Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
deni28
Buna mamici,

Noi acum ne-am intors de afara, ne-am intanlit cu fetele ca aseara una dintre ele nu a putut veni si nu eram gasca completa, acum Raluca doarme.
Am fost la o terasa, sa ne fi vazut toate 3 cu carucioarele si cand au inceput bebei sa planga au inceput toti odata smile.gif, iti venea sa miri, fiecare cu al ei in brate, pana la urma am plecat.
Acum vreau sa mananc si eu un piculet si ma bag si eu la somn.
VA PUPIC.

deni28
POZE NOI CU RALUCA.

Aici eram dupa somnic



Incer sa merg si eu busi, acum imi iese ceva mai bine.



Mama nu avea ce face si eu eram jucaria ei.



Astazi cu baietii, eu sunt cea mai mare dintre ei smile.gif.



Eu cu mama...



Aici singurica, nu prea mai avem stare...si imi era si fomica










catalina_tgv
Salutare mamici si bebici. Ma alatur si eu mamicilor de feb2009. Desi mi-am facut cont de ceva timp, pana acum doar am citit pe aici pe forum. Bebicul meu e cam solicitant, asa k nu prea imi lasa mult timp de postat, dar promit k d acum incolo o sa fiu "mai activa".
In primul rand vreau s-o intreb pe mamik Raisa pt ce varsta e reteta cu budinca, pt k am vazut k include zahar, ceea ce stiu k nu prea e indicat pt bebi de 6-7 luni. In al doilea rand am si eu o MARE intrebare: bebii vostri stau in fund??? K al meu nu vrea sa stea deloc.
Multi pupici
dani80
QUOTE(raisa @ Sep 4 2009, 01:32 AM) *
depinde pentru cate luni i l-a luat...asta e pentru3-6luni si inca incape in el...eu am imbracat-o cu el si in primavara ca i l-am luat de dinainte sa nasc...oricum ii mai vine vreo luna cred!mi-a iesit iaurtelu super bun acum savurez din el eating.gif


Al Biencutei e pt 9-12 luni, numai bun pentru toamna asta.
Ma bucur ca ti-a iesit iaurtul, o sa incerc sa fac si eu. Multumim Deni pt reteta.
dani80
QUOTE(mami_ralu @ Sep 4 2009, 02:01 AM) *
La multi ani Raisa! Sa fi sanatoasa si sa ai norc in viata si sa le aduci parintilor numai bucurii!

La multi ani Dani80, sa fi sanatoasa, fericita si iubita si sa te bucuri de familia ta!
Si pupam toate mamicile si bebelusii nostrii de februarie ... asa ca bonus tzuc.gif


Multumesc frumos! tzuc.gif
dani80
QUOTE(deni28 @ Sep 4 2009, 02:50 PM) *
Astazi cu baietii, eu sunt cea mai mare dintre ei smile.gif.



Foarte scumpica Ralucuta si ce a mai crescut! Pupici tzuc.gif
dani80
QUOTE(catalina_tgv @ Sep 4 2009, 03:04 PM) *
Salutare mamici si bebici. Ma alatur si eu mamicilor de feb2009. Desi mi-am facut cont de ceva timp, pana acum doar am citit pe aici pe forum. Bebicul meu e cam solicitant, asa k nu prea imi lasa mult timp de postat, dar promit k d acum incolo o sa fiu "mai activa".
In primul rand vreau s-o intreb pe mamik Raisa pt ce varsta e reteta cu budinca, pt k am vazut k include zahar, ceea ce stiu k nu prea e indicat pt bebi de 6-7 luni. In al doilea rand am si eu o MARE intrebare: bebii vostri stau in fund??? K al meu nu vrea sa stea deloc.
Multi pupici


Bine ai venit Catalina! floare2.gif
Pe ce data s-a nascut baietelul tau? Mai avem un micut pe nume Edward la bebei de februarie, dar mami a lui nu a mai intrat demult...
Te asteptam pe la noi la discutii...
Si eu imi faceam griji ca fetita mea n-o sa mai stea in fundulet si cand ma asteptam mai putin mi-a facut surpriza... Nu sta chiar ff bine, mai cade in fata sau pe spate daca o las mai mult, dar e bine... Nu te nelinisti, insa stimuleaza-l cat mai mult, pune-l in carut cu spatarul mai ridicat, tine-l in fundulet sustinut de mainile tale, incet incet se va obisnui.
dani80
Andreea, cred ca e delicioasa reteta de budinca. Eu insa evit deocamdata zaharul pentru Bianca. As incerca-o macar eu, dar... trebuie sa va anunt fetelor, de pe 1 sept am luat o decizie care sper sa ma tina: vreau sa slabesc rolleyes.gif . Mi-e asa ciuda ca nu mai incap in hainele mele de anul trecut nervi.gif nervi.gif Alerg cam in fiecare zi si in rest supe, ciorbite, paine ff putina... na, foamete... am momente cand imi vine sa musc peretii, dar mai greu e inceputul, dupa accea organismul se va obisnui...
Numai bine mamici!
deni28
QUOTE(dani80 @ Sep 4 2009, 04:10 PM) *
Andreea, cred ca e delicioasa reteta de budinca. Eu insa evit deocamdata zaharul pentru Bianca. As incerca-o macar eu, dar... trebuie sa va anunt fetelor, de pe 1 sept am luat o decizie care sper sa ma tina: vreau sa slabesc rolleyes.gif . Mi-e asa ciuda ca nu mai incap in hainele mele de anul trecut nervi.gif nervi.gif Alerg cam in fiecare zi si in rest supe, ciorbite, paine ff putina... na, foamete... am momente cand imi vine sa musc peretii, dar mai greu e inceputul, dupa accea organismul se va obisnui...
Numai bine mamici!



