Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Februarie 2009
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2009
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95
kyky
QUOTE(mami_ralu @ Aug 15 2009, 05:18 PM) *
Deni28 sa stii ca nu i-am mai dat morcov, o sa mai incerc cu alte legume.Ieri am introdus piersica in cereale si i-a placut mult si maine cred ca incerc cu dovlecel..sper sa mearga ..am emotii.
In schimb suntem f incantati de dintisorii nostrii..i-au iesit 2 dintisori jos.
pupicei

felicitari ptr dintisori. usor, usor incep acum sa le dea dintisorii.
incearca sa nu-i mai dai doar morcov simplu. am obs la Cata, caci sapt trecuta cand era la regim nu-i placea morcov simplu. ieri am inceput din nou cu supica de legume si asa ii place. eu am pus morcov, pastarnac, patrunjel si telina la supa. ieri a mancat aproape tot pireutul.

QUOTE(mami_ralu @ Aug 15 2009, 05:27 PM) *
LA MULTI ANI DE SF MARIA sarbatoritilor si celor dragi cu acest nume!!!!!!!!!!!!!!! occasion.gif

cu intarziere uram si noi La multi ani! tuturor celor care-si serbeaza ziua cu aceasta ocazie.

QUOTE(anaflorentina @ Aug 17 2009, 12:34 AM) *
Buna.In sfarsit reusesc si eu sa pun poze cu Sebi pe forum:)
Are 5 luni si jumatate si este energic.De-abea asteapta sa o ia din loc:) jucaus.gif

super tare e Sebi.
lui Cata ii place foarte mult sa-l tii in picioruse, dar ptr f putin timp. daca il tin mai mult ii tremura picioarele.

kyky
QUOTE(dani80 @ Aug 17 2009, 11:53 AM) *
Ce mai fac mamicutele? Dar bebelusii?
Eu tocmai i-am dat sa pape Biencutei, acum doarme, sincer ma mir pentru ca in timpul zilei nu prea mai vrea sa doarma, ieri de ex daca a dormit o ora...Bebeii vostri cam cat mai dorm in timpul zilei?

Noi ieri ne-am plimbat prin oras, a fost foarte frumos, Biencuta a fost impresionata de tot ce vedea, observ ca a mai crescut si e foarte atenta la ceea ce este in jur: a ras in hohote cand a vazut porumbeii, fantana arteziana, zambea la toata lumea prin parc! Tati se plimba asa tantos cu ea in brate, dar si mami e foarte mandra de ea wink.gif
Dupa cum va ziceam ieri i-am dat supica ingrosata de legume cu carnita de pui si a papat un bol intreg + 150 ml lapte; ea ar mai fi papat laptic dar am zis ca-i prea mult totusi pt ea...In sfarsit sunt si eu multumita de cat papa Biencuta super.gif
O saptamana cat mai buna!

se cunoaste ca au crescut piticii nostrii. Cata reactioneaza cand il strigi, stie cand face o boacana, la fel cand ii spun "Bravo", sunt super tari BB-i.

QUOTE(deni28 @ Aug 17 2009, 05:00 PM) *
PUPAM BAIATUL, EA TARE FRUMUSEL SI GRASUN, VORBA LUI DANI NU ZICA CA SA NASCUT MITITEL, A RECUPERAT SUPER BINE.RALUCA MEA ARE 7800 G.
Buna fetelor.
Of, gata doar ce am terminat si eu treaba, am lucrat la acte astazi de mi-au iesit prin ochii, am facut curatenie, am gatit, am calcat, nu mai pot, i-au si eu o pauza ca imi ajunge.
Raluca doarme acum, i-am pus si ei la fos un cartofel sa ii dau piure cand se trezeste, a fost cumintica astazi dar la inceput nu avea stare deloc si i-am gasit leacu:i-am dat 2 tiple sa se joace cu ele si a stat asa cumintica, era incantata ca ale fasiau.Maine o iau de la capat cu actele.
Bianca, BRAVO papi tot, e tare mandra mama de tine. smile.gif.
VA PUPAM.

nu stiu cum reusesti sa faci atatea lucruri. asta am facut si eu ieri. si gatit si curatenie. nici nu am apucat sa deschid calculatorul. e foarte bine ca poti.

QUOTE(dani80 @ Aug 18 2009, 12:19 PM) *
Buna mamici!
Ce mai faceti? Sunteti ocupate fac_curat.gif spalvase.gif 9704.gif ca iar sunt singura pe aici... Eu tocmai am terminat o parte din treburi, mai las si pe dupa amiaza cate ceva...
Am vazut ca unii bebei stau in fundulet (Denis) sau stau deja in picioruse (Ralucuta). Cum ati reusit? Cu siguranta si fetita mea va sta si ea la un moment dat, dar momentan nu prea pare sa-i placa rolleyes.gif Daca o tin in brate, nu are stare jucaus.gif si daca o pun in fundic sta cate putin, si asa sprijinita dupa care se trage sa stea pe spate...
Trebuie sa mai insist ca acusica face 6 luni...am citit intr-o revista de un bebelus care avea 8 luni si nu statea singurel in fundulet, n-as vrea sa ajungem in situatia asta ohmy.gif
Si cam cat timp tineti bebeii in fundulet pentru inceput?

