Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
catalina_tgv
Buna mamici,
ce fetite frumoase si dolofanele a vazut ochiu' meu...Bianca e o scumpa, are niste ochisori de te baga in boala, iar Natalia e dulce foc cu telefonul la ureche.

Andreea ai ales un cadou inedit de 1 iunie. Lordul vostru n-ar scapa neciufulit din mainile lui Edi. ii plac mult catelusii, dar e foarte brusc in gesturi. sper ca Raisa sa fie mai duioasa cu el.

raisa
raisa se impaca de minune cu lord ea ii intinde un deget si el o linge si apoi incepe sa rada si fuge si iar de la capat azi raisa era in4labe pe jos si lord o calarea si ea radea de nu mai putea biggrin.gif
catalina_tgv
mamici, ce mai faceti voi?
noi ne bucuram ca azi a fost vreme frumoasaaa....ni se cam luasese de vreme urata, mai ales lui Edi. am tot incercat eu sa-i gasesc activitati, dar nu se compara cu iesitul afara la aer.
iata cam ce am facut noi zilele astea...

ne-am jucat cu "plastilina comestibila"

o bagam si-n gurita... doh.gif

mamaie imi pune pe cap un cosulet...


si cireasa de pe tort...

raisa
QUOTE(catalina_tgv @ May 25 2010, 10:30 PM) *
mamici, ce mai faceti voi?
noi ne bucuram ca azi a fost vreme frumoasaaa....ni se cam luasese de vreme urata, mai ales lui Edi. am tot incercat eu sa-i gasesc activitati, dar nu se compara cu iesitul afara la aer.
iata cam ce am facut noi zilele astea...

ne-am jucat cu "plastilina comestibila"

o bagam si-n gurita... doh.gif

mamaie imi pune pe cap un cosulet...


si cireasa de pe tort...

m-am amuzat teribil...ce comic poate fi biggrin.gif
raisa
uitati cam ce facem noi




dani80
QUOTE(catalina_tgv @ May 25 2010, 10:30 PM) *
mamici, ce mai faceti voi?
noi ne bucuram ca azi a fost vreme frumoasaaa....ni se cam luasese de vreme urata, mai ales lui Edi. am tot incercat eu sa-i gasesc activitati, dar nu se compara cu iesitul afara la aer.
iata cam ce am facut noi zilele astea...

mamaie imi pune pe cap un cosulet...


si cireasa de pe tort...


Buna mamici!
E tare simpatic Edi, il pupacim! Din pacate nu pot vizualiza filmuletul acum ca sa ma amuz si eu.
dani80
QUOTE(raisa @ May 26 2010, 07:20 PM) *
uitati cam ce facem noi


Si Raisa e tare dulcica, se vede ca si-a gasit un prieten de suflet! E tare dragalasa asa cu carlionti!
Apropo de par, cred ca maine o tund pe Bia pt ca transpira foarte tare mai ales la capusor... imi pare asa de rau, dar n-am ce face, mi-e mila de ea, parca permanent face dus... o s-o tund scurt, scurt. In rest facem tratament in continuare, suntem pe antibiotic (augmentin) pt ca se pare ca nu-i mai trec mucii si a inceput sa si tuseasca.
O zi buna sa aveti!
raisa
QUOTE(dani80 @ May 28 2010, 01:08 PM) *
Si Raisa e tare dulcica, se vede ca si-a gasit un prieten de suflet! E tare dragalasa asa cu carlionti!
Apropo de par, cred ca maine o tund pe Bia pt ca transpira foarte tare mai ales la capusor... imi pare asa de rau, dar n-am ce face, mi-e mila de ea, parca permanent face dus... o s-o tund scurt, scurt. In rest facem tratament in continuare, suntem pe antibiotic (augmentin) pt ca se pare ca nu-i mai trec mucii si a inceput sa si tuseasca.
O zi buna sa aveti!

sanatate multa hug.gif raisa nu transpira insa as vrea sa o tund ca nu am tuns-o deloc pana acum insa mi-e mila de carlionti
eu sunt stresata ink vreo2saptamani...ca e posibil 90% gravida.gif dar totusi sper sa nu...
raisa
vai mamici dar chiar asa mare liniste...? nu vreauuuuuuuuuuuuu...eu vreau vorbarealaaa sad.gif
catalina_tgv
Chiar ca e tare liniste pe aici. noi am fost plecati pe la mama, ca in fiecare weekend...

O pup dulce pe Raisa, ce frumos se joaca ea cu Lord... tzuc.gif ...si lu' mami ii zic sa stea linistita oFloare1.gif ca Dumnezeu stie de ce le face pe toate...

