Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 5 2010, 10:37 PM) *
hai ca esti tare! imi place rau modul tau de a povesti liwlol.gif esti plina de umor. tine-o tot asa...
Dani, tu ce mai faci? cum a fost revenirea la munca? pe tine ce te doare smile.gif ?
vreau sa va zic ca maine ma duc si eu la un interviu la BCR. as incepe munca de maine, pentru ca eu oricum nu beneficiez de aia 8bulioane, pentru ca nu am avut vechimea inainte sa nasc crybaby.gif dar parca nici pe Edi nu l-as priva de prezenta mea. vom vedea. macar sa ma aleaga pe mine la interviu, ca la cati se prezinta....
Irina, cum se mai simte Andrei?
va pup, sa aveti o seara linistita

Ce post e scos la concurs la BCR Cata? Ai mai lucrat in domeniul bancar? Eu iti doresc MUUUUL SUCCES, adevarul este ca BCR-ul plateste cel mai bine in domeniul bancar. Povesteste-ne maine ce ai facut. Bafta!
raisa
multa bafta maine cata!!!!!!!!! sa ajungi ca mine... liwlol.gif adik cu servici dar nu cu spatele varza...pai macar umoru sa ramana din mine ca vlaga e prin tari straine...eu sunt tare curioasa cat o sa ne dea ...foarte curioasa ca sa stiu dak sparg tot pe acolo sau nu lol-craciun.gif
dani80
Buna dimineata mamici!

Va scriu de pe fuga de la serviciu.
Felicitari Andreea, ai avut spor nu gluma la covrigi!
Catalina bafta cu angajatul!
Ce sa va zic... am inceput serviciul si asta imi ocupa tot timpul crybaby.gif Cand vin acasa Bianca ma penalizeaza cu o fetisoara suparata... asta e... incet incet ne obisnuim cu noul program. In rest i-a iesit un dintisor incisiv lateral culmea... asta era cauza plansetelor de acum o saptamana.
Sanatate tuturor, bafta in tot ceea ce faceti si ne mai auzim.
O zi buna!
catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Jan 5 2010, 10:27 PM) *
Ce post e scos la concurs la BCR Cata? Ai mai lucrat in domeniul bancar? Eu iti doresc MUUUUL SUCCES, adevarul este ca BCR-ul plateste cel mai bine in domeniul bancar. Povesteste-ne maine ce ai facut. Bafta!

In primul rand LA MULTE LUNITZE pentru Andrei occasion.gif e flacau mare acum.
BCR Banca pentru locuinte au scos pentru Sud, Senior Agent si Junior Agent, dar au fost o gramada de CVuri trimise. pentru Senior 214 CV, si pentru Junior 215 CV. acum la 14.30 fug. ii termin mancarea lui Edi, ii dau sa pape si apoi plec. cu Dumnezeu inainte.
pupici
catalina_tgv
fetelor, tare porcarie e si cu BCR Banca pentru Locuinte. in primul rand nu esti salariat, iti face un contract de colaborare, si in functie de cate contracte faci, primesti un comision. in al doilea rand totul faci de acasa (adica nu intr-un mod organizat, de la un birou ceva, nu) si trebuie sa-ti convingi prieteni, rude, vecini sa faca tampenia asta de contract. ce porcarie... spada.gif
mi-am pierdut si timpul degeaba, mergand la interviul lor, care de fapt e un mod de a te "racola". pentru ca in functie de cati oameni conving ei, asa isi iau comisioanele. e ca o chestie piramidala.

ieri noapte nu am prea dormit. Edi s-a foit pe toate partile, s-a trezit din somn de enspe mii de ori... cand m-am uitat azi in gurita lui, mi-am dat seama de ce. i s-a spart gingia de la un incisiv lateral sus. cred ca in seara asta mai urmeaza unul, ca sta sa crape iar gingia.
raisa
imi pare rau catalina ca nu ai gasit ce te asteptai floare2.gif felicitari la bebici pentru dintisor
Karmin
va invit si pe voi la rasfoit retete, la mamici de martie smile.gif
catalina_tgv
QUOTE(Karmin @ Jan 6 2010, 07:43 PM) *
va invit si pe voi la rasfoit retete, la mamici de martie smile.gif

multam mult pentru invitatie. chiar ma gandeam ce sa mai fac la pici de mancare.
catalina_tgv
Neatza mamici,
LA MULTZI ANI! tuturor celor sarbatoriti azi.
mamici ce mai faceti? va tin bebelacii in priza? al meu fuge de colo-colo, dar doar de-a busilea. ai vostri au mai evoluat la capitolul asta? Edi nu poate sa stea nici macar in picioare. sta cateva secunde, apoi cade ca secerat.
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 7 2010, 11:58 AM) *
Neatza mamici,
LA MULTZI ANI! tuturor celor sarbatoriti azi.
mamici ce mai faceti? va tin bebelacii in priza? al meu fuge de colo-colo, dar doar de-a busilea. ai vostri au mai evoluat la capitolul asta? Edi nu poate sa stea nici macar in picioare. sta cateva secunde, apoi cade ca secerat.

