaza...
copii vs?

noi nu avem probleme la somn...la pranz o pun in patut si adoarme singura, numai sa fiu prin preajma, iar seara de multe ori adoarme cu sticluta de lapte in gura, ca e rupta....si ma chinui apoi sa-i schimb pampersul, ca deja pijamalele le "instalez" pe ea dinainte ca stiu ca e posibil sa adoarma
Spiri
ce noiembrini mari si frumosi am vazut eu in poze. au crescut, arata a copilasi deja. pupam andra si dan. tzuc.gif

v-am spus ca la gradinita au activitati organizate cu ei, iar aseara i-am pus pe cd sa asculte melodiile pe care am vazut ca le exerseaza la gradi, si vreau sa va zic ca le stie pe toate, adica are dansuri specifice pt ele, si repeta cuvintele cheie din ele, chiar inainte sa le auda, adica stie ca urmeaza refrenul. e tare scump. imi venea sa-l mananc aseara.
trancaneste o gramada, dar intelegem doar cateva cuvinte: upu=lupul, peti=pesti, ma=mar, veve=veverita, biti=buni, aca=luca, gaga=gargarita, tedi=tedi e ursuletul lui preferat, titi=masina, caia=kwala (un personaj din desene animate pe care le indrageste mult), michi=mickey, dodo=donald, ciu-ciu=trenul, goi=gol/minge, pa-pa, baie, apa, caca, papa, mami, mamica, tati, stalceste si cateva culori, imita o gramada de animale, numara pana la trei = unu, doi, tei.
iar dimineata, a ramas cu buni acasa, si i-am trimis un pupic de la distanta si mi-a trimis si el unul inapoi.

luni am fost cu el in prima miniexcursie cu gradinita, la Ferma Animalelor, si a fost foarte incantat. este o ferma cu animalute (ponei, cai, purcei, gaini, oi, iepuri, vacute, caprite), si spatiu de joaca, special amenajata pt vizite cu copii, pt a le da ocazia sa interactioneze cu animalele, este foarte draguta, e pe langa bucuresti. cand o sa fiu acasa o sa incerc sa pun niste poze.

va pupam si sa aveti un week-end minunat. noi o sa mergem la mare, dar nu cred ca o sa avem noroc de vreme frumoasa.
Spiri
copii vs?

nu prea avem probleme, de obicei e foarte obosit, pt ca are activitate dimineata si abia asteapta sa il culc, adoarme repede.
fly34
buna!
Si noi avem probleme cu somnul in ultima perioada.Ar topai intr-una, cand vine ora de somn. Dupa amiaza se foieste de mama-mama.Inainte avea un program ft.bine stabilit de somn,mancare, iesit afara, dupa ce am venit din spital toate au luat o alta intorsatura.Sper sa-si intre in normal.
fcris79
copii vs?

