Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
dani80
QUOTE(raisa @ Dec 12 2009, 04:47 PM) *
dani eu i-am dat mancarica de mazare cu branza dar am dat prin sita mazarea dupa ce am fiert-o si am facut-o pasta la blender ca sa separ cojile,e nigaios dar stii sigur ca nu se inneaca...ieri i-am dat crema de porumb si asta nu i-l dau prin sita ca nu s-a innecat niciodata cu el.... eu raisei pentru nasuc ii pun pivalone ca i-am mai pus cand avea mucisori multi pe canal nu in nasuc si a scapat de ei si azi deja nu ii mai curge nasu si a stranutat doar de 2ori...si eu tot ma uit dupa ceva sa ma angajez dar nimic...acu am o cistita urata pe care o taraganez de vreo luna dar gata a atins punctu culminant de am ajuns sa nu pot dormi noaptea azi la 6stateam cu fundu in apa fierbinte ca sa mai pot dormi 2-3ore si am baut ceai de coada soricelului,calului de mi s-a luat de ceai...asa ca marti duc o proba de urina la laborator si apoi cu rezultatul la medic sa-mi dea tratament ca nu vreau sa se agraveze mai tare...si asa mai zboara niste bani de parca si asa nu erau putini...


Of, of... pupam doua fete bolnavioare tzuc.gif Insanatosire grabnica!

Mi-ai dat o idee buna cu sita... i-am dat azi asa, doar prin blender si si-a facut greata, e drept doar o singura data. Am observat ca daca-i dau bucati mai maricele de papa isi face greata... i-am luat cereale pt bebe peste 8 luni si nu prea-i plac...ca na... trebuie sa mestece rolleyes.gif O sa mai insist ca trebuie sa evolueze... o idee ar fi si sa renunt la blender ca obisnuinta isi spune cuvantul... vom vedea.
O seara buna!
raisa
dani sa stii ca nici raisa nu papa mancarea bucati mai mari...se inneaca si vomita tot,asa ca desi e mare o sa o las pana o sa pape ea nefacut la blender...fructele de dimineata cu branzica le fac la blender si masa de legume,insa am reusit ca fructele din iaurt sa nu i le mai fac la blender le fac cu furculita si cu biscuiti si il papa ca ei ii place mult iaurtu,tocmai a papat300grame de iaurt cu biscuite si piersica...
catalina_tgv
buna seara fetele,
azi nu am putut intra, m-a tinut piciul meu numai in priza. dar suntem fff fericiti pentru ca a inceput si la noi sa ninga yuuuupiiii.
eu stiti cum faceam cu mazarea? ii luam cojitele fiecarei mazarele. doamne ce mai piguleam la ele rolleyes.gif dar in ultimul timp nu i-am mai dat. am citit pe undeva ca se da mai tarziu, ca nu e bun pentru stomacelul lor...
offf andreea, sti cum e cu necazul, ca nu vine niciodata singur. dar eu sper sa se termine aici. s-a imbolnavit gaza putin, tu putin...gata...ajunge. insanatosire grabnica la amandoua.
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 12 2009, 07:49 PM) *
buna seara fetele,
azi nu am putut intra, m-a tinut piciul meu numai in priza. dar suntem fff fericiti pentru ca a inceput si la noi sa ninga yuuuupiiii.
eu stiti cum faceam cu mazarea? ii luam cojitele fiecarei mazarele. doamne ce mai piguleam la ele rolleyes.gif dar in ultimul timp nu i-am mai dat. am citit pe undeva ca se da mai tarziu, ca nu e bun pentru stomacelul lor...
offf andreea, sti cum e cu necazul, ca nu vine niciodata singur. dar eu sper sa se termine aici. s-a imbolnavit gaza putin, tu putin...gata...ajunge. insanatosire grabnica la amandoua.

merci tzuc.gif da cam ar fi cazu sa se muta necazu la unii mai avuti care au de unde da bani pe medicamente...glumesc...de maine intru la dieta super.gif macar 2-3kg dak dau jos sunt fericita
dani80
QUOTE(raisa @ Dec 12 2009, 10:05 PM) *
merci tzuc.gif da cam ar fi cazu sa se muta necazu la unii mai avuti care au de unde da bani pe medicamente...glumesc...de maine intru la dieta super.gif macar 2-3kg dak dau jos sunt fericita


Succes cu dieta, multa vointa... eu am pierdut-o pe undeva biggrin.gif Acum am pus o pizza la cuptor si astept sa se faca rolleyes.gif
Cred ca o sa ma apuc serios de slabit dar dupa sarbatori... mai mult ca sigur nu o sa rezist ispitelor din preajma sarbatorilor!
raisa
QUOTE(dani80 @ Dec 12 2009, 10:00 PM) *
Succes cu dieta, multa vointa... eu am pierdut-o pe undeva biggrin.gif Acum am pus o pizza la cuptor si astept sa se faca rolleyes.gif
Cred ca o sa ma apuc serios de slabit dar dupa sarbatori... mai mult ca sigur nu o sa rezist ispitelor din preajma sarbatorilor!

eu sunt foarte hotarata abia astept sa o incep...ea tine13zile dar zice daca nu poti sa o tii sa tii primele7 si apoi sa te opresti...primele7le tin sigur numai sa vad cum reactioneaza si lapticu ca nu vreau sa imi scada si poate reusesc sa o tin pe toata13zile adik pana pe25decembrie si o sa-l pun pe sot sa guste mancarurile si prajiturile
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Dec 12 2009, 10:55 PM) *
eu sunt foarte hotarata abia astept sa o incep...ea tine13zile dar zice daca nu poti sa o tii sa tii primele7 si apoi sa te opresti...primele7le tin sigur numai sa vad cum reactioneaza si lapticu ca nu vreau sa imi scada si poate reusesc sa o tin pe toata13zile adik pana pe25decembrie si o sa-l pun pe sot sa guste mancarurile si prajiturile