stai linistita ca asa e si raisa acu a inceput sa mearga bine de-a busilea ca pana acu nu era interesata de asta ci de statu in cap lol-craciun.gif si acu are o viteza si se ridik in picioare cum prinde ceva de care sa se tina...si sta in picioare nesustinuta cam 1-2minute si apoi cade in fundel
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 6 2010, 09:03 PM) *
fetelor, tare porcarie e si cu BCR Banca pentru Locuinte. in primul rand nu esti salariat, iti face un contract de colaborare, si in functie de cate contracte faci, primesti un comision. in al doilea rand totul faci de acasa (adica nu intr-un mod organizat, de la un birou ceva, nu) si trebuie sa-ti convingi prieteni, rude, vecini sa faca tampenia asta de contract. ce porcarie... spada.gif
mi-am pierdut si timpul degeaba, mergand la interviul lor, care de fapt e un mod de a te "racola". pentru ca in functie de cati oameni conving ei, asa isi iau comisioanele. e ca o chestie piramidala.

ieri noapte nu am prea dormit. Edi s-a foit pe toate partile, s-a trezit din somn de enspe mii de ori... cand m-am uitat azi in gurita lui, mi-am dat seama de ce. i s-a spart gingia de la un incisiv lateral sus. cred ca in seara asta mai urmeaza unul, ca sta sa crape iar gingia.


Buna Cata, sorry ca ai fost dezamagita....eu am fost acum cativa ani la un interviu de asta la Raiffeisen Banca pt Locuinte si e acelasi sistem. Cand ai zis ieri de bcr banca pt locuinte eram curioasa ...si se pare ca e acelasi tip de sistem....gen agent de vanzari, exact ce ai descris tu. Iti doresc succes in cautarea unui loc de munca stabil!
catalina_tgv
neata fetelor,
nu stiu ce sa ma mai fac cu Edi. ieri a dormit doar o ora toata ziua, si noaptea n-a dormit mai mult de 7 ore. dintisorii bata-i vina. bine macar ca nu si-a redus si portiile de mancare. deocamdata...
da Irina. ai dreptate. e exact acelasi sistem ca la Raiffeisen, aceeasi porcarie. ei isi fac clienti pe prietenii tai, rudele tale...tu castigi pentru o perioada relativ scurta (asta daca reusesti sa convingi pe careva), iar apoi urmeaza un blocaj pentru tine, pentru ca nu o sa mai ai "potentiali clienti".
ce ma mira pe mine, este cum de da statul 25% prima pentru o astfel de porcarie. plus reclamele de care te lovesti mereu la TV. totul ar fii ok, zic eu, daca cei care intr-adevar vor sa faca un astfel de contract, sa se duca frumusel la un ghiseu din cadrul bancii, semneaza contractul si gata. in fine, probabil ca n-ar mai avea atatia prosti de prostit.
dani80
Buna mamici!

Sunt la serviciu si abia astept sa se termine programul, e senzatia aceea de vineri daca va mai amintiti cand toata lumea e bucuroasa ca vine week-end-ul whistling.gif
Karmin multumim pt retete.
Cat despre mers, observ ca fetita mea n-a facut progrese, tot ii spun mamei s-o plimbe mai mult, dar ei ii este mai usor s-o lase in premergator doh.gif Tare mult mi-as dori s-o vad ca incepe sa mearga cat de cat singurica, dar docamdata nu vrea si pace...Insa ma uimeste ca incepe sa inmagazineze cam tot ce ii spunem, stie sa arate tot mai multe lucruri: geam, usa, scaun sa cante si sa danseze in felul ei...ne incanta pur si simplu. Seara cand ajung acasa nu ma mai satur de ea, pacat ca-i cam obosita si nu prea are chef de ghidusii ca-i cam tarziu pt ea...asta e, recuperam timpul pierdut in week-end.
In rest, ce mai fac fetele absente? Asteptam pozici noi cu bebelusii sa vedem cat au mai crescut.
Pupici acute.gif
catalina_tgv
Dani la cat termini programul? oricum, e bine ca ai weekendul liber, si poti sa te bucuri din plin de Biencuta. mi-o si imaginez durdulia de ea cum danseaza nanner.gif
Edi mai nou, de fiecare data cand ii zic ALO, duce la ureche orice tine in mana. e asa haios...fetelor, am momente cand cu greu ma stapanesc sa nu-l musc de falcutze. e asa de scump, ca-mi vine sa-l pap cu totul. stiti senzatia.
hai ca vad ca l-a luat somnicul. tare curioasa sunt cat va dormi in noaptea asta.
o seara buna!
dani80
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 8 2010, 11:43 PM) *
Dani la cat termini programul? oricum, e bine ca ai weekendul liber, si poti sa te bucuri din plin de Biencuta. mi-o si imaginez durdulia de ea cum danseaza nanner.gif
Edi mai nou, de fiecare data cand ii zic ALO, duce la ureche orice tine in mana. e asa haios...fetelor, am momente cand cu greu ma stapanesc sa nu-l musc de falcutze. e asa de scump, ca-mi vine sa-l pap cu totul. stiti senzatia.
hai ca vad ca l-a luat somnicul. tare curioasa sunt cat va dormi in noaptea asta.
o seara buna!