Multa sanatate Biencutei. chiar stateam intr-o zi cand l-am vazut pe Edi cu capsorul transpirat (el care are 2 fire, 2 paie in cap) si ma gandeam la bebeii cu parul des...ce rau o fii de ei...

va las acum, ca Edi are chef de joaca...
catalina_tgv


LA MULTI ANI!!!! tuturor copiilor indiferent de varsta rolleyes.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 1 2010, 07:40 AM) *


LA MULTI ANI!!!! tuturor copiilor indiferent de varsta rolleyes.gif

multumim...si eu zic La multi ani la toti copii care recunosc si care nu recunosc ca sunt biggrin.gif ! occasion.gif
catalina_tgv
eu una recunosc ca inca ma simt copil, si asta ma ajuta tare mult sa ma pun la mintea lui Edi si sa ne jucam in cele mai inedite si frumoase moduri...cu ocazia asta imi retraiesc copilaria, care a fost minunata.
catalina_tgv
fetelor eu tocmai ascult cu Edi un CD de la revista Mami (nr de iunie), care se numeste "Copilarii, jocuri, jucarii". e superb CDul. piciul e inebunit dupa el. chiar vi-l recomand, da o stare de bine si de voiosie.
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 1 2010, 08:21 AM) *
fetelor eu tocmai ascult cu Edi un CD de la revista Mami (nr de iunie), care se numeste "Copilarii, jocuri, jucarii". e superb CDul. piciul e inebunit dupa el. chiar vi-l recomand, da o stare de bine si de voiosie.

am sa il iau si eu,mai am un cd misto de la o revista pentru bebe
imi pare rau sa va anunt ca denis,pui de loredana e internat in spital la bucuresti pentru ca dupa ce a fost internat in oras la ei pentru pneumonia care nu a cedat acasa cu injectii si tratament s-a descoperit de fapt ca are un corp strain in plaman.lore e devastata...sper sa va anunt de bine in curand...putere loreeeee hug.gif
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Jun 1 2010, 08:07 PM) *
am sa il iau si eu,mai am un cd misto de la o revista pentru bebe
imi pare rau sa va anunt ca denis,pui de loredana e internat in spital la bucuresti pentru ca dupa ce a fost internat in oras la ei pentru pneumonia care nu a cedat acasa cu injectii si tratament s-a descoperit de fapt ca are un corp strain in plaman.lore e devastata...sper sa va anunt de bine in curand...putere loreeeee hug.gif

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif corp strain in plaman?? cum se poate asa ceva??? Doamne...saraca Loredana...imi pare nespus de rau. sper totusi sa nu fie chiar atat de grav pe cat imi imaginez eu. eu oricum sunt si panicoasa de felul meu.
sa va zic ce am patit ieri seara...am zis ca mor...pe la 19.30 i-am facut baie lui Edi, si mititelul era as de bine dispus...se juca intr-una cu orice. la un moment dat i-a venit ideea sa se joace cu bateria de la cada. dadea putin drumul la apa (era apa calaie), eu i-o opream, pana cand da cu manutza la marginea bateriei dinspre perete (care are extremitatea usor ascutita)...fetelor...s-a taiat asa de rau la degetel...am stat o jum de ora tinandu-l de deget sa nu-i mai curga sangele, si abia s-a oprit. plangeaaaa...cu suspine...ma bucur ca la momentul ala am avut prezenta de spirit (mi-am adus aminte de toate regulile de prim ajutor), dar apoi...mi-am facut atatea mustrari de constiinta, ca abia mai m-a luat somnul. cum de am putut eu sa las sa se intample asa ceva? cum de n-am anticipat ce urma sa se intample?

e ingrozitor pentru o mama sa-si vada copilul suferind. Lore suntem alaturi de tine, si-mi doresc ca Denis cel viteaz si puternic sa treaca usor peste hopul asta. tzuc.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 2 2010, 04:16 PM) *
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif corp strain in plaman?? cum se poate asa ceva??? Doamne...saraca Loredana...imi pare nespus de rau. sper totusi sa nu fie chiar atat de grav pe cat imi imaginez eu. eu oricum sunt si panicoasa de felul meu.
sa va zic ce am patit ieri seara...am zis ca mor...pe la 19.30 i-am facut baie lui Edi, si mititelul era as de bine dispus...se juca intr-una cu orice. la un moment dat i-a venit ideea sa se joace cu bateria de la cada. dadea putin drumul la apa (era apa calaie), eu i-o opream, pana cand da cu manutza la marginea bateriei dinspre perete (care are extremitatea usor ascutita)...fetelor...s-a taiat asa de rau la degetel...am stat o jum de ora tinandu-l de deget sa nu-i mai curga sangele, si abia s-a oprit. plangeaaaa...cu suspine...ma bucur ca la momentul ala am avut prezenta de spirit (mi-am adus aminte de toate regulile de prim ajutor), dar apoi...mi-am facut atatea mustrari de constiinta, ca abia mai m-a luat somnul. cum de am putut eu sa las sa se intample asa ceva? cum de n-am anticipat ce urma sa se intample?

