Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
irinuk
Salutare
nu am reusit sa mai intru de multisor.
suntem bine.
felicitari dani pt analize.
felicitari bebeilor care au facut 9 lunite, care au dintisori si fac la olita.
si noi iesim afara chiar daca e rece, insa numai prin fata blocului de frica gripei noi!
olita noastra e tot cu jucarie, un iepuras care canta, am primit-o la botez si costa in jur de 50ron, pot intreba de unde anume pentru cele din Iasi. o pacalim insa pe mama si dupa ce ne ridicam facem pisu pe mocheta din baie sau caca in scutecel! dar nici nu vreau neaparat sa faca la olita. ne obisnuim incet, incet cu ea. am auzit si eu de mame care isi pun copii la 6 luni la olita dar e nebunie curata!
Andrei cam tot doua ture de somn face, rar cate 3, ca e perioada de tranzitie de la 3 la 2. nu doarme mai mult de 1 ora pe transa. seara la 8-9 adormim si ne trezim dim la 6-7.30. Bebelusii vostri papa noaptea??
De papat, papa de 5 ori pe zi, dim si seara lapte, iaurt cu fructe sau mar cu bisc sau orez cu banana la 10, out, supica, etc la 13-14, branzica etc la 5. dar mesele de la 10 si 5 le amestecam, adica nu e o regula sa pape doar la 10 fructe.
Cat despre Andrei, toata ziua e dupa coada mamii chiar daca e si tata prinb preajma. nu vrea deloc in patut, iar in premergator din cand in cand. e toata ziua in 4 labe prin toata casa, nu las nimic la periculos in preajma lui asa ca il las. doar cel mai dureros pentru mine e ca se ridica de toate dulapurile de la bucatarie si cum sunt de culoare inchisa toata ziua trebuie sa curat!
Va doresc rabdare muulta si sanatate la bebei.

Sper sa am timp sa pun ceva poze.

http://aniri-airam.blogspot.com/
raisa
QUOTE(irinuk @ Nov 5 2009, 03:32 PM) *
Salutare
nu am reusit sa mai intru de multisor.
suntem bine.
felicitari dani pt analize.
felicitari bebeilor care au facut 9 lunite, care au dintisori si fac la olita.
si noi iesim afara chiar daca e rece, insa numai prin fata blocului de frica gripei noi!
olita noastra e tot cu jucarie, un iepuras care canta, am primit-o la botez si costa in jur de 50ron, pot intreba de unde anume pentru cele din Iasi. o pacalim insa pe mama si dupa ce ne ridicam facem pisu pe mocheta din baie sau caca in scutecel! dar nici nu vreau neaparat sa faca la olita. ne obisnuim incet, incet cu ea. am auzit si eu de mame care isi pun copii la 6 luni la olita dar e nebunie curata!
Andrei cam tot doua ture de somn face, rar cate 3, ca e perioada de tranzitie de la 3 la 2. nu doarme mai mult de 1 ora pe transa. seara la 8-9 adormim si ne trezim dim la 6-7.30. Bebelusii vostri papa noaptea??
De papat, papa de 5 ori pe zi, dim si seara lapte, iaurt cu fructe sau mar cu bisc sau orez cu banana la 10, out, supica, etc la 13-14, branzica etc la 5. dar mesele de la 10 si 5 le amestecam, adica nu e o regula sa pape doar la 10 fructe.
Cat despre Andrei, toata ziua e dupa coada mamii chiar daca e si tata prinb preajma. nu vrea deloc in patut, iar in premergator din cand in cand. e toata ziua in 4 labe prin toata casa, nu las nimic la periculos in preajma lui asa ca il las. doar cel mai dureros pentru mine e ca se ridica de toate dulapurile de la bucatarie si cum sunt de culoare inchisa toata ziua trebuie sa curat!
Va doresc rabdare muulta si sanatate la bebei.

Sper sa am timp sa pun ceva poze.

http://aniri-airam.blogspot.com/

bine ai revenit...eu vreau olita ca cea de dinainte a lui catalina_tgv...daca o iau de pe net ma ajunge cam 70 de lei si daca e prin iasi mai ieftina poate sa o ia nana raisei ca se duce la facultate si vinerea vine in pascani...numai sa stiu unde ar putea sa gaseasca...raisa inca papa tzatzik noaptea si ma dispera chestia asta de nu mai pot...m-am saturat sa stau cu tzatzele in vant toata noaptea si cand sa ma dezamortesc si eu un pic sa ma pun pe partea cealalta iar incepe,iar adu-o la noi in pat si tot asa...azi spre uimirea mea ne-am trezit la 11:47 de regula pe la 9-10 ne trezim dar de kteva zile se culca la 23-24
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Nov 5 2009, 03:56 PM) *
bine ai revenit...eu vreau olita ca cea de dinainte a lui catalina_tgv...daca o iau de pe net ma ajunge cam 70 de lei si daca e prin iasi mai ieftina poate sa o ia nana raisei ca se duce la facultate si vinerea vine in pascani...numai sa stiu unde ar putea sa gaseasca...raisa inca papa tzatzik noaptea si ma dispera chestia asta de nu mai pot...m-am saturat sa stau cu tzatzele in vant toata noaptea si cand sa ma dezamortesc si eu un pic sa ma pun pe partea cealalta iar incepe,iar adu-o la noi in pat si tot asa...azi spre uimirea mea ne-am trezit la 11:47 de regula pe la 9-10 ne trezim dar de kteva zile se culca la 23-24

