Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copilasi De Noiembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Spiri
QUOTE(Dana1975 @ Mar 5 2010, 03:58 PM) *
sanatate multa sotului tau tamika si un pupic dulce micutei tale!
mai mamici,am fost aseara sa-l tund pe Dan la frizerie,intram veseli inauntru saluta pe toata lumea,dam hainele jos sa ne acomodam,vede fonurile-el adora sa i se usuce parul cu fonul in sfirsit ne asezam pe scaun,el in brate la mine,vine frizerita ii uda parul un pic si da sa-l tunda cu foarfecul cind a inceput sa urle cit il tineu plaminii nu stiam ce sa-i fac sa-l impac(zicindu-i toata ziua ca mergem sa tundem parul,ii aratam si foarfecul era chiar bucuros cind ma jucam cu el in sensul asta ),am mai stat jumate de ora acolo poate intr-a doua tura va colabora,timp in care a mutat toate revistele de pe masuta pe o bancheta,si le aseza frumos,joaca mare pe el ce mai...facuse prietenie si c-o frizerita...ne asezam din nou pe scaunul cu pricina dar nici vorba de stat la tuns,urlete si plinstete parca il bateam cu biciul,am iesit val-virtej de acolo...(mi se pare c-a mai patit o forumina cu copilul la fel)....ramine sa-l tunda tati,ca la el sta cit de cit,l-a mai tuns si alta data cu chiu cu vai reusise sa-i tunda bretonul si chica!a inceput sa transpire la cap cind doarme,voi ce experiente aveti?

pe luca l-am tuns doar o data, dupa mot si a fost ok. am fost la o fizerie de copii si a stat intr-o masinuta, s-a jucat cu volanul, si-a gasit de lucru. ma gandesc deja cu teama la viitoarea vizita la frizer pt ca s-a facut mult mai nazdravan si curios. la cap nu transpira, in schimb transpira imediat pe omoplati si gat.
tuki
Vai fetelor, ce cunoscut imi suna! Ilinca mea s-a nascut cu destul de mult par, o poreclisera "ciufulita" in maternitate pt ca avea cel mai mult par! Eu m-am bucurat desi toata lumea ma asigura ca in timp i se va rari. Dar nu s-a intamplat asa, nu ca mi-ar parea rau. Intotdeauna a avut mutricica draguta asa cu mult par... Dar, parul a devenit problema noastra nr 1 cand vine vorba de ingrijire. Imi este foarte greu s-o spal pe cap, trebuie clatita cu dusul serios, asa ca la noi... si va dati seama ca nu sta...
Din motive lesne de inteles am tot facut curte la cate un salon in ideea ca voi reusi sa o tund si eu ca lumea, ca eu o ciuntesc de la 4 luni intruna... Din cauza miscarilor bruste, nu am reusit nici eu s-o tund foarte frumos, dar am sperat ca voi gasi o coafeza cu maini de aur care sa imi tunda fetita. Ei bine, si in romania si aici raspunsul a fost acelasi: "daca o tineti bine o tundem fara probleme" Eheeee, asta e problema mare! Am realizat ca de fapt treaba cu tinutul este cheia succesului si mi-a fost clar ca nu am sa reusesc, asa ca m-am resemnat! O mai tund eu pe aici pe colo din mers, cum o prind, mai facem giumbuslucuri cu tati.... si mami mai taie un breton, ca alta solutie nu am! spada.gif biggrin.gif
Am sa incerc sa va pun niste poze, sper sa reusesc...

aici e la cateva minute dupa nastere, i-a facut tati poza...


aici este la 1 an, era netunsa de doar 2 luni... ii lasasem parul un pic sa creasca ca sa avem si noi mot... rolleyes.gif


...iar cu tunsorile ce i le "aplic" nu va arat... nono.gif biggrin.gif
Spiri


aici este la 1 an, era netunsa de doar 2 luni... ii lasasem parul un pic sa creasca ca sa avem si noi mot... rolleyes.gif


...iar cu tunsorile ce i le "aplic" nu va arat... nono.gif biggrin.gif
[/quote]

vai, ce papusica scumpa ai alina. hug.gif
tuki
QUOTE(Spiri @ Mar 6 2010, 03:35 PM) *
vai, ce papusica scumpa ai alina. hug.gif

toti sunt minunati, sunt curati din toate punctele de vedere si au acea lumina in ochi!
tzuc.gif
Dana1975
QUOTE(tuki @ Mar 6 2010, 03:53 AM) *
Am sa incerc sa va pun niste poze, sper sa reusesc...