Neata mamici,
eu iar am avut o noapte semi-alba, si asta nu din cauza zapezii, ci "datorita" lui Edi. nu stiu ce a avut, probabil din cauza unor noi dintuci. nici macar nu ma lasa sa ma uit in gurita lui.
apropo de cura si scazutul productiei de lapte...eu zic Andreea sa ai maaare grija. eu de exemplu nu tin nicio cura, insa uneori atat de mult ma tine in priza Edi, incat ori uit de mancare, ori nu am timp sa mananc, si vreau sa-ti spun ca asta se cunoaste. e-adevarat si asupra kg, dar si asupra laptelui. seara simt ca nu mai am atata lapte...cand alteori puneam tot felul de servetele in sutien ca sa nu mi se murdareasca sutienul, acum nu mai am "grija" asta. sti sentimentul ala cand iti simti sanii pietroi...eee...nu mai e valabil la mine.
tocmai d-aia am inceput sa-i dau bebitului mai multe cereale la 8, ca sa acopar minusul de lapte. dar in felul asta nu mai stimulez productia de lapte...si tot asa...am intrat intr-un cerc vicios, din care singura iesire cred ca e laptele praf. vom vedea.
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 13 2009, 10:16 AM) *
Neata mamici,
eu iar am avut o noapte semi-alba, si asta nu din cauza zapezii, ci "datorita" lui Edi. nu stiu ce a avut, probabil din cauza unor noi dintuci. nici macar nu ma lasa sa ma uit in gurita lui.
apropo de cura si scazutul productiei de lapte...eu zic Andreea sa ai maaare grija. eu de exemplu nu tin nicio cura, insa uneori atat de mult ma tine in priza Edi, incat ori uit de mancare, ori nu am timp sa mananc, si vreau sa-ti spun ca asta se cunoaste. e-adevarat si asupra kg, dar si asupra laptelui. seara simt ca nu mai am atata lapte...cand alteori puneam tot felul de servetele in sutien ca sa nu mi se murdareasca sutienul, acum nu mai am "grija" asta. sti sentimentul ala cand iti simti sanii pietroi...eee...nu mai e valabil la mine.
tocmai d-aia am inceput sa-i dau bebitului mai multe cereale la 8, ca sa acopar minusul de lapte. dar in felul asta nu mai stimulez productia de lapte...si tot asa...am intrat intr-un cerc vicios, din care singura iesire cred ca e laptele praf. vom vedea.

Neata!
Si eu am avut o noapte semi-alba.Ori pentru ca si-a schimbat locul ori alta e cauza. Toata noaptea a schirtait si s-a intors de pe o parte pe alta. Nu i-am lasat nici pe nanei sa-si faca somnul.
Cat despre cura de slabire eu te sfatui Andreea sa te axezi pe exercitii fizice in special alergat sau bicicleta mai ales ca sotul e acasa si ai cu cine lasa fata. SIGUR iti va scadea lapticul daca incerci cura alimentara. Eu am tot vazut interviuri cu nutritionisti si TOTI sunt de aceeasi parere slabitul brusc nu e deloc sanatos pentru organism. Cele mai indicate sunt cele pe termen lung si daca se poate combinate, exercitii plus respectarea tuturor meselor insa acestea sa fie constituite din mancare sanatoasa. Spor la slabit!
Sa aveti o zi frumoasa.
Noi acusica vrem sa iesim sa vizitam Suceava.
raisa
eu sper sa nu scada lapticu ca nici pana acu nu prea mancam adica mancam prima oara in zi la 17 si apoi mai rontaiam ceva si aia era mancarea mea insa azi de ex la mic dejun am cafea cu un cub de zahar la amiaza 2oua spanac si 1rosie si seara 200g fripura de vita cu salata cu ulei si zeama de lamaie ...sincer mie nu mi se pare infometare chiar cred ca mananc mai organizat si mai bine decat inainte si fara painnnee eu care mancam tone de paine...sport nu prea mai am cum sa fac,sper sa reusesc sa fac cate10abdomene ca mai mult nu ma vad in stare si aparate nu am ca as alerga pe banda dar de unde sa o iau?
si raisei ii iasa al8lea dinte si mai are crize de plans noaptea si ma plimb cu ea in brate prin casa si cand se linisteste imi vine sa stau asa cu ea in brate si sa ma uit la ea dar apoi zic ca se invata asa asa ca dupa vreo jumate de ora de dragalasit prin priviri o pun in patut
catalina_tgv
da Andreea, ar fii mult mai organizat meniul asa. e destul de rezonabil, adica nu e o cura de infometare.
al 8-lea dintuc??? oauuu. voi chiar sunteti avansate tzuc.gif
noi am fost azi pe afara, pentru ca era un soare care ne invita sa iesim. Edi a dormit cam o ora pe afara, iar acum e iar la somnic. profit, si ii caut prin retete ce sa-i mai dau la 5.
catalina_tgv
Irina, va urez distractie placuta in Suceava. sa profiti de timpul petrecut acolo.
eu abia astept sa mai plec si eu pe undeva. de felul meu sunt o persoana careia ii place sa viziteze, sa plece in calatorii, sa mearga la concerte...dar de cand il am pe Edi nimic din astea n-am mai facut.
o invidiez si pe Kyky. am uitat sa te felicit si pe tine. spune-ne cu ce ai fost imbracata la concert, ca sa te recunoastem cand o sa te vedem la TV guitar.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 13 2009, 04:53 PM) *
da Andreea, ar fii mult mai organizat meniul asa. e destul de rezonabil, adica nu e o cura de infometare.
al 8-lea dintuc??? oauuu. voi chiar sunteti avansate tzuc.gif
noi am fost azi pe afara, pentru ca era un soare care ne invita sa iesim. Edi a dormit cam o ora pe afara, iar acum e iar la somnic. profit, si ii caut prin retete ce sa-i mai dau la 5.

