Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
florynna_27
QUOTE(fly34 @ Sep 9 2009, 05:20 PM) *
Eu o sa-i dau tot lapte praf.Are toate vitaminele de care au ei nevoie.
Daca copilul mananca bine si crezi tu ca-si ia vitamine si proteine din legume, fructe, carne, cereale etc poti trece la laptele de vaca.



Uite ce a scris Cosmysal referitor la laptele de vaca si cred ca are dreptate, stiu doar ca o sa ii dau in continuare lui Cristi lapte formula cel putin pana la 1 an si jumatate, dupa aceea o sa vad ce fac.
Dupa ultimele cercetari laptele de vaca este recomandat pentru copii numai dupa varsta de 3 ani.
Laptele de vaca nu are destul fier de care copiii au foarte mare nevoie si nici acizi grasi esentiali necesari pentru dezvoltarea corecta a creierului.E foarte gras si are prea multe proteine si minerale de care copiii nu au nevoie.Pana la varsta de 3 ani organismul lor nu e suficient de dezvoltat pentru a asimila corect toti acesti nutrienti de acea pot aparea probleme de digestie
fly34
QUOTE(florynna_27 @ Sep 9 2009, 10:57 PM) *
Nu i-am dat chiar in fiecare zi fier , de obicei ii dau cam 4-5 picaturi desi pediatra a zis sa ii dau in jur de 12 picaturi , dar mi s-a parut mult si pentru ca fierul constipa ii dau cam la 2-3 zile.



Eu i-am dat fier 3 luni cate 5 picaturi de asta te-am intrebat.
fly34
QUOTE(florynna_27 @ Sep 9 2009, 11:04 PM) *
Uite ce a scris Cosmysal referitor la laptele de vaca si cred ca are dreptate, stiu doar ca o sa ii dau in continuare lui Cristi lapte formula cel putin pana la 1 an si jumatate, dupa aceea o sa vad ce fac.
Dupa ultimele cercetari laptele de vaca este recomandat pentru copii numai dupa varsta de 3 ani.
Laptele de vaca nu are destul fier de care copiii au foarte mare nevoie si nici acizi grasi esentiali necesari pentru dezvoltarea corecta a creierului.E foarte gras si are prea multe proteine si minerale de care copiii nu au nevoie.Pana la varsta de 3 ani organismul lor nu e suficient de dezvoltat pentru a asimila corect toti acesti nutrienti de acea pot aparea probleme de digestie



Inainte cresteau copii cu lapte de vaca ( gris cu lapte) nu erau atatea formule.Ne facem acum atatea griji.... huh.gif
Spiri
QUOTE(cosmysal @ Sep 9 2009, 02:26 PM) *
Am incercat si cu lingurita dar el rontaie lingurita uita de mancare.
Incet incet sper sa progresam.Poate cand o sa inteleaga mai multe.
Multa sanatate! jucaus.gif

La fel face si Luca, adica nu are stare la masa iar lingurita o rontaie, dar daca are o ocupatie sta locului si ii mai strecor cate o lingurita de mancare asa in joaca. Daca are sentimentul de putina libertate si responsabilitatea de a tine el lingurita s-ar putea sa coopereze mai bine. Adica eu folosesc o alta lingurita, una ramane la el ca altfel se supara daca i-o iau.
Pofta mare. eating.gif
Spiri
QUOTE(fly34 @ Sep 9 2009, 11:39 PM) *
Inainte cresteau copii cu lapte de vaca ( gris cu lapte) nu erau atatea formule.Ne facem acum atatea griji.... huh.gif

E foarte adevarat ce spui, eu sunt copil crescut cu lapte de vaca de la 3 luni si n-am avut nici o problema de dezvoltare, dar noi ne luam necesarul de vitamine, minerale etc din alimente mult mai sanatoase decat reusim sa gasim in zilele noastre din pacate. Al meu copil a facut enterocolita la 6 luni de la niste piersici luate din Gima. In timp ce le manca a inceput sa iasa afara moale si intr-o jumatate de ora avea febra. Si uite asa am tinut-o vreo doua zile si inca doua saptamani de regim, doar cu mere coapte, piure de morcovi, cereale din orez si lapte fara lactoza, plus medicamentatia de rigoare.
Spiri
QUOTE(florynna_27 @ Sep 9 2009, 10:57 PM) *
Nu i-am dat chiar in fiecare zi fier , de obicei ii dau cam 4-5 picaturi desi pediatra a zis sa ii dau in jur de 12 picaturi , dar mi s-a parut mult si pentru ca fierul constipa ii dau cam la 2-3 zile.

eu ii dau 5 pic / zi de pe la 4 luni. asta e dozajul profilactic si mi-a zis dr sa ii dau pana la un an. de constipat nu e cazul, tocmai ma vaitam ca face de prea multe ori pe zi.
la o emisiune tv o dr spunea ca nu exista supradozaj de fier, ca organismul isi ia doar cat are nevoie iar restul se elimina fara alte efecte. acum D-zeu stie..
florynna_27
QUOTE(fly34 @ Sep 9 2009, 11:39 PM) *
Inainte cresteau copii cu lapte de vaca ( gris cu lapte) nu erau atatea formule.Ne facem acum atatea griji.... huh.gif


Ai dreptate , toti din generatia noastra si de dupa au crescut cu lapte de vaca, dar acum nu mai este asa, chiar si la tara sunt unii parinti care le dau copiilor lapte de vaca de abia dupa un an jumatate, stiu eu pe cineva .
florynna_27
QUOTE(Spiri @ Sep 10 2009, 12:42 AM) *
eu ii dau 5 pic / zi de pe la 4 luni. asta e dozajul profilactic si mi-a zis dr sa ii dau pana la un an. de constipat nu e cazul, tocmai ma vaitam ca face de prea multe ori pe zi.
la o emisiune tv o dr spunea ca nu exista supradozaj de fier, ca organismul isi ia doar cat are nevoie iar restul se elimina fara alte efecte. acum D-zeu stie..


Am sa o intreb pe pediatra la urmatorul control pana cand sa ii mai dau fier lui Cristi, eu stiu ca in general fierul constipa, eu am observat asta cand luam si eu fier in trecut si la fel se intampla si cu Cristi .
tamika
QUOTE(Spiri @ Sep 10 2009, 12:42 AM) *
eu ii dau 5 pic / zi de pe la 4 luni. asta e dozajul profilactic si mi-a zis dr sa ii dau pana la un an. de constipat nu e cazul, tocmai ma vaitam ca face de prea multe ori pe zi.
la o emisiune tv o dr spunea ca nu exista supradozaj de fier, ca organismul isi ia doar cat are nevoie iar restul se elimina fara alte efecte. acum D-zeu stie..

