Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
dani80
[quote name='shanty' date='May 11 2009, 04:56 PM' post='652550']
salutare mamici!!!!
am furat si eu 5 minute sa intru sa va salut, sa va spun ca suntem bine, sanatosi si sa va pun 2-3 poze cu teroristul nostru tongue.gif


Buna Shanty! Ma bucur tare mult ca ai revenit. Ce a mai crescut baietelul tau si cat e de scump!
Pupici de la noi si te asteptam, cand ai timp, sa ne spui ce ati mai facut floare2.gif
oanamarya11
Buna mamicilor ! oFloare1.gif Ma scuzati ca nu am mai intrat demul, ca nu prea am avut timp.
Ce mai fac bb-ii vostrii?
Noi ne-am mai cumintit acuma, suntem mai mari avem 3 luni in 24 .
Vreau sa pun si eu niste poze, dar nu prea stiu cum? blush.gif
O zi frumoasa si linistita va dorim !
danutzaf
Buna! se pare ca numai bebei frumosi avem.Astept sa-mi vina si mie pozele de la botez sa le postez,numai k ma si incurc in pasii astia cu adaugatul pozelor! unsure.gif sambata am primit botezul, a fost foarte cuminte,nu a plans deloc si la restaurant l-am tinut cam 2 ore,si a fost foarte dragutza cu toata lumea,a zambit si a "dansat" cu mami.Si a doua zi am tinut-o tot intr-o petrecere la luarea mirului. o singura pb avem acum,nu am luat in greutate cat a trebuit in ultima saptamana.sa vad cum decurg lucrurile,daca nu-si revine meregem la doctor. si ne mai chinuim sa papam cu tetina de la avent de 1-3 luni.Pana acum a papat cu cea de 0+ luni si am observat ca obosea iar cu asta papa prea repede si apoi il doare burtica.dar nu avem ce face,trebuie sa ne obisnuim.Va pup. smile.gif
danutzaf
QUOTE(danutzaeugen @ May 8 2009, 12:58 PM) *
fetelor cele care ati nascut prin cezariana cate zile ati stat in spital?ms pt raspuns?

Eu am nascut duminica la 14:50 si joi am plecat acasa.A fost foarte usor,a doua zi dimineata eram cu bebelul in brate.Sa nu te sperii,trece cat ai zice "peste". Te pupic
dani80
QUOTE(oanamarya11 @ May 12 2009, 05:31 PM) *
Buna mamicilor ! oFloare1.gif Ma scuzati ca nu am mai intrat demul, ca nu prea am avut timp.
Ce mai fac bb-ii vostrii?
Noi ne-am mai cumintit acuma, suntem mai mari avem 3 luni in 24 .
Vreau sa pun si eu niste poze, dar nu prea stiu cum? blush.gif
O zi frumoasa si linistita va dorim !


Raisa explica cum se pun pozele la pg 122
uite aici cum poti sa pui poze pe forum
"CUM SE PUN POZE PE FORUM?
PASUL 1: Mergeti pe http://www.photobucket.com si va creati un cont accesand prima data butonul “join now”
Dupa inregistrare se foloseste butonul “upload now” la apasarea caruia se deschide o fereastra care va permite sa adaugati poze din calculatorul Dvs.
Se selecteaza una sau mai multe poze si se apasa “upload”. Se asteapta pana se incarca pe site.
Dupa ce se incarca va aparea o fereastra in care veti adauga titlu si comentarii pentru poze. Este optional- daca nu doriti apasati butonul “skip this step” si veti merge direct pe pagina cu pozele incarcate.
PASUL 2: Deschideti http://www.utilecopii.ro/forum si cautati topicul cu “poze cu bebeii nostri” la ultima pagina – sau orice alt topic unde vreti sa adaugati poze.
Apasand butonul maro “raspunde” care apare in partea de sus sau de jos a paginii se va deschide o fereastra in care puteti adauga mesajul Dvs.
PASUL 3: reveniti la http://www.photobucket.com acolo unde va apare pagina cu poze. Veti observa ca sub fiecare poza apar mai multe coduri. Se da click pe ultimul cod si veti observa ca va apare scris mic cu galben “copied”.
Reveniti la pagina de pe forum cu mesajul pe care doriti sa-l adaugati si in textul mesajului fie dati click dreapta din mouse si apoi “Paste” sau “lipeste” fie folositi combinatia de taste “CTRL+V”.
Astfel codul copiat din photobucket va aparea aici.
PASUL 4: Ca sa fiti sigura cum va aparea mesajul puteti folosi butonul “preview post” si dupa verificare apasati “add new post”. Va va aparea pagina de forum unde se posteaza poze dar de data aceasta diferit pentru ca si minunile Dvs vor putea fi admirate de-acum incolo.
Mult succes!"
alinusch
la tati pe bvurta