aici este la 1 an, era netunsa de doar 2 luni... ii lasasem parul un pic sa creasca ca sa avem si noi mot... rolleyes.gif


...iar cu tunsorile ce i le "aplic" nu va arat... nono.gif biggrin.gif


pupam micuta londoneza,e o frumusete de fetita....
fcris79
QUOTE(tuki @ Mar 6 2010, 01:53 AM) *
Am sa incerc sa va pun niste poze, sper sa reusesc...

aici este la 1 an, era netunsa de doar 2 luni... ii lasasem parul un pic sa creasca ca sa avem si noi mot... rolleyes.gif


...iar cu tunsorile ce i le "aplic" nu va arat... nono.gif biggrin.gif


E o frumusete de fetita! E asa de dragalasa cu coditele alea.... Nicole nu vrea deloc sa-i fac codite. Ii plac in schimb palariile, esarfele si bratarile. Dupa ce si le pune se duce in fata oglinzii si rade cu ea, vorbeste....e foarte incantata de rezultat.
natsandrea
natsandrea
Alina pupam pe Ilincuta dulce tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
tuki
QUOTE(Dana1975 @ Mar 7 2010, 01:53 PM) *
pupam micuta londoneza,e o frumusete de fetita....

E o frumusete de fetita! E asa de dragalasa cu coditele alea.... Nicole nu vrea deloc sa-i fac codite. Ii plac in schimb palariile, esarfele si bratarile. Dupa ce si le pune se duce in fata oglinzii si rade cu ea, vorbeste....e foarte incantata de rezultat.

Alina pupam pe Ilincuta dulce


Multumim fetelor, sunteti dragute! Va pupam cu drag pe mari si mici ! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
fly33
Pupam si noi o fetita dulce ca o bombonica. tzuc.gif
fly33
LA MULTI ANI PENTRU ZIUA DE MAINE MAMICILOR! tzuc.gif
SA AVETI O ZI MINUNATA!


Spiri
cand vad frumusetile astea de fetite asa imi vine un chef sa-mi fac si eu "rost" de una. baby1.gif

LA MULTI ANI!!! tuturor mamicilor.

"De ziua ta mamico in dar ti-am adus inima si crede-ma mamico, un dar mai frumos nu se putea ...." Abia astept sa ne cante bebeii nostri. biggrin.gif

Sa dea DD sa ne aduca cei mici numai bucurii, sa-i vedem fericiti toata viata lor.

pt voi mamici multe ....

floare2.gif 9704.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif 9704.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Dana1975
La multi ani tuturor mamicilor de 8 martie!
cu 2 ani in urma,de 8 martie descopeream ca astept un copil
inainte de a face examenul de singe beta hcg,la citeva nopti dupa concepiment visam ca tineam in pat cu mine un copil imbracat intr-un costumas albastru,Maica Domnului imi implinea rugamintile
facusem analizele de singe beta hcg dimineata iar la ora prinzului am sunat la spital pt rezultate,imi raspunde o infirmiera si-mi zice ca valorile gasite indica o gravidanza in curs...mi-a scapat telefonul din mina...tremuram ca o frunza batuta de vint...sotul meu ia telefonul si continua el convorbirea cu infirmiera,nu puteam crede era visul implinit,si de atunci in fiecare sfinta zi ii spun scumpului meu fiu ca-l iubesc...
din momentul in care imi spusese ca eram insarcinata am stiut ca e baiat,la prima eco doc. imi spunea ca dupa el,dupa bataile inimii fatului era fetita iar eu ii spuneam sa stii doctore ca gresesti,e baiat iar el se uita curios la mine,la a doua eco la fel,tot fetita imi spunea este,la 15 saptamini la eco morfologica(la 18 am facut si amniocenteza) doc imi spune ca-i baiat iar eu plecam beata de fericire....

voi cum ati descoperit ca asteptati un prunc,cit ati facut "probe" pina a ajuns?si cum i-ati dat vestea sotului/prietenului?
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif ,o maree de trandafiri pt mamicile mele frumoase
cosmysal
La multi ani mamici!
Sa aveti parte numai de fericire si de multe bucurii din partea prichindeilor vostri


nu am mai dat de mult pe aici,am cam mult de recuperat cu cititul
pupacim toate frumusetile de fetite si baietei si le dorim multa sanatate
si sper sa pot intra si eu mai des macar sa va citesc ca mi-a fost tare dor de voi hug.gif
tuki
Dragi mamici,
va doresc multa fericire, sa fiti iubite si sa aveti o zi minunata! Multe zambete si voie buna, va pup! La multi ani!


