Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
Ribana
Mamici vreau sa va intreb daca in "gasca voastra" este vre-o mamica din Brasov si ce ii da de papa puiului,daca a inceput cu pireutul de legume???
Ribana
De ce intreb,eu ii dau sa pape pireute de legume cu fel si fel de carnite de la Hipp,iar de fructe de la Hame.
Sunt produse BIO si vad ca puiul meu le papa foarte bine.
Ieri am descoperit ca si cei de la Hame fac pireute cu legume,dar fiind mafia foarte mare nu pot sa-ti comercializeze toate produsele.
Am luat legatura cu cineva de acolo si mi-a spus ca mi poate trimite acasa produsele de care am nevoie dar doar baxuri. Asa ca ....m-am gandit ca poate mai are nevoie careva dintre voi sa pot comanda cite un bax din fiecare produs care nu exista pe pietele Romaniei si il impartim.
Daca sunteti curioase sa vedeti ce produse comercializeaza puteti intra pe saitul lor .
Pupici
Innuta_85
QUOTE(cristina84 @ Jul 10 2009, 04:28 PM) *
buna mamici si eu sunt mamica de februarie dar nu am mai intrat de mult ptr. ca am avut ceva probleme va povestesc pe scurt ;am nascut pe 7 feb un baietel de 3,3oo 54 de cm andrei sebastian nastere naturala totul bine si frumos pana cand am iesit din spital apoi nu am avut lapte numai dupa o saptamana si care a tinut 3.5 luni am avut colici cu care ne luptam zi de zi si noapte de noapte sotul meu nu prea a mai avut de lucru si ne_am descurcat foarte greu ptr ca eu mi_am depus dosarul la1 aprilie si inca nu mi_au venit inca bani stam cu chirie si a trebuit sa ne mutam in alta parte aproape de mama mea ca este mai eftina chirie si cheltuielile si asa ma mai ajuta mama cand este libera am mare noroc cu ea .sper ca nu vam plictisit tongue.gif tongue.gif ps: eu am inceput diversificarea la4,5 luni cu suc de mar si de morcov care nui prea plac acum ii dai cereale .o sa pun si poze dar de abia miam instalat netul ;aaaaaaaaaaa era sa uit sa va felicit si sa va zic multa sanatate tuturor ca restul se rezolva va pup mai intru cand am timp.o zi frumoasa sa aveti

Bine ati ventit printe noi!
mai asteptam vesti de la voi si pozici cu andrei...
Innuta_85
da harnicute mai sunteti,ati umplut citeva pagini,bine zice kyky nu a mai fost demult asa..
noi am facut baita si a papat fetita si doarme dulce...
ma retrag,nopate buna.!
noi va dorim un weekend cit mai frumos alaturi de cei dragi!
Ribana
Buna.
Sunt o mamica si un tatic de ianuarie si participam si noi la concurs
Daca va place de noi va rugam frumos sa ne votati.
Pupici
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3552

deni28
Fetelor hai la o cafeluta fac cinste.
Eu sunt cam zombi in dimineata asta, Ralu toata noaptea sa foit, cand pe burtica, cand pe spate, cand cu tatica in gurita, am dormit numai pe marginea patului ca sa aiba ea loc de intors si ma dor toate oasele de nu mai pot. Nu stiu ce are de se foieste asa, acum fata doarme ca sa recupereze, eu ma apuc de gatit ca este mai racoare.
Va pupic si sa aveti un weekend placut.
Sa mai treceti si pe aici sa ne mai povestiti ce mai faceti.


deni28
QUOTE(ianamaria @ Jul 10 2009, 07:10 PM) *
mda... cred ca raman la legume...

i-am dat mar .. cred ca nici macar o linguritza... puneam pe deget si ii bagam in guritza si apoi i-am dat si laptic ...cred ca a luat vreo 40 ml lapte... si cand am zis gata ajunge ca vad ca nu mai vrei ...baldabac tot ... ca la robinet mi-a varsat tot laptele cu tot cu piureul de mar dat....

deci in afara de piure de morcov ..de care nu cred ca e foarte incantat ... ce as putea sa-i dau? sa fac un piure de cartofi?


Iana maria fai supita cu detoate adica, telina, morcov, cartof , dovlecel, ardei gras, si apoi fai piure din legumele fierte cu un pic de ulei de masline. Eu nu cred ca a vomitat de la mar, pate a avut el ceva dar daca zici ca nu a papat nici macar o lingurita nu vad cum, mai lasa-l putin cu marul, dai altceva.Sa sti ca legumele fierte nu au cum sa ii faca ceva rau, eu i-am dat lui Raluca si sa ti ca ii plac, papa cate 7-8 linguri mari, asa ca sa iti dai tu seama, ii fac piureul de legume mai subtitel si imediat il inghite.
BAFTA IN CONTINUARE.
deni28
QUOTE(kyky @ Jul 10 2009, 07:22 PM) *
multumim pentru voturi. am depasit orice record in aceasta etapa.
week-endul asta cred ca vom fi plecati. sa profitam caci chiar e ultimul week-end inainte de diversificare. am terminat si cu vaccinul si dr a zis ca e timpul.
asa ca cel mai probabil ne vom auzi luni.
va doresc un week-end placut si bebeii sa fie cuminti. nanner.gif
bafta, mamici.