Eu am fost chiar azi la pediatra si m-a dat peste cap de tot. Sa nu-i dau lapte praf(inca o alaptez, dar laptele meu a scazut f mult si nu se mai satura, iar ziua nici nu vrea sa auda de supt...),iar despre fier...imi zice ca e anemica doar uitandu-se la ea(nu-i place culoarea ei...intre noi fie vorba e o brunetica tare reusita) si ca trebuie sa-i dau pana la 1 an, atatea picaturi cate kg are...Nicole are 7,5 si sa-i dau 8 picaturi, apoi s-a razgandit si mi-a zis sa-i dau 10!! Un alt medic cu care am vorbit mi-a zis ca nu are nevoie de fier, mai ales in anotimpul cald, si ca-si ia necesarul de fier din lapte, carne, fructe, etc...si mi-a mai zis ca poate sa-i afecteze dentitia daca i-l dau si nu are nevoie.Pe cine sa cred?
cosmysal
In sfarsit papam tot super.gif
Avem 3 zile consecutive in care am papat tot.Legumele le papam cu o coaja de paine iar fructele taiate cubulete. Dar important e ca papam tot.Speram s-o tinem tot asa.
Multa sanatate si pofta buna la toti prichindeii!
tuki
Fetelor voi ce mancaruri mai pregatiti? Aveti combinatii reusite? Eu nu stiu ce sa ii mai dau fetitei mele, m-am saturat eu de cata fiertura de legume am facut...dar asta papa cel mai bine. rolleyes.gif
natsandrea
QUOTE(tuki @ Sep 10 2009, 07:22 PM) *
Fetelor voi ce mancaruri mai pregatiti? Aveti combinatii reusite? Eu nu stiu ce sa ii mai dau fetitei mele, m-am saturat eu de cata fiertura de legume am facut...dar asta papa cel mai bine. rolleyes.gif

eu pe langa legume, fructe...ii mai pregatesc conopida, peste, pastai, ciorbica de cartofi...de multe ori si eu raman in panba de idei...la desert mai papam orez cu lapte, kefir...
Raluca1982
buna. am reusit in sfarsit sa mai intru si eu pe aici. am avut o perioada ff incarcata si pur si simplu nu am reusit sa imi fac timp sa citesc ce ati am scris si sa imi postez si eu opiniile.
natalia e din ce in ce mai nestasnica, sta numai in picioare si sare ca o minge, se catara pe tot ce ii iese in cale si "vorbeste" nonstop.
am vazut cateva opinii legate de premergator si vreau sa va zic ca eu nu am nici o problema in privinta lui. nu cred ca a afectat-o negativ utilizarea lui mai ales ca s-a indragostit de el din prima clipa iar acum mai sta in el doar cand oboseste de alergat tinandu-se de mobila sau cand nu mai vrea sa ajunga f repede la un anume obiect ( situatie in care se lasa in 4 labe si fuge repede repede sa ajunga inaintea mea acolo unde vrea). nu din comoditate pt mine am optat pt folosirea lui ci pt ca am considerat ca o ajuta sa fie independenta mai repede. ideea e ca eu l-am reglat pe o pozitie joasa ca s-o fac sa nu stea in fundulet cand merge ci sa se ridice pe picioare. doar cand oboseste se lasa si sta cu genunchii indoiti. acum nici macar nu-l mai folosim zilnic. cred ca in scurt timp o sa plece singura si fara sa se mai tina de ceva. deja are momente cand sta pese 30 de secunde netinandu-se de ceva. si chiar face progrese zilnic.
o alta discutie pe care am vazut-o e cea referitoare la laptele praf(formula si laptele de vacapasteurizat sau de la sursa direct). nu stiu exact cine a spus ca generatia noastra a crescut cu lapte de vaca dar imi rezerv dreptul de a nu fi de acord cu aceasta afirmatie pe ca eu una am fost alaptata mai bine de un an si jumatate. din pacate nu am putut face acelasi luru si cu fetita mea dar asta e cu totul alta discutie. intradevar dupa ce nu m-a mai alptat mama a ales laptele de vaca dar pe vremea aia singurul lapte praf pe care putea sa il cumpere nu era nici pe departe asemanator cu ceea ce se comercializeaza astazi. eu una sustin ideea continuarii laptelui formula cel putin pana la 18 luni. sora mea i-a dat nepotelului meu lapte pasteurizat de la 8 luni pt ca a refuzat sa mai mance formula (le-a incercat pe toate ). fiind singura solutie nu a avut ce sa faca. carentele de calciu si fier ale nepotelului meu i-au dat batai de cap pana la 4 ani cand a inceput sa-i dea tot felul de vitamine si sa faca o groaza de tratamente. nu-mi doresc sa trec prin ce au trecut ei si sper ca si DD sa ne fereasca pe toate.
am mai citit sa ce s-a discutat despre analize si administrarea fierului. la ultimul control am intrebat medicul daca e nevoie de fier sau de calciu suplimentar. mi-a spus ca fierul se da numai dupa ce se face o analiza a siderimiei in nici un caz ca ni se pare noua ca e anemic. cat priveste calciul a zis ca nu e nevoie atata timp cat bea cel putin 500 de ml lapte pe zi, manaca galbenus de 2 sau 3 ori pe saptamana + iaurt sau alte combinatii din lapte. despre vigantol mi-a zis ca pot sa incep din octombrie sa-i dau cate 3 picaturi mai ale ca fontanela nataliei inca e maricica.
sper ca nu am suparat pe nimeni cu comentariile mele.
va doresc sanatate si sa va bucurati de fiecare moment petrecut alaturi de copilasii vostri.
Raluca1982
Raluca1982
QUOTE(tuki @ Sep 10 2009, 06:22 PM) *
Fetelor voi ce mancaruri mai pregatiti? Aveti combinatii reusite? Eu nu stiu ce sa ii mai dau fetitei mele, m-am saturat eu de cata fiertura de legume am facut...dar asta papa cel mai bine. rolleyes.gif

