Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
lucy
alinusch mie mi-au iesit trombocitele de prima oara cand am facut analizele din sapt 8 dar pana acum cateva zile aveam ca tratament aspenter, luna de luna ma duc la fundeni sa-mi repet analiza la ultima repetare m-am dus si cu rezultatul ecografiei doppler si in functie de rezultul repetat si cel al ecografiei s-a luat hotararea sa trec pe injectabil din grupa heparinelor si mai exact pe clexane de 0,4 ml acum ma voi duce mai des la control adica la 10 - 12 zile, sotul este innebunit a zis ca de nu m-au intepat astia in sarcina sa-mi ia sange ca se si mira cum de mai traiesc, pe piciare ma injectez cu clexane de vineri, si s-au cam invinetit dar suport orice pt bebitul meu sa fie el bine ca eu am sa trec peste toate. iti multumesc pentru incurajari
lucy
innuta 86 o sa nasti de ziua indragostitilor iti dai seama cel mai frumos cadou pt sotul tau
Innuta_85
Lucy ar fi un super cadou.Dar eu cred ca vine bebelina mai devreme.
Lucy trebuie sa fii o mamica tare,totul o sa fie bine pin ala urma ia gindestete ce e mai frumos pentru o femeie decit sa poarte un prunc,e ceva nemaipomenit.Mult curaj mamicuto.
oana petrina
QUOTE(lucy @ Dec 9 2008, 06:23 PM) *
alinusch mie mi-au iesit trombocitele de prima oara cand am facut analizele din sapt 8 dar pana acum cateva zile aveam ca tratament aspenter, luna de luna ma duc la fundeni sa-mi repet analiza la ultima repetare m-am dus si cu rezultatul ecografiei doppler si in functie de rezultul repetat si cel al ecografiei s-a luat hotararea sa trec pe injectabil din grupa heparinelor si mai exact pe clexane de 0,4 ml acum ma voi duce mai des la control adica la 10 - 12 zile, sotul este innebunit a zis ca de nu m-au intepat astia in sarcina sa-mi ia sange ca se si mira cum de mai traiesc, pe piciare ma injectez cu clexane de vineri, si s-au cam invinetit dar suport orice pt bebitul meu sa fie el bine ca eu am sa trec peste toate. iti multumesc pentru incurajari

lucy eu imi fac injectiile in burta . e mai putin dureros. eu am facut vre-o 200 de injectii pana acum in burta si inca mai am de facut. si am mai vrb cu fete care au trombofilie toate fac in burta. doare mai tare in picior. oricum ai sa te obisnuiesti cu injectiile. conteaza doar bebele, restul... se uita te pup
shanty
Bine ai venit, Innuta 85!! te-am trecut pe listuta noastra.

Mamici de februarie 2009

mami ralu – 04.02.2009
getix vip – 05.02.2009
mammi – 05.02.2009 barza.gif
yrynaR – 06.02.2009
popraluca – 07.02.2009
raisa – 07.02.2009 fetita.gif
Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
Aurelia13 – 11.02.2009
floricel – 12.02.2009 barza.gif
Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
kyky – 14.02.2009 barza.gif
lucy – 15.02.2009 barza.gif
vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
rocks – 20.02.2009 barza.gif
dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
shanty – 21.02.2009 barza.gif
Raluks – 23.02.2009 barza.gif
alinush – 26.02.2009 barza.gif
dudix77 – 26.02. 2009
ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
adi_pisoi – 28.02.3009 fetita.gif fetita.gif
albinuta eu – ? ?.02.2009
Kris&Robert
buna dimineata!
cum se mai simt mamicile de februarie?!
dar bebeii?

am si eu o intrebare pentru voi: a primit cineva 2 DPN-uri? unul ecografic si unul dupa UM?!
noi am primit iar cele doua date difera!
aveti idee care dintre ele merita "lua in seama"?
shanty
'neata mammi!!
cred ca toata lumea are pe fisa de la eco 2 DPN. noi avem DPN calculata dupa U.M 21.02.2009, iar DPN ecografic a ajuns la 05.02.2008.
nu stiu care dintre ele mertita luata in seama, dar eu cred ca va fi undeva pe la mijloc.....
prietenele mele care au nascut de curand nu au prins DPN calculata. dar au depasit-o pe cealalta cu cateva zile....
asa ca.....
Kris&Robert
multumesc de raspuns, shanty!
la mine DPN-urile sunt invers: dupa UM (05.02) si ecografic (26.01)!
numai ca bebele e mai dezvoltat!
si presimtirea mea este ca va veni mai devreme, adica in ianuarie!

iulia82
QUOTE(mammi @ Dec 10 2008, 02:19 PM) *
multumesc de raspuns, shanty!
la mine DPN-urile sunt invers: dupa UM (05.02) si ecografic (26.01)!
numai ca bebele e mai dezvoltat!
si presimtirea mea este ca va veni mai devreme, adica in ianuarie!

