Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
mlaura
buna ziua viitoare mamici de decembrie 2011. va astept la discutii in aceasta casuta. sper sa ne adunam cat mai multe si sa ramanem unite si dupa ce vom naste bebeii, asa cum s-a intamplat si in casuta mamicilor de iunie 2009.
iasmio
QUOTE(mlaura @ Apr 3 2011, 08:01 AM) *
buna ziua viitoare mamici de decembrie 2011. va astept la discutii in aceasta casuta. sper sa ne adunam cat mai multe si sa ramanem unite si dupa ce vom naste bebeii, asa cum s-a intamplat si in casuta mamicilor de iunie 2009.

neata!

Am intrat de curioasa aici la decembrie. eu sunt la mamici de noiembrie, dar cum ar trebui sa nasc pe 30 noiembrie, doctorul mi-a zis ca mai sigur voi naste intre 30 noi si 04 dec, asa ca o sa va vizitez si pe voi, sper sa fie cat mai multe mamici de decembrie.
Tu cum esti mlaura? ceva simptome?
te pup si o duminica frumoasa tzuc.gif
mlaura
QUOTE(iasmio @ Apr 3 2011, 11:03 AM) *
neata!

Am intrat de curioasa aici la decembrie. eu sunt la mamici de noiembrie, dar cum ar trebui sa nasc pe 30 noiembrie, doctorul mi-a zis ca mai sigur voi naste intre 30 noi si 04 dec, asa ca o sa va vizitez si pe voi, sper sa fie cat mai multe mamici de decembrie.
Tu cum esti mlaura? ceva simptome?
te pup si o duminica frumoasa tzuc.gif

deocamdata sunt bine, sunt doar putin ametita. sper sa ne mai vizitezi, acum ca am spart gheata, sigur vor aparea si alte mamici. te pup si eu tzuc.gif
carcriv
buna laura.... cand trebuie sa nasti?
ai facut deja testul? cum ai aflat ca esti insarcinata?
eu dau tarcoale ca imi intarzie cm deja o zi am.... mai astept poate poate apar si eu mai des pe aici
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 3 2011, 12:46 PM) *
buna laura.... cand trebuie sa nasti?
ai facut deja testul? cum ai aflat ca esti insarcinata?
eu dau tarcoale ca imi intarzie cm deja o zi am.... mai astept poate poate apar si eu mai des pe aici

buna carcriv. pai mi-am facut acum doua zile un test si mi-a iesit fff slab pozitiv. azi dimineata am mai facut un test si mi-a iesit clar pozitiv. eu am menstruatia la 26 - 27 de zile, deci trebuia sa imi vina maxim pe 1 aprilie. am facut al doilea test la 1-2 zile de intarziere . poti face azi un test de sarcina.
pup si astept vesti
carcriv
la mine este de 31 de zile cm si trebuia ieri sa vina... mie somn, poftesc deja de 3 zile la diverse chestii anima1.gif
ca de exemplu la.... nu zic ca poate vrei si tu...
Sincer eu nu vroiam acum ca suntem in post, dar am avut un micut incident si probabil ca o sa cam iasa cu ochisorii incindentul asta tocmai in ziua ovulatiei... mie si teama sa fac test de sarcina.... probabil marti voi face
Cand mergi la doctor?
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 3 2011, 12:54 PM) *
la mine este de 31 de zile cm si trebuia ieri sa vina... mie somn, poftesc deja de 3 zile la diverse chestii anima1.gif
ca de exemplu la.... nu zic ca poate vrei si tu...
Sincer eu nu vroiam acum ca suntem in post, dar am avut un micut incident si probabil ca o sa cam iasa cu ochisorii incindentul asta tocmai in ziua ovulatiei... mie si teama sa fac test de sarcina.... probabil marti voi face
Cand mergi la doctor?

voi merge in jur de 8 saptamani, sa fiu sigura ca o sa-i aud si inimioara. sper sa ma abtin pana atunci. oricum voi suna medicul si voi cere o programare. sa vedem ce spune si el.
carcriv
ce bine ca ai medic, eu trebuie sa caut altul... oricum de data asta vreau sa nasc la filantropia daca e sa fie cu ochisorii pana la capat... acolo merg si la control in curand, dar mai intai sa fac testul de sarcina
cum te simti? ceva crampe?
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 3 2011, 03:55 PM) *
ce bine ca ai medic, eu trebuie sa caut altul... oricum de data asta vreau sa nasc la filantropia daca e sa fie cu ochisorii pana la capat... acolo merg si la control in curand, dar mai intai sa fac testul de sarcina
cum te simti? ceva crampe?