VOTAM NOI IN WEEKEND KYKY NU VA LASAM IN URMA.
MAI VREM SI NOI POZE NOI CU CATALIN floare2.gif .
dani80
Buna mamici,

Harnicute, harnicute wink.gif
Eu nu am putut (din nou) sa dorm, m-a luat somnul spre dimineata, am dormit cam 2 ore.
Si eu ma gandeam ca de spatamana viitoare sa incepem sa papam si supica; voi fierbeti si ceapa alaturi de legume?
Noua ne-a spus dr de familie ca dupa suculetul de fructe, sa continuam cu pireut de fructe si apoi branzica calcica cu pireut care trebuie sa inlocuiasca o masa. Voi dati branzica calcica la bebei? Din ce fel de lapte o preparati?
Eu week-end-ul asta voi fi mai mult plecata, azi ma intalnesc cu fostii colegi de liceu - au trecut deja 10 ani - maine e aniversarea finutei mele... numai evenimente. Va doresc un sfarsit de saptamana racoros!
deni28
QUOTE(dani80 @ Jul 11 2009, 01:38 PM) *
Buna mamici,

Harnicute, harnicute wink.gif
Eu nu am putut (din nou) sa dorm, m-a luat somnul spre dimineata, am dormit cam 2 ore.
Si eu ma gandeam ca de spatamana viitoare sa incepem sa papam si supica; voi fierbeti si ceapa alaturi de legume?
Noua ne-a spus dr de familie ca dupa suculetul de fructe, sa continuam cu pireut de fructe si apoi branzica calcica cu pireut care trebuie sa inlocuiasca o masa. Voi dati branzica calcica la bebei? Din ce fel de lapte o preparati?
Eu week-end-ul asta voi fi mai mult plecata, azi ma intalnesc cu fostii colegi de liceu - au trecut deja 10 ani - maine e aniversarea finutei mele... numai evenimente. Va doresc un sfarsit de saptamana racoros!


Vai ce super, sa ai un weekend placut.
Noi papam branzica calcica, dar sa sti ca nu prea ne place, o prepar din lapde cumparat (de centru, la o jumatate de KG de lapte 4 pastile ce calciu).
DISTRACTIE PLACUTA.
cristina84
cristina84
Innuta_85
QUOTE(cristina84 @ Jul 11 2009, 05:29 PM) *

ce baietel dragut aveti,e un scumpic.sa va traiasca,sa va aduc numai bucurii
tzuc.gif
deni28
QUOTE(cristina84 @ Jul 11 2009, 02:24 PM) *



Frumos foc, pupicim dulce tzuc.gif .
Eu sunt cu ochii pe Raluca ca isi baga o jucarie pe gat pana vomita, asa face baga totul in gurita.
cristina84
cristina84
cristina84
cristina84
buna mamici ce faceti voi si bebelusi ?


am reusit sa pun si eu niste poze cu andrei sper ca vau placut.
va doresc un weekend placut acum va las ca merg la cumparaturi anima1.gif
cristina84
QUOTE(deni28 @ Jul 11 2009, 02:37 PM) *
Frumos foc, pupicim dulce tzuc.gif .
Eu sunt cu ochii pe Raluca ca isi baga o jucarie pe gat pana vomita, asa face baga totul in gurita.

mersi notworthy.gif
cristina84
QUOTE(deni28 @ Jul 11 2009, 02:37 PM) *
Frumos foc, pupicim dulce tzuc.gif .
Eu sunt cu ochii pe Raluca ca isi baga o jucarie pe gat pana vomita, asa face baga totul in gurita.

la fel si voua floare2.gif
cristina84
QUOTE(Innuta_85 @ Jul 11 2009, 02:36 PM) *
ce baietel dragut aveti,e un scumpic.sa va traiasca,sa va aduc numai bucurii
tzuc.gif

mersi si voua la fel floare2.gif
ianamaria
inca o intrebare...cat tineti "zeama" -supitza in frigider...de exemplu..mie imi ies doua biberoane de 250 ......cred ca fac prea mult ! liwlol.gif) el papa cam 60 pe zi ...
deni28
QUOTE(ianamaria @ Jul 11 2009, 04:18 PM) *
inca o intrebare...cat tineti "zeama" -supitza in frigider...de exemplu..mie imi ies doua biberoane de 250 ......cred ca fac prea mult ! liwlol.gif ) el papa cam 60 pe zi ...


Eu cand ii fac supita, o tin la frigider si ii dau sa pare in ziua in care o fac si a doua zi atata. Si eu arun mult ca nu papa cata fac eu.smile.gif
deni28
Neata fetelor, ce activitate slaba pe aici.