da nu e de infometare insa lipseste painea pe care eu o baxam la greu liwlol.gif pe la 20 pap fripturica cu salata eating.gif imi e greu cand vad ca sotu papa paine si eu nu dar sunt pe pozitie si ma abtin...
da i-a iesit al7lea dintuc acu 3zile si acu se chinuie cel de-al8lea ca e umflata gingia si ea e mataita rau dupa ce sparge gingia scapam...ei i-au iesit pereche cate2 la distante de1,5 luni de la6luni...azi raisa a papat crema de dovlecel cu cartof cu galbenus si painica....e preferatul ei
catalina_tgv
si eu ma gandeam sa-i fac maine tot dovlecel cu galbenus. sper sa-i placa mai mult acum, ca data trecuta nu prea s-a omorat. dar de data asta o sa-i bag si eu painica, poate i-o placea mai mult.
sa sti ca painea chiar ingrasa. ar fii super sa poti sa o lasi mai moale cu painea. eu obisnuiam sa mananc paine la greu, mancam si paine goala.
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 13 2009, 06:34 PM) *
si eu ma gandeam sa-i fac maine tot dovlecel cu galbenus. sper sa-i placa mai mult acum, ca data trecuta nu prea s-a omorat. dar de data asta o sa-i bag si eu painica, poate i-o placea mai mult.
sa sti ca painea chiar ingrasa. ar fii super sa poti sa o lasi mai moale cu painea. eu obisnuiam sa mananc paine la greu, mancam si paine goala.

stiu ca ingrasa dar asa de buna mai e...sotu ia paine dimineata calda mama si ce bine mai miroase ssi jumate o pap goala liwlol.gif sa vad dupa dieta cum o sa fie...as vrea sa pap mai putina
dani80
Buna dimineata mamici!

Nu stiu ce sa ma mai fac cu Bianca wacko.gif , adoarme foarte greu ziua...acum se invarte prin patut, intr-un final oboseste si abia apoi adoarme...e a treia zi cand face asa, adica nu mai adoarme usor. Ma gandeam sa o pun la somnic doar o data pe zi, pe de alta parte imi zic ca e inca mica si are nevoie de 2 reprize de somn. Totusi doarme noaptea foarte bine, in ultimul timp nici nu a mai plans, sper sa nu o deochi...
Noi tot 2 dintisori avem, vad ca Raisa e cea mai avansata la capitolul asta.
Azi vom papa si noi dovlecel, dar cu carnita si iaurt, ca ousorul nu ne prieste. Apropo de ou... ieri am avut niste musafiri si am pus pe masa si niste chec... si ce credeti? Cand eram pe la bucatarie, i-a dat cumnatul fetii o bucatica de chec, se gandea ca ii este pofta... chec care bineinteles continea ou... Dupa ce s-a trezit fata am vazut ca nu era in apele ei, nu a vrut sa pape laptic, isi facea greata...era mai cuminte decat de obicei... mi-am dat seama ca ceva nu e in regula... iar cand mi-a zis sotul ca a papat un pic de chec... doh.gif ... imi venea sa-i bat pe toti. Am reparat-o repede cu picaturi si ceai de menta dar de-acum inainte nu voi mai lasa pe nimeni sa-si dea cu parerea in privinta ei... nono.gif
O zi frumoasa mamici si pitici!
catalina_tgv
Neata fetele,
Dani, sa sti ca acelasi lucru e valabil si pentru Edi. adoarme ff greu in timpul zilei. abia acum la luat somnicul, dar ce s-a mai chinuit...se freca la ochisori, casca...dar nu vrea neam sa doarma. din pacate noi avem aceeasi problema si noaptea, aseara am avut iar o noapte semi-alba. cateodata stau si ma gandesc cand o veni vremea sa dorm si eu o noapte ca lumea? macar una in care sa nu ma trezesc deloc, decat dimineata...vise taica, vise....
raisa
neatza...la amiaza...sunt treaza de la 7 dar acu am timp sa scriu...raisa mea ieri a vomat de2mese cea de iaurt si cea de cereale asa ca nu i-am mai dat nimic...are flegma in gatut si se ingretoseaza si vomita tot azi dimineata prin somn s-a innecat a vomat in patut putina flegma si am luat-o repede am intors-o sa vomite pe parchet macar nu pe covor dupa ce a scos toata flegma aia s-a linistit si a adormit la loc dupa ce a supt...apoi cand s-a trezit avea temperatura38,8 asa ca l-am trimis pe sot cu ea la medic si a zis ca nu are nimic nimic doar ca ii iese al8lea dinte si de asta e moftuorasa nu papa si face febra si de la mucisori vomita,a zis sa continui cu panadol inca 3zile si mult ceai cald...asa ca dimineata a papat cam jumate din cat papa ea de fructe cu branza si a baut 100ml suc de portocala si mandarina si 100ml de ceai acu face nani ca e rupta eu mi-am savurat micu dejun adik o cafea si astept pe la 3 sa pap iaurtu cu 1felie de sunca ca-s rupta de foame...va pup si sa aveti o zi superba...si apropo de dormit raisa aseara a adormit la2 deci trageti voi concluziile tzuc.gif ziua adoarme usor ca o las pana e rupta si pica lata singura sau o tin oleac in brate pune capu pe umar si adoarme
dani80
Mititeii de ei, pana le ies toti dintisorii si maselele o sa ne fie tare greu sad.gif
irinuk
QUOTE(dani80 @ Dec 14 2009, 03:19 PM) *
Mititeii de ei, pana le ies toti dintisorii si maselele o sa ne fie tare greu sad.gif