tuki
QUOTE(Dana1975 @ Mar 8 2010, 03:36 AM) *
La multi ani tuturor mamicilor de 8 martie!
cu 2 ani in urma,de 8 martie descopeream ca astept un copil
inainte de a face examenul de singe beta hcg,la citeva nopti dupa concepiment visam ca tineam in pat cu mine un copil imbracat intr-un costumas albastru,Maica Domnului imi implinea rugamintile
facusem analizele de singe beta hcg dimineata iar la ora prinzului am sunat la spital pt rezultate,imi raspunde o infirmiera si-mi zice ca valorile gasite indica o gravidanza in curs...mi-a scapat telefonul din mina...tremuram ca o frunza batuta de vint...sotul meu ia telefonul si continua el convorbirea cu infirmiera,nu puteam crede era visul implinit,si de atunci in fiecare sfinta zi ii spun scumpului meu fiu ca-l iubesc...
din momentul in care imi spusese ca eram insarcinata am stiut ca e baiat,la prima eco doc. imi spunea ca dupa el,dupa bataile inimii fatului era fetita iar eu ii spuneam sa stii doctore ca gresesti,e baiat iar el se uita curios la mine,la a doua eco la fel,tot fetita imi spunea este,la 15 saptamini la eco morfologica(la 18 am facut si amniocenteza) doc imi spune ca-i baiat iar eu plecam beata de fericire....

voi cum ati descoperit ca asteptati un prunc,cit ati facut "probe" pina a ajuns?si cum i-ati dat vestea sotului/prietenului?
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif ,o maree de trandafiri pt mamicile mele frumoase

Exact asa si eu... am aflat ca sunt insarcinata chiar de 8 martie! Nu o sa uit cat voi trai! Eu stiu exact cand am conceput-o pe Ilinca, tocmai ce ne propusesem sa facem un bebe, terminasem cu analizele si aveam "liber"! Eu de a doua sau a treia zi ii spuneam sotului ca sunt gravida si el se amuza copios spunandu-mi ca e prea devreme sa ma pronunt... Nu stiu ce freamat era prin burtica mea si ce simturi se exaltasera, dar eu eram sigura de asta. Astfel, de 8 martie am hotarat sa-mi fac un test de sarcina desi era mult prea devreme, cm nu intarziase decat cateva zile, deloc suspect. Si bineinteles ca pe test scria "Ilinca"!!!! biggrin.gif Parca nu-mi venea sa cred ca am avut dreptate si m-am mai dus sa fac unul...si la fel. Apoi am hotarat sa mai cumpar unul si am intrebat la farmacie daca un test de sarcina se poate insela, iar farmacista mi-a raspuns ca daca este pozitiv nu prea greseste...se poate intampla invers, sa iasa negativ si de fapt sa fie bb. Imi amintesc ca am reactionat ca un copil, am inceput sa sar in sus de bucurie, sotul cand a aflat a reactionat aproape la fel! Toata ziua a fost incarcata de emotii, visam, ne faceam planuri si apoi puneam mana pe burtica pentru a fi sigura ca Ilinca e acolo. Poate o sa spuneti ca am innebunit, dar din momentul in care am aflat mi-am facut o fotografie la burta in fiecare zi, pana in ziua cand am plecat la spital sa nasc. Am hotarat cu sotul (care este tot artist) sa facem un proiect artistic din emotia noastra, sa o imortalizam cumva. Seara, inainte de a merge la nani imi faceam un desen cu creionul dermatograf pe burta, un desen simpul care sa vorbeasca despre ce am simtit in ziua respectiva... Si apoi Tac! faceam o fotografie la "desen"... Asa a aparut proiectul "218" (au fost niste zile de concediu pe care nu le-am inclus...) pe care urmeaza sa il expun in curand. Mi-am propus sa il fac cadou fiicei mele cand va implini 18 ani, pana atunci nu vreau sa-i spun nimic despre asta, sunt tare curioasa cum va reactiona si ce va intelege din asta...
Cred ca fiecare dintre noi are o poveste interesanta si sincera, plina de iubire! Va imbratisez cu drag, suntem intr-adevar binecuvantate! 9704.gif
natsandrea
buna fetelor
azi e 8 martie....eu sunt cam suparata....andra a facut aseara 38,5 si peste noapte pe la ora 3 a avut 39,6...niciodata pana acum nu mi-a facut febra noaptea....azi dimi 39,1 si am vrut sa vad caninii si cred ca a iesit unul, f sigura nu sunt ca nu ma lasa sa verific, dar se freaca si ea pe acolo...sper ca din cauza asta sa fi facut febra
deocamdata mai astept..
va doresc o zi frumoasa si un 8 martie de neuitat
veronica29
La multi ani mamici! Sa fiti fericite in aceasta frumoasa zi si nu numai alaturi de copilasii vostri!
In legatura cu aflarea sarcinii va pot spune ca acum cativa ani , tot in noiembrie, am suferit o incizie in zona organelor genitale , dupa care a trebuit sa asteptam ceva timp ca sa ne,, punem pe treaba,, ptr venirea Ioanei.Dupa ce a trecut timpul am inceput sa ,,muncim,, dar fara nici un succes timp de un an.Imi pierdusem orice speranta, iar in dec 2007, dupa foarte multe vizite la ginecolog, mi s-a spus sa fac analizele acelea beta hcg.Le-am facut si imi aratau ca am un bebe, dar peste cateva zile mi-a venit menstruatia, iar dr mi-a spus ca pierdusem sarcina.
In sfarsit, in martie mi-a intarziat si mi-am facut un test de sarcina, care a iesit pozitiv.Eram asa bucuroasa ca nu stiam daca vad bine, am inceput sa tremur, sa plang, aveam o stare pe care mi-e foarte greu sa o descriu.I-am spus si sotului si el a fost f bucuros.
Avem si noi prima maseluta, dupa cateva nopti nedormite, dar fara febra, multumim lui DD.
Va pupam dulce si va dorim un 8 martie cat mai frumos!
veronica29
QUOTE(natsandrea @ Mar 8 2010, 10:17 AM) *
buna fetelor
azi e 8 martie....eu sunt cam suparata....andra a facut aseara 38,5 si peste noapte pe la ora 3 a avut 39,6...niciodata pana acum nu mi-a facut febra noaptea....azi dimi 39,1 si am vrut sa vad caninii si cred ca a iesit unul, f sigura nu sunt ca nu ma lasa sa verific, dar se freaca si ea pe acolo...sper ca din cauza asta sa fi facut febra
deocamdata mai astept..
va doresc o zi frumoasa si un 8 martie de neuitat