Dani cum te-ai distrat cu fostii colegi, v-ati adus aminte de vremurile din liceu, Biencuta ce face, a stat cuminte fara mami?
Inamaria ce cadou ai ales pana la urma pt sora ta, cand este nunta si unde in Romania sau acolo la voi?
Innuta ce face Andreeuta, bafta cu diversificare, cu ce incepeti pana la urma cu frcte sau legume?
Cristina, Andrei e baiat mare tine singurel bibi.
Kyky il votez de zor pe Catalin, asteptam vesti de la tine.

Fetelor, noi suntem bine, Raluca a dormit bine azinoapte dar eu nu prea m-am odihnit, ploua la noi torential de la ora 8 de aseara, cu tune, fulgere nici acum nu sa oprit. Am stat in casa toata ziua ieri si asa vom face si astazi.

VA PUPICIM.

Innuta_85
QUOTE(deni28 @ Jul 12 2009, 12:09 PM) *
Neata fetelor, ce activitate slaba pe aici.

Innuta ce face Andreeuta, bafta cu diversificare, cu ce incepeti pana la urma cu frcte sau legume?

Fetelor, noi suntem bine, Raluca a dormit bine azinoapte dar eu nu prea m-am odihnit, ploua la noi torential de la ora 8 de aseara, cu tune, fulgere nici acum nu sa oprit. Am stat in casa toata ziua ieri si asa vom face si astazi.

VA PUPICIM.

Buna!
noi suntem bine,andreiuta e o jucausa,o rod tare gingiile bag in gurita tot ce prinde,stau cu ochii numai pe ea.
Cu diversificarea mai asteptam un pic,voi incepe cu cereale si legumite,o sa mergem la controlu de la 5 luni si vom vedea ce va mai zice si doctorita..
pupam bolfutele ralucutei
O duminica linistita!
cristina84
QUOTE(deni28 @ Jul 12 2009, 09:09 AM) *
Neata fetelor, ce activitate slaba pe aici.

Dani cum te-ai distrat cu fostii colegi, v-ati adus aminte de vremurile din liceu, Biencuta ce face, a stat cuminte fara mami?
Inamaria ce cadou ai ales pana la urma pt sora ta, cand este nunta si unde in Romania sau acolo la voi?
Innuta ce face Andreeuta, bafta cu diversificare, cu ce incepeti pana la urma cu frcte sau legume?
Cristina, Andrei e baiat mare tine singurel bibi.
Kyky il votez de zor pe Catalin, asteptam vesti de la tine.

Fetelor, noi suntem bine, Raluca a dormit bine azinoapte dar eu nu prea m-am odihnit, ploua la noi torential de la ora 8 de aseara, cu tune, fulgere nici acum nu sa oprit. Am stat in casa toata ziua ieri si asa vom face si astazi.

VA PUPICIM.

buna ce faceti? andrei a fost cam marios in dimineata asta cred ca din cauza gingilor si el baga tot ce apuca in gurita astazi l_am facut cu calgel pe gingi sper sa se mai linisteasca acum la dus mama pana afara ca a venit la mine ca ea facut supica de legume si ia bagat putina carne de pui pisate i_au placut foarte mult eu spr sa nu il doara burtica daca il doare am spus ca il duc la ea nono.gif yami.gif somn.gif va tzuc.gif sa aveti grija de voi
deni28
NEATA IUBITELE, CE FACETI?

Noi astazi facem chef, veniti si voi?

INPLINIM 5 LUNITE, MAMAI SI TATI DAU PETRECERE.

DOAMNE CE REPEDE A TRECUT TIMPUL , PARCA IERI AM NASCUT.

SI ASA CU O ZI INNAINTE AM LUAT SI O CAZATURA, ASEARA AM CAZUT DIN PAT smile.gif, PENTRU PRIMA DATA.

FETELOR M-AM SPERIAT ASA DE RAU, AM LIPSIT UN MINUT DE LANGA EA, AM MERS PE BALCON SA II DUC PAMPERSUL, DOAR CE O SCHIMBASEM SI SINCER AM LASAT-O LA SPATARUL PATULUI, NU STIU CUM SA ROSTOGOLIT ASA DE REPEDE, A PLANS PUTIN DAR I-A TRECUT, AM PIPAIT-O SA NU AIBA NIMIC. doh.gif .

deni28
HAIDETI LA TORT VA INVITAM SI LA BOMBONICI.




cristina84
QUOTE(deni28 @ Jul 13 2009, 10:55 AM) *
NEATA IUBITELE, CE FACETI?

Noi astazi facem chef, veniti si voi?

INPLINIM 5 LUNITE, MAMAI SI TATI DAU PETRECERE.

DOAMNE CE REPEDE A TRECUT TIMPUL , PARCA IERI AM NASCUT.

SI ASA CU O ZI INNAINTE AM LUAT SI O CAZATURA, ASEARA AM CAZUT DIN PAT smile.gif, PENTRU PRIMA DATA.

