Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 18 2011, 03:39 PM) *
da fetelor, asa da , mai am cu cine sa schimb o vorba!

Ma bucur ca au iesit bine analizele , acum nu mai aveti griji prea mari..decat cu cantarul wink.gif
Si eu am luat 2, 5 kg, imi propusese-m ca la 20 de sapt sa nu trec de 80 si azi dimineata aveam 80,5...0,5 era pizza de ieri!

Irinella , ne vedem cu drag dar in bucuresti suntem doar 3 .Eu , tu si vecina mea!

Silvia, ce-ti pasa fara copil acasa? e bine nu ? dar si dor! si eu sunt fara copil si imi prinde tare bine o pauza.

NEWS am venit de la echo, domnisoara e bine , inimioara e f bine iar despre riscul de trisomie 21 mi-a spuns sa stau linistita in afara de faptul ca nu e foarte mare si bebelina e absolut ok.
Si are niste degete luuuuungi! si 380 g.




deci e fetita??? s-a confirmat? bananab.gif
Ma bucur tare pt tine vecina mea ca sunteti bine. biggrin.gif
Doamne fereste fetelor da ce putin ati luat in greutate. eu am luat 6 kg si mananc la ciocolata de rup. Acum juma de ora aproape am terminat o milka si cateva bomboane de la la heidi liwlol.gif
Eram mare amatoare de dulciuri si inainte, dar de cand cu bebe si dupa ce a trecut raul nu ma mai opresc. Ma vad la termen cu vreo +20.

Karina am ras de una sg la calc cand am citit povestioara ta liwlol.gif.

Va pup, ma duc dupa fi-miu ca a luat ce mai ramasese din ciocolata liwlol.gif
Karina
Draga, ce ma bucur ca e totul ok...ti-am tot spus noi ca o sa fie totul bine:) Si deci e domnisoara wink.gif) ma bucur si mai mult!
Crissa, am zis ca ar fi prea penibil sa mai spun ca mai erau si vreo doi domni clienti cand m-am imprastiat eu pe jos pe-acolo liwlol.gif faza comica e ca pe camera de supraveghere nu prindea unghiul in care am cazut eu...si se vede numai cum am disparut brusc din cadru liwlol.gif si apoi o mana care se prinde de birou:)) a fost absolut penibil!!! blush.gif iar sotul meu povesteste la toata lumea!
Cat despre greutate si despre mancat...mie sincer mi-e tare dor de vremurile cand puteam manca orice fara probleme:)) cred ca si eu dupa ce o sa-mi treaca raul asta o sa mananc tot ce-apuc:))
silvya_
buna fetelor...cum va mai simtiti?....

vad k iar aduceti vorba de kg....poi eu am luat 1 kg si sper sa o tin tot asa...adik euu chiar vreau sa nu iau prea mult in sarcina asta...


ce vroiam sa va intreb...voi luati vitamine ceva? mie mi-a dat sa iau natalvit...stiti vreo ceva de ele? ingrasa?

karina...am ras si eu putin la povestea ta..dar pe viitor te rog sa ai mai multa grija sa nu care cumva sa afecteze bebelusul:)
silvya_
QUOTE(silvya_ @ Jul 19 2011, 11:05 AM) *
buna fetelor...cum va mai simtiti?....

vad k iar aduceti vorba de kg....poi eu am luat 1 kg si sper sa o tin tot asa...adik euu chiar vreau sa nu iau prea mult in sarcina asta...
ce vroiam sa va intreb...voi luati vitamine ceva? mie mi-a dat sa iau natalvit...stiti vreo ceva de ele? ingrasa?

karina...am ras si eu putin la povestea ta..dar pe viitor te rog sa ai mai multa grija sa nu care cumva sa afecteze bebelusul:)

apropo karina...ai observat ce mesaj haios ai la tyker???? liwlol.gif
Draga
QUOTE(silvya_ @ Jul 19 2011, 11:05 AM) *
buna fetelor...cum va mai simtiti?....

vad k iar aduceti vorba de kg....poi eu am luat 1 kg si sper sa o tin tot asa...adik euu chiar vreau sa nu iau prea mult in sarcina asta...
ce vroiam sa va intreb...voi luati vitamine ceva? mie mi-a dat sa iau natalvit...stiti vreo ceva de ele? ingrasa?

karina...am ras si eu putin la povestea ta..dar pe viitor te rog sa ai mai multa grija sa nu care cumva sa afecteze bebelusul:)


Silvia stii cum e cu ingrasatul, cum ti-o fi norocul biggrin.gif cu vitamine sau fara!

eu iau Maltofer ca e nevoie, hemoglobina era sub limita , si sporadic niste Femibion, nu zilnic.