e ingrozitor pentru o mama sa-si vada copilul suferind. Lore suntem alaturi de tine, si-mi doresc ca Denis cel viteaz si puternic sa treaca usor peste hopul asta. tzuc.gif

offf...imi pare rau pentru incident... hug.gif maine tre sa ii faca o bronhoscopie lui denis sa vada ce e acel corp strain insa lore crede ca e o coaja de seminta....greu tare pt lore mai ales ca cu vreo 2sapt inainte a aflat ca tre sa il opereze si pentru ca un testicol nu a coborat si era destul de stresata de interventia asta insa nu a putut sa faca interventia ca nu ii trecuse pneumonia desi facuse injectii si siropuri...te asteptam acasa lore cu denis sanatos
catalina_tgv
hai ma...nu se poate ca un copilas de 1 an sa treaca prin atatea...ce nedreapta e viata asta... nervi.gif
catalina_tgv
vreau sa va spun ca Edi a mancat zilele astea de m-a speriat...si m-a bucurat...azi de exemplu i-am facut prajitura branzolino (reteta de la mami de martie Karmin tzuc.gif ) si a linsat si ultimele frimituri. poate cu ocazia asta o sa mai puna oleaca pe el yes.gif
dani80
Buna ziua dragi mamici!

La multi ani cu intarziere tuturor copilasilor!
Imi pare tare rau sa aud asa ceva despre Denis, Loredana suntem alaturi de tine, sa dea Dumnezeu sa treceti cu bine peste incercarea asta, sa auzim vesti bune cat de curand.
Andreea multa bafta, sa se aranjeze lucrurile asa cum vrei tu.
Vreau sa va zic ca am avut iar 2 zile de cosmar pt ca desi parea pe trecute, i-a revenit viroza Biencutei, am schimbat tratamentul, ia prednison pentru a doua oara anul asta...plus alte medicamente, inclusiv antibiotic...e groaznic sa-ti fie copilul bonav, sa nu poata dormi din cauza tusei si a secretiilor abundente...acum e mai bine, dar nu stiu la ce sa ma mai astept pt ca pana acuma a dat semne ca si-ar reveni si de fapt i s-a inrautatit starea...ma gandesc serios sa iau aparat de aerosoli pt ca ajuta foarte mult copilul in cazuri de astea.
Multa sanatate tuturor!
Karmin
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 2 2010, 09:08 PM) *
vreau sa va spun ca Edi a mancat zilele astea de m-a speriat...si m-a bucurat...azi de exemplu i-am facut prajitura branzolino (reteta de la mami de martie Karmin tzuc.gif ) si a linsat si ultimele frimituri. poate cu ocazia asta o sa mai puna oleaca pe el yes.gif



tzuc.gif sper sa ma refac si eu putin si sa mai postez cateva....ca de scanat ar fi...

Dani, ii doresc micutei tale sanatate...si tie putere!
eu am luat aparatul....spre norocul nostru inca nu a fost nevoie sa il folosim...
raisa
azi i-au facut bronhoscopia si i-au scos coaja de samanta lui denis,sambata sau luni o sa ii dea drumu acasuca
multa sanatate biancai hug.gif
eu nu apuc sa ii mai fac raisei ceva special pe langa ce papam noi...din pacate...zilele astea a papat tocanita poloneza fara carnatu din ea si ciorba a la grec
irinuk
QUOTE(raisa @ Jun 1 2010, 09:07 PM) *
am sa il iau si eu,mai am un cd misto de la o revista pentru bebe
imi pare rau sa va anunt ca denis,pui de loredana e internat in spital la bucuresti pentru ca dupa ce a fost internat in oras la ei pentru pneumonia care nu a cedat acasa cu injectii si tratament s-a descoperit de fapt ca are un corp strain in plaman.lore e devastata...sper sa va anunt de bine in curand...putere loreeeee hug.gif

sanatate multa ii dorim si noi lui Denis, fii tare Loredana, totul va fi bine.
sanatate multa si Biencutei...imi pare rau sa aud ca e iar racita. Dani, parerea mea este ca ea raceste atat de des din cauza ca e mai dolofana si transpira!! o colega de-a mea, are ambii copilasi dolofani si aceleasi probleme le are. unul din medici i-ar fi zis ca transpiratia ar fi cauza racelilor.