Neata!

Programul meu e de la 9 la 17, abia astept sa se faca ora 5 sa plec acasa; am noroc ca momentan nu e asa multa treaba, dar vor fi si zile mai incarcate. In schimb e bine ca avem liber amandoi in weekend ca sa ne putem bucura de Bia.
Si mie imi vine s-o mananc cand vad cate si mai cate face.
Acum sunt suparata ca am pus la loc kg de sarbatori, asa ca trebuie neaparat s-o las mai moale cu dulciurile si cu mancarea la fel. Sunt in negocieri cu sotul pt o banda de alergat, una rezonabila ca sunt tot felul de benzi super scumpe... dar deocamdata n-am succes... Mai vedem.
Desi s-a anuntat la meteo ca va fi cald vad ca tot frig e la noi, parca nu indraznesc sa scot fata la plimbare... si n-a mai iesit demult mititica. Poate imi fac curaj si o scot un pic.
O zi buna mamici!
catalina_tgv
QUOTE(dani80 @ Jan 9 2010, 11:52 AM) *
Neata!

Programul meu e de la 9 la 17, abia astept sa se faca ora 5 sa plec acasa; am noroc ca momentan nu e asa multa treaba, dar vor fi si zile mai incarcate. In schimb e bine ca avem liber amandoi in weekend ca sa ne putem bucura de Bia.
Si mie imi vine s-o mananc cand vad cate si mai cate face.
Acum sunt suparata ca am pus la loc kg de sarbatori, asa ca trebuie neaparat s-o las mai moale cu dulciurile si cu mancarea la fel. Sunt in negocieri cu sotul pt o banda de alergat, una rezonabila ca sunt tot felul de benzi super scumpe... dar deocamdata n-am succes... Mai vedem.
Desi s-a anuntat la meteo ca va fi cald vad ca tot frig e la noi, parca nu indraznesc sa scot fata la plimbare... si n-a mai iesit demult mititica. Poate imi fac curaj si o scot un pic.
O zi buna mamici!


eu il scot pe Edi in fiecare zi. vreo 2 zile nu l-am scos pentru ca ningea, dar altfel...iesim afara mereu. si crede-ma ca nu mi-a racit niciodata, decat de vreo 2 ori a tusit, dar fara sa-i curga nasul, fara febra...
luni o sa ma duc si eu cu sotul sa facem vaccinul AH1N1, tare teama mi-e dupa cate cazuri am auzit de Doamne-fereste.
raisa
poze cu raisa proaspete de juma de ora




misto dani ca nu lucrezi in weekend eu azi am lucrat de la7 la 3:20 simaine ma duc de la 9 sa vedem cum stam in functie de vanzare...weekendu viitor sunt libera bananab.gif ca-s schimbu 2 saptamana viitoare si sambata si duminica lucreaza doar schimbu 1...oricum acum la schimbu 2 e mai lejer si nu sunt chiar 8 ore ca la 1...terminam la19-20-21 depinde de vanzare insa la schimbu 1 mai devreme de 14 nu plecam,de la 6 dimineata si suntem rupte facem cate 6-7-8 malaxoare la amiaza se fac cam 2-6malaxoare...eu nu fac vaccinu ca nu am incredere
irinuk
QUOTE(raisa @ Jan 10 2010, 12:31 AM) *
poze cu raisa proaspete de juma de ora




misto dani ca nu lucrezi in weekend eu azi am lucrat de la7 la 3:20 simaine ma duc de la 9 sa vedem cum stam in functie de vanzare...weekendu viitor sunt libera bananab.gif ca-s schimbu 2 saptamana viitoare si sambata si duminica lucreaza doar schimbu 1...oricum acum la schimbu 2 e mai lejer si nu sunt chiar 8 ore ca la 1...terminam la19-20-21 depinde de vanzare insa la schimbu 1 mai devreme de 14 nu plecam,de la 6 dimineata si suntem rupte facem cate 6-7-8 malaxoare la amiaza se fac cam 2-6malaxoare...eu nu fac vaccinu ca nu am incredere

Vai cat de simpatica este si ce cretulini are!! imi vine sa o pap jucaus.gif
Noi cred ca mergem sapt viit sa facem vaccinul.
irinuk
Dani de ce nu ai stat 2 ani acasa? Era postul tau in pericol sau e mai convenabil salariul? Oricum ar fi tot trebuie sa ne intoarcem, am vazut ca voi majoritatea aveti parintii prin preajma si aveti cu cine lasa copiii in siguranta. sad.gif din pacate eu il voi da la cresa in septembrie.
irinuk
Pentru ca nu am avut timp inainte de sarbatori sa va dau reteta asta de tort, de care mi-a amintit reteta Andreei cu biscuiti si iaurt, v-o recomand acum Tort diplomat
dani80
Buna mamici!

M-am hotarat ca de maine sa tin dieta Nicoletei Luciu, am inteles ca a slabit 30 kg in o luna jumate. Voi manca doar compot de mere fara zahar si supa de pui fara sare, fidea, cartofi, orez. Sper sa am putere sa rezist pray.gif .