am avut crampe dar mici de tot si doar pe peioade scurte. acum nu mai am nimic, dar sunt ffff ametita. eu am medicul la bucuresti, la municipal dar parca nu mai am curaj sa merg pana acolo la controale... cred ca voi alege un alt doctor in medgidia sau in cernavoda, ca sunt mai aproape de casa si am auzit de cate un doctor foarte bun la fiecare.
carcriv
cred ca nu prea mai asa rabdare, nu?
eu inca am incertitudine... sper sa nu ma ambalez degeaba.
Cand faci primele analize? tot atunci?
iasmio
Fetelor voi 2 va potriviti ca aveti cate un Vladut anima1.gif
Am o prietena care saptamana aceasta imi zicea ca daca e sa am baiat sa-i pun numele Vlad deoarece fiecare nume are o semnificatie si semnificatia numelui Vlad este Putere tongue.gif asa ca ma mai gandesc.
Mlaura si eu am uneori crampe si mi-a zis medicul sa iau nospa la nevoie dar nu mai mult de 3 pe zi. si nu uita de acidul folic chiar daca inca nu mergi la medic, e vital pt bebe.
Mai vorbim.
rami
felicitari viitoarelor mamici sa aveti sarcina usoara si frumoasa
mlaura eu sunt o mamica de sept 2010si am vazut ca ziceai de nascut la medgidia sau cernavoda eu am nascut la medgidia si am fost f multumita de tot am auzit ca si la cernavoda e f bine ...sarcina usoara
mlaura
QUOTE(iasmio @ Apr 3 2011, 05:32 PM) *
Fetelor voi 2 va potriviti ca aveti cate un Vladut anima1.gif
Am o prietena care saptamana aceasta imi zicea ca daca e sa am baiat sa-i pun numele Vlad deoarece fiecare nume are o semnificatie si semnificatia numelui Vlad este Putere tongue.gif asa ca ma mai gandesc.
Mlaura si eu am uneori crampe si mi-a zis medicul sa iau nospa la nevoie dar nu mai mult de 3 pe zi. si nu uita de acidul folic chiar daca inca nu mergi la medic, e vital pt bebe.
Mai vorbim.

multumesc iasmio pt raspuns tzuc.gif iau acid folic de vreo 3 luni deja.

QUOTE(rami @ Apr 3 2011, 06:14 PM) *
felicitari viitoarelor mamici sa aveti sarcina usoara si frumoasa
mlaura eu sunt o mamica de sept 2010si am vazut ca ziceai de nascut la medgidia sau cernavoda eu am nascut la medgidia si am fost f multumita de tot am auzit ca si la cernavoda e f bine ...sarcina usoara

cu ce doctor ai nascut la medgidia? ca doctorul care ma intereseaza nu mai e in maternitate de stat, e doar la privat. lafel si la cernavoda sad.gif
carcriv
neata dragelor,

Iasmio sa stii ca nu am bagat de seama daaaa asa este si ce putere are Vlad al meu, ieri toata ziua ziceai ca e bagat in priza sin ici nani la pranz nu a vrut sa faca deloc. A si desi inca nu stiu nimic sigur eu cred ca fi-miu simte el ceva ca de 3 zile tot striga bebe bebe la obiecte prin casa cica la jucarii bebe bebe... asa din curiozitate l-am intrebat daca vrea sa vina vreun bebe in burtica la mami si normal ca a scos perle: "da mamai ridici bluza la burtica si intra bebe prin buric liwlol.gif rolleyes.gif ci vine de afara cu liftul nu pe scari liwlol.gif ... asa ca vom vedea noi ce va fi.
Azi niciun simptom nicio scurgere... a laura zi-mi ceva scurgere secretie de fapt ai? eu ceva fff vag alb transparent
rami
laura eu am fost monitorizata de balasa si am nascut cu belcin stiu ca acolo mai e cocos care este bun...iar la cernavoda stiu de fauaz(nu stiu cum se scrie corect)
odalisca
felicitari noilor mamici de decembrie 2011!! sarcina usoara si fara probleme si bebelusi sanatosi si cuminti!!