Cata speram sa-i treaca degetelul lui bebe cat mai repede hug.gif

Eu sunt tare speriata cu Andrei pentru ca are obiceiul sa scoata toate bateriile de la jucarii si mereu sunt cu ochii pe el cand ii dau o asemenea jucarie.

La multi ani cu intarziere pentru toti copilasii de pe planeta!!! occasion.gif
Intru destul de des, insa nu am apucat sa citesc mesajele voastre. MAi am maine un examen, sambata inca unul si scap!Saptam,ana asta am fost la mama mea si l-am lasat pe tata singur sa poata invata si el. Acuym Andrei e cu mama mea la somnic, iar eu sunt la fratele meu sa-mi termin proiectul. Va pupic pe toate!!!!
catalina_tgv
Karmin asteptam cu maaaare interes retetele...te admir tare mult ca te descurci atat de bine cu 2 copilasi atomici, care apropo sunt 2 frumuseti.

yupiiiii....ce mult ma bucur pentru Denis. deci pana la urma a fost o coaja de samanta...hmmm...l-am vazut si eu pe Edi luand de jos o coaja de samanta, dar pana sa-l opresc, el deja o inghitise sad.gif mama lor de parinti iresponsabili, care supraveghandu-si copii la nisip, ba sparg o samanta, ba mai arunca un chistoc de tigara spada.gif

multa sanatate Biencutei. poate ca intr-adevar cauza e cea pe care a zis-o Irina. ai reusit s-o tunzi pe printesa?

Irina, multa bafta la examene si sa-ti iasa un proiect trasnet bananab.gif pai si tati invata? amandoi v-ati pus cu burta pe carte..
eu cam peste 2-3 sapt intru in focuri...
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 3 2010, 11:27 PM) *
Karmin asteptam cu maaaare interes retetele...te admir tare mult ca te descurci atat de bine cu 2 copilasi atomici, care apropo sunt 2 frumuseti.

yupiiiii....ce mult ma bucur pentru Denis. deci pana la urma a fost o coaja de samanta...hmmm...l-am vazut si eu pe Edi luand de jos o coaja de samanta, dar pana sa-l opresc, el deja o inghitise sad.gif mama lor de parinti iresponsabili, care supraveghandu-si copii la nisip, ba sparg o samanta, ba mai arunca un chistoc de tigara spada.gif

multa sanatate Biencutei. poate ca intr-adevar cauza e cea pe care a zis-o Irina. ai reusit s-o tunzi pe printesa?

Irina, multa bafta la examene si sa-ti iasa un proiect trasnet bananab.gif pai si tati invata? amandoi v-ati pus cu burta pe carte..
eu cam peste 2-3 sapt intru in focuri...

si eu i-am scos azi cu forta din gura o coaja de samanta care tocmai o luase de pe jos si o bagase in gura nervi.gif
catalina_tgv
uauuuu ce liniste pe aici...nu se aude nici musca rolleyes.gif

fetelor, sper totusi ca motivul pentru care n-ati intrat pe aici, sa fie faptul ca v-ati distrat trasnet cu puiutii vostri in weekendul asta.

eu am fost ieri la circ cu Edi si a fost suuuuper. nu ma asteptam sa aiba rabdare sa stea 2 ore sa se uite la spectacol, dar uite ca a avut (noroc si cu pauza de la jumatatea programului). a aplaudat, s-a invartit, a facut precum calul cand i-a vazut...ce sa mai...ne-am distrat pe cinste. va recomand cu toata caldura sa faceti si voi la fel cu puii vostri, sa nu va fie teama ca nu vor intelege show-ul. si pana la urma chiar daca nu vor intelege tot, macar se vor bucura de prezenta animalelor, de hainele colorate ale clovnilor, de bucuria celor din jur...

mi-am propus ca in viitorul apropiat sa-l duc la gradina zoologica. asta poate cand va veni sotul in tara, deci dupa 25 iulie.

Andreea, tu cum te mai simti? mai ai simptome de gravida.gif ?

va pup fetelor, si poate mai reusiti si voi sa intrati...
dani80
QUOTE(Karmin @ Jun 3 2010, 07:32 PM) *
tzuc.gif sper sa ma refac si eu putin si sa mai postez cateva....ca de scanat ar fi...

Dani, ii doresc micutei tale sanatate...si tie putere!
eu am luat aparatul....spre norocul nostru inca nu a fost nevoie sa il folosim...