dupa baita cu suzi in gura ca altfel plangem


M-am desteptat si eu in sfarsit si am reusit sa pun cateva poze mai vechi cu piciu'Cand le descarc pe cele de la botez o sa le postez deocamdata nu le-am vazut nici eu.
Innuta_85
deni28
La multe lunite inainte Elenei sa va creasca mare ,sanatoasa,sa asculte de parinti,e deja fetita mare are 3 lunite,numai bucurii de la ea. occasion.gif trandafir.gif
tzuc.gif floare2.gif
Karmin
Shanty sa iti traiasca puisorul, pe noi de la martie ne-ai uitat definitiv????
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
Multi pupici !
daria24
CE DE BEBEI FRUMUSEI SA VA TRAIASCA
deni28
QUOTE(Innuta_85 @ May 13 2009, 08:15 PM) *
deni28
La multe lunite inainte Elenei sa va creasca mare ,sanatoasa,sa asculte de parinti,e deja fetita mare are 3 lunite,numai bucurii de la ea. occasion.gif trandafir.gif
tzuc.gif floare2.gif



Multumim mult pt urari. Noi nu am mai intrat in ultimul timp pt ca am calculatorul virusat si astept pe cineva sa reinstalez windows-ul.
deni28
QUOTE(Innuta_85 @ May 13 2009, 08:15 PM) *
deni28
La multe lunite inainte Elenei sa va creasca mare ,sanatoasa,sa asculte de parinti,e deja fetita mare are 3 lunite,numai bucurii de la ea. occasion.gif trandafir.gif
tzuc.gif floare2.gif


MULTUMIM MULT PT URARI, HAIDETI CA MAI AVETI SI VOI UN PIC SI NE AJUNGETI DIN URMA tzuc.gif .NOI NU AM MAI INTRAT IN ULTIMUL TIMP PT CA AVEM CALCULATORUL VIRUSAT SI ASTEPTAM SA REINSTALAM WINDOWS-UL.VA PUPICIM
Innuta_85
Buna la toata lumea!
Da deni va ajungem mai avem 3 zile si facem si noi 3 lunite,
Voticul nr 12 de la noi pentru Elena-Raluca e tare scumpica tzuc.gif
dani80
Buna mamici!

Ce mai faceti, ce va mai fac bebelusii? Eu sunt bucuroasa pt ca de vreo doua zile fetita mea e foarte cumintica, tind sa cred ca am trecut de colici - sper sa nu ma bucur degeaba. Doarme chiar foarte bine si in timpul zilei - cam 6 ore, insa se mai trezeste uneori plangand. Cred ca recupereaza saracuta noptile agitate.
Acum ma ingrijoreaza un lucru: e dependenta de degetel (suzeta nu o accepta), vrea sa stea tot timpul cu degetelul in gura -e felul ei de a se linisti, de a-mi spune ca ii este foame, asa si adoarme, nu o legan. Oare o fi normal sa-si suga degetul mai tot timpul? Ai vostri bebei fac la fel? Doctorita mi-a spus sa o invat cu suzeta, i-am luat 3 bucati, dar ea nu vrea si pace...
O seara linistita va doresc floare2.gif
alinusch
QUOTE(dani80 @ May 14 2009, 05:59 PM) *
Buna mamici!

Ce mai faceti, ce va mai fac bebelusii? Eu sunt bucuroasa pt ca de vreo doua zile fetita mea e foarte cumintica, tind sa cred ca am trecut de colici - sper sa nu ma bucur degeaba. Doarme chiar foarte bine si in timpul zilei - cam 6 ore, insa se mai trezeste uneori plangand. Cred ca recupereaza saracuta noptile agitate.
Acum ma ingrijoreaza un lucru: e dependenta de degetel (suzeta nu o accepta), vrea sa stea tot timpul cu degetelul in gura -e felul ei de a se linisti, de a-mi spune ca ii este foame, asa si adoarme, nu o legan. Oare o fi normal sa-si suga degetul mai tot timpul? Ai vostri bebei fac la fel? Doctorita mi-a spus sa o invat cu suzeta, i-am luat 3 bucati, dar ea nu vrea si pace...
O seara linistita va doresc floare2.gif