Bafta cu slabitul Dani si eu vreau tare mult sa slabesc dar pana nu o intarc pe Ralu nu pot sa ma apuc de nici o cura, dupa ce o intarc ma apuc serios de slabit, asa este nu mai incap in hainele dinainte si imi vine sa mor de ciuda.
deni28
QUOTE(catalina_tgv @ Sep 4 2009, 03:04 PM) *
Salutare mamici si bebici. Ma alatur si eu mamicilor de feb2009. Desi mi-am facut cont de ceva timp, pana acum doar am citit pe aici pe forum. Bebicul meu e cam solicitant, asa k nu prea imi lasa mult timp de postat, dar promit k d acum incolo o sa fiu "mai activa".
In primul rand vreau s-o intreb pe mamik Raisa pt ce varsta e reteta cu budinca, pt k am vazut k include zahar, ceea ce stiu k nu prea e indicat pt bebi de 6-7 luni. In al doilea rand am si eu o MARE intrebare: bebii vostri stau in fund??? K al meu nu vrea sa stea deloc.
Multi pupici



Bine ai venit printre noi, pe ce data este nascut micul Edy?
Asteptam poze cu el.
Raluca sta bine in fundulet dar ai rabdare fiecare copil este diferit, ea a fost oricum mai precoce smile.gif.
dani80
QUOTE(deni28 @ Sep 4 2009, 04:19 PM) *
Bafta cu slabitul Dani si eu vreau tare mult sa slabesc dar pana nu o intarc pe Ralu nu pot sa ma apuc de nici o cura, dupa ce o intarc ma apuc serios de slabit, asa este nu mai incap in hainele dinainte si imi vine sa mor de ciuda.


Mersi Deni, asa voiam si eu initial sa termin cu alaptatul, dar nu mai tine figura, prea am luat proportii, eram mai slaba cand am iesit din maternitate... Oricum Bianca papa putin la san, de doua ori pe zi , eu tot insist dar ea nu vrea... asa ca in curand o sa o intarc, oricum incep si serviciul, plus problemele medicale...
Ieri am fost la serviciu si le-am vazut pe ale mele colege slabute, fara griji... mi-au starnit un pic nostalgia, dar e drept ca nici una nu e mamica!
mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Sep 4 2009, 04:50 AM) *
POZE NOI CU RALUCA.



Eu cu mama...



Aici singurica, nu prea mai avem stare...si imi era si fomica




Are mami cu ce se mandri trandafir.gif

pupici
mami_ralu
QUOTE(catalina_tgv @ Sep 4 2009, 05:04 AM) *
Salutare mamici si bebici. Ma alatur si eu mamicilor de feb2009. Desi mi-am facut cont de ceva timp, pana acum doar am citit pe aici pe forum. Bebicul meu e cam solicitant, asa k nu prea imi lasa mult timp de postat, dar promit k d acum incolo o sa fiu "mai activa".
In primul rand vreau s-o intreb pe mamik Raisa pt ce varsta e reteta cu budinca, pt k am vazut k include zahar, ceea ce stiu k nu prea e indicat pt bebi de 6-7 luni. In al doilea rand am si eu o MARE intrebare: bebii vostri stau in fund??? K al meu nu vrea sa stea deloc.
Multi pupici


Bine ai venit printre noi Catalina.

Bebelusa mea Aniela care are 6 luni jumate inca nu sta singurica in fund dar sustinuta de mine, perne sau in high chair sta. Dar sa nu uitam ca fiecare bebelus este unic.

pupici
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Sep 4 2009, 06:10 AM) *
Andreea, cred ca e delicioasa reteta de budinca. Eu insa evit deocamdata zaharul pentru Bianca. As incerca-o macar eu, dar... trebuie sa va anunt fetelor, de pe 1 sept am luat o decizie care sper sa ma tina: vreau sa slabesc rolleyes.gif . Mi-e asa ciuda ca nu mai incap in hainele mele de anul trecut nervi.gif nervi.gif Alerg cam in fiecare zi si in rest supe, ciorbite, paine ff putina... na, foamete... am momente cand imi vine sa musc peretii, dar mai greu e inceputul, dupa accea organismul se va obisnui...
Numai bine mamici!