Multa sanatate Andrei si sa-i iasa caninii cat mai repede
tuki
QUOTE(natsandrea @ Mar 8 2010, 11:47 AM) *
buna fetelor
azi e 8 martie....eu sunt cam suparata....andra a facut aseara 38,5 si peste noapte pe la ora 3 a avut 39,6...niciodata pana acum nu mi-a facut febra noaptea....azi dimi 39,1 si am vrut sa vad caninii si cred ca a iesit unul, f sigura nu sunt ca nu ma lasa sa verific, dar se freaca si ea pe acolo...sper ca din cauza asta sa fi facut febra
deocamdata mai astept..
va doresc o zi frumoasa si un 8 martie de neuitat

Multa sanatate Andrei, sa scape repede de febra. Mami, poate 8Martie iti aduce un dar un canin... Pupam pui si mamica! oFloare1.gif
natsandrea
QUOTE(veronica29 @ Mar 8 2010, 09:54 AM) *
Multa sanatate Andrei si sa-i iasa caninii cat mai repede

multumim...am constatat si au "rasarit" 2 canini, cei de sus...unul e iesit binisor iar celalalt e cat un varf de ac
Dana1975
QUOTE(natsandrea @ Mar 8 2010, 12:23 PM) *
multumim...am constatat si au "rasarit" 2 canini, cei de sus...unul e iesit binisor iar celalalt e cat un varf de ac

bine ca sunt caninii si nu altceva,pupici Andrushcai sa-i iasa cit mai repede ca tare ii mai chinuie
la noi treb sa mai rasara unul si suntem si noi cu dureri si plinsete si scinceli,multa sanatate si mamicii ei!
Dana1975
buna fetelor,la noi e fffffffffffffffffffff frig,parca s-a intors iarna,bate vintul de nici nu poti tine ochii deschisii... si a trebuit sa ies cu prichindelul dupa mine,saracutu' si ochisorii ii tinea inchisi din cauza vintului,sper sa nu raceasca ca asta ne-ar mai trebui,pe linga durerile de gingii si mucisorii,la voi cum e timpul de 8 martie?
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 8 2010, 10:17 AM) *
buna fetelor
azi e 8 martie....eu sunt cam suparata....andra a facut aseara 38,5 si peste noapte pe la ora 3 a avut 39,6...niciodata pana acum nu mi-a facut febra noaptea....azi dimi 39,1 si am vrut sa vad caninii si cred ca a iesit unul, f sigura nu sunt ca nu ma lasa sa verific, dar se freaca si ea pe acolo...sper ca din cauza asta sa fi facut febra
deocamdata mai astept..
va doresc o zi frumoasa si un 8 martie de neuitat