p.s. timpul zboara realmente...
mlaura
QUOTE(rami @ Apr 4 2011, 08:13 AM) *
laura eu am fost monitorizata de balasa si am nascut cu belcin stiu ca acolo mai e cocos care este bun...iar la cernavoda stiu de fauaz(nu stiu cum se scrie corect)

da, eu stiu la medgidia de dr balasa care este f bun, dar am auzit ca acum este numai la clinica privata si la cernavoda de dr chazli fawaz care este iar fff bun, dar din pacate este acum tot numai pe clinica pivata sad.gif. am sa ma interesez si de dr cocos si dr belcin. multumesc mult!
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 4 2011, 07:19 AM) *
neata dragelor,

Iasmio sa stii ca nu am bagat de seama daaaa asa este si ce putere are Vlad al meu, ieri toata ziua ziceai ca e bagat in priza sin ici nani la pranz nu a vrut sa faca deloc. A si desi inca nu stiu nimic sigur eu cred ca fi-miu simte el ceva ca de 3 zile tot striga bebe bebe la obiecte prin casa cica la jucarii bebe bebe... asa din curiozitate l-am intrebat daca vrea sa vina vreun bebe in burtica la mami si normal ca a scos perle: "da mamai ridici bluza la burtica si intra bebe prin buric liwlol.gif rolleyes.gif ci vine de afara cu liftul nu pe scari liwlol.gif ... asa ca vom vedea noi ce va fi.
Azi niciun simptom nicio scurgere... a laura zi-mi ceva scurgere secretie de fapt ai? eu ceva fff vag alb transparent

deocamdata nu am secretii mai abundente, cred ca se vor instala totusi curand. fa testul biggrin.gif
carcriv
neata laura,
momentan n u ma grabesc, vreau sa mai savurez starea asta de fericire inexplicabila fara griji cica... ideea este ca menstra trecuta a fost foarte abundenta si am zis sa nu cumva s afie o intarziere... insa maine dupa ce ies de la munca sper sa imi i-au inima in dinti sa fac testul... nu am curaj inca
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 4 2011, 10:12 AM) *
neata laura,
momentan n u ma grabesc, vreau sa mai savurez starea asta de fericire inexplicabila fara griji cica... ideea este ca menstra trecuta a fost foarte abundenta si am zis sa nu cumva s afie o intarziere... insa maine dupa ce ies de la munca sper sa imi i-au inima in dinti sa fac testul... nu am curaj inca

ar fi bine daca ti-ai face testul cu prima urina de dimineata
dana_decembrie
BUna, fetelor...

Tocmai ce am aflat ca sunt insarcinata... adica saptamana trecuta... prin asta intelegeti ca am numarat secundele pana la data cd trebuia sa imi vina ciclul, pe urma secundele de intarziere, pe urma zgaieli amanuntite la liniutza aia nr 2 de o culoare roz pal... si tot asa... deci pe 25 trebuia sa imi vina. azi ma duc la medic. am inceput sa iau acid folic si no spa, intrucat resimt unele crampe.

Sunt insa stresata. nu ma pot convinge sa ma linistesc. In noiembrie anul trecut am pierdut prima mea sarcina. totul era bine si frumos, aveam greturi, aveam burta umflata si destul de tare deseori... analizele aproape perfecte... m-am dus sa imi fac prima ecografie si vestea a cazut ca un fulger - a doua zi la 8 ma duceam la spital.

in fine, dupa perioada de interdictie, am ramas din nou insarcinata, relativ repede.

problema e ca am 34 de ani... de, nu a fost alegerea mea, dar fat frumos a intarziat sa apara, iar de felul meu sunt cam workaholica.

Acum ma simt agitata. ma sperii din orice, de exemplu cd stau langa sotzul meu in masina, am impresia ca toate masinile o sa intre in noi, desi eu insami conduc de multi ani si pot sa apreciez ca el este un sofer foarte bun.


aseara insa sotzul a facut o gluma pe care eu am luat-o instantaneu de buna (din impuls, fara sa o gandesc mai mult) si m-am speriat atat de tare, incat pot sa spun ca un asemenea soc nu am mai resimtit de mult. am inceput sa caut pe net despre asta... stiu ca poate exagerez... dar am tremurat ore intregi si parca am avut si ceva dureri in dreptul ovarelor.

in rest... inca nu am greturi, si ma dor sanii de mor, uneori nici macar nu pot sa dorm din cauza asta.
la sarcina trecuta aveam si alte simptome, gen nevoia de a ma duce la toaleta in toiul noptii... greturi seara...