Cu ingrasatul eu am evaluat situatia , de fapt am pus doar 1 kg, restul 1kg sanii si 0,5 bebelina biggrin.gif va place calculul meu????
Karina
Silvya, stiu ca nu e tocmai bine pentru bebe...dar nu stiu ce-i cu mine...acu vreo luna in urma am cazut pe scari...acum am cazut langa scaun:)) zici ca-s beata! Si da, am vazut tickerul...eu am selectat sa-mi arate chestii funny cand mi l-am pus si in fiecare saptamana se schimba:)
Draga, mie chiar imi place calculul tau...buna idee atunci cand vreau sa ma simt mai bine dupa ce m-am urcat pe cantar!:))
Draga
QUOTE(Karina @ Jul 19 2011, 02:07 PM) *
Silvya, stiu ca nu e tocmai bine pentru bebe...dar nu stiu ce-i cu mine...acu vreo luna in urma am cazut pe scari...acum am cazut langa scaun:)) zici ca-s beata! Si da, am vazut tickerul...eu am selectat sa-mi arate chestii funny cand mi l-am pus si in fiecare saptamana se schimba:)
Draga, mie chiar imi place calculul tau...buna idee atunci cand vreau sa ma simt mai bine dupa ce m-am urcat pe cantar!:))


ei Karina, mai sunt unele schimbari in sarcina mai putin discutate: scadearea atentiei, a indemanarii( asta ma enerveaza cel mai tare), lipsa de concentrare...si am impresia ca unele raman doh.gif . Dar stai lnistita ca vecina mea a cazut din cires cand avea 7 luni, nu ma intreba ce cauta acolo biggrin.gif

mi-e cald, ma enerveza tribil , si cred ca recideveaza raceala, ma frig ochii.
IRInella

Mai fetelor, eu am luat deja 5 kg (distribuite bine pt moment doar sani, burtica si ceva fund).

Karina, ma surprind si pe mine dar nu sunt curioasa. Am promis lui tati ca aflam impreuna asa ca trebuie sa mai am rabdare pana pe 1 august. Dar stii ce-mi place? Toata lumea ne intreaba ce este si noi raspundem ca nu am vrut sa stim deocamdata. Raman toti cu gura cascata liwlol.gif . e super sa le vezi fetele.
In ceea ce priveste echilibrul ma tin f bine, la ala fizic, ca ala mental e dezastru. Sunt o graviduta cu hormonii care tropaie grav, pt ca sunt in continuu nervoasa pe tot si orice. Rar mai reusesc sa ma calmez. Ieri bunica mea m-a intrebat de ce sunt asa de "consumata" si ca in starea mea ar trebui sa fiu mult mai calma. Asta e, o trece si perioada asta .

crissa6
QUOTE(IRInella @ Jul 19 2011, 03:24 PM) *
Mai fetelor, eu am luat deja 5 kg (distribuite bine pt moment doar sani, burtica si ceva fund).

Karina, ma surprind si pe mine dar nu sunt curioasa. Am promis lui tati ca aflam impreuna asa ca trebuie sa mai am rabdare pana pe 1 august. Dar stii ce-mi place? Toata lumea ne intreaba ce este si noi raspundem ca nu am vrut sa stim deocamdata. Raman toti cu gura cascata liwlol.gif . e super sa le vezi fetele.
In ceea ce priveste echilibrul ma tin f bine, la ala fizic, ca ala mental e dezastru. Sunt o graviduta cu hormonii care tropaie grav, pt ca sunt in continuu nervoasa pe tot si orice. Rar mai reusesc sa ma calmez. Ieri bunica mea m-a intrebat de ce sunt asa de "consumata" si ca in starea mea ar trebui sa fiu mult mai calma. Asta e, o trece si perioada asta .


Buna seara

Ce bine ca mai e cineva care a luat ceva kg...adica mai mult de 1-2 cat am auzit la voi. Asa si la mine Irinella, burtica maricica, fundul a crescut si el, iar saniiiiii anima1.gif ce erau ei mari, acu mi-am comandat sutiene pe net ca n-am gasit nik in magazine liwlol.gif

Iau si eu Elevit si in continuare Utrogestan.

Draga am tot zis ca te sun dar asa de epuizata ajung de la serviciu si e atat de cald cand ies de la metrou imi vine sa zbor pana acasa. Dar nu am uitat sa sti. wink.gif



Draga
Irinella stiu cum e cu intrebarea ce e bebe? nu stim, nu vrem sa stim inca biggrin.gif nu ne intelegea nimeni, am aflat in sapt 23 .
Si mai lasa nervii draga! liwlol.gif
si nu mai e mult pana aflati ce e bebe..asta daca nu amanati tremenul..pana la nastere sa fie surpriza totala biggrin.gif

Crissa eu chiar ma duc zilele acestea la debenhams sa-mi iau sutiene de alaptat daca gasesc numarul pentru ca sigur nu vor fi cand voi avea eu nevoie. Unul din modelele lor imi place .

Maine ma duc la ginecoloaga mea , nu e nimic interesant , doar rutina, fara echo pentru ca tocmai am facut-o .
azi m-am cam plictisit, maine ies si eu!

seara buna

mai stau pe aici, nani mai tarziu
Draga
neata gravida.gif

vedeti cat de matinala sunt ? biggrin.gif si cu toate astea sotul a plecat fara cafea.gif , eu dormeam

M-am spalat pe cap, acum ma pregatesc sa-mi intind parul nervi.gif si ma duc la poloclinica sa vb cu dr-ta mea !

Bebelina s-a trezit si ea la 8, fata de treaba wink.gif

o zi racoroasa va doresc!