FETELOR M-AM SPERIAT ASA DE RAU, AM LIPSIT UN MINUT DE LANGA EA, AM MERS PE BALCON SA II DUC PAMPERSUL, DOAR CE O SCHIMBASEM SI SINCER AM LASAT-O LA SPATARUL PATULUI, NU STIU CUM SA ROSTOGOLIT ASA DE REPEDE, A PLANS PUTIN DAR I-A TRECUT, AM PIPAIT-O SA NU AIBA NIMIC. doh.gif .

la multe lunite sa creasca mare si sanatoasa occasion.gif
bine ca nu are nimic si al meu se tot rostogoleste sper sa nu pice dar mult nu are la ce activ e.mi_ai facut pofta cu tortuletul dar nu am voie ca sunt la regim de 2 sap.
va sa aveti o zi frumoasa love1.gif
kyky
neata fetelor,
si la multe lunite Raluca. sa cresti mare sanatoasa si aduci numai bucurii parintilor.
asa e cu timpul asta, nici nu stii cand trece.
multumim mult ptr voturi, am vazut ca am depasit deja 200 de voturi si suntem pe locul 6.
cata e un pic adormit, dr mi-a dat sa-i dau un antialergic ptr piscaturile de tantari, si astea au efect somnolent. azi ii dau si eu supita. si cata baga orice in gurita, dar dr a zis ca nu sunt urme de dintisori, asa ca ii dau mereu suzeta si nimic altceva.
pana la urma nu am mai fost nicaieri cu vremea asta mai mult ne pierdeam timpul pe drum si atat. sotul nu e nici intr-o pasa buna, asa ca am stat foarte mult in casa. sambata am iesit pana la cumparaturi, iar ieri am fost la biserica si am iesit putin in parc (cu o prietena cu un BB), dar ne-a prins o ploaie de ne-a udat pana la piele (pe mine si pe sotul), caci de cata am avut grija.
eu sunt un pic cam molesita, de la regim. sambata mi-a fost chiar rau. in fiecare dimineata abia ma pot ridica din pat, dar sper eu sa mearga in continuare. am dat jos aproape 3 kg dupa 3 saptamani (dar am mai mancat si pe langa, nu chiar strict).
asa ca eu am sa gust si din tortuletul Ralucai, care pare delicios.
va pupicim.
dani80
QUOTE(deni28 @ Jul 13 2009, 11:01 AM) *
HAIDETI LA TORT VA INVITAM SI LA BOMBONICI.




Mmm, deliciooooooooos!
Spunem si noi




Sa cresti mare, frumoasa si cuminte!
dani80
QUOTE(deni28 @ Jul 12 2009, 09:09 AM) *
Neata fetelor, ce activitate slaba pe aici.

Dani cum te-ai distrat cu fostii colegi, v-ati adus aminte de vremurile din liceu, Biencuta ce face, a stat cuminte fara mami?


A fost foarte frumoasa revederea, cu toate ca nu am fost prezenti cu totii. Ne-am intalnit la vila unei colege, dotata cu de toate, intr-un loc absolut superb, am stat intr-un foisor si ne-am adus aminte de anii tineretii! Chiar a fost deconectant; Biencuta a stat cu bunica, a facut nani, a papat cereale, a fost cumintica, nici nu mi-a simtit lipsa wink.gif
dani80
Mamici, dati-mi un sfat, nu stiu ce sa mai fac cu fetita mea. Nu mai papa deloc ca inainte, de ex a papat dimineata la 6 apoi la ora 11 abia 100 ml! In rest e foarte activa, tipa, rade, nu da semne ca ar fi bolnava, dar totusi treaba asta cu nemancatul dureaza de cateva zile... si nu e de la dintisori, nici de la caldura, tocmai ca a plouat zilele astea, s-a mai racorit si ea e la fel sad.gif Dr e plecata in concediu, of...
kyky
QUOTE(dani80 @ Jul 13 2009, 01:03 PM) *
Mamici, dati-mi un sfat, nu stiu ce sa mai fac cu fetita mea. Nu mai papa deloc ca inainte, de ex a papat dimineata la 6 apoi la ora 11 abia 100 ml! In rest e foarte activa, tipa, rade, nu da semne ca ar fi bolnava, dar totusi treaba asta cu nemancatul dureaza de cateva zile... si nu e de la dintisori, nici de la caldura, tocmai ca a plouat zilele astea, s-a mai racorit si ea e la fel sad.gif Dr e plecata in concediu, of...

dani parerea mea e sa nu te impacientezi, caci BB-i au perioade si perioade, atat timp cat nu da semne de boala eu zic sa stai linistita si sa o lasi sa-si revina. important e ca mananca, chiar daca nu tot. de asemenea daca e vioaie la fel e important. incearca eventual sa vezi daca a luat in greutate, desi nici asta nu e neaparat un criteriu.
ianamaria
QUOTE(deni28 @ Jul 12 2009, 09:09 AM) *
Neata fetelor, ce activitate slaba pe aici.