Pai si la tine sunt la fel...data dupa UM este mai tarzie decat DPN ecografic, la majoritatea mamicilor e asa...copilul e putin mai mare dupa masuratori si de aia se calculeaza in functie de masuratori care ar fi varsta
adi_pisoi
QUOTE(mammi @ Dec 10 2008, 10:34 AM) *
buna dimineata!
cum se mai simt mamicile de februarie?!
dar bebeii?

am si eu o intrebare pentru voi: a primit cineva 2 DPN-uri? unul ecografic si unul dupa UM?!
noi am primit iar cele doua date difera!
aveti idee care dintre ele merita "lua in seama"?


buna burtici....si la mine s-a schimbat DPN-ul.....era pe 28 febr....iar acum este undeva in 17 febr pt k bebitele sunt mai dezvoltate.....cel putin asa mi-a zis dr ieri la eco......iar dak este asa ......pot naste si in ian....pt k dr mea mi-a zis sa mai duc sarcina ink o luna dupa care putem sa nastem asta in cazul in care bebitele se grabesc.....
asta inseamna k tre sa ma pregatesc cu bagajul de spital?nici nu stiu ce sa fac......cred k de la inceputul lui ian .....dupa ce fac si celalalt 3D-4D,adik 7 ian....va pup....iar pt vergeturi....mie ink nu mi-au aparut si sper sa nu-mi apara dar am inceput sa ma dau cu o crema de la Sanosan pe baza de ulei de jojoba si hibiscum si previne aparitia vergeturilor.pot spune k miroase super....va pup....
adi_pisoi
QUOTE(Innuta_85 @ Dec 9 2008, 07:38 PM) *
Lucy ar fi un super cadou.Dar eu cred ca vine bebelina mai devreme.
Lucy trebuie sa fii o mamica tare,totul o sa fie bine pin ala urma ia gindestete ce e mai frumos pentru o femeie decit sa poarte un prunc,e ceva nemaipomenit.Mult curaj mamicuto.

bine ai venit.....te pupam (eu si bebitele mele)...
kyky
QUOTE(mammi @ Dec 10 2008, 10:34 AM) *
buna dimineata!
cum se mai simt mamicile de februarie?!
dar bebeii?

am si eu o intrebare pentru voi: a primit cineva 2 DPN-uri? unul ecografic si unul dupa UM?!
noi am primit iar cele doua date difera!
aveti idee care dintre ele merita "lua in seama"?


buna, buna
la primele ecografii si eu primeam 2 DPN, dar la ultima am unul singur si anume cel dupa UM.
parerea mea ca nu poti sa iei in seama niciunul din cele 2. BB va avea sigur modul lui de a veni in aceasta lume. DPN sunt doar orientative. se poate ca adevarul sa fie undeva la mijloc, acum numai timpul ne va demonstra. eu am avut variante in care au nascut inainte de cele 2 DPN, dar si dupa DPN-ul (cel mai indepartat ca data). bafta in continuare.

sunt demne de apreciat mamicile care au probleme in timpul sarcinii, asa cum sunt si cele de la noi de pe forum, asa ca si eu imi exprim felicitarile mele si bafta multa in continuare. din ce stiu eu, injectiile trebuie continuate si pe toata perioada alaptarii, asa ca "suferinta" nu se opreste odata ce vine BB.

vreau si eu sa va intreb ce analize ati facut in luna a 7 -a sau ce analize v-au zis doctorii sa faceti pentru perioada urmatoare. am senzatia ca nu am facut tot ce ar fi fost necesar si as vrea sa stiu ce sa-i spun doctorului. mersi frumos.

aveti grija de burtici


adi_pisoi
QUOTE(kyky @ Dec 10 2008, 03:30 PM) *
buna, buna
la primele ecografii si eu primeam 2 DPN, dar la ultima am unul singur si anume cel dupa UM.
parerea mea ca nu poti sa iei in seama niciunul din cele 2. BB va avea sigur modul lui de a veni in aceasta lume. DPN sunt doar orientative. se poate ca adevarul sa fie undeva la mijloc, acum numai timpul ne va demonstra. eu am avut variante in care au nascut inainte de cele 2 DPN, dar si dupa DPN-ul (cel mai indepartat ca data). bafta in continuare.

sunt demne de apreciat mamicile care au probleme in timpul sarcinii, asa cum sunt si cele de la noi de pe forum, asa ca si eu imi exprim felicitarile mele si bafta multa in continuare. din ce stiu eu, injectiile trebuie continuate si pe toata perioada alaptarii, asa ca "suferinta" nu se opreste odata ce vine BB.

vreau si eu sa va intreb ce analize ati facut in luna a 7 -a sau ce analize v-au zis doctorii sa faceti pentru perioada urmatoare. am senzatia ca nu am facut tot ce ar fi fost necesar si as vrea sa stiu ce sa-i spun doctorului. mersi frumos.