Cred ca au perioade...Andrei e mieunat noaptea, nu plange in hohote insa se foieste mult si se maraie. Eu sincer azi nu-s in apele mele, i-a dat sotul sa pape la amiaza. Nu am avut rabdare stiind ca iar ma asez la masa, iar vrea el lingura, trebuie pacalit sa pape cate o inghititura..... si a avut o perioada in care ata de bine manca sad.gif
La Suceava am iesit putin in oras pt ca la 3 am plecat sa mai prindem inca ziua la condus. Era fff frig afara si toata ziua a fulguit.
Spor Andreea, te admir ca ai vointa....eu nu prea sunt omul curelor, programelor si daca trebuie sa iau ceva antibiotic uit oFloare1.gif . Si eu mananc muuulta paine, sunt slaba dar am burta. Asa aveam si inainte de sarcina si nu stiu cum sa scap de ea. Eu as prefera alergatul, din pacate nu am cu cine-l lasa pe Andrei.

O zi buna sa aveti si rabdare cu bebicii floare2.gif
dani80
Si pe mine ma lasa rabdarea blink.gif ... daca acum sunt asa, dar cand o sa mai creasca si o sa faca tot felul de nazbatii?

A trebuit s-o legan si am pus-o semiadormita in patut...sper sa nu devina un obicei mad.gif
catalina_tgv
dupa cum v-am zis azi la 1 i-am dat dovlecel cu galbenus, in care i-am pus pentru prima oara painica. fetelor, a mancat Edi al meu....la greu. am fost nevoita sa-i dau 2 portii, ca tare mult i-a placut. si cand ii puneam eu painica in a 2a portie, sa-l fii vazut ce lingea el masuta pe unde picase oleaca de pireu liwlol.gif apoi baga degetelele in pireul de pe masa, si le lingea....am raaaas la greu liwlol.gif asa ca, saru-mana Andreea de ideea cu painea, a avut super-mega-succes la noi.
fetelor, voi va vaitati cu kg in plus, eu ma vait cu kg in minus. am acum cu vreo 2 kg mai putin decat inainte sa raman gravida sad.gif asa ca, cine se ofera sa-mi dea si mie niste kg??? pleaseeee
dani80
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 14 2009, 06:28 PM) *
dupa cum v-am zis azi la 1 i-am dat dovlecel cu galbenus, in care i-am pus pentru prima oara painica. fetelor, a mancat Edi al meu....la greu. am fost nevoita sa-i dau 2 portii, ca tare mult i-a placut. si cand ii puneam eu painica in a 2a portie, sa-l fii vazut ce lingea el masuta pe unde picase oleaca de pireu liwlol.gif apoi baga degetelele in pireul de pe masa, si le lingea....am raaaas la greu liwlol.gif asa ca, saru-mana Andreea de ideea cu painea, a avut super-mega-succes la noi.
fetelor, voi va vaitati cu kg in plus, eu ma vait cu kg in minus. am acum cu vreo 2 kg mai putin decat inainte sa raman gravida sad.gif asa ca, cine se ofera sa-mi dea si mie niste kg??? pleaseeee


Eu, euuuu biggrin.gif Cu mare drag, sunt altruista de felul meu rolleyes.gif
Bravo Edi! Si Bia a papat bine dovlecelul cu carnita, cum va spuneam nu avem probleme cu papa...
Insa cu somnul...nu stiu, ori a mai crescut si are mai multa energie bouncy.gif ... nu stiu sa-mi explic unsure.gif
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 14 2009, 06:28 PM) *
dupa cum v-am zis azi la 1 i-am dat dovlecel cu galbenus, in care i-am pus pentru prima oara painica. fetelor, a mancat Edi al meu....la greu. am fost nevoita sa-i dau 2 portii, ca tare mult i-a placut. si cand ii puneam eu painica in a 2a portie, sa-l fii vazut ce lingea el masuta pe unde picase oleaca de pireu liwlol.gif apoi baga degetelele in pireul de pe masa, si le lingea....am raaaas la greu liwlol.gif asa ca, saru-mana Andreea de ideea cu painea, a avut super-mega-succes la noi.
fetelor, voi va vaitati cu kg in plus, eu ma vait cu kg in minus. am acum cu vreo 2 kg mai putin decat inainte sa raman gravida sad.gif asa ca, cine se ofera sa-mi dea si mie niste kg??? pleaseeee

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
(si eu am slabit din cauza glandei dar burta mi-a ramas....nu vrei de la mine???
irinuk
QUOTE(dani80 @ Dec 14 2009, 07:13 PM) *
Eu, euuuu biggrin.gif Cu mare drag, sunt altruista de felul meu rolleyes.gif
Bravo Edi! Si Bia a papat bine dovlecelul cu carnita, cum va spuneam nu avem probleme cu papa...
Insa cu somnul...nu stiu, ori a mai crescut si are mai multa energie bouncy.gif ... nu stiu sa-mi explic unsure.gif

Dani incearca sa o lasi pana vezi ca nu mai poate de somnic, nu-i mai respecat orele de somn, asa am patit si eu cu Dei dar si-a revenit repede. oFloare1.gif
catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Dec 14 2009, 11:09 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
(si eu am slabit din cauza glandei dar burta mi-a ramas....nu vrei de la mine???