noi am primit cadou olita de la mama. dar am sunat-o mai devreme si a zis ca a dat 42 lei. sunt sigura ca si in iasi o sa gasesti si cu siguranta la un pret mult mai mic de 70 lei.
andreea si eu la fel imi plang de mila. edy ar sta la tzatza toata noaptea. eu din comoditate il tin in pat cu mine, si sa ma vezi....sunt de rasu-plansu. el sta in mijlocul patului, si eu migrez ba pe stanga, ba pe dreapta, ca sa schimb tzatza. si fac asa la ture...de vreo 5 ori pe noapte.
am incercat sa nu-i mai dau, pentru ca sunt convinsa ca nu plange de foame, ci ma tine pe post de suzeta, dar degeaba. daca-i dau suzeta in gura simte imediat diferenta, si daca refuz sa-i dau san, face un tambalau...de trezeste tot blocul.
deni28
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 5 2009, 06:31 PM) *
noi am primit cadou olita de la mama. dar am sunat-o mai devreme si a zis ca a dat 42 lei. sunt sigura ca si in iasi o sa gasesti si cu siguranta la un pret mult mai mic de 70 lei.
andreea si eu la fel imi plang de mila. edy ar sta la tzatza toata noaptea. eu din comoditate il tin in pat cu mine, si sa ma vezi....sunt de rasu-plansu. el sta in mijlocul patului, si eu migrez ba pe stanga, ba pe dreapta, ca sa schimb tzatza. si fac asa la ture...de vreo 5 ori pe noapte.
am incercat sa nu-i mai dau, pentru ca sunt convinsa ca nu plange de foame, ci ma tine pe post de suzeta, dar degeaba. daca-i dau suzeta in gura simte imediat diferenta, si daca refuz sa-i dau san, face un tambalau...de trezeste tot blocul.


IDEM SI LA NOI.

RALUCA SUGE NOAPTEA DE VREO 3-4 ORI DAR CUM ZICI SI TU MAI MULT IA TATICA PE POST DE SUZETA, TRAGE DE 4-5 ORI SI GATA, I-AM DAT CEAI, APA, SUZETA MA SCUIPA CU ELE DE NU MA VAD, SIMTE IMEDIAT.


deni28
QUOTE(irinuk @ Nov 5 2009, 05:32 PM) *
Salutare
nu am reusit sa mai intru de multisor.
suntem bine.
felicitari dani pt analize.
felicitari bebeilor care au facut 9 lunite, care au dintisori si fac la olita.
si noi iesim afara chiar daca e rece, insa numai prin fata blocului de frica gripei noi!
olita noastra e tot cu jucarie, un iepuras care canta, am primit-o la botez si costa in jur de 50ron, pot intreba de unde anume pentru cele din Iasi. o pacalim insa pe mama si dupa ce ne ridicam facem pisu pe mocheta din baie sau caca in scutecel! dar nici nu vreau neaparat sa faca la olita. ne obisnuim incet, incet cu ea. am auzit si eu de mame care isi pun copii la 6 luni la olita dar e nebunie curata!
Andrei cam tot doua ture de somn face, rar cate 3, ca e perioada de tranzitie de la 3 la 2. nu doarme mai mult de 1 ora pe transa. seara la 8-9 adormim si ne trezim dim la 6-7.30. Bebelusii vostri papa noaptea??
De papat, papa de 5 ori pe zi, dim si seara lapte, iaurt cu fructe sau mar cu bisc sau orez cu banana la 10, out, supica, etc la 13-14, branzica etc la 5. dar mesele de la 10 si 5 le amestecam, adica nu e o regula sa pape doar la 10 fructe.
Cat despre Andrei, toata ziua e dupa coada mamii chiar daca e si tata prinb preajma. nu vrea deloc in patut, iar in premergator din cand in cand. e toata ziua in 4 labe prin toata casa, nu las nimic la periculos in preajma lui asa ca il las. doar cel mai dureros pentru mine e ca se ridica de toate dulapurile de la bucatarie si cum sunt de culoare inchisa toata ziua trebuie sa curat!
Va doresc rabdare muulta si sanatate la bebei.

Sper sa am timp sa pun ceva poze.

http://aniri-airam.blogspot.com/



ACELASI LUCRU FACE SI RALUCA, DAR CE SA LE FACEM MA SUNT COPII.
RALUCA SE RIDICA PESTE TOT, STA CAM 6-7 SECUNDE SINGURICA IN PICIORUSE DAR SE SPRIE SI SE PUNE PE CIUCI.
irinuk
eu nu-l alaptez pe Andrei, dar tot ma trezesc sa-i fac papica noaptea. degeaba ii dau ceai!!!!copii alaptati am auzi ca fac furori noaptea cu tituca, Andrei doar la 1-2 si dimineata la 6 papa.
voi intreba de olita si-ti las raspuns.
irinuk
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 5 2009, 04:31 PM) *
noi am primit cadou olita de la mama. dar am sunat-o mai devreme si a zis ca a dat 42 lei. sunt sigura ca si in iasi o sa gasesti si cu siguranta la un pret mult mai mic de 70 lei.
andreea si eu la fel imi plang de mila. edy ar sta la tzatza toata noaptea. eu din comoditate il tin in pat cu mine, si sa ma vezi....sunt de rasu-plansu. el sta in mijlocul patului, si eu migrez ba pe stanga, ba pe dreapta, ca sa schimb tzatza. si fac asa la ture...de vreo 5 ori pe noapte.
am incercat sa nu-i mai dau, pentru ca sunt convinsa ca nu plange de foame, ci ma tine pe post de suzeta, dar degeaba. daca-i dau suzeta in gura simte imediat diferenta, si daca refuz sa-i dau san, face un tambalau...de trezeste tot blocul.