Daca la prima sarcina nu prea am cautat sfaturi, si nici nu m-am documentat pe net, acum cred ca o voi face. asa am aflat de exemplu, ca aspirina e absolut interzisa, si ca nici ceaiurile nu sunt prea bune.

Daca voi aveti ceva experienta... imi puteti spune daca am motiv de ingrijorare in legatura cu sperietura de ieri?

multumesc mult.


carcriv
Buna dana si bine ai venit sedere indelunga pana la nastere aici la gravidoasele de decembrie 2011
Eu cred ca iti face multe probleme, multe intrebari si framantari... eu cred in destin si nu mai fortez lucrurile sub nicio forma ca dovada ca nu ma grabesc sa fac testul inca dupa o sarcina pierduta anul trecut la 8 saptamani spre 9 chiar nu vreau sa mai ma amabalez!
Legat de documentatie o sa ma crezic ea mai inconstienta gravida de pe forum... cand am ramas cu piciul habar nu aveam de sarcina, nastere si ingrijire bebe paralela total si nici nu ma agitam pentru ca eram bagata cu alte activitati ziceam eu atunci prioritare si uite ca piciul e bine chiar daca e nascut la 34 de saptamani, am depasit sperieturle de moment si am trecut mai departe... sincera sa fiu pe mine ma ingrijoreaza cel mai mult educatia si cresterea copiilor.
Asa ca lasa emotiile, grijile si cele o milion de intrebari pe care ti le pui in fiecare secinda si bucura-te de moment!

Legat de ceaiuri anumite ceiauri chiar sunt recomandate daca ai probleme cu constipatie de exemplu: ghimbir, menta si macese
No-spa parerea mea sincera? mai bine un control la dr decat sa iei aiurea asa nu prea e recomandar deloc sa stii... de fapt daca stau sa ma gandesc nicio pastila chimicale nu este recomandata gravidei
dana_decembrie
QUOTE(carcriv @ Apr 4 2011, 09:44 AM) *
Buna dana si bine ai venit sedere indelunga pana la nastere aici la gravidoasele de decembrie 2011
Eu cred ca iti face multe probleme, multe intrebari si framantari... eu cred in destin si nu mai fortez lucrurile sub nicio forma ca dovada ca nu ma grabesc sa fac testul inca dupa o sarcina pierduta anul trecut la 8 saptamani spre 9 chiar nu vreau sa mai ma amabalez!
Legat de documentatie o sa ma crezic ea mai inconstienta gravida de pe forum... cand am ramas cu piciul habar nu aveam de sarcina, nastere si ingrijire bebe paralela total si nici nu ma agitam pentru ca eram bagata cu alte activitati ziceam eu atunci prioritare si uite ca piciul e bine chiar daca e nascut la 34 de saptamani, am depasit sperieturle de moment si am trecut mai departe... sincera sa fiu pe mine ma ingrijoreaza cel mai mult educatia si cresterea copiilor.
Asa ca lasa emotiile, grijile si cele o milion de intrebari pe care ti le pui in fiecare secinda si bucura-te de moment!

Legat de ceaiuri anumite ceiauri chiar sunt recomandate daca ai probleme cu constipatie de exemplu: ghimbir, menta si macese
No-spa parerea mea sincera? mai bine un control la dr decat sa iei aiurea asa nu prea e recomandar deloc sa stii... de fapt daca stau sa ma gandesc nicio pastila chimicale nu este recomandata gravidei


Multumesc mult pentru raspuns!

chiar am nevoie sa imi spuna cineva ca imi fac griji degeaba. in fapt, sunt o fire realista, nici nu sunt genul care sa ambaleaza prea tare, din orice, insa acum nu ma pot abtine. poate si pentru ca data trecuta am fost optimista si total neambalata si uite ca nu a ieist bine...