Bafta multa Dani80, cu vointa multa si ceva timp liber totul este posibil.
Eu din fericire am ajuns la greutatea dinaintea sarcinii dar merg in fiecare zi 2 ore insa mi-e teama ca o sa ma ingras cand o sa vina vremea urata si nu o sa mai putem iesi zilnic sau cand o sa incep serviciul.
Ce sa facem trebuie sa avem grija de noi caci altfel cu cat stam mai mult cu kg in plus cu atat mai greu reusim sa slabim.

pupici
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Sep 4 2009, 03:04 PM) *
Salutare mamici si bebici. Ma alatur si eu mamicilor de feb2009. Desi mi-am facut cont de ceva timp, pana acum doar am citit pe aici pe forum. Bebicul meu e cam solicitant, asa k nu prea imi lasa mult timp de postat, dar promit k d acum incolo o sa fiu "mai activa".
In primul rand vreau s-o intreb pe mamik Raisa pt ce varsta e reteta cu budinca, pt k am vazut k include zahar, ceea ce stiu k nu prea e indicat pt bebi de 6-7 luni. In al doilea rand am si eu o MARE intrebare: bebii vostri stau in fund??? K al meu nu vrea sa stea deloc.
Multi pupici

budinca eu am luat-o dintr-o carte cu retete pentru bebe si e pentru6luni iar Raisa are 7,oricum e foarte delicioasa in seara asta am facut iar dar am pus un rand mere un rand piersica si un rand mere iar zahar eu la craticioara in care fac pun cate o lingurita la fiecare strat de mere sau piersica,si e mai buna ca cerealele care si ele contin zahar...deci eu de acum o sa ii dau mai mult asa ca ii place!cat are bebele tau?pe cat e nascut? nici raisa nu sta in fund adica o pun si sta un pic dupa care ori cade in parti ori se lasa in fata pana ajunge cu gura la degetele de la picioare ori pica in nas si se intoarce singura pe burta,ea se misca intr-una si se agita si rade si de asta nu poate sa-si mentina echilibrul cred!
raisa
QUOTE(mami_ralu @ Sep 4 2009, 08:48 PM) *
Bafta multa Dani80, cu vointa multa si ceva timp liber totul este posibil.
Eu din fericire am ajuns la greutatea dinaintea sarcinii dar merg in fiecare zi 2 ore insa mi-e teama ca o sa ma ingras cand o sa vina vremea urata si nu o sa mai putem iesi zilnic sau cand o sa incep serviciul.
Ce sa facem trebuie sa avem grija de noi caci altfel cu cat stam mai mult cu kg in plus cu atat mai greu reusim sa slabim.

pupici

nu mai spuneti de slabit ca ma apuca plansu crybaby.gif ...eu in pururea amin nu o sa mai ajung la kg mele de dinainte sa-mi cunosc sotu...acu sunt o vacuta dar sper dupa ce nu mai alaptez adica peste mult timp sa dau jos macar15kg....acum nu pot sa fac de cat sa ma plimb aproape zilnic cate2-3-4ore si ma dor picioarele seara de mor si mai sunt si anticonceptionalele care ma ingrasa spada.gif mama lor de pastile nervi.gif poate dupa ce nu mai alaptez si le schimb de la celelalte sa nu ma ingras la fel ca turbez wife.gif
dani80
Buna dimineata mamici,

Am intrat un pic sa va urez

La noi week-end-ul asta se anunta o multime de musafiri, ne sarbatorim si eu si Bianca Maria si sotul care e nascut la o saptamana dupa mine. Deci... treaba fac_curat.gif spalvase.gif dar si occasion.gif guitar.gif Cred ca nu o sa ma pot abtine sa nu mananc si eu macar o felie subtire de tort rolleyes.gif , data asta ca de acum incolo nono.gif


Andreea, ce m-ai facut sa rad! Lasa ca nu-i chiar asa, te-am vazut in poze... sunt altele si mai si...
Mami ralu mai pune niste poze cu Aniela, ca ne e dor de ea partners.gif
Pe curand mamici! Pupici bebelusilor!
deni28
LA MULTI ANI PENTRU TOTI DANI, DECI AVETI CHEF MARE DE TOT.

MULTA, MULTA SANATATE SI TOT CE VA DORITI SA VI SE INDEPLINEASCA.

WEKEND PLACUT. occasion.gif occasion.gif occasion.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

raisa
QUOTE(dani80 @ Sep 5 2009, 11:45 AM) *
Buna dimineata mamici,

Am intrat un pic sa va urez

La noi week-end-ul asta se anunta o multime de musafiri, ne sarbatorim si eu si Bianca Maria si sotul care e nascut la o saptamana dupa mine. Deci... treaba fac_curat.gif spalvase.gif dar si occasion.gif guitar.gif Cred ca nu o sa ma pot abtine sa nu mananc si eu macar o felie subtire de tort rolleyes.gif , data asta ca de acum incolo nono.gif


Andreea, ce m-ai facut sa rad! Lasa ca nu-i chiar asa, te-am vazut in poze... sunt altele si mai si...
Mami ralu mai pune niste poze cu Aniela, ca ne e dor de ea partners.gif
Pe curand mamici! Pupici bebelusilor!