[Inamaria ce cadou ai ales pana la urma pt sora ta, cand este nunta si unde in Romania sau acolo la voi?
Fetelor, noi suntem bine, Raluca a dormit bine azinoapte dar eu nu prea m-am odihnit, ploua la noi torential de la ora 8 de aseara, cu tune, fulgere nici acum nu sa oprit. Am stat in casa toata ziua ieri si asa vom face si astazi.

VA PUPICIM.


i-am luat o rama digitala sony care are slideshow de 2 gb ptr poze ..nunta va fi in Ro ..si eu din pacate nu am cum sa ajung....sad.gif

QUOTE(dani80 @ Jul 13 2009, 01:03 PM) *
Mamici, dati-mi un sfat, nu stiu ce sa mai fac cu fetita mea. Nu mai papa deloc ca inainte, de ex a papat dimineata la 6 apoi la ora 11 abia 100 ml! In rest e foarte activa, tipa, rade, nu da semne ca ar fi bolnava, dar totusi treaba asta cu nemancatul dureaza de cateva zile... si nu e de la dintisori, nici de la caldura, tocmai ca a plouat zilele astea, s-a mai racorit si ea e la fel sad.gif Dr e plecata in concediu, of...


dani80 eu as zice sa stai linistita...si Edy mai are zile d`astea dar deja l-am invatzat ...cand e foame cere...nu sta flamand ...sunt convinsa ca si a ta fata la fel face. Mai ales ca am trecut si pe cereale.... timpul intre mese s-a schimbat..cateodata 4 sau chiar 5 ore !..cateodata 2...probabil cum e senzatia de saturare sau foame...ca eu dupa 3 ore si ceva daca vad ca nu cere incerc sa-i dau biberonul ...dar il scuipa...asa ca atunci astept pana cere efectiv de papa... Cateodata de caldura nu stie nici el ce vrea...si atunci inainte de a-l pune la nani (cam din 2 sau 3 ore cere nani de 30 min) cu mana uda in apa rece (calaie) il sterg pe fatza ...pun suzeta de la biberon sub jetul de apa rece si apoi ii dau biberonul...si papa aprox 120 ml adormind cu biberonul in guritza in bratzele mele.

Eu acum sunt un pic speriata ...cred ca l-am rasfatzat prea mult ... a devenit super atasat de mine... la modul ca... am fost ieri la niste prieteni (tipa e asistenta la bebelusi) si el era foarte happy cand il lua altcineva in bratze si radea etc..mai ales la prietena mea...aseara in schimb am observat...si nu doar aseara ... cum il ia careva in bratze si eu ma retrag sa fumez o tzigara (deci dispar din camera) ..urla ca in gura de sharpe !...cum vin si-l iau in bratze ...tace !! cum il dau iar la altcineva plange !...evident ca eu nu am nimic impotriva dar nu vreau sa ajung gen mamicile care tre sa faca si pipi cu usa deschisa ca sa vada copilul unde si ce face mama...........................................
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Jul 13 2009, 03:03 AM) *
Mamici, dati-mi un sfat, nu stiu ce sa mai fac cu fetita mea. Nu mai papa deloc ca inainte, de ex a papat dimineata la 6 apoi la ora 11 abia 100 ml! In rest e foarte activa, tipa, rade, nu da semne ca ar fi bolnava, dar totusi treaba asta cu nemancatul dureaza de cateva zile... si nu e de la dintisori, nici de la caldura, tocmai ca a plouat zilele astea, s-a mai racorit si ea e la fel sad.gif Dr e plecata in concediu, of...


Dani80 eu zic sa nu-ti faci griji.Si Aniela a avut cateva zile de genul asta si acum este la fel de mancacioasa cum am cunoscut-o biberon.gif

pupici
kyky
neata mamici,
ce activitate slaba pe aici.
ieri i-am dat supa la pranz. nu a comentat absolut deloc. a baut tot. dar aseara a fost destul de morocanos. nu stiu daca nu am gresit sa i-am dat laptele destul de repede dupa supa. nu era deloc in apele lui. daca te jucai cu el radea, cum intorceai capul incepea sa planga. azi pare ok. sa vedem dupa supa de la pranz.
o zi frumoasa va dorim.
bafta mamici
dani80
Multumesc mamici pentru incurajari.


Eu am ajuns cu gandul departe, ma gandeam ca poate are viermisori, am cautat bineinteles pe net despre simptome si am gasit: lipsa poftei de mancare, gaze (are o gramada), somn agitat... sa speram ca totusi nu e de la asta... mai vad ce se intampla zilele urmatoare.
dani80
QUOTE(ianamaria @ Jul 13 2009, 08:28 PM) *
Eu acum sunt un pic speriata ...cred ca l-am rasfatzat prea mult ... a devenit super atasat de mine... la modul ca... am fost ieri la niste prieteni (tipa e asistenta la bebelusi) si el era foarte happy cand il lua altcineva in bratze si radea etc..mai ales la prietena mea...aseara in schimb am observat...si nu doar aseara ... cum il ia careva in bratze si eu ma retrag sa fumez o tzigara (deci dispar din camera) ..urla ca in gura de sharpe !...cum vin si-l iau in bratze ...tace !! cum il dau iar la altcineva plange !...evident ca eu nu am nimic impotriva dar nu vreau sa ajung gen mamicile care tre sa faca si pipi cu usa deschisa ca sa vada copilul unde si ce face mama...........................................