Salutare, mamici!
multumim de cafea, am baut una foarte buna.
despre stat in fundulet eu l-am pus de Cata intre perne cam de la 4 - 5 luni. acum sta binisor, dar nu se sprijina singur. pe de alta parte acum l-am pus si in scaun de masa, macar acolo il leg cu centurile si nu-i mai port de grija. ii si place, momentan e ceva nou ptr el. vom vedea cat il va tine. la inceput il tineam putin, 1 minut sau 2. acum il las si juma de ora in scaun, incepe sa planga cand nu-i mai place.
noi am fost plecati in week-end si suntem cam obositi si eu si tati. am facut un mini circuit prin tara, vreo 1200 km. am fost Buc - Piatra Neamt - Bicaz - Cheile Bicazului - Lacu Rosu - Bicaz - baraj Bicaz - Lacul Izvorul Muntelui pana la Poiana Largului apoi am trecut lacul - Durau - Borsec - Sovata (am facut baie in apa sarata, toti 3) - Sighisoara - Brasov - Bucuresti. a fost foarte frumos. avem o tara minunata, dar niste oameni nu chiar la fel. merita vazut. Cata s-a comportat foarte bine. i-a placut si lui. Cand ajungem la cate o destinatie il tineam in brate pe afara si era tot un zambet, un chiot si dadea din maini si din picioare.
cat despre convalescenta, Cata a fost super bine. i-a trecut f repede, desi, din ce am citit, ar fi trebuit sa fie mai rau. dar el s-a comportat super bine. acum e bine. nu a mai facut deloc febra, iar scaunele i s-au imputinat de a 2 zi, iar acum i se intaresc pe zi ce trece.
e un copil bun.
Bafta, mamici.
P.S.
am sa pun si ceva poze cand am sa reusesc in primul rand sa le descarc.
kyky
votul cu nr 3 de la noi ptr Sebi
anaflorentina
QUOTE(kyky @ Aug 18 2009, 03:32 PM) *
votul cu nr 3 de la noi ptr Sebi

de la noi votul cu nr 2:)
raisa
QUOTE(dani80 @ Aug 18 2009, 12:19 PM) *
Buna mamici!

Ce mai faceti? Sunteti ocupate fac_curat.gif spalvase.gif 9704.gif ca iar sunt singura pe aici... Eu tocmai am terminat o parte din treburi, mai las si pe dupa amiaza cate ceva...
Am vazut ca unii bebei stau in fundulet (Denis) sau stau deja in picioruse (Ralucuta). Cum ati reusit? Cu siguranta si fetita mea va sta si ea la un moment dat, dar momentan nu prea pare sa-i placa rolleyes.gif Daca o tin in brate, nu are stare jucaus.gif si daca o pun in fundic sta cate putin, si asa sprijinita dupa care se trage sa stea pe spate...
Trebuie sa mai insist ca acusica face 6 luni...am citit intr-o revista de un bebelus care avea 8 luni si nu statea singurel in fundulet, n-as vrea sa ajungem in situatia asta ohmy.gif
Si cam cat timp tineti bebeii in fundulet pentru inceput?

stai linistita ca raisa are 6luni jumate si nu sta singura in funduletz bine...sta cateva secunde dupa care pica intr-o parte...eu o pun in funduletz cate 10-30minute dar intre picioarele mele adica se sprijina pe mine sau intre perne asa singurica o mai pun sa vad daca se chinuie sa stea si uite am 2poze in care a reusit sa stea putin singura dar nu mult si de asta statea tati pe langa ea sa nu se duca ca barabula la vale liwlol.gif scuze pt calitatea imaginii dar sunt facute cu telefonu,eu nu ma ingrijorez in privinta asta ca fiecare copil are ritmu lui

maria_corina29
VAND LAPTE PRAF HUMANA 2 --20 LEI PUNGA DE 500 GR ADUS DIN GERMANIA

CORINA 0768690729
maria_corina29
QUOTE(raisa @ Aug 18 2009, 06:18 PM) *
stai linistita ca raisa are 6luni jumate si nu sta singura in funduletz bine...sta cateva secunde dupa care pica intr-o parte...eu o pun in funduletz cate 10-30minute dar intre picioarele mele adica se sprijina pe mine sau intre perne asa singurica o mai pun sa vad daca se chinuie sa stea si uite am 2poze in care a reusit sa stea putin singura dar nu mult si de asta statea tati pe langa ea sa nu se duca ca barabula la vale liwlol.gif scuze pt calitatea imaginii dar sunt facute cu telefonu,eu nu ma ingrijorez in privinta asta ca fiecare copil are ritmu lui




CE DULCE E! SCUZE AM INTRAT PE AICI SI NU M-AM PUTUT ABTINE SA NU SPUN ASTA
dani80
QUOTE(kyky @ Aug 18 2009, 03:31 PM) *
noi am fost plecati in week-end si suntem cam obositi si eu si tati. am facut un mini circuit prin tara, vreo 1200 km. am fost Buc - Piatra Neamt - Bicaz - Cheile Bicazului - Lacu Rosu - Bicaz - baraj Bicaz - Lacul Izvorul Muntelui pana la Poiana Largului apoi am trecut lacul - Durau - Borsec - Sovata (am facut baie in apa sarata, toti 3) - Sighisoara - Brasov - Bucuresti. a fost foarte frumos. avem o tara minunata, dar niste oameni nu chiar la fel. merita vazut. Cata s-a comportat foarte bine. i-a placut si lui. Cand ajungem la cate o destinatie il tineam in brate pe afara si era tot un zambet, un chiot si dadea din maini si din picioare.
cat despre convalescenta, Cata a fost super bine. i-a trecut f repede, desi, din ce am citit, ar fi trebuit sa fie mai rau. dar el s-a comportat super bine. acum e bine. nu a mai facut deloc febra, iar scaunele i s-au imputinat de a 2 zi, iar acum i se intaresc pe zi ce trece.
e un copil bun.
Bafta, mamici.
P.S.
am sa pun si ceva poze cand am sa reusesc in primul rand sa le descarc.