eu imi schimb numai pozitia corpului cand schimb tzatza,daca stau pe dreapta ridic sanu drept cu mana si apoi cand ii dau din sanu stang ma las mai la45 de grade nu mai stau perpendicular...e cu schepsis si treaba asta cu alaptatu trebe scoala facuta inainte liwlol.gif la mine asta e de la5luni de cand au inceput sa ii iasa dintii...pana atunci ii dadeam maxim de2ori pe noapte san si dormea linistita in patut acu e dezastru
raisa
QUOTE(irinuk @ Nov 5 2009, 04:56 PM) *

nu asa vreau...stai ca caut poza si va pun cu de care vreau
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Nov 5 2009, 05:09 PM) *
eu imi schimb numai pozitia corpului cand schimb tzatza,daca stau pe dreapta ridic sanu drept cu mana si apoi cand ii dau din sanu stang ma las mai la45 de grade nu mai stau perpendicular...e cu schepsis si treaba asta cu alaptatu trebe scoala facuta inainte liwlol.gif la mine asta e de la5luni de cand au inceput sa ii iasa dintii...pana atunci ii dadeam maxim de2ori pe noapte san si dormea linistita in patut acu e dezastru

exact atunci a inceput si al meu sa vrea tzatza toata noaptea. probabil ca are legatura cu iesitul dintilor. saracutzii...asa isi calmeaza si ei durerile.
fetelor, vream sa va intreb daca voi purtati sutien noaptea. eu port 24 din 24 inca de cand eram gravida, ca am inteles ca in felul asta previi lasarea sanilor. dar sincera sa fiu cu voi parca tot s-au lasat un pik. asta e. sa ai bb, cere sacrificiu. si de-ar fii singurul...
raisa

olita din asta vreau,ori pe roz,ori pe rosu ori pe portocaliu...sutien eu nu port prin casa...doar cand ies afara...in casa ma las mai lejer ca si asa tre sa ii dau sa pape si sa stau sa dau sutienu jos si sa-l pun iar...aaaa...mi-e lene laugh.gif
irinuk
QUOTE(deni28 @ Nov 5 2009, 06:48 PM) *
ACELASI LUCRU FACE SI RALUCA, DAR CE SA LE FACEM MA SUNT COPII.
RALUCA SE RIDICA PESTE TOT, STA CAM 6-7 SECUNDE SINGURICA IN PICIORUSE DAR SE SPRIE SI SE PUNE PE CIUCI.


daa si Andrei sta copacel si isi da singur drumul in fundulet.Vad ca nu se sperie. Il mai plimb de o manuta prin casa ca sa-si capete mai repede echilibrul.
mami_ralu
Buna mamici,

Va pupam si noi..si incercam sa recuperam din urma...Inca n-am inceput serviciul, luni este ''ziua cea mare''...dar am fost ocupata cu aranjamentele de dinainte si n-am mai reusit sa intru....
La multi ani bebelusilor si felicitari ptr progresele facute. floare2.gif
Eu inca nu i-am luat olita Anielei dar vad ca bebeii vostrii sunt destul de avansati la faza asta ....asa ca probabil o sa incepem si noi antrenamentul....de fapt buni ca mami nu va fi acasica ziua.Nu stiu de ce mi se pare delicata si dificila etapa asta si o amanam...sper sa se acomodeze si ea la fel de repede.
Si la noi este urat afara dar se pare ca saptamana viitoare va fi vreme frumoasa...poate nu vine iarna asa repede.

Va pupam si incerc sa intru mai des tzuc.gif
irinuk
Neatza fetele!!!
Spor la fac_curat.gif
Astazi Andrei face 9 lunite occasion.gif floare2.gif jucaus.gif
Il iubeste mami!!
catalina_tgv
Neatza,
La multe lunitze lui Andrei occasion.gif sa creasca mare, sanatos si ...vream sa zic frumos, dar deja este asa.
Se pare ca de cateva zile incoace avem cate un sarbatorit zilnic. S-o tinem tot asa super.gif
kyky
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 5 2009, 01:05 PM) *
noi iti mulumim pentru poze. e un scump. mai ales in poza asta in care i se vad dintisorii...mor de el.
cred ca bebii din ziua de azi au facut o pasiune pt PCuri. al meu e disperat de laptop. mi-a smuls pana acum 6 butoane. si nu stiu cum sa le pun inapoi doh.gif
si cu firele....la fel. unde vede cabluri, tzop tzop si el

cred ca asa sunt toti copii din ziua de azi. e posibil ca acestea sa aiba niste unde care ii atrag, respectiv laptop, telecomanda, telefoane. habar n-am, dar ma gandesc si eu. si cata mi-a smuls un 1 buton (habar nu aveam ca se pot scoate), dar am reusit sa-l pun la loc. de atunci nu prea il mai las pe la tastatura.