aveti grija de burtici

mie mi-a dat de facut .....hemograma,sideremie,glicemie,tgo,tgp,uree,creatinina,timp Quick cu activitate de protrombina,timp Howell,sumar urina,vdrl,hiv......fund de ochi....pt k am avut probleme cu ochii,adik am avut hemoragie oculara de la sarcina....cam astea....iar sumarul de urina pt k am avut glicozurie gestationala......si am umblat pe la diabet k ma suspectau de diabet....succes la toate burticile....va pup
Kris&Robert
QUOTE(iulia82 @ Dec 10 2008, 03:00 PM) *
Pai si la tine sunt la fel...data dupa UM este mai tarzie decat DPN ecografic, la majoritatea mamicilor e asa...copilul e putin mai mare dupa masuratori si de aia se calculeaza in functie de masuratori care ar fi varsta


ai dreptate!
nu am fost atenta!
doh.gif
sunt cam distrata!
la un moment dat incepusem sa imi fac griji cand vedeam in ecografii ca bebe este mai mare decat "varsta" pe care o are!
dar, cand doctorita mi-a spus ca totul este bine, m-am linistit!

Kris&Robert
QUOTE(kyky @ Dec 10 2008, 03:30 PM) *
buna, buna
la primele ecografii si eu primeam 2 DPN, dar la ultima am unul singur si anume cel dupa UM.
parerea mea ca nu poti sa iei in seama niciunul din cele 2. BB va avea sigur modul lui de a veni in aceasta lume. DPN sunt doar orientative. se poate ca adevarul sa fie undeva la mijloc, acum numai timpul ne va demonstra. eu am avut variante in care au nascut inainte de cele 2 DPN, dar si dupa DPN-ul (cel mai indepartat ca data). bafta in continuare.

aveti grija de burtici


oricum ar fi, sa dea DD sa fie totul bine cu jucaus.gif jucaus.gif nostri!
multa sanatate!
singurul lucru la care ma gandesc este ca mi-ar placea sa fiu cat mai pregatita in apropiere de momentul respectiv, desi recunosc ca uneori e mai bine sa fii luat prin suprindere!
mai scapi de o parte din gandurile negre, de emotii . . .
danutzaf
Buna burticilor! "DPN-urile" mele sunt foarte apropiate: 19 si 21 febr. Zilele astea m-am tot luptat cu o raceala, k na, de ce sa nu ma mai chinui si eu un picutz?!!Si bebelul meu este foarte activ, in special pe la 1 noaptea!!! unsure.gif Le urez si eu bun venit noilor mamici de februarie si ce sa mai zic, la cum zboara timpul, acum acum ne vedem si mamici! Va pupacesc!! wink.gif floare2.gif
lucy
oana tu de unde iti cumperi clexanu ca eu nu gasesc pe nicaieri mie imi trebuie de 0,4 sunt disperata si nici fariparine de 0,4 nu gasesc
Gabilou
Buna,mamici!
Si la mine DPN-urile sunt apropiate: 8 si 12 feb. Cred insa ca voi naste mai devreme, deoarece bebelina mea s-a dezvoltat foarte mult si e si tare jucausa. jucaus.gif . De vreo 2 saptamani am inceput sa am probleme cu respiratia si obosesc mai repede.De-abia astept sa intru in concediu! Voi mai munciti?
Pupici! partners.gif
Kris&Robert
QUOTE(Gabilou @ Dec 11 2008, 12:16 AM) *
Buna,mamici!
Si la mine DPN-urile sunt apropiate: 8 si 12 feb. Cred insa ca voi naste mai devreme, deoarece bebelina mea s-a dezvoltat foarte mult si e si tare jucausa. jucaus.gif . De vreo 2 saptamani am inceput sa am probleme cu respiratia si obosesc mai repede.De-abia astept sa intru in concediu! Voi mai munciti?Pupici! partners.gif


buna dimineata!
eu una nu prea am fost la serviciu in ultima vreme si nici nu intentionez sa ma mai duc!
mai ales pentru ca doctorita mea mi-a spus sa ma linistesc si sa mai stau si pe acasa, dar si pentru ca imi este si mie destul de greu sa ma car cu burtica asta mare peste tot!

daca, poti sa iti iei concediu, ia-ti!
nu mai stai pe ganduri! acum este foarte important pentru jucaus.gif, dar si pentru organismul tau sa te odihnesti si sa ai grija de tine cat mai mult!
hug.gif
kyky
QUOTE(Gabilou @ Dec 11 2008, 12:16 AM) *
Buna,mamici!
Si la mine DPN-urile sunt apropiate: 8 si 12 feb. Cred insa ca voi naste mai devreme, deoarece bebelina mea s-a dezvoltat foarte mult si e si tare jucausa. jucaus.gif . De vreo 2 saptamani am inceput sa am probleme cu respiratia si obosesc mai repede.De-abia astept sa intru in concediu! Voi mai munciti?
Pupici! partners.gif


salutare, mamici. probleme cu respiratia e normal sa avem, doar BB creste in perioada aceasta cel mai mult. am citit ca dupa ce se intoarce cu capul in jos, pentru nastere, inceteaza si problemele cu respiratia.
despre servici eu inca vin deoarece asa fac miscare, daca raman acasa adio orice miscare. intentionez sa vin pana in 16 ianuarie. de fapt chiar asa mi-am programat concediul, evident si in perioada sarbatorilor voi sta tot acasa si atunci mi-am luat concediu. noi nu am avut probleme si dr ne-a recomandat miscare, in fapt plimbari, iar eu asociez mersul pe jos spre servici cu plimbarea, pentru ca oricum nu pot merge repede, de alergat ce sa mai zic.