Ce fain de voi ca tot calatoriti...
Ne bucuram de Catalin ca si-a revenit si asteptam poze!
dani80
QUOTE(raisa @ Aug 18 2009, 06:18 PM) *
stai linistita ca raisa are 6luni jumate si nu sta singura in funduletz bine...sta cateva secunde dupa care pica intr-o parte...eu o pun in funduletz cate 10-30minute dar intre picioarele mele adica se sprijina pe mine sau intre perne asa singurica o mai pun sa vad daca se chinuie sa stea si uite am 2poze in care a reusit sa stea putin singura dar nu mult si de asta statea tati pe langa ea sa nu se duca ca barabula la vale liwlol.gif scuze pt calitatea imaginii dar sunt facute cu telefonu,eu nu ma ingrijorez in privinta asta ca fiecare copil are ritmu lui



Foarte scumpica Raisa, o pupam duuulce tzuc.gif
Asa e, fiecare copil cu ritmul lui de dezvoltare... insa am inceput si noi sa lucram mai intens la asta, ieri am tinut-o mai multisor in fundulet, in carut la fel, mai mult in pozitia sezut.
dani80
Cu scuzele de rigoare, iti spunem micuta Andreea La multi anisori!




Sa fii sanatoasa si iubita!

Mami Innuta, sa iti traiasca printesa, sa te bucuri de ea!
anaflorentina
QUOTE(raisa @ Aug 18 2009, 06:18 PM) *
stai linistita ca raisa are 6luni jumate si nu sta singura in funduletz bine...sta cateva secunde dupa care pica intr-o parte...eu o pun in funduletz cate 10-30minute dar intre picioarele mele adica se sprijina pe mine sau intre perne asa singurica o mai pun sa vad daca se chinuie sa stea si uite am 2poze in care a reusit sa stea putin singura dar nu mult si de asta statea tati pe langa ea sa nu se duca ca barabula la vale liwlol.gif scuze pt calitatea imaginii dar sunt facute cu telefonu,eu nu ma ingrijorez in privinta asta ca fiecare copil are ritmu lui


Scumpica foc micuta.Vad ca sta in fundic:)
Si Sebi are pe 23 6 luni dar inca nu sta singurel...Se cam clatina:)
pupici
anaflorentina
Sebi se tine foarte bine in picioruse.de mic a avut o forta si o vointa in el.La fel si cu capsorul...de mic in tine bine.Cred ca o sa imi mearga pe la 10 luni mai mult ca sigur.Daca il pun pe jos.. si il tin normal ..smile.gif face pasi incet incet.E asa de dulcel:)
raisa
multumim pentru complimente oFloare.gif raisa daca o tin de subsuoara merge ,are o viteza numai ca inca nu se poate tine pe picioare,sa isi lase greutatea pe picioare...am vazut la mamici de martie bebe care sta in 4labe,a mea inca nu si-a ridicat funduletu sa se sprijine in genunchi,se mai chinuie ea cateodata si o vad ca ridica fundu dar mai are pana reuseste! va pupam dulce tzuc.gif
mami_ralu
Ce fac mamicile?Dar bebelusii?

Revenim si noi...intram cam rar in ultimul timp din pacate dar avem grija sa recuperam.
Avem multe noutati...Aniela a implinit luni pe 17 august 6 lunite occasion.gif iar azi a fost la pediatru ptr vaccin.Si mi-a facut o super surpriza..n-a plans la prima intepatura deloc si la a doua a marait putin.Nu mi-a venit sa cred in conditiile in care la cel de 4 luni a plans f tare.Sa vedem cum o sa fie si cu febra ca atunci a avut febra mare.A si masurat-o si are 8,300 kg si 69 cm. rolleyes.gif
Azi fiind o zi importanta..de vaccin...am mai avut parte de o noutate..din pacate...am luat prima noastra cazatura crybaby.gif ..Sper ca nu are nimic...cum am luat-o in brate nu a mai plans si am pipait-o si nu parea ca o doare pe undeva.
Cu diversificarea facem progrese..desi pastranacul nu ne atrage f tare am reusit sa-l mancam dar dovlecelul ne-a mers la inima din prima..Speram sa continuam tot asa. eating.gif

Va pupacim dulce hug.gif
dani80
QUOTE(mami_ralu @ Aug 19 2009, 10:01 PM) *
Ce fac mamicile?Dar bebelusii?

Revenim si noi...intram cam rar in ultimul timp din pacate dar avem grija sa recuperam.
Avem multe noutati...Aniela a implinit luni pe 17 august 6 lunite occasion.gif iar azi a fost la pediatru ptr vaccin.Si mi-a facut o super surpriza..n-a plans la prima intepatura deloc si la a doua a marait putin.Nu mi-a venit sa cred in conditiile in care la cel de 4 luni a plans f tare.Sa vedem cum o sa fie si cu febra ca atunci a avut febra mare.A si masurat-o si are 8,300 kg si 69 cm. rolleyes.gif
Azi fiind o zi importanta..de vaccin...am mai avut parte de o noutate..din pacate...am luat prima noastra cazatura crybaby.gif ..Sper ca nu are nimic...cum am luat-o in brate nu a mai plans si am pipait-o si nu parea ca o doare pe undeva.
Cu diversificarea facem progrese..desi pastranacul nu ne atrage f tare am reusit sa-l mancam dar dovlecelul ne-a mers la inima din prima..Speram sa continuam tot asa. eating.gif

Va pupacim dulce hug.gif


La multe lunite scumpa Aniela! Tot ce e frumos si bun pentru tine!



Scuze de intarziere oFloare1.gif dar nu am lista bebeilor de februarie... si nici dupa ticker nu-mi pot da seama... Mami ralu cand ai timp poate faci un ticker ca sa fim la curent cu varsta bebitei tale smile.gif
Bravo Aniela, are mama o fetita curajoasa daca nu a plans la vaccin wink.gif Bravo si pt papica, incet incet o sa pape de toate...
Bafta in continuare cu diversificarea!
dani80
QUOTE(raisa @ Aug 19 2009, 07:24 PM) *
multumim pentru complimente oFloare.gif raisa daca o tin de subsuoara merge ,are o viteza numai ca inca nu se poate tine pe picioare,sa isi lase greutatea pe picioare...am vazut la mamici de martie bebe care sta in 4labe,a mea inca nu si-a ridicat funduletu sa se sprijine in genunchi,se mai chinuie ea cateodata si o vad ca ridica fundu dar mai are pana reuseste! va pupam dulce tzuc.gif


Poate ca o sa mearga pe picioruse direct, fara sa mai treaca prin faza 4 labe... Finuta mea de ex asa a mers.
dani80
Deni pe unde esti? oFloare1.gif
raisa
QUOTE(dani80 @ Aug 20 2009, 10:48 AM) *
Poate ca o sa mearga pe picioruse direct, fara sa mai treaca prin faza 4 labe... Finuta mea de ex asa a mers.

sa stii ca m-am gandit si eu la asta...ca daca ar avea forta ar merge numai sa mai creasca putin,cred ca o sa sara peste faza cu4labe
deni28
Of fetelor, BUNA ZIUA, am revenit si eu dupa un timp.