Sanatate multa!Sigur este de la dintisori.Am trecut si noi 4 zile in ianuarie prin asta .Ionela din cate imi amintesc a patit-o cu cel mic la fel la aparitia caninilor a avut febra mare de tot .Si mie imi este teama, dar asteptam sa vedem cum reactioneaza ea la aparitia lor. Trebuie monitorizata tot timpul si administrat antitermice. tzuc.gif
tamika
LA MULTI ANI MAMICI NOIEMBRINE! Nu pot sa citesc din urma, poate maine recuperez, suntem in viteza, tati nu a fost deloc bine. Am intrat sa va felicit de 8 martie, sa fiti iubite, fericite, sanatoase alaturi de buburuzele voastre dragi. Pupici
fly34
Dedicatie speciala pentru voi:

http://www.youtube.com/watch?v=TDZras1U2y8
Spiri
QUOTE(natsandrea @ Mar 8 2010, 10:23 AM) *
multumim...am constatat si au "rasarit" 2 canini, cei de sus...unul e iesit binisor iar celalalt e cat un varf de ac


sa-i stapaniti sanatoase, sa creasca frumos biggrin.gif
o sa treaca si febra, daca vezi ca face in mod constant mai bine o tii 2-3 zile pe antitermice date constant, alternat nurofen cu panadol la 4 ore, sa nu astepti sa faca febra. parerea mea unsure.gif
Spiri
QUOTE(Dana1975 @ Mar 8 2010, 12:06 AM) *
La multi ani tuturor mamicilor de 8 martie!
cu 2 ani in urma,de 8 martie descopeream ca astept un copil
inainte de a face examenul de singe beta hcg,la citeva nopti dupa concepiment visam ca tineam in pat cu mine un copil imbracat intr-un costumas albastru,Maica Domnului imi implinea rugamintile
facusem analizele de singe beta hcg dimineata iar la ora prinzului am sunat la spital pt rezultate,imi raspunde o infirmiera si-mi zice ca valorile gasite indica o gravidanza in curs...mi-a scapat telefonul din mina...tremuram ca o frunza batuta de vint...sotul meu ia telefonul si continua el convorbirea cu infirmiera,nu puteam crede era visul implinit,si de atunci in fiecare sfinta zi ii spun scumpului meu fiu ca-l iubesc...
din momentul in care imi spusese ca eram insarcinata am stiut ca e baiat,la prima eco doc. imi spunea ca dupa el,dupa bataile inimii fatului era fetita iar eu ii spuneam sa stii doctore ca gresesti,e baiat iar el se uita curios la mine,la a doua eco la fel,tot fetita imi spunea este,la 15 saptamini la eco morfologica(la 18 am facut si amniocenteza) doc imi spune ca-i baiat iar eu plecam beata de fericire....

voi cum ati descoperit ca asteptati un prunc,cit ati facut "probe" pina a ajuns?si cum i-ati dat vestea sotului/prietenului?
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif ,o maree de trandafiri pt mamicile mele frumoase

frumoase povestile voastre (a ta si a alinei). la noi a fost cumva planificata si ne-a iesit intr-o luna de cand am zis "gata, incepem". am tot amanat sa facem un bb din motive "organizatorice", iar cand s-au asezat toate la locul lor am hotarat sa facem un bb. Am facut analize, am primit ok-ul si in ianuarie am dat drumul la "proiect", in februarie s-a si cuibarit puiul in pantecul meu, si in martie s-a confirmat, dar nu mai stiu exact pe cat (urat ca n-am retinut). Ne-a luat prin surprindere pt ca la 30 de ani nu ma asteptam sa reusim din prima luna.
desi sunt o fire mai vulcanica, in perioada de sarcina am fost cea mai relaxata persoana, am avut o sarcina usoara, fara simptomele specifice si neplacute. Am ramas cu un gust amar de la ultima perioada, cand mi-a fost greu cu multele kg acumulate si care mi-au rupt spatele si picioarele, eu fiind si mica, dar cu burta mare.
Spiri
QUOTE(cosmysal @ Mar 8 2010, 12:55 AM) *
La multi ani mamici!
Sa aveti parte numai de fericire si de multe bucurii din partea prichindeilor vostri
nu am mai dat de mult pe aici,am cam mult de recuperat cu cititul
pupacim toate frumusetile de fetite si baietei si le dorim multa sanatate
si sper sa pot intra si eu mai des macar sa va citesc ca mi-a fost tare dor de voi hug.gif