Bafta multa in continuare si rabdare. ce a fost mult a trecut, acum tre sa asteptam sa vina bebei.
kyky
QUOTE(adi_pisoi @ Dec 10 2008, 03:58 PM) *
mie mi-a dat de facut .....hemograma,sideremie,glicemie,tgo,tgp,uree,creatinina,timp Quick cu activitate de protrombina,timp Howell,sumar urina,vdrl,hiv......fund de ochi....pt k am avut probleme cu ochii,adik am avut hemoragie oculara de la sarcina....cam astea....iar sumarul de urina pt k am avut glicozurie gestationala......si am umblat pe la diabet k ma suspectau de diabet....succes la toate burticile....va pup


multumesc mult. deci in principiu se repeta analizele de la inceputul sarcinii.
ai grija de bebeluse.
kyky
QUOTE(mammi @ Dec 10 2008, 04:17 PM) *
oricum ar fi, sa dea DD sa fie totul bine cu jucaus.gif jucaus.gif nostri!
multa sanatate!
singurul lucru la care ma gandesc este ca mi-ar placea sa fiu cat mai pregatita in apropiere de momentul respectiv, desi recunosc ca uneori e mai bine sa fii luat prin suprindere!
mai scapi de o parte din gandurile negre, de emotii . . .


oricat ne-am pregati noi, sunt convinsa ca tot ar mai fi fost ceva pentru a fi totul perfect. asa ca mai bine sa aiba un pic de mister. oricum depinde cel mai mult de BB. el e oricum si cel care conteaza cel mai mult acum, asa ca pregateste-te cam cu 2 saptamani inainte de DPN-ul cel mai apropiat. asta ca sa fii sigura ca nu te surprinde prea mult.

ai grija de tine si de BB.
oana petrina
QUOTE(lucy @ Dec 11 2008, 12:04 AM) *
oana tu de unde iti cumperi clexanu ca eu nu gasesc pe nicaieri mie imi trebuie de 0,4 sunt disperata si nici fariparine de 0,4 nu gasesc

cu mare greutate am reusit sa fac rost de doua cutii cu clexane 0,4. si mi-am luat fraxiparina de 0,6 de frica sa nu raman fara. asa ca o sa fac doar 0,4 si restul arunc. asta e. a si fraxiparina o am adusa din italia ca aici nu am gasit. incearca la spitale ca ei poate mai au. in italia o prietena de-a mea cu aceeasi problema le primeste gratis. noi nici cu bani nu le gasim.
Kris&Robert
QUOTE(kyky @ Dec 11 2008, 11:42 AM) *
oricat ne-am pregati noi, sunt convinsa ca tot ar mai fi fost ceva pentru a fi totul perfect. asa ca mai bine sa aiba un pic de mister. oricum depinde cel mai mult de BB. el e oricum si cel care conteaza cel mai mult acum, asa ca pregateste-te cam cu 2 saptamani inainte de DPN-ul cel mai apropiat. asta ca sa fii sigura ca nu te surprinde prea mult.

ai grija de tine si de BB.


buna ideea ta!
asa o sa fac!

apropo de pregatiri!
ati inceput sa va faceti bagajul pentru spital!?
pentru ca am inteles ca incepand cu luna a 7-a ar cam trebui sa il avem gata!
lucy
multumesc oana, am incercat peste tot si cu medici si cu farmacisti chiar si la importator si degeaba am gasit fraxiparine de 0,3 si fac 1injectie si jumatate din cealalta, alta solutie nu am gasit, asta este nici cu bani nu gasesti asta e tara in care traim
alinusch
Mamicilor voi v-ati facut vre-una din voi vaccinul antitetanic?Ca pe mine m-a chemat dr de fam sa mi-l faca si nu stiu daca sa-l fac sau nu ca eu nu prea sunt de acord cu atatea vaccinari.
loredana03
QUOTE(alinusch @ Dec 12 2008, 04:40 PM) *
Mamicilor voi v-ati facut vre-una din voi vaccinul antitetanic?Ca pe mine m-a chemat dr de fam sa mi-l faca si nu stiu daca sa-l fac sau nu ca eu nu prea sunt de acord cu atatea vaccinari.


alinusch si eu am fost indrumata sa-l fac si-l voi face pt ca este benefic atat pt bebe cat si pt tine si te imunizeaza pe o perioada de zece ani.
acest vaccin am auzit ca impiedica aparitia infectiilor, mai ales ca in primele mom de viata bebe este predispus la acestea.
eu il voi face in ianuarie ca at voi avea 7 luni jumatate.
lucy
ce faceti fetelor nu mai dati nici un semn de viata?
lucy
voi cum va mai simtiti? eu una am intrat in acea stare de nerabdare in care ma gandesc cum va fi, cum va arata, cu cine va semana, cum ma voi simtii dupa cezariana pt dr meu a decis ca cel mai indicat este sa fac cezariana din cauza uterului bicorn si a trombifiliei, stau si na documentez intreb si cer pareri despre cum ma voi simtii dupa operatie, oare cand va fi momentul?!
floricel
Si eu tot o stare foate mare de nerabdare am si sunt foarte curioasa de cum o sa arate bebe,din punct de vedere al sanatatii au inceput sa mi se umfle degetele asa de tare incat nu le pot indoi dimineata,sper sa nasc natural si beblusul meu avea cordonul cam pe langa gat dar nu stiu sigur daca in jurul lui sau doar pe langa.In rest incerc sa ma gandesc ce ii mai lipseste si care sa am nevoie cum se naste ca sa le pot lua de acum.