Am fost tare ocupata, cu actele, a venit mama la Craiova si am fost pe la ea, a fost Ionul liber si am stat cu el, am gatit, am avut musafiri (am si astazi trebuie sa apara) si multe aletele.

LA MULTE LUNITE PENTRU ANIELA.
PUPAM PE TOTI BEBELUSI PE RAISA, PE BIANCA, ANDREEA, ANIELE, CATA, EDY, SEBI, DENIS, SPER CA NU AM MAI UITAT PE NIMENI SI DACA AM UITAT SCUZE, PUPAM SI PE EI.
Am tras o sperietura aseara sora cu moartea, am zis ca lesin.
M-a pus dracu sa ii dau lui Raluca lubenita si ea cu dintisori ei a muscat putin si sa inecat fata, nu mai putea sa respire, a vomitat tot ce mancase mititica pana cand a iesit lubenita, imi venea sa ii trag palme de necaz si de speriata ce eram, am apucat-o de mijloc si am aplecat-o cu capul in jos, am zguduit-o putin si si-a revenit, SA NU FACETI FETELOR NICIODATA ASA, SA II DATI LUIBENITA SAU CEVA CE SE RUPE REPEDE CA EU AM PATIT-O.Acum este bine fata dar era sa iau vre-o palma si de la taso, o mertiam din plin , cu toate ca in 5 ani de casatorie nu m-a atins cu un deget, ca doar ce imi zisese sa nu ii dau ca poate se inneaca, dar unde nu este cap.....
MI-AU VENIT MUSAFIRI, SCUZE VORBIM MAI TARZIU.
VA PUPIC.

dani80
QUOTE(deni28 @ Aug 20 2009, 01:29 PM) *
SA NU FACETI FETELOR NICIODATA ASA, SA II DATI LUIBENITA SAU CEVA CE SE RUPE REPEDE CA EU AM PATIT-O.Acum este bine fata dar era sa iau vre-o palma si de la taso, o mertiam din plin , cu toate ca in 5 ani de casatorie nu m-a atins cu un deget, ca doar ce imi zisese sa nu ii dau ca poate se inneaca, dar unde nu este cap.....
MI-AU VENIT MUSAFIRI, SCUZE VORBIM MAI TARZIU.
VA PUPIC.


Of Deni, bine ca nu a patit nimic Ralucuta; si eu zilele trecute i-am dat un pic de pepene pe la gurita sa vad ce intentii are si a muscat mititica o bucata si parca intuiam ca o sa se inece... asa ca i-am scos-o repede din gurita... oricum nu-i mai dau pana cand va fi mai maricica.
Petrecere frumoasa cu musafirii!
mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Aug 20 2009, 03:29 AM) *
Of fetelor, BUNA ZIUA, am revenit si eu dupa un timp.

Am fost tare ocupata, cu actele, a venit mama la Craiova si am fost pe la ea, a fost Ionul liber si am stat cu el, am gatit, am avut musafiri (am si astazi trebuie sa apara) si multe aletele.

LA MULTE LUNITE PENTRU ANIELA.
PUPAM PE TOTI BEBELUSI PE RAISA, PE BIANCA, ANDREEA, ANIELE, CATA, EDY, SEBI, DENIS, SPER CA NU AM MAI UITAT PE NIMENI SI DACA AM UITAT SCUZE, PUPAM SI PE EI.
Am tras o sperietura aseara sora cu moartea, am zis ca lesin.
M-a pus dracu sa ii dau lui Raluca lubenita si ea cu dintisori ei a muscat putin si sa inecat fata, nu mai putea sa respire, a vomitat tot ce mancase mititica pana cand a iesit lubenita, imi venea sa ii trag palme de necaz si de speriata ce eram, am apucat-o de mijloc si am aplecat-o cu capul in jos, am zguduit-o putin si si-a revenit, SA NU FACETI FETELOR NICIODATA ASA, SA II DATI LUIBENITA SAU CEVA CE SE RUPE REPEDE CA EU AM PATIT-O.Acum este bine fata dar era sa iau vre-o palma si de la taso, o mertiam din plin , cu toate ca in 5 ani de casatorie nu m-a atins cu un deget, ca doar ce imi zisese sa nu ii dau ca poate se inneaca, dar unde nu este cap.....
MI-AU VENIT MUSAFIRI, SCUZE VORBIM MAI TARZIU.
VA PUPIC.


Bine ca ai fost pe faza si totul este ok...Uneori mai invatam si din greseli sau intamplarile altora..asa aca nu-ti fa mustrari de constiinta.

te pupicim si distractie placuta cu musafirii
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Aug 20 2009, 12:44 AM) *
La multe lunite scumpa Aniela! Tot ce e frumos si bun pentru tine!



Scuze de intarziere oFloare1.gif dar nu am lista bebeilor de februarie... si nici dupa ticker nu-mi pot da seama... Mami ralu cand ai timp poate faci un ticker ca sa fim la curent cu varsta bebitei tale smile.gif
Bravo Aniela, are mama o fetita curajoasa daca nu a plans la vaccin wink.gif Bravo si pt papica, incet incet o sa pape de toate...
Bafta in continuare cu diversificarea!