Crissa eu sunt acasa mai mereu, cand poti tu cu drag, nu-ti face probleme!
IRInella

Salutari gravida.gif

Am incercat si eu sa-mi pun un tiker. Vedem daca mi-a iesit
IRInella

Eh, nu mi-a iesit se pare.
Mai incerc blush.gif
crissa6
Buna fetele

Ce tacute sunteti....
Karina, n-ai mai dat demult nici un semn... nono.gif
Draga cred ca-si face de cap ca nu e Calina acasa...tongue.gif

Eu azi n-am fost la birou, mi-am luat liber sa mai lungesc si eu un picut weekendul si de azi dim fac treaba in continuu prin casa. Sotu m-a sunat de vreo 3-4 ori pana acum sa-mi spuna sa ma potolesc, au mai sunat si vreo 2 prieteni cu aceleasi sugestii dar nu pot sa stau asa acasa singura si sa ma uit la tv. tre sa fac ceva cu folos. Ehhh si abia acum am zis sa fac si eu o pauza sa mananc, nu de alta, dar e prima masa pe ziua de azi.

Acum ca am si papat, m-am si odihnit putin, am stat si de vorba cu voi ia sa ma duc eu sa dau un mop in bucatarie smile.gif

Va pup
Draga
QUOTE(crissa6 @ Jul 22 2011, 02:27 PM) *
Buna fetele

Ce tacute sunteti....
Karina, n-ai mai dat demult nici un semn... nono.gif
Draga cred ca-si face de cap ca nu e Calina acasa...tongue.gif

Eu azi n-am fost la birou, mi-am luat liber sa mai lungesc si eu un picut weekendul si de azi dim fac treaba in continuu prin casa. Sotu m-a sunat de vreo 3-4 ori pana acum sa-mi spuna sa ma potolesc, au mai sunat si vreo 2 prieteni cu aceleasi sugestii dar nu pot sa stau asa acasa singura si sa ma uit la tv. tre sa fac ceva cu folos. Ehhh si abia acum am zis sa fac si eu o pauza sa mananc, nu de alta, dar e prima masa pe ziua de azi.

Acum ca am si papat, m-am si odihnit putin, am stat si de vorba cu voi ia sa ma duc eu sa dau un mop in bucatarie smile.gif

Va pup

hello

da imi fac de cap ca si tine liwlol.gif
e drept m-am trezit la 10.30 ca pe vremea cand eram domisoara liwlol.gif .am fost la piata, acum ma pregatesc de niste ardei umpluti.

Liniste mare pe la noi.
Irinella cred ca se lupat cu tickerul wink.gif
ce faceti in we-nd? eu incerc sa-mi duc sotul fortat la cumparaturi pentru el: costume si pantofi ca nu se mai poate.

sunt pe aici, in bucatarie si pe langa spalvase.gif
Karina
Ca mare dreptate ai, Crissa:) n-am mai spus demult nimic...desi v-am tot citit:) Nu stiu ce a avut ca nu ma mai lasa sa ma loghez...si azi mi-a venit ideea sa sterg tot istoricul...si apoi a mers...Noi suntem binisor...desi inca ne mai luptam cu starile de rau...dar sunt putin mai rare acum...Si ne pregatim pentru o perioada mai aglomerata (weekendul viitor vreau sa mergem pana la parintii mei in Suceava, urmatorul weekend mergem la nunta cumnatei la Arad, urmatorul weekend suntem nasi la o nunta, trebuie tot in august sa mergem la Bucuresti la ambasada si daca totul merge bine in septembrie plecam in America)...deci ne adunam fortele si am dat la croitoreasa sa-mi faca rochitele pentru nunti happy.gif abia astept sa vad cum o sa iasa...
Burtica nu prea a crescut...si soacra tot ma bate la cap ca nici nu arat gravida...ca nu stie unde se inghesuie bebele...dar asa ingramadit cum e, pfff cat ii mai place sa faca tumbe! jucaus.gif aseara tati a plecat cu baietii la fotbal si bebele cred ca a auzit si a vrut si el sa mearga ca tot o energie a fost pana la 1 noaptea cand s-a intors tati biggrin.gif asa de comic a fost ca aseara pt prima data l-am putut vedea asa, in exterior...se asezase tare ciudat intr-o parte si aveam burta deformata asa comic smile.gif
In rest, asteptam cu nerabdare 1 august sa mergem la eco sa ne spuna doamna doctor daca ne apucam de cumparat rochite sau adidasi de fotbal yes.gif
Va pupam pe toate gravida.gif
crissa6
Ce de traba ai Karina...succces. Eu zic ca e baietel, da ne confirmi tu sau nu peste o sapt. Pe 1 am si eu controlul la medic si pe 10 eco.
Asta mica a mea s-a trezit azi dimineata la 6 si nu-i convenea nici o pozitie in care statea. Am tot incercat s-o multumesc pana cand am adormit liwlol.gif Inca mai pot sa o ignor...sa vezi peste vreo 2 luni anima1.gif

Acum ne pregatim sa plecam la niste prieteni si ramanem la ei pana maine; maine habar n-am ce facem, iar poimaine suntem invitati la ziua unui coleg de gradi a lui Edi. Si gata w-endul.