Fetelor voi pe unde ati mai luat o gura de aer,ce mai e dragut de vizitat prin Bucuresti?

Va pup pe toate Sarbatori fericite!
alinusch
Si eu am devenit foarte nerabdatoare si am fel si fel de vise cu piticu' meu unele mai frumoase altele nu,dar ideea e ca ma gandesc tot mai mult la cum va fi dupa ce va veni bb pe lume.
Cum mai esti lucy ce mai zic dr,te-ai mai linistit?Si eu am avut acum 2 sapt intr-o noapte contractii dureroase si m-am speriat rau de tot dar dupa tratament vad ca au trecut.Sper sa nu mai am si sa fie totul ok ca ajunsesem sa numar zilele nu alta.E super naspa sa astepti sa treaca timpul,ai impresia ca o zi are 48 de ore.Acum ca nu m-a mai durut burta si contractii am ff rar si nedureroase m-am mai linistit.
Vineri mi-am facut si analizele si au iesit relativ bune mai putin fierul care e sub limita normala asa ca de maine incep sa rod o bucate de fier ca sa nu fac anemie.Maine ma duc la eco sa-la mai vad pe bb si sa-i faca poza ca nu avem poze la prima eco 3d.
Fetelor mai scrieti ce mai faceti cum va mai simtiti,ce-ati mai cumparat pt copilasi ca suntem cam lenese fata de celelalte mamici de pe forum. oFloare1.gif
adi_pisoi
QUOTE(alinusch @ Dec 15 2008, 12:09 AM) *
Si eu am devenit foarte nerabdatoare si am fel si fel de vise cu piticu' meu unele mai frumoase altele nu,dar ideea e ca ma gandesc tot mai mult la cum va fi dupa ce va veni bb pe lume.
Cum mai esti lucy ce mai zic dr,te-ai mai linistit?Si eu am avut acum 2 sapt intr-o noapte contractii dureroase si m-am speriat rau de tot dar dupa tratament vad ca au trecut.Sper sa nu mai am si sa fie totul ok ca ajunsesem sa numar zilele nu alta.E super naspa sa astepti sa treaca timpul,ai impresia ca o zi are 48 de ore.Acum ca nu m-a mai durut burta si contractii am ff rar si nedureroase m-am mai linistit.
Vineri mi-am facut si analizele si au iesit relativ bune mai putin fierul care e sub limita normala asa ca de maine incep sa rod o bucate de fier ca sa nu fac anemie.Maine ma duc la eco sa-la mai vad pe bb si sa-i faca poza ca nu avem poze la prima eco 3d.
Fetelor mai scrieti ce mai faceti cum va mai simtiti,ce-ati mai cumparat pt copilasi ca suntem cam lenese fata de celelalte mamici de pe forum. oFloare1.gif

eu am fost in carrfour vitan si sunt o gramada pt bb acolo si la niste preturi relativ mici...adik 4 body la 25 lei.....mi-am facut si eu analizele sambata si acum astept rezultatele......sper sa iasa bine......3D mai fac in 7 ian sa le mai vedem o data pe bebite ....sa vedem dak sigur nu sunt in aceiasi placenta .....pt k asa se va hotari cum voi naste......iar dupa 15 ian voi fi in siguranta ....mai ales bebitele mele.....vor fi destul de dezvoltate......eu nu am avut contractii pana acum nici dureroase nici nedureroase.......dar ce-i drept ma doare de pe la inceputul sarcinii in osul pubian pt k o bebita este f jos si am dureri groaznice.....dar merita ......mai ales cand o sa le tin in brate........
adi_pisoi
voi ce mai faceti ???
pe voi va dor sanii din ce in ce mai rau???pt k eu simt k imi explodeaza....
stau tot mai mult in pat....iar dak umblu o zi....a 2 zi sunt franta iar bebitele le simt f obosite......am iesit sambata sa-mi fac analizele si mai pe seara in carrefour si abia azi ma simt mai bine ....si bebitele sunt mai jucause...adik si-au reintrat in ritm..ceea ce ma bucura enorm...va pup....
Kris&Robert
QUOTE(alinusch @ Dec 15 2008, 12:09 AM) *
Si eu am devenit foarte nerabdatoare si am fel si fel de vise cu piticu' meu unele mai frumoase altele nu,dar ideea e ca ma gandesc tot mai mult la cum va fi dupa ce va veni bb pe lume.
Si eu am avut acum 2 sapt intr-o noapte contractii dureroase si m-am speriat rau de tot dar dupa tratament vad ca au trecut.Sper sa nu mai am si sa fie totul ok ca ajunsesem sa numar zilele nu alta.E super naspa sa astepti sa treaca timpul,ai impresia ca o zi are 48 de ore.Acum ca nu m-a mai durut burta si contractii am ff rar si nedureroase m-am mai linistit.
Vineri mi-am facut si analizele si au iesit relativ bune mai putin fierul care e sub limita normala asa ca de maine incep sa rod o bucate de fier ca sa nu fac anemie.Maine ma duc la eco sa-la mai vad pe bb si sa-i faca poza ca nu avem poze la prima eco 3d.
Fetelor mai scrieti ce mai faceti cum va mai simtiti,ce-ati mai cumparat pt copilasi ca suntem cam lenese fata de celelalte mamici de pe forum. oFloare1.gif