QUOTE(catalina_tgv @ Nov 5 2009, 01:42 PM) *
atasam si noi pozici
prima data pe olita
aici m-a prins mama in fapt cand ma duceam la fire
dar las ca-ti iau eu telefonu' din mana
poza asta e de la Halloween bu-hu-hu
si aici tot in premergator, dar cam obosit. trag si eu un puiut de somn

f dragut BB, mai ales in pozele astea in premergator e belea. se pare ca adorm in cele mai tari locuri.

QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Nov 5 2009, 03:52 PM) *
BUNA DIMINEATA
REVIN CU VESTI PROASPETE
PESTE 8 ZILE ESTE ZIUA LUI ANDU

tot vreau sa pun si eu niste bani (nu sunt multi, dar in leu si cu inca unu fac doi, asa ca eu zic caci chiar daca sunt putini, dar multe persoane se aduna). in schimb nu ajung pe la banca. tre sa scot si eu niste bani si tot nu am ajuns. sper ca azi sa ajung.

QUOTE(irinuk @ Nov 5 2009, 04:32 PM) *
Salutare
nu am reusit sa mai intru de multisor.
suntem bine.
felicitari dani pt analize.
felicitari bebeilor care au facut 9 lunite, care au dintisori si fac la olita.
si noi iesim afara chiar daca e rece, insa numai prin fata blocului de frica gripei noi!
olita noastra e tot cu jucarie, un iepuras care canta, am primit-o la botez si costa in jur de 50ron, pot intreba de unde anume pentru cele din Iasi. o pacalim insa pe mama si dupa ce ne ridicam facem pisu pe mocheta din baie sau caca in scutecel! dar nici nu vreau neaparat sa faca la olita. ne obisnuim incet, incet cu ea. am auzit si eu de mame care isi pun copii la 6 luni la olita dar e nebunie curata!
Andrei cam tot doua ture de somn face, rar cate 3, ca e perioada de tranzitie de la 3 la 2. nu doarme mai mult de 1 ora pe transa. seara la 8-9 adormim si ne trezim dim la 6-7.30. Bebelusii vostri papa noaptea??
De papat, papa de 5 ori pe zi, dim si seara lapte, iaurt cu fructe sau mar cu bisc sau orez cu banana la 10, out, supica, etc la 13-14, branzica etc la 5. dar mesele de la 10 si 5 le amestecam, adica nu e o regula sa pape doar la 10 fructe.
Cat despre Andrei, toata ziua e dupa coada mamii chiar daca e si tata prinb preajma. nu vrea deloc in patut, iar in premergator din cand in cand. e toata ziua in 4 labe prin toata casa, nu las nimic la periculos in preajma lui asa ca il las. doar cel mai dureros pentru mine e ca se ridica de toate dulapurile de la bucatarie si cum sunt de culoare inchisa toata ziua trebuie sa curat!
Va doresc rabdare muulta si sanatate la bebei.
Sper sa am timp sa pun ceva poze.

bine ai revenit.
cu olita eu nu-l stresez, daca nu vrea sa stea nu-l tin, daca nu am chef sa-l pun, nu-l pun, dar daca il vad ca se screme, imediat suntem pe olita.
am si eu o intrebare intre ora 5 si masa de dupa baita nu-i mai dai nimic?
Cata tot la fel, nu mai vrea decat pe jos, se ridica oriunde se poate agata de ceva. isi tine destul de bine echilibrul, dar ii e teama sa stea in picioare.
si La multe lunite BB-ului. sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.

kyky

QUOTE(catalina_tgv @ Nov 5 2009, 05:31 PM) *
noi am primit cadou olita de la mama. dar am sunat-o mai devreme si a zis ca a dat 42 lei. sunt sigura ca si in iasi o sa gasesti si cu siguranta la un pret mult mai mic de 70 lei.
andreea si eu la fel imi plang de mila. edy ar sta la tzatza toata noaptea. eu din comoditate il tin in pat cu mine, si sa ma vezi....sunt de rasu-plansu. el sta in mijlocul patului, si eu migrez ba pe stanga, ba pe dreapta, ca sa schimb tzatza. si fac asa la ture...de vreo 5 ori pe noapte.
am incercat sa nu-i mai dau, pentru ca sunt convinsa ca nu plange de foame, ci ma tine pe post de suzeta, dar degeaba. daca-i dau suzeta in gura simte imediat diferenta, si daca refuz sa-i dau san, face un tambalau...de trezeste tot blocul.

eu am vazut olita ca cea din poza cu 65 lei la un targ ptr BB-i. ptr mine e cam mult ptr o olita.
va compatimesc cu alaptatul. si Cata se trezeste peste noapte de 3 - 4 ori, dar ii dau putin ceai sau apa, apoi suzeta si adoarme, de cele mai multe ori. exceptie a fost si azi noapte cand s-a trezit la 2, i-am dat si lapte si cu toate astea a adormit la 3.20 la mine in brate. nu mai stiam ce sa-i mai fac.