Multumim de urari Deni ...din pacate nu stiu cum sa-mi fac un ticker...help blush.gif
dani80
QUOTE(mami_ralu @ Aug 20 2009, 06:05 PM) *
Multumim de urari Deni ...din pacate nu stiu cum sa-mi fac un ticker...help blush.gif


Buna mami ralu,

Pai intra pe tickerul meu de ex, click pe lylipie si urmezi pasii de acolo: iti alegi formatul care-ti place mai mult, introduci data nasterii bebitei tale, apoi se genereaza un cod, cel cu url parca se copie si il atasezi la semnatura in My controls, edit signiture, paste. Succes!
deni28
Gata au plecat musafiri, de fapr a fost prietena mea din Italia cu sotul ei si cu bebe mic, nu am mai vazut-o de anul trecut si acu, vine si cu bebe smile.gif.
Raluca a fost tare surprinsa de bebe si cand l-am luat eu in brate sa pus pe plans, era tare geloasa liwlol.gif, nu ma asteptam, acum doarme.
Asa este din gresele invatam dar eu o facusem tare rau aseara, am plans dupa aceea cand ea a adormit de nu mai puteam sa ma opresc, m-am jurat ca nu ii mai dau numic nepasat pana cand nu mesteca ea.
Ma duc sa bag niste cartofi la cuptor cu plupe ca astazi nu am gatit nimic, la Craiova nu este apa in tot orasul nervi.gif si dobitoci astia nici nu au anuntat.
VA PUPAM
kyky
QUOTE(raisa @ Aug 18 2009, 06:18 PM) *
stai linistita ca raisa are 6luni jumate si nu sta singura in funduletz bine...sta cateva secunde dupa care pica intr-o parte...eu o pun in funduletz cate 10-30minute dar intre picioarele mele adica se sprijina pe mine sau intre perne asa singurica o mai pun sa vad daca se chinuie sa stea si uite am 2poze in care a reusit sa stea putin singura dar nu mult si de asta statea tati pe langa ea sa nu se duca ca barabula la vale liwlol.gif scuze pt calitatea imaginii dar sunt facute cu telefonu,eu nu ma ingrijorez in privinta asta ca fiecare copil are ritmu lui

eu l-am pus demult pe Cata in fundulet, dar inca nu sta singurel. acum il pun in scaunul de masa, il leg cu centurile si sta linistit acolo. nu mult timp, ca dati seama.

QUOTE(raisa @ Aug 19 2009, 07:24 PM) *
multumim pentru complimente oFloare.gif raisa daca o tin de subsuoara merge ,are o viteza numai ca inca nu se poate tine pe picioare,sa isi lase greutatea pe picioare...am vazut la mamici de martie bebe care sta in 4labe,a mea inca nu si-a ridicat funduletu sa se sprijine in genunchi,se mai chinuie ea cateodata si o vad ca ridica fundu dar mai are pana reuseste! va pupam dulce tzuc.gif

despre plecat in picioruse nu se stie niciodata.
de mers in 4 labe, Cata azi a facut mari progrese. de vreo 2 saptamani isi tot ridica funduletul, dar nu reusea decat sa se invarta in cerc. in patutul lui reusea sa mearga in 4 labe si se enerva ca nu mai avea unde sa se duca. azi a reusit si pe canapea. deci nu se stie daca nu o sa faca si raisa la fel

QUOTE(mami_ralu @ Aug 19 2009, 10:01 PM) *
Ce fac mamicile?Dar bebelusii?

Revenim si noi...intram cam rar in ultimul timp din pacate dar avem grija sa recuperam.
Avem multe noutati...Aniela a implinit luni pe 17 august 6 lunite occasion.gif iar azi a fost la pediatru ptr vaccin.Si mi-a facut o super surpriza..n-a plans la prima intepatura deloc si la a doua a marait putin.Nu mi-a venit sa cred in conditiile in care la cel de 4 luni a plans f tare.Sa vedem cum o sa fie si cu febra ca atunci a avut febra mare.A si masurat-o si are 8,300 kg si 69 cm. rolleyes.gif
Azi fiind o zi importanta..de vaccin...am mai avut parte de o noutate..din pacate...am luat prima noastra cazatura crybaby.gif ..Sper ca nu are nimic...cum am luat-o in brate nu a mai plans si am pipait-o si nu parea ca o doare pe undeva.
Cu diversificarea facem progrese..desi pastranacul nu ne atrage f tare am reusit sa-l mancam dar dovlecelul ne-a mers la inima din prima..Speram sa continuam tot asa. eating.gif

Va pupacim dulce hug.gif

La multe lunite ii spunem si noi Anielei. sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.
sa stii ca eu am fost la spital cand a cazut Cata si medicii mi-au spus ca abia am inceput. vor urma si altele. eu sper ca am sa fiu suficient de vigilenta sa nu se mai intample, dar sigur cand va incepe sa mearga nu voi putea sa-l tin non stop.

QUOTE(deni28 @ Aug 20 2009, 01:29 PM) *
Of fetelor, BUNA ZIUA, am revenit si eu dupa un timp.

Am fost tare ocupata, cu actele, a venit mama la Craiova si am fost pe la ea, a fost Ionul liber si am stat cu el, am gatit, am avut musafiri (am si astazi trebuie sa apara) si multe aletele.