Multumim frumos!
Abia asteptam retete noi... eu am mai citit pe ici pe colo niste retete pentru bebei dar multe din ele nu pot sa le fac pt ca contin ou, iar Bia e alergica la ou deocamdata.
dani80
QUOTE(raisa @ Jun 3 2010, 08:40 PM) *
azi i-au facut bronhoscopia si i-au scos coaja de samanta lui denis,sambata sau luni o sa ii dea drumu acasuca
multa sanatate biancai hug.gif
eu nu apuc sa ii mai fac raisei ceva special pe langa ce papam noi...din pacate...zilele astea a papat tocanita poloneza fara carnatu din ea si ciorba a la grec


Ce bine ca s-a rezolvat problema lui Denis! Lore va asteptam cu drag cat de curand!
dani80
QUOTE(irinuk @ Jun 3 2010, 08:55 PM) *
sanatate multa ii dorim si noi lui Denis, fii tare Loredana, totul va fi bine.
sanatate multa si Biencutei...imi pare rau sa aud ca e iar racita. Dani, parerea mea este ca ea raceste atat de des din cauza ca e mai dolofana si transpira!! o colega de-a mea, are ambii copilasi dolofani si aceleasi probleme le are. unul din medici i-ar fi zis ca transpiratia ar fi cauza racelilor.


Multumim Irinuk, am tuns-o pe fata, acum aduce a baietel, dar unul foarte scump!
Spor la invatat si tie si Catalinei!
Si la noi a fost circul dar m-am gandit ca e prea mica Bia si n-o sa aiba rabdare.

In rest Bianca inca mai are o harcaiala in piept (asa-i spun eu), cam deranjanta... dar sper sa-i treaca; ne-am saturat cu totii de atatea medicamente, stat in casa...
raisa
eu intru mereu pe aici dar daca vad ca nimeni nu zice nimic...eu mai am usoare greturi dimineata dar e posibil sa fie totul psihologic ca ma tot gandesc la asta...astept sa vad dak imi vine CM
va pun pozici cu raisa din ultimele zile


iar astea sunt de azi,sunt mai portocalii ca statea sub umbrela de la bingo kre e portocalie doh.gif






dani80
QUOTE(raisa @ Jun 7 2010, 07:52 PM) *
eu intru mereu pe aici dar daca vad ca nimeni nu zice nimic...eu mai am usoare greturi dimineata dar e posibil sa fie totul psihologic ca ma tot gandesc la asta...astept sa vad dak imi vine CM
va pun pozici cu raisa din ultimele zile
[


Ce cocheta e Raisa! Ii sta tare bine cu palarie!
Fetelor am cumparat ieri un aparat de aerosoli, sper sa ne fie de ajutor si sa nu mai ajung cu Bia in halul in care am ajuns acum...
catalina_tgv
ce ciresica dulce... e o scumpa Raisa. mai sa n-o recunosc cand am vazut prima poza, semn ca va imbogatiti yes.gif iar in ultima poza...e tare rau baietelul cum se uita la Raisa, o studiaza din cap pana-n picioare, si parca ea simte ca e analizata biggrin.gif

Dani, sper sa va fie de folos aparatul de aerosoli si Biencuta sa scape repede de haraiala din gat.

apropo de poze mai portocalii, are si Edi cateva poze cu tenta portocalie-rosiatica, de la circ. o sa le pun imediat...
catalina_tgv
ia uitati ce atent eram eu la ce se petrecea la circ...

calare pe ponei... rolleyes.gif
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 8 2010, 04:27 PM) *
ce ciresica dulce... e o scumpa Raisa. mai sa n-o recunosc cand am vazut prima poza, semn ca va imbogatiti yes.gif iar in ultima poza...e tare rau baietelul cum se uita la Raisa, o studiaza din cap pana-n picioare, si parca ea simte ca e analizata biggrin.gif

Dani, sper sa va fie de folos aparatul de aerosoli si Biencuta sa scape repede de haraiala din gat.

apropo de poze mai portocalii, are si Edi cateva poze cu tenta portocalie-rosiatica, de la circ. o sa le pun imediat...

nici nu l-am observat pe baietelu din spate...acu ca ai zis m-am uitat la poza biggrin.gif
ce mi-s dragi cand ii vad asa atenti ca Edi love1.gif
lore a venit acasa si sunt bine tzuc.gif
irinuk
pupici copilasilor frumosi, Raisa si Edi. e o idee buna cu circul, ma gandeam si eu sa-l duc in toamna cand vine aici in oras(daca mai vine!!) si deasemeni ma gandeam sa-l duc la gradina zoologica la Piatra Neamt.