cum sa nu? tare teama mi-e ca asta e doar inceputul in slabit, ca la cat ma tine Edi in priza...stai ca al meu inca nu merge. sa vezi apoi dracie.
irina tu cum te descurci acum cu Andrei de cand a inceput sa mearga? cred ca trebuie sa stai numai dupa el.
catalina_tgv
QUOTE(dani80 @ Dec 14 2009, 05:13 PM) *
Eu, euuuu biggrin.gif Cu mare drag, sunt altruista de felul meu rolleyes.gif
Bravo Edi! Si Bia a papat bine dovlecelul cu carnita, cum va spuneam nu avem probleme cu papa...
Insa cu somnul...nu stiu, ori a mai crescut si are mai multa energie bouncy.gif ... nu stiu sa-mi explic unsure.gif

cu siguranta asta e motivul pentru nesomnul din timpul zilei: au crescut.
mai devreme sau mai tarziu, vor ajunge sa aibe doar o repriza de somn in timpul zilei, si vor trebui sa totalizeze cam 13-14 ore de somn (zi+noapte).
dani80
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 15 2009, 11:33 AM) *
cu siguranta asta e motivul pentru nesomnul din timpul zilei: au crescut.
mai devreme sau mai tarziu, vor ajunge sa aibe doar o repriza de somn in timpul zilei, si vor trebui sa totalizeze cam 13-14 ore de somn (zi+noapte).



Pai Bianca doarme cam 14 ore pe zi, seara de la 9 pana la 8-9 dimineata si ziua cate o ora in doua reprize... cred ca o sa-i scot somnicul de dimineata sa vad daca va dormi mai bine dupa amiaza...
Ma uimeste ca s-a intamplat asa... peste noapte...de unde era cumintica si adormea usor, acum... wacko.gif se ridica in picioare in patut si nu mai vrea sa stea deloc... abia am adormit-o leganata pe picioare doh.gif ... plus ca lapticul de la 17.30 - 18 nu-l mai papa, adica papa dar putin... probabil e o etapa de crestere...
Dar... sanatosi sa fie, ca o scoatem la capat cumva!
raisa
gagicciiiiiiiiiiiiiiiiii am slabit 4kggggggg in2zile super.gif super.gif nu-mi vine sa cred...aveam 79 si acu am 75 bananab.gif ...m-am cantarit pe ambele cantare ca nu-mi venea sa cred si prima oara l-am pus pe sot sa se uite ca nu aveam curaj ...nu degeaba ma simt eu lesinata liwlol.gif in dimineata asta am avut voie o felie de paine prajita am savurat-o din plin si era neagra, si la noi ninge si totul e alb...raisa e mult mai bine nu mai are febra si zambeste se alinta bineinteles ca mai si plange si mai e maraita dar oricum fata de ieri e mai bine si a papat masa de dimineata bine acu imi beau cafelutza,raisa doarme si tati s-a dus sa vada daca i-a pus banii...nu aveti nici o reteta buna de salam de biscuiti? m-am hotarat ce prajituri fac de sarbatori yami.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 14 2009, 04:28 PM) *
dupa cum v-am zis azi la 1 i-am dat dovlecel cu galbenus, in care i-am pus pentru prima oara painica. fetelor, a mancat Edi al meu....la greu. am fost nevoita sa-i dau 2 portii, ca tare mult i-a placut. si cand ii puneam eu painica in a 2a portie, sa-l fii vazut ce lingea el masuta pe unde picase oleaca de pireu liwlol.gif apoi baga degetelele in pireul de pe masa, si le lingea....am raaaas la greu liwlol.gif asa ca, saru-mana Andreea de ideea cu painea, a avut super-mega-succes la noi.
fetelor, voi va vaitati cu kg in plus, eu ma vait cu kg in minus. am acum cu vreo 2 kg mai putin decat inainte sa raman gravida sad.gif asa ca, cine se ofera sa-mi dea si mie niste kg??? pleaseeee

ma bucur ca a papat Edi eusa_clap.gif tzuc.gif iti dau eu de la mine...vrei?cum vrei sa ti le trimit prin posta sau prin curier? platesc eu transportu numai sa ajunga la tine liwlol.gif
dani80
QUOTE(raisa @ Dec 15 2009, 04:06 PM) *
gagicciiiiiiiiiiiiiiiiii am slabit 4kggggggg in2zile super.gif super.gif nu-mi vine sa cred...aveam 79 si acu am 75 bananab.gif ...m-am cantarit pe ambele cantare ca nu-mi venea sa cred si prima oara l-am pus pe sot sa se uite ca nu aveam curaj ...nu degeaba ma simt eu lesinata liwlol.gif in dimineata asta am avut voie o felie de paine prajita am savurat-o din plin si era neagra, si la noi ninge si totul e alb...raisa e mult mai bine nu mai are febra si zambeste se alinta bineinteles ca mai si plange si mai e maraita dar oricum fata de ieri e mai bine si a papat masa de dimineata bine acu imi beau cafelutza,raisa doarme si tati s-a dus sa vada daca i-a pus banii...nu aveti nici o reteta buna de salam de biscuiti? m-am hotarat ce prajituri fac de sarbatori yami.gif