QUOTE(irinuk @ Nov 5 2009, 07:31 PM) *
daa si Andrei sta copacel si isi da singur drumul in fundulet.Vad ca nu se sperie. Il mai plimb de o manuta prin casa ca sa-si capete mai repede echilibrul.

ar putea si o idee buna. eu il tin de amandoua mainile

QUOTE(mami_ralu @ Nov 6 2009, 06:43 AM) *
Buna mamici,
Va pupam si noi..si incercam sa recuperam din urma...Inca n-am inceput serviciul, luni este ''ziua cea mare''...dar am fost ocupata cu aranjamentele de dinainte si n-am mai reusit sa intru....
La multi ani bebelusilor si felicitari ptr progresele facute. floare2.gif
Eu inca nu i-am luat olita Anielei dar vad ca bebeii vostrii sunt destul de avansati la faza asta ....asa ca probabil o sa incepem si noi antrenamentul....de fapt buni ca mami nu va fi acasica ziua.Nu stiu de ce mi se pare delicata si dificila etapa asta si o amanam...sper sa se acomodeze si ea la fel de repede.
Si la noi este urat afara dar se pare ca saptamana viitoare va fi vreme frumoasa...poate nu vine iarna asa repede.
Va pupam si incerc sa intru mai des tzuc.gif

of, of. cred ca ai niste emotii, de numa numa. dar banuiesc ca buni se descurca cu Aniela, plus ca de obicei poti avea incredere in bunici si atunci riscul e mai redus.
bafta multa.
deni28
QUOTE(irinuk @ Nov 6 2009, 10:52 AM) *
Neatza fetele!!!
Spor la fac_curat.gif
Astazi Andrei face 9 lunite occasion.gif floare2.gif jucaus.gif
Il iubeste mami!!



LA MULTE LUNITE ANDREI, SA CRESTI MARE SI CUMINTE.
occasion.gif occasion.gif occasion.gif


raisa
LA MULTE LUNITZE ANDREI!SA CRESTI MARE SI SA II ADUCI LU MAMI NUMAI BUCURII! occasion.gif occasion.gif
dani80
Buna mamici!

Azi mi-am facut o gramada de nervi nervi.gif , imi merge foarte greu netul si cand intram pe utile nu puteam da nici quote nici reply. Am mesterit ce-am mesterit la browsere si acum vad ca merge dar problema nu e rezolvata, s-ar putea sa am o gasca de virusi cuibariti prin calculator. Asa ca daca nu reusesc sa mai intru sa nu credeti ca v-am parasit...
dani80
Am vazut poze recente cu Catalin si Edward, sunt niste scumpi, pupici de la noi partners.gif

Draga Andrei un calduros La multi anisori iti spunem si noi! occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Sa fii cuminte, sa papi tot si sa asculti de mami!
dani80
QUOTE(irinuk @ Nov 5 2009, 05:32 PM) *
Andrei cam tot doua ture de somn face, rar cate 3, ca e perioada de tranzitie de la 3 la 2. nu doarme mai mult de 1 ora pe transa. seara la 8-9 adormim si ne trezim dim la 6-7.30. Bebelusii vostri papa noaptea??


Eu nu-i mai dau fetitei mele sa pape noaptea cam de la 3 luni, papa foarte bine seara inainte de culcare si gata... Daca plange asta e... ii dau apa sau ceai dar laptic 68.gif... oricum nu plange de foame si nici de sete pt ca de cele mai multe ori refuza biberonul. Si asa ne-a zis si pediatra ca nu e bine sa manance noaptea... noaptea e doar pentru nani nani!
dani80
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 5 2009, 07:34 PM) *
exact atunci a inceput si al meu sa vrea tzatza toata noaptea. probabil ca are legatura cu iesitul dintilor. saracutzii...asa isi calmeaza si ei durerile.
fetelor, vream sa va intreb daca voi purtati sutien noaptea. eu port 24 din 24 inca de cand eram gravida, ca am inteles ca in felul asta previi lasarea sanilor. dar sincera sa fiu cu voi parca tot s-au lasat un pik. asta e. sa ai bb, cere sacrificiu. si de-ar fii singurul...


Eu am purtat Catalina, dar degeaba sad.gif Adevarul e ca s-au mai lasat sanii, nu mai sunt ca inainte, mai ales daca esti ceva mai dotata la capitolul asta... Asa e, sunt sacrificii pe care le facem si asta e doar inceputul...
dani80
QUOTE(raisa @ Nov 5 2009, 07:53 PM) *

olita din asta vreau,ori pe roz,ori pe rosu ori pe portocaliu...sutien eu nu port prin casa...doar cand ies afara...in casa ma las mai lejer ca si asa tre sa ii dau sa pape si sa stau sa dau sutienu jos si sa-l pun iar...aaaa...mi-e lene laugh.gif


Si eu as vrea olita asa, dar daca e asa de scumpa ne lasam pagubasi.
dani80
Gata plec ca s-a trezit mofturicea mea cu plans. Sper sa pot reveni!
catalina_tgv
QUOTE(dani80 @ Nov 6 2009, 04:08 PM) *
Eu nu-i mai dau fetitei mele sa pape noaptea cam de la 3 luni, papa foarte bine seara inainte de culcare si gata... Daca plange asta e... ii dau apa sau ceai dar laptic 68.gif... oricum nu plange de foame si nici de sete pt ca de cele mai multe ori refuza biberonul. Si asa ne-a zis si pediatra ca nu e bine sa manance noaptea... noaptea e doar pentru nani nani!