Voi cum va mai descurcati cu ai vostri copilasi? Andrei e destul de "rautacios", toate mingile si bicicletele din parc sunt ale lui!!! si daca nu-s atenta mai da si cate o palmuta "proprietarului". zilele trecute citeam ca, copii mici sunt printre cele mai agresive fiinte...nu suntem chiar asa, bineinteles, insa ma cam ingrijoreaza mofturile lui.....stiu ca ei cer atentie prin mofturi, dar ce atentie??dacfa suntem mai mereu cu el si ne jucam, citim, construim??

Voi cum procedati cu bebelusii vostri?
irinuk
poze cu noi





catalina_tgv
ia uite-l pe Andreiutzu...ce-i drept ne-a fost dor sa te mai vedem tzuc.gif esti un cheliuta frumos...cam tot "atata" par are si Edi yes.gif si se pare ca-ti cam place Toffifee-ul...mmm...mi-ai facut pofta. fetelor am citit ca e tare bine sa le dam copilasilor ciocolata, insa bineinteles cu masura. al meu adora biscuitii manjiti cu finetti, doar manjiti...cat sa vada el ca nu e biscuite simplu.

legat de incidentele din parc, si noi am avut cateva. singura metoda care are succes este ca de fiecare data cand iesim sa luam dupa noi o masinuta, o minge si cateva ustensile de nisip. va inchipiti ca nu se joaca cu ele, insa cand se duce sa le ia pe ale unui alt copil, eu ii zic ca are si el. el tot nu vrea pe a lui, insa ghiciti ce?...vrea celalalt copil (ca de...nu e ca a lui). in felul asta amandoi copii se joaca cu jucaria celuilalt. toate bune si frumoase pana cand plecam si trebuie sa dam jucaria inapoi...insa de cele mai multe ori pana atunci se plictiseste de jucaria respectiva. cam asa procedam noi.

si sa nu mai zici ca e "rautacios". pur si simplu exploreaza, si vrea sa cerceteze tot ce e in jurul lui, indiferent ca acel ceva e al lui sau al altcuiva. mai au un pic pana invata sa faca diferenta intre ce e al lor sau nu.

aaaa....si vazui la voi olita. o folositi? ca al meu nu mai vrea sa stea deloc pe ea. parca ii ia funduletul foc cand il pun pe olita. fetelor o fi prea devreme sa-i invatam vara asta fara pampers? sau mai asteptam? oricum, la noi primul pas ar fii sa-l reimprietenesc cu olita sau cu reductorul de wc si abia apoi sa ne gandim la "no pampers".

pupici
loredana03
saluatre iubitele mele.
multumesc andreei pentru ca v-a tinut la curent cu ce s-a intamplat cu noi si celorlalate le sunt recunoscatoare ca au fost alaturi de noi.
am vazut niste fetisoare minunate numai bune de pupacit.
dani multa sanatate piticutei si sa fie doar o raceala care trece mai greu.
de cand am venit acasa l-am lasat pe denis fara pampers asa ca mai spune dar mai face si pe el.ii pun cand doarme sau cand mergem undeva.
si el are simtul proprietatii, el are voie sa se joace cu jucariile altor copii dar altcineva cu ale lui nu se poate.
se lasa cu cateva lacrimi care trec repede.
in rest suntem bine am sta afara toata ziua daor ca e prea cald.
irinuk

olita o folosim atunci cand suntem acasa, dar mai facem si pe jos daca mama nu e pe faza.o tin la vedere, nu in baie, si ii spun mereu "mama pipi la olita". de cele mai multe ori face, fuge singurel, alteori imi zice nu nono.gif , alteori numai il vad ca imprastie pipi-ul cu manuta ....rabdare rabdare...aaa si am citit ca e bine sa-l lauzi cand face, sa duci olita cu el la wc si sa-l lasi sa traga apa....lui Andrei ii place la nebunie partea asta. si bineinteles sa nu-l certi cand nu face.
cineva mi-a spus ca e prea devreme sa-l invat, eu cred insa ca atata timp cat nu-l fortez si nu-i fac din asta o corvoada e totul ok.
cat te-a costat reductorul de wc?ma bate gandul sa cumpar si eu.
raisa
si noi am avut un incident urat cu un baiat care a venit la raisa ea fiind in carut si silviu langa ea si baiatu avea in mana o lopatica din aia de nisip crapata intr-un colt si dintr=o data a impins lopatica spre ochiul raisei dar a lovit-o in obraz si a speriat-o si normal ca silviu a luat imediat masuri si ii venea sa o ia la bataie pe maicasa care statea de vorba asa ca a plecat repede la plimbare sa se calmeze
raisa face la olita pisu caca nu prea mai vrea...nici nu am mai pus-o asa des in ultima perioada ca suntem numai pe afara insa si eu cand ajungem in casa sta doar in body fara pampers si azi a facut pisu pe parchet si apoi il intindea cu manuta doh.gif
andrei e tare haios manjit de ciocolata,eu nu i-am dat pana acum deloc ciocolata si cred ca nici nu ii dau macar pana la2ani
azi am ras-o in cap pe raisa...va pun pozici
before

