Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
nynaelena
bananab.gif Deci shanty esti f aproape. eusa_clap.gif Sa fie o nastere usoara si fara probleme, sa fie bebe sanatos si cuminte. Iti tin pumnii. tzuc.gif
tzuc.gif Kyky astept nerabdatoare revenirea ta cu detalii si poze bineinteles, asta daca ai timp si bineinteles te simti bine. hug.gif
hellen
Shanty, draga, am emotii pentru tine. Nu-mi vine sa cred ca ai ajuns la finish ! Parca acuma eram la Vreau sa fiu mami.....
DD va fi cu tine si te va ajuta !!!!!!! Curaj!!!
IOANASTR
Ooooaaauuu!!!!fetelor,Floricico si Shanti se apropie momentul,si eu am auzit ca dupa ce iti pierzi dopul mai e putin si vine bebe,acum depinde de fiecare persoana in parte.Eu va tin pumni si va urez inca de pe acum o nastere cat mai usoara.Abia astept sa vad poze cu micuti vostri.
Pup si nu uitati sa ne tineti si pe noi la curent cu tot ce se intampla floare2.gif
raisa
QUOTE(nynaelena @ Feb 8 2009, 07:48 PM) *
floare2.gif Felicitari Kyky!!!! Sa iti traiasca baietelul!! Asteptam povestea ta si poze cu minunea ta!
Draga Andreea interesanta povestea ta. Multumim ca ti-ai facut timp asa devreme sa ne povestesti cum a fost. notworthy.gif Deci nu prea scapam fara clisma. Curatatea vaginului e obligatorie? Cand ti-a facut anestezia te-a pus sa alegi, sau asa a hotarat dr? Am inteles ca efectele anesteziei s-au cam dus de cand ai iesit din operatie. Cam dupa cat timp erai complet dezamortita? Pe bebelina cand ai alaptat-o prima oara? De ce ti-au adus-o pe fetita dupa 48 de ore, asa e regula? Din 3 in 3 ore era programul de alaptat, sau atunci mergeai tu? Te mai doare operatia?
Scuze pt asa multe intrebari, da sunt asa nerabdatoare doh.gif . tzuc.gif pt tine si raisa.