Ardei umpluti? yami.gif Suna bine. Sa programez pt maine ca tot n-am program? biggrin.gif
Draga
Karina dar ai program incarcat nu gluma!
si ce bebelusi neastamparati aveti, a mea e lenesa de ma ingrijoreaza, stau la panda sa simt si eu ceva miscare sad.gif

Crissa, gata ardeii , 5 fara sare restul cu sare wink.gif

Eu am morfofetala pe 30, emotii prea mari nu am pentru ca abia ne-am vazut si era ok.

ma usuc pe par si ies cu sotul la o cafenea , linistiti , ca in tinerete ( tineretea noastra comuna a fost acum 2-3 ani) biggrin.gif

va pup!

ma apuc sa calculez nr de km pe care-i am programati in august sa vad daca o bat pe Karina la deplasari liwlol.gif , dar eu voi merge si cu vaporul, asta cum calculez??? liwlol.gif
Draga
am poza cu burta bananab.gif

20 saptamani/81kg biggrin.gif

https://picasaweb.google.com/nictycorax/Jul...609209570814034
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 23 2011, 06:02 PM) *



nu merge!!!! crybaby.gif
cica ori n-am acces ori nu exista sad.gif
Karina
Dragaaaa, unde e poza ca n-o gasesc?? :)ai trei albume cu Calin numai...
Draga
acum cred ca merge biggrin.gif

https://picasaweb.google.com/nictycorax/Jul...609209570814034
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 24 2011, 11:00 AM) *



ooooo ce frumos!!! felicitari!!! Mare burtica. Parca e mai mare decat a mea rolleyes.gif

promit ca fac si eu o poza zilele astea si postez ca sa facem domne o comparatie ca doar respiram acelasi aer aici in cartier, mancam din aceasi piata...liwlol.gif

pupici dulci smile.gif
silvya_
QUOTE(Draga @ Jul 24 2011, 01:00 PM) *



hehe ce burtik frumoasa draga...iar u arati super... floare2.gif
Karina
Frumoasa burtica si la fel de frumoasa si tu, Draga:) eu am zis ca fac in fiecare saptamana poze de-acum...dar bineinteles ca nu ma pot tine de hotarare:))
Draga

Neata

hai la cafea.gif
e racoare si bine bananab.gif

sa va spun ce am facut ieri, din categoria neatentie de gravide: am cumparat un bidon de apa pentru Calin, din acela cu mot ca la unele ape/sucuri, cand am ajuns acasa sotul ducea gunoiul, eu am desfacut ambalajul pe care l-am pus pe masa si am aruncat bidonul la gunoi. doh.gif . Sa nu va spun ca mai am doar 3 lingurite din 6 .
Trebuie sa verific daca mai am capul pe umeri liwlol.gif


crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 25 2011, 05:24 AM) *
Neata

hai la cafea.gif
e racoare si bine bananab.gif

sa va spun ce am facut ieri, din categoria neatentie de gravide: am cumparat un bidon de apa pentru Calin, din acela cu mot ca la unele ape/sucuri, cand am ajuns acasa sotul ducea gunoiul, eu am desfacut ambalajul pe care l-am pus pe masa si am aruncat bidonul la gunoi. doh.gif . Sa nu va spun ca mai am doar 3 lingurite din 6 .
Trebuie sa verific daca mai am capul pe umeri liwlol.gif



Ce fac fetele?

Esti f tare Draga liwlol.gif Eu inca n-am facut d-astea insa eu sufar de mania persecutiei biggrin.gif Am impresia ca toata lumea are ceva cu mine, face intentionat contra, numai suport pe nimeni nici acasa nici la serviciu nervi.gif nervi.gif nervi.gif
Si am o pofta de scandal.... spada.gif

Hai ca ma duc sa-mi fac un dus poate ma mai linistesc smile.gif

tzuc.gif
IRInella
QUOTE(crissa6 @ Jul 25 2011, 02:38 PM) *
Ce fac fetele?

Esti f tare Draga liwlol.gif Eu inca n-am facut d-astea insa eu sufar de mania persecutiei biggrin.gif Am impresia ca toata lumea are ceva cu mine, face intentionat contra, numai suport pe nimeni nici acasa nici la serviciu nervi.gif nervi.gif nervi.gif
Si am o pofta de scandal.... spada.gif

Hai ca ma duc sa-mi fac un dus poate ma mai linistesc smile.gif

tzuc.gif



Hi, hi! macar nu sunt singura cu nervii pe sarma si hormonii care tropaie pe umeri. pe mine ma enerveaza orice si oricine. Aaa, si am luat 6 kg si un pic. Dar arat inca bine, asa zice lumea rolleyes.gif

Karina si eu ma duc pe 1 august la eco morfofetala si o sa aflam daca suntem de pantaloni sau de rochite.
Mai avem un pic
Draga
QUOTE(IRInella @ Jul 25 2011, 06:14 PM) *
Hi, hi! macar nu sunt singura cu nervii pe sarma si hormonii care tropaie pe umeri. pe mine ma enerveaza orice si oricine. Aaa, si am luat 6 kg si un pic. Dar arat inca bine, asa zice lumea rolleyes.gif

Karina si eu ma duc pe 1 august la eco morfofetala si o sa aflam daca suntem de pantaloni sau de rochite.
Mai avem un pic


ce zi plina va fi luni, abia astept vesti de la voi!