Al meu isi suge pumnii,nu nimereste degetul liwlol.gif Deocamdadata il las in pace nu ii scot dar daca vad ca nu-l dezvat o sa-i pun cotiere cand va fi ma mare.el suge si suzeta dar ii plac si manutele.
shanty
QUOTE(Karmin @ May 13 2009, 10:23 PM) *
Shanty sa iti traiasca puisorul, pe noi de la martie ne-ai uitat definitiv????
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
Multi pupici !

cum sa va uit........... tzuc.gif floare2.gif
dar n-am mai intrat de nici minte nu mai stiu. nici sa tastez nu mai stiu bine tongue.gif si am furat 5 minute in care nu am apucat decat sa fac 2 postari.
uite acum intru si pe la voi sa vad ce ati mai facut.... oFloare.gif
shanty
QUOTE(alinusch @ May 14 2009, 09:51 PM) *
Al meu isi suge pumnii,nu nimereste degetul liwlol.gif Deocamdadata il las in pace nu ii scot dar daca vad ca nu-l dezvat o sa-i pun cotiere cand va fi ma mare.el suge si suzeta dar ii plac si manutele.

ha ha ha
nici al meu nu-si nimereste intotdeauna degetul si isi suge pumnisorii smile.gif
bine ca nu suntem singurii
deni28
QUOTE(Innuta_85 @ May 14 2009, 02:37 PM) *
Buna la toata lumea!
Da deni va ajungem mai avem 3 zile si facem si noi 3 lunite,
Voticul nr 12 de la noi pentru Elena-Raluca e tare scumpica tzuc.gif



Buna, uite ca ati facut si voi trei lunite floare2.gif , sa cresteti mari,frumoase si sanatoase. occasion.gif occasion.gif .Multumim pt votic dar editia asta nu prea am votat pt ca am calculatorul virusat si pana nu imi reinstalez windows-ul nu prea mai intru. Va pupam.
deni28
QUOTE(dani80 @ May 14 2009, 05:59 PM) *
Buna mamici!
Acum ma ingrijoreaza un lucru: e dependenta de degetel (suzeta nu o accepta), vrea sa stea tot timpul cu degetelul in gura -e felul ei de a se linisti, de a-mi spune ca ii este foame, asa si adoarme, nu o legan. Oare o fi normal sa-si suga degetul mai tot timpul? Ai vostri bebei fac la fel? Doctorita mi-a spus sa o invat cu suzeta, i-am luat 3 bucati, dar ea nu vrea si pace...
O seara linistita va doresc floare2.gif


Buna, eu cred ca toti copii isi sug degetul smile.gif. raluca nu accepta nici suzeta si nici biberonul, la fel ca si tine am cumparat vreo 3 suzete si degeaba, cand ii dau suzeta isi provoasa singura voma, nu stiu ce sa fac mai ales atunci cand nu o mai suge la piept, cum ii dau eu lapticul daca nu vrea biberonul sub nici o forma.
Innuta_85
QUOTE(deni28 @ May 17 2009, 09:02 AM) *
Buna, uite ca ati facut si voi trei lunite floare2.gif , sa cresteti mari,frumoase si sanatoase. occasion.gif occasion.gif .Multumim pt votic dar editia asta nu prea am votat pt ca am calculatorul virusat si pana nu imi reinstalez windows-ul nu prea mai intru. Va pupam.

Buna!
multumim mult,nici numi vine sa cred ca avem 3 lunite,ce repede se scurge timpu....
pupici
Innuta_85
QUOTE(dani80 @ May 14 2009, 06:59 PM) *
Buna mamici!
Acum ma ingrijoreaza un lucru: e dependenta de degetel (suzeta nu o accepta), vrea sa stea tot timpul cu degetelul in gura -e felul ei de a se linisti, de a-mi spune ca ii este foame, asa si adoarme, nu o legan. Oare o fi normal sa-si suga degetul mai tot timpul? Ai vostri bebei fac la fel? Doctorita mi-a spus sa o invat cu suzeta, i-am luat 3 bucati, dar ea nu vrea si pace...
O seara linistita va doresc floare2.gif