distractie placuta occasion.gif daca iti arat o poza de acu4ani si una de acu zici ca nu-s eu...aveam 49de kg cand m-a cunoscut sotu si acu am 76 nervi.gif wife.gif creca ma tine prea in puf de asta m-am ingrasat asa laugh.gif tre sa ii zic sa coboare artileria grea din pod liwlol.gif ca sincer nici nu-mi vine sa fac poze cu raisa ca stric poza,prefer sa-i fac singurica sau cu tasu doh.gif
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Sep 5 2009, 01:45 AM) *
Mami ralu mai pune niste poze cu Aniela, ca ne e dor de ea partners.gif


Revin si eu cu poze mai recente

inainte de baita

dupa baita

obosita de joaca....

in high chair asteptand-o pe mami cu papa...

cu tati...

cu mami...

tot cu mami....

iar cu mami....

cu tati din nou...


Speram ca nu v-am plictisit cu atatea poze... dar am recuperat....

pupici
raisa
QUOTE(mami_ralu @ Sep 6 2009, 09:23 AM) *
Revin si eu cu poze mai recente

inainte de baita

dupa baita

obosita de joaca....

in high chair asteptand-o pe mami cu papa...

cu tati...

cu mami...

tot cu mami....

iar cu mami....

cu tati din nou...


Speram ca nu v-am plictisit cu atatea poze... dar am recuperat....

pupici

e o dulcica cu bolfutze tzuc.gif o pupam dulce pe obrajori tzuc.gif
deni28
QUOTE(mami_ralu @ Sep 6 2009, 09:23 AM) *
Revin si eu cu poze mai recente

inainte de baita

Speram ca nu v-am plictisit cu atatea poze... dar am recuperat....

pupici



PUPAM DULCE FETITA, ESTE O SCUMPA, SI CUM SA NE PLICTISESTI, ITI DAM BATAITA DACA MAI ZICI ASA CEAVA.
deni28
Buna fetele,

offff acum am terminat de facut curatenie si mai imi trag si eu un pic sufletul ca nu mai pot.

Ralu a adormit si eu ma duc sa papa [utin si apoi ma apuc sa fac niste checuri ca asi manca ceva dulce si astea sunt mai rapide.

Dani cum a fost petrecerea? Asteptam poze.

VA PUPAM DULCE.

deni28
Fetelor o intrebare, atunci cand mergeti cu copilasi la inpartasit ii tineti nemancati, aici la Craiova preotul inpartaseste in jur de ora 11:30 si eu nu o pot tine pe Ralu pana la ora aia nemancata, stiu ca la noi cei mari asa trebuie, dar la copii.....totusi sunt prea mici..

raisa
QUOTE(deni28 @ Sep 6 2009, 12:17 PM) *
Fetelor o intrebare, atunci cand mergeti cu copilasi la inpartasit ii tineti nemancati, aici la Craiova preotul inpartaseste in jur de ora 11:30 si eu nu o pot tine pe Ralu pana la ora aia nemancata, stiu ca la noi cei mari asa trebuie, dar la copii.....totusi sunt prea mici..


nu iubita,in nici un caz...da-i sa pape linistita...noi cand mergem ne stie preotu ca e cel care a botezat-o si daca ma duc la9 o impartaseste daca ma duc la11 la fel...toate mamicile cand ajung merg in fata la altar si vine preotu si impartaseste copilul si ne da si anafura ca sa nu mai stam pana la final,uneori stam pana la final ca sa se dezbrace preotu pe noi ca e bine smile.gif eu ma duc cu biberonu cu suc si daca nu are rabdare la slujba ii dau suculet
deni28
QUOTE(raisa @ Sep 6 2009, 12:38 PM) *
nu iubita,in nici un caz...da-i sa pape linistita...noi cand mergem ne stie preotu ca e cel care a botezat-o si daca ma duc la9 o impartaseste daca ma duc la11 la fel...toate mamicile cand ajung merg in fata la altar si vine preotu si impartaseste copilul si ne da si anafura ca sa nu mai stam pana la final,uneori stam pana la final ca sa se dezbrace preotu pe noi ca e bine smile.gif eu ma duc cu biberonu cu suc si daca nu are rabdare la slujba ii dau suculet



Multumesc Andreea dar sa sti ca am fost o data si am plecat apoi, nu am stat sa o impartasesc pe ca asa mi-a zis un preot sa trebuie nemancata. o sa o impartasesc cand voi merge la tara ca acolo il cunosc pe preot mai bine si el sigur vrea.
mami_ralu
QUOTE(raisa @ Sep 6 2009, 01:21 AM) *
e o dulcica cu bolfutze tzuc.gif o pupam dulce pe obrajori tzuc.gif


MULTUMIM FRUMOS tzuc.gif
mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Sep 6 2009, 02:04 AM) *
PUPAM DULCE FETITA, ESTE O SCUMPA, SI CUM SA NE PLICTISESTI, ITI DAM BATAITA DACA MAI ZICI ASA CEAVA.