si nati mananca f bine legumele asa ca nu am decat sa-i fac chiar daca am inceput sa nu le mai suport. eu i-am dat si salau amestect cu cartof copt si i-a placut. am incercat si pastrav dar are mirosul prea puernic si nu l-a vrut. mamaliguta cu branza e printre preferatele ei mai ales ca dupa ce mananca ii dau castonul cu mamaliga sa bage mainile in el si o framanta pana cand reuseste sa-ai puna si in cap! bananab.gif
fly34
QUOTE(Raluca1982 @ Sep 11 2009, 12:12 AM) *
buna. am reusit in sfarsit sa mai intru si eu pe aici. am avut o perioada ff incarcata si pur si simplu nu am reusit sa imi fac timp sa citesc ce ati am scris si sa imi postez si eu opiniile.
natalia e din ce in ce mai nestasnica, sta numai in picioare si sare ca o minge, se catara pe tot ce ii iese in cale si "vorbeste" nonstop.
am vazut cateva opinii legate de premergator si vreau sa va zic ca eu nu am nici o problema in privinta lui. nu cred ca a afectat-o negativ utilizarea lui mai ales ca s-a indragostit de el din prima clipa iar acum mai sta in el doar cand oboseste de alergat tinandu-se de mobila sau cand nu mai vrea sa ajunga f repede la un anume obiect ( situatie in care se lasa in 4 labe si fuge repede repede sa ajunga inaintea mea acolo unde vrea). nu din comoditate pt mine am optat pt folosirea lui ci pt ca am considerat ca o ajuta sa fie independenta mai repede. ideea e ca eu l-am reglat pe o pozitie joasa ca s-o fac sa nu stea in fundulet cand merge ci sa se ridice pe picioare. doar cand oboseste se lasa si sta cu genunchii indoiti. acum nici macar nu-l mai folosim zilnic. cred ca in scurt timp o sa plece singura si fara sa se mai tina de ceva. deja are momente cand sta pese 30 de secunde netinandu-se de ceva. si chiar face progrese zilnic.
o alta discutie pe care am vazut-o e cea referitoare la laptele praf(formula si laptele de vacapasteurizat sau de la sursa direct). nu stiu exact cine a spus ca generatia noastra a crescut cu lapte de vaca dar imi rezerv dreptul de a nu fi de acord cu aceasta afirmatie pe ca eu una am fost alaptata mai bine de un an si jumatate. din pacate nu am putut face acelasi luru si cu fetita mea dar asta e cu totul alta discutie. intradevar dupa ce nu m-a mai alptat mama a ales laptele de vaca dar pe vremea aia singurul lapte praf pe care putea sa il cumpere nu era nici pe departe asemanator cu ceea ce se comercializeaza astazi. eu una sustin ideea continuarii laptelui formula cel putin pana la 18 luni. sora mea i-a dat nepotelului meu lapte pasteurizat de la 8 luni pt ca a refuzat sa mai mance formula (le-a incercat pe toate ). fiind singura solutie nu a avut ce sa faca. carentele de calciu si fier ale nepotelului meu i-au dat batai de cap pana la 4 ani cand a inceput sa-i dea tot felul de vitamine si sa faca o groaza de tratamente. nu-mi doresc sa trec prin ce au trecut ei si sper ca si DD sa ne fereasca pe toate.
am mai citit sa ce s-a discutat despre analize si administrarea fierului. la ultimul control am intrebat medicul daca e nevoie de fier sau de calciu suplimentar. mi-a spus ca fierul se da numai dupa ce se face o analiza a siderimiei in nici un caz ca ni se pare noua ca e anemic. cat priveste calciul a zis ca nu e nevoie atata timp cat bea cel putin 500 de ml lapte pe zi, manaca galbenus de 2 sau 3 ori pe saptamana + iaurt sau alte combinatii din lapte. despre vigantol mi-a zis ca pot sa incep din octombrie sa-i dau cate 3 picaturi mai ale ca fontanela nataliei inca e maricica.
sper ca nu am suparat pe nimeni cu comentariile mele.
va doresc sanatate si sa va bucurati de fiecare moment petrecut alaturi de copilasii vostri.



