Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
adi_pisoi
ele sunt printesele mele..............








loredana03
QUOTE(adi_pisoi @ Jan 23 2009, 07:43 PM) *
ele sunt printesele mele..............








o adevarata minune dumnezeiasca draga mea adi.
m-am emotinat atat de tare cand le-am vazut ca nici nu mai stiu ce a spun.
sa-ti traiasca si sa te bucuri de el.

ce greutate au avut?
si cum se numesc?
adi_pisoi
pe una o cheama roberta -ionela..... si pe cealalta alexia-gabriela......roberta a avut 1950 gr iar alexia -1900 gr
loredana03
QUOTE(adi_pisoi @ Jan 23 2009, 07:54 PM) *
pe una o cheama roberta -ionela..... si pe cealalta alexia-gabriela......roberta a avut 1950 gr iar alexia -1900 gr


tzuc.gif eusa_clap.gif
Maira
Adi oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
sa-ti traiasca printzesele si sa fie sanatoase! tzuc.gif cred ca sunteti atat de fericiti! a fost atat de emotionant sa vad pozele cu ele! sunt atat de scumpici! hug.gif
mai avem si noi putin si sunt atat de emotionata!

Raisa mami, tu ai si mai putin! Cum te simti? Nastere cat mai usoara sa ai! tzuc.gif
oanamarya11
QUOTE(adi_pisoi @ Jan 23 2009, 09:43 PM) *
ele sunt printesele mele..............






[size="5"][/size]
FELICITARI !!! sa iti traiasca, sunt fff frumoase amandoua.
ot1305
QUOTE(adi_pisoi @ Jan 23 2009, 09:43 PM) *
ele sunt printesele mele..............







Sa-ti traiasca printesele! Sa fii fericita alaturi de ele ca ai doua minuni lanaga tine oFloare.gif
nynaelena
trandafir.gif oFloare1.gif trandafir.gif oFloare1.gif FELICITARI MAMI ADI!!! SA ITI TRAIASCA PRINTESELE !!!!
raisa
QUOTE(Maira @ Jan 23 2009, 09:51 PM) *
Adi oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
sa-ti traiasca printzesele si sa fie sanatoase! tzuc.gif cred ca sunteti atat de fericiti! a fost atat de emotionant sa vad pozele cu ele! sunt atat de scumpici! hug.gif
mai avem si noi putin si sunt atat de emotionata!

Raisa mami, tu ai si mai putin! Cum te simti? Nastere cat mai usoara sa ai! tzuc.gif

eu ma simt bine...azi am fost si mi-a luat sange sa repet glicemia...si am mai luat2-3pt bebe si ne ocupam de spalat si calcat hainutele raisei bananab.gif ...cam asta...miercuri mergem la gincolog sa ne programeze pe 30 la cezariana...adica sa ma interneze pe30 si pe 31 sa ma opereze tzuc.gif
Gabilou
Fetelor, nu stiu cum e la voi, eu insa am 38 de saptamani si de vreo 2 zile bebelusa mea zici ca vrea sa-mi rupa burta jucaus.gif .Teoretic trebuie sa mai stea pana in feb, dar sotul e sigur ca saptamana viitoare vom face cunostinta cu ea. Deja nu mai am somn, am terminat bagajul si gandul mi-e numai la nastere(recunosc......mi-e teama......dar daca Adi a putut sa nasca normal 2 fete, cred ca pot sa nasc si eu una , nu?) wub.gif
Am totusi o dilema in ceea ce priveste celulele stem. Am primit acasa contractul si chitul de recoltare si tot nu ma pot hotari daca sa completez contractul sau nu. Pendulez intre argumente pro si contra. Voi ce parere aveti? Mai recolteaza cineva?
Poate ma ajutati sa iau o decizie, ca trebuie sa ma decid repede. Nu se stie cand voi naste. Pupici! floare2.gif
P.S. Am primit in dar primii ghiocei.(chiar in ziua cand bebelusa a inceput sa se agite f tare....cred ca i-au placut inger.gif )

Raisa, cred ca te urmez indeaproape sau ,cine stie, poate te preced. rolleyes.gif













AngiC
Buna mamici de februarie!
Stiti ca ieri a nascut Cristina ( Mammi )?
Bebe Robert Gabriel a avut la nastere 3300g si 50 cm.