Pupici Raisei, e asa scumpica cu zulufi!

Despre serviciu, ce sa zic... era mai convenabil sa fi stat acasa, aveam salarul cu 50 lei mai mic decat daca ma duc la serviciu, in schimb... pe termen lung n-as fi vrut sa-mi pierd postul... e un loc de munca ok ... plus ca simteam nevoia sa fac si altceva... dar asta pt ca sta mama cu fata si am incredere in ea.

Iar cu vaccinul... la inceput eram total impotriva pt ca nu se stie ce reactii poate sa dea, dar una peste alta e mai periculos sa nu fim imunizati, cu atatea cazuri care s-au finalizat tragic. As vrea sa-l fac si eu, am sa vorbesc cu dr de familie cu toate ca am unele rezerve.
Numai bine dragi mamici!
raisa
dani mult succes cu dieta mie mi se pare grea si oricum acu cred ca o sa slabesc de la cat muncesc
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Jan 9 2010, 10:31 PM) *


offf Doamne ce scumpa e...as papa-o cu carlionti cu tot. acum te cred Andreea de ce ti-e greu s-o tunzi chelie dupa mot. eu nu cred c-as putea renunta la onduleurile astea frumoase. nici dac-ai duce-o la coafor nu ar face-o asa. tzuc.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 10 2010, 09:12 PM) *
offf Doamne ce scumpa e...as papa-o cu carlionti cu tot. acum te cred Andreea de ce ti-e greu s-o tunzi chelie dupa mot. eu nu cred c-as putea renunta la onduleurile astea frumoase. nici dac-ai duce-o la coafor nu ar face-o asa. tzuc.gif

da stiu crybaby.gif de asta zic si eu ca ea dimineata are coafura perfecta parca a fost mama stilistului in capu ei ...asa imi statea si imi mai sta si mie daca ma tund scurt numai ca acu scurt nu ma avantajeaza ca sunt grasa si iese in evidenta asta...dar nu cred ca o tund totusi...adik eu stiu...nici eu nu stiu ce sa fac
irinuk
Andreea tu ce dieta ai tinut???
catalina_tgv
fetelor nu stiu ce sa ma mai fac cu Edi. nu prea mai doarme noaptea. pana acum ora de somn era la 8:30, acum abia la 11 mai adoarme. si la 7:30 e in fund doh.gif
ai vostrii ce program de somn au?
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 11 2010, 01:25 AM) *
fetelor nu stiu ce sa ma mai fac cu Edi. nu prea mai doarme noaptea. pana acum ora de somn era la 8:30, acum abia la 11 mai adoarme. si la 7:30 e in fund doh.gif
ai vostrii ce program de somn au?

Buna Cata!
Nu doarme noaptea sau adoarme tarziu si se trezeste devreme? Si Andrei si-a modificat programul. El la fel adormea la 8-9 cel tarziu si se trezea la 7. Acum insa de cand a renuntat si la laptic adoarme pe la 10, 10 si, chiar si 11 si se trezeste la 8 -9 plangand pana ii dau sa pape.
Am citit chair zilele acestea un articol despre bebelusii de varsta loc ca incep sa-si modifice programul de somn.
catalina_tgv
neata,
edi ajunge cam la 8 ore de somn noaptea (pentru ca desi doarme de la 23 sau 23:30 pana la 7:30 sau 8 mai are vreo 2 reprize de trezire nervi.gif ), plus 2 ore de somn ziua. ma gandesc ca e cam putin, tinand cont ca orele astea de somn sunt cam pentru un adult.
voi ati inceput sa-i dezvatati pe pici de suzeta? ca am inteles ca trebuie data pana intr-un an, dupa varsta asta nu mai e o necesitate, e un moft.
pupici
dani80
Buna ziua mamici!

Va scriu de la servici ca acum sunt singura cuc, ai mei colegi au plecat la un team building la Covasna, eu n-am plecat ca na... am obligatii...imi convine mai mult sa stau acasa.

Legat de somn... acum vreo 2-3 saptamani Bianca facea la fel, eram foarte ingrijorata... adormea pe la 9 dar la 5 dimineata era in picioare in patut. Se pare ca de vina a fost noul dintisor, acum doarme la fel ca inainte, adica seara pe la 9 si se trezeste la 8.30 (ii dau lapticul prin somn la 7); apoi la 10.30 mai doarme jumate de ora sau 40 min, iar pe la 14 o ora jumate. Cam asta-i programul ei, dar ma pot astepta sa si-l schimbe...Eu am citit ca de la varsta aste dorm cam 9-10 ore noaptea si ziua 2-3 ore.
Te inteleg Cata ca ti-e greu, mai ales daca se si trezeste des noaptea...o sa se regleze ei in timp. Si Bianca se mai foieste noaptea, plus ca se enerveaza ca ajunge cu capul de capatul patutului si sotul tot trebuie sa se trezeasca s-o dea mai jos (ca el face garzi mai mult).
Iar cu suzeta noi n-avem probleme, Bianca isi gaseste la nevoie degetelul, asa doarme cu degetul in gurita si momentan n-am cum s-o dezvat... sa mai creasca.