Si fetita mea isi baga ba degetelu ba tot pumnisoru,dar nu o las ca sa nu se deprinda, ea a luat suzeta de cind sa nascut,dar tot mai bun e pumnisoru,cam toti bebeii fac lucru acesta incepind cu luna a 2
danieelaa
LA MULTE LINITZE BEBE DE INNUTA_85

Innuta_85
QUOTE(danieelaa @ May 17 2009, 12:05 PM) *
LA MULTE LINITZE BEBE DE INNUTA_85

Multumesc mult!
deni28
Ce mai faceti fetelor nu mai ziceti nimic?Ce mai fac bebelusi vostri?Pe mine ma surprinde in fiecare zi Raluca cu cate ceva nou, parca pe zi ce trece este mai vioaie si gangureste mai tottimpul. Nu stiu de ce in ultimul timp mi-se trezeste de 2-3 ori pe noapte sa manance, de obicei ea de cand sa nascut manca o data pe noapte in jur de ora 3 si apoi dormea pana dimineata, ori nu ii mai ajunge lapticul meu ori este ea ma mancacioasa pt ca se face mai mare.Voi ati inceput sa dati suc de fructe la bebelusi?Eu i-am dat o lingurita de suc de mere intr-o zi si ieri i-am dat de portocale dar nu prea i-a placut. HAIDETI MAI SPUNETI SI VOI CATE CEVA DESPRE BEBEI VOSTRI.PUPICI.
Innuta_85
QUOTE(deni28 @ May 18 2009, 08:10 PM) *
Ce mai faceti fetelor nu mai ziceti nimic?Ce mai fac bebelusi vostri?Pe mine ma surprinde in fiecare zi Raluca cu cate ceva nou, parca pe zi ce trece este mai vioaie si gangureste mai tottimpul. Nu stiu de ce in ultimul timp mi-se trezeste de 2-3 ori pe noapte sa manance, de obicei ea de cand sa nascut manca o data pe noapte in jur de ora 3 si apoi dormea pana dimineata, ori nu ii mai ajunge lapticul meu ori este ea ma mancacioasa pt ca se face mai mare.Voi ati inceput sa dati suc de fructe la bebelusi?Eu i-am dat o lingurita de suc de mere intr-o zi si ieri i-am dat de portocale dar nu prea i-a placut. HAIDETI MAI SPUNETI SI VOI CATE CEVA DESPRE BEBEI VOSTRI.PUPICI.

[b][/b
Buna!
Noi facem bine,nu prea am timp sa intru ca Andreea imi ocupa tot timpul,e o fetita cuminte cauta numai atentie,joaca,vorba...e tare curioasa....cerceteaza tot in jur.Se trezeste o data pe noapte.
Eu nu am inceput sai dau suculete ca mi se pare cam devreme
pupici floare2.gif
alinusch
Nici eu nu am inceputsa-i dau suc,o sa incep cand va face 4 luni.
Bbii vostri isu ridica bine capul cnd stau pe burtica,ca al meu si-l ridica doar putin si numai cateadata.Nu-i place deloc pe burtica,imediat plange si tre sa-l intorc.
Eu de azi am incept serviciu asa ca nu prea o sa mai am timp de net ,dar promit c-o sa intru macar in w-enduri sa va citesc si sa va salut. trandafir.gif trandafir.gif
Innuta_85
QUOTE(alinusch @ May 18 2009, 11:56 PM) *
Nici eu nu am inceputsa-i dau suc,o sa incep cand va face 4 luni.
Bbii vostri isu ridica bine capul cnd stau pe burtica,ca al meu si-l ridica doar putin si numai cateadata.Nu-i place deloc pe burtica,imediat plange si tre sa-l intorc.
Eu de azi am incept serviciu asa ca nu prea o sa mai am timp de net ,dar promit c-o sa intru macar in w-enduri sa va citesc si sa va salut. trandafir.gif trandafir.gif

Buna,fetita mea ridica destul de bine capusoru a inceput sai si placa pe burtica ,cind era mai micuta nui placea,plingea dar am incercat s-o pun de mai multe ori pe zi si nu mai mult de un minut,vad ca sa obisnuit..
Serviciu usor.
floare2.gif
deni28
QUOTE(alinusch @ May 18 2009, 10:56 PM) *
Nici eu nu am inceputsa-i dau suc,o sa incep cand va face 4 luni.
Bbii vostri isu ridica bine capul cnd stau pe burtica,ca al meu si-l ridica doar putin si numai cateadata.Nu-i place deloc pe burtica,imediat plange si tre sa-l intorc.
Eu de azi am incept serviciu asa ca nu prea o sa mai am timp de net ,dar promit c-o sa intru macar in w-enduri sa va citesc si sa va salut. trandafir.gif trandafir.gif



occasion.gif occasion.gif occasion.gif

LA MULTE LUNITE, SI MULTA MULTA SANATATE.