Deci...stai sa le iau pe rand laugh.gif nu prea scapi fara clisma si crede-ma ca e mai bine asa...ai sa vezi ca nu e nimic greu si tine cateva secunde,nici nu realizezi bine ca se si termina procedura,...curatarea vaginului nu stiu daca e obligatorie si daca se face la toate maternitatile dar aici pe mine nu m-a intrebat daca vreau deci era obligatorie pentru toate mamicile...face parte din procedura standard de dinainte de operatie...oricum nu dureaza mult cam 2-3minute numai ca e deranjant ca tifonu nu e tocmai delicat wink.gif in legatura cu anestezia asa alege anestezista si asa le facea la toate mamicile pentru ca e cea mai putin riscanta si e mult mai performanta metoda acum fata de acu cativa ani cand acu care il baga era mai gros si durea mai mult...acum e un ac anumit pentru felu asta de anestezie...efectele operatiei incep sa dispara cam dupa15-20minute,adica incepi sa iti simti degetele de la picioare dar nu poti sa misti picioarele si daca pui mana pe sold vezi ca il simti toaca...dar cum incepe sa dispara anestezia incep si durerile la burta cum se contracta uteru...complet dezamortita esti cam dupa 3-4ore cam asa,prima oara am alaptat-o pe 4 la ora 15 deci dupa 30 de ore de la operatie...mi-a adus-o in salon cu mine dupa 48 de ore ca sa fiu in stare sa am grija de ea...ca eu trebuia sa ma dau jos din pat sa ii dau san si sa o schimb si de asta trebuia sa treaca minim 48 de ore sa fiu in stare sa fac tot ce e necesar avand in vedere ca era in grija mea...de pe 4 pana pe 5 cand mi-a adus-o in spital ma duceam eu sa o alaptez din 3 in 3ore ca asa era programu,asa le dadea sa pape si tu mergi sa ii dai san macar 5-10minute ca sa traga de san sa declaseze venirea lapticului ca tu deocamdata ai numai colostru ala transparent,si sa se invete sa prinda sfarcu dupa care ii dadeam lapte praf 30ml...asta pana vineri cand mi-a venit lapticu si ii dadeam mai mult san si lapte praf ceream numai daca nu se satura ca adormea la san ca asculta bataile inimii mele si ii da o stare de siguranta si adoarme si o mai mangai pe dupa urechi pe capusor,o prinzi de picior sa se trezeasca!acum nu ii dau din3 in3 ore ci atunci cand cere ea...ii dau numai san si apoi doarme 3-4-5ore si cand se trezeste o schimb si o alaptez,nu o trezesc eu la 3 ore ca asa mi-a zis pediatra sa o las sa doarma cat vrea daca ii dau numai san...operatia ma mai doare cand ma ridic din pat si cand vreau sa ma intorc in pat...dar in rest e ok...e greu pana fac primii pasi ca apoi imi mai da drumu...oricum ma simt mai bine pe zi ce trece...sper ca am raspuns la toate intrebarile...si daca mai aveti le astept tzuc.gif
Innuta_85
Felicitari mamicilor care au adus pe lume bebelusi! bb.gif
Shanty mai e putin si iti vei tine in brate minunea.Nastere usoara! bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Nasteri usoare la toate fetele care urmeaza!
Haideti fetelor bananab.gif bananab.gif
Innuta_85
Shanty cum te mai simti,ceva schimabari,asteptam vesti de la tine.
CLARA-GEO
Salutari tuturor mamicilor de luna Februarie. Am gasit intamplator acest forum si m-am inscris si eu. Se pare k si eu voi fi o mamica de Februarie. Data probabila a nasterii este 16 Februarie si am hotarat cu dr mea k voi naste normal, doar in cazul in care apar complicatii voi recurge la cezariana. Acum k se apropie marele eveniment m-a cam luat teama dar sper k totul sa fie ok si sa nasc un bebe sanatos.
nynaelena
notworthy.gif Andreea merci mult de raspunsuri ( apreciez detalierea oFloare.gif ). Se pare ca bebelina ta e cuminte daca doarme minim 3 ore si apoi vrea papa.
Sa fiti sanatoase si voioase amandoua. tzuc.gif
Pt noi cele care urmam sa ne cunoaste bebei mult curaj. hug.gif
raisa
QUOTE(nynaelena @ Feb 9 2009, 06:58 PM) *
notworthy.gif Andreea merci mult de raspunsuri ( apreciez detalierea oFloare.gif ). Se pare ca bebelina ta e cuminte daca doarme minim 3 ore si apoi vrea papa.
Sa fiti sanatoase si voioase amandoua. tzuc.gif
Pt noi cele care urmam sa ne cunoaste bebei mult curaj. hug.gif

cu mare placere burtica floare2.gif tzuc.gif
Alondra
Fetelor, se pare ca ieri a nascut si Shanty!
FELICITARI Shanty, draga mea!
Sa-ti traiasca bebe sanatos! eusa_clap.gif
Uite ca nu stiu cum il cheama... Rusinica mie! doh.gif
Recuperare rapida sa ai si sa vii sa ne dai vesti cand poti si sa ne arati poze!

Mamici de februarie 2009

1. floricel – 30.12.2008 barza.gif (11) Ali (2660 g)
2. adi_pisoi – 06.01.2009 fetita.gif fetita.gif (27) Roberta Ionela (1950 g) si Alexia Gabriela (1900 g)
3. lucy – 23.01.2009 barza.gif (14) David Nicolae (3000 g)
4. mammi – 24.01.2009 barza.gif (4) Robert Gabriel (3300 g)
5. raisa - 03.02.2009 fetita.gif (7) Cristina Mihaela Raisa (3200 g)
6. kyky – 04.02.2009 barza.gif (13) Catalin Andrei (3300 g)
7. shanty – 09.02.2009 barza.gif

1. mami ralu – 04.02.2009 fetita.gif
2. cristina_84 – 05.02.2008
3. getix vip – 05.02.2009
5. yrynaR – 06.02.2009
6. popraluca – 07.02.2009
8. Gabilou – 08.02.2009 fetita.gif
9. Aurelia13 – 11.02.2009
10. Maira – 11.02.2009 fetita.gif
12. Innuta_85 – 14.02.2009 fetita.gif
15. oanamarya11 – 15.02.2009 fetita.gif
16. vickys22 – 15.02.2009 barza.gif
17. albinuta eu – 17.02.2009 fetita.gif
18. nynaelena – 19.02.2009 barza.gif
19. danutzaf – 20.02.2009 barza.gif
20. rocks – 20.02.2009 barza.gif
21. dani80 – 21.02.2009 fetita.gif
22. Raluks – 23.02.2009 barza.gif
23. alinush – 26.02.2009 barza.gif
24. dudix77 – 26.02. 2009
25. ikebana20 – 27.02.2009 fetita.gif
26. dumitrache_lauramihaela – ??.02.2009 fetita.gif