Intr-adevar e grea dieta asta dar si cea pe care ai tinut-o tu Andreea mi se pare si grea si costisitoare...pt ca trebuie sa cantaresti precis cantitatile, nimic in plus, nimic in minus...ce mai... toate sunt draconice...
Pupici! Sa auzim de bine!

ps Kyky unde esti?
raisa
QUOTE(irinuk @ Jan 10 2010, 11:14 PM) *
Andreea tu ce dieta ai tinut???

eu am tinut dieta de 13zile sau dieta daneza... nu mi se pare grea...costisitoare e oleac...cam 70lei parca calculasem ca costa tot pt cele13zile...
raisa ziua doarme doar un somn de 2-3-4 ore nu mai doarme in 2reprize...in seara adoarme pe la 22-23 si dimineata se trezeste la 9-10 dar intre timp bea 2biberoane de 270ml...unu de ceai si unu de cereale si/sau san...ca de cand am inceput serviciu ii las cereale in biberon dupa ce plec ca sa aiba ce ii da daca cauta san...saptamana asta plec la 14 la servici...va pup
kyky
salutare, dragi mamici!
multumesc ca v-ati amintit si de mine. si mie mi-a fost dor de voi.
am intrat mai putin ca a fost tati in CO si am stat mai mult cu el, dar am incercat sa si lucrez, am fost plecati, iar mai nou tre sa ne pregatim sa ne mutam. asa ca am inceput sa cautam electrocasnice, canapea si acum sa vedem cum facem cu mobila. sotul meu vrea sa o faca el, ca sa iesim mai ieftin (si zicem noi si mai buna calitativ). iar din week-endul ce a trecut am inceput sa facem curatenie. asa ca ieri am fost daramati amandoi. pana la ora 5 nu ne-am putut misca din pat. cat se cunoaste ca nu facem miscare.
de azi am intrat si eu la regim. initial am vrut sa-l tin pe cel de 13 zile, dar nu ma simt in stare sa fiu atat de constransa. plus ca l-am cautat pe calculator si nu l-am gasit, dar am gasit altul, care mi se pare mie ca e mult mai usor. e cel recomandat astronautilor. sa vedem daca reusesc sa-l tin si daca va avea vreun efect.
ptr mamicile cu baieti, vroiam sa va intreb voi cand le taiati motul la BB-i. eu as prefera sa o fac la vara, la un an jumate, dar sa ne vedem intai mutati si apoi mai vedem, desi va fi f repede.
Cata acum doarme. apropo de programul de somn, Cata doarme aproape 12 ore peste noapte, adoarme intre 22 - 23 si se trezeste intre 9 si 10.30. de obicei se mai trezeste in acest interval. uneori ii trebuie doar ceai si suzi, alteori ii trebuie lapte. in timpul zilei doarme intre 2.30 - 3 ore, daca am grija sa fie in casa cand ii e somn, in general intre orele 12 - 13. daca nu suntem acasa il cam foiesc, nu doarme cum trebuie.
am sa incerc sa va pun cateva poze de la aceste sarbatori minunate.
Va pupacesc de va zapacesc.
kyky
sper sa nu va plictisesc, dar mi-a fost greu sa ma decid
primul somn in scaunul auto

mami si cu tati mi-au luat bundita noua

in parc cu mami si tati in apropierea Craciunului

cadoul de la mos Craciun ptr mami si tati

micul Craciunel

marele smecher

am jucarie noua, care trebuie testata
kyky
Andreea, am vazut niste carlionti de iti vine sa-i mananci nu gluma.
ma uit la Raisa si ma uit si la Cata si parca nu-mi vine sa cred ca nu-i creste mai deloc desi e doar zi intre ei. nu-mi fac griji, dar imi doresc sa aiba mai mult par. sa creasca mare si sanatoasa si sa va aduca multe bucurii.
la fel totii BB-i de aici.
Va pupicim.
raisa
QUOTE(kyky @ Jan 11 2010, 05:43 PM) *
Andreea, am vazut niste carlionti de iti vine sa-i mananci nu gluma.
ma uit la Raisa si ma uit si la Cata si parca nu-mi vine sa cred ca nu-i creste mai deloc desi e doar zi intre ei. nu-mi fac griji, dar imi doresc sa aiba mai mult par. sa creasca mare si sanatoasa si sa va aduca multe bucurii.
la fel totii BB-i de aici.
Va pupicim.

tzuc.gif raisa intai la avut negru cand am nascut-o se vede si in poza de la avatar si era drept apoi s-a facut saten deschis si de vreo 2luni e cret rau de tot si are si codita cand o ud la baita asa e de lung ... na el e baietel si probabil ii creste mai incet oricum e scump ca Mos Craciun
nynaelena
[quote name='kyky' date='Jan 11 2010, 07:43 PM' post='1148858']
Andreea, am vazut niste carlionti de iti vine sa-i mananci nu gluma.
ma uit la Raisa si ma uit si la Cata si parca nu-mi vine sa cred ca nu-i creste mai deloc desi e doar zi intre ei. nu-mi fac griji, dar imi doresc sa aiba mai mult par. sa creasca mare si sanatoasa si sa va aduca multe bucurii.
la fel totii BB-i de aici.
Va pupicim.