Am tras o sperietura aseara sora cu moartea, am zis ca lesin.
M-a pus dracu sa ii dau lui Raluca lubenita si ea cu dintisori ei a muscat putin si sa inecat fata, nu mai putea sa respire, a vomitat tot ce mancase mititica pana cand a iesit lubenita, imi venea sa ii trag palme de necaz si de speriata ce eram, am apucat-o de mijloc si am aplecat-o cu capul in jos, am zguduit-o putin si si-a revenit, SA NU FACETI FETELOR NICIODATA ASA, SA II DATI LUIBENITA SAU CEVA CE SE RUPE REPEDE CA EU AM PATIT-O.Acum este bine fata dar era sa iau vre-o palma si de la taso, o mertiam din plin , cu toate ca in 5 ani de casatorie nu m-a atins cu un deget, ca doar ce imi zisese sa nu ii dau ca poate se inneaca, dar unde nu este cap.....
MI-AU VENIT MUSAFIRI, SCUZE VORBIM MAI TARZIU.
VA PUPIC.

bine ca ai avut prezenta de spirit si te-ai descurcat. si eu ma tem mereu, caci lui Cata ii place sa manance banana singur si evident caci musca cateodata bucati destul de mari, dar nu i le las in gurita. sper sa nu mi se intample si mie.
mami_ralu
QUOTE(dani80 @ Aug 20 2009, 08:23 AM) *
Buna mami ralu,

Pai intra pe tickerul meu de ex, click pe lylipie si urmezi pasii de acolo: iti alegi formatul care-ti place mai mult, introduci data nasterii bebitei tale, apoi se genereaza un cod, cel cu url parca se copie si il atasezi la semnatura in My controls, edit signiture, paste. Succes!


mersi Dani..am sa incerc.

pupici
mami_ralu
Mamici am nevoie de un sfat...

V-am spus ca ieri am facut vaccinul de 6 luni....acasa i-am dat Anielei preventiv Tylenol contra febrei si nu mi-a facut nici aseara ..nici azi dimineata ...dar acum are 38 si am remarcat ca si locul de vaccin i s-a inrosit la un piciorus.
I-am pus comprese cu apa rece..ce as putea sa mai fac sa nu cumva sa se infecteze?

pupici
raisa
QUOTE(mami_ralu @ Aug 20 2009, 06:48 PM) *
Mamici am nevoie de un sfat...

V-am spus ca ieri am facut vaccinul de 6 luni....acasa i-am dat Anielei preventiv Tylenol contra febrei si nu mi-a facut nici aseara ..nici azi dimineata ...dar acum are 38 si am remarcat ca si locul de vaccin i s-a inrosit la un piciorus.
I-am pus comprese cu apa rece..ce as putea sa mai fac sa nu cumva sa se infecteze?

pupici

de infectat nu cred ca poate fi vorba ci doar de o reactie adversa...ii pui comprese reci si ii dai supozitor pt febra si daca nu trece in 24 de ore mergi la doctor mai bine! tzuc.gif
oanamarya11
La multe lunite Aniela!!! Ne cerem scuze pentru intarziere tzuc.gif occasion.gif
oanamarya11
Noapte buna
oanamarya11
tzuc.gif
dani80
Buna dimineataaaaaaaa!



Ce mai fac mamicile si bebeiii? Bianca s-a trezit cu un chef de vorba, acum tipa si e foarte incantata de asta.
Ce bine ca vine week-end-ul, poate vremea o sa tina cu noi ca am un chef de plimbare...
Ma duc si eu sa-i dau sa pape fetii si poate mai intru mai tarziu.

Mami ralu, cum zicea si Andreea daca-i pui comprese reci pe locul inflamat ar trebui sa-i treaca, iar cu febra, noi o rezolvam cu supozitor de paracetamol. Sanatate multa tzuc.gif

raisa
netzaaaa...raisa s-a trezit pe la 8 si acum deja doarme dupa ce a papat cereale cu biscuiti de la milupa amestecate cu 1caisa si 1piersica...si bineinteles dupa ce si-a luat si portia de suculet...mama ce bun e sucu ei...azi a mai ramas o gurita pe langa biberonu ei plin si s-a indurat tati si mi-a dat-o mie eating.gif ...acum s-a dus sa ia paine sa eu am intrat putin pe aici ca dupa ce vine papam si noi ca n-am papat nimic pana acum...
deni28
Buna mamici,

Ce dreptate aveu mamicile care mai au bebeluci ca atunci cand o sa creasca si ai nostri maricei nu o sa mai putem face nimic , de exemplu eu astazi abia am reusit sa fac o ciorbita de gaina si sa bag o masina la spalat, Raluca nu mai sta nici un minutel cumintica. se invarte de colo colo si chiar daca o las jos pe patura intr-un minut o gasesc in alt loc, se taraste parc este viermisor ca nu merge inca busi.

Mai am de gatit un fel de mancare si sper sa stea putin in carucior ca mai nou l-am bagat in casa ca sa pun si eu mancarea la cuptor smile.gif.Vai de fundul nostru pana acum a fost cum a mai fost dar de acum in colo sa te ti nene.

Pupam toti bebici si mamicile.

oanamarya11
Buna mamici, pun si eu ultimele poze facute cu Natalia.
Pe motocicleta, tata ii un mare motociclist
Cu tati, ma tine sa nu cad
Mami este foarte atenta la mine
Si noul look a-l mamei, s-a pregatit pt maine, ca merge la o nunta
Va pupam si o zi buna va dorim tzuc.gif
deni28
QUOTE(oanamarya11 @ Aug 21 2009, 03:36 PM) *
Buna mamici, pun si eu ultimele poze facute cu Natalia.
Pe motocicleta, tata ii un mare motociclist
Cu tati, ma tine sa nu cad
Mami este foarte atenta la mine
Si noul look a-l mamei, s-a pregatit pt maine, ca merge la o nunta
Va pupam si o zi buna va dorim tzuc.gif


SCUMPICA RAU DE TOT NATALIA SI MAMA ESTE SUPER OK PENTRU NUNTE.
DISTRACTIE PLACUTA.
mami_ralu
QUOTE(oanamarya11 @ Aug 21 2009, 05:36 AM) *
Buna mamici, pun si eu ultimele poze facute cu Natalia.
Pe motocicleta, tata ii un mare motociclist


Sunteti o familie f frumoasa.

pupici
dani80
QUOTE(deni28 @ Aug 21 2009, 03:03 PM) *
Buna mamici,

Ce dreptate aveu mamicile care mai au bebeluci ca atunci cand o sa creasca si ai nostri maricei nu o sa mai putem face nimic , de exemplu eu astazi abia am reusit sa fac o ciorbita de gaina si sa bag o masina la spalat, Raluca nu mai sta nici un minutel cumintica. se invarte de colo colo si chiar daca o las jos pe patura intr-un minut o gasesc in alt loc, se taraste parc este viermisor ca nu merge inca busi.