MULTUMIM MULT tzuc.gif
mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Sep 6 2009, 02:17 AM) *
Fetelor o intrebare, atunci cand mergeti cu copilasi la inpartasit ii tineti nemancati, aici la Craiova preotul inpartaseste in jur de ora 11:30 si eu nu o pot tine pe Ralu pana la ora aia nemancata, stiu ca la noi cei mari asa trebuie, dar la copii.....totusi sunt prea mici..


Noi cand am dus-o la impartasit pe Aniela era mancata...nu a pomenit preotul de asa ceva....
Si eu stiu ca la bebelusi nu conteaza daca au mancat sau nu....

pupici
raisa
QUOTE(deni28 @ Sep 6 2009, 12:57 PM) *
Multumesc Andreea dar sa sti ca am fost o data si am plecat apoi, nu am stat sa o impartasesc pe ca asa mi-a zis un preot sa trebuie nemancata. o sa o impartasesc cand voi merge la tara ca acolo il cunosc pe preot mai bine si el sigur vrea.

ey doamne cum poti sa ceri unui bebelus care nu are nici un pacat si e un ingeras sa nu pape inainte de impartasit wife.gif unii preoti ori nu gandesc ori nu au avut niciodata copii...pai raisa se trezeste pe la 9-9:30 si pana se trezeste de tot tot suge si eu ce era sa fac de la 12noaptea gata nu-ti mai dau san ca te duc la impartasit? nervi.gif noi de regula mergem o duminica da una nu si o da preotu si cu mir si pe ea si pe noi si ii citeste dupa impartasanie...eu sunt super multumita de el...e un preot in adevaratul sens al cuvantului eusa_clap.gif
deni28
Buna fetele haideti la cafeluta.....
Raluca inca doarme, cred ca de la vremea asta urata ea de obicei era trezita la ora asta.

Este asa de frig afara de brrrrr si nu putem iesi, aseara i-am dat body cu maneca lunga nu am mai culcat-o in tricou pt ca nu sta deloc acoperita.M-am uitat pe net la prognoza meteo si am vazut ca si saptama asta si cealalta o sa fie naspa vremea, imi este groaza pentru ca noi vineri seara plecam la tara pentru 2 saptamani si cu vremea asta imi este cam teama sa nu raceasca Ralu, mergem sa culegem via.
O sapatamana cat mai frumoasa sa aveti. Pupicei

raisa
neatza cafea.gif raisa s-a trezit si acum se joaca pe pat...si la noi e frig,ieri am scos-o afara chiar daca era frig si a dormit dusa vreo2ore si a trebuit sa o trezesc eu sa mergem in casa ca ne era o foame... doh.gif
kyky
Salutare, mamici!
am revenit si noi.
inca nu am recuperat, nu am reusit sa citesc. ieri ne-am intors, dar am trecut si pe la mama si am ajuns tarziu. dimineata a trebuit sa ma duc pe la ceva autoritati sa rezolv ceva probleme. acum tre sa fac curat in casa, Cata nu vrea sa doarma, dar si eu sunt un pic epuizata dupa drumurile facute de dimineata.
Cata s-a simtit f bine. nu a mai facut febra din ziua in care am plecat. scaunul s-a reglat intre timp.de azi trecem la mancare normala.
cata a facut progrese mari. se tine mai mult in fundulet, a inceput sa mearga busi si a inceput sa vorbeasca. spune mama, dada, abbb...
nu prea mai are stare, e o agitatie continua.
bafta in continuare.
revenim cu mai multe detalii dupa ce citesc si eu din urma.
deni28
Pana la ora asta fetelor sunt un pachet de nervi.

Raluca a cazut si sa julit la frunte, este o mataita de nu are pereche, am fost la dr.ca tuseste asa sec si cica are rosu in gat si ne-a dat antibiotic si in concluzie eu nu pot face nimic ca trebuie sa stau numai de fundul ei, nici macar nu am gatit astazi cu toata ca ziceam ca fac ciorbita de fasole.

Voi dat calciu si fier la bebici? pana acum calciu i-am mai dat si eu dar fier incep de astazi ca asa a zis dr.

Va pupicim.

catalina_tgv
Mersi mult fetele pt primire. Bebicul meu e nascut pe 18. Hai k m-am mai linistit in privinta statului in poponeata.
Si al meu a inceput sa tuseasca un pik. Sper sa nu fie nimik serios. Oricum trebuie sa mergem la doctora de fam pt ca trebuie sa refacem vaccinul de la manutza. A patit vreuna din voi asa ceva? Mi s-a zis k trebuie refacut deoarece nu se mai vede deloc doh.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Sep 8 2009, 12:07 AM) *
Mersi mult fetele pt primire. Bebicul meu e nascut pe 18. Hai k m-am mai linistit in privinta statului in poponeata.
Si al meu a inceput sa tuseasca un pik. Sper sa nu fie nimik serios. Oricum trebuie sa mergem la doctora de fam pt ca trebuie sa refacem vaccinul de la manutza. A patit vreuna din voi asa ceva? Mi s-a zis k trebuie refacut deoarece nu se mai vede deloc doh.gif

asa e cum ti-a zis doctorita...si pe raisa a controlat-o la mana sa vada daca a prins vaccinu adica daca i-a lasat semn inseamna ca a prins si la raisa are semn deci nu-l mai reface!e pentru tuberculoza vaccinu!
mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Sep 6 2009, 11:44 PM) *
Buna fetele haideti la cafeluta.....
Raluca inca doarme, cred ca de la vremea asta urata ea de obicei era trezita la ora asta.