Sunt norocoasa, nu am probleme de constipare, dar e bine de retinut. Dar ceaiuri pentru raceala? Eu racesc destul de usor. ieri ma luase o usturime in gat, m-am tapetat cu spirt aseara si vad ca azi ma simt mai bine.

mult noroc cu Piciul tau!

dana_decembrie
QUOTE(carcriv @ Apr 4 2011, 09:44 AM) *
Buna dana si bine ai venit sedere indelunga pana la nastere aici la gravidoasele de decembrie 2011
Eu cred ca iti face multe probleme, multe intrebari si framantari... eu cred in destin si nu mai fortez lucrurile sub nicio forma ca dovada ca nu ma grabesc sa fac testul inca dupa o sarcina pierduta anul trecut la 8 saptamani spre 9 chiar nu vreau sa mai ma amabalez!
Legat de documentatie o sa ma crezic ea mai inconstienta gravida de pe forum... cand am ramas cu piciul habar nu aveam de sarcina, nastere si ingrijire bebe paralela total si nici nu ma agitam pentru ca eram bagata cu alte activitati ziceam eu atunci prioritare si uite ca piciul e bine chiar daca e nascut la 34 de saptamani, am depasit sperieturle de moment si am trecut mai departe... sincera sa fiu pe mine ma ingrijoreaza cel mai mult educatia si cresterea copiilor.
Asa ca lasa emotiile, grijile si cele o milion de intrebari pe care ti le pui in fiecare secinda si bucura-te de moment!

Legat de ceaiuri anumite ceiauri chiar sunt recomandate daca ai probleme cu constipatie de exemplu: ghimbir, menta si macese
No-spa parerea mea sincera? mai bine un control la dr decat sa iei aiurea asa nu prea e recomandar deloc sa stii... de fapt daca stau sa ma gandesc nicio pastila chimicale nu este recomandata gravidei


... si un test pozitiv iti doresc smile.gif
carcriv
Pentru raceala? ceeai cu lamaie si miere nu stiu sigur daca e voie numai tin minte...

Mai avetid e asteptat pana fac testul cred ca merg direct la control la dr super.gif
crissa6
bunaaa mamici de decembrie. La noi urmeaza sa vina barza2.gif chiar la inceput de decembrie; DPN 04.12.2011. Avem 5 saptamani si 1 zi si un soooomn teribil. Va pupam!!!
roxana1986
QUOTE(dana_decembrie @ Apr 4 2011, 09:10 AM) *
BUna, fetelor...

Tocmai ce am aflat ca sunt insarcinata... adica saptamana trecuta... prin asta intelegeti ca am numarat secundele pana la data cd trebuia sa imi vina ciclul, pe urma secundele de intarziere, pe urma zgaieli amanuntite la liniutza aia nr 2 de o culoare roz pal... si tot asa... deci pe 25 trebuia sa imi vina. azi ma duc la medic. am inceput sa iau acid folic si no spa, intrucat resimt unele crampe.

Sunt insa stresata. nu ma pot convinge sa ma linistesc. In noiembrie anul trecut am pierdut prima mea sarcina. totul era bine si frumos, aveam greturi, aveam burta umflata si destul de tare deseori... analizele aproape perfecte... m-am dus sa imi fac prima ecografie si vestea a cazut ca un fulger - a doua zi la 8 ma duceam la spital.

in fine, dupa perioada de interdictie, am ramas din nou insarcinata, relativ repede.

problema e ca am 34 de ani... de, nu a fost alegerea mea, dar fat frumos a intarziat sa apara, iar de felul meu sunt cam workaholica.

Acum ma simt agitata. ma sperii din orice, de exemplu cd stau langa sotzul meu in masina, am impresia ca toate masinile o sa intre in noi, desi eu insami conduc de multi ani si pot sa apreciez ca el este un sofer foarte bun.
aseara insa sotzul a facut o gluma pe care eu am luat-o instantaneu de buna (din impuls, fara sa o gandesc mai mult) si m-am speriat atat de tare, incat pot sa spun ca un asemenea soc nu am mai resimtit de mult. am inceput sa caut pe net despre asta... stiu ca poate exagerez... dar am tremurat ore intregi si parca am avut si ceva dureri in dreptul ovarelor.

in rest... inca nu am greturi, si ma dor sanii de mor, uneori nici macar nu pot sa dorm din cauza asta.
la sarcina trecuta aveam si alte simptome, gen nevoia de a ma duce la toaleta in toiul noptii... greturi seara...

Daca la prima sarcina nu prea am cautat sfaturi, si nici nu m-am documentat pe net, acum cred ca o voi face. asa am aflat de exemplu, ca aspirina e absolut interzisa, si ca nici ceaiurile nu sunt prea bune.

Daca voi aveti ceva experienta... imi puteti spune daca am motiv de ingrijorare in legatura cu sperietura de ieri?

multumesc mult.

