Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
loredana03
QUOTE(mammi @ Feb 1 2009, 08:30 PM) *
buna seara, dragi mamici!
multumim mult pentru felicitari!
tzuc.gif
mammi e inca in perioada de recuperare! sambata am fost la doctor si ne-a scos firele de la operatie si se pare ca suntem din ce in ce mai bine! problema o reprezinta colul care s-a cam grabit sa se inchida asa ca a trebuit sa continuam tratamentul cu antibiotice!
operatia mai doare inca, mai ales atunci cand il tin pe bebe mult in brate!
a trecut deja o saptamana de la venirea pe lume a printisorului meu, asa ca m-am gandit sa va aratam cat de mare ne-am facut!







pupam dulce un baietel frumos si mare
nynaelena
QUOTE(shanty @ Feb 1 2009, 07:56 PM) *
cartea se numeste "Nasterea fara dureri"
si indicatiile sunt bune pt travaliu, intr-adevar.....daca nasti prin cezariana...refacere rapida!!!!!!!
Aaa, inca ceva pt cele care nasteti prin cezariana: sa nu va speriati daca nu va vine laptele instantaneu si nu aveti ce sa-i dati lui BB la prima masa; avand in vedere ca nu e o nastere naturala, s-ar putea sa dureze cateva ore sau chiar o zi. Tineti-l la pieptul vostru, sa va simta aproape si o sa fie OK.
si am mai citit ca BB cand ies au mare nevoie de somn si mai putin de papa, asa ca s-ar putea sa nu vrea sa pape. plus ca amestecul ala de glucoza pe care i-l dau in spital e foarte satios si greu digerabil si ii ia vreo 4-5 ore sa-l digere, in comparatie cu laptele matern, care se digera in 2-3 ore...
stiu ca finuta mea era disperata in primele zile ca bebelina ei dormea tot timpul si nu papa de la ea, si ei nu ii venea laptele.....si toate cele.... doh.gif
si dupa 2-3 zile, cand a ajuns acasa, avea de dat si la altii si BB papa cu o pofta........


notworthy.gif Merci de sfaturi. Am mai auzit ca lapteel vine mai greu si mi-am promis ca o sa incerc orice sa il fac sa pape de la mine si nu formula macar cateva luni. bananab.gif
Cartea de la ce editura e? De unde ai cump? rolleyes.gif
nynaelena
Felicitari mammi pentru asa frumusete de baiat! Pare grasunel, s-a nascut maricel , nu?
floare2.gif
shanty
QUOTE(Gabilou @ Feb 1 2009, 09:52 PM) *
Shanty, imi place patutul!
Dar eu am citit in Ioana copiilor , nr. de februarie(p. 20), ca nu e bine sa asezi patutul langa geam. Citeste si tu! partners.gif

din pacate, la mine camera e destul de mica si nu prea am alt loc in care sa il pun..... sad.gif
stiu ca e de evitat, dar n-am incotro. oricum, curent nu e sigur si de deschis se deschide celalat geam, si o sa-l deschid cand nu e BB in camera....asta e!
shanty
mammi, ai o scumpete de baietel!!!!
multi pupici de la noi si sa cresteti mari si sanatosi!! oFloare.gif tzuc.gif
shanty
QUOTE(nynaelena @ Feb 1 2009, 11:38 PM) *
notworthy.gif Merci de sfaturi. Am mai auzit ca lapteel vine mai greu si mi-am promis ca o sa incerc orice sa il fac sa pape de la mine si nu formula macar cateva luni. bananab.gif
Cartea de la ce editura e? De unde ai cump? rolleyes.gif

mai, cartea o am de la o prietena, xerox si am si scanat-o
nu stiu cat iti mai e de folos acum, la sfarsit, dar daca vrei, ti-o trimit
ninina
Shanty draga mea...mai ai putin si iti ti puisorul in brate bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Nastere usoara iti doresc.... tzuc.gif hug.gif
patutu lui bebe e tare fain.... oFloare1.gif
oanamarya11
QUOTE(shanty @ Feb 1 2009, 08:07 PM) *
fetelor, aseara mi-am montat si eu, in sfarsit patutul!!!!!!! bananab.gif bananab.gif bananab.gif
cam asa arata, fara "ornamente"

imi lace la nebunie ca e la nivelul patului meu salteluta si nu i-am pus inca gratiile dinspre mine, ca sa il pot alapta fara sa il deranjes sprea mult, doar il trag langa mami in patut si il "mufez" (asa zice sotul meu in gluma tongue.gif )

Exact asa ii si al meu patut.Are 3 nivele si pot sa il folosesc pana la 6 ani. tongue.gif
oanamarya11
mammi sa va traiasca baietelul! sa creasca mare si sanatos.
Si noi mai avem de asteptat inca o saptamana, cand se hotaraste jucaus.gif sa vina rolleyes.gif .
nynaelena
QUOTE(shanty @ Feb 1 2009, 11:59 PM) *
mai, cartea o am de la o prietena, xerox si am si scanat-o
nu stiu cat iti mai e de folos acum, la sfarsit, dar daca vrei, ti-o trimit