Este asa de frig afara de brrrrr si nu putem iesi, aseara i-am dat body cu maneca lunga nu am mai culcat-o in tricou pt ca nu sta deloc acoperita.M-am uitat pe net la prognoza meteo si am vazut ca si saptama asta si cealalta o sa fie naspa vremea, imi este groaza pentru ca noi vineri seara plecam la tara pentru 2 saptamani si cu vremea asta imi este cam teama sa nu raceasca Ralu, mergem sa culegem via.
O sapatamana cat mai frumoasa sa aveti. Pupicei


la noi din fericire este o vreme super..azi am avut 30 de grade la pranz si am fost sa ne plimbam pe faleza.
Incercam sa ne bucuram cat mai putem de vremea frumoasa ca o sa-i ducem dorul apoi .

mami_ralu
QUOTE(kyky @ Sep 7 2009, 04:58 AM) *
Salutare, mamici!
am revenit si noi.
inca nu am recuperat, nu am reusit sa citesc. ieri ne-am intors, dar am trecut si pe la mama si am ajuns tarziu. dimineata a trebuit sa ma duc pe la ceva autoritati sa rezolv ceva probleme. acum tre sa fac curat in casa, Cata nu vrea sa doarma, dar si eu sunt un pic epuizata dupa drumurile facute de dimineata.
Cata s-a simtit f bine. nu a mai facut febra din ziua in care am plecat. scaunul s-a reglat intre timp.de azi trecem la mancare normala.
cata a facut progrese mari. se tine mai mult in fundulet, a inceput sa mearga busi si a inceput sa vorbeasca. spune mama, dada, abbb...
nu prea mai are stare, e o agitatie continua.
bafta in continuare.
revenim cu mai multe detalii dupa ce citesc si eu din urma.


bine ai revenit kyky, ne bucuram ca acum este bine Cata si asteptam poze ....
Si Aniela sta acum in fundulet si de cateva zile zice ta-ta si da-da...de mers de-a busilea nici vorba ..ea inainteaza pe burtica impingandu-se in manute..dar probabil ca ne apropiem si de faza asta.

pupici
mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Sep 7 2009, 06:52 AM) *
Pana la ora asta fetelor sunt un pachet de nervi.

Raluca a cazut si sa julit la frunte, este o mataita de nu are pereche, am fost la dr.ca tuseste asa sec si cica are rosu in gat si ne-a dat antibiotic si in concluzie eu nu pot face nimic ca trebuie sa stau numai de fundul ei, nici macar nu am gatit astazi cu toata ca ziceam ca fac ciorbita de fasole.

Voi dat calciu si fier la bebici? pana acum calciu i-am mai dat si eu dar fier incep de astazi ca asa a zis dr.

Va pupicim.


Deni28 ii uram multa sanatate Ralucai si insanatosire grabnica.
Eu nu ii dau nici o vitamina Anielei dar ea papa in continuare si formula care are tot complexul necesar de vitamine.

pupici
dani80
Buna dimineata mamici,

Ieri am tras prima spaima serioasa de cand o avem pe Biencuta... Sa va zic ce s-a intamplat... Eu ieri am fost mai toata ziua plecata, am avut programare la dr, apoi m-am tuns, platit rate... si am lasat-o pe Bianca cu bunica. A papat, s-a jucat, a dormit, programul ei obisnuit... la o ora dupa masa de pranz (a papat pireut de cartofi cu un galbenus) a inceput sa vomite ohmy.gif ohmy.gif Ma suna mama disperata, vin acasa si numai ce o vad palida toata, letargica, fetita mea draga nici nu mai zambea, nu mai avea chef sa se joace, nimic... E greu de spus prin ce am trecut, mai ales ca sunt si o fire mai panicoasa, , in special cand vine vorba de fetita...am izbucnit intr-un plans... Mi-am venit in fire totusi, am sunat medicul de familie, mi-a zis sa-i dau ceai de menta si metoclopramid, intre timp ii aparusera si niste pete rosii pe fata sad.gif In fine, ne-am speriat foarte tare ca ne-am dus repede si la spital unde bineinteles am refuzat internarea, iar medicul de acolo ne-a prescris tot metoclopramid.
Of, a fost o zi oribila... Azi dimineata Biencuta a inceput iar sa vorbeasca pe limba ei, acum se joaca si si-a recapatat culoarea in obrajori. Dar stau si ma intreb oare ce s-o fi intamplat? Sa fi fost oul de vina? Oare a fost prea mult un galbenus intreg, ca nu i-am dat dintr-o data out, am luat-o treptat... Mama zice ca a mancat cam multisor si poate de asta... Azi trebuie sa o verific mai tot timpul, sper sa-si revina complet... Bine ca nu are febra (ieri avea 37.7) si diaree...
Am sa citesc si eu mai tarziu din urma si o sa pun si poze de la aniversarea noastra.
O zi linistita mamici si sanatate bebelusilor!
kyky
Neata, mamici!
nu am apucat sa citesc din urma, dar vrem sa uram si noi La multi ani! tuturor sarbatoritilor de azi.
eu ma grabesc sa vreau sa ajung si la biserica si tre sa ma duc iar pe la autoritati si parca zboara timpul.
Bafta mamici!
dani bine ca si-a revenit Biencuta. te inteleg prin ce ai trecut.
dani80
QUOTE(mami_ralu @ Sep 6 2009, 09:23 AM) *
Revin si eu cu poze mai recente