LA MULTI ANI ! pt 2010 tuturor.
ne cerem scuze p ca nu am intrat de mult, dar am mai citit din urma.
Kyky am observat ca bebeii nostri au jucarie la fel (aia masinuta) si acelasi ritm de crestere a parului wink.gif .
nynaelena
QUOTE(raisa @ Jan 11 2010, 10:26 PM) *
tzuc.gif raisa intai la avut negru cand am nascut-o se vede si in poza de la avatar si era drept apoi s-a facut saten deschis si de vreo 2luni e cret rau de tot si are si codita cand o ud la baita asa e de lung ... na el e baietel si probabil ii creste mai incet oricum e scump ca Mos Craciun

smile.gif Si Tudor al meu a avut par negru, dar ia cazut aproape tot.
P.S. O sa revin cu poze cu Mos Craciun Tudor. happy.gif
kyky
QUOTE(nynaelena @ Jan 12 2010, 03:29 AM) *
LA MULTI ANI ! pt 2010 tuturor.
ne cerem scuze p ca nu am intrat de mult, dar am mai citit din urma.
Kyky am observat ca bebeii nostri au jucarie la fel (aia masinuta) si acelasi ritm de crestere a parului wink.gif .

multumim de urari. si voua la fel.
am primit-o cadou de la nasa, de Sf. Andrei. e destul de incantat de ea, dar nu i-o dau zilnic, ca atunci nu mai prezinta interes.

QUOTE(nynaelena @ Jan 12 2010, 03:31 AM) *
smile.gif Si Tudor al meu a avut par negru, dar ia cazut aproape tot.
P.S. O sa revin cu poze cu Mos Craciun Tudor. happy.gif

abia asteptam poze si cu mos Craciun si cu masinuta.

Cata inca doarme, asa ca imi fac de cap.
mi-am baut cafeluta, am citit din urma si acum ma apuc de lucru, dar sigur se va trezi printisorul meu.
Va pupicesc.

catalina_tgv
neata fetele
in primul rand am vazut un craciunel frumusel, pe care il pupacim ca nu l-am mai vazut de ceva timp.
o asteptam si pe nynaelena cu poze, sa-i vedem podoaba capilara a lui Tudorel rolleyes.gif
revin un pic mai tarziu ca Edi imi trage de cabluri p-aici intr-o veselie.
dani80
Kyky bine ai revenit! Ai un scumpel de baiat, imi place si in postura de Craciunel si cu vestuta...e un smecheras!
Eu stiu ca se taie din mot la un an, noi asa o sa facem. Zi-mi si mie te rog de dieta astronautilor, chiar sunt curioasa.
Eu sunt in a doua zi de chin si e din ce in ce mai greu, se resimte organismul. Macar de s-ar vedea si rezultate dupa atata foamete.

Bine ai revenit Nynaelena, asteptam poze cu Tudor.

O seara buna mamici!
catalina_tgv
Buna mamici
ce-i cu voi de n-a mai intrat niciuna? din intamplare, sau mai bine zis din plictiseala, m-am uitat pe primele pagini de mamici de feb2009, si am ramas uimita sa vad cate burtici si apoi mamici au fost la inceput. unde sunteti feteloooor? haideti la un pahar de vorba atunci cand zvapaiatii nostri de copii ne-o mai permit.
haideti sa va arat cum ne-am jucat astazi

ce bine ne simtim noi in noua "masinutza", prin noi am vrut sa zic eu si prietena mea, papusha

asta e un alt mod de a-mi petrece timpul, am grija de plante

eu sunt floarea preferata a lu' mami
irinuk
Salutare mamicilor care au revenit!



Am incercat sa va dau reteta de tort dar se pare ca merge asa ca intrati pe blogul de la semnatura.
irinuk
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 11 2010, 11:04 AM) *
voi ati inceput sa-i dezvatati pe pici de suzeta? ca am inteles ca trebuie data pana intr-un an, dupa varsta asta nu mai e o necesitate, e un moft.
pupici

Cata, noi am renuntat la toate odata cu enterocolita! Suzeta si biberoanele le-am pus deja in dulap si nu mica mi-a fost mirarea sa vad cat de usor accepta Andrei canita cu cioc. Foarte multe obiceiuri i-a schimbat boala asta! Cel mai urat e refuzul laptelui, in schimb papa tot felul de lactate ceea ce zic eu ca-i bine, si ce mai e bine ca bea 1-2 canite de suc de fructe pe zi. Inainte abia daca voia 60ml!
Cat despre somnic , a avut o perioada destul de buna Andrei, insa de cateva zile imi tipa prin noaptea prin somn....si cum simte ca e invelit e vai si amar....sa fie oare de la dintisori??

QUOTE(dani80 @ Jan 11 2010, 02:29 PM) *
Buna ziua mamici!