Am vazut ca ati mai avut doua bebite grabite.
Felicitari Adi Pisoi! Sa-ti traiasca comorile, sa se faca mari , sa fie sanatoase!!!
adi_pisoi
QUOTE(AngiC @ Jan 25 2009, 03:54 PM) *
Buna mamici de februarie!
Stiti ca ieri a nascut Cristina ( Mammi )?
Bebe Robert Gabriel a avut la nastere 3300g si 50 cm.

Am vazut ca ati mai avut doua bebite grabite.
Felicitari Adi Pisoi! Sa-ti traiasca comorile, sa se faca mari , sa fie sanatoase!!!

felicitari pt bebe...sa va traiasca si sa va bucurati de el.......
si pt celelalte burtici sa aveti grija de voi.......odihniti-va cat mai mult.......si sa aveti bagajul pregatit...............
va pup.............
IOANASTR
Adi ai 2 printese veritabile.Sunt atat de frumoase iti vine sa le mananci.
Iti doresc sa te bucuri de ele si sa fiti cat mai fericiti!!
raisa
si noi am intrat foarte bine in atmosfera de nascut...ma tot ocup de hainutele la bebe si asta imi face bine la psihic si sunt din ce in ce mai nerabdatoare sa nasc...eu sper sa aiba rabdare sa faca mami lucrurile ca la carte sa nu aiba surprize...si sa fie totul ok...inca putin...si o sa vina si minunea mea...eu mai de luat pt bagaj papuci de guma si nu prea gasesc mad.gif dar o sa gasesc eu pana la urma...felicitari lui mammi si o asteptam acasuca...probabil nu o sa mai apuc sa vad ce scrie ea ca voi fi la spital dar sper sa am timp sa recuperez dupa tzuc.gif
dani80
Buna seara mamici si felicitari celor care au nascut deja!

Doamne, ce repede trece timpul, ma ia cu emotii! Noi intram in saptamana 37 si teoretic ar trebui sa ne intalnim cu bebelusa noastra pe 21.02, dar dupa cum vad nu putem fi prea siguri pe anumite lucruri.
Eu mai merg la serviciu si saptamana asta, bine ca e ultima, dupa care sper sa ma pot odihni un pic inainte de cel mai fericit eveniment din viata!
Bagajul meu nu e complet, citind listele voastre se pare ca mai tb sa mai cumpar cate ceva.
In rest, am emotii mari mai ales ca vreau sa nasc normal. Si eu am probleme cu vederea, ca si tine Raisa, miopie -3, insa ambii medici (oftolmologul si gineco) mi-au dat unda verde pt nasterea naturala, copilutul fiind bine pozitionat si fara circulara de cordon.
Mamicilor care ati nascut deja, poate reusiti printre timp sa ne impartasiti cate ceva din experienta nasterii!
Nastere usoara mamicutelor care urmeaza sa nasca in perioada urmatoare si bebei frumosi si sanatosi! smile.gif
raisa
QUOTE(dani80 @ Jan 25 2009, 05:19 PM) *
Buna seara mamici si felicitari celor care au nascut deja!

Doamne, ce repede trece timpul, ma ia cu emotii! Noi intram in saptamana 37 si teoretic ar trebui sa ne intalnim cu bebelusa noastra pe 21.02, dar dupa cum vad nu putem fi prea siguri pe anumite lucruri.
Eu mai merg la serviciu si saptamana asta, bine ca e ultima, dupa care sper sa ma pot odihni un pic inainte de cel mai fericit eveniment din viata!
Bagajul meu nu e complet, citind listele voastre se pare ca mai tb sa mai cumpar cate ceva.
In rest, am emotii mari mai ales ca vreau sa nasc normal. Si eu am probleme cu vederea, ca si tine Raisa, miopie -3, insa ambii medici (oftolmologul si gineco) mi-au dat unda verde pt nasterea naturala, copilutul fiind bine pozitionat si fara circulara de cordon.
Mamicilor care ati nascut deja, poate reusiti printre timp sa ne impartasiti cate ceva din experienta nasterii!
Nastere usoara mamicutelor care urmeaza sa nasca in perioada urmatoare si bebei frumosi si sanatosi! smile.gif