dani80
Buna mamici,

Nu am mai intrat pt ca bebita mea e agitata mai tot timpul, nervoasa, am observat ca face crize de isterie cand este obosita (si este mai mereu) si nu stiu din ce motiv nu poate dormi profund; eu zic ca durerile de burtica i-au mai trecut, oricum vom vedea la controlul de la 3 luni ce ne va spune dr despre starea ei. I-am luat si proba pt coprocultura si abia astept sa vad rezultatul, sper sa fie bine.

Nici noi nu am trecut pe suculete, la fel o sa vorbesc cu dr sa vad daca pot sa i le introduc.

Bianca isi tine capul binisor, la inceput nu prea ii placea sa stea pe burtica, dar acum s-a obisnuit (o pun in fiecare zi la orizontala, cate putin).

Alinush, ce devreme ai inceput serviciul! Si eu voi incepe din toamna, insa vreau ca pana atunci fetita mea sa pape bine, diversificat, ca acum e dependenta de tzitzi!
O zi frumoasa trandafir.gif
Innuta_85
Multe,multe lunite inainte!!!
deni28
Si Raluca este agitata, in special noptea, chiar daca doarme tot timpul da din picioruse si se foieste de mama focului.Eu presupun ca este de la caldura asa ca de astazi am lasat-o in tricou si cu capul descpoerit si este date bucuroasa.Daca o pun pe burtica isi ridica capul dar nu pentru foarte mult timp.
Ce devreme incepeti serviciul mai mamici!!!!inseamna ca are cina sa stea cu bebelusi vostri si cine sa va ajute, eu nu am pe nimeni cu mine asa ca o sa stau acasa cel putin un an si jumatate apoi o sa incerc sa o duc pe Ralu la cresa ca nu am alta solutie.Va pup.
Innuta_85
[quote name='dani80' date='May 20 2009, 01:15 PM' post='670796']
Buna mamici,

Nu am mai intrat pt ca bebita mea e agitata mai tot timpul, nervoasa, am observat ca face crize de isterie cand este obosita (si este mai mereu) si nu stiu din ce motiv nu poate dormi profund; eu zic ca durerile de burtica i-au mai trecut, oricum vom vedea la controlul de la 3 luni ce ne va spune dr despre starea ei. I-am luat si proba pt coprocultura si abia astept sa vad rezultatul, sper sa fie bine.

Buna,au si ei perioade,Andreiuta mea tot e agitata,doar in timpul zilei, doarme foarte putin motaie cite 15-30 min si atit,in schimb ma bucur ca noaptea doarme binisor.
floare2.gif
Innuta_85
Buna mamici,am fost la control cu fetita acum la 3 luni si a luat in greutate doar 300 gr mi se pare cam putin,sau poate asta e ritmul ei de crestere,nu stiu ce sa mai cred,doctorita tot a zis ca e putin,la voi bebeii cit iau?
pupici
dani80
QUOTE(Innuta_85 @ May 20 2009, 03:56 PM) *
Buna mamici,am fost la control cu fetita acum la 3 luni si a luat in greutate doar 300 gr mi se pare cam putin,sau poate asta e ritmul ei de crestere,nu stiu ce sa mai cred,doctorita tot a zis ca e putin,la voi bebeii cit iau?
pupici


Buna Innuta,

Si mie sincer mi se pare cam putin - 300 gr intr-o luna??
Uite mai jos un grafic de crestere pe luni:
Cresterea medie in greutate pe luni

Varsta
Kilograme

0-3 luni
1 kg/luna

3-6 luni
1/2 kg/ luna

6-9 luni
1/3 kg/ luna

9-12 luni
1/4 kg/ luna
DR ce-a zis? Numai a constatat ca a luat putin in greutate sau ti-a facut si cateva recomandari? unsure.gif
Sanatate multa!
alinusch
QUOTE(deni28 @ May 20 2009, 11:02 AM) *

occasion.gif occasion.gif occasion.gif

LA MULTE LUNITE, SI MULTA MULTA SANATATE.