bine ai revenit. chiar ma intrebam ce mai face scumpul de marc.
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Mar 8 2010, 11:40 AM) *
bine ca sunt caninii si nu altceva,pupici Andrushcai sa-i iasa cit mai repede ca tare ii mai chinuie
la noi treb sa mai rasara unul si suntem si noi cu dureri si plinsete si scinceli,multa sanatate si mamicii ei!

multumim dana
nu credeam ca vom ajunge la asta....mai ales ca la restul dintilor niciun simptom aparte......si acum are febra, toata ziua a avut
am vb cu dr ca sa-i dau paracetamol, nurofen si novocalmin la 4 ore, alternate....imi vine sa ma urc pe pereti cand o vad...e vesela si activa, dar aasa se moleseste uneori ca imi vine sa urlu crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
natsandrea
QUOTE(fly34 @ Mar 8 2010, 12:10 PM) *
Sanatate multa!Sigur este de la dintisori.Am trecut si noi 4 zile in ianuarie prin asta .Ionela din cate imi amintesc a patit-o cu cel mic la fel la aparitia caninilor a avut febra mare de tot .Si mie imi este teama, dar asteptam sa vedem cum reactioneaza ea la aparitia lor. Trebuie monitorizata tot timpul si administrat antitermice. tzuc.gif

da, spiridusul e patit si trecut prin asta...sper sa trecem si noi repede, ca e....offffffff
natsandrea
QUOTE(Spiri @ Mar 8 2010, 02:34 PM) *
sa-i stapaniti sanatoase, sa creasca frumos biggrin.gif
o sa treaca si febra, daca vezi ca face in mod constant mai bine o tii 2-3 zile pe antitermice date constant, alternat nurofen cu panadol la 4 ore, sa nu astepti sa faca febra. parerea mea unsure.gif

asa i-am dat ca nu am de ales...e constant...si cand scade nu scade mai mult de 38,5 crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
merci de sfat trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 8 2010, 04:55 PM) *
da, spiridusul e patit si trecut prin asta...sper sa trecem si noi repede, ca e....offffffff



Stiu cum este cand ii vezi asa apatici iti vine sa plangi.Cand ii vezi ca ard te rogi la Dumnezeu sa scada mai repede ...sa fie ca inainte. Ce sufera o MAMA cand isi vede puiul ca sufera. crybaby.gif
cosmysal
QUOTE(Spiri @ Mar 8 2010, 03:43 PM) *
bine ai revenit. chiar ma intrebam ce mai face scumpul de marc.

multumesc hug.gif Marc e un pic cam agitat si mofturos...i-au mai iesit 2 dintisori(avem doar 6) si cred ca mai sta sa iasa ceva dar nu stiu ce ca nu ma lasa deloc sa ma uit si e tot cu manutele in gurita...vad ca voi toti sunteti inaintati cu dintisori/maselute,la noi abia acum incepe greul sad.gif


sanatate multa Andrei sa treaca febra cat mai repede si sa fie din nou vesela tzuc.gif
pupacim si pe ceilalti noiembrini si le dorim sa treaca cat mai repede peste perioada asta de iesit dintisori si maselute trandafir.gif
fly34
QUOTE(cosmysal @ Mar 9 2010, 01:43 AM) *
multumesc hug.gif Marc e un pic cam agitat si mofturos...i-au mai iesit 2 dintisori(avem doar 6) si cred ca mai sta sa iasa ceva dar nu stiu ce ca nu ma lasa deloc sa ma uit si e tot cu manutele in gurita...vad ca voi toti sunteti inaintati cu dintisori/maselute,la noi abia acum incepe greul sad.gif
sanatate multa Andrei sa treaca febra cat mai repede si sa fie din nou vesela tzuc.gif
pupacim si pe ceilalti noiembrini si le dorim sa treaca cat mai repede peste perioada asta de iesit dintisori si maselute trandafir.gif