pai si eu nasteam normal chiar daca am miopie aproape de -3 daca era intoarsa raisa mea si nu avea cordonu in juru gatului dar dupa cum nu e asa o sa facem cezariana...sa nu iti fie frica ca o sa fie bine...eu am toate aproape luate pentru bagaj numai ca nu le-am pus in sacosa...probabil o sa ma ocup si de asta azi...sa vedem... tongue.gif wub.gif
alinusch
QUOTE(adi_pisoi @ Jan 23 2009, 09:54 PM) *
pe una o cheama roberta -ionela..... si pe cealalta alexia-gabriela......roberta a avut 1950 gr iar alexia -1900 gr

Sa-ti traiasca sa fie sanatoase si sa va aduca numai bucurii. bb.gif bb.gif eusa_clap.gif
alinusch
QUOTE(Gabilou @ Jan 25 2009, 01:33 PM) *
Fetelor, nu stiu cum e la voi, eu insa am 38 de saptamani si de vreo 2 zile bebelusa mea zici ca vrea sa-mi rupa burta jucaus.gif .Teoretic trebuie sa mai stea pana in feb, dar sotul e sigur ca saptamana viitoare vom face cunostinta cu ea. Deja nu mai am somn, am terminat bagajul si gandul mi-e numai la nastere(recunosc......mi-e teama......dar daca Adi a putut sa nasca normal 2 fete, cred ca pot sa nasc si eu una , nu?) wub.gif
Am totusi o dilema in ceea ce priveste celulele stem. Am primit acasa contractul si chitul de recoltare si tot nu ma pot hotari daca sa completez contractul sau nu. Pendulez intre argumente pro si contra. Voi ce parere aveti? Mai recolteaza cineva?
Poate ma ajutati sa iau o decizie, ca trebuie sa ma decid repede. Nu se stie cand voi naste. Pupici! floare2.gif
P.S. Am primit in dar primii ghiocei.(chiar in ziua cand bebelusa a inceput sa se agite f tare....cred ca i-au placut inger.gif )

Raisa, cred ca te urmez indeaproape sau ,cine stie, poate te preced. rolleyes.gif

Mie o sa=mi recolteze celule stem.De ce sa stai pe ganduri,daca dispui de ceva bani de ce sa n-o faci ca cine stie ce va fi in viitor.Medicina evolueaza si nu se stie la ce vor folosi,deocamdata se vindeca doar leucemia,de asta stiu sigur ca am vazut o emisiune la tv si am citit si pe net.
kyky
Salutare, burtici!
BB al nostru e destul de cuminte in continuare, desi si eu as vrea sa vina mai repede. noi avem termenul pe 11 februarie, dar sa vedem cum va fi pana la urma. fiind baiat se zice ca nu se grabeste, asa ca s-ar putea sa depasim termenul.
Adi, sa-ti traiasca printesele, sunt intr-adevar printese. si felicitari pentru curajul care l-ai avut si le-ai nascut natural.
la fel si lui Lucy si lui mammi sa va traiasca BB-ii, ca sigur acum i-ati tinut in brate si v-ati bucurat de ei.
si bafta mamicii lui Raisa.
pentru restul aveti grija de burtici.

despre celule stem, eu am luat deja kit-ul, sper sa nu uit sa-l iau cu mine la spital. si eu / noi suntem de parere, ca daca dispunem sau nu de suma respectiva (care nu e foarte mare) merita pentru BB-le nostru. sa dea DD sa nu se intample nimic, dar daca s-ar intampla nu mi-as ierta-o toata viata (pentru mai putin de 1000 euro). dar nu inteleg cum ai primit si contractele si kit-ul deodata caci noi am completat si semnat contractele si abia apoi am primit kit-ul.