Va scriu de la servici ca acum sunt singura cuc, ai mei colegi au plecat la un team building la Covasna, eu n-am plecat ca na... am obligatii...imi convine mai mult sa stau acasa.
.........................

Ce bine ca-si permit ai vostri patroni sa va duca si la team building-uri pe criza asta!!Eu nu am fost niciodata, insa am auzit ca sunt tare interesante!

QUOTE(kyky @ Jan 11 2010, 03:57 PM) *
salutare, dragi mamici!......
am intrat mai putin ca a fost tati in CO si am stat mai mult cu el, dar am incercat sa si lucrez, am fost plecati, iar mai nou tre sa ne pregatim sa ne mutam. ...................
de azi am intrat si eu la regim. initial am vrut sa-l tin pe cel de 13 zile, dar nu ma simt in stare sa fiu atat de constransa. plus ca l-am cautat pe calculator si nu l-am gasit, dar am gasit altul, care mi se pare mie ca e mult mai usor. e cel recomandat astronautilor. sa vedem daca reusesc sa-l tin si daca va avea vreun efect.
ptr mamicile cu baieti, vroiam sa va intreb voi cand le taiati motul la BB-i. eu as prefera sa o fac la vara, la un an jumate, dar sa ne vedem intai mutati si apoi mai vedem, desi va fi f repede.

Buna Kiki si spor la cumparaturi! Sa ne chemati la petrecerea de casa noua sa dantuim bananab.gif !

Vad ca toate ati inceput cure eating.gif eating.gif sad.gif( si eu dupa operatie observ ca ma ingras, de la 57 am 61 crybaby.gif si taree greu mi-e cu regimurile mie!!! as prefera alergatul insa nu am cu cine sad.gif

QUOTE(kyky @ Jan 11 2010, 05:57 PM) *
micul Craciunel

Ce Craciunel simpatic! El va adus cadoul cel mai de pret smile.gif

QUOTE(catalina_tgv @ Jan 13 2010, 08:22 PM) *

Ce comic e....am zambit cand l-am vazut pentru ca zilele trecute am scos o cutie de la niste papuci si Andrei toata ziua s-a bagat in ea si facea brm...brm, iar tata si bunica ne-au plimbat prin casa in cutie si taree mandri mai eram si noi!
irinuk
aaa si despre taiatul motului, noi il facem exact pe 6 februarie cand implineste Andrei 1 an , pentru ca de pe 7 incepe saptamana alba in care se mananca doar lacto ovo vegetale si api post. Si pentru ca nu am facut cumatrie o v-om face si pe aia tot atunci 2 in 1 smile.gif
Inchiriem o pizzerie a unor prieteni pt ca nu reusesc sa fac eu acasa tot ce trebuie.


Ajutor! Luna aceasta vom boteza un baietel. Ajutati-ma cu o lista de toate cele de trebuinta pentru un botez!
catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Jan 13 2010, 10:54 PM) *
Vad ca toate ati inceput cure eating.gif eating.gif sad.gif( si eu dupa operatie observ ca ma ingras, de la 57 am 61 crybaby.gif si taree greu mi-e cu regimurile mie!!! as prefera alergatul insa nu am cu cine sad.gif

catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Jan 13 2010, 10:54 PM) *
Vad ca toate ati inceput cure eating.gif eating.gif sad.gif( si eu dupa operatie observ ca ma ingras, de la 57 am 61 crybaby.gif si taree greu mi-e cu regimurile mie!!! as prefera alergatul insa nu am cu cine sad.gif

Neata
cum draga mea, n-ai cu cine alerga? cum poti sa spui asa ceva? o sa-l faci pe Andrei sa se simta prost wink.gif pai ce? la cat de repede merge el...sa alergi si abia te tii dupa el biggrin.gif
catalina_tgv
QUOTE(irinuk @ Jan 13 2010, 11:01 PM) *
aaa si despre taiatul motului, noi il facem exact pe 6 februarie cand implineste Andrei 1 an , pentru ca de pe 7 incepe saptamana alba in care se mananca doar lacto ovo vegetale si api post. Si pentru ca nu am facut cumatrie o v-om face si pe aia tot atunci 2 in 1 smile.gif
Inchiriem o pizzerie a unor prieteni pt ca nu reusesc sa fac eu acasa tot ce trebuie.
Ajutor! Luna aceasta vom boteza un baietel. Ajutati-ma cu o lista de toate cele de trebuinta pentru un botez!