alinusch
QUOTE(CLARA-GEO @ Feb 9 2009, 06:36 PM) *
Salutari tuturor mamicilor de luna Februarie. Am gasit intamplator acest forum si m-am inscris si eu. Se pare k si eu voi fi o mamica de Februarie. Data probabila a nasterii este 16 Februarie si am hotarat cu dr mea k voi naste normal, doar in cazul in care apar complicatii voi recurge la cezariana. Acum k se apropie marele eveniment m-a cam luat teama dar sper k totul sa fie ok si sa nasc un bebe sanatos.

Bine ai venit,chiar daca mai e asa putin pana nasti te asteptama sa 1_3ani.gif cat mai des.
alinusch
Felicitari Shanty,eram sigura ca mai ai putin pana la marele eveniment,dupa ce ne-ai zis de dop.Cat ma bucur cand vad ca se inmultesc bbii de februarie bananab.gif Iti doresc sa te recuperezi repede si te asteptam si pe tine sa ne povestesti cum l-ai adus pe lume pe bb....si bineinteles sa coninui listuta cu mamicile care urmeaza sa mai nasca ....ca doar tu ai inceput-o. tzuc.gif
nynaelena
floare2.gif Felicitari Shanty!!!! bravo!!! Sa iti traiasca baietelul!!! Ce diferita e situatia cu zilele de nastere abebeilor de feb 2009 fata de listuta care o facuse Shanty. Poate ca medicii astia ar trebui sa ne zica doar luna in care o sa nastem rolleyes.gif .
Pupici pt deja mamicile si bebeii lor tzuc.gif . Si pt restul burticilor mult curaj, vine si randul nostru imediat. hug.gif
IOANASTR
Shanti felicitari pentru micut,eram sigura ca vei naste curand din moment ce tiai pierdut dopuletul...Iti urez multa sanatate si recuperare rapida iar pentru printisor cat mai mult laptic...Te asteptam cu vesti floare2.gif
hellen
Shanty, draga felicitari !!!!! Nici nu-ti inchipui ce fericita sunt pentru tine !!!!! Asteptam cu nerabdare sa ne povestesti totul !!!!!
Multumesc la DD ca a fost cu tine si ca va fi si cu noi restul !!!!!
Cine urmeaza ??? Floricica , tu ?????
Pooop si numai bine si fericire !!!!!
hellena09
Shanty, felicitari, mamico!
Recuperare rapida si sa ai un puiutz sanatos si cuminte! hug.gif

lya_cata
buna burtici!
imi explicati si mie cum e cu dopuletul? ca eu astept in orice moment sa vina timpul sa plec la spital, si as vrea sa stiu care este cel mai evident semn ca bebe vrea sa iasa, ca eu am pareri in orice moment, asa de stresata sunt.
va pupic
felicitari shanty!! sa iti traiasca bebe si sa fie sanatos si sa va bucurati de el in orice moment!!
IOANASTR
Din cate am inteles eu ,,dopuletul" e ceva gelatinos si in el sunt cateva firicele de sange,mai multe nu stiu,dar iti pot da mai multe detali mamicile care au nascut deja.
Innuta_85
Felicitari Shanty!!! oFloare1.gif
Sa iti traiasca baietelu,sa va bucurati de el.
Mult laptic si recuperare usoara.
Cind ma gindesc ca si noi ne apropiem ma iau emotiile.
La noi joi pe 12 implinim cele 40 de saptamini,dar nici un semn ca bebelusa ar vrea sa vina.
O asteptam cu nerabdare. bananab.gif
Innuta_85
Cine imi explica si mie,trebuie neaparat sa elimini dopul pina nasti?ca am mai citit undeva ca sint cazuri unde dopul se elimina odata cu expulzare fatului.Am niste eliminari galbui si nu imi pot da seama daca e dopul sau altceva dar dureaza de ceva timp cam vreo 10 zile.Ca alte semne nu vad.Sunt tare nerabdatoare sa-mi vad fetita.Dar nu a mai ramas mult.
Nasteri usoare la toate burticile care urmeaza!
Haideti fetelor bananab.gif bananab.gif bananab.gif mult curaj. tzuc.gif
mamigeo
Felicitari Shanty! Recuperare rapida si mult, mult laptic pentru printisorul mic.