cu tati din nou...


Speram ca nu v-am plictisit cu atatea poze... dar am recuperat....

pupici


Sunteti o familie foarte,foarte frumoasa si fericita! Ce dragalasa e Aniela, i se vad dintisorii, s-a si bronzat un pic! Si ce peisaje superbe, mai ales cel cu cascada...
dani80
QUOTE(raisa @ Sep 7 2009, 12:11 AM) *
ey doamne cum poti sa ceri unui bebelus care nu are nici un pacat si e un ingeras sa nu pape inainte de impartasit wife.gif unii preoti ori nu gandesc ori nu au avut niciodata copii...pai raisa se trezeste pe la 9-9:30 si pana se trezeste de tot tot suge si eu ce era sa fac de la 12noaptea gata nu-ti mai dau san ca te duc la impartasit? nervi.gif noi de regula mergem o duminica da una nu si o da preotu si cu mir si pe ea si pe noi si ii citeste dupa impartasanie...eu sunt super multumita de el...e un preot in adevaratul sens al cuvantului eusa_clap.gif


Subscriu la ce a spus Andreea... E revoltator mad.gif ... Cum sa tii un bebelus nemancat atata timp ca sa-l impartasesti??? Mai sunt si preoti inchisi la minte, asta-i adevarul... Apropo de asta si eu ar trebui sa o duc pe Biencuta la impartasit, as fi vrut sa o duc azi de ziua ei dar e foarte frig la noi, si ea mititica e bolnavioara, acum doarme... o sa mergem duminica.
dani80
QUOTE(deni28 @ Sep 7 2009, 09:44 AM) *
Buna fetele haideti la cafeluta.....
Raluca inca doarme, cred ca de la vremea asta urata ea de obicei era trezita la ora asta.

Este asa de frig afara de brrrrr si nu putem iesi, aseara i-am dat body cu maneca lunga nu am mai culcat-o in tricou pt ca nu sta deloc acoperita.M-am uitat pe net la prognoza meteo si am vazut ca si saptama asta si cealalta o sa fie naspa vremea, imi este groaza pentru ca noi vineri seara plecam la tara pentru 2 saptamani si cu vremea asta imi este cam teama sa nu raceasca Ralu, mergem sa culegem via.
O sapatamana cat mai frumoasa sa aveti. Pupicei


Deni iar ne parasesti? oFloare1.gif
dani80
QUOTE(deni28 @ Sep 7 2009, 04:52 PM) *
Pana la ora asta fetelor sunt un pachet de nervi.

Raluca a cazut si sa julit la frunte, este o mataita de nu are pereche, am fost la dr.ca tuseste asa sec si cica are rosu in gat si ne-a dat antibiotic si in concluzie eu nu pot face nimic ca trebuie sa stau numai de fundul ei, nici macar nu am gatit astazi cu toata ca ziceam ca fac ciorbita de fasole.

Voi dat calciu si fier la bebici? pana acum calciu i-am mai dat si eu dar fier incep de astazi ca asa a zis dr.

Va pupicim.


Imi pare rau ca si Ralucuta e bolnavioara, o pupam sa-i treaca repede.
Eu i-am dat calciu la recomandarea dr cate 10 zile si ii dau cam in fiecare zi branza calcica. Si noua ne-a dat fier, cate 5 pic/2ori pe zi; dupa 6 luni e posibil ca bebelusii sa devina anemici si se da fier preventiv timp de 3 luni.
dani80
QUOTE(kyky @ Sep 7 2009, 02:58 PM) *
Salutare, mamici!
am revenit si noi.
inca nu am recuperat, nu am reusit sa citesc. ieri ne-am intors, dar am trecut si pe la mama si am ajuns tarziu. dimineata a trebuit sa ma duc pe la ceva autoritati sa rezolv ceva probleme. acum tre sa fac curat in casa, Cata nu vrea sa doarma, dar si eu sunt un pic epuizata dupa drumurile facute de dimineata.
Cata s-a simtit f bine. nu a mai facut febra din ziua in care am plecat. scaunul s-a reglat intre timp.de azi trecem la mancare normala.
cata a facut progrese mari. se tine mai mult in fundulet, a inceput sa mearga busi si a inceput sa vorbeasca. spune mama, dada, abbb...
nu prea mai are stare, e o agitatie continua.
bafta in continuare.
revenim cu mai multe detalii dupa ce citesc si eu din urma.