Si noua ne-au mai iesit zilele astea 2 sus ( aseara am vazut ).Avem 4. Marc este inaintea noastra cu 2.Noi avem de tras de acum incolo pana ies maselutele, caninii.Mi-e teama un pic.Sta si ea cu degetelele toata ziua in gurita si este tare maraita uneori..Offf saracutii...
natsandrea
buna fetelor
azi am ajuns la dr...din disperare, ca azi noapte a facut 39,8 si nu mai voia sa scada...eram pe punctul de a suna la salvare...efectiv stateam cu sotul langa ea si nu mai stiam ce sa-i facem....de la supozitoare nu, de la suspensie orala nu, lapte nu, prosop umed nimic...
azi dimi am sunat-o pe dr a zis sa incerc sa-i scad temp si sa o duc la cabinet, daca nu reusesc vine ea dupa-masa...am reusit intr-un final sa o aduc la 38 si am plecat....ca sa constate ca are amigdalita acuta si gingiile fff imflamate
bine ca am mers la dr si nu am mai stat


multumim de urarile de sanatate si va dorim si voua la fel
Spiri
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 03:13 PM) *
buna fetelor
azi am ajuns la dr...din disperare, ca azi noapte a facut 39,8 si nu mai voia sa scada...eram pe punctul de a suna la salvare...efectiv stateam cu sotul langa ea si nu mai stiam ce sa-i facem....de la supozitoare nu, de la suspensie orala nu, lapte nu, prosop umed nimic...
azi dimi am sunat-o pe dr a zis sa incerc sa-i scad temp si sa o duc la cabinet, daca nu reusesc vine ea dupa-masa...am reusit intr-un final sa o aduc la 38 si am plecat....ca sa constate ca are amigdalita acuta si gingiile fff imflamate
bine ca am mers la dr si nu am mai stat
multumim de urarile de sanatate si va dorim si voua la fel


offf. mititica andruska, asta-i lipsea. bine ca ati mers la medic. eu mi-arunc mereu un ochi in gatul lui la primele simptome de ceva tuse, febra. e depistabila amigdalita cu ochiul liber?
sa se faca bine repede hug.gif
natsandrea
QUOTE(Spiri @ Mar 9 2010, 03:37 PM) *
offf. mititica andruska, asta-i lipsea. bine ca ati mers la medic. eu mi-arunc mereu un ochi in gatul lui la primele simptome de ceva tuse, febra. e depistabila amigdalita cu ochiul liber?
sa se faca bine repede hug.gif

eu nu pot sa ma uit...nu ma lasa...e rosu in gat si imflamat
multu trandafir.gif mim
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 05:48 PM) *
eu nu pot sa ma uit...nu ma lasa...e rosu in gat si imflamat
multu trandafir.gif mim


Siu prin ce treci.Este o perioada grea pentru noi toate cu dintisorii astia si nu numai.Ce tratament ti-a dat? Banuiesc ca si antibiotic,nu?
natsandrea
QUOTE(fly34 @ Mar 9 2010, 03:55 PM) *
Siu prin ce treci.Este o perioada grea pentru noi toate cu dintisorii astia si nu numai.Ce tratament ti-a dat? Banuiesc ca si antibiotic,nu?

augmentin la 12 ore si nurofen...si sa-i dau biosun sa nu faca diaree dupa antibiotic
Dana1975
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 05:13 PM) *
buna fetelor
azi am ajuns la dr...din disperare, ca azi noapte a facut 39,8 si nu mai voia sa scada...eram pe punctul de a suna la salvare...efectiv stateam cu sotul langa ea si nu mai stiam ce sa-i facem....de la supozitoare nu, de la suspensie orala nu, lapte nu, prosop umed nimic...
azi dimi am sunat-o pe dr a zis sa incerc sa-i scad temp si sa o duc la cabinet, daca nu reusesc vine ea dupa-masa...am reusit intr-un final sa o aduc la 38 si am plecat....ca sa constate ca are amigdalita acuta si gingiile fff imflamate
bine ca am mers la dr si nu am mai stat
multumim de urarile de sanatate si va dorim si voua la fel

multa,multa sanatate Andrei!
natsandrea
QUOTE(Dana1975 @ Mar 9 2010, 04:44 PM) *
multa,multa sanatate Andrei!