nu ti-a iesit tikerul? ti-am ascris acum cateva pagini cum se face, daca nu iese dupa instructiunile mele poate iti spune altcineva cum se face( ce sa facem saca nu avem profesoare in grup:) biggrin.gif

mi-e foameeeeee Ce sa fac?

crissa6

Cum ce sa faci?!?!? Sa devorezi tot ca eu asa fac. Ma inscriu si eu cu 7 kg pe + biggrin.gif. Ma simt ca un elefantel..deja!
crissa6
Neata fete

Ce faceti?
Draga, cred ca azi beau su eu o cofee cu tine ca mi se arata o zi lunga si obositoare, ca sa numai zic ca mi-e un somnnnnnn somn.gif

Chiar ca va fi o zi plina luni, abia asteptam vesti...smile.gif Ma duc si eu doar la control, dar poate vin si de acolo cu vesti (bune sper).

Pupam burticile
o zi usoara
Draga
QUOTE(crissa6 @ Jul 26 2011, 07:34 AM) *
Neata fete

Ce faceti?
Draga, cred ca azi beau su eu o cofee cu tine ca mi se arata o zi lunga si obositoare, ca sa numai zic ca mi-e un somnnnnnn somn.gif

Chiar ca va fi o zi plina luni, abia asteptam vesti...smile.gif Ma duc si eu doar la control, dar poate vin si de acolo cu vesti (bune sper).

Pupam burticile
o zi usoara


Neata!

hop si eu la cafea!
m-am mobilizat sa nu-mi trimit sotul nemancat si necafelit la birou ca acolo uita sa bea si apa.
Eu azi de dimi vad ce fac, poate-mi spal masina, si pe la 2 ma duc la coafor, sa ma vopsesc rolleyes.gif , si sa-i dau tema coafezului sa-mi gaseasca o frizurra pentru octombrie cand vreau sa ma tund.

azi dimi aveam 4kg +, vin tare din urma, offff

Crissa, stiu ca luni te duci si tu la medic, eu luni plec la tulcea dar pe seara ma duc eu la vara-mea sa citesc ”stirile”. Abia astept!

o zi frumoasa si racoroasa !
Karina
Neatza si de la noi:) dar la noi fara cafele ca nu ne plac wink.gif Si eu sunt nerabdatoare sa vina odata ziua de luni...si mi-e tare groaza de drumul de 7 ore pana la Suceava wacko.gif si cand ma gandesc ca nu putem sta decat in weekend mi-e si mai groaza...
Draga, si eu tre sa merg sa ma vopsesc...dar stau in dubii...ca mie doctora mea mi-a zis ca nu am voie sa ma vopsesc...si vin nuntile imediat si nu pot merge cu parul asta...nu prea stiu ce sa fac...
Draga
QUOTE(Karina @ Jul 26 2011, 08:40 AM) *
Neatza si de la noi:) dar la noi fara cafele ca nu ne plac wink.gif Si eu sunt nerabdatoare sa vina odata ziua de luni...si mi-e tare groaza de drumul de 7 ore pana la Suceava wacko.gif si cand ma gandesc ca nu putem sta decat in weekend mi-e si mai groaza...
Draga, si eu tre sa merg sa ma vopsesc...dar stau in dubii...ca mie doctora mea mi-a zis ca nu am voie sa ma vopsesc...si vin nuntile imediat si nu pot merge cu parul asta...nu prea stiu ce sa fac...


stai linistita ca nu se intampla nimic , si nici nu mai esti in primul trimestru. Ca doar nu mananci vopseaua liwlol.gif
eu la Calin m-am vopsit de 3 ori ca sunt blonda de imprumut wink.gif

7 ore ...e ceva, luni voi fi eu sofer 3 ore( 300km) , tocmai de aceea plec luni la Tulcea, dorm acolo, marti pe la 11 vine si Calin si ma intorc la buc, mi-e frica sa fac drumul dus intors in aceeasi zi. De la mama spre tucea sunt doar 3 curse /saptamana, trebuie sa fim foarte organizati wink.gif , stim cand e vapor si merge greu, 5 ore, cand e racheta care face doar 3 ore..zici ca sunt impegatul de micare pe Dunare biggrin.gif

Va las, ma duc prin oras
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 26 2011, 06:58 AM) *
stai linistita ca nu se intampla nimic , si nici nu mai esti in primul trimestru. Ca doar nu mananci vopseaua liwlol.gif
eu la Calin m-am vopsit de 3 ori ca sunt blonda de imprumut wink.gif

7 ore ...e ceva, luni voi fi eu sofer 3 ore( 300km) , tocmai de aceea plec luni la Tulcea, dorm acolo, marti pe la 11 vine si Calin si ma intorc la buc, mi-e frica sa fac drumul dus intors in aceeasi zi. De la mama spre tucea sunt doar 3 curse /saptamana, trebuie sa fim foarte organizati wink.gif , stim cand e vapor si merge greu, 5 ore, cand e racheta care face doar 3 ore..zici ca sunt impegatul de micare pe Dunare biggrin.gif

Va las, ma duc prin oras



spor la treaba!!!
stii ca si eu ma tot gandeam daca sa ma mai vopsesc sau nu pana nasc..... unsure.gif ce-i drept n-am niciun eveniment special la care sa merg, fire albe n-am. diferenta de nuanta nu e foooarte tipatoare.