despre hainute, noi abia sapt viitoare mergem la cumparaturi.
vroiam sa va intreb despre spalatul hainutelor, daca folositi vreun detergent special sau doar detergentul obisnuit cu care spalati in mod normal.
Gabilou
Kyky, eu am sunat la Cluj lunea trecuta si le-am spus ca e o urgenta, intrucat duminica facusem 37 de saptamani.Asa ca marti am primit coletul.Pe mine ma intriga faptul ca nu ei se implica in recoltare....il lasa pe medicul care te asista, adica daca e vreo problema ,ei n-au nicio vina. Tot ei zic ca garanteaza celulele 10 ani si cand i-am intrebat pe ce perioada le depoziteaza au zis ca pe perioada nedeterminata, fara sa motiveze raspunsul. O prietena mi-a zis ca atunci cand a primit certificatul de garantie , abia atunci a aflat ca celulele pot fi folosite pe un organism care nu depaseste 25 de kg. Sunt multe semne de intrebare,ba chiar am discutat cu un prieten care e medic si nu vede cu ochi buni treaba asta.De aceea nu ma pot hotari. sad.gif
kyky
QUOTE(Gabilou @ Jan 26 2009, 01:16 PM) *
Kyky, eu am sunat la Cluj lunea trecuta si le-am spus ca e o urgenta, intrucat duminica facusem 37 de saptamani.Asa ca marti am primit coletul.Pe mine ma intriga faptul ca nu ei se implica in recoltare....il lasa pe medicul care te asista, adica daca e vreo problema ,ei n-au nicio vina. Tot ei zic ca garanteaza celulele 10 ani si cand i-am intrebat pe ce perioada le depoziteaza au zis ca pe perioada nedeterminata, fara sa motiveze raspunsul. O prietena mi-a zis ca atunci cand a primit certificatul de garantie , abia atunci a aflat ca celulele pot fi folosite pe un organism care nu depaseste 25 de kg. Sunt multe semne de intrebare,ba chiar am discutat cu un prieten care e medic si nu vede cu ochi buni treaba asta.De aceea nu ma pot hotari. sad.gif


pai si eu abia la inceputul anului am inceput demersurile.
dar am fost la sediul lor din Bucuresti.
ceea ce imi spui tu e ceva nou. eu am vb si cu medicul meu si ea recomanda recoltarea celulelor. e adevarat ca ei, medicii, beneficiaza de un comision, caci asa cum spui tu, ei recolteaza si sunt platiti pentru asta. pe de alta parte am vb si cu un medic pediatru, unul de la Bucuresti si unul la Tg Mures si au aceeasi parere. ca merita.
am sa incerc sa interesez si eu de ceea ce spui tu, ca le garanteaza doar 10 ani, ca doar pentru o greutate de 25 kg.
pe de alta parte, mai sunt 2 firme ce recolteaza si astia te pun sa platesti in avans depozitarea pe 18, respectiv 20 ani. asa ca asta mi se pare putin cam ciudat ca cei de la Cluj, respectiv din Cehia, garanteaza doar 10 ani. cat despre recoltare, stii ca nu platesti nimic pana nu primesti certificatul ca sunt viabile. asa ca daca se intampla ceva la recoltare, nu-si asuma nimeni vina, dar nici pe tine nu te incarca cu plata. nu stiu ce sa zic. eu am sa merg mai departe. am sa ma interesez si de greutate si mai vb. oricum mersi mult.
mamigeo
QUOTE(Gabilou @ Jan 26 2009, 11:16 AM) *
Kyky, eu am sunat la Cluj lunea trecuta si le-am spus ca e o urgenta, intrucat duminica facusem 37 de saptamani.Asa ca marti am primit coletul.Pe mine ma intriga faptul ca nu ei se implica in recoltare....il lasa pe medicul care te asista, adica daca e vreo problema ,ei n-au nicio vina. Tot ei zic ca garanteaza celulele 10 ani si cand i-am intrebat pe ce perioada le depoziteaza au zis ca pe perioada nedeterminata, fara sa motiveze raspunsul. O prietena mi-a zis ca atunci cand a primit certificatul de garantie , abia atunci a aflat ca celulele pot fi folosite pe un organism care nu depaseste 25 de kg. Sunt multe semne de intrebare,ba chiar am discutat cu un prieten care e medic si nu vede cu ochi buni treaba asta.De aceea nu ma pot hotari. sad.gif



In state, se recomanda recoltarea si depozitarea celulelor stem numai familiilor cu istoric de leucemie sau alte boli ce teoretic se pot vindeca prin transplantul de celule stem. Altfel celulele se recolteaza si se doneaza pentru bolnavii de pe listele de asteptare. Chiar zilele trecute am citit un articol pe aceasta tema ( deci, concluzia, noi nu vom recolta!) Sa dea DD sa nu aiba nimeni nevoie de asa ceva! notworthy.gif