ms la fel dana trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
tuki
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 06:43 PM) *
buna fetelor
azi am ajuns la dr...din disperare, ca azi noapte a facut 39,8 si nu mai voia sa scada...eram pe punctul de a suna la salvare...efectiv stateam cu sotul langa ea si nu mai stiam ce sa-i facem....de la supozitoare nu, de la suspensie orala nu, lapte nu, prosop umed nimic...
azi dimi am sunat-o pe dr a zis sa incerc sa-i scad temp si sa o duc la cabinet, daca nu reusesc vine ea dupa-masa...am reusit intr-un final sa o aduc la 38 si am plecat....ca sa constate ca are amigdalita acuta si gingiile fff imflamate
bine ca am mers la dr si nu am mai stat
multumim de urarile de sanatate si va dorim si voua la fel

of. of... prin cate trece mititica... multa sanatate ii dorim! oFloare1.gif
natsandrea
QUOTE(tuki @ Mar 9 2010, 06:19 PM) *
of. of... prin cate trece mititica... multa sanatate ii dorim! oFloare1.gif

multumim...credeam ca e spre bine, dar a dormit vreo 3 ore si pe cand s-a trezit mainile, picioarele si gurita i-au fost invinetite....deja clachez, nu mai stiu ce sa-i fac
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 08:22 PM) *
multumim...credeam ca e spre bine, dar a dormit vreo 3 ore si pe cand s-a trezit mainile, picioarele si gurita i-au fost invinetite....deja clachez, nu mai stiu ce sa-i fac


Dar ce temperatura are?
Andreea, mie o dr. ft. buna din provincie mi-a zis ca in momentul in care temp. creste rau de tot sa-i administram 3 pic. de algocalmin si ca cel mai bun antibiotic in acest moment pt.copii este CEDAX.Are spectru larg, este ft.bun pentru gatut si mai ales pentru stomac.Are gust bun este laptos si se da o data pe zi.Ne povestea doctorita ca a administrat si la copii cu diaree si a dat randament.Intreaba si tu in mai multe parti, parerea mea.
SANATATE !!! pray.gif
fly34
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 08:22 PM) *
multumim...credeam ca e spre bine, dar a dormit vreo 3 ore si pe cand s-a trezit mainile, picioarele si gurita i-au fost invinetite....deja clachez, nu mai stiu ce sa-i fac




http://www.---/prospect.php?id=987
Incerc sa-ti trimit prospectul dar nu se deschide.
fcris79
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 03:13 PM) *
buna fetelor
azi am ajuns la dr...din disperare, ca azi noapte a facut 39,8 si nu mai voia sa scada...eram pe punctul de a suna la salvare...efectiv stateam cu sotul langa ea si nu mai stiam ce sa-i facem....de la supozitoare nu, de la suspensie orala nu, lapte nu, prosop umed nimic...
azi dimi am sunat-o pe dr a zis sa incerc sa-i scad temp si sa o duc la cabinet, daca nu reusesc vine ea dupa-masa...am reusit intr-un final sa o aduc la 38 si am plecat....ca sa constate ca are amigdalita acuta si gingiile fff imflamate
bine ca am mers la dr si nu am mai stat


multumim de urarile de sanatate si va dorim si voua la fel


Sanatate multa Andrei si o noapte linistita la amandoua.
cosmysal
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 07:22 PM) *
multumim...credeam ca e spre bine, dar a dormit vreo 3 ore si pe cand s-a trezit mainile, picioarele si gurita i-au fost invinetite....deja clachez, nu mai stiu ce sa-i fac

multa multa sanatate Andrei,sa se faca bine cat mai repede hug.gif
tamika
Andrea, imi pare rau ca Andra se simte asa rau, uite, poate iti e de folos, la febra asa mare, tr dat fiola de algocalmin, 1pic pe kg corp, adica in jur de 10 pic. tragi cu o seringa de 2 sau chiar cu o pipeta. Si tr sa ai in casa desitine(se da cu reteta de la medicul de garda), sa nu faca Doamne fereste convulsie, si nu renunta la impachetari, si poti sa-i pui 3/4 supozitor cu paracetamol si 3/4 novovalmin cand trece de 39.Si noi am trecut prin asta si asa m-a invatat pediatra noastra. Sanatate multa
veronica29
QUOTE(natsandrea @ Mar 9 2010, 08:22 PM) *
multumim...credeam ca e spre bine, dar a dormit vreo 3 ore si pe cand s-a trezit mainile, picioarele si gurita i-au fost invinetite....deja clachez, nu mai stiu ce sa-i fac

Multa, multa sanatate Andrei, sa dea DD sa se faca bine cat mai repede.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.