Bun venit pe lume pui de Shanty! DD sa fie alaturi de tine in fiecare clipa, sa fii sanatos si sa te bucuri alaturi de parintii tai de fiecare moment petrecut impreuna!
hellena09
Fetelor, dopul gelatinos este...exact ca o gelatina... galbui cu mici firisoare de sange... din cate stiu eu, nu trebuie neaparat sa-l elimini... asa cum nu trebuie sa ti se rupa apa ca sa se declanseze nasterea...
cel mai sigur semn de nastere sunt contractiile regulate...daca sunt din 10 in 10 minute, trebuie sa-ti suni dr...
Nasteri usoare sa aveti! oFloare.gif
danutzaf
Felicitari shanty! sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa va bucurati de bebelu vostru! Felicitari tuturor mamicilor de februarie! Si noi cele care am ramas, suntem asa emotionate! Cel putin eu la cea mai micutza durere ma intreb oare gata?vrea sa vina? astept cu nerabdare momentul, noptile sunt albe de tot,emotiile au depasit limitele. acum cand or vrea jucaus.gif sa vina.
VA pup burtici si mamici!
raisa
QUOTE(Innuta_85 @ Feb 10 2009, 01:22 PM) *
Cine imi explica si mie,trebuie neaparat sa elimini dopul pina nasti?ca am mai citit undeva ca sint cazuri unde dopul se elimina odata cu expulzare fatului.Am niste eliminari galbui si nu imi pot da seama daca e dopul sau altceva dar dureaza de ceva timp cam vreo 10 zile.Ca alte semne nu vad.Sunt tare nerabdatoare sa-mi vad fetita.Dar nu a mai ramas mult.
Nasteri usoare la toate burticile care urmeaza!
Haideti fetelor bananab.gif bananab.gif bananab.gif mult curaj. tzuc.gif

Felicitari Shanty pentru puiul tau si sa fiti sanatosi amandoi si sa ne incantati cat de curand cu poze floare2.gif jucaus.gif tzuc.gif Innuta apropo de acea scurgere galbuie si eu am avut-o cu cateva zile inainte sa nasc dar nu e aia dopu,dopu e mult mai mare si gelatinos...asa am inteles...mie nu mi-a cazut si nici nu cred ca avea cum ca tre sa il impinga bebele cu capul si daca la mine era cu funduletzu nu avea cum...apropo azi mi-am scos firele si am facut certificatu fetitei...numele intreg e BALAN CRISTINA MIHAELA RAISA tongue.gif
Lusha&Zbenguica
QUOTE(danutzaf @ Feb 10 2009, 01:00 PM) *
Felicitari shanty! sa-ti traiasca, sa fie sanatos si sa va bucurati de bebelu vostru! Felicitari tuturor mamicilor de februarie! Si noi cele care am ramas, suntem asa emotionate! Cel putin eu la cea mai micutza durere ma intreb oare gata?vrea sa vina? astept cu nerabdare momentul, noptile sunt albe de tot,emotiile au depasit limitele. acum cand or vrea jucaus.gif sa vina.
VA pup burtici si mamici!



Draga danutzaf am citit cu mari emotii ceea ce ati scris si parca trec si eu cu voi prin emotiile de acum o luna.....Sfatul meu este sa incerci sa dormi si sa profiti din plin de zilele ramase..Dupa aia o sa fii rupta de oboseala si o sa regreti noptile astea albe. Incerca sa te linistesti, crede-ma cand vor fi contractiile de nastere nu le vei putea ignora...iti vei da seama pe loc ca a venit marele moment..Pana atunci incearca sa faci nani ...Pup!
mami_ralu
QUOTE(CLARA-GEO @ Feb 9 2009, 07:36 AM) *
Salutari tuturor mamicilor de luna Februarie. Am gasit intamplator acest forum si m-am inscris si eu. Se pare k si eu voi fi o mamica de Februarie. Data probabila a nasterii este 16 Februarie si am hotarat cu dr mea k voi naste normal, doar in cazul in care apar complicatii voi recurge la cezariana. Acum k se apropie marele eveniment m-a cam luat teama dar sper k totul sa fie ok si sa nasc un bebe sanatos.



Bine ai venit la noi si sarcina buna in continuare... floare2.gif
mami_ralu
QUOTE(alondramona @ Feb 9 2009, 10:58 PM) *
Fetelor, se pare ca ieri a nascut si Shanty!
FELICITARI Shanty, draga mea!
Sa-ti traiasca bebe sanatos! eusa_clap.gif
Uite ca nu stiu cum il cheama... Rusinica mie! doh.gif
Recuperare rapida sa ai si sa vii sa ne dai vesti cand poti si sa ne arati poze!