unde te duci Draga? la ce salon?

pupam
Karina
Sper sa nu ma certe daca ma vede vopsita:))
Draga, tu esti sofer de F1 de faci 300 de km in 3 ore?liwlol.gif ca pe drumurile noastre, sotul meu (caruia ii place viteza!) face 180 de km (drumul pana la Cluj) in 2 ore jumate:)
Fetelor, stiti vreuna cum se repartizeaza lunile in functie de saptamanile de sarcina? ca vad ca tickerul meu m-a trecut in a cincea luna...dar pe net, pe unde am cautat, am gasit 100 de variante:))
crissa6
QUOTE(Karina @ Jul 26 2011, 08:51 AM) *
Sper sa nu ma certe daca ma vede vopsita:))
Draga, tu esti sofer de F1 de faci 300 de km in 3 ore?liwlol.gif ca pe drumurile noastre, sotul meu (caruia ii place viteza!) face 180 de km (drumul pana la Cluj) in 2 ore jumate:)
Fetelor, stiti vreuna cum se repartizeaza lunile in functie de saptamanile de sarcina? ca vad ca tickerul meu m-a trecut in a cincea luna...dar pe net, pe unde am cautat, am gasit 100 de variante:))



Eu sti cum mi-am calculat lunile? In functie de data probabila a nasterii. Adica la noi DPN e 4 decembrie, deci saptamana viitoare pe 4 august implinim 5 luni si intram in a sasea.

asa mi s-a parut mie logic, daca or fi si alte variante...
Draga
eu nu numar lunile, doar saptamanile, sa nu ma incurc, daca ma intreaba cineva spun 5-6 wink.gif

Karina, eu am jumatate de drum autostrada, apoi o bucata mai aglomerata pe la Slobozia si apoi dupa ce trec dunarea la Harsova...liber. Se poate sa fie mai aglomeret acum ca e vacanta si mai merge lumea in delta.

Crissa, stai sa caut pe net la ce salon ma duc, nu stiu zau cum se cheama, eu ma duc la acelasi baiat de 5-6 ani, si ma plimb dupa el prin ce saloane se muta. Asa Dare se chema , e langa casa poporului.

am fost o tura prin oras, am mai dat niste bani nervi.gif

crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 26 2011, 10:35 AM) *
eu nu numar lunile, doar saptamanile, sa nu ma incurc, daca ma intreaba cineva spun 5-6 wink.gif

Karina, eu am jumatate de drum autostrada, apoi o bucata mai aglomerata pe la Slobozia si apoi dupa ce trec dunarea la Harsova...liber. Se poate sa fie mai aglomeret acum ca e vacanta si mai merge lumea in delta.

Crissa, stai sa caut pe net la ce salon ma duc, nu stiu zau cum se cheama, eu ma duc la acelasi baiat de 5-6 ani, si ma plimb dupa el prin ce saloane se muta. Asa Dare se chema , e langa casa poporului.

am fost o tura prin oras, am mai dat niste bani nervi.gif



liwlol.gif liwlol.gif deci exact asa fac si eu!!! cheltui daca se poate toti banii pe care ii am la mine dupa care ma apuca nervii ca n-am bani. Ultima data cand m-am ofticat tare a fost cand am cheltuit toata taxa de gradi a lui Edi in cateva zile...habar n-am pe ce unsure.gif ...Azi platesc sa scap de stres.

Apropo, ce-ai cumparat?


Eu te intrebam de salon ca ma gandeam ca te duci undeva in zona. Eu merg la Unirii si mi-e o leneee de fiecare data. Dar casa poporului chiar nu ma ajuta biggrin.gif
Draga
QUOTE(crissa6 @ Jul 26 2011, 01:06 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif deci exact asa fac si eu!!! cheltui daca se poate toti banii pe care ii am la mine dupa care ma apuca nervii ca n-am bani. Ultima data cand m-am ofticat tare a fost cand am cheltuit toata taxa de gradi a lui Edi in cateva zile...habar n-am pe ce unsure.gif ...Azi platesc sa scap de stres.

Apropo, ce-ai cumparat?
Eu te intrebam de salon ca ma gandeam ca te duci undeva in zona. Eu merg la Unirii si mi-e o leneee de fiecare data. Dar casa poporului chiar nu ma ajuta biggrin.gif



Azi am platit si eu gradi , am semnat contractul pentru viitorul an scolar si am platit 50% din luna septembrie. La ce gradi merge Edi? E privata, nu? sau sunt taxe si la stat. El meu e la Happy Tree langa Auchan( si Joe kindergarden)
Azi am mai cumparat: salariul doamnei care face curat ohmy.gif , i-am luat si un cadou ca e ziua ei, si am mai cumparat un vopsit la coafor biggrin.gif .
Dar ieri am platit toate facturicile sa fie la zi, am ajuns acasa, am facut un excel si la total mi-a iesit 1050 ron nervi.gif nervi.gif
mai am 2 luni de intretinere si gata ..banii!
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 26 2011, 03:38 PM) *
Azi am platit si eu gradi , am semnat contractul pentru viitorul an scolar si am platit 50% din luna septembrie. La ce gradi merge Edi? E privata, nu? sau sunt taxe si la stat. El meu e la Happy Tree langa Auchan( si Joe kindergarden)
Azi am mai cumparat: salariul doamnei care face curat ohmy.gif , i-am luat si un cadou ca e ziua ei, si am mai cumparat un vopsit la coafor biggrin.gif .
Dar ieri am platit toate facturicile sa fie la zi, am ajuns acasa, am facut un excel si la total mi-a iesit 1050 ron nervi.gif nervi.gif
mai am 2 luni de intretinere si gata ..banii!