fetelor, elucidati-ma si pe mine. ce inseamna cumetrie? ca am mai auzit termenul asta de vreo 2 ori...dar habar n-am ce inseamna doh.gif
din ce-mi aduc eu aminte, pentru botez trebuie asa: hainute cu care se imbraca bebele dupa slujba (inclusiv body, sosete, pantofiori, caciulita), prosop, sapun, fasa, bete alba (o pune preotul pe umar), lumanarea de botez, plus lucrusoare pentru bebelas. aaaa...era sa uit...plus bani pentru preot.
tare mult mi-as dori si eu sa nasesc un bebelas, hai ca ma rascolesc amintirile. imi dau lacrimile cand imi aduc aminte ca la botez i-am cantat pentru prima data copilului meu Multi ani traiasca! parca mai ieri era...si uite ca peste cateva sapt face anul...offff ce-a mai trecut timpul....
va las, c-am devenit melancolica
kyky
neata, dragi mamici!
Cata inca doarme, iar eu savurez o cafeluta. intre timp s-a trezit, dar nu zice nimic.
ieri a fost tati acasa si am absentat, dar imi iau azi revansa.
kyky
QUOTE(dani80 @ Jan 12 2010, 07:42 PM) *
Kyky bine ai revenit! Ai un scumpel de baiat, imi place si in postura de Craciunel si cu vestuta...e un smecheras!
Eu stiu ca se taie din mot la un an, noi asa o sa facem. Zi-mi si mie te rog de dieta astronautilor, chiar sunt curioasa.
Eu sunt in a doua zi de chin si e din ce in ce mai greu, se resimte organismul. Macar de s-ar vedea si rezultate dupa atata foamete.
O seara buna mamici!

multumim. e un mare smecheras. sa vedeti cum a adormit aseara. l-am pus in patut, asezat in pozitia de somn (pe o parte) si eu langa patut. din cand in cand se uita sa vada daca mai sunt si apoi revenea in pozitia de somn. un mare smecher. pana la urma a adormit ca eu nu m-am dezlipit de patut.
regimul nu stiu sa-l atasez aici, asa ca apeleaza-ma la ID cris_ivan2007
eu ieri nu am mai reusit sa ma abtin si am mancat putin pe langa. ideea e ca nu tre sa te infometezi. asta mi-a placut la acest regim. in primele 2 zile am dat jos juma de kg. azi nu m-am cantarit inca.
kyky
QUOTE(catalina_tgv @ Jan 13 2010, 08:22 PM) *
Buna mamici
ce-i cu voi de n-a mai intrat niciuna? din intamplare, sau mai bine zis din plictiseala, m-am uitat pe primele pagini de mamici de feb2009, si am ramas uimita sa vad cate burtici si apoi mamici au fost la inceput. unde sunteti feteloooor? haideti la un pahar de vorba atunci cand zvapaiatii nostri de copii ne-o mai permit.
haideti sa va arat cum ne-am jucat astazi

ce bine ne simtim noi in noua "masinutza", prin noi am vrut sa zic eu si prietena mea, papusha

asta e un alt mod de a-mi petrece timpul, am grija de plante

eu sunt floarea preferata a lu' mami

e un scump cu cheliuta, iar cum se plimba el cu masina e belea. cata nu are nicio jucarie preferata.
cunoastem faza cu florile, Cata i-a pamantul din ghiveci si incepe sa bage la gurita. noi tinem si vazele pe jos si tot asa mereu se duce la ele.
kyky
Cata, noi am renuntat la toate odata cu enterocolita! Suzeta si biberoanele le-am pus deja in dulap si nu mica mi-a fost mirarea sa vad cat de usor accepta Andrei canita cu cioc. Foarte multe obiceiuri i-a schimbat boala asta! Cel mai urat e refuzul laptelui, in schimb papa tot felul de lactate ceea ce zic eu ca-i bine, si ce mai e bine ca bea 1-2 canite de suc de fructe pe zi. Inainte abia daca voia 60ml!
super tare. noi aseara i-am dat lui Cata sa bea apa dintr-o cescuta de cafea si tare mirati am ramas sa vedem ca soarbe cu un mare zgomot, dar a reusit. a mai dat si pe el, dar putin. la noi tot biberonul e de baza, iar suzi singur si-o ia. vom vedea noi ce va fi in continuare.

Cat despre somnic , a avut o perioada destul de buna Andrei, insa de cateva zile imi tipa prin noaptea prin somn....si cum simte ca e invelit e vai si amar....sa fie oare de la dintisori??
am observat ca si lui Cata ii place sa doarma dezvelit. am incercat si cu paturici mai subtiri si tot se dezveleste. mie uneori imi e frig noaptea, dar el nu. il las in pace ca vad ca e ok.

Buna Kiki si spor la cumparaturi! Sa ne chemati la petrecerea de casa noua sa dantuim bananab.gif !

va chemam la petrecere cum sa nu. oricum spatiu va fi suficient caci in camera cred ca ramane doar canapeaua si patutul lui Cata si, sa nu uit, jucariile lui.


"Vad ca toate ati inceput cure eating.gif eating.gif sad.gif( si eu dupa operatie observ ca ma ingras, de la 57 am 61 crybaby.gif si taree greu mi-e cu regimurile mie!!! as prefera alergatul insa nu am cu cine sad.gif"

asa cum ziceam cura nu e f stresanta, doar ca tre sa mananci anumite alimente, dar in ce cantitati vrei si la orice ora. plus ca eu am inceput sarcina la 59 kg si dupa 11 luni jumate mai am 64 - 65. si imi e frica ca voi ramane cu ele. si asa erau prea multe kg cand am ramas. tre sa fac neaparat ceva. plus ca

"Ce Craciunel simpatic! El va adus cadoul cel mai de pret smile.gif"
asa e. el a fost si este cel mai de pret cadou.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.