BUNA!
LA MARE NU A BAGAT NISIP IN GURA? CA A MEA BAGA TOT CE PRINDE IN GURA.
MULTI PEDIATRI RECOMANDA FIERUL DAR IN DOZE DESTUL DE MICI PT. CA ORGANISMUL SA RETINA CAT ARE NEVOIE. 5,6 PANA LA 8 PIC. SUNT DOZE DE INTRETINERE ASA CA RAU NU ARE CE SA LE FACA.CREDE-MA NICI EU NU AM FOST DE DE ACORD DAR AM MAI INTREBAT SI M-AM CONSULTAT CU MAI MULTI PEDIATRI SI MI-AU EXPLICAT CA RAU NU ARE CE SA LE FACA.ANEMIA APARE FRECVENT LA COPII. A MEA NU MANANCA DELOC FICAT .VOMITA DE LA EL. NU NUMAI DIN FICAT ISI IAU FIERUL DAR PANA LA URMA ESTE CEA MAI IMPORTANTA SURSA.
CU LAPTELE TE CONTRAZIC.MAJORITATEA AM CRECUT CU LAPTE DE VACA FACUT CU GRIS. POATE MAMA TA A AVUT LAPTE DAR CINE NU A AVUT A TRECUT PE LAPTE DE VACA FACUT CU CEAI.
tamika
Si eu i-am dat lui Nicole mamaliguta cu branzica, dar a facut kk moale, o sa mai incerc peste cateva zile. Voi la orezul cu lapte pt bbici puneti si zahar?
Aseara m-am speriat fff rau... i-am dat sa manance si am vrut sa-i dau niste nurofen pt ca o dor gingiile f tare(tr sa apara dintisorii de sus) si s-a inecat. Groaznic! Am intors-o pe genunchi cu fata in jos si i-am dat cateva palmute pe spate. Se sufoca, tusea, icnea. Pana la urma a vomat si si-a eliberat gatul. Inca ma ia cu tremurat cand ma gandesc prin ce am trecut...eram si singura cu ea in casa...
Subscriu si eu si cer sfaturi si combinatii de mancaruri...sunt in pana de idei.
florynna_27
QUOTE(Raluca1982 @ Sep 11 2009, 12:12 AM) *
buna. am reusit in sfarsit sa mai intru si eu pe aici. am avut o perioada ff incarcata si pur si simplu nu am reusit sa imi fac timp sa citesc ce ati am scris si sa imi postez si eu opiniile.
natalia e din ce in ce mai nestasnica, sta numai in picioare si sare ca o minge, se catara pe tot ce ii iese in cale si "vorbeste" nonstop.
am vazut cateva opinii legate de premergator si vreau sa va zic ca eu nu am nici o problema in privinta lui. nu cred ca a afectat-o negativ utilizarea lui mai ales ca s-a indragostit de el din prima clipa iar acum mai sta in el doar cand oboseste de alergat tinandu-se de mobila sau cand nu mai vrea sa ajunga f repede la un anume obiect ( situatie in care se lasa in 4 labe si fuge repede repede sa ajunga inaintea mea acolo unde vrea). nu din comoditate pt mine am optat pt folosirea lui ci pt ca am considerat ca o ajuta sa fie independenta mai repede. ideea e ca eu l-am reglat pe o pozitie joasa ca s-o fac sa nu stea in fundulet cand merge ci sa se ridice pe picioare. doar cand oboseste se lasa si sta cu genunchii indoiti. acum nici macar nu-l mai folosim zilnic. cred ca in scurt timp o sa plece singura si fara sa se mai tina de ceva. deja are momente cand sta pese 30 de secunde netinandu-se de ceva. si chiar face progrese zilnic.
o alta discutie pe care am vazut-o e cea referitoare la laptele praf(formula si laptele de vacapasteurizat sau de la sursa direct). nu stiu exact cine a spus ca generatia noastra a crescut cu lapte de vaca dar imi rezerv dreptul de a nu fi de acord cu aceasta afirmatie pe ca eu una am fost alaptata mai bine de un an si jumatate. din pacate nu am putut face acelasi luru si cu fetita mea dar asta e cu totul alta discutie. intradevar dupa ce nu m-a mai alptat mama a ales laptele de vaca dar pe vremea aia singurul lapte praf pe care putea sa il cumpere nu era nici pe departe asemanator cu ceea ce se comercializeaza astazi. eu una sustin ideea continuarii laptelui formula cel putin pana la 18 luni. sora mea i-a dat nepotelului meu lapte pasteurizat de la 8 luni pt ca a refuzat sa mai mance formula (le-a incercat pe toate ). fiind singura solutie nu a avut ce sa faca. carentele de calciu si fier ale nepotelului meu i-au dat batai de cap pana la 4 ani cand a inceput sa-i dea tot felul de vitamine si sa faca o groaza de tratamente. nu-mi doresc sa trec prin ce au trecut ei si sper ca si DD sa ne fereasca pe toate.
am mai citit sa ce s-a discutat despre analize si administrarea fierului. la ultimul control am intrebat medicul daca e nevoie de fier sau de calciu suplimentar. mi-a spus ca fierul se da numai dupa ce se face o analiza a siderimiei in nici un caz ca ni se pare noua ca e anemic. cat priveste calciul a zis ca nu e nevoie atata timp cat bea cel putin 500 de ml lapte pe zi, manaca galbenus de 2 sau 3 ori pe saptamana + iaurt sau alte combinatii din lapte. despre vigantol mi-a zis ca pot sa incep din octombrie sa-i dau cate 3 picaturi mai ale ca fontanela nataliei inca e maricica.
sper ca nu am suparat pe nimeni cu comentariile mele.
va doresc sanatate si sa va bucurati de fiecare moment petrecut alaturi de copilasii vostri.





M-am exprimat gresit cand am zis ca TOTI din generatia au crescut cu lapte de vaca, dar cred ca multi au consumat lapte de vaca dupa ce au nu au mai fost alaptati.

fly34

CARE DIN VOI A TRECUT LA NAN3? EU TREBUIE SA FAC TRECEREA SI TARE IMI ESTE TEAMA CA NU VA ACCEPTA GUSTUL NOULUI LAPTE. NAN2 L-A BAUT CU MARE PLACERE.
tamika
Buna, din nou. Intrebare: bebelusii vostri au facut febra, asa, pur si simplu? Fara alte manifestari? Sambata seara Niki avea 38,1, la fel noaptea dupa nurofen si supozitor cu paracetamol. Duminica toata ziua a fost bine(37,4) seara iar,38,4.Acum dimineata iar are 37,4. I-am dat nurofen la 8 ore, intercalat seara cu paracetamol sau novocalmin. Sa fie de la aparitia dintisorilor? Ies amandoi cei de sus. Dintisorii de jos au aparut fara probleme.
fcris79
QUOTE(tamika @ Sep 14 2009, 01:43 PM) *
Buna, din nou. Intrebare: bebelusii vostri au facut febra, asa, pur si simplu? Fara alte manifestari? Sambata seara Niki avea 38,1, la fel noaptea dupa nurofen si supozitor cu paracetamol. Duminica toata ziua a fost bine(37,4) seara iar,38,4.Acum dimineata iar are 37,4. I-am dat nurofen la 8 ore, intercalat seara cu paracetamol sau novocalmin. Sa fie de la aparitia dintisorilor? Ies amandoi cei de sus. Dintisorii de jos au aparut fara probleme.

Acum cateva luni si fetita mea a avut temperatura 38.2. I-am dat paracetamol - supozitor in noaptea aceea iar apoi a 2-a zi ne-am prezentat la medic. Ne-a spus ca pentru copii mici aceasta temperatura nu este ingrijoratoare si sa nu-i mai dam paracetamol. Intr-adevar nu s-a agravat si nici nu stiu de ce a avut temperatura, dar presupun ca tb urmarita sa nu se agraveze.
Apropo de ce va spuneam cateva pagini mai in urma, fetitei mele i-au iesit analizele mai bune acum: e doar o usoara anemie, pentru care am primit niste fier sa-i dau.
Sanatate multa la toti bebelasii!
Dana1975
buna ziua la toata lumea!nu o mai vad activa pe mamiameaceanespus....,stiti ceva de ea?
fly34
VOI DATI PUFULETI LA BEBEII VOSTRI? SUNT BUNI?
florynna_27
QUOTE(fly34 @ Sep 15 2009, 05:20 PM) *
VOI DATI PUFULETI LA BEBEII VOSTRI? SUNT BUNI?