Uauuu!!! Felicitari Andreea! Esti tanara si organismul a reactionat foarte bine la dieta! Eu abia in 2 luni am dat jos 4 kg cu foamete, insa din pacate nu am perseverat...
Aveam eu de la maica-mea o reteta de salam de biscuiti, ca am facut si eu in urma cu ceva timp...cum o gasesc o transcriu...
Bravo inca o data trandafir.gif
irinuk
QUOTE(raisa @ Dec 15 2009, 04:06 PM) *
gagicciiiiiiiiiiiiiiiiii am slabit 4kggggggg in2zile super.gif super.gif nu-mi vine sa cred...aveam 79 si acu am 75 bananab.gif ...m-am cantarit pe ambele cantare ca nu-mi venea sa cred si prima oara l-am pus pe sot sa se uite ca nu aveam curaj ...nu degeaba ma simt eu lesinata liwlol.gif in dimineata asta am avut voie o felie de paine prajita am savurat-o din plin si era neagra, si la noi ninge si totul e alb...raisa e mult mai bine nu mai are febra si zambeste se alinta bineinteles ca mai si plange si mai e maraita dar oricum fata de ieri e mai bine si a papat masa de dimineata bine acu imi beau cafelutza,raisa doarme si tati s-a dus sa vada daca i-a pus banii...nu aveti nici o reteta buna de salam de biscuiti? m-am hotarat ce prajituri fac de sarbatori yami.gif

uauuuuu felicitari oFloare1.gif oFloare1.gif
ce prajituri faci Andreea?
aaa si te intrebam pe aici despre ce fel de scutece vorbeai la "mamici de martie"?is bune?
aveam si eu o teteta dar sa o caut si op scriu.
raisa
QUOTE(dani80 @ Dec 15 2009, 03:04 PM) *
Uauuu!!! Felicitari Andreea! Esti tanara si organismul a reactionat foarte bine la dieta! Eu abia in 2 luni am dat jos 4 kg cu foamete, insa din pacate nu am perseverat...
Aveam eu de la maica-mea o reteta de salam de biscuiti, ca am facut si eu in urma cu ceva timp...cum o gasesc o transcriu...
Bravo inca o data trandafir.gif

da si pe mine m-a surprins organismu meu ce receptiv e...aseara imi zicea sotu sa stii ca ai slabit dar eu am zis ca glumeste dar se pare ca testu cantarului a confirmat...oricum daca mai dau jos inca5kg pana in ziua a7a apoi intrerup ca nu vreau sa fie nici prea brusc sa dau prea multe deodata...si apoi o reiau peste un an ca atunci am voie...astept retete

QUOTE(irinuk @ Dec 15 2009, 03:15 PM) *
uauuuuu felicitari oFloare1.gif oFloare1.gif
ce prajituri faci Andreea?
aaa si te intrebam pe aici despre ce fel de scutece vorbeai la "mamici de martie"?is bune?
aveam si eu o teteta dar sa o caut si op scriu.

pai toate care le fac acu le fac pentru prima oara ca m-am saturat de cele vechi asa ca o sa fac:kinder pingui,rafaelo,saleuri(saratele),salam de biscuiti si prajitura cu biscuiti si iaurt...asta cu iaurt o fac ca sta la frigider si e racoroasa si buna la stomac dupa atata papa greoaie...si tort de revelion,cam asta...si mai am una prajitura snikers dar sa vad daca se termina astea o sa o fac de revelion daca nu nu...
apropo de scutece am dat comanda pe net de 2feluri ca sa vad care sunt mai bune,si am luat MAMIA si MOMMI si mai bune sunt MAMIA si sunt mult mai ieftine ca pampers...un bax de 80 de bucati e 48 de lei plus transport ajunge cam 60lei deci cam cu 20lei mai putin decat cele pampers floare2.gif
dani80
Apropo de scutece... noi am trecut pe happy ca am zis ca iesim mai ieftin... dar adevarul e ca pampers sunt cele mai bune- parerea mea smile.gif prin happy reuseste sa se ude, intr-o dimineata m-am trezit cu ea uda toata si asa poate raci...plus ca si kk iese prin ele nu stiu cum, nu foarte mult dar se pateaza... asa ca trecem din nou pe pampers.
raisa
QUOTE(dani80 @ Dec 15 2009, 04:37 PM) *
Apropo de scutece... noi am trecut pe happy ca am zis ca iesim mai ieftin... dar adevarul e ca pampers sunt cele mai bune- parerea mea smile.gif prin happy reuseste sa se ude, intr-o dimineata m-am trezit cu ea uda toata si asa poate raci...plus ca si kk iese prin ele nu stiu cum, nu foarte mult dar se pateaza... asa ca trecem din nou pe pampers.

la mine cand era mica si facea caca moale in pampers se murdarea de caca pana la gat si avea scutece pampers dar acu si asa caca face numai la olita iar pisu nu iese prin scutecele astea..si folosesc 2-3pampersi intr-o zi ca face pisu cam de 3-4 ori la olita
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Dec 15 2009, 02:06 PM) *
gagicciiiiiiiiiiiiiiiiii am slabit 4kggggggg in2zile super.gif super.gif nu-mi vine sa cred...aveam 79 si acu am 75 bananab.gif ...m-am cantarit pe ambele cantare ca nu-mi venea sa cred si prima oara l-am pus pe sot sa se uite ca nu aveam curaj ...nu degeaba ma simt eu lesinata liwlol.gif in dimineata asta am avut voie o felie de paine prajita am savurat-o din plin si era neagra, si la noi ninge si totul e alb...raisa e mult mai bine nu mai are febra si zambeste se alinta bineinteles ca mai si plange si mai e maraita dar oricum fata de ieri e mai bine si a papat masa de dimineata bine acu imi beau cafelutza,raisa doarme si tati s-a dus sa vada daca i-a pus banii...nu aveti nici o reteta buna de salam de biscuiti? m-am hotarat ce prajituri fac de sarbatori yami.gif

suuuuuper. felicitari Andreea. chiar ca a dat rezultat cura.
chiar acum ma uit la frumusete pe muchie de cutit, si e un tip care a slabit 108 kg in cateva luni. doamne, dar saracul cum a ramas...ii curg pieile pe el.
Andreea eu zic sa incerci si cu niste exercitii, ca sa capete pielea si fermitate. oricum esti de admirat hi.gif
ce ma bucur ca Raisa e mai bine...
si la noi a nins azi la greu. si ce credeti ca a facut zuza de mine? am iesit cu el afara. sa-l fulguiasca si pe el pe nasuc tongue.gif taaare mult i-a placut. avea un ras mirat asa, nici nu stiu cum sa-l explic.
catalina_tgv
auzi Andreea? ai postat pe blogul tau retetele pentru kinder pingui, rafaelo...? ca tare as vrea sa fac si eu. mi-a plouat in gura numai cand am citit denumirile.
catalina_tgv
fetelor am uitat sa va spun ca maine vine scumpul meu sot. oooo abia astept...as vrea sa ma duc si eu cu Edi la aeroport sa-l luam, dar astia la meteo zic c-o sa ninga la greu si maine.
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 15 2009, 11:16 PM) *
fetelor am uitat sa va spun ca maine vine scumpul meu sot. oooo abia astept...as vrea sa ma duc si eu cu Edi la aeroport sa-l luam, dar astia la meteo zic c-o sa ninga la greu si maine.