Multumim frumos si noi va dorim acelsi lucru si sa creasca mari si sanatosi.mai fetelor,eu am citit ca bblusii au la 3 luni un puseu de crestere si d-aia sunt agitati,a fosst si al meu putin mai agitat ca de obicei la sfarsitul sapt trecute ,adr eu cand il vad marait il culc si asa rezolv problema.

innuta si mie mi se pare putin 300 g pe luna,poate nu l-a cantarit bine.Ii dai san sau lapte praf,pt ca eu am avut o prietena careia bb nu i-a luat in geutate deloc cum trebuie pana nu i-a dat completare lapte praf .Ea avea fff mult lapte deci copilul se satura nu plangea nu era agitat,nu stiu care a fost cauza pt vorba aia laptele de mama e ce mai bun.Mai bine cumpara-ti tu un cantar si catareste-o mai des acasa si incearca sa- faci proba suptului.
Karmin
QUOTE(Innuta_85 @ May 20 2009, 02:56 PM) *
Buna mamici,am fost la control cu fetita acum la 3 luni si a luat in greutate doar 300 gr mi se pare cam putin,sau poate asta e ritmul ei de crestere,nu stiu ce sa mai cred,doctorita tot a zis ca e putin,la voi bebeii cit iau?
pupici



Sa stai linistita sunt lun i in care iau bebeii mai putin altele , in car eiau mai mult, stiu asta de cand era fetita mea bebe smile.gif
Innuta_85
QUOTE(dani80 @ May 20 2009, 07:26 PM) *
Buna Innuta,

Si mie sincer mi se pare cam putin - 300 gr intr-o luna??
Uite mai jos un grafic de crestere pe luni:
Cresterea medie in greutate pe luni

Varsta
Kilograme

0-3 luni
1 kg/luna

3-6 luni
1/2 kg/ luna

6-9 luni
1/3 kg/ luna

9-12 luni
1/4 kg/ luna
DR ce-a zis? Numai a constatat ca a luat putin in greutate sau ti-a facut si cateva recomandari? unsure.gif
Sanatate multa!

Mersi mult de grafic.Dr a zis sa o cintaresc inainte de masa si dupa ca sa vad cam citi ml de lapte papa,ca ar putea sa manince putin,dar nu mi se pare putin100-120 ml din 2 in 2 ore.
Multumesc. tzuc.gif
Innuta_85
QUOTE(alinusch @ May 20 2009, 11:26 PM) *
Multumim frumos si noi va dorim acelsi lucru si sa creasca mari si sanatosi.mai fetelor,eu am citit ca bblusii au la 3 luni un puseu de crestere si d-aia sunt agitati,a fosst si al meu putin mai agitat ca de obicei la sfarsitul sapt trecute ,adr eu cand il vad marait il culc si asa rezolv problema.

innuta si mie mi se pare putin 300 g pe luna,poate nu l-a cantarit bine.Ii dai san sau lapte praf,pt ca eu am avut o prietena careia bb nu i-a luat in geutate deloc cum trebuie pana nu i-a dat completare lapte praf .Ea avea fff mult lapte deci copilul se satura nu plangea nu era agitat,nu stiu care a fost cauza pt vorba aia laptele de mama e ce mai bun.Mai bine cumpara-ti tu un cantar si catareste-o mai des acasa si incearca sa- faci proba suptului.

Eu o alaptez si o satur,dar ma gindesc ca poate laptele nu e atit de gras
Innuta_85
QUOTE(Karmin @ May 20 2009, 11:31 PM) *
Sa stai linistita sunt lun i in care iau bebeii mai putin altele , in car eiau mai mult, stiu asta de cand era fetita mea bebe smile.gif

in prima luna a luat 1 kg,la 2 luni 800 gr,ma gindesc ca acesta e ritmul ei de crestere,in caz ca nu luam si luana aceasta in greutate mai mult ii voi da completare lapte praf dar sper sa nu ajungem la asta
deni28
Buna fetelor, am si eu o intrebare : voi cum tineti bebelusi imbracati in casa? ati inceput sa le dati putina apita? Eu am inceput sa-i dau lui Ralu cate 2 lingurite/zi si de 2 zile o tin imbracata in tricou si pantalonasi pt ca mi se pare fff cald am 28 grade in casa, pe cap nu-i pun mimic.Am fost si noi ieri la circa si ne-am cantarit avem 6100 g, dr.a zis ca este Ok bebelusi vostri ce greutate au?VA PUPIC
alianesia
Hello dragelor,