Mi s-a parut foarte interesant ce ai citit tu in cartea aia si vroiam sa o cumpar si eu, de fapt vroiam sa o fac si cadou pt o colega de facultate care e insarcinata in 6 saptamani. gravida.gif
kyky
QUOTE(shanty @ Feb 1 2009, 11:59 PM) *
mai, cartea o am de la o prietena, xerox si am si scanat-o
nu stiu cat iti mai e de folos acum, la sfarsit, dar daca vrei, ti-o trimit


salutare!

si eu as vrea cartea, chiar daca mai e putin pana la nastere, nu stii niciodata cand va vaeni, asa ca mai bine sa fie. am sa-ti trimit un PM cu adresa de mail.
dar mai aveam o nedumerire. crezi ca in spital vom putea lua noi medicamente de capul nostru? si eu stiam caci calciu favorizeaza contractiile, e o modalitate de a provoca nasterea.
mersi frumos.
frumos si patutul. am aceeasi problema cu geamul, dar banuiesc ca ii pui si niste aparatoare la patut si va fi ferit si prin ele. te superi daca te intreb ce dimensiuni are? eu am patutul si nu reusesc sa gasesc saltea pe masura. daca poti sa-mi spui de unde ai luat, as aprecia. mersi.
ai grija de burtica.
lucy
buna fetelor, din cate am vazut ati fost foarte active si asta ma bucura, va multumesc pentru gandurile bune si asa cum mi-am dorit am un baietel sanatos si viguros
a luat nota 10 la nastere, 3 kg, 51 cm, si un mancau ce n-ati vazut, a fost greu la inceput pentru mine dupa operatie pt ca am avut o hemoragie f mare si in loc sa stau 45 min in operatie am stat 90 min, am pierdut mult sange din cauza trombofiliei, si am avut anemie in rest durerile de operatie pe care le suportam pt bebitul meu, cand deveneau mai puternice ceream un calmant si era mai bine
la spital ce sa va spun chiar nu am avut probleme, cu asistentele sau infirmierele, nu am impins bani in buzunarele lor, si daca le rugam ceva imediat sareau in ajutor asta cu privire la etajul de cezariene si la bebei,
acum sunt la mama mea acasa si ma ajuta ea cu bebelul,
bebe este f cuminte mananca si doarme, noaptea se trezeste doar o data pe la ora 1 si apoi la ora 6 dimineata, e cuminte si nazdravan cu privire la manute , acum doua zile cand m-am trezit la 9 dimineata si eu si mama ne-am speriat ingrozitor baiatul meu cu mana scoasa din body, si scutec, si cu ea goala pe afara, ne-am inchinat si eu si mama ce forta a avut sa scoata manuta, i-am facut poze si l-am filmat era asa haios ,
va las mai intru cand mai pot
pupici
astept intrebarile voastre
Gabilou
Mammi,Lucy, bine ati revenit!
Sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi!
Mammi , puiul tau e un scump si are degete de pianist. Sa dea Domnul sa fie talentat ca sa aibe viitorul asigurat.
shanty
QUOTE(nynaelena @ Feb 2 2009, 02:23 AM) *
Mi s-a parut foarte interesant ce ai citit tu in cartea aia si vroiam sa o cumpar si eu, de fapt vroiam sa o fac si cadou pt o colega de facultate care e insarcinata in 6 saptamani. gravida.gif


QUOTE(kyky @ Feb 2 2009, 11:47 AM) *
si eu as vrea cartea, chiar daca mai e putin pana la nastere, nu stii niciodata cand va vaeni, asa ca mai bine sa fie. am sa-ti trimit un PM cu adresa de mail.
dar mai aveam o nedumerire. crezi ca in spital vom putea lua noi medicamente de capul nostru? si eu stiam caci calciu favorizeaza contractiile, e o modalitate de a provoca nasterea.
mersi frumos.
frumos si patutul. am aceeasi problema cu geamul, dar banuiesc ca ii pui si niste aparatoare la patut si va fi ferit si prin ele. te superi daca te intreb ce dimensiuni are? eu am patutul si nu reusesc sa gasesc saltea pe masura. daca poti sa-mi spui de unde ai luat, as aprecia. mersi.
ai grija de burtica.


cum sa nu va trimit!
dati-mi adresele de mail si va trimit repede repede, sa apucati sa o cititi un pic inainte sa vina BB (are multe poze cu exercitii, asa ca se citeste repede) wink.gif
kyky, nu stiu daca in spital ne lasa cu medicamente de capul nostru, dar stiu ca travaliul poate dura mai mult si mie doctorul mi-a zis sa nu fug repede la spital, cand incept contractiile, ca nu o sa ma bage in seama si o sa ma lase in salon pana ajung contractiile la intensitatea dorita. asa ca o sa incerc sa stau acasa pana ajung la contractii mai lungi, de 1-2 min, si mai dese (< juma' de ora...) si in timpul asta o sa iau vitaminele cu pricina. de asemenea, o sa fiu pregatita, in caz ca ma internez si nu ma baga nimeni in seama la inceputul travaliului........... cam asa ma gandesc
prietena mea care mi-a dat cartea mi-a spus ca ei i-au fost de folos. i s-a rupt apa seara pe la 7 si s-a dus imediat in spital, dar nu avea dilatatie si au lasat-o in sala de travaliu si si-a luat singura vitaminele, ca alea de dilatare i le-a dat mai tarziu....a nascut pe la 4 dimineata

cu patutul si geamul...asta e.....ne adaptam......ca n-am ce face....
dimensiunile sunt 140x70 si salteaua am comandat-o de unde am luat si patutul. dar am vazut mai multe site-uri de unde poti comanda
eu am dat 150 ron, pe la altii am vazut intre 150 si 200
e de aia de cocos, dar nu m-a impresionat. cred ca atunci cand se face mai mare ii iau una de la domus flex. au pe dimensiunile astea si este pre 170 - 200 ron....

shanty
Bun venit calduros pentru David Nicolae!!! Pupici multi si sa fiti sanatosi!