Cand e vorba de somn de cele mai multe ori nu e prea dornica, si-si gaseste orice ocupatie ca sa o las in pace. Insa are momente cand e prea obosita si vine singurica langa mine in pat (trebuie sa ma fac si eu ca vreau sa dorm caci altfel nu merge) si-si aduce paturica ei si-mi arata s-o invelesc, pune capusorul langa mine, zambeste si inchide ochii. Adoarme destul de rapid. Insa trebuie sa recunosc ca la amiaza am un pic de zbucium cu ea pana o conving.
Dana1975
buna mamici frumoase
eu sper sa fie o faza si asta cu joaca de dinaintea dormitului,azi vad ca deja a fost ceva mai bine(unde am atipit eu inaintea lui si n-am vazut ce mai face,cind m-am dezmeticit el facea nani pe pernuta lui...)
am o sacosa de mingiute colorate iar cind ne jucam cu ele tot incerc sa-l fac sa inteleaga culorile dar n-am succes,i le asez pe culori ii dau si lui sii spun sa o aseze la culoarea celorlalte dar nimic,sau le imprastii prin casa dupa care le adun cele de cul albastra dar nici aici nu am succes,vom mai exersa...
de numarat nu vrea sa deschida gurita sa zica nici macar o vorba cu toate astea cind ii spun hai sa inumaram el ridica degetelele sus si ma asteapta pe mine sa-i spun ce si cum
sa va mai spun ca dupa ce maninca masa de seara aude copii vecinei ce se joaca in fata blocului si cere si el afara si nu prea imi vine sa ma duc cu el iar la joaca,iar el banditul stiti ce face?se duce la punga de gunoi,o scoate afara cu tot cu cos o duce la usa si face pfuuuuuuuu(cum fac eu cind ridic capacul la tomeronul de gunoi ca miroase urit),sau isi arunca de pe balcon mingea si incepe sa plinga dupa ea,numai sa mai iesim un pic afara
tuki
Ce fac fetele? Activitate mare pe aici... oFloare1.gif
M-am mai linistit cu comportamentul ilincai, cu micile crize de care va ziceam... mai ales ca ziceti ca si la piticii vostri apar. Ieri am fost nevoita sa o las pe ilinca la o educatoare care mai are 2 copii in grija, o fetita de 3 ani si una de 6. Nu i-am spus nimic despre asta dar cand m-am dus sa o iau am intrebat-o daca a fost cuminte, gandindu-ma ca s-a manifestat cumva fata de celelalte fetite sau pe unde le-a dus (ca fusesera si la playgroup). Stupoare! D-na a fost f mirata ca intreb asa ceva, mi-a zis ca este f cuminte si ascultatoare, ca de data asta nici macar nu a plans dupa mine... Nu mi-a venit sa cred si i-am povestit despre reactiile ei. Ea zice ca este ff normal, asta nu inseamna ca trebuie tolerat, dar ca mai toti trec prin faze din astea. In general copiilor la varsta asta nu le place compania celor mai mici decat de ei si nu le place deloc sa li se puna mana pe ce au ei, cred ca li se ia. Imi spunea sa ii explic ca nimeni nu vrea sa ii ia obiectul respectiv ca de acolo pleaca toate. Mi-a mai zis de asemenea, sa nu o oblig sub nici o forma sa dea obiectul pe care il are in mana daca se juca cu el in momentul cand celalalt a venit sa i-l ia... In fine, polologhie lunga... azi am fost f atenta la comportamentul ilincai cand s-a intalnit cu prietena ei mai mica. Intr-adevar o irita ff tare cand cea mica se apropie de ea si are ceva in mana, probabil crede ca vrea sa i-l ia si de aici reactia respectiva. Asadar vom mai lucra la capitolul asta.
Spiri, exact asa este si ilinca de cand o duc in colectiv... La noi colectiv inseamna ca merg cu ea la diferite activitati, nu o las acolo. Dar a invatat fff multe: stie cantecelele cu gesturi, anumite cuvinte le zice si ea, incearca sa reproduca si linia melodica (in felul ei bineinteles). Aici copiii sunt lasati sa faca orice, nu exista "nu"...de aceea e mai greu cu impunerea unor reguli. Voi incerca metoda lor (desi sunt exasperata uneori) si daca nu va da roade, voi incerca sa aplic si eu metodele clasice cu "coltul de rusine" etc. Oricum trebuie sa ne inarmam cu muuulta rabdare! yes.gif
La vocabular vad ca se inscrie tot asa in linia generala a noiembrinilor... Spune multe cuvinte, cunoaste aproape toate animalele...ieri am invatat cum face melcul si omida biggrin.gif La capitolul asta e cel mai nostim ca vine la mine cu tot felul de animale de prin carti, sa ii spun cum se numesc si cum fac. Asa ca am niste inventii... dar daca sunt intrebata trebuie sa raspund, nu? liwlol.gif
Cel mai tare ma distreaza ca a invatat sa spuna minge, nu ii mai spune "ball". Adoptase englezescul pt ca era mai usor de spus decat varianta in romana. Acum vad ca am reusit, spune "man-gi" biggrin.gif
Cred ca se pregateste sa iasa si caninul nr 4, poate scapam repede...ca se cam chinuie. Dana, au iesit maselele alea ultime la puiut? Se vede ceva?
Va pupam, ii smotocim pe toti frumosii si frumoasele pe care le-am vazut in poze si pe cei pe care nu i-am vazut...ii asteptam cu fotografii proaspete. Sper sa reusesc sa pun si eu niste poze azi.
9704.gif
Raluca1982