offf ce bine-ar fii ca noaptea sa fie doar pentru nani-nani. dar m-am hotarat! fie ce-o fii peste noapte o sa-i dau decat apa, ceai sau suzeta. zic eu, dar cand l-oi vedea cum plange si se cuibareste la san....iar cedez crybaby.gif
irinuk
QUOTE(dani80 @ Nov 6 2009, 06:08 PM) *
Eu nu-i mai dau fetitei mele sa pape noaptea cam de la 3 luni, papa foarte bine seara inainte de culcare si gata... Daca plange asta e... ii dau apa sau ceai dar laptic 68.gif... oricum nu plange de foame si nici de sete pt ca de cele mai multe ori refuza biberonul. Si asa ne-a zis si pediatra ca nu e bine sa manance noaptea... noaptea e doar pentru nani nani!


Incerc si eu in noaptea asta, dar...nu cred sa fie sorti de izbanda.Pediatrul la fel ne-a spus, noaptea doar ceai, insa il refuza. Mai incerc!
Dani, ce-i dai sa pape inainte de culcare?
eu ii dau doar portia de laptic de 200ml cu cereale.
dani80
QUOTE(irinuk @ Nov 6 2009, 07:09 PM) *
Incerc si eu in noaptea asta, dar...nu cred sa fie sorti de izbanda.Pediatrul la fel ne-a spus, noaptea doar ceai, insa il refuza. Mai incerc!
Dani, ce-i dai sa pape inainte de culcare?
eu ii dau doar portia de laptic de 200ml cu cereale.


Buna mamici, ne-am intors si noi de la plimbare. Acum ca a papat si a luat aer proaspat, Bianca e fericita!
Inainte de culcare ii dau 2 linguri de cereale cu apa (au lapte inclus) si 200 ml lapte. Deci papa cam 230 - 270 ml smile.gif
Mamici, insistati cu ceaiul sau apa si treptat vor renunta sa mai pape noaptea...Totul tine de obisnuinta zic eu... uitati fina mea de ex pana aproape de 3 ani papa lapte noaptea doh.gif si asta pt ca atunci cand era mica si plangea noaptea parintii sareau imediat cu biberonul. Era marisoara si spunea singura:"apte, apte". Intr-un sfarsit au reusit sa o dezvete dar imi imaginez cat de obositor trebuie sa fi fost...
dani80
Ii arat fetitei mele poze cu bebici mumosi de pe aici si rade draga de ea happy.gif Ii plac tare mult copiii!
catalina_tgv
stiti care e principala problema a noastra? ca nici ziua nu prea vrea ceai sau apitza in biberon. dar apoi noaptea??? de fiecare data cand ii dau ceai, face gargara cu el. il tine in gurita si face gr-gr. e teroare cu el.
catalina_tgv
QUOTE(dani80 @ Nov 6 2009, 06:12 PM) *
Ii arat fetitei mele poze cu bebici mumosi de pe aici si rade draga de ea happy.gif Ii plac tare mult copiii!

si lui Edy ii plac rau bebicii. probabil ca se simte mai in largul lui cu bebici pe langa el.
azi cand am iesit la plimbare, ne-am intalnit cu o gramada de mamici cu bebici, asta si datorita timpului frumos. si la fiecare carut langa care ne opream, intindea manutza spre bebici. e tare prietenos. am citit pe undeva ca bebelacii nostri sunt oglinda personalitatii noastre. cine stie?? la noi se potriveste!
kyky
QUOTE(dani80 @ Nov 6 2009, 05:08 PM) *
Eu nu-i mai dau fetitei mele sa pape noaptea cam de la 3 luni, papa foarte bine seara inainte de culcare si gata... Daca plange asta e... ii dau apa sau ceai dar laptic 68.gif... oricum nu plange de foame si nici de sete pt ca de cele mai multe ori refuza biberonul. Si asa ne-a zis si pediatra ca nu e bine sa manance noaptea... noaptea e doar pentru nani nani!

si eu fac la fel, dar e o mare diferenta, caci Cata bea doar formula. dar am si eu nopti in care nu vrea sa adoarma si dupa ce termina apa sau ceaiul ii dau lapte, caci e clar ca ii e foame. de obicei dupa baita, eu ii dau 180 ml de lapte, fara cereale.

QUOTE(catalina_tgv @ Nov 6 2009, 05:26 PM) *
offf ce bine-ar fii ca noaptea sa fie doar pentru nani-nani. dar m-am hotarat! fie ce-o fii peste noapte o sa-i dau decat apa, ceai sau suzeta. zic eu, dar cand l-oi vedea cum plange si se cuibareste la san....iar cedez crybaby.gif

e greu, eu stiu, precum am zis azi noapte l-am adormit la mine in brate ca nu se linistea deloc. asa ca ... jucam dupa cum canta ei.