Salutare fetleor!ma bag si eu ca musca in lapte. eu sunt la mamaici de noimebrie dar mam bucurat cand am vazut k ati aparut si voi.sper sa nu va suparati k intervin in discutiile voastre. dana si eu am pierdut un bebe in 2009 am avut o sarcina oprita din evolutie si acuma sunt putin speriata cel putin pana trec de primul trimestru de sarcina.
voiam sa zis k eu iau un aspenter pe zi adica aspirina pentru circulatia sangelui ca mi se coaguleaza prea repede sangele si din cauza asta poate am pierdut si data trecuta si in functie de rezultatul care il primesc miercuri s-ar putea sa iau si injectii pana la nastere. sper sa nu afecteze fatul dar ma gandesc ca daca doctorul mia prescris stie el de ce. va pup si va doresc la toate numai bine
iasmio
QUOTE(crissa6 @ Apr 4 2011, 11:01 AM) *
bunaaa mamici de decembrie. La noi urmeaza sa vina barza2.gif chiar la inceput de decembrie; DPN 04.12.2011. Avem 5 saptamani si 1 zi si un soooomn teribil. Va pupam!!!

Felicitari crissa! sa fie un bebel sanatos si frumos si sa va aduca numai bucurii!
Eu am dpn-ul pe 30 noiembrie dar ma tot bag in seama pe la voi la decembrie pt ca medicul mi-a zis ca nasc intre 30 si 4 dec. la prima sarcina mi-a zis intre 5 si 12 iunie si a fost 10, asa ca mai degraba nasc prin decembrie cu voi.
Ma bucur ca tot mai apare cate o noua mamica. Dana_dec bine ai venit si tu si toate cele bune pt bebel. tzuc.gif pe toate
carcriv
crisa buna venit si la fel si tie sedere indelungata pana la termen ca sunt ceva luni bune pana la Sf. Nicolae, nu?
A nu iasmio sigur ca poti vebi si pe aici la discutii chiar te rog... am zis ca mai intru si eu pe alte topice din sarcina dar nu reusesc cu timpul asta al meu.
Azi nimic nou sub soare: la fel acelasi stari ba chiar zici can u am nici cm in asteptare si nici sarcina ma simt super bine doar ca mie tareee sooomn as dormi nonstop!
iasmio
QUOTE(carcriv @ Apr 4 2011, 03:03 PM) *
Azi nimic nou sub soare: la fel acelasi stari ba chiar zici can u am nici cm in asteptare si nici sarcina ma simt super bine doar ca mie tareee sooomn as dormi nonstop!

da da da, asa am inceput si eu cu somn, cascam continuu k toti colegii ma intrebau "ce-ai facut azi noapte" pana s-au saturat ca deja era vorba de prea multe nopti tongue.gif e semn bun criv, poate vine bebe 2
dana_decembrie
QUOTE(roxana1986 @ Apr 4 2011, 11:40 AM) *
Salutare fetleor!ma bag si eu ca musca in lapte. eu sunt la mamaici de noimebrie dar mam bucurat cand am vazut k ati aparut si voi.sper sa nu va suparati k intervin in discutiile voastre. dana si eu am pierdut un bebe in 2009 am avut o sarcina oprita din evolutie si acuma sunt putin speriata cel putin pana trec de primul trimestru de sarcina.
voiam sa zis k eu iau un aspenter pe zi adica aspirina pentru circulatia sangelui ca mi se coaguleaza prea repede sangele si din cauza asta poate am pierdut si data trecuta si in functie de rezultatul care il primesc miercuri s-ar putea sa iau si injectii pana la nastere. sper sa nu afecteze fatul dar ma gandesc ca daca doctorul mia prescris stie el de ce. va pup si va doresc la toate numai bine


Am luat si eu aspenter , dar inainte de a ramane insarcinata.
tocmai ce am venit de la dr. am facut eco si se pare ca e bine. am un saculetz de 0,77 cm smile.gif
iti doresc sarcina usoara smile.gif
si voua tuturor, fetelor.
simonik19
felicitari fetele!!!!sarcina usoara va doresc si bebei sanatosi!!
carcriv
Dana sa iti traiasca saculetul si ce se va dezvolta in el curand sanatos si vioi!
Tu cum te simti? esti bine?

Sa inteleg ca esti in 6 saptamani? pune un ticker la semnatura sa vedem si noi avansul!
iasmio de data asta nu cred ca am dat gres dar stii ce ma rog cel mai mult? sa fiu sanatoasa eu in primul rand si apoi bebe... pentru ca daca eu pic pica si el, stiu eu ce spun am trecut prin experienta asta urata!