Felicitari Shanty!!!!!!!!! carut.gif

Sa-ti traiasca bebelusul, sa fiti sanatosi si sa te recuperezi cat mai repede.
Asteptam cat mai multe detalii cand o sa ai putin timp evident.

Pupici
raisa
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Feb 10 2009, 03:43 PM) *
Draga danutzaf am citit cu mari emotii ceea ce ati scris si parca trec si eu cu voi prin emotiile de acum o luna.....Sfatul meu este sa incerci sa dormi si sa profiti din plin de zilele ramase..Dupa aia o sa fii rupta de oboseala si o sa regreti noptile astea albe. Incerca sa te linistesti, crede-ma cand vor fi contractiile de nastere nu le vei putea ignora...iti vei da seama pe loc ca a venit marele moment..Pana atunci incearca sa faci nani ...Pup!

eu sincer nu am probleme cu somnu...adica nu sunt obosita...raisa mea ma lasa sa imi fac somnu de frumusete tongue.gif ...nu zic ca nu ma trezeste noaptea dar doar de2ori pe noapte si schimbat papat si somnic la loc si apuc 4-5ore legate de somn si apoi in 3-4ore de somn deci...dorm cat un om normal ca ma simt fresh bananab.gif sper sa ramana cu programu asta sau chiar sa se prelungeasca orele de somn legate ca doar ne marim...deja avem o saptamana bananab.gif biggrin.gif
mami_ralu
QUOTE(raisa @ Feb 10 2009, 07:21 AM) *
eu sincer nu am probleme cu somnu...adica nu sunt obosita...raisa mea ma lasa sa imi fac somnu de frumusete tongue.gif ...nu zic ca nu ma trezeste noaptea dar doar de2ori pe noapte si schimbat papat si somnic la loc si apuc 4-5ore legate de somn si apoi in 3-4ore de somn deci...dorm cat un om normal ca ma simt fresh bananab.gif sper sa ramana cu programu asta sau chiar sa se prelungeasca orele de somn legate ca doar ne marim...deja avem o saptamana bananab.gif biggrin.gif


Esti norocoasa Raisa...ai o bebelusa tare cuminte.
Eu stiu o bebelusa de 5 luni care inca se trezeste de 3 ori pe noapte si mamica ei este terminata.Nepotelul meu tot de 5 luni doarme deja de seara pana dimineata. Fiecare bebelus are ritmul lui dar cand doarme mai mult noaptea este si mamica mai odihnita.


Fetelor eu sunt f stresata.Azi este DNP-ul meu si n-am nici un semn.Nu mai am rabdare, nu mai dorm bine...este f dificila perioada de asteptare.
Si pe deasupra de sambata m-a lovit o constipatie grea pe care n-o combate nimic nicin uleiul de ricin nici combinatiile dubioase pe stomacul gol.
Mentionez ca mananc cereale zilnic si mancare cu fibre in general plus ca fac si miscare zilnic..merg cel putin 45 de min in ritm alert.

Astept afaturi de la voi...
hellena09
QUOTE(mami_ralu @ Feb 10 2009, 04:35 PM) *
Esti norocoasa Raisa...ai o bebelusa tare cuminte.
Eu stiu o bebelusa de 5 luni care inca se trezeste de 3 ori pe noapte si mamica ei este terminata.Nepotelul meu tot de 5 luni doarme deja de seara pana dimineata. Fiecare bebelus are ritmul lui dar cand doarme mai mult noaptea este si mamica mai odihnita.
Fetelor eu sunt f stresata.Azi este DNP-ul meu si n-am nici un semn.Nu mai am rabdare, nu mai dorm bine...este f dificila perioada de asteptare.
Si pe deasupra de sambata m-a lovit o constipatie grea pe care n-o combate nimic nicin uleiul de ricin nici combinatiile dubioase pe stomacul gol.
Mentionez ca mananc cereale zilnic si mancare cu fibre in general plus ca fac si miscare zilnic..merg cel putin 45 de min in ritm alert.