Mamici de februarie 2009

1. floricel – 30.12.2008 barza.gif (11)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (26) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 23.01.2009 barza.gif (14) David Nicolae (3000 g)
4. mammi – 24.01.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
7. raisa – 07.02.2009 fetita.gif
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
16. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
17. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
18. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
18. rocks – 20.02.2009 barza.gif
20. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
21. shanty – 21.02.2009 barza.gif
22. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
23. alinush – 26.02.2009 barza.gif
24. dudix77 – 26.02. 2009
25. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
27. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

astazi ii tinem pumnii Raisei, sa nu aiba emotii si sa se pregateasca pentru venirea pe lume.....maine va fi o zi mare pentru amandoua raisele........
alinusch
Felicitari lucy,asteptam sa ne dai vesti ca nu stiam cum a decurs operatia mai ales ca ai avut atatea probleme.Ma bucur mult ca bb e sanatos si ca sunteti amandoi bine.Te asteptam cu poze.
mammi ai un baietel ff frumos sa-ti traiasca.
Shanty mi se pare mie sau ai geamurile aburite,daca da cumpara-ti un desumidificator ca nu e bine ptt bb sa fie prea multa umezeala,poate face fel si fel de afectiuni respiratorii.sau mai simplu,daca ai aer conditionat da-i drumul pe caldura ca scoate si umezeala.Ai mei stau intr-un apartament spre nord si tot asa e o umezeala de innebunesti si din cauza asta sora mea a avut ceva pb cand era mica.

Azi mi-am facut bagajul si in timp ce-l faceam m-au luat niste emotii...voi cum sunteti,cum va simtiti inaintea marelui eveniment?mie nu-mi vine sa cred ca am ajuns la mamici de feb si ca nu mai sunt alte mamici inaintea noastra.Maine naste si raisa,pana acum toate mamicile au nascut prin cezariana,asteptam si mamici cu nastere normala sa ne impartaseasca din experienta lor.Eu inca nu m-am decis 100%.
VA pup. partners.gif
Kris&Robert
QUOTE(shanty @ Feb 1 2009, 11:58 PM) *
mammi, ai o scumpete de baietel!!!!
multi pupici de la noi si sa cresteti mari si sanatosi!! oFloare.gif tzuc.gif


QUOTE(oanamarya11 @ Feb 2 2009, 02:15 AM) *
mammi sa va traiasca baietelul! sa creasca mare si sanatos.
Si noi mai avem de asteptat inca o saptamana, cand se hotaraste jucaus.gif sa vina rolleyes.gif .


QUOTE(Gabilou @ Feb 2 2009, 02:41 PM) *
Mammi,Lucy, bine ati revenit!
Sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi!
Mammi , puiul tau e un scump si are degete de pianist. Sa dea Domnul sa fie talentat ca sa aibe viitorul asigurat.


multumim mult pentru complimente!
nastere usoara pentru mamicile care urmeza sa nasca! sa dea DD sa aveti laptic mult si bun pentru bebei!
vickys22
Buna mamicilor! De mult nu am mai scris pe aici si asta pentru ca am fost in curatenie generala cu varuit cu tot (ne pregatim si camera copilului) iar calculatorul a fost deconectat.Dupa aceasta curatenie am avut o raceala f. puternica cum n-am avut niciodata acum mi-a trecut...

Am citit aproape fiecare pagina si vreau sa felicit toate mamele care au nascut, ma bucur foarte mult alaturi de ele , sa aibe niste copii sanatosi si voiosi.(toate pozele cu bebei le-am admirat :cat de frumosi sunt...) bb.gif

Nici eu nu mai am mult pana sa nasc: joi pe 5 feb ma duc la un ultim control si atunci ma programeaza pentru cezariana(de abia astept) Am o mare problema cu somnul :noaptea nu ma pot odihni si am o mancarime de talpi si palme ce n-am vazut...
Zice ca este din cauza incetinirii functiilor ficatului si ca imi va trece dupa ce voi naste.