Se spune ca pana la 3 luni bebe trebuie sa isi dubleze greutatea avuta la nastere si pana la 1 an sa si-o tripleze.Puiul meu a luat cca 1 kg pe luna, a facut 3 luni in 10 mai si cred ca are peste 6kg jucaus.gif ... e tare grea!Luni vine pediatra sa ne vada si vom sti precis.Nu ii dau apa, rareori ceai sa-i mai linisteasca burtica si colicii si papam inca san bananab.gif
Innuta_85
QUOTE(deni28 @ May 21 2009, 12:48 PM) *
Buna fetelor, am si eu o intrebare : voi cum tineti bebelusi imbracati in casa? ati inceput sa le dati putina apita? Eu am inceput sa-i dau lui Ralu cate 2 lingurite/zi si de 2 zile o tin imbracata in tricou si pantalonasi pt ca mi se pare fff cald am 28 grade in casa, pe cap nu-i pun mimic.Am fost si noi ieri la circa si ne-am cantarit avem 6100 g, dr.a zis ca este Ok bebelusi vostri ce greutate au?VA PUPIC

Buna,eu o imbrac in body cu mineca lunga si in pantalonasi subtiri,noi avem 23 grade in casa,eu tot ii dau apita,noi cintarim 6100
floare2.gif
Innuta_85
QUOTE(alianesia @ May 21 2009, 02:36 PM) *
Hello dragelor,

Se spune ca pana la 3 luni bebe trebuie sa isi dubleze greutatea avuta la nastere si pana la 1 an sa si-o tripleze.Puiul meu a luat cca 1 kg pe luna, a facut 3 luni in 10 mai si cred ca are peste 6kg jucaus.gif ... e tare grea!Luni vine pediatra sa ne vada si vom sti precis.Nu ii dau apa, rareori ceai sa-i mai linisteasca burtica si colicii si papam inca san bananab.gif

Buna,se spune ca in lunile 4-6, greutatea de la nastere se dubleaza, iar in jurul varstei de 1 an se tripleaza,toate aceste cifre sunt orientative, cresterea presupune variatii si diferente de la copil la copil, ritmul de parcurgere a etapelor fiind diferit
dani80
QUOTE(deni28 @ May 21 2009, 12:48 PM) *
Buna fetelor, am si eu o intrebare : voi cum tineti bebelusi imbracati in casa? ati inceput sa le dati putina apita? Eu am inceput sa-i dau lui Ralu cate 2 lingurite/zi si de 2 zile o tin imbracata in tricou si pantalonasi pt ca mi se pare fff cald am 28 grade in casa, pe cap nu-i pun mimic.Am fost si noi ieri la circa si ne-am cantarit avem 6100 g, dr.a zis ca este Ok bebelusi vostri ce greutate au?VA PUPIC


Ce cald este la voi!! Noi suntem orientati inspre nord, avem mai tot timpul umbra in casa si temperatura constanta de 22 - 23 grade. E destul de bine vara pt ca e racoare, nu ajungem in nici un caz la 28 grade! Dr ne-a spus ca 22 grade ar fi temperatura optima pt bebelusi si la temperatura asta eu o imbrac pe Bianca cu un body cu maneca scurta, o pijamaluta si o caciulita subtire.
Bebita mea are acum 7 kg imbracata, o cantaresc mai tot timpul inainte si dupa masa, stiu ca nu e bine sa faci o obsesie din asta, dar... ce sa fac, daca tot am cumparat cantarul trebuie sa-l si folosesc wink.gif
O zi buna partners.gif
kyky
buna mamici,