Nu am incercat sa ii dau lui Cristi pana acum pufuleti, ieri a gustat pt. prima data sticks-uri, o sa intreb pediatra despre pufuleti.
tuki
QUOTE(fly34 @ Sep 15 2009, 07:50 PM) *
VOI DATI PUFULETI LA BEBEII VOSTRI? SUNT BUNI?

Eu ii dau de vreo luna, dar maximi 2 pe zi. Au totusi sare si ma feresc... Dar din cand in cand cate 2 nu cred ca-i bai. Fetitei ii plac foarte mult... Eu ii dau si biscuiti in mana ca sa ii molfaie si grisine si covrigei. Dar din toate cate putin...
fly34
QUOTE(tuki @ Sep 15 2009, 07:16 PM) *
Eu ii dau de vreo luna, dar maximi 2 pe zi. Au totusi sare si ma feresc... Dar din cand in cand cate 2 nu cred ca-i bai. Fetitei ii plac foarte mult... Eu ii dau si biscuiti in mana ca sa ii molfaie si grisine si covrigei. Dar din toate cate putin...



SI EU II DAU SI MANANCA CU MARE PLACERE SI COVRIGEI SI CATE DOI, TREI PUFULETI.NU FAC EXCES.
fcris79
QUOTE(fly34 @ Sep 15 2009, 05:20 PM) *
VOI DATI PUFULETI LA BEBEII VOSTRI? SUNT BUNI?

Eu ii dau si ii plac foarte mult. Avand in vedere ca mancarea ei este fara sare, sarea de pe pufuleti - care este destul de putina- nu cred ca ii poate face rau.
fcris79
QUOTE(Dana1975 @ Sep 15 2009, 12:47 PM) *
buna ziua la toata lumea!nu o mai vad activa pe mamiameaceanespus....,stiti ceva de ea?

Am observat si eu ca lipseste de o bucata de vreme de pe acest forum. Ma obisnuisem cu sfaturile sale documentate.
Sper ca e ok, la fel si bebelul ei. Ii salutam pe amandoi tzuc.gif
tuki
Fetelor, voi ati trecut cu bebeii pe mancare de-a noastra? Adica...ma rog, fara sare dar de-a noastra? Sau cand aveti de gand sa treceti? Am auzit bebei de 10 luni care mananca deja papa gatita pt toti membrii familiei... Mie dr mi-a zis ca la 1 an trebuie sa pape cu noi, dar mancarea sa fie corect preparata, adica fara exces de sare, fara prajeli sau condimentat. Si fara porc pana la 3 ani. Voua ce vi s-a zis? cum procedati?
fcris79
QUOTE(tuki @ Sep 16 2009, 08:25 PM) *
Fetelor, voi ati trecut cu bebeii pe mancare de-a noastra? Adica...ma rog, fara sare dar de-a noastra? Sau cand aveti de gand sa treceti? Am auzit bebei de 10 luni care mananca deja papa gatita pt toti membrii familiei... Mie dr mi-a zis ca la 1 an trebuie sa pape cu noi, dar mancarea sa fie corect preparata, adica fara exces de sare, fara prajeli sau condimentat. Si fara porc pana la 3 ani. Voua ce vi s-a zis? cum procedati?

De vreo doua saptamani, eu am incercat sa-i mai strecor printre meniurile ei si mancare gatita pentru noi in casa (fara prajeli, codimente si sare foarte putina). Deocamdata a mancat de cateva ori ardei umpluti (cu carne de vita), ciorba cu perisoare (cu carne de vita) si mancarica de cartofi cu dovlecel si smantana - desigur toate aceste i le mai maruntesc. Preferata e ciorba. Oricum, doar la pranz incerc sa-i dau mancare de-a noastra, in rest tot cu de-ale ei. Nu vreau sa exagerez deocamdata.
I-am cumparat un scaunel cu masa special pentru bebe, pe care-l poti ridica la nivelul mesei de bucatarie. E foarte mandra ca sta cu noi si stie ca in acel scaunel cand sta trebuie sa manance. Acum si-a mai revenit un pic cu pofta de mancare... poate ca din cauza ca i-a iesit si al treilea dintisor.... eu stiu?!
florynna_27
QUOTE(tuki @ Sep 16 2009, 08:25 PM) *
Fetelor, voi ati trecut cu bebeii pe mancare de-a noastra? Adica...ma rog, fara sare dar de-a noastra? Sau cand aveti de gand sa treceti? Am auzit bebei de 10 luni care mananca deja papa gatita pt toti membrii familiei... Mie dr mi-a zis ca la 1 an trebuie sa pape cu noi, dar mancarea sa fie corect preparata, adica fara exces de sare, fara prajeli sau condimentat. Si fara porc pana la 3 ani. Voua ce vi s-a zis? cum procedati?



De putin timp am inceput sa ii dau lui Cristi sa guste si din mancarea noastra , dar din cea care stiu ca nu este condimentata si contine mai putina sare, prajeli de asemenea nu ii dau , am cunostinte care au dat la bebei cam de aceeasi varsta si albus de ou si putina carne de porc.
O sa intreb despre carnea de porc la urmatorul control, stiu de la nasa mea care s-a intors de curand din Italia , ca acolo pediatrii recomanda in afara de carnea de gaina( pui) si de vita - carne de curcan, oaie si porc.
Ce ziceti de asta? Mie nu mi-a venit sa cred .....
Dana1975
QUOTE(florynna_27 @ Sep 17 2009, 03:59 PM) *
De putin timp am inceput sa ii dau lui Cristi sa guste si din mancarea noastra , dar din cea care stiu ca nu este condimentata si contine mai putina sare, prajeli de asemenea nu ii dau , am cunostinte care au dat la bebei cam de aceeasi varsta si albus de ou si putina carne de porc.
O sa intreb despre carnea de porc la urmatorul control, stiu de la nasa mea care s-a intors de curand din Italia , ca acolo pediatrii recomanda in afara de carnea de gaina( pui) si de vita - carne de curcan, oaie si porc.
Ce ziceti de asta? Mie nu mi-a venit sa cred .....

buna,iti pot confirma ceea ce nasa ta ti-a zis,mie pediatra mia zis ca trebuie sa incep cu carnea de curcan,apoi de vita,oaie,iepure si la urma sa-i dau cea de pui(de porc nici n-a pomenit),dar aici carnea asta se gaseste omogenizata sau praf(loifilizata),care se da pina pe la 10 luni dupa care se incepe cu carnea proaspata de sus-numitele animale!au gust de patè,mie nu-mi plac si nici fiului meu care nu maninca carne sub nici o forma nici din cea care o prepar pt noi,pretentios mai e!
florynna_27
QUOTE(Dana1975 @ Sep 17 2009, 05:52 PM) *
buna,iti pot confirma ceea ce nasa ta ti-a zis,mie pediatra mia zis ca trebuie sa incep cu carnea de curcan,apoi de vita,oaie,iepure si la urma sa-i dau cea de pui(de porc nici n-a pomenit),dar aici carnea asta se gaseste omogenizata sau praf(loifilizata),care se da pina pe la 10 luni dupa care se incepe cu carnea proaspata de sus-numitele animale!au gust de patè,mie nu-mi plac si nici fiului meu care nu maninca carne sub nici o forma nici din cea care o prepar pt noi,pretentios mai e!