Sa fie oricum intr-un ceas bun fetelor!!!
mlaura
QUOTE(crissa6 @ Apr 4 2011, 01:01 PM) *
bunaaa mamici de decembrie. La noi urmeaza sa vina barza2.gif chiar la inceput de decembrie; DPN 04.12.2011. Avem 5 saptamani si 1 zi si un soooomn teribil. Va pupam!!!

bine ai venit crissa! sarcina usoara si activitate pe forum biggrin.gif

QUOTE(roxana1986 @ Apr 4 2011, 01:40 PM) *
Salutare fetleor!ma bag si eu ca musca in lapte. eu sunt la mamaici de noimebrie dar mam bucurat cand am vazut k ati aparut si voi.sper sa nu va suparati k intervin in discutiile voastre. dana si eu am pierdut un bebe in 2009 am avut o sarcina oprita din evolutie si acuma sunt putin speriata cel putin pana trec de primul trimestru de sarcina.
voiam sa zis k eu iau un aspenter pe zi adica aspirina pentru circulatia sangelui ca mi se coaguleaza prea repede sangele si din cauza asta poate am pierdut si data trecuta si in functie de rezultatul care il primesc miercuri s-ar putea sa iau si injectii pana la nastere. sper sa nu afecteze fatul dar ma gandesc ca daca doctorul mia prescris stie el de ce. va pup si va doresc la toate numai bine

roxana, multa sanatate! ai sa vezi ca de data asta va fi totul bine oFloare1.gif
crissa6
smile.gif
QUOTE(iasmio @ Apr 4 2011, 12:10 PM) *
Felicitari crissa! sa fie un bebel sanatos si frumos si sa va aduca numai bucurii!
Eu am dpn-ul pe 30 noiembrie dar ma tot bag in seama pe la voi la decembrie pt ca medicul mi-a zis ca nasc intre 30 si 4 dec. la prima sarcina mi-a zis intre 5 si 12 iunie si a fost 10, asa ca mai degraba nasc prin decembrie cu voi.
Ma bucur ca tot mai apare cate o noua mamica. Dana_dec bine ai venit si tu si toate cele bune pt bebel. tzuc.gif pe toate


Sa dea Dzeu iasmio si tie si tuturor mamicilor le doresc acelasi lucru. Eu la prima sarcina m-am grabit un picutz, in sensul ca ne-am vazut cu doua zile mai devreme decat termenul stabilit smile.gif .
Ai facut deja prima eco?
Va pup dulce ca eu deja iar ....somn.gif
tzuc.gif
iasmio
QUOTE(crissa6 @ Apr 5 2011, 04:26 AM) *
smile.gif

Sa dea Dzeu iasmio si tie si tuturor mamicilor le doresc acelasi lucru. Eu la prima sarcina m-am grabit un picutz, in sensul ca ne-am vazut cu doua zile mai devreme decat termenul stabilit smile.gif .
Ai facut deja prima eco?
Va pup dulce ca eu deja iar ....somn.gif
tzuc.gif

Da, am fost vineri la ecograf, am si dovada ca mi-a dat pe cd pozele, am postat una la mamici de noiembrie, dar e numai saculetul ca bebe era prea mic sa se vada atunci.

O zi faina la toate! gravida.gif
ot1305
Felicitari fetelor pt sarcini!!!!! sa fie usoare usoare..... oFloare1.gif oFloare1.gif
carcriv
cred ca m-am grabit cu testul... am facut unul azi si a iesit negativ... cred ca m-am grabit nitel... mai fac unul peste cateva zile daca nu apare menstra deja am 34 de zilede la ultimul cm si 3 intarziere... mda vom vedea
audreyrom
Dragi viitoare mamici,