nici noi nu am mai intrat demult. am fost plecati in concediu, iar de cand ne-am intors am incercat sa recuperez ce ati mai scris. BB s-a comportat foarte bine pe drum si chiar cu schimbatul caselor unde a dormit, modul de ai face baita. nici mie nu mi-a venit sa cred cat de bine s-a comportat. am fost prin muntii apuseni, l-am luat cu noi si in pesteri, doar in salina nu am avut curaj sa-l iau. dar a stat destul de mult la aer. chiar si acum cand ne-am intors acasa e mai linistit si pot sa mai fac si eu cate ceva. i-au trecut si colicii si se vede diferenta. chiar doarme in timpul zilei, dar se joaca singurel. chiuie si rade cu jucariile. nici nu mai plange foarte rau cand ii e foame. am incercat sa-i fac program de masa la 4 ore si nu plange desi ii e foame, ca imi dau seama dupa ce ii dau biberonul.
despre greutate, BB a luat foarte bine. la 3 luni avea 6 kg (nascut la 3,3 kg), dar vomita foarte mult. acum la 3 luni jumate avem 6.5 kg. dr a zis ca la 4 luni ar trebui sa-si dubleze greutatea, dar cum niciun copil nu se compara cu altul nu-i problema. noi consumam lapte praf, a renuntat de tot la san.
despre imbracat. eu incerc sa-l imbrac cat mai sumar. si la noi in casa e cald, dar tin un geam deschis mereu. nu mai reusesc sa cobor temperatura sub 26 grade decat cu aerul conditionat, ceea ce momentan nu am facut. peste noapte il imbrac cu un body, ciorapei si caciulita si il tin invelit cu paturica. iar peste zi doar in body si ciorapei. body cu maneca lunga sau scurta nu conteaza neaparat. dar il mai verific si daca simt ca are piciorusele reci ii pun si o pereche de pantalonasi. afara il scot in body, pantaloni, ciorapei si o basca si incerc cat mai mult sa stea la soare, dar nu cu capul. iar daca e soare destul de puternic ii dau pantalonasii jos sa se bronzeze.
capul si-l tine destul de bine. chiar ma bucur, caci am scapat de o grija. cand il ridic sa regurgiteze dupa masa isi tine capul si il invarte ca sa vada el tot. iar cand il pun pe burta dureaza pana isi da seama ce tre sa faca apoi il ridica si tot asa se uita si in stanga si in dreapta sa vada ce e in jurul lui.
bafta mamici.
am sa atasez si cateva poze din concediu si nu numai, dar putin mai tarziu, caci vad ca dureaza destul de mult..


kyky
sper ca am reusit

http://s620.photobucket.com/albums/tt286/ky_ky_2009/
kyky
se pare ca nu am reusit

sa vedem acum, am reusit, doar ca nu stiu sa le fac mici
aici cum ii place sa doarma


aici cum ii place sa stea pe burtica


cum a fost plimbat prin minunatiile tarii


am incercat sa-l pun sa faca plaja, dar a inceput sa bata vantul


cat de jucaus si activ e, inainte de masaj si la baita



cum doarme in aer liber si evident aer de munte si langa focul de tabara aparat de tantari




o poza mai veche


si un nasic sic
deni28
QUOTE(dani80 @ May 21 2009, 03:36 PM) *
Ce cald este la voi!! Noi suntem orientati inspre nord, avem mai tot timpul umbra in casa si temperatura constanta de 22 - 23 grade. E destul de bine vara pt ca e racoare, nu ajungem in nici un caz la 28 grade! Dr ne-a spus ca 22 grade ar fi temperatura optima pt bebelusi si la temperatura asta eu o imbrac pe Bianca cu un body cu maneca scurta, o pijamaluta si o caciulita subtire.
Bebita mea are acum 7 kg imbracata, o cantaresc mai tot timpul inainte si dupa masa, stiu ca nu e bine sa faci o obsesie din asta, dar... ce sa fac, daca tot am cumparat cantarul trebuie sa-l si folosesc wink.gif
O zi buna partners.gif

LA MULTE LUNITE INAINTE, SA CRESTI MARE SI SANATOASA.
deni28
KYKY SA ITI TRAIASCA PRINTUL CA TARE TANTOSI SI DRAGUTEL MAI ESTE.SI CE COSTUM ARE DA ZICI CA ESTE GATA DE INSURATOARE smile.gif, ESTE UN FRUMOS. PUPICI.

alinusch
La multi ani dani 80 occasion.gif

Kyky un sfat sper sa nu te superi pe mine,bbii pana la 3 ani nu au voie la plaja.Se ung cu crema cu facttor de protectie50+ si se tin la umbra.UV se reflecta si din sol si cladirile din jur.Daca vrei sa-l tii pt fixarea calciului e suficient 10 min dimineata. floare2.gif






alinusch
Am pus cateva poze cu prichindelul meu care la 3 luni are 6700gr si 65 cm. notworthy.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.