Va salut si va pup dulce pe toate, astept sa mai citesc de sentimentele si trairile voastre. tzuc.gif





shanty
QUOTE(alinusch @ Feb 2 2009, 04:07 PM) *
Shanty mi se pare mie sau ai geamurile aburite,daca da cumpara-ti un desumidificator ca nu e bine ptt bb sa fie prea multa umezeala,poate face fel si fel de afectiuni respiratorii.sau mai simplu,daca ai aer conditionat da-i drumul pe caldura ca scoate si umezeala.Ai mei stau intr-un apartament spre nord si tot asa e o umezeala de innebunesti si din cauza asta sora mea a avut ceva pb cand era mica.

da, alinusch, am ceva probleme semnificative cu umiditatea........nu stiu cat e, dar cred ca o sa imi iau un aparat de masurat, ca uneori zici ca sunt in padurea tropicala...... sad.gif
mi-am luat si dezumidificator, dar nu prea face fata, desi scoate ceva apa saracul......daca nu e cu minus afara e OK, dar daca scade temperatura, imi "ploua" in casa.........
aparat de aer conditionat nu am, ca-s alergica si nu prea le suport.......s-ar putea sa montez totusi unul pe hol la vara, cand se face cuptor (stau la etajul 4)......
oricum, sper sa fie Ok BB si sa nu-mi mosteneasca toate "defectele" (sunt alergica si am si bronsita asmatiforma) si pt umiditate am luat si un calorifer electric (stiu ca astea sunt "renumite" ca usuca aerul si toata lumea cauta umidifcatoare - ironic, nu? - la mine poate se anuleaza reciproc..........)
shanty
Mamici de februarie 2009

1. floricel – 30.12.2008 barza.gif (11) Ali (2660 g)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (27) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 23.01.2009 barza.gif (14) David Nicolae (300 g)
4. mammi – 24.01.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
7. raisa – 07.02.2009 fetita.gif
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. oanamarya11 – 15.02.2009 fetita.gif
16. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
17. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
18. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
19. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
20. rocks – 20.02.2009 barza.gif
21. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
22. shanty – 21.02.2009 barza.gif
23. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
24. alinush – 26.02.2009 barza.gif
25. dudix77 – 26.02. 2009
26. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
28. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

scuze, luasem o listuta mai veche.......
nynaelena
QUOTE(shanty @ Feb 2 2009, 02:42 PM) *
cum sa nu va trimit!
dati-mi adresele de mail si va trimit repede repede, sa apucati sa o cititi un pic inainte sa vina BB (are multe poze cu exercitii, asa ca se citeste repede) wink.gif
kyky, nu stiu daca in spital ne lasa cu medicamente de capul nostru, dar stiu ca travaliul poate dura mai mult si mie doctorul mi-a zis sa nu fug repede la spital, cand incept contractiile, ca nu o sa ma bage in seama si o sa ma lase in salon pana ajung contractiile la intensitatea dorita. asa ca o sa incerc sa stau acasa pana ajung la contractii mai lungi, de 1-2 min, si mai dese (< juma' de ora...) si in timpul asta o sa iau vitaminele cu pricina. de asemenea, o sa fiu pregatita, in caz ca ma internez si nu ma baga nimeni in seama la inceputul travaliului........... cam asa ma gandesc
prietena mea care mi-a dat cartea mi-a spus ca ei i-au fost de folos. i s-a rupt apa seara pe la 7 si s-a dus imediat in spital, dar nu avea dilatatie si au lasat-o in sala de travaliu si si-a luat singura vitaminele, ca alea de dilatare i le-a dat mai tarziu....a nascut pe la 4 dimineata

cu patutul si geamul...asta e.....ne adaptam......ca n-am ce face....
dimensiunile sunt 140x70 si salteaua am comandat-o de unde am luat si patutul. dar am vazut mai multe site-uri de unde poti comanda
eu am dat 150 ron, pe la altii am vazut intre 150 si 200
e de aia de cocos, dar nu m-a impresionat. cred ca atunci cand se face mai mare ii iau una de la domus flex. au pe dimensiunile astea si este pre 170 - 200 ron....


notworthy.gif Multumesc pentru raspuns.Adresa mea este: elenabarsan2008@yahoo.com. Abea astept sa citesc. Zilele astea am stat si am deverat multe articole de genul asta. jucaus.gif
Dragi mamici daca mai stiti vreo carte eventual cu lucruri despre nou-nascuti astept recomandari floare2.gif
nynaelena
QUOTE(lucy @ Feb 2 2009, 01:45 PM) *
buna fetelor, din cate am vazut ati fost foarte active si asta ma bucura, va multumesc pentru gandurile bune si asa cum mi-am dorit am un baietel sanatos si viguros
a luat nota 10 la nastere, 3 kg, 51 cm, si un mancau ce n-ati vazut, a fost greu la inceput pentru mine dupa operatie pt ca am avut o hemoragie f mare si in loc sa stau 45 min in operatie am stat 90 min, am pierdut mult sange din cauza trombofiliei, si am avut anemie in rest durerile de operatie pe care le suportam pt bebitul meu, cand deveneau mai puternice ceream un calmant si era mai bine
la spital ce sa va spun chiar nu am avut probleme, cu asistentele sau infirmierele, nu am impins bani in buzunarele lor, si daca le rugam ceva imediat sareau in ajutor asta cu privire la etajul de cezariene si la bebei,
acum sunt la mama mea acasa si ma ajuta ea cu bebelul,
bebe este f cuminte mananca si doarme, noaptea se trezeste doar o data pe la ora 1 si apoi la ora 6 dimineata, e cuminte si nazdravan cu privire la manute , acum doua zile cand m-am trezit la 9 dimineata si eu si mama ne-am speriat ingrozitor baiatul meu cu mana scoasa din body, si scutec, si cu ea goala pe afara, ne-am inchinat si eu si mama ce forta a avut sa scoata manuta, i-am facut poze si l-am filmat era asa haios ,
va las mai intru cand mai pot
pupici
astept intrebarile voastre