Lui Cristi ii place carnea de pui sau gaina, mai ales daca este la gratar pregatita. Carne de iepure , oaie si porc nu i-am dat.
O sa incerc sa ii dau si vita preparata cumva, pt. ca in supa nu prea ii place .
Am incercat si mancare cu carne de la borcanel , dar nu i-a placut, asa ca ii pregatesc mancare ca pentru noi, dar bineinteles fara condimente sau sare in exces. Oricum dupa ce implinesc un anisor trebuie sa il obisnuiesc si cu mancarea noastra, acum doar gusta si atat.
Dana1975
buna seara,peste putin timp bebeii nostri vor face un anisor,vroiam sa va intreb daca le luati din mot!sa va explic:cumatra mea mia zis ca taiatul parului care se face in forma de cruce nu este ceva religios ci un pacat!vroiam sa stiu opiniile voastre
tuki
QUOTE(Dana1975 @ Sep 19 2009, 12:20 AM) *
buna seara,peste putin timp bebeii nostri vor face un anisor,vroiam sa va intreb daca le luati din mot!sa va explic:cumatra mea mia zis ca taiatul parului care se face in forma de cruce nu este ceva religios ci un pacat!vroiam sa stiu opiniile voastre

Fetita mea s-a nascut cu foarte mult par si bineinteles ca i-a tot crescut... Eu nu am respectat traditia cu motul, si dupa botez am tuns-o pt ca avea deja plete la 3 luni si tot parul ii intra in ochi. Stiu sigur ca in slujba de botez preotul spune ca acesta este primul sacrificiu pe care cel mic il aduce in fata Domnului...si atunci preotul ii taie din par o suvita. Acea prima suvita se arunca in apa de botez, iar restul suvitelor (care se taie in forma de cruce) se dau la pachet parintilor (se lipesc cu ceara de banutul de argint etc...depinde de zona). Ma refer la ortodocsi...nu stiu cum e la alte religii. La noi asa s-a intamplat! Am inteles ca e important sa nu tunzi copilul pana la botez, dupa aceea... intram in traditia populara cred. Eu stiu ca motul se taie pur si simplu, nu in cruce. Se strange dinainte parul intr-un mot si se taie...
Eu m-am hotarat sa ii fac fetitei la 1 an si acest obicei, pt ca (asa cum am mai spus) tine de traditia populara si mi se pare haios sa-i pastrez un pic de par de la 1 an. Pentru asta nu am mai tuns-o de luna trecuta, ca sa avem ce taia la 1 an. Si avem!
O sa asociem taiatul motului si cu tavita cu obiecte, care tot asa mi se pare amuzanta.
florynna_27
QUOTE(Dana1975 @ Sep 18 2009, 09:50 PM) *
buna seara,peste putin timp bebeii nostri vor face un anisor,vroiam sa va intreb daca le luati din mot!sa va explic:cumatra mea mia zis ca taiatul parului care se face in forma de cruce nu este ceva religios ci un pacat!vroiam sa stiu opiniile voastre



Eu nu am auzit ca taiatul parului in 4 locuri, in forma de cruce ar fi pacat, cred ca cel mai bine trebuie intrebat un preot.
O sa ii luam din mot lui Cristi , dar dupa ce implineste un anisor, eu as vrea pe 8 nov. pt. ca primul lui nume este Mihai si este apropiata ziua lui de nastere de 8 nov. De abia asteptam aceasta petrecere mai ales noi parintii super.gif
tamika
QUOTE(florynna_27 @ Sep 20 2009, 03:41 PM) *
Eu nu am auzit ca taiatul parului in 4 locuri, in forma de cruce ar fi pacat, cred ca cel mai bine trebuie intrebat un preot.
O sa ii luam din mot lui Cristi , dar dupa ce implineste un anisor, eu as vrea pe 8 nov. pt. ca primul lui nume este Mihai si este apropiata ziua lui de nastere de 8 nov. De abia asteptam aceasta petrecere mai ales noi parintii super.gif

Cred ca tine de obiceiurile din zona..la noi se zice ca trebuie taiat motul (simplu, nu am auzit de cruce) ,inainte sa implineasca anul cu cateva zile, cel putin in cazul fetitelor ca sa se marite repede. Pt baieti, daca nu se taie motul pana la 1 an, se mai poate abia la 3 ani.. La noi se aseaza copilul pe o pernita deasupra unei galeti cu apa in care se pun si bani, ii taie nasa/nasul perisorul, apoi ii rupe deasupra capului turta si i se ofera tavita cu obiecte, ca sa-si aleaga un fel de "ursite" sau norocei..Eu lui Niki nu i-am taiat parul desi a crescut suficient cat sa-i ajunga in ochi, dar i-l prind in motisor. Nu mai e mult...peste cateva zile implineste 10 luni...Cand a trecut timpul?
fcris79
QUOTE(tuki @ Sep 20 2009, 02:05 AM) *
Stiu sigur ca in slujba de botez preotul spune ca acesta este primul sacrificiu pe care cel mic il aduce in fata Domnului...si atunci preotul ii taie din par o suvita. Acea prima suvita se arunca in apa de botez [.....]. Ma refer la ortodocsi...nu stiu cum e la alte religii. La noi asa s-a intamplat! Am inteles ca e important sa nu tunzi copilul pana la botez, dupa aceea... intram in traditia populara cred. Eu stiu ca motul se taie pur si simplu, nu in cruce. Se strange dinainte parul intr-un mot si se taie...
Eu m-am hotarat sa ii fac fetitei la 1 an si acest obicei, pt ca (asa cum am mai spus) tine de traditia populara si mi se pare haios sa-i pastrez un pic de par de la 1 an.
O sa asociem taiatul motului si cu tavita cu obiecte, care tot asa mi se pare amuzanta.