Astept afaturi de la voi...

un supozitor cu glicerina ai incercat? oFloare1.gif
incearca totusi sa dormi...ca nu te mai intalnesti prea curand cu somn toata noaptea... si stai linistita...pana la 42 de sapt nu-i problema daca sta bebe...
suna-ti dr si intreaba-l ce sa faci pt linistea ta...
mami_ralu
QUOTE(hellena09 @ Feb 10 2009, 08:16 AM) *
un supozitor cu glicerina ai incercat? oFloare1.gif
incearca totusi sa dormi...ca nu te mai intalnesti prea curand cu somn toata noaptea... si stai linistita...pana la 42 de sapt nu-i problema daca sta bebe...
suna-ti dr si intreaba-l ce sa faci pt linistea ta...


Buna Hellena09,

Nu prea pot sa dorm..ma chinui, imi dau toata silinta..probabil suconstientul scoate stresul la ivela noaptea...stiu ca pot sta pana la 42 de saptamani si asta ma ingrozeste...nu mai pot sta atat....off....
Iar doctora mea este in Bahamas...
Joi o sa ma vada o alta doctora, o colega de-a ei..sa vad ce-mi spune...dar cine stie poate nasc pana atunci desi n-am semne deloc clare.Am avut niste crampe abdominale azi noapte dar dupa ce beam apa si schimbam pozitia se linisteau si acum ma doare mijlocul pa partea dreapta si se lasa in jos pe picior.
Supozitor n-am incercat, n-am in casa....o sa vad ce pot gasi aici la farmacie.

Multumesc frumos de incurajari.
floricel
FELICITARI SHANTY!!!!!!!Multa sanatate un bebelus mancacios si cuminte!Asteptam cu nerabdare poze cu comoara ta!
danutzaf
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Feb 10 2009, 05:43 PM) *
Draga danutzaf am citit cu mari emotii ceea ce ati scris si parca trec si eu cu voi prin emotiile de acum o luna.....Sfatul meu este sa incerci sa dormi si sa profiti din plin de zilele ramase..Dupa aia o sa fii rupta de oboseala si o sa regreti noptile astea albe. Incerca sa te linistesti, crede-ma cand vor fi contractiile de nastere nu le vei putea ignora...iti vei da seama pe loc ca a venit marele moment..Pana atunci incearca sa faci nani ...Pup!

mersic pentru sfaturi! oricat as incerca nu reusesc mai deloc sa ma odihnesc noaptea, iar ziua incerc sa nu dorm, pentru a fi mai obosita seara, nu-mi iese nici asa. ma rog, noroc ca sunt mai rezistenta asa din fire la oboseala! te pupic tzuc.gif
liliana2u
[quote name='alondramona' date='Feb 10 2009, 07:58 AM' post='472204']
Fetelor, se pare ca ieri a nascut si Shanty!
FELICITARI Shanty, draga mea!
Sa-ti traiasca bebe sanatos! eusa_clap.gif
Uite ca nu stiu cum il cheama... Rusinica mie! doh.gif
Recuperare rapida sa ai si sa vii sa ne dai vesti cand poti si sa ne arati poze!

din cate am inteles, se va numi Andrei-__ (de al doilea nu sunt sigura si nu gafez) si e un scump, ma bucur ca a binecuvantat-o DD cu un bebic papacios, somnoros, asa cum si-ar dori orice mamica. Sa creasca mare si sanatos!
iar Shanty e bine, se recupereaza usor, o las insa pe ea sa va povesteasca, cand se va externa rolleyes.gif
kyky
sa continui cu povestirea, repede pana nu se trezeste BBlino.
deci dupa clisma, m-au dus in sala de travaliu, unde m-au apucat durerile mari cam dupa 2 ore jumate, cand am cerut epidurala. dupa ce mi-au facut epidurala (care nu e o procedura nasoala), intr-o ora jumate am nascut. deci de cand au inceput durerile mari in 3 ore jumate am nascut. dr spune ca mi-au fost reduse durerile la jumate. recunosc ca nu am fost suficient de puternica si curajoasa sa nasca fara epidurala. apoi eu am avut ceva ameteli cand m-am ridicat din pat si m-au tinut in sala de travaliu inca vreo 16 ore ( nu puteam urca la etaj unde sunt saloanele).
acum avem ceva probleme cu lapticul ca nu am suficient san, dar sper sa se rezolve cat de curand. deci ii dau san (cand se trezeste), dar completez cu lapte praf. asa reusesc sa-l potolesc.
bafta la burtici (caci deja s-a trezit)