floare2.gif Felicitari mami Lucy pt bebele tau de nota 10. Astept sa citesc povestea despre nastere in detaliu si poze cu printisorul. jucaus.gif
Ar fi interesanta o pagina cu pozele tuturor bebeilor de februarie, dupa ce au venit toti pe lume evident. ceva in genul listulei facuta de shanty. bananab.gif
Raluks
QUOTE(shanty @ Feb 2 2009, 04:24 PM) *
da, alinusch, am ceva probleme semnificative cu umiditatea........nu stiu cat e, dar cred ca o sa imi iau un aparat de masurat, ca uneori zici ca sunt in padurea tropicala...... sad.gif
mi-am luat si dezumidificator, dar nu prea face fata, desi scoate ceva apa saracul......daca nu e cu minus afara e OK, dar daca scade temperatura, imi "ploua" in casa.........
aparat de aer conditionat nu am, ca-s alergica si nu prea le suport.......s-ar putea sa montez totusi unul pe hol la vara, cand se face cuptor (stau la etajul 4)......
oricum, sper sa fie Ok BB si sa nu-mi mosteneasca toate "defectele" (sunt alergica si am si bronsita asmatiforma) si pt umiditate am luat si un calorifer electric (stiu ca astea sunt "renumite" ca usuca aerul si toata lumea cauta umidifcatoare - ironic, nu? - la mine poate se anuleaza reciproc..........)

La fel am si eu probleme cu umezeala in camera lui bebe, am pus un dezumidificator, nu stiu daca e ca al tau shanty, al meu e o cutie alba din plastic, inauntru are un sac cu nu stiu ce chestii care miros a mar, iar sub saculetul asta e o tavita in care se trange apa, si se strange nu gluma. Shanty, imi trimiti i mie cartea te rog? Adresa mea e ganearaluca@yahoo.com. Multumesc anticipat
kyky
[quote name='shanty' date='Feb 2 2009, 02:42 PM' post='460418']
cum sa nu va trimit!
dati-mi adresele de mail si va trimit repede repede, sa apucati sa o cititi un pic inainte sa vina BB (are multe poze cu exercitii, asa ca se citeste repede) wink.gif


mersi frumos!

nu m-am descurcat sa trimit un mesaj privat, asa ca adresa de mail e gabi_crisp@yahoo.com.
noi am fost azi la ecografie si ne-au iesit indicii doppler normali, numai ca ne-a speriat putin dr. de la eco ca aveam contractii si m-a intrebat ce caut la eco? sa ma duc sa nasc, asa ca maine de dimineata sunt la dna doctor.

cat despre saltea noi avem o dimensiune mai mica 110 / 55 si nu gasesc. am gasit un site care fac pe comanda dar e pe arcuri, chiar nu stiu ce sa fac? daca sa iau asa sau nu. dar pana la urma daca nu am alta varianta, asta e.
shanty
QUOTE(kyky @ Feb 2 2009, 05:21 PM) *
cat despre saltea noi avem o dimensiune mai mica 110 / 55 si nu gasesc. am gasit un site care fac pe comanda dar e pe arcuri, chiar nu stiu ce sa fac? daca sa iau asa sau nu. dar pana la urma daca nu am alta varianta, asta e.

imposibil sa nu gasesti site-uri care sa aiba pe dimensiunea ta!
stiu ca eu gasisem o gramada............
uite unul aici
din ce localitate esti tu?
eu mai am niste site-uri salvate si incerc sa iti mai trmit adrese. poate am vreouna dintr-o localitate mai apropiata de tine... oFloare1.gif
mami_ralu
Buna mamici de februarie,

Nu am mai scris de mult, si noi tot in curatenie si apoi o raceala nesuferita...dar am recuperat si sunt la curent cu tot ce s-a discutat pe forum.

Felicitari proaspetelor mamici ptr ingerasii lor, sa fie sanatosi si mancaciosi si mamicile sa se bucure de ei. trandafir.gif

Acum sunt si eu acasa in prenatal si si se pare ca am un nou DNP 10 februarie...Bebelusa este f activa si nici eu nu prea imi mai gasesc locul ...nici o pozitie nu-i confortabila dar in rest ma simt destul de bine.Bebelusa este intoarsa din luna a sasea si la ultimul control doctora mi-a spus ca deja s-a angajat...Acum nu-mi ramane decat sa astept, nu prea mai am rabdare.