QUOTE(dani80 @ Nov 6 2009, 07:12 PM) *
Ii arat fetitei mele poze cu bebici mumosi de pe aici si rade draga de ea happy.gif Ii plac tare mult copiii!

e bine daca sta linistita. Cata nu vrea decat sa butoneze la laptop, nu sa se uite la poze, indiferent cat de frumoase sunt. in schimb, e tare haios caci rade cand isi vede poza pe desktop.
catalina_tgv
vot 3331 pentru raluca, sper tot noi sa-i dam si votul cu nr 3333
deni28
Fetelor am si eu um minutel de respiro acum, Raluca doarme,
am citit din urma si acum sa va spun ce pat si eu.
Nu port sutien in casa, mi se pare mai comod asa dar imi este groaza cand o sa intarc pt ca eu am si sani mai mari si sa vezi atunci nervi.gif , asa este sacrificii pt bebe.
Dani esti o norocoasa, Bia este asa de cumintica, Raluca papa noaptea tazi, dar acum dupa ce i-au iesit si dintisori de sus papa doar o data pe noapte, am incercat si eu cu ceai sau apa, ma scuipa cu ea de nu ma vad.
Olita la noi inca este BAU-BAU, ma parca o musca de fund nu sta nici imbracata nici dezbracata, i-am luat dintr-aia stil foroliu, nici macar nu se joaca cu ea, Doamne sper sa o indrageasca la un moment dat.
Astazi am gatit, facut curatenie, bagat masina, mu mai am timp de nimic, Raluca parca e spiridusi, acum e aici si imediat in alt loc.
VA PUPIC FETELOR SI SA STITI CHIAR DACA NU MAI INTRU EU ASA DES CITESC TOT DIN SPATE.
deni28
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 6 2009, 08:24 PM) *
vot 3331 pentru raluca, sper tot noi sa-i dam si votul cu nr 3333



MULTUMIM MULT.
kyky
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 6 2009, 07:24 PM) *
vot 3331 pentru raluca, sper tot noi sa-i dam si votul cu nr 3333

si ptr noi? ca avem doar 491 voturi? crybaby.gif

eu glumesc.

multumim tuturor ptr voturi si va pupicim. floare2.gif
irinuk
V-am votat si noi!
Bafta!
irinuk
offff crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif nu stiu cum sa pun poze! parca-s batuta-n cap!!! nervi.gif cafea.gif mad.gif
catalina_tgv
QUOTE(kyky @ Nov 6 2009, 07:31 PM) *
si ptr noi? ca avem doar 491 voturi? crybaby.gif

eu glumesc.

multumim tuturor ptr voturi si va pupicim. floare2.gif

bineinteles ca si pe voi. cand votam....pai votam. din pacate nu merge decat un vot pe ora.
catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Nov 6 2009, 09:18 PM) *
offff crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif nu stiu cum sa pun poze! parca-s batuta-n cap!!! nervi.gif cafea.gif mad.gif

nu mai spune asa irinuk. si eu am patit la fel. eu am citit mai multe la Aria tehnica. daca vrei pot sa-ti detaliez eu ce si cum sa faci.
raisa
QUOTE(irinuk @ Nov 6 2009, 09:18 PM) *
offff crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif nu stiu cum sa pun poze! parca-s batuta-n cap!!! nervi.gif cafea.gif mad.gif

uite aici

"CUM SE PUN POZE PE FORUM?
PASUL 1: Mergeti pe http://www.photobucket.com si va creati un cont accesand prima data butonul “join now”
Dupa inregistrare se foloseste butonul “upload now” la apasarea caruia se deschide o fereastra care va permite sa adaugati poze din calculatorul Dvs.
Se selecteaza una sau mai multe poze si se apasa “upload”. Se asteapta pana se incarca pe site.
Dupa ce se incarca va aparea o fereastra in care veti adauga titlu si comentarii pentru poze. Este optional- daca nu doriti apasati butonul “skip this step” si veti merge direct pe pagina cu pozele incarcate.
PASUL 2: Deschideti
http://www.utilecopii.ro/forum si cautati topicul cu “poze cu bebeii nostri” la ultima pagina – sau orice alt topic unde vreti sa adaugati poze.
Apasand butonul maro “raspunde” care apare in partea de sus sau de jos a paginii se va deschide o fereastra in care puteti adauga mesajul Dvs.
PASUL 3: reveniti la
http://www.photobucket.com acolo unde va apare pagina cu poze. Veti observa ca sub fiecare poza apar mai multe coduri. Se da click pe ultimul cod si veti observa ca va apare scris mic cu galben “copied”.
Reveniti la pagina de pe forum cu mesajul pe care doriti sa-l adaugati si in textul mesajului fie dati click dreapta din mouse si apoi “Paste” sau “lipeste” fie folositi combinatia de taste “CTRL+V”.
Astfel codul copiat din photobucket va aparea aici.
PASUL 4: Ca sa fiti sigura cum va aparea mesajul puteti folosi butonul “preview post” si dupa verificare apasati “add new post”. Va va aparea pagina de forum unde se posteaza poze dar de data aceasta diferit pentru ca si minunile Dvs vor putea fi admirate de-acum incolo.
Mult succes!"


irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Nov 6 2009, 11:23 PM) *
nu mai spune asa irinuk. si eu am patit la fel. eu am citit mai multe la Aria tehnica. daca vrei pot sa-ti detaliez eu ce si cum sa faci.