Dupa recoltarea celulelor, vei fi informata de firma, daca celulele au fost viabile (se pot contamina in timpul recoltarii) si cate au recoltat (trebuiesc un nr de celule/kg corp - adica iti vor spune cum i-au spus prietenei tale ca vor ajunge pentru o pers care nu depaseste X kg),dupa care tu vei lua hotararea daca le pastrezi sau nu! Daca le pastrezi platesti serviciile oferite, daca nu vrei sa le pastrezi, am inteles ca nu vei plati nimic.

Bafta in luarea unei decizii. Nastere usoara si bebelus sanatos! floare2.gif
shanty
m-am conformat si am actualizat listuta. nu am stiut care e numele bebitului lui floricel, dar aflu eu si actualizez....si am trecut-o si pe lucy, pe 23, sper ca nu s-a schimbat nimik

Mamici de februarie 2009

1. floricel – 12.02.2009 barza.gif (11)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (26) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 15.02.2009 barza.gif (14) David Nicolae
4. mammi – 05.02.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
7. raisa – 07.02.2009 fetita.gif
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
16. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
17. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
18. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
18. rocks – 20.02.2009 barza.gif
20. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
21. shanty – 21.02.2009 barza.gif
22. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
23. alinush – 26.02.2009 barza.gif
24. dudix77 – 26.02. 2009
25. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
27. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

Se vede ca mammi si-a pastrat locul in ordinea de venire a bebeilor, a modificat doar un pic luna.... laugh.gif
asteptam continuarea bb.gif
mamigeo, oanamarya11, ot1305, care e data estimativa pt BBii vostri? si ce vor fi? ca sa va trec pe listuta si pe voi...
shanty
felicitari pentru proaspetele noastre mamici!!!!!!!! bananab.gif floare2.gif
sa fie sanatoase, si ele si bebelacii lor, sa se recupereze cat mai rapid si sa ne transmita si noua din curajul lor!
multi pupici si le asteptam la povesti, cand le vor lasa piticii, bineinteles..... laugh.gif
shanty
QUOTE(raisa @ Jan 24 2009, 07:15 PM) *
eu ma simt bine...azi am fost si mi-a luat sange sa repet glicemia...si am mai luat2-3pt bebe si ne ocupam de spalat si calcat hainutele raisei bananab.gif ...cam asta...miercuri mergem la gincolog sa ne programeze pe 30 la cezariana...adica sa ma interneze pe30 si pe 31 sa ma opereze tzuc.gif

Raisa, si tu tradezi patria?! laugh.gif adica si tu treci la mamici de ianuarie? laugh.gif
shanty
QUOTE(kyky @ Jan 26 2009, 11:50 AM) *
despre hainute, noi abia sapt viitoare mergem la cumparaturi.
vroiam sa va intreb despre spalatul hainutelor, daca folositi vreun detergent special sau doar detergentul obisnuit cu care spalati in mod normal.

eu nu am folosit detergent special. am folosit detergent normal, vanish, balsam si le-am dat clatire abundenta. asa fac si cu hainele mele pe care le port direct pe corp, ca sunt alergica, si, desi sper sa nu ma mosteneasca si BB, preventiv.....
mamigeo
QUOTE(shanty @ Jan 26 2009, 01:10 PM) *
m-am conformat si am actualizat listuta. nu am stiut care e numele bebitului lui floricel, dar aflu eu si actualizez....si am trecut-o si pe lucy, pe 23, sper ca nu s-a schimbat nimik


mamigeo, oanamarya11, ot1305, care e data estimativa pt BBii vostri? si ce vor fi? ca sa va trec pe listuta si pe voi...