buna tuturor!

ma bucur sa vad putina activitate si la mamici de februarie!
noi suntem bine! din ce in ce mai mari si mai greoi! gravida.gif
avem oarecare probleme cu somnul: noaptea ne trezim din ce in ce mai des ca sa mergem la baie, iar uneori e destul de greu sa mai adormim la loc!
dar, din fericire astfel de nopti sunt destul de rare! si sper sa ramana asa!
noi ne-am apucat serios de cumparaturi pentru ca vreau ca atunci cand voi veni cu :bb:bebe acasa sa avem tot ce ne trebuie!
sambata am fost si noi in carrefour si i-am cumparat pampersi pentru nou-nascuti, biberoane, perie pentru biberoane, prosopele, babetici si sapun lichid!
am luat ceva si pentru mammi: un halat de baie si o cutie de tampoane pentru san!

usurel, usurel se face si bagajul pentru maternitate si nu numai!
voi ce ati mai cumparat?!
adi_pisoi

buna tuturor!

ma bucur sa vad putina activitate si la mamici de februarie!
noi suntem bine! din ce in ce mai mari si mai greoi! gravida.gif
avem oarecare probleme cu somnul: noaptea ne trezim din ce in ce mai des ca sa mergem la baie, iar uneori e destul de greu sa mai adormim la loc!
dar, din fericire astfel de nopti sunt destul de rare! si sper sa ramana asa!
noi ne-am apucat serios de cumparaturi pentru ca vreau ca atunci cand voi veni cu :bb:bebe acasa sa avem tot ce ne trebuie!
sambata am fost si noi in carrefour si i-am cumparat pampersi pentru nou-nascuti, biberoane, perie pentru biberoane, prosopele, babetici si sapun lichid!
am luat ceva si pentru mammi: un halat de baie si o cutie de tampoane pentru san!

usurel, usurel se face si bagajul pentru maternitate si nu numai!
voi ce ati mai cumparat?!
[/quote]
eu nu dorm noapte deloc.....si nu stiu ce sa mai fac...tot pe la 5 adorm...eu cati pampersi sa cumpar pt spital pt bebitele mele?????am vazut k sunt biberoane cu tetine anti-sughit.......cred k sambata sau dum o sa ma duc iar prin carrefour si o sa cumpar si eu mai multe.....nu am cumparat decat cateva body-uri din cauza superstitiilor....k nu e bine inainte de nastere .....si abia m-am abtinut pana acum.....mai ales k la 3D mi-a spus k o sa am 2 fetite....am luat body-uri pt fetite.....adik roz,rosu,albe,piersik.....si eu am un feeling k e un baietel si o fetita....cu toate k sotul si toata lumea imi spune k ma insel......oricum vreau sa incep sa-mi fac bagajul de spital....pupici
adi_pisoi
ce pompa de san sa cumpar?ce ma sfatuiti?am vazut la chicco una tip seringa si scria k este usor de folosit si practica.....si stiu k imi trebuie in spital...asa k tre sa cumpar....si nu stiu ce sa aleg......astept sfaturi....pls
kyky
QUOTE(mammi @ Dec 15 2008, 02:53 PM) *
buna tuturor!

usurel, usurel se face si bagajul pentru maternitate si nu numai!
voi ce ati mai cumparat?!


salutare!