Fetita mea nu e (inca) atat de atasata de noi, nu obiecteaza daca o ia altcineva in brate... dar ne putem astepta la asta, pe masura ce creste...
dani80
QUOTE(kyky @ Jul 14 2009, 10:24 AM) *
neata mamici,
ce activitate slaba pe aici.
ieri i-am dat supa la pranz. nu a comentat absolut deloc. a baut tot. dar aseara a fost destul de morocanos. nu stiu daca nu am gresit sa i-am dat laptele destul de repede dupa supa. nu era deloc in apele lui. daca te jucai cu el radea, cum intorceai capul incepea sa planga. azi pare ok. sa vedem dupa supa de la pranz.
o zi frumoasa va dorim.
bafta mamici


Kyky, sa inteleg ca nu i-ai dat doar cateva lingurite de supa, i-ai dat portia completa nu? Si eu as vrea sa incerc saptamana asta supita.
Eu intre fructe si urmatoarea masa de lapte de ex las o pauza de macar o ora.
kyky
QUOTE(dani80 @ Jul 14 2009, 10:35 AM) *
Kyky, sa inteleg ca nu i-ai dat doar cateva lingurite de supa, i-ai dat portia completa nu? Si eu as vrea sa incerc saptamana asta supita.
Eu intre fructe si urmatoarea masa de lapte de ex las o pauza de macar o ora.


dr mi-a spus sa-i dau in prima zi 40 ml de supa si apoi sa cresc in fiecare zi cu cate 40 ml pana inlocuiesc toata masa de lapte. i-a mi-a spus sa-i dau 40 ml supa si restul de lapte si tot asa pana inlocuiesc, de asta i-am dat cam dupa 5 minute laptele, dar azi am sa las o pauza mai mare intre supa si lapte.
bafta.
raisa
QUOTE(kyky @ Jul 9 2009, 01:48 PM) *
asa e, fetelor. as bea berea rece. si la noi e super cald. a fost dr la cata si evident ca ne-a spus ca e prea cald, dar ce sa fac. acum ne-a dat si ceva medicamente ptr alergie, ca l-au piscat tantarii si mai mult ptr asta. altfel e bine. chiar a crescut bine. l-a masurat si are 66 cm (eu nu am mai apucat). l-am cantarit eu si are 7.6 kg (nascut la 49.5 cm si 3.3 kg)
eu sunt o optimista de felul meu, dar acum parca mi s-au spart corabiile. sunt optimista ptr el, de asta ma plang voua. chiar ne-a mers bine de vreo 2 ani. nu inteleg de ce ni se intampla asta, dar important este sa fim sanatosi, asa cum ziceti si voi. si restul le-om duce noi cumva. caci trebuie sa traim si noi in continuare.
multumesc ptr sustinere.
bafta, mamici.

fii tare mamico ca ai pentru cine...si crede-ma ca sunt situatii si mai negre...eu nu am puterea sa va zic situatia mea ca poate as primi si reprosuri si nu vreau ca primesc destule din partea celor din jur dar na...noi mergem inainte,eu incerc sa fiu optimista ca intotdeauna am gandit asa numai ca el e mai negativist si na eu trebuie sa fiu cea mai tare si sa-i ridic si lui moralu si cel mai greu mi se pare sa nu ai casa...e groaznic...cand o sa avem casa noastra creca o sa fac o cruce mare si o sa ii multumesc lui Dumnezeu! trebuie sa fim cu zambetu pe buze cand suntem in preajma bebeului chiar daca in suflet avem multe ingrijorari...asta inseamna sa fii mama!eu am inceput sa plang in prezenta fetei ca nu mai puteam si deodata s-a intristat si a inceput sa planga cu foc si de atunci ma abtin!fiti tari trandafir.gif floare2.gif tzuc.gif
raisa
QUOTE(deni28 @ Jul 11 2009, 05:00 PM) *
Eu cand ii fac supita, o tin la frigider si ii dau sa pare in ziua in care o fac si a doua zi atata. Si eu arun mult ca nu papa cata fac eu. smile.gif

faceti mai putina mamicilor...eu ii fac pireu de zarzavaturi si ii fac pentru ziua aia...adica ii dau de2ori,si supica o incalzesc si mai subtiez piureu si il si incalzesc astfel!
ianamaria
noua ne-a zis doctorul ca pana la 6 luni chiar un an ..laptele nu trebuie scos din alimentatia bebeului. Masa de dim si cea de seara trebuie sa fie cu laptic si in timpul zilei ...desi incepusem pe morcov am vazut ca nu e chiar happy am trecut pe cereale care sunt amestecate cu laptic si ia cca 2 lingurite de cereale... vreo 4 guri de lapte ..iar 2 lingurite iar lapte ...si uite asa terminam cca 7/8 lingurite de bebe de cereale (as zice mai degraba ca sunt fulgi) si cca 60 laptic - dar asta la mesele de la orele 10 -1/2 - 5/6 dar in rest doar lapte... zilele astea tre sa mai bag ceva in cereale...ma gandesc la legume ..ca fructele sunt mai acide...inca nu ne-am hotarat... tre sa ne mai documentam..