Multumesc Shanty, dar eu sunt mamica de aprilie si sper din tot sufletul sa stea bebe in burtica pana in aprilie! Ma plimbam si eu pe aici pe la voi si mi-am permis sa-mi dau cu parerea. notworthy.gif

Sarcina usoara in continuare si nastere cat mai usoara va doresc la toate. trandafir.gif
raisa
QUOTE(shanty @ Jan 26 2009, 01:22 PM) *
Raisa, si tu tradezi patria?! laugh.gif adica si tu treci la mamici de ianuarie? laugh.gif

asa se pare bananab.gif ...dar cel mai sigur va anunt miercuri...dar noi asa vrem pe31 sa nasc...oricum om vedea tongue.gif
CristinaS
Buna ziua!
Am indraznit sa intru in topicul vostru ca sa va urez nastere usoara! Sa aveti copilasi frumosi, sanatosi si cumintei! floare2.gif
shanty
QUOTE(mamigeo @ Jan 26 2009, 05:44 PM) *
Multumesc Shanty, dar eu sunt mamica de aprilie si sper din tot sufletul sa stea bebe in burtica pana in aprilie! Ma plimbam si eu pe aici pe la voi si mi-am permis sa-mi dau cu parerea. notworthy.gif

Sarcina usoara in continuare si nastere cat mai usoara va doresc la toate. trandafir.gif

sorry, in elanul "creatiei" m-a luat valul si am vazut mai tarziu ca sunteti mamici de alte luni.... biggrin.gif floare2.gif
sarcina usoara va doresc tuturor in continuare si sa aiba rabdare bbii vostri pana la momentul lor wink.gif
kyky
QUOTE(raisa @ Jan 27 2009, 01:47 AM) *
asa se pare bananab.gif ...dar cel mai sigur va anunt miercuri...dar noi asa vrem pe31 sa nasc...oricum om vedea tongue.gif


salutare!
imi poti reimprospata memoria sa-mi spui de ce tre sa faci cezariana?
azi am fost la control si BB are cordonul in jurul gatului, dar nu ne-a zis ca ar fi vreo problema. in schimb la doppler a iesit o problema, care va trebui sa o reevaluam saptamana viitoare.
Mersi frumos.
Bafta maine.
iulia82
QUOTE(kyky @ Jan 27 2009, 07:01 PM) *
salutare!
imi poti reimprospata memoria sa-mi spui de ce tre sa faci cezariana?
azi am fost la control si BB are cordonul in jurul gatului, dar nu ne-a zis ca ar fi vreo problema. in schimb la doppler a iesit o problema, care va trebui sa o reevaluam saptamana viitoare.
Mersi frumos.
Bafta maine.

Ce problema ca si mie mi-au iesit IR-urile putin marite de aia?
raisa
QUOTE(kyky @ Jan 27 2009, 05:01 PM) *
salutare!
imi poti reimprospata memoria sa-mi spui de ce tre sa faci cezariana?
azi am fost la control si BB are cordonul in jurul gatului, dar nu ne-a zis ca ar fi vreo problema. in schimb la doppler a iesit o problema, care va trebui sa o reevaluam saptamana viitoare.
Mersi frumos.
Bafta maine.

tre sa fac cezariana ca nu s-a intors bebelina cu capu in jos si are si cordonu in juru gatului si e prea riscant sa nasc normal deci mergem la bisturiu tongue.gif
kyky
QUOTE(raisa @ Jan 27 2009, 10:38 PM) *
tre sa fac cezariana ca nu s-a intors bebelina cu capu in jos si are si cordonu in juru gatului si e prea riscant sa nasc normal deci mergem la bisturiu tongue.gif


mersi frumos. retinusem doar de cordon in jurul gatului, iar dr nostru merge tot pe nastere normala, de aceea te-am rugat sa ne spui.
la Doppler ne-au iesit valorile de la artera ombilacala la fel ca cele de la artera cerebrala medie si dr spune ca ele trebuie sa fie la jumatate (cele de la cerebrala, parca asa), doar ca a zis ca tre sa reevaluam sa vedem daca e o intamplare sau e o problema permanenta.

aveti grija de burtici si bafta multa celor care urmeaza sa aduca pe lume BB-i lor.
loredana03
QUOTE(kyky @ Jan 28 2009, 09:53 AM) *
mersi frumos. retinusem doar de cordon in jurul gatului, iar dr nostru merge tot pe nastere normala, de aceea te-am rugat sa ne spui.
la Doppler ne-au iesit valorile de la artera ombilacala la fel ca cele de la artera cerebrala medie si dr spune ca ele trebuie sa fie la jumatate (cele de la cerebrala, parca asa), doar ca a zis ca tre sa reevaluam sa vedem daca e o intamplare sau e o problema permanenta.