Va pup si zile cat mai senine pana la momentul mult asteptat jucaus.gif
shanty
QUOTE(Raluks @ Feb 2 2009, 05:15 PM) *
La fel am si eu probleme cu umezeala in camera lui bebe, am pus un dezumidificator, nu stiu daca e ca al tau shanty, al meu e o cutie alba din plastic, inauntru are un sac cu nu stiu ce chestii care miros a mar, iar sub saculetul asta e o tavita in care se trange apa, si se strange nu gluma. Shanty, imi trimiti i mie cartea te rog? Adresa mea e ganearaluca@yahoo.com. Multumesc anticipat

cam asa arata si al meu. eu il am pe ala de la ceresit, e si reclama la TV. se strange in el o gramada de apa, dar tot mai condenseaza si pe geamuri........ sad.gif
oanamarya11
QUOTE(shanty @ Feb 2 2009, 02:42 PM) *
cum sa nu va trimit!
dati-mi adresele de mail si va trimit repede repede, sa apucati sa o cititi un pic inainte sa vina BB (are multe poze cu exercitii, asa ca se citeste repede) wink.gif
kyky, nu stiu daca in spital ne lasa cu medicamente de capul nostru, dar stiu ca travaliul poate dura mai mult si mie doctorul mi-a zis sa nu fug repede la spital, cand incept contractiile, ca nu o sa ma bage in seama si o sa ma lase in salon pana ajung contractiile la intensitatea dorita. asa ca o sa incerc sa stau acasa pana ajung la contractii mai lungi, de 1-2 min, si mai dese (< juma' de ora...) si in timpul asta o sa iau vitaminele cu pricina. de asemenea, o sa fiu pregatita, in caz ca ma internez si nu ma baga nimeni in seama la inceputul travaliului........... cam asa ma gandesc
prietena mea care mi-a dat cartea mi-a spus ca ei i-au fost de folos. i s-a rupt apa seara pe la 7 si s-a dus imediat in spital, dar nu avea dilatatie si au lasat-o in sala de travaliu si si-a luat singura vitaminele, ca alea de dilatare i le-a dat mai tarziu....a nascut pe la 4 dimineata

cu patutul si geamul...asta e.....ne adaptam......ca n-am ce face....
dimensiunile sunt 140x70 si salteaua am comandat-o de unde am luat si patutul. dar am vazut mai multe site-uri de unde poti comanda
eu am dat 150 ron, pe la altii am vazut intre 150 si 200
e de aia de cocos, dar nu m-a impresionat. cred ca atunci cand se face mai mare ii iau una de la domus flex. au pe dimensiunile astea si este pre 170 - 200 ron....

Buna draga Shanty , oFloare.gif am si eu o rugaminte , daca ai putea sa imi trimiti si mie cartea pe adresa de email oanamarya11@yahoo.com Multumesc floare2.gif
mai avem o sapt asa ne-a zis dr pana voi naste sau mai repede daca se grabeste bb, si poate apuc sa o studiez .
Eu voi nase normal , asa mi-a recomandat dr ca bb ii in partea stanga si placenta in dreapta, mi-a zis ca ii in pozitia cea mai buna pt nastere.
shanty
QUOTE(oanamarya11 @ Feb 3 2009, 01:31 AM) *
Buna draga Shanty , oFloare.gif am si eu o rugaminte , daca ai putea sa imi trimiti si mie cartea pe adresa de email oanamarya11@yahoo.com Multumesc floare2.gif
mai avem o sapt asa ne-a zis dr pana voi naste sau mai repede daca se grabeste bb, si poate apuc sa o studiez .
Eu voi nase normal , asa mi-a recomandat dr ca bb ii in partea stanga si placenta in dreapta, mi-a zis ca ii in pozitia cea mai buna pt nastere.

gata fetele, v-am trimis!
numai sa nu ma injurati cand deschideti mail-ul...... tongue.gif
floare_albastra
Shanty..........

cand nasti, dragutza? partners.gif
kyky
QUOTE(shanty @ Feb 3 2009, 02:33 AM) *
gata fetele, v-am trimis!
numai sa nu ma injurati cand deschideti mail-ul...... tongue.gif


mersi frumos.
am primit
numai ca se pare ca nu mai avem timp sa citim.
dr. ne interneaza azi. ne-a spus ca nu crede ca in seara asta, dar maine probabil vine BB.
asa ca vom studia cand ne vom intoarce.
sa-mi tine-ti pumnii. se pare ca vom naste natural fara epidurala.
va pupam si sa aveti grija de burtici.
loredana03
QUOTE(kyky @ Feb 3 2009, 10:45 AM) *
mersi frumos.
am primit
numai ca se pare ca nu mai avem timp sa citim.
dr. ne interneaza azi. ne-a spus ca nu crede ca in seara asta, dar maine probabil vine BB.
asa ca vom studia cand ne vom intoarce.
sa-mi tine-ti pumnii. se pare ca vom naste natural fara epidurala.
va pupam si sa aveti grija de burtici.



nasti normal?
dc da nastere usoara, un bebe sanatos si sa vii cat mai repede acasa.
loredana03
nici nu a inceput bine luna februarie ca au si inceput bebelusi sa-si faca apritia.

bananab.gif bananab.gif
Kris&Robert
QUOTE(loredana03 @ Feb 1 2009, 10:32 PM) *
pupam dulce un baietel frumos si mare


tzuc.gif
QUOTE(nynaelena @ Feb 1 2009, 11:38 PM) *
notworthy.gif Merci de sfaturi. Am mai auzit ca lapteel vine mai greu si mi-am promis ca o sa incerc orice sa il fac sa pape de la mine si nu formula macar cateva luni. bananab.gif
Cartea de la ce editura e? De unde ai cump? rolleyes.gif


asta nu e o regula! si eu am nscut prin cezariana si lapticul a venit f. repede!