Idem si la noi. Nu stiu ce semnificatie are taiatul motului, insa e totusi numai un obicei popular, pe care cine vrea sa-l tina e ok, cine nu tot la fel.
florynna_27
QUOTE(tamika @ Sep 21 2009, 01:34 PM) *
Cred ca tine de obiceiurile din zona..la noi se zice ca trebuie taiat motul (simplu, nu am auzit de cruce) ,inainte sa implineasca anul cu cateva zile, cel putin in cazul fetitelor ca sa se marite repede. Pt baieti, daca nu se taie motul pana la 1 an, se mai poate abia la 3 ani.. La noi se aseaza copilul pe o pernita deasupra unei galeti cu apa in care se pun si bani, ii taie nasa/nasul perisorul, apoi ii rupe deasupra capului turta si i se ofera tavita cu obiecte, ca sa-si aleaga un fel de "ursite" sau norocei..Eu lui Niki nu i-am taiat parul desi a crescut suficient cat sa-i ajunga in ochi, dar i-l prind in motisor. Nu mai e mult...peste cateva zile implineste 10 luni...Cand a trecut timpul?



Noi o sa facem luatul din mot la tara , la parintii mei , care locuiesc in jud. Vrancea , si nasii tot de aici sunt , asa ca luatul din mot se va face conform obiceiului de aici.
Pt baieti, daca nu se taie motul pana la 1 an, se mai poate poate abia la 3 ani..
de obiceiul asta imi spunea socra-mea ca se practica la ei in zona , sotul fiind din Ialomita, dar nu stiu mai mult de atat.
Si la mine la tara se pun pe o tavita diverse obiecte( carte, pix , bani, aur si ce mai vrei tu ca parinte) pe care cel mic le alege si asa o sa vezi ce o sa ii placa cand va fi mare .
Cate bordeie , atatea obiceiuri ! [color="#FF0000"][/color]
Dana1975
buna ziua mamicilor,am citit pe un alt forum ca ca mamele de baietei nu dau ceai de tei la copilasii lor pt ca cica ar avea probleme cu erectia cind vor fi mari!eu asa ceva nu am mai auzit,voi?ce va fac bebei in rest?este vreun noiembrin care merge in picioruse singurel?al meu vrea sa mearga numai tinut de o minuta,face si singur 5-6 pasi dar nu mai mult,nu vrea sa stea singur nici macar o clipa,va dati seama ca nu pot face nimic doar atunci cind doarme el mai fac cite ceva prin casa!acum ca a venit un pic frigul,noaptea cum ii imbracati ?eu ii dau body cu mineca scurta si pantalonasi de pijamalute foarte subtiri caci nopatea nu sta invelit defel,m-am gindit sa-i cumpar sac de dormit(pt copii) pe la iarna!
florynna_27
QUOTE(Dana1975 @ Sep 22 2009, 05:04 PM) *
buna ziua mamicilor,am citit pe un alt forum ca ca mamele de baietei nu dau ceai de tei la copilasii lor pt ca cica ar avea probleme cu erectia cind vor fi mari!eu asa ceva nu am mai auzit,voi?ce va fac bebei in rest?este vreun noiembrin care merge in picioruse singurel?al meu vrea sa mearga numai tinut de o minuta,face si singur 5-6 pasi dar nu mai mult,nu vrea sa stea singur nici macar o clipa,va dati seama ca nu pot face nimic doar atunci cind doarme el mai fac cite ceva prin casa!acum ca a venit un pic frigul,noaptea cum ii imbracati ?eu ii dau body cu mineca scurta si pantalonasi de pijamalute foarte subtiri caci nopatea nu sta invelit defel,m-am gindit sa-i cumpar sac de dormit(pt copii) pe la iarna!



Buna ! Am auzit de la o prietena ca nu e bun teiul in general pt. baieti , dar nu stiu de ce, ea mi-a zis ca ii da cereale Flori de tei fetitei , dar pt. baietei nu sunt recomandate. Si Cristi merge in picioare , dar nu singurel ci tinut de manute , dar nu foarte mult, doar cativa pasi . Eu il imbrac noaptea cu body cu maneca scurta si pijamalute mai subtiri si caciulita subtire, il mai invelesc noaptea cand vad ca s-a dezvelit, eu am o paturica foarte groasa si pufoasa de la botez care are fermoar si se transforma intr-un sac , dar nu cred ca o sa stea linistit in ea , cand era micut mai mergea , dar acum nu cred .
O sa o folosesc fara a-i trage fermoarul cand o veni frigul adevarat , la iarna.
Dana1975
QUOTE(florynna_27 @ Sep 23 2009, 12:03 PM) *
Buna ! Am auzit de la o prietena ca nu e bun teiul in general pt. baieti , dar nu stiu de ce, ea mi-a zis ca ii da cereale Flori de tei fetitei , dar pt. baietei nu sunt recomandate. Si Cristi merge in picioare , dar nu singurel ci tinut de manute , dar nu foarte mult, doar cativa pasi . Eu il imbrac noaptea cu body cu maneca scurta si pijamalute mai subtiri si caciulita subtire, il mai invelesc noaptea cand vad ca s-a dezvelit, eu am o paturica foarte groasa si pufoasa de la botez care are fermoar si se transforma intr-un sac , dar nu cred ca o sa stea linistit in ea , cand era micut mai mergea , dar acum nu cred .
O sa o folosesc fara a-i trage fermoarul cand o veni frigul adevarat , la iarna.

buna floryana,pot sa te intreb de ce pui caciulita pe cap noaptea lui Cristi?mie nu mi se pare ok,eu lui Dan nici asta iarna cind il scoteam afara nu-i puneam caciulita in cap,nu s-a imbolnavit niciodata(in afara de gastroenterita din aug,),si acasa am vazut multi copii cu caciulita pe cap iar afara erau 37°,iar seara dupa ce le facea baita le dadea si tricou cu mineca lunga+ciorapei in picioruse!nu vreau sa fiu polemica,nu critic pe nimeni,si sper sa nu mi-o iei in nume de rau!
fcris79
QUOTE(Dana1975 @ Sep 23 2009, 06:18 PM) *
buna floryana,pot sa te intreb de ce pui caciulita pe cap noaptea lui Cristi?mie nu mi se pare ok,eu lui Dan nici asta iarna cind il scoteam afara nu-i puneam caciulita in cap,nu s-a imbolnavit niciodata(in afara de gastroenterita din aug,),si acasa am vazut multi copii cu caciulita pe cap iar afara erau 37°,iar seara dupa ce le facea baita le dadea si tricou cu mineca lunga+ciorapei in picioruse!nu vreau sa fiu polemica,nu critic pe nimeni,si sper sa nu mi-o iei in nume de rau!