QUOTE(kyky @ Jul 14 2009, 01:45 PM) *
dr mi-a spus sa-i dau in prima zi 40 ml de supa si apoi sa cresc in fiecare zi cu cate 40 ml pana inlocuiesc toata masa de lapte. i-a mi-a spus sa-i dau 40 ml supa si restul de lapte si tot asa pana inlocuiesc, de asta i-am dat cam dupa 5 minute laptele, dar azi am sa las o pauza mai mare intre supa si lapte.
bafta.

deni28
BUNA FETELOR, MULTUMIM MULT PENTRU URARI. tzuc.gif
NU AM MAI INTRAT ZILE ASTEA , a fost Ionut liber si am stat mai mult cu el .
Ne-a facut tati o surpriza luni cand a inplinit Ralu 5 lunite, a mers in oras sa plateasca rata (1140 RON am zis ca dau in balbaiala de atatia bani ), si sa intors cu bratara de aur pt fata, i-am sarit la gat imediat "asta ne trebuia bratara de aur ". Acum imi pare rau sincer pt ca a facut el un ciubuc si de acolo avea bani, cica a vazut la toti copii pe afara numai fata lui nu avea si planuia de mult sa ii cumpere.
Iubitele mele sanbata merg la o nunta de fite si ma cam scutur de 1200 RON, acum 3 ani cand am avut noi nunta ei mi-a dat 900 RON , cdedeti ca dam bine acum? Nu stiu cu ce sa ma inbrac spar sa imi vina vre-o idee intre timp smile.gif.
I-am dat lui Raluca pepene si voi stit ce mult i-a placut, manca cu buci smile.gif yami.gif , lua lingurita in gurita de ziceam ca o inghite.
Am cantarit-o si are 7200 g, dr.zice ca este super OK.
va pupam.

deni28
Dani nu iti fa griji si Raluca a avut perioade dintrastea, nu manca decat putin laptic de la tati, eram nevoita sa ma mulg, au si ei toane , pupam pe BIA.

Kyky , felicitari, puiul de Cata sa pape bine sa creasca mare si voinic.

Inamaria, vezi ca a inceput si Edy sa pape,incet, incet ne facem noi mari si sa vedeti dupaia, super cadoul, chiar o ideea strasnica.

Inuta ce face Andreuta nu mai ziceti nimic.?



dani80
QUOTE(raisa @ Jul 14 2009, 07:48 PM) *
fii tare mamico ca ai pentru cine...si crede-ma ca sunt situatii si mai negre...eu nu am puterea sa va zic situatia mea ca poate as primi si reprosuri si nu vreau ca primesc destule din partea celor din jur dar na...noi mergem inainte,eu incerc sa fiu optimista ca intotdeauna am gandit asa numai ca el e mai negativist si na eu trebuie sa fiu cea mai tare si sa-i ridic si lui moralu si cel mai greu mi se pare sa nu ai casa...e groaznic...cand o sa avem casa noastra creca o sa fac o cruce mare si o sa ii multumesc lui Dumnezeu! trebuie sa fim cu zambetu pe buze cand suntem in preajma bebeului chiar daca in suflet avem multe ingrijorari...asta inseamna sa fii mama!eu am inceput sa plang in prezenta fetei ca nu mai puteam si deodata s-a intristat si a inceput sa planga cu foc si de atunci ma abtin!fiti tari trandafir.gif floare2.gif tzuc.gif


Asa am facut si eu odata Andreea, am inceput sa plang, eram tare stresata ba ca fata nu mananca, ba am auzit tot felul de zvonuri legate de serviciu sotului meu, oboseala, ei... s-au adunat asa mai multe si bineinteles ca si Biencuta a inceput sa planga cand m-a vazut asa bb.gif . Imi era asa de mila de ea si mi-am zis ca nu o sa mai plang niciodata in fata ei... Trebuie sa fim puternice si asa cum spui si tu mereu cu zambetul pe buze in preajma bebeilor smile.gif
dani80
QUOTE(ianamaria @ Jul 14 2009, 09:15 PM) *
noua ne-a zis doctorul ca pana la 6 luni chiar un an ..laptele nu trebuie scos din alimentatia bebeului. Masa de dim si cea de seara trebuie sa fie cu laptic si in timpul zilei ...desi incepusem pe morcov am vazut ca nu e chiar happy am trecut pe cereale care sunt amestecate cu laptic si ia cca 2 lingurite de cereale... vreo 4 guri de lapte ..iar 2 lingurite iar lapte ...si uite asa terminam cca 7/8 lingurite de bebe de cereale (as zice mai degraba ca sunt fulgi) si cca 60 laptic - dar asta la mesele de la orele 10 -1/2 - 5/6 dar in rest doar lapte... zilele astea tre sa mai bag ceva in cereale...ma gandesc la legume ..ca fructele sunt mai acide...inca nu ne-am hotarat... tre sa ne mai documentam..