intalnire placuta partners.gif si o vacanta si mai placuta ! Ma bucur pt voi!
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 15 2009, 11:12 PM) *
auzi Andreea? ai postat pe blogul tau retetele pentru kinder pingui, rafaelo...? ca tare as vrea sa fac si eu. mi-a plouat in gura numai cand am citit denumirile.

daa si eu vreau retetele tale!
irinuk
Salam de biscuiti
1. 250g zahar se freaca cu 4 galbenusuri, se adauga 200g unt moale, cacao, 1/2kg biscuiti, rahat si nuci. Se ruleaza compozitia si se da prin biscuiti sfaramati. Se pune in ceolofan si se da la rece.
2. 1kg biscuiti, 500g zahar, 2 cani apa, 5lg cacao, 300g margarina. Se face un sirop mai gros din zahar si cacaoa se ia de pe foc si se pune margarina. Se agauga biscuitii, esenta rom nuci si rahat taiat cubulete. Se pune la rece in ceolofan.
3. 10 linguri lapte, 200g zahar, 1 pachet margarina sau unt, rahat, nuci, mirodenii, 30 biscuiti.
Se topeste margarina se se toarna peste: biscuitii uscati la cuptor si sfaramati, amestecati cu zaharul topit in lapte, rahatul bucatele, nucile uscate si decojite apoi taiate bucatele si cacaoa. Se amesteca toate , se pun in ceolofan, se leaga si se da la rece.


Cam asta e tot ce am eu. Spor si astept si ale tale retete.
catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Dec 15 2009, 09:26 PM) *
intalnire placuta partners.gif si o vacanta si mai placuta ! Ma bucur pt voi!

saru'mana oFloare1.gif
teoretic el trebuia sa vina saptamana viitoare in tara, dar pleaca mai devreme ca sa fie alaturi de mine de ziua mea rolleyes.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Dec 15 2009, 09:12 PM) *
auzi Andreea? ai postat pe blogul tau retetele pentru kinder pingui, rafaelo...? ca tare as vrea sa fac si eu. mi-a plouat in gura numai cand am citit denumirile.

nu le-am postat ca nu am poze dak ink nu le-am facut dar daca vrei ti le dau pe mess id meu e brunetaaa_1 sunt super oricum ...in seara asta am facut pangrissini la sot dar eu nu am papat...
raisa
QUOTE(irinuk @ Dec 15 2009, 09:39 PM) *
Salam de biscuiti
1. 250g zahar se freaca cu 4 galbenusuri, se adauga 200g unt moale, cacao, 1/2kg biscuiti, rahat si nuci. Se ruleaza compozitia si se da prin biscuiti sfaramati. Se pune in ceolofan si se da la rece.
2. 1kg biscuiti, 500g zahar, 2 cani apa, 5lg cacao, 300g margarina. Se face un sirop mai gros din zahar si cacaoa se ia de pe foc si se pune margarina. Se agauga biscuitii, esenta rom nuci si rahat taiat cubulete. Se pune la rece in ceolofan.
3. 10 linguri lapte, 200g zahar, 1 pachet margarina sau unt, rahat, nuci, mirodenii, 30 biscuiti.
Se topeste margarina se se toarna peste: biscuitii uscati la cuptor si sfaramati, amestecati cu zaharul topit in lapte, rahatul bucatele, nucile uscate si decojite apoi taiate bucatele si cacaoa. Se amesteca toate , se pun in ceolofan, se leaga si se da la rece.
Cam asta e tot ce am eu. Spor si astept si ale tale retete.