Imi cer scuze ca ma bag in discutia dintre voi doua, insa as vrea sa-mi spun si eu parerea. Eu stiu de la sora mea, care a stat cativa ani in Italia, ca iernile acolo sunt mult mai blande decat la noi. In Romania nu poti lasa un copil cu capul descoperit iarna decat daca vrei cu buna stiinta sa-l inbolnavesti. Eu personal am renuntat la caciulita din primavara (iarna trecuta am considerat ca e prea mica pentru a o lasa fara). Nici chiar dupa baie nu mi se pare necesar, atata timp cat o usuc bine si e destul de cald in casa (21 grade Celsis).
Acum mai depinde si de copil: daca ai un copil mai sensibil, care raceste repede, te mai adaptezi. Important e sa nu exageram si sa infofolim copiii prea tare.
natsandrea
andra nu mai sta locului...numai la plimbare vrea...se taraste jos din pat sa stea in picioare...ar merge km intregi de s-ar putea...o plimb si cand o ridic de pe jos face un scandal...
caciulita eu nu ii dau in caput de la 2 luni, in casa, ca e vara ca e iarna...iar pt afara cand e rece nu pot sa nu ii dau caciulita
de dormit doarme in sac de dormit, cu paturica se tot dezveleste
tamika
QUOTE(natsandrea @ Sep 24 2009, 11:33 AM) *
andra nu mai sta locului...numai la plimbare vrea...se taraste jos din pat sa stea in picioare...ar merge km intregi de s-ar putea...o plimb si cand o ridic de pe jos face un scandal...
caciulita eu nu ii dau in caput de la 2 luni, in casa, ca e vara ca e iarna...iar pt afara cand e rece nu pot sa nu ii dau caciulita
de dormit doarme in sac de dormit, cu paturica se tot dezveleste

Acum ca s-a mai racorit, pentru noi e chin, ca s-a obisnuit fara sosete si caciulita. Nu-i stau 2 min pe ea ca si le trage imediat si daca incerc sa le pun la loc plange sau se uita urat la mine. Acum cateva zile a fost foarte frig la noi si i-am pus o caciulita prinsa sub barba. Pe langa ca ne-a stiut tot parcul, era sa se spanzure cu ea. Griji imi fac si pentru somn ca are un talent fantastic sa se dezveleasca,ca nici in somn nu sta locului. Se da si ea jos din pat si se tine intr-o manuta. A cam prins frica...isi lua amandoua manutele si a tot picat in fundulet iar acum se sprijina cu una si pe cealalta o intinde spre mine sau da din ea si spune Pa-Pa.
Eu de 2 zile i-am dat ciorba de perisoare facuta pt noi, ca nu avrut sa se atinga de mancarea ei obisnuita. Sa fi vazut ce se indesa si cu paine si cu ciorbita...a mancat zdravan, cum manca ea inainte sa faca febra...O sa-i dau de acum mancarica normala, cu putina sare, fara condimente sau grasime, ca eu asa mananc de cativa ani.
tamika
Am tot incercat si nu am reusit pana acum, dar uite, ea e minunea mea. Azi am avut timp, doarme de la 10.30...Gata, s-a trezit, am fugit.
fcris79
QUOTE(natsandrea @ Sep 24 2009, 11:33 AM) *
de dormit doarme in sac de dormit, cu paturica se tot dezveleste

Voi incerca si eu varianta cu sac de dormit, pentru ca se foieste toata noaptea si se dezveleste.
florynna_27
QUOTE(Dana1975 @ Sep 23 2009, 06:18 PM) *
buna floryana,pot sa te intreb de ce pui caciulita pe cap noaptea lui Cristi?mie nu mi se pare ok,eu lui Dan nici asta iarna cind il scoteam afara nu-i puneam caciulita in cap,nu s-a imbolnavit niciodata(in afara de gastroenterita din aug,),si acasa am vazut multi copii cu caciulita pe cap iar afara erau 37°,iar seara dupa ce le facea baita le dadea si tricou cu mineca lunga+ciorapei in picioruse!nu vreau sa fiu polemica,nu critic pe nimeni,si sper sa nu mi-o iei in nume de rau!


Buna Dana, stai linistita ca nu iti iau in nume de rau ce ai scris mai sus, momentan sunt cu Cristi la tara si peste noapte e racoare in camera , de aceea il imbrac asa , cand o sa ajung in Bucuresti nu stiu daca o sa il mai imbrac asa , o sa vad atunci cand ajung cate grade sunt in casa. Dar tinand cont ca el a crescut ....si patutul i s-a modificat , adica e la nivelul de jos cu tot cu saltea, si tot o sa fie un pic mai racoare decat in partea de sus, de aceea sunt un pic unsure.gif
natsandrea
QUOTE(fcris79 @ Sep 24 2009, 02:39 PM) *
Voi incerca si eu varianta cu sac de dormit, pentru ca se foieste toata noaptea si se dezveleste.

pt noi e cea mai buna solutie...
si are si spatiu sa se invarta...pana la brau e fix si de acolo in jos e largut, sa aiba spatiu
Dana1975
buna ziua la toata lumea!de cite ori si cite ore va dorm bebeii pe zi?al meu fiu doarme odata dimineata vreo ora intre 10 si 11 si inco vreo ora jumate dupa-amiaza!iar daca nu are titica nu doarme nici cum!in carucior niciodata nu s-a intimplat sa doarma cind suntem afara!iar de iesit la plimbare il duc de vreo 2 ori pe zi!aaaaaaaaaa si cum ii feriti de calorifere cind merg de-a busilea?se lovesc la cap?i s-a intimplat sa se loveasca de citeva ori si nu-l mai las sa se apropie.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.