aveti grija de burtici si bafta multa celor care urmeaza sa aduca pe lume BB-i lor.



kyky se lasa asteptat bebelusul tau?
ce ti-a zis doctorul nu te apropii de momentul mult asteptat?
Gabilou
Multumesc, Kyky si Mamigeo pt raspuns!
Shanty, am observat ca numai la Adi ai trecut data nasterii, la celelalte mamici ai trecut DPNul, ori Floricel a nascut pe 30 XII, Lucy pe 23 I, iar Mammi pe 24 I. Sa vedem acum cine urmeaza. Fetita mea s-a cumintit: cred ca asteapta luna feb, dupa cum a zis nenea doctoru'. gravida.gif
Apropo de hainute ,am vazut la Oana Cuzino un medic care spunea ca hainutele de bebe se spala(cu detergent special sau nu) si se clatesc neaparat de 2 ori dar in apa curata, nu cu balsam. Mai recomanda ca body-urile sa fie albe, deoarece colorantii din tesaturi pot dauna pielii bebelusilor.Acum depinde si de bebel, de cat de sensibil e . Eu recunosc ca am clatit hainutele cu putin Cocolino. Imi plac bebeii care miros frumos. Voua nu? oFloare.gif
loredana03
QUOTE(Gabilou @ Jan 28 2009, 11:57 AM) *
Multumesc, Kyky si Mamigeo pt raspuns!
Shanty, am observat ca numai la Adi ai trecut data nasterii, la celelalte mamici ai trecut DPNul, ori Floricel a nascut pe 30 XII, Lucy pe 23 I, iar Mammi pe 24 I. Sa vedem acum cine urmeaza. Fetita mea s-a cumintit: cred ca asteapta luna feb, dupa cum a zis nenea doctoru'. gravida.gif
Apropo de hainute ,am vazut la Oana Cuzino un medic care spunea ca hainutele de bebe se spala(cu detergent special sau nu) si se clatesc neaparat de 2 ori dar in apa curata, nu cu balsam. Mai recomanda ca body-urile sa fie albe, deoarece colorantii din tesaturi pot dauna pielii bebelusilor.Acum depinde si de bebel, de cat de sensibil e . Eu recunosc ca am clatit hainutele cu putin Cocolino. Imi plac bebeii care miros frumos. Voua nu? oFloare.gif



bine ca nu sunt singura care o sa arunce si doua picaturi de balsam floare2.gif
iubita_tiana
QUOTE(iulia82 @ Jan 27 2009, 08:00 PM) *
Ce problema ca si mie mi-au iesit IR-urile putin marite de aia?

cat ai avut IR?
te poti uita si in sapt 19-20 cat aveai la IR?
raisa
eu am spalat hainutzele fara balsam deloc...intai sa vad cum reactioneaza domnisorica si dupa daca vad ca nu face nimic o sa pun si eu2picaturi de lenor dar o mai lasam sa mai creasca putin floare2.gif
kyky
QUOTE(loredana03 @ Jan 28 2009, 11:55 AM) *
kyky se lasa asteptat bebelusul tau?
ce ti-a zis doctorul nu te apropii de momentul mult asteptat?


eu stiu ce sa zic?
dr ne-a spus ca intre 10 - 17 februarie sa ne asteptam. sapt trecuta ne-a facut si control si nu se deschisese colul. nu avem ce face decat sa asteptam. asta e.
kyky
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2009, 02:12 PM) *
cat ai avut IR?
te poti uita si in sapt 19-20 cat aveai la IR?


am facut primul Doppler sapt trecuta, adica la 37 sapt. ma uit pe toate ecografiile sa vedem daca scrie ceva si de Doppler.
nu scrie nimic, la 20, 23 saptamani. nu mi s-a facut Doppler pana sapt. trecuta. deci la 37 sapt scrie "indici de rezistenta si pulsatilitate in limite normalt la nivelul arterelor cerebrale medii si la nivelul arterelor ombilicale", iar la eco de ieri scrie "raportul dintre AO si ACM = 1". mi-au dat si niste hartii listate de la ecograf, dar nu ma pricep sa le citesc.
imi pare rau ca nu te pot ajuta.
iulia82
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2009, 02:12 PM) *
cat ai avut IR?
te poti uita si in sapt 19-20 cat aveai la IR?