QUOTE(shanty @ Feb 1 2009, 11:58 PM) *
mammi, ai o scumpete de baietel!!!!
multi pupici de la noi si sa cresteti mari si sanatosi!! oFloare.gif tzuc.gif


multumim! hug.gif

QUOTE(oanamarya11 @ Feb 2 2009, 02:15 AM) *
mammi sa va traiasca baietelul! sa creasca mare si sanatos.
Si noi mai avem de asteptat inca o saptamana, cand se hotaraste jucaus.gif sa vina rolleyes.gif .


multumim si nastere cat mai usoara!

oanamarya11
QUOTE(shanty @ Feb 3 2009, 02:33 AM) *
gata fetele, v-am trimis!
numai sa nu ma injurati cand deschideti mail-ul...... tongue.gif

Multumim floare2.gif
Amita
QUOTE(mammi @ Feb 3 2009, 02:32 PM) *
:



Mammi, sa-ti traiasca ingerasul, sa fie sanatos!!
Te asteptam cu povestea nasterii, cum a fost, cat ai cheltuit. Multumim si sa ai grija de bebe.
alinusch
Buna fetelor,tocmai m-am intors de la ultima eco si bb e bine ,are cam 3kg.Dr mi-a zis ca-i mancacios ca inghite lichid amniotic incontinuu.
Kyky bafta multa si sa nasti usor.Sa ai un bb sanatos cuminte si mancacois.
trandafir.gif
alinusch
Fetele care nasc in martie au aflat deja ca a nascut raisa,o fetita de 3200.Sa-i traiasca si sa se recupereze repede. bb.gif
shanty
QUOTE(floare_albastra @ Feb 3 2009, 11:17 AM) *
Shanty..........

cand nasti, dragutza? partners.gif

enytime, baby........ laugh.gif
eu as mai vrea sa mai stea un pic, macar pana dupa 10, sa se faca un pic mai maricel......ca in burtica mea mica nu prea a avut loc mult.....si la ultimul control, acum vreo 2 saptamani, avea 2500 gr........ macar sa trecem de 3000........
oricum, se antreneaza de zor si il simt cum impinge wub.gif
shanty
QUOTE(kyky @ Feb 3 2009, 12:45 PM) *
mersi frumos.
am primit
numai ca se pare ca nu mai avem timp sa citim.
dr. ne interneaza azi. ne-a spus ca nu crede ca in seara asta, dar maine probabil vine BB.
asa ca vom studia cand ne vom intoarce.
sa-mi tine-ti pumnii. se pare ca vom naste natural fara epidurala.
va pupam si sa aveti grija de burtici.

tinem pumnii, kyky, sa fie totul bine si sa ajungeti cu bine acasa....
va asteptam la povesti cu bebei floare2.gif
shanty
Mamici de februarie 2009

1. floricel – 30.12.2008 barza.gif (11) Ali (2660 g)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (27) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 23.01.2009 barza.gif (14) David Nicolae (300 g)
4. mammi – 24.01.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)
5. raisa - 03.02.2009 fetita.gif (7) Cristina Mihaela Raisa (3200 g)

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
13. kyky – 14.02.2009 barza.gif
15. oanamarya11 – 15.02.2009 fetita.gif
16. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
17. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
18. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
19. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
20. rocks – 20.02.2009 barza.gif
21. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
22. shanty – 21.02.2009 barza.gif
23. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
24. alinush – 26.02.2009 barza.gif
25. dudix77 – 26.02. 2009
26. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
28. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

tinem in continuare pumnii pt kyky tzuc.gif

danutzaf
Felicitari mammi, e foarte frumos baietelul tau, iti vine sa-l papi din priviri! Felicitari si pentru lucy si raisa, asteptam poze si de la voi cu ingerasii vostri iar pe kyky o asteptam, recuperare grabnica si sanatate multa! Cate emotii cand vedem ca din zi in zi avem mai multi bebei printre noi!
Aveti grija de burtici! Pupici
nynaelena
Multumesc Shanty pt carte!!! notworthy.gif
floare2.gif Felicitari mami Raisa, insanatosire grabnica si bebelina cuminte si sanatoasa. floare2.gif
Asteptam sa revii cu poze si detalii. bananab.gif
oFloare.gif Kyky iti tin si eu pumnii. Nastere usoara si bebe sanatos!!!! jucaus.gif
deni28
Sunt si eu o viitoare mamica de februarie 2009.Astept pe zi ce trece sa vina bebita fetita.gif.Fetelor voua nu va este teama?
Eu sunt foarte emotionata si imi este teama mai ales ca o sa nasc normal.NASTERE USOARA LA TOATE MAMICILE SI BEBEI SANATOSI.
shanty
QUOTE(deni28 @ Feb 4 2009, 01:29 PM) *
Sunt si eu o viitoare mamica de februarie 2009.Astept pe zi ce trece sa vina bebita fetita.gif.Fetelor voua nu va este teama?
Eu sunt foarte emotionata si imi este teama mai ales ca o sa nasc normal.NASTERE USOARA LA TOATE MAMICILE SI BEBEI SANATOSI.