QUOTE(raisa @ Nov 7 2009, 12:20 AM) *
uite aici

"CUM SE PUN POZE PE FORUM?
PASUL 1: Mergeti pe http://www.photobucket.com si va creati un cont accesand prima data butonul “join now”
Dupa inregistrare se foloseste butonul “upload now” la apasarea caruia se deschide o fereastra care va permite sa adaugati poze din calculatorul Dvs.
Se selecteaza una sau mai multe poze si se apasa “upload”. Se asteapta pana se incarca pe site.
Dupa ce se incarca va aparea o fereastra in care veti adauga titlu si comentarii pentru poze. Este optional- daca nu doriti apasati butonul “skip this step” si veti merge direct pe pagina cu pozele incarcate.
PASUL 2: Deschideti
http://www.utilecopii.ro/forum si cautati topicul cu “poze cu bebeii nostri” la ultima pagina – sau orice alt topic unde vreti sa adaugati poze.
Apasand butonul maro “raspunde” care apare in partea de sus sau de jos a paginii se va deschide o fereastra in care puteti adauga mesajul Dvs.
PASUL 3: reveniti la
http://www.photobucket.com acolo unde va apare pagina cu poze. Veti observa ca sub fiecare poza apar mai multe coduri. Se da click pe ultimul cod si veti observa ca va apare scris mic cu galben “copied”.
Reveniti la pagina de pe forum cu mesajul pe care doriti sa-l adaugati si in textul mesajului fie dati click dreapta din mouse si apoi “Paste” sau “lipeste” fie folositi combinatia de taste “CTRL+V”.
Astfel codul copiat din photobucket va aparea aici.
PASUL 4: Ca sa fiti sigura cum va aparea mesajul puteti folosi butonul “preview post” si dupa verificare apasati “add new post”. Va va aparea pagina de forum unde se posteaza poze dar de data aceasta diferit pentru ca si minunile Dvs vor putea fi admirate de-acum incolo.
Mult succes!"

Va multumesc!!! Asa am facut si eu numai ca nu in photobucket si in picasa si webshot unde am deja conturi dar cand dau preview nu se vede nici o poza
Ca asa mecanismul il stiam!
Va pup. Merci!
raisa
mamici vreau sa zic ca gata de ieri m-am hotarat sa nu ii mai dau san noaptea la gaza...asa ca noaptea trecuta nu i-am dat san desi s-a trezit de mai multe ori,bine nu se trezeste de tot sa stea la vb,dar incepe sa planga desi sta cu ochii inchisi,si i-am dat ceiuc dar bea 2-3guri si nu mai vroia,apoi o intorceam pe partea cealalta,ii cantam...si o singura data am luat-o in brate si ii cantam si a adormit ,am pus-o in patutu ei si s-a intors pe burtica si asa a dormit cateva ore...sa dea domnu sa mearga asa si urmatoarele zile sa scapam de dat tzatzik noaptea
deni28
BUNA DIMINEATA FETELOR, AM INTRA REPEJOR CA SA VA UREZ ASTAZI

LA MULTI ANI PT TOTI CEI CARE I-SI SERBEAZA ASTAZI ONOMASTICA, MULTA SANATATE FERICIRIE SI IUBIRE.

PUPAM BEBICI.FETELOR VA PUPICES, SA AVETI O ZI SUPERBA



emesika
haloha. si eu sunt o fericita mamica de februarie 2009. am o super mogaldeata
irinuk
QUOTE(emesika @ Nov 8 2009, 11:02 PM) *
haloha. si eu sunt o fericita mamica de februarie 2009. am o super mogaldeata

Te sfatui sa-i pui watermark pe pozele cu bebica de pe blog, pentru siguranta!!!!!!!!!!!1
raisa
QUOTE(emesika @ Nov 8 2009, 09:02 PM) *
haloha. si eu sunt o fericita mamica de februarie 2009. am o super mogaldeata

bine ai venit la noi...sa-ti traiasca gaza si pune-ne poze cu ea...
eu va ofer tortulet ca e ziua Raisei
irinuk
Neatza fetele!
La multi ani tuturor Mihaililor si Gavrililor din familiile voastre! occasion.gif
Sunt foarte obosita!Ieri am avut musafiri la sotul meu, si cum sambata am fost la Iasi la o petrecere, ieri am pregatit toata mancarea. Am facut ciorba de burta, friptura de pui si carnaciori, salata de pui cu telina si tort. Stiti si voi cum e dupa ce pleaca toti, maldar de vase, firmituri pe jos, etc. Asa ca m-am apucat de fac_curat.gif
Acum savurez un coffe cu toate ca imi cad ochii.
Am racit putin toti, i-am dat lui Andrei Sumetrolim si Nurofen, la 11 merg la policlinica sa vedem daca e bine la plamani.
O zi usoara!
nynaelena
QUOTE(raisa @ Nov 5 2009, 07:53 PM) *

olita din asta vreau,ori pe roz,ori pe rosu ori pe portocaliu...sutien eu nu port prin casa...doar cand ies afara...in casa ma las mai lejer ca si asa tre sa ii dau sa pape si sa stau sa dau sutienu jos si sa-l pun iar...aaaa...mi-e lene laugh.gif

Eu am olita asa pe albastru. Dar de unde am luat eu aveau si pe galben si rosu. Eu am dat 32 de lei si nu mi s-a parut scumpa in conditiile in care pe net am gasit cu 65-75 de lei.Mai mult eu vazut f multe jucarii mai scumpe de atat si asta e 2in1 yes.gif . Daca nu gasesti si iti convine pretul asta zi ca iti trimit eu prin curier. Eu am luat-o dintru mag de copii de aici de la mine din Barlad.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.