pai asta e ca gasesc n variante si eu vreau una care sa-mi iasa sigur si sa fie cea mai buna si nush pe care sa o aleg doh.gif retetele vi le dau pe mess ca sa va dau si pozele pe etape sa intelegeti mai bine
raisa
fetele cred ca stiu ce are raisa...nu cred ca e doar de la dinti...eu cred ca are enterocolita pentru ca are toate simptomele adica:bolboroseli,febra,diaree si gaze urat mirositoare,scaun apos cu mucus mai nou,greturi si varsaturi,semne de deshidratare sete...deci azi la 13 ma duc la doctor ca atunci incepe programu si daca imi zice iar ca nu are nimic fac ca un taur infuriat mad.gif spada.gif la 4:30 s-a innecat iar prin somn cu flegma si am sarit drepti amandoi cand am auzit,a scos flegma aia,vai i se contracta burtica tare si nu reusea sa respire groazniccccccc...ma sui in cap la doctor maine daca nu-mi da ce-i trebe wife.gif am niste nervi tre sa diagnosticheze mama copilu ca doctorii nu sunt in stare in puiiiiiii mei pentru ce sula mea au mai facut facultate 15 000 de ani spada.gif
catalina_tgv
offfff....ce rau imi pare de Raisuca crybaby.gif . nici Edi n-a dormit bine, dar nici nu pot sa ma mai vait, in comparatie cu ce-ati patit voi azi-noapte....eu sunt mic copil.
sper sa-si revina puiuta cat mai repede.
raisa
neatza mamici...raisa s-a innecat iar si dadea sa vomite pe la 10:30 si era cu fata in sus in pat am luat-o repede a vomat numai apa saraca vai nu mai pottttt sa o vad asa...se sperie cand vede ca nu poate voma printre vomat i-am dat 5ml de metoclopramid ca aveam sentimentu ca nu se mai termina si daca nu se oprea sunam la 112...pe la 12 incep sa o imbrac sa mergem la doctor...sper sa reziste gaza pana mergem...am niste nervi pe doctor si imi plange sufletu cand o vad cum se chinuie crybaby.gif daca descoperea luni cand am fost la el nu ajungea atat de grav chiar acu spada.gif
kyky
Neata, mamici!
in primul rand imi pare rau sa aud ca Raisa e bolnava. ii dorim multa sanatate si sa ii dea dr ceea ce are nevoie.
Andreea, daca nu i-ai dat antibiotic, sa-i recoltezi cacuta si urina si sa-i faci niste analize. deja ai enumerat prea multe simptome. s-ar putea sa fie altceva. si Cata a fost diagnosticat cu enterocolita, dar nu a avut decat febra, diaree si putin de tot a varsat.
nu am apucat sa citesc din urma, doar aceasta pagina, dar recuperez eu.
ne pare rau ca nu am fost pe aici. in week-end am fost plecati la deal - munte cum ii spun eu, pe langa Buzau, la o oaza de liniste unde nu aveam retea la mobil si nici cablu la TV. a fost super. iar de cand m-am intors a avut nevoie tati de conexiune, asa ca nu am putut sa zic nimic. am incercat sa lucrez, dar nu am avut nicio sansa.
si cata a avut scaunele putin cam moi, asa ca luni a luat 2 hidrasec si ceai de menta, iar de ieri mancare de regim. de ieri dimineata nu a mai iesit deloc, sa speram ca va fi ok. nu m-am dus la doctor, caci febra nu a facut, dar i-am dat nurofen preventiv caci a fost putin cam frig unde am fost plecati.
bafta mamici!
raisa
QUOTE(kyky @ Dec 16 2009, 12:43 PM) *
Neata, mamici!
in primul rand imi pare rau sa aud ca Raisa e bolnava. ii dorim multa sanatate si sa ii dea dr ceea ce are nevoie.
Andreea, daca nu i-ai dat antibiotic, sa-i recoltezi cacuta si urina si sa-i faci niste analize. deja ai enumerat prea multe simptome. s-ar putea sa fie altceva. si Cata a fost diagnosticat cu enterocolita, dar nu a avut decat febra, diaree si putin de tot a varsat.
nu am apucat sa citesc din urma, doar aceasta pagina, dar recuperez eu.
ne pare rau ca nu am fost pe aici. in week-end am fost plecati la deal - munte cum ii spun eu, pe langa Buzau, la o oaza de liniste unde nu aveam retea la mobil si nici cablu la TV. a fost super. iar de cand m-am intors a avut nevoie tati de conexiune, asa ca nu am putut sa zic nimic. am incercat sa lucrez, dar nu am avut nicio sansa.
si cata a avut scaunele putin cam moi, asa ca luni a luat 2 hidrasec si ceai de menta, iar de ieri mancare de regim. de ieri dimineata nu a mai iesit deloc, sa speram ca va fi ok. nu m-am dus la doctor, caci febra nu a facut, dar i-am dat nurofen preventiv caci a fost putin cam frig unde am fost plecati.
bafta mamici!

merci mult...am citit pe net simptomele enterocolitei si erau exact cele enumerate de mine si atunci mi-am dat seama ca asta are ca spunea exact ce are raisa...nu i-am dat antibiotic deocamdata dar am citit ca antibiotic se da doar la formele mai grave intai se incearca fara poate ii trece...asa e? ca stiu ca acu doctorii foarte rapid dau antibiotic desi uneori nu e chiar necesar...tre sa imi dea antispasmice,electroliti,antiemetice, si ce o mai fi nevoie...saraca a adormit de o ora si o las sa se trezeasca si apoi mergem ca e franta daca nu a putut dormi...tie ce tratament ti-a dat lui Cata la enterocolita?
catalina_tgv
Andreea ce ti-a zis doctorul? ce i-a prescris Raisei? ea se simte mai bine?
kyky
QUOTE(raisa @ Dec 16 2009, 02:50 PM) *
merci mult...am citit pe net simptomele enterocolitei si erau exact cele enumerate de mine si atunci mi-am dat seama ca asta are ca spunea exact ce are raisa...nu i-am dat antibiotic deocamdata dar am citit ca antibiotic se da doar la formele mai grave intai se incearca fara poate ii trece...asa e? ca stiu ca acu doctorii foarte rapid dau antibiotic desi uneori nu e chiar necesar...tre sa imi dea antispasmice,electroliti,antiemetice, si ce o mai fi nevoie...saraca a adormit de o ora si o las sa se trezeasca si apoi mergem ca e franta daca nu a putut dormi...tie ce tratament ti-a dat lui Cata la enterocolita?

mi-a dat nurofen cu panadol alternativ ptr febra, lapte fara lactoza, antibiotic si regim, asta mi-a dat de la spital unde nu am vrut sa raman.. apoi am mai vb cu o cunostinta si mi-a spus ca tre sa-l hidratez f bine si mi-a dat sa-i dau prolyte, ceai de menta indulcit cu glucoza, calciu carbonic sfaramat si pus in ceai. de asemenea, regimul e f important ca sa i se inchege scaunul.
sa ne spui ce ti-a zis doctorul.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.