Mai am de gatit un fel de mancare si sper sa stea putin in carucior ca mai nou l-am bagat in casa ca sa pun si eu mancarea la cuptor smile.gif.Vai de fundul nostru pana acum a fost cum a mai fost dar de acum in colo sa te ti nene.

Pupam toti bebici si mamicile.


Bianca este deocamdata cumintica in sensul ca mai pot face si eu una alta, o mai las singurica cu jucariile in camera si nu protesteaza decat rar. Dar cand o sa inceapa sa mearga... lucrurile se vor schimba radical.
Azi i-am dat pentru prima data ou - un sfert- cu pireut de cartofi, sper sa-l tolereze.
Aa si sa va zic ca a inceput sa stea binisor in fundulet, adica sta si un minut fara sa cada, am facut si filmulet, m-a impresionat tare mult pt ca stiti ca acum cateva zile nu-i placea deloc sa stea asa. Ce repede progreseaza copilasii nostri!
Spor la treaba Deni!
dani80
QUOTE(oanamarya11 @ Aug 21 2009, 03:36 PM) *
Buna mamici, pun si eu ultimele poze facute cu Natalia.
Pe motocicleta, tata ii un mare motociclist
Cu tati, ma tine sa nu cad
Mami este foarte atenta la mine
Si noul look a-l mamei, s-a pregatit pt maine, ca merge la o nunta
Va pupam si o zi buna va dorim tzuc.gif


O pupam pe dragalasa Natalia tzuc.gif , cine stie poate o sa fie si ea o mare motociclista ca si tati..
Mami iti sta foarte bine parul, distractie placuta la nunta!
deni28
Salutare fetelor, noi am fost pe afata apoi am facut baita si acum fata doarme.
I-am dat si eu galbenusi lui Raluca tot cu piure si nu a avut nimic, astazi papa supita cu ficacior de pui si de dimineata iaurt cu biscuite si bana, acum pe seara nu papa nimic ca adormi imediat dupa baita.
Eu il astept pe tati sa vina de le servici si intre timp am intrat sa vad ce ma faceti dar vad ca este pustiu pe aici.
Pun poze noi, poare verti sa vedeti cum am crescut smile.gif.
Vai m-a pus mama jos, are si ea trebita, cu ce sa ma joc oare?

Aici sunt faraon cica !

Eu si mama, nu semanam deloc, sunt fatita lui tati.

Mi se vad putin dintisori, ce zambet sugubet am.

Aici dupa baita, poza facuta acum 30 de minute, nu va luati dupa data nu este setata corect.


VA PUPAM SI NOAPTE BUNA.




mami_ralu
QUOTE(deni28 @ Aug 21 2009, 11:56 AM) *
Salutare fetelor, noi am fost pe afata apoi am facut baita si acum fata doarme.
I-am dat si eu galbenusi lui Raluca tot cu piure si nu a avut nimic, astazi papa supita cu ficacior de pui si de dimineata iaurt cu biscuite si bana, acum pe seara nu papa nimic ca adormi imediat dupa baita.
Eu il astept pe tati sa vina de le servici si intre timp am intrat sa vad ce ma faceti dar vad ca este pustiu pe aici.
Pun poze noi, poare verti sa vedeti cum am crescut smile.gif.
Eu si mama, nu semanam deloc, sunt fatita lui tati.

VA PUPAM SI NOAPTE BUNA.


Mie mi se pare ca totusi are ceva si de la tine ...parca in privire are ceva si de la mami.
Si Aniela este fetita lu' tati....ce sa facem daca taticii au avut gene mai puternice.

pupicei
dani80
QUOTE(deni28 @ Aug 21 2009, 09:56 PM) *
Salutare fetelor, noi am fost pe afata apoi am facut baita si acum fata doarme.
I-am dat si eu galbenusi lui Raluca tot cu piure si nu a avut nimic, astazi papa supita cu ficacior de pui si de dimineata iaurt cu biscuite si bana, acum pe seara nu papa nimic ca adormi imediat dupa baita.
Eu il astept pe tati sa vina de le servici si intre timp am intrat sa vad ce ma faceti dar vad ca este pustiu pe aici.
Pun poze noi, poare verti sa vedeti cum am crescut smile.gif.
Vai m-a pus mama jos, are si ea trebita, cu ce sa ma joc oare?

Aici sunt faraon cica !

Eu si mama, nu semanam deloc, sunt fatita lui tati.

Mi se vad putin dintisori, ce zambet sugubet am.

Aici dupa baita, poza facuta acum 30 de minute, nu va luati dupa data nu este setata corect.


VA PUPAM SI NOAPTE BUNA.


Sunteti doua frumoase, a crescut foarte frumos Ralucuta... Sa stii sa si mie mi se pare ca are ceva si din tine Deni, poate ochii...
Si Bianca mai mult este a lui tati, dar asa se intampla de obicei fetitele seamana cu taticii iar baieteii cu mamicile.
Pupici tzuc.gif tzuc.gif O zi frumoasa!
anaflorentina
Buna bebei.Eu azi fac 6 luni si sunt tare fericit ca mami m-a pus intre perne si am in fata o multime de jucarioare.As vrea sa le bag pe toate odata in gurita dar nu-mi incap jucaus.gif
Sunt un baiat cumintel foc...tocmai am mancat 2 iaurtele odata:)
Va puuuuup
mami_ralu
QUOTE(anaflorentina @ Aug 23 2009, 04:09 AM) *
Buna bebei.Eu azi fac 6 luni si sunt tare fericit ca mami m-a pus intre perne si am in fata o multime de jucarioare.As vrea sa le bag pe toate odata in gurita dar nu-mi incap jucaus.gif
Sunt un baiat cumintel foc...tocmai am mancat 2 iaurtele odata:)
Va puuuuup


LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SI MULTI PUPICIIIIIIIIIIIIIIII
dani80
Buna dimineataaaaaaa!