nastere usoara si tie, deni28!
cand trebuie sa nasti? si ce comoara se ascunde la tine in burtik? barza.gif sau fetita.gif
te mai asteptam la povesti.....asa, pe ultima suta de metri
deni28
Cand trebui sa nasc?Nici eu nu mai stiu fetelor, dupa ecograf trebuia sa nasc pe 01.02.2009 dar se pare ca printesei mele,pt ca am o fetita ii cam place in burtica smile.gif.Nu stiu ce sa mai zic! Doctora a zis sa stau linistita pt ca am 39 de saptamani si 3 zile.Multumesc mult pentru urari, o sa va tin la curent.PUPICI
shanty
QUOTE(deni28 @ Feb 4 2009, 05:43 PM) *
Cand trebui sa nasc?Nici eu nu mai stiu fetelor, dupa ecograf trebuia sa nasc pe 01.02.2009 dar se pare ca printesei mele,pt ca am o fetita ii cam place in burtica smile.gif.Nu stiu ce sa mai zic! Doctora a zis sa stau linistita pt ca am 39 de saptamani si 3 zile.Multumesc mult pentru urari, o sa va tin la curent.PUPICI

ohoho, mai ai un picut de tot.....
iti tinem pumnii sa ai parte de o nastere usoara si de un BB sanatos
stai linistita, ca vad ca nu se mai poarta faza cu "fetele vin mai devreme si baietii mai tarziu"
finuta mea a venit la 41 saptamani si jumatate, si atunci "fortata", si n-a avut nici o problema
asa ca nu te ingrijora, dar sa te duci la dr sa faci monitorizarea mai des, sa vada cum stai cu lichidul si cu placenta....
sunt sigura ca o sa fie bine pana la urma floare2.gif
raisa
Salutare tuturor.
Sunt Silviu, sotul Andreei. Vreau sa va spun sa nu va faceti griji. Andreea e bine, putin cam slabita de puteri, ce-i drept dupa o cezariana, dar destul de puternica incat sa imi spuna ca bebelina e in regula... are parul cel mai lung (cam 6 cm), negru si sta in sus, ciufulita zici ca e data cu gel. :-)) E foarte comica. Astazi a fost la ea sa o alapteze si maine o lasa in salonul Andreei, sa stea cu mamica. E cam puturoasa la supt, nu plange, nu face galagie si baga somn la greu. Eu, ca si tatic, nu am reusit sa o vad inca deoarece astea sunt regulile la maternitatea din Brasov; iar eu m-am conformat ca sa nu fiu impuscat in cap :-(((( Apropo de asta, lasand gluma la o parte, Brasovul a devenit oficial CEL MAI PERICULOS ORAS DIN ROMANIA. Ciao.
nynaelena
QUOTE(raisa @ Feb 4 2009, 07:11 PM) *
Salutare tuturor.
Sunt Silviu, sotul Andreei. Vreau sa va spun sa nu va faceti griji. Andreea e bine, putin cam slabita de puteri, ce-i drept dupa o cezariana, dar destul de puternica incat sa imi spuna ca bebelina e in regula... are parul cel mai lung (cam 6 cm), negru si sta in sus, ciufulita zici ca e data cu gel. :-)) E foarte comica. Astazi a fost la ea sa o alapteze si maine o lasa in salonul Andreei, sa stea cu mamica. E cam puturoasa la supt, nu plange, nu face galagie si baga somn la greu. Eu, ca si tatic, nu am reusit sa o vad inca deoarece astea sunt regulile la maternitatea din Brasov; iar eu m-am conformat ca sa nu fiu impuscat in cap :-(((( Apropo de asta, lasand gluma la o parte, Brasovul a devenit oficial CEL MAI PERICULOS ORAS DIN ROMANIA. Ciao.

bananab.gif Felicitari tati!!!! bere.gif Sa iti traiasca bebelina!! Sa iti fie fetele sanatoase!!! bananab.gif
Pupici pt Andreea si refacere rapida. floare2.gif . Astept sa citesc povestea si sa vad poze smile.gif
shanty
QUOTE(raisa @ Feb 4 2009, 07:11 PM) *
Salutare tuturor.
Sunt Silviu, sotul Andreei. Vreau sa va spun sa nu va faceti griji. Andreea e bine, putin cam slabita de puteri, ce-i drept dupa o cezariana, dar destul de puternica incat sa imi spuna ca bebelina e in regula... are parul cel mai lung (cam 6 cm), negru si sta in sus, ciufulita zici ca e data cu gel. :-)) E foarte comica. Astazi a fost la ea sa o alapteze si maine o lasa in salonul Andreei, sa stea cu mamica. E cam puturoasa la supt, nu plange, nu face galagie si baga somn la greu. Eu, ca si tatic, nu am reusit sa o vad inca deoarece astea sunt regulile la maternitatea din Brasov; iar eu m-am conformat ca sa nu fiu impuscat in cap :-(((( Apropo de asta, lasand gluma la o parte, Brasovul a devenit oficial CEL MAI PERICULOS ORAS DIN ROMANIA. Ciao.

felicitari tati!!!!!!!!!
si multi pupici si Andreei tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
si spune-i sa nu se ingrijoreze, ca bebeii nu stiu sa faca greva foamei!! laugh.gif daca doarme mult, inseamna ca de asta are nevoie acum. sa profite cat mai ult si sa doarma si ea, ca pe urma cand s-o pune pa mancat......
de abia asteptam sa le vedem acasa floare2.gif carut.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.