raisa






dani80
QUOTE(raisa @ Jun 11 2010, 12:08 AM) *

Uaaauuu! Ati tuns-o pe Raisa! Si asa e o frumoasa! Vad ca mai toti copilutii devin cheliosi. O sa va pun poze s-o vedeti si pe tunsulica mea.
Apropo de Bia, vreau sa va zic ca sunt cam data peste cap pt ca de 3 nopti nu mai dormim si noi decat pe apucate pentru ca si-a facut un obicei de plange din ora-n ora... parca zici ca o taie cineva cu cutitul asa plange...indiferent daca doarme la pranz sau noaptea, se trezeste brusc si e spectacol mare...sincer sunt cam ingrijorata, nici nu stiu ce explicatii sa mai gasesc, nici cand era bebe nu facea asa... tot am zis ca-i de la masele/canini... dar nu se vede sa iasa nimic cu toate ca-s umflate gingiutele...; apoi am zis ca o doare burta de la atatea medicamente, i-am luat enterolcatis care-i f bun pt a-i reface flora intestinala (si e foarte bun si pt imunitate) dar degeaba...zilele trecute a dat un vecin gauri cu bormasina si s-a speriat foarte tare, a plans in continuu si ma gandesc ca poate-i speriata... poate aberez dar sincer nu stiu ce sa mai facem cu ea... voi ati avut probleme din astea cu plansul la masele sau canini?
In rest si pt noi e o aventura mersul in parc pt ca efectiv alerg dupa ea, nu sta o clipa... am vazut mamici care merg cu copilasii de manuta, noi mai avem pana sa ajungem la performanta asta.
dani80
Legat de dulciuri, nici eu nu-i dau nimic pt ca are tendinte evidente de ingrasare, daca o scap la dulciuri... s-a zis cu mancarea.
Iar cu olita... nu o mai nimeresc la facut cacuta, de stat sta dar fara rezultate smile.gif
Zile insorite si sa auzim de bine!
raisa
dani nu vreau sa te sperii insa ar fi bine sa mergi cu ea la doctor daca plange asa si ai mai zis ca mai are si un harcait poate e altceva sa investigheze mai bine,sa elimini toate cauzele decat sa stai asa...
si raisei i-au iesit caninii adica se vad varfulete mici dar pana cresc ca astialalti mai e...ea a fost maraita si a plans 2nopti asa de nu stiam cum sa o mai tin si ce sa ii mai fac,plangea de nu mai avea aer dar am scapat acu are 10dinti si 4masele.
am mai observat ceva la alti copii mai ales la fetite,unele sunt foooarte cracanate la propriu au o paranteza imensa intre picioare de merg taraganat din cauza asta...si am vazut la mai multe fetite...care e cauza?e normal? raisa nu are picioarele asa slava cerului
catalina_tgv
ptiu ptiu....ce schimbata pare Raisa...dar tot o frumoasa a ramas, parca ochisorii ii ies mai mult in evidenta yes.gif

Dani, sa sti ca si faza cu bormasina poate sa o sperie noaptea. se zice ca ei retraiesc noaptea ce-au petrecut ziua. eu am observat la Edi ca atunci cand are o zi foarte incarcata si cu sperieturi, are si o noapte agitata.

Loredana, ma bucur din suflet ca sunteti bine acum, si sper asa sa ramaneti si de acum inainte. Denis este un puiut puternic, care a trecut si peste asta tzuc.gif

legat de olita, primul pas l-am facut: a inceput sa stea pe olita, dar imbracat doh.gif in rest....ne luptam cu caldura asta. am inceput sa-i fac baita de 2 ori pe zi. o fii rau? mi-e teama sa nu raceasca...dar n-am ce sa fac, transpira saracutul mereu la capsor. si i-au aparut cateva pete micute rosii pe manute. de la caldura cred....
raisa
QUOTE(catalina_tgv @ Jun 13 2010, 09:38 PM) *
ptiu ptiu....ce schimbata pare Raisa...dar tot o frumoasa a ramas, parca ochisorii ii ies mai mult in evidenta yes.gif

Dani, sa sti ca si faza cu bormasina poate sa o sperie noaptea. se zice ca ei retraiesc noaptea ce-au petrecut ziua. eu am observat la Edi ca atunci cand are o zi foarte incarcata si cu sperieturi, are si o noapte agitata.