de ce spuneti ca nu e activitate la mamicile de februarie, am ajuns totusi la 59 pagini, mie mi se pare mult.
noi nu am cumparat mare lucru, dar am inceput usor, usor. pentru bagajul lui mami, am luat pijamale, si am pus pe lista tot ce ar fi nevoie. sincer, mie nu-mi prea vine sa fac bagajul asa cu mult inainte. dar vom vedea.
pentru BB, nu am luat decat o salopeta si hainutele de scos din spital. noi ne-am gandit in ianuarie sa mergem la cumparaturile mari, patut, carucior, cadita si hainute necesare pentru cateva saptamani. acum sa vedem ce se va intampla.
in rest si mie mi-e teama si incep sa ma gandesc din ce in ce mai des la marele eveniment. momentan nu am vb cu dr despre nastere, maine mergem la dr, poate reusim sa vb..
si noi avem ceva contractii, sunt dureroase, dar nu insuportabil si sunt doar ocazionale, asa ca nu ne-am facut probleme.
evident ca nu mai e asa usor sa mergem, caci ne marim mereu si e mai greu sa mergem, nu mai spunem de urcat scarile. dar atat timp cat in rest suntem bine, astea sunt trecatoare.
aveti grija de burtici.
Kris&Robert
QUOTE(adi_pisoi @ Dec 15 2008, 03:43 PM) *
eu nu dorm noapte deloc.....si nu stiu ce sa mai fac...tot pe la 5 adorm...eu cati pampersi sa cumpar pt spital pt bebitele mele?????am vazut k sunt biberoane cu tetine anti-sughit.......cred k sambata sau dum o sa ma duc iar prin carrefour si o sa cumpar si eu mai multe.....nu am cumparat decat cateva body-uri din cauza superstitiilor....k nu e bine inainte de nastere .....si abia m-am abtinut pana acum.....mai ales k la 3D mi-a spus k o sa am 2 fetite....am luat body-uri pt fetite.....adik roz,rosu,albe,piersik.....si eu am un feeling k e un baietel si o fetita....cu toate k sotul si toata lumea imi spune k ma insel......oricum vreau sa incep sa-mi fac bagajul de spital....pupici


eu la inceput am cumparat numai hainute alb, crem, galben . . culori care merg atat la fetite cat si la baietei! asta te sfatuiesc si pe tine sa faci! cel putin pana ai o certitudine in privinta sexului!
cred ca nu-i bai daca vezi o fetita imbracata in bleu sau albastru! mai dificil e cu rozul! nu cred ca e prea "onorant" pentru un baietel sa il imbraci in roz! nu de alta, dar toata lumea va zice ca e fetita!
wink.gif
Kris&Robert
QUOTE(kyky @ Dec 15 2008, 03:50 PM) *
salutare!

de ce spuneti ca nu e activitate la mamicile de februarie, am ajuns totusi la 59 pagini, mie mi se pare mult.
noi nu am cumparat mare lucru, dar am inceput usor, usor. pentru bagajul lui mami, am luat pijamale, si am pus pe lista tot ce ar fi nevoie. sincer, mie nu-mi prea vine sa fac bagajul asa cu mult inainte. dar vom vedea.
pentru BB, nu am luat decat o salopeta si hainutele de scos din spital. noi ne-am gandit in ianuarie sa mergem la cumparaturile mari, patut, carucior, cadita si hainute necesare pentru cateva saptamani. acum sa vedem ce se va intampla.
in rest si mie mi-e teama si incep sa ma gandesc din ce in ce mai des la marele eveniment. momentan nu am vb cu dr despre nastere, maine mergem la dr, poate reusim sa vb..
si noi avem ceva contractii, sunt dureroase, dar nu insuportabil si sunt doar ocazionale, asa ca nu ne-am facut probleme.
evident ca nu mai e asa usor sa mergem, caci ne marim mereu si e mai greu sa mergem, nu mai spunem de urcat scarile. dar atat timp cat in rest suntem bine, astea sunt trecatoare.
aveti grija de burtici.


cred ca astazi e una din putinele zile cand este mare agitatie pe aici!
sa fie din cauza ca multe mamici au intrat in concediu?!
eu una sunt in concediu de aproape 2 saptamani si nu prea mai am de gand sa ma mai duc pe la serviciu!
voi?!

adi_pisoi
ha ha ha .........................eu sunt in concediu de la 1 sept.....ce ziceti?mi-a recomandat dr gineco concediu de risc maternal..........
patut ,carucior si lucruri mai importante o sa cumpar in ian........dar hainute si ceva pt bagajul de spital vreau sa incep mai repede sa nu mai ia nimic prin surprindere.....
adi_pisoi
burtici.....ce puneti in bagajul de spital?????
danutzaf
Buna burticilor! Si noi suntem nerabdatori sa vina bebe, park acum incepe timpul sa treaca mai greu! Maine ne ducem la ecografia de 30 sapt, sa ne mai vedem si noi, ca tare dor imi era!!! rolleyes.gif Cat despre analize, si ale nostre au iesit bine, ma bucur ca nu mi-a mai iesit infectia cu E coli pe care am avut-o la 10 sapt, am scapat de atunci de ea, dar oricum trebuie urmarita. In schimb, la noi este incompatibiliate de grupa sanguina, sper ca nu gresesc, eu avanad 0.1 iar tati a2. O singura analiza nu stiu exact ce inseamna, AC anti grup A care mi-a iesit prezent 1/128. Daca stie cineva ce inseamna..................sa-mi dea un semn. De cumparaturi, nu vrea tati sa ne apucam, eu abia ma abtin sa nu cumpar cate ceva cand intru in magazine. In rest , bagajel nu am facut, nu stiu inca cum voi naste, eu as vrea normal. Ah! naste cineva de pe aici la medlife? eu acolo voi naste cu dna dr. Mirela Popa. Va pupacesc!!!!! oFloare.gif
adi_pisoi
eu voi face o eco 3D la medlife la unirii.....
adi_pisoi

ce ziceti de patutul asta?
adi_pisoi

si se face asa......un pat normal.....ce parere aveti?ma gandeam sa iau un singur patut pt bebitele mele......si cred k unul asa este perfect.....ce parere aveti?
alinutza_872000
QUOTE(adi_pisoi @ Dec 15 2008, 03:13 PM) *

si se face asa......un pat normal.....ce parere aveti?ma gandeam sa iau un singur patut pt bebitele mele......si cred k unul asa este perfect.....ce parere aveti?