Asa este, laptele nu trebuie scos din alimentatia bebelusului, trebuie sa aiba macar 3 mese de lapte pe zi.
Noi inainte aveam 6 mese pe zi, acum Bianca nu mai vrea decat 5 (cu tot cu cea de noapte-dimineata). Sa stiti fetelor ca parca a inceput sa pape mai bine, azi dimineata i-am dat sa pape pe la 7, apoi la 10 a papat 210 ml, semn ca-si revine bananab.gif
Bravo Edy, pofta mare in continuare!
dani80
QUOTE(deni28 @ Jul 15 2009, 11:31 AM) *
BUNA FETELOR, MULTUMIM MULT PENTRU URARI. tzuc.gif
NU AM MAI INTRAT ZILE ASTEA , a fost Ionut liber si am stat mai mult cu el .
Ne-a facut tati o surpriza luni cand a inplinit Ralu 5 lunite, a mers in oras sa plateasca rata (1140 RON am zis ca dau in balbaiala de atatia bani ), si sa intors cu bratara de aur pt fata, i-am sarit la gat imediat "asta ne trebuia bratara de aur ". Acum imi pare rau sincer pt ca a facut el un ciubuc si de acolo avea bani, cica a vazut la toti copii pe afara numai fata lui nu avea si planuia de mult sa ii cumpere.
Iubitele mele sanbata merg la o nunta de fite si ma cam scutur de 1200 RON, acum 3 ani cand am avut noi nunta ei mi-a dat 900 RON , cdedeti ca dam bine acum? Nu stiu cu ce sa ma inbrac spar sa imi vina vre-o idee intre timp smile.gif.
I-am dat lui Raluca pepene si voi stit ce mult i-a placut, manca cu buci smile.gif yami.gif , lua lingurita in gurita de ziceam ca o inghite.
Am cantarit-o si are 7200 g, dr.zice ca este super OK.
va pupam.


Foarte frumos din partea sotului tau Deni; are tata o printesa mica care merita rasfatata nu? Doar e cuminte, papa bine tzuc.gif
Referitor la banii de nunta, eu zic ca e ok suma.
eusa_clap.gif Ralucuta, tine-o tot asa!
kyky
QUOTE(deni28 @ Jul 15 2009, 11:31 AM) *
BUNA FETELOR, MULTUMIM MULT PENTRU URARI. tzuc.gif
NU AM MAI INTRAT ZILE ASTEA , a fost Ionut liber si am stat mai mult cu el .
Ne-a facut tati o surpriza luni cand a inplinit Ralu 5 lunite, a mers in oras sa plateasca rata (1140 RON am zis ca dau in balbaiala de atatia bani ), si sa intors cu bratara de aur pt fata, i-am sarit la gat imediat "asta ne trebuia bratara de aur ". Acum imi pare rau sincer pt ca a facut el un ciubuc si de acolo avea bani, cica a vazut la toti copii pe afara numai fata lui nu avea si planuia de mult sa ii cumpere.
Iubitele mele sanbata merg la o nunta de fite si ma cam scutur de 1200 RON, acum 3 ani cand am avut noi nunta ei mi-a dat 900 RON , cdedeti ca dam bine acum? Nu stiu cu ce sa ma inbrac spar sa imi vina vre-o idee intre timp smile.gif.
I-am dat lui Raluca pepene si voi stit ce mult i-a placut, manca cu buci smile.gif yami.gif , lua lingurita in gurita de ziceam ca o inghite.
Am cantarit-o si are 7200 g, dr.zice ca este super OK.
va pupam.


bine ai revenit, deni28.
ti-am simtit lipsa zilele acestea.
frumos cadou i-a facut tati fetei lui. si cata a primit bratara la botez (de la nasa), dar mi-e frica sa i-o dau sa nu se loveasca.
despre nunta si noi avem una la fel sapt viitoare. noi vom da 1000 lei la masa, caci nu o sa le platesc eu fitele, plus ca isi permit. salariile lor le depasesc cu mult pe ale noastre (cred de cel putin 10 ori). la nunta noastra el a fost singur, nu o cunostea pe ea si ne-a dat destul, dar era aceeasi situatie. asa ca eu zic ca e ok cum v-ati propus.
si sotul meu a mai incercat sa-i dea pepene, dar doar pe buze si se lingea micutul.
si ieri a mancat f bine, sa vad azi. abia astept sa i le si pasez legumele sa vad cum ii plac. chiar si cu scaunul am vazut ca a inceput sa faca zilnic, iar el facea la 2 zile.
eu am inceput sa ies cu el de dimineata afara asa ca va invit la aceasta ora la cafeluta.
bafta mamici
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.