Ieri Bianca a implinit 6 lunite bananab.gif dar n-am avut timp sa mai intram ca am avut toata ziua musafiri, asa ca va invitam azi la o felie de tort


Punem si noi cateva poze:
Cu mama...


Sunt foarte prietenoasa


Stau in fundulet


Asa dorm eu...
dani80
La multi anisori si pentru Sebi!



Sa cresti mare si sa fii sanatos voinicule!
kyky
QUOTE(deni28 @ Aug 21 2009, 03:03 PM) *
Buna mamici,

Ce dreptate aveu mamicile care mai au bebeluci ca atunci cand o sa creasca si ai nostri maricei nu o sa mai putem face nimic , de exemplu eu astazi abia am reusit sa fac o ciorbita de gaina si sa bag o masina la spalat, Raluca nu mai sta nici un minutel cumintica. se invarte de colo colo si chiar daca o las jos pe patura intr-un minut o gasesc in alt loc, se taraste parc este viermisor ca nu merge inca busi.

Pupam toti bebici si mamicile.

trebuie sa ne descurcam, asa cum toate mamicile s-au descurcat pana acum. poate ca vom face treburile numai cand dorm BB-i.

QUOTE(oanamarya11 @ Aug 21 2009, 03:36 PM) *
Buna mamici, pun si eu ultimele poze facute cu Natalia.
Va pupam si o zi buna va dorim tzuc.gif

SA fiti sanatosi. sunteti draguti cu totii.

QUOTE(deni28 @ Aug 21 2009, 09:56 PM) *
Salutare fetelor, noi am fost pe afata apoi am facut baita si acum fata doarme.
I-am dat si eu galbenusi lui Raluca tot cu piure si nu a avut nimic, astazi papa supita cu ficacior de pui si de dimineata iaurt cu biscuite si bana, acum pe seara nu papa nimic ca adormi imediat dupa baita.
Eu il astept pe tati sa vina de le servici si intre timp am intrat sa vad ce ma faceti dar vad ca este pustiu pe aici.
Pun poze noi, poare verti sa vedeti cum am crescut smile.gif.
VA PUPAM SI NOAPTE BUNA.

ce bine sta in fundulet. pe Cata daca il pun asa pica in cap sau intr-o parte. deocamdata doar spijinit. dar uite ce am crescut.
ce de mancarica papa Raluca. noi suntem iar la regim.

QUOTE(anaflorentina @ Aug 23 2009, 02:09 PM) *
Buna bebei.Eu azi fac 6 luni si sunt tare fericit ca mami m-a pus intre perne si am in fata o multime de jucarioare.As vrea sa le bag pe toate odata in gurita dar nu-mi incap jucaus.gif
Sunt un baiat cumintel foc...tocmai am mancat 2 iaurtele odata:)
Va puuuuup

La multi ani! Sebi. Sa fii sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor tai.

QUOTE(dani80 @ Aug 24 2009, 10:06 AM) *
Buna dimineataaaaaaa!

Ieri Bianca a implinit 6 lunite bananab.gif dar n-am avut timp sa mai intram ca am avut toata ziua musafiri, asa ca va invitam azi la o felie de tort

La multi ani! Bianca. Sa fii sanatoasa si sa aduci numai bucurii parintilor tai. foarte frumos ca v-ati petrecut. s-a si nimerit duminica.

Si noi am avut nunta sambata in jud. Alba. a fost f. obositor ptr mine, desi am dormit 6 ore de dimineata, iar cata nu a fost cu noi. eu sunt inca varza de oboseala. am plecat de vineri dimineata
In schimb Cata iar a facut febra cu scaune moi. momentan il monitorizez si vom vedea ce se va mai intampla. Asa ca e iar la regim. am sa-i mai introduc noi alimente cine stie cand. va mai tin la curent. acum Cata doarme, iar mie imi e teama sa ma bag la somn, daca nu-l aud, asa ca stau intinsa in pat.
Bafta mamici!
raisa
QUOTE(dani80 @ Aug 24 2009, 10:06 AM) *
Buna dimineataaaaaaa!

Ieri Bianca a implinit 6 lunite bananab.gif dar n-am avut timp sa mai intram ca am avut toata ziua musafiri, asa ca va invitam azi la o felie de tort


Punem si noi cateva poze:
Cu mama...


Sunt foarte prietenoasa


Stau in fundulet


Asa dorm eu...


ce dulcica e love1.gif
raisa
acum sa va stresam si noi cu multe poze de ieri de la plimbare...ieri am stat toata ziua afara de la 14 pana la 20:30 si de papat tot afara am papat
aici tati se juca de-a avionu

aici cu mami

aici e mai spre seara si ne-am schimbat tinuta ca s-a lasat frigut


aici ma luptam cu tati sa ii scot vreun dinte

acum imi mananc degetele de ciuda ca nu am reusit

dar stai sa-l pedepsesc oleac

gata ne-am impacat suntem prieteni din nou

si acum sa va arat cum merg eu




stati sa-mi trag sufletu ca am obosit




si revin mai tarziu cu partea a 2a de poze eating.gif ca ma duc sa pap
raisa
acum pauza de masa ca sa prind putere sa ma mai chinui putin poate totusi ii scot lu tati vreun dinte liwlol.gif

v-am zis ca nu ma las asa usor spada.gif

nu mi-e mila de tine spada.gif

mai am un pic...ha ha ha

yessss...am reusit

si dupa atata munca un pic de somn e chiar bine venit somn.gif

acum ca m-am trezit nu mai am alte ganduri din astea ci ii arat cat il iubesc love1.gif

PS:sper ca nu m-ati injurat prea mult ca am pus atat de "putine" poze dar atat de mult mi-au placut ca noi nu prea facem poze afara desi iesim aproape zilnic nervi.gif va pupam dulce tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.