Raluca1982

aceasta e o poza cu baieteii mei si cu nepotica mea Mara care va implinii 6 lunite pe 29 iunie.
Spiri
raluca, sa-ti traiasca puii, esti o mamica tare norocoasa. tare scumpi cei mici, si de surioara mai mare ce sa zicem.
va pupam tzuc.gif , sa fiti sanatosi cu totii!
Spiri
QUOTE(Dana1975 @ Jun 25 2010, 04:20 PM) *
sa va mai spun ca dupa ce maninca masa de seara aude copii vecinei ce se joaca in fata blocului si cere si el afara si nu prea imi vine sa ma duc cu el iar la joaca,iar el banditul stiti ce face?se duce la punga de gunoi,o scoate afara cu tot cu cos o duce la usa si face pfuuuuuuuu(cum fac eu cind ridic capacul la tomeronul de gunoi ca miroase urit),sau isi arunca de pe balcon mingea si incepe sa plinga dupa ea,numai sa mai iesim un pic afara

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doamne, ce m-am distrat, mi-l si imaginez, foarte ingenios.

am uitat sa va spun cel mai important cuvant al lui luca bati=brate. ma terorizeaza, e un mare cersetor de brate, in special cand e obosit ce-i drept. insa, cred ca mai mult e o metoda de a ajunge la inaltime ca sa poata vedea ce e pe sus, pe mobila, dulapuri, ca sa poata cere.
Spiri
spiri la ferma animalelor

Spiri
la piscina. sa il laud ca invata sa se arunce.

Spiri
si iata slipul pt sezonul 2010 pe care ne rugam sa avem ocazia sa il folosim liwlol.gif

natsandrea
Raluca sa iti traiasca puiutii, multa sanatate si sa va bucurati unul de celalalt!
Ionela ai un spiridus superb partners.gif ...cand l-am vazut acolo la piscina pare sa aiba vreo 3 anisori...bravo spiridusule hug.gif
fly34
Raluca, sa-ti traiasca copilasii!Naty, a crescut este o scumpa. Ma gandesc mereu la tine cum te descurci cu 3 copii mici, cred ca usor nu-ti este.
Ionela, ai un spiridus mare, descurcaret foc.La bazin m-a uimit, cum se arunca in apa. biggrin.gif As vrea si eu de la 3 ani sa o duc pe ALEXANDRA, acum mi se pare totusi mica. Ii place apa mult din cate vad eu. Felicitari lui Spiri! O sa fie descurcaret din cate vad eu, se dscurca si se integreaza ft.bine printre copii.
Obeserv ca au crescut copilasii nostri, ma bucur tare mult.
fly34

[/quote]

Da, ce sa zic? Frumos slip...si ce fundulet SEXI... biggrin.gif
fly34
Ionela, la ce bazin il duci? Ii protejeaza cu ceva urechile, vad ca sta cu capul in apa fara nici-o problema.
tuki
Raluca, multa-multa sanatate ingerasilor tai! Sunt minunati toti trei! Sa fiti fericiti, familie frumoasa! oFloare1.gif
Spiri, transmitem un pupic la spiridusul tau! Este hotoman, dragut si foarte sigur pe el! Va fi un cavaler desavarsit! tzuc.gif
Din septembrie vom mege si noi la inot, adica la cursuri...ca ne-am mai dus noi la bazin pe aici dar nu e tot aia. Poate ne dai amanunte...cum se comporta, e dificil? Aceeasi dilema o am si eu cu urechile... Pediatra ne-a recomandat sa o ducem la inot, ne-a zis ca este unul dintre sporturile cele mai recomandate si pt baietei si pt fetite. Abia asteptam sa inceapa cursul, am prins curaj vazandu-l pe spiridus ca un pestisor in apa...
va pupam, o zi frumoasa in continuare oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.