Sunt taxe si la stat, chiar foarte apropiate de cele de la privat din cate am auzit (tinand cont ca trebuie cumparat absolut tot de la hartie igienica lunar si jucarii), insa e la privat. In Pantelimon, la Crionera. Calin nu merge pe timpul verii?

N-ai cheltuit mult sa sti. Eu mi-am propus ca de la salariul urmator sa fiu mai rationala cu banii ca vb aceea trebuie sa mai strangem ceva (multi) banuti si pt evenimentul ce ne asteapta peste 4 luni. Dar stii cum zic de obicei: eh lasa ca vedem noi, mai e pana atunci...ne descurcam:) Si o iau de la capat
Draga
QUOTE(crissa6 @ Jul 26 2011, 06:10 PM) *
Sunt taxe si la stat, chiar foarte apropiate de cele de la privat din cate am auzit (tinand cont ca trebuie cumparat absolut tot de la hartie igienica lunar si jucarii), insa e la privat. In Pantelimon, la Crionera. Calin nu merge pe timpul verii?

N-ai cheltuit mult sa sti. Eu mi-am propus ca de la salariul urmator sa fiu mai rationala cu banii ca vb aceea trebuie sa mai strangem ceva (multi) banuti si pt evenimentul ce ne asteapta peste 4 luni. Dar stii cum zic de obicei: eh lasa ca vedem noi, mai e pana atunci...ne descurcam:) Si o iau de la capat


Ba da, merge si vara , dar eram eu f obosita si l-a solicitat si bunica. Are vacanta 10 zile in august dar atunci merg si eu cu el la mama 2 spatamani . sa vezi ce draguta vin eu de acolo dupa o cura intensiva de placinte si branzoaice nervi.gif . Vorba bunicii mele: grasa si frumoasa liwlol.gif
Eu nici macar nu am salariu ca asa fuse situatia daca a fost sotul in concediu de crestere , sunt nevasta intretinuta ohmy.gif , nu m-am acomodat cu situatia asta dar a fost alegerea lui. Dar contribui la bugetul familiei, am o garsoniera inchiriata bine, asta-mi face bine la psihic biggrin.gif
Nu am mai facut cumparaturi pentru bebelina decat..ieri biggrin.gif desi am luat hainutele de 0-3 luni de la fina mea si am 11 bodyuri intregi, 12 cu manecute ,4 colanti, 3 pantalonasi, ceva bluzite si rochite...stau bine. Am mai cumparat hainute pentru vara viitoare desi am vazut cate rochite are fina mea acum la purtare..si nu le prea poarta ca ei stau la casa si nu ies prea des, cu gemeni e greu sa pleci de acasa.

Cumparaturi pentru bebe mai facem la Baby expo la sfarsitul lui septembrie, ceea ce-ti recomand si tie, eu am carucior, sterilizator, toate cele, dar mai vreau cateva biberoane, maruntisuri.
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 26 2011, 04:27 PM) *
Ba da, merge si vara , dar eram eu f obosita si l-a solicitat si bunica. Are vacanta 10 zile in august dar atunci merg si eu cu el la mama 2 spatamani . sa vezi ce draguta vin eu de acolo dupa o cura intensiva de placinte si branzoaice nervi.gif . Vorba bunicii mele: grasa si frumoasa liwlol.gif
Eu nici macar nu am salariu ca asa fuse situatia daca a fost sotul in concediu de crestere , sunt nevasta intretinuta ohmy.gif , nu m-am acomodat cu situatia asta dar a fost alegerea lui. Dar contribui la bugetul familiei, am o garsoniera inchiriata bine, asta-mi face bine la psihic biggrin.gif
Nu am mai facut cumparaturi pentru bebelina decat..ieri biggrin.gif desi am luat hainutele de 0-3 luni de la fina mea si am 11 bodyuri intregi, 12 cu manecute ,4 colanti, 3 pantalonasi, ceva bluzite si rochite...stau bine. Am mai cumparat hainute pentru vara viitoare desi am vazut cate rochite are fina mea acum la purtare..si nu le prea poarta ca ei stau la casa si nu ies prea des, cu gemeni e greu sa pleci de acasa.