sa ma ajutati sa pot pune poze.
danutzzacry
QUOTE(kyky @ Feb 11 2009, 03:59 PM) *
sa continui cu povestirea, repede pana nu se trezeste BBlino.
deci dupa clisma, m-au dus in sala de travaliu, unde m-au apucat durerile mari cam dupa 2 ore jumate, cand am cerut epidurala. dupa ce mi-au facut epidurala (care nu e o procedura nasoala), intr-o ora jumate am nascut. deci de cand au inceput durerile mari in 3 ore jumate am nascut. dr spune ca mi-au fost reduse durerile la jumate. recunosc ca nu am fost suficient de puternica si curajoasa sa nasca fara epidurala. apoi eu am avut ceva ameteli cand m-am ridicat din pat si m-au tinut in sala de travaliu inca vreo 16 ore ( nu puteam urca la etaj unde sunt saloanele).
acum avem ceva probleme cu lapticul ca nu am suficient san, dar sper sa se rezolve cat de curand. deci ii dau san (cand se trezeste), dar completez cu lapte praf. asa reusesc sa-l potolesc.
bafta la burtici (caci deja s-a trezit)

sa ma ajutati sa pot pune poze.

salutic ...as vrea sa stiu si eu mai multe despre epidurala...cum se face...cum impingi chesti din asta ...te rog frumos sa imi povestesti si mie ....
Innuta_85
Buna burtici si mamici!
Felicitari kyky pentru baietel,sa va bucurati de el. oFloare1.gif
Pe listuta erai dupa mine cu DPN,DAR MIAI LUAT-O INAINTE,felicitari!!![color="#0000FF"][/color]
Noi tot 2 in 1 suntem,vineri merge la control sa vedem ce zice medicul,mine implinim 40 de saptamini,nu mai am rabdare sa-mi vad fetita. biberon.gif
Nasteri usoare la toate fetele!!!

raisa
uitati poze noi cu raisa la o saptamana...
aici cu taty




si una cu mami...
hellena09
QUOTE(kyky @ Feb 11 2009, 02:59 PM) *
sa continui cu povestirea, repede pana nu se trezeste BBlino.
deci dupa clisma, m-au dus in sala de travaliu, unde m-au apucat durerile mari cam dupa 2 ore jumate, cand am cerut epidurala. dupa ce mi-au facut epidurala (care nu e o procedura nasoala), intr-o ora jumate am nascut. deci de cand au inceput durerile mari in 3 ore jumate am nascut. dr spune ca mi-au fost reduse durerile la jumate. recunosc ca nu am fost suficient de puternica si curajoasa sa nasca fara epidurala. apoi eu am avut ceva ameteli cand m-am ridicat din pat si m-au tinut in sala de travaliu inca vreo 16 ore ( nu puteam urca la etaj unde sunt saloanele).
acum avem ceva probleme cu lapticul ca nu am suficient san, dar sper sa se rezolve cat de curand. deci ii dau san (cand se trezeste), dar completez cu lapte praf. asa reusesc sa-l potolesc.
bafta la burtici (caci deja s-a trezit)

sa ma ajutati sa pot pune poze.

nici eu nu aveam destul laptic pt bebe cand am ajuns acasa, dar m-am incapatanat sa nu-i dau lapte praf... am lasat-o sa se chinuie un pic sa suga, ca sa declanseze ea lapticul... si sincer, bine am facut... organismul isi modifica, cantitatea de lapte pe care trebuie sa o produca dupa necesitatile bebelushului...
sper ca nu te-am suparat... oFloare1.gif

QUOTE(raisa @ Feb 11 2009, 05:12 PM) *
uitati poze noi cu raisa la o saptamana...
si una cu mami...

Doamne, frumoasa e... wub.gif
Sa-ti traiasca, mami!
gabrielle2003
QUOTE(raisa @ Feb 11 2009, 07:12 PM) *
uitati poze noi cu raisa la o saptamana...
aici cu taty




si una cu mami...

mai mai ce frumosi sunteti voi toti
pustiks
Felicitari proaspetelor mamici! Sa aveti bebei sanatosi si cuminti! Nastere usoara celor care inca nu au nascut!
Raisa ai o fetita frumoasa foc. E atat de mica... cred ca mi-ar fi frica sa o tin in brate.
Am si eu o rugaminte la voi. Stiu ca Shanty spunea la un moment dat de niste vitamine care trebuie luate inainte de a naste pt a avea travaliul mai usor. Stie cineva despre ce vorbesc? Era ceva cu vitamina C si vitamina E. Am o prietena care trebuie sa nasca pe 20 februarie si e tare speriata de travaliu, e la prima nastere.
loredana03
QUOTE(pustiks @ Feb 11 2009, 05:19 PM) *
Felicitari proaspetelor mamici! Sa aveti bebei sanatosi si cuminti! Nastere usoara celor care inca nu au nascut!
Raisa ai o fetita frumoasa foc. E atat de mica... cred ca mi-ar fi frica sa o tin in brate.
Am si eu o rugaminte la voi. Stiu ca Shanty spunea la un moment dat de niste vitamine care trebuie luate inainte de a naste pt a avea travaliul mai usor. Stie cineva despre ce vorbesc? Era ceva cu vitamina C si vitamina E. Am o prietena care trebuie sa nasca pe 20 februarie si e tare speriata de travaliu, e la prima nastere.