Bine ai revenit Kyky si bine ca e ok acum Catalin! Asteptam poze din vacanta wink.gif
dani80
QUOTE(kyky @ Sep 8 2009, 11:50 AM) *
Neata, mamici!
nu am apucat sa citesc din urma, dar vrem sa uram si noi La multi ani! tuturor sarbatoritilor de azi.
eu ma grabesc sa vreau sa ajung si la biserica si tre sa ma duc iar pe la autoritati si parca zboara timpul.
Bafta mamici!
dani bine ca si-a revenit Biencuta. te inteleg prin ce ai trecut.


Merci Kyky, inca am emotii pt ca a facut kk cam moale de doua ori azi... daca mai face o sa-i dau smecta...
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Sep 8 2009, 12:29 AM) *
Buna dimineata mamici,

Ieri am tras prima spaima serioasa de cand o avem pe Biencuta... Sa va zic ce s-a intamplat... Eu ieri am fost mai toata ziua plecata, am avut programare la dr, apoi m-am tuns, platit rate... si am lasat-o pe Bianca cu bunica. A papat, s-a jucat, a dormit, programul ei obisnuit... la o ora dupa masa de pranz (a papat pireut de cartofi cu un galbenus) a inceput sa vomite ohmy.gif ohmy.gif Ma suna mama disperata, vin acasa si numai ce o vad palida toata, letargica, fetita mea draga nici nu mai zambea, nu mai avea chef sa se joace, nimic... E greu de spus prin ce am trecut, mai ales ca sunt si o fire mai panicoasa, , in special cand vine vorba de fetita...am izbucnit intr-un plans... Mi-am venit in fire totusi, am sunat medicul de familie, mi-a zis sa-i dau ceai de menta si metoclopramid, intre timp ii aparusera si niste pete rosii pe fata sad.gif In fine, ne-am speriat foarte tare ca ne-am dus repede si la spital unde bineinteles am refuzat internarea, iar medicul de acolo ne-a prescris tot metoclopramid.
Of, a fost o zi oribila... Azi dimineata Biencuta a inceput iar sa vorbeasca pe limba ei, acum se joaca si si-a recapatat culoarea in obrajori. Dar stau si ma intreb oare ce s-o fi intamplat? Sa fi fost oul de vina? Oare a fost prea mult un galbenus intreg, ca nu i-am dat dintr-o data out, am luat-o treptat... Mama zice ca a mancat cam multisor si poate de asta... Azi trebuie sa o verific mai tot timpul, sper sa-si revina complet... Bine ca nu are febra (ieri avea 37.7) si diaree...
Am sa citesc si eu mai tarziu din urma si o sa pun si poze de la aniversarea noastra.
O zi linistita mamici si sanatate bebelusilor!


Imi pare rau de Biencuta...bine ca acum se simte bine.
Sa nu fi fost ceva cu oul..poate nu era proaspat sau nu l-au tinut in conditii bune in magazin...mai las-o o perioada si incearca sa-i dai din nou ousor sa vezi cum reactioneaza.

pupici si multa sanatate
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Sep 8 2009, 02:08 AM) *
Sunteti o familie foarte,foarte frumoasa si fericita! Ce dragalasa e Aniela, i se vad dintisorii, s-a si bronzat un pic! Si ce peisaje superbe, mai ales cel cu cascada...


Multumim la fel Dani80.... tzuc.gif
Da sunt superbe peisajele..pozele sunt facute la cascada Niagara..este aproape de noi la 100 km si ne ducem destul de des.
deni28
Buna fetelor.

Nu vam parasit, deocamdata smile.gif ca dupa cum am spus vineri seara placam la tara pentru 2 saptamani si iar o sa imi lipsiti. Ieri nu am intrat pt ca am avut multa treaba, a fost Ionut liber si eu am fost in oras sa depun niste declaratii, i-am cumparal lui Raluca niste pentalonasi si body cu manecuta de stat prin casa ca cele pe care le are i-au ramas mititele. Vad ca Ralu se mimte mai bine acum, mai tuseste dimineata dat parca nu asa rau, ii mai dau amtibiotit astazi si maine de dimineata si apoi mergem la control iar.

Dani imi pare rau de Bia, poate de la ou a vomitat fatita dar este bine ca si-a revenit acum, sau poate de la dintisori cine stie. LA MULTI ANI PENTRU IERI CHIAR DACA CU INTARZIERE SI ASTEPTAM POZICILE occasion.gif occasion.gif occasion.gif .
Mami_ralu asa este frumoase peisaja ce mi-ar place sa fiu si eu pe acolo, chiar nu m-am gandit ca este Niagara, va invidiez smile.gif.
Kyky ce mai face scumpul de Cata, asteptam poze si de la tine .
Andreea, Raisuca este bine?
Va pupam.

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.