In limite normale......la sapt 33 si 4 zile a iesit unul pe ombilicalal sau [pe uterina 0.71...adica putin marit.....
iulia82
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2009, 02:12 PM) *
cat ai avut IR?
te poti uita si in sapt 19-20 cat aveai la IR?

la 33 sapt>
artera cerebrala medie ir00.86, artera ombilicala 0.71, artera uterina stanga 0.64 si dreapta 0.57
la 19 20 nu gasesc ...dar tu ce ti-a zis?
shanty
Mamici de februarie 2009

1. floricel – 30.12.2008 barza.gif (11)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (26) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 23.01.2009 barza.gif (14) David Nicolae
4. mammi – 24.01.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
7. raisa – 07.02.2009 fetita.gif
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
16. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
17. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
18. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
18. rocks – 20.02.2009 barza.gif
20. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
21. shanty – 21.02.2009 barza.gif
22. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
23. alinush – 26.02.2009 barza.gif
24. dudix77 – 26.02. 2009
25. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
27. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

sorry, eroare de pilotaj biggrin.gif
iubita_tiana
QUOTE(iulia82 @ Jan 28 2009, 02:01 PM) *
la 33 sapt>
artera cerebrala medie ir00.86, artera ombilicala 0.71, artera uterina stanga 0.64 si dreapta 0.57
la 19 20 nu gasesc ...dar tu ce ti-a zis?

la 19-20 pe artera uterina aveam 0.78, cica limite normale.....si ar trebui sa scada cu trecerea saptamanilor
oanamarya11
QUOTE(shanty @ Jan 26 2009, 03:10 PM) *
m-am conformat si am actualizat listuta. nu am stiut care e numele bebitului lui floricel, dar aflu eu si actualizez....si am trecut-o si pe lucy, pe 23, sper ca nu s-a schimbat nimik

Mamici de februarie 2009

1. floricel – 12.02.2009 barza.gif (11)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (26) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 15.02.2009 barza.gif (14) David Nicolae
4. mammi – 05.02.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
7. raisa – 07.02.2009 fetita.gif
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
16. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
17. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
18. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
18. rocks – 20.02.2009 barza.gif
20. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
21. shanty – 21.02.2009 barza.gif
22. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
23. alinush – 26.02.2009 barza.gif
24. dudix77 – 26.02. 2009
25. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
27. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

Se vede ca mammi si-a pastrat locul in ordinea de venire a bebeilor, a modificat doar un pic luna.... laugh.gif
asteptam continuarea bb.gif
mamigeo, oanamarya11, ot1305, care e data estimativa pt BBii vostri? si ce vor fi? ca sa va trec pe listuta si pe voi...

Salutare la toate mamiciile si viitoarele mamici, data estimativa la noi este pe 15.02.2009 si va fi fetita.
floricel
Felicitari mamicutelor sa va traiasca sa fie sanatosi sa va aduca multa kumina si multa bucurie!
Pentru listuta baietelul meu se numeste Ali si a avut 2660g.
floricel
Va mai pun p poza cu sufletelul meu la 4 saptamni aproape.
cristina84
buna felicitari floare2.gif petru cele care ati nascut deja .SI pentru vitoarele mamici nastere usoara si bebelusi sanatosi .Zilele astea eu urmez pentru ca mi_sa lasat foarte tare burtica si am ceva dureri de cateva zile sper sa nu ma insel dar de abia astept sa_mi vad puiutul .DPN este de 5 feb dar presimnt ca no sa mai duc atat.
shanty
Mamici de februarie 2009

1. floricel – 30.12.2008 barza.gif (11) Ali (2660 g)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (27) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 23.01.2009 barza.gif (14) David Nicolae
4. mammi – 24.01.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
7. raisa – 07.02.2009 fetita.gif
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. oanamarya11 – 15.02.2009 fetita.gif
16. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
17. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
18. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
19. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
20. rocks – 20.02.2009 barza.gif
21. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
22. shanty – 21.02.2009 barza.gif
23. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
24. alinush – 26.02.2009 barza.gif
25. dudix77 – 26.02. 2009
26. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
28. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.