am gasit postarea lui shanty cred ca la asta te referi
Fetelor, am citit o carte interesanta acum cateva zile (o am mai demult, dar nu am citit-o decat cand am vazut ca nu mai pot merge si stiam ca are niste exerciti, care s-au dovedit taaaare folositoare - datorita lor putem sta acum pe scaun bananab.gif )
asaaaa, si acolo am gasit ceva si m-am gandit sa va impartasesc si voua, pt cele care vor naste natural:
In timpul travaliului nu uitati sa luati vitamina E (oxigeneaza tesuturile), vitamina C (da energie) si calciu (amelioreaza durerea si favorizeaza contractiile):
vitamina C - cate 100 mg la fiecare jumatate de ora pana la sfarsitul nasterii
vitamina E - 1000 u.i.
calciu - 4 tablete la inceput si apoi 1 tableta la 2 h

daca va tenteaza.....eu mi le-am luat, sa vedem daca imi aduc aminte de ele atunci si daca mai am chef... laugh.gif
alinusch
Doamne cat de scumpa e micuta Raisa ,cum de nu ai mancat-o pana acum? laugh.gif
ot1305
QUOTE(raisa @ Feb 11 2009, 07:12 PM) *
uitati poze noi cu raisa la o saptamana...
aici cu taty




si una cu mami...


Andreea.... ai o fetita de toata frumusetea!!! floare2.gif Cred ca tati e foarte madru cu ea...si cu tine!!!
IOANASTR
Rais ai o fetita superba!!!Te felicit inca o data si va urez multa sanatate.Tu cum te mai simti,te mai doare operatia?
nynaelena
tzuc.gif floare2.gif Foarte frumoasa bebelusa ta Andreea! Are cu cine sa semene vad. tzuc.gif pt familia asta fericita.
zulfy
QUOTE(danutzzacry @ Feb 11 2009, 03:18 PM) *
salutic ...as vrea sa stiu si eu mai multe despre epidurala...cum se face...cum impingi chesti din asta ...te rog frumos sa imi povestesti si mie ....

eu recomand cu toata caldura...nu stiu ce ma faceam fara epidurala...durerile contractiilor si a nasterii sunt dureroase foarte dureroase....si impingi ca si cum faci scaun...scuze expresia....epidurala se face in coloana...stai nemistacat si relaxata...doarc cand baga acul simti putin dar nu doare....si prin epidurala nu simti nici epiziotomia nici cusatura... oFloare1.gif
zulfy
QUOTE(raisa @ Feb 11 2009, 05:12 PM) *
uitati poze noi cu raisa la o saptamana...
aici cu taty
si una cu mami...

ce frumoasa e sa iti traiasca sanatoasa!sa va bucurati de ea! super.gif
raisa
QUOTE(nynaelena @ Feb 11 2009, 07:34 PM) *
tzuc.gif floare2.gif Foarte frumoasa bebelusa ta Andreea! Are cu cine sa semene vad. tzuc.gif pt familia asta fericita.

multumim floare2.gif
raisa
QUOTE(IOANASTR @ Feb 11 2009, 06:25 PM) *
Rais ai o fetita superba!!!Te felicit inca o data si va urez multa sanatate.Tu cum te mai simti,te mai doare operatia?

merci floare2.gif eu ma simt din ce in ce mai bine...operatia mai doare asa din cand in cand,adica ma mai ustura uneori,de durut inca ma doare pe interior...ca acolo se vindeca mai greu...insa cel mai tare ma doare o buca,adica un sold doh.gif unde mi-a facut injectiile...cand mi le-a facut nu m-a prea durut dar acum cred ca am facut vreun nodul ceva ca ma doare mai tare ca operatia...si exact la fel am patit si la operatia de apendicita...m-a durut o buca vreo luna dupa operatie spada.gif saptamana viitoare,sambata o botezam pe iubirea mea smile.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.