Cumparaturi pentru bebe mai facem la Baby expo la sfarsitul lui septembrie, ceea ce-ti recomand si tie, eu am carucior, sterilizator, toate cele, dar mai vreau cateva biberoane, maruntisuri.



da da asa se zice: grasa si frumoasa smile.gif. Am o prietena care tot timpul imi spune: eu cred ca daca avem pofta de mancare inseamna ca suntem sanatoase. liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif daaaa, dar inconstiente. liwlol.gif

si edi are o sapt vacanta luna viitoare, dar nu ne-au scazut decat mesele nah...

eu nu prea am de la cine sa iau hainute si mi-e ciuda sad.gif dar a promis nasa ca se ocupa de treaba asta, numai sa ma mai duc odata la o eco sa fim siguri ca sunt roz si cu fundite liwlol.gif.

stiti sa faceti bulz? mi s-a pus pata sa fac in seara asta...ia sa ma uit eu pe net sa caut reteta ca nu cred ca e mare lucru
Draga
QUOTE(crissa6 @ Jul 26 2011, 06:47 PM) *
da da asa se zice: grasa si frumoasa smile.gif. Am o prietena care tot timpul imi spune: eu cred ca daca avem pofta de mancare inseamna ca suntem sanatoase. liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif daaaa, dar inconstiente. liwlol.gif

si edi are o sapt vacanta luna viitoare, dar nu ne-au scazut decat mesele nah...

eu nu prea am de la cine sa iau hainute si mi-e ciuda sad.gif dar a promis nasa ca se ocupa de treaba asta, numai sa ma mai duc odata la o eco sa fim siguri ca sunt roz si cu fundite liwlol.gif.

stiti sa faceti bulz? mi s-a pus pata sa fac in seara asta...ia sa ma uit eu pe net sa caut reteta ca nu cred ca e mare lucru


nici eu la calin nu am avut de unde sa iau nimic dar acum nu refuz nimic 68.gif si sursa e foarte sigura. Daca era baiat le luam inapoi pe ale lui Calin, s-a nimerit doar o bluzita rosie mai unisex.
Bulz...nu cred ca e greu , trebuie pus si la cuptor din cate stiu..dar stiu niste restaurante pe la munte car eau un bulz buun biggrin.gif

mi-e foamee, am mancat un bol mare de fructe, astept sa vina sotul sa fac niste paste eating.gif
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 26 2011, 04:53 PM) *
nici eu la calin nu am avut de unde sa iau nimic dar acum nu refuz nimic 68.gif si sursa e foarte sigura. Daca era baiat le luam inapoi pe ale lui Calin, s-a nimerit doar o bluzita rosie mai unisex.
Bulz...nu cred ca e greu , trebuie pus si la cuptor din cate stiu..dar stiu niste restaurante pe la munte car eau un bulz buun biggrin.gif

mi-e foamee, am mancat un bol mare de fructe, astept sa vina sotul sa fac niste paste eating.gif


la munte zici?!?!? si sa dau o fuga??? liwlol.gif

incerc sa fac, dar vb ta...sa vina tati asta odata ca tre sa mai iesim odata pana la colt sa mai cheltuim niste bani biggrin.gif

numai stiu...cum ai zis ca nasti? natural?
Draga
QUOTE(crissa6 @ Jul 26 2011, 06:56 PM) *
la munte zici?!?!? si sa dau o fuga??? liwlol.gif

incerc sa fac, dar vb ta...sa vina tati asta odata ca tre sa mai iesim odata pana la colt sa mai cheltuim niste bani biggrin.gif

numai stiu...cum ai zis ca nasti? natural?


nu cred ,ca am o cezariana la activ , doar daca nasc in drum spre spital ohmy.gif
Eu am avut programare pentru cezariana dar daca se intampla intre timp si era ok nasteam natural.Nu s-a grabit baiatul si am facut cezariana. Aveam si ceva indicatii medicale, varsta, hipertensiune, ceva miopie, un pic de frica pe masura ce se apropia temenul biggrin.gif
A fost super bine, m-am recuperat usor.
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 26 2011, 05:05 PM) *
nu cred ,ca am o cezariana la activ , doar daca nasc in drum spre spital ohmy.gif
Eu am avut programare pentru cezariana dar daca se intampla intre timp si era ok nasteam natural.Nu s-a grabit baiatul si am facut cezariana. Aveam si ceva indicatii medicale, varsta, hipertensiune, ceva miopie, un pic de frica pe masura ce se apropia temenul biggrin.gif
A fost super bine, m-am recuperat usor.



si eu tot cezariana am avut cu edi. nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sa nasc normal. da vb ta poate se intampla in drum spre spital. sti ca fetele sunt mai grabite rolleyes.gif
eu nu avem nicio indicatie medicala decat ca mi-era o frica... blush.gif
crissa6
pfuua ce greu cade bulzul asta. am facut pt o armata de oameni si eu nici macar ce-am avut in farfurie n-am putut sa termin.
merge acum un somn...super.
noapte buna burtici !
Draga
neata gravida.gif
hai ca ma facut cafea!

cine mai vine azi? Karina?? Irinela???Silvia?? ti-ai recuperat baiatul sau nu stii ce sa faci cu libertatea? biggrin.gif

Angela, Laura?

am facut prezenta biggrin.gif
crissa6
QUOTE(Draga @ Jul 27 2011, 06:38 AM) *
neata gravida.gif
hai ca ma facut cafea!

cine mai vine azi? Karina?? Irinela???Silvia?? ti-ai recuperat baiatul sau nu stii ce sa faci cu libertatea? biggrin.gif

Angela, Laura?

am facut prezenta biggrin.gif


si ete ca am aparut tot eu liwlol.gif liwlol.gif
azi chiar aveam pofta de cafea dar n-am ajuns sa-mi iau pana la ora asta.

ce planuri aveti pt azi? mai cumparam ceva de pe net? biggrin.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.