e super tre
dk vedeam si yo inainte s nas d-asta...luam si eu
e f uitl
loredana03
QUOTE(adi_pisoi @ Dec 15 2008, 03:10 PM) *

ce ziceti de patutul asta?

cam la ce pret este un astfel de patut ca mi se pare chiar interesant?
alinusch
Buna burticilor dar chiar ca ati fost active azi.Eu am fost azi la eco si bebele meu are deja 1700 de grame si e bine dezvoltat,doar ca dr m-a speriat putin ca a zis ca nu se vede bine stomacul si ca tre sa ma duc si vineri sa fie sigura ca nu are vreo problema.O sa stau cu inima cat un purece pana atunci.Sa dea dd sa fie bine.
In legatura cu bagajul de spital,este pe net o lista cat un pomelnic cu tot ce-ti trebuie si la cat e de lunga cred ca si cu tot ce nu-ti trebuie.Am citit-o si eu si o sa selectez cam ce cred ca-i mai imp ca daca iau tot ce scrie acolo o sa am ditamai geamantanul.
Eu inca nu am cumparat nimic pt bb dar tinand cont ca de sapt viitoare pana in febr sunt in concediu o sa am timp sa ma pregatesc asa cum trebuie.Sper sa nu ma plictisesc prea tare ca nu am mai stat atata timp in concediu de cand eram studenta si aveam 3luni vacanta.Era bine la servici ca-ti trece mai repede timpul si nu stai sa astepti sa treaca zilele sa-ti vezi ingerasul.Eu deja sunt asa nerabdatoar azi cand l=am vazut la eco imi venea sa pup ecranul. trandafir.gif
Kris&Robert
QUOTE(alinusch @ Dec 15 2008, 09:37 PM) *
Buna burticilor dar chiar ca ati fost active azi.Eu am fost azi la eco si bebele meu are deja 1700 de grame si e bine dezvoltat,doar ca dr m-a speriat putin ca a zis ca nu se vede bine stomacul si ca tre sa ma duc si vineri sa fie sigura ca nu are vreo problema.O sa stau cu inima cat un purece pana atunci.Sa dea dd sa fie bine.
In legatura cu bagajul de spital,este pe net o lista cat un pomelnic cu tot ce-ti trebuie si la cat e de lunga cred ca si cu tot ce nu-ti trebuie.Am citit-o si eu si o sa selectez cam ce cred ca-i mai imp ca daca iau tot ce scrie acolo o sa am ditamai geamantanul.
Eu inca nu am cumparat nimic pt bb dar tinand cont ca de sapt viitoare pana in febr sunt in concediu o sa am timp sa ma pregatesc asa cum trebuie.Sper sa nu ma plictisesc prea tare ca nu am mai stat atata timp in concediu de cand eram studenta si aveam 3luni vacanta.Era bine la servici ca-ti trece mai repede timpul si nu stai sa astepti sa treaca zilele sa-ti vezi ingerasul.Eu deja sunt asa nerabdatoar azi cand l=am vazut la eco imi venea sa pup ecranul. trandafir.gif


buna dimineata!
sa vedem daca reusim si astazi aceeasi performanta!
ce ziceti?!

alinusch, cat priveste stomacelul lui jucaus.gif, cu siguranta ca totul e bine. faza asta am patit-o si noi si o saptamana am stat intr-un stres teribil DEGEABA! tot din acelasi motiv:nu s-a vazut bine la eco!
noi suntem deja in concediu! asta e a doua saptamana si cred ca pana vine jucaus.gifo sa ma mai duc la serviciu doar in vizita!
deja incep sa dau semne de plicitiseala, dar cand ma gandesc ca asa e cel mai bine pentru bebe imi cam trece!
doctorita mi-a zis ca e foarte important sa fiu linistita, sa ma odihnesc suficient si sa nu ma stresez!
asa ca asta am de gand sa fac!

joi, mergem si noi sa il vedem pe printisorul nostru drag!
de abia astept, mai ales pentru ca vom face ultima morfologie: cea de trimestrul trei!
nici nu imi vine sa cred! parca a trecut cam repede timpul, nu-i asa!
iulia82
QUOTE(adi_pisoi @ Dec 15 2008, 05:13 PM) *

si se face asa......un pat normal.....ce parere aveti?ma gandeam sa iau un singur patut pt bebitele mele......si cred k unul asa este perfect.....ce parere aveti?

Hello mamici...este super patutzul cat costa si de unde l-ai luat s-au vazut ....mersi anticipat ptr raspuns.... jucaus.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.