Loredana, ma bucur din suflet ca sunteti bine acum, si sper asa sa ramaneti si de acum inainte. Denis este un puiut puternic, care a trecut si peste asta tzuc.gif

legat de olita, primul pas l-am facut: a inceput sa stea pe olita, dar imbracat doh.gif in rest....ne luptam cu caldura asta. am inceput sa-i fac baita de 2 ori pe zi. o fii rau? mi-e teama sa nu raceasca...dar n-am ce sa fac, transpira saracutul mereu la capsor. si i-au aparut cateva pete micute rosii pe manute. de la caldura cred....

nush sincer daca e bine sau nu insa si eu o spal pe raisa pe corp de vreo2ori pe zi insa in lighean o pun in fundel si o spal si pe spate,pe cap nu o spal in fiecare zi.
dani80
Buna mamici,

Multumim de sfaturi, dar intre timp lucrurile s-au aranjat slava domnului, Biencuta e mult mai bine...i-a trecut harcaiala si de 3 nopti doarme bine... cred ca o durea totusi burtica de la atatea medicamente, poate si gingiile insa acum suntem bine cu totii, mai odihniti si mai fericiti.
Fetelor, vreau sa ma laud un pic, am tinut dieta Nicoletei Luciu 2 saptamani si am slabit 6 kg super.gif ; acum trebuie sa am grija sa nu le pun la loc.
In rest, cum suporta picii caldura? La noi in casa sunt cam 25-26 grade, acceptabil dar suntem si orientati spre umbra si de asta... in schimb am fost in weekend la niste cunoscuti si am facut sauna... Biencuta cel putin transpira intruna... noroc ca bea foarte multe lichide.
Va pup, o zi racaroasa sa aveti!
catalina_tgv
QUOTE(dani80 @ Jun 14 2010, 02:47 PM) *
Buna mamici,

Multumim de sfaturi, dar intre timp lucrurile s-au aranjat slava domnului, Biencuta e mult mai bine...i-a trecut harcaiala si de 3 nopti doarme bine... cred ca o durea totusi burtica de la atatea medicamente, poate si gingiile insa acum suntem bine cu totii, mai odihniti si mai fericiti.
Fetelor, vreau sa ma laud un pic, am tinut dieta Nicoletei Luciu 2 saptamani si am slabit 6 kg super.gif ; acum trebuie sa am grija sa nu le pun la loc.
In rest, cum suporta picii caldura? La noi in casa sunt cam 25-26 grade, acceptabil dar suntem si orientati spre umbra si de asta... in schimb am fost in weekend la niste cunoscuti si am facut sauna... Biencuta cel putin transpira intruna... noroc ca bea foarte multe lichide.
Va pup, o zi racaroasa sa aveti!

ce bineeeee...ma bucur tare mult ca Bianca se simte bine acum. probabil ca aerosolii au contribuit si ei.
felicitari pentru kg pierdute. fara sa-mi doresc am mai slabit si eu vreo 2 kg, nu stiu cum...probabil de la caldura asta...

la noi a plouat de dimi, dar tot cald e. nu stiu ce-o sa ne facem "la vara" prin iulie-august. noroc ca ne-am luat bilete la mare sa ne mai racorim putin. voi ati fost anul trecut? (nu stiu, ca pe atunci inca nu va descoperisem) daca ati fost, o sa va cer niste sfaturi!

o zi racoroasa, vorba ta Dani ca bine zici...
catalina_tgv
QUOTE(raisa @ Jun 13 2010, 11:32 PM) *
nush sincer daca e bine sau nu insa si eu o spal pe raisa pe corp de vreo2ori pe zi insa in lighean o pun in fundel si o spal si pe spate,pe cap nu o spal in fiecare zi.

noi nu prea ne descurcam cu ligheanul. se balaceste rau de tot, si stau apoi 5 minute ca sa curat in urma lui...asa ca tot cada e la putere la noi. eu ii dau si cu putina apa pe capsor, doar ca nu-i dau cu sampon, decat de 2-3 ori pe saptamana.
raisa
felicitari pentru kilogramele date jos ca stiu ce greu mai e... ce ai papat in astea 2saptamani?m-as apuca si eu de vreo dieta numai ca cu serviciu asta cam greu sa o pot tine...eu as vrea ceva pe pepene rosu,salata si legume si fructe insa de la pepene rosu ma pis deci nu am cum sa dak ma apuk la munca nu am unde sa ma duc...mai vad eu...insa as vrea sa dau ceva kg jos...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.