Sunt mamica de decembrie 2010 si vroiam sa va urez sa va bucurati de sarcina, ca e minunat! Chiar si cu greturile de rigoare, cu oboseala, cu nervi, cu stres, este cea mai frumoasa perioada prin care puteti trece ( asta pana apar prichindeii, bine inteles smile.gif ). O sa vedeti ce repede trece perioada asta: mai intai o sa treaca primul trimestru, in care o sa aveti de facut analize si cam astfel va petreceti timpul, din analiza in analiza, apoi vine al doilea trimestru, cel mai frumos de altfel, in care va veti simti cele mai frumoase si cele mai iubite, plus concediile, si apoi, din toamna, mai e o aruncatura de bat! Atunci intervine nerabdarea, dar e asa frumos cand simtiti piticul toata ziua dand din manute si picioruse...
(Vai, ce dor mi s-a facut si mie de sarcina...)
Va pup pe toate si felicitari!!! hug.gif
simina_ana
Viitoare mamici de decembrie 2011.......va saluta cu mare drag o mamica de decembrie 2008. Mi-a batut inima in piept de 10 ori mai repede cand am vazut acest topic si mi-am adus aminte de emotiile ce m-au cuprins cand acum 3 ani tineam in mana al nu mai stiu catelea test pozitiv, ca sa fiu sigura ca nu visez.
Va doresc o sarcina cat mai usoara, lina si lipsita de micile neplaceri....iar la finalul celor 9 luni sa va tineti minunile in brate.
crissa6
QUOTE(iasmio @ Apr 5 2011, 06:40 AM) *
Da, am fost vineri la ecograf, am si dovada ca mi-a dat pe cd pozele, am postat una la mamici de noiembrie, dar e numai saculetul ca bebe era prea mic sa se vada atunci.

O zi faina la toate! gravida.gif


Suuuper smile.gif Ma duc si eu luni..numai am rabdare. Sper sa-i putem auzi inimioara, caci din povestirile prietenelor ar cam fi posibil pray.gif
Revin cu noutati sper bune wink.gif

Pupam fetele
carcriv
fetele la cate saptamani sa merg la eco intern? ca nu am niciun semn de nimic... sau sa mai fac inca un test si daca iese iar negativ? la 7 saptamani? e bine, nu?
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 6 2011, 05:11 PM) *
fetele la cate saptamani sa merg la eco intern? ca nu am niciun semn de nimic... sau sa mai fac inca un test si daca iese iar negativ? la 7 saptamani? e bine, nu?

eu am fost la prima sarcina la eco intern la 5 sapt si ceva... nu mai stiu sigur cate zile si s-a vazut punctuletul bine fixat biggrin.gif
mlaura
QUOTE(carcriv @ Apr 6 2011, 05:11 PM) *
fetele la cate saptamani sa merg la eco intern? ca nu am niciun semn de nimic... sau sa mai fac inca un test si daca iese iar negativ? la 7 saptamani? e bine, nu?

dar ptoti face analize de sange sa vezi daca ai hormonii de sarcina.
carcriv
inca nu stiu cand voi ajunge la analize, momentan mai astept probabil voi mai cumpara la finalul saptamanii un test sau mai astept o saptamana si ceva sa merg la eco intern sa vad cum stau treburile... mai astept sa nu fie o dereglare.
Imi fac curaj zilele astea s ama programez totusi la dr de familie ptr analize si o trimitere eventual la un dr la filantropia sa ma i-a in evidenta!
kahlan
Buna,
S-ar putea sa fiu si eu o mamica de decembrie 2011... dar inca imi fac curaj sa fac testul! smile.gif
crissa6
QUOTE(kahlan @ Apr 7 2011, 07:08 AM) *
Buna,
S-ar putea sa fiu si eu o mamica de decembrie 2011... dar inca imi fac curaj sa fac testul! smile.gif


Buna
...si bafta multa in cazul asta smile.gif
Sunt sigura ca e pozitiv gravida.gif ....asa ca fuga la farmacie si da-ne vestea buna smile.gif

Pupici
kahlan
QUOTE(crissa6 @ Apr 8 2011, 08:32 AM) *
Buna
...si bafta multa in cazul asta smile.gif
Sunt sigura ca e pozitiv gravida.gif ....asa ca fuga la farmacie si da-ne vestea buna smile.gif

Pupici


Multumesc frumos! tzuc.gif
Stii, am tot facut teste de cand incercam... pana acum, evident toate negative! Dar acum am un feeling ca s-a intamplat... si macar pana fac testul pot sa sper!
Cred ca o iau razna! O sa merg sa-mi iau un test smile.gif
IOANASTR
Miam facut si eu curaj sa scriu!
Sar putea sa fiu si eu o mamica de Decembrie...de luna asta fac tratament cu Clostilbegyt si Pregnil,sper sa se lase cu ochisori...C.M. ar trebui sa imi vina in ziua 28...asa a fost si in prima sarcina.Azi e ziua 28 dar inca nici un semnaseara am avut un punctulet rosu,dupa ce am facut aseara prostioare,si ma gandeam ca e C.M.,dar nimik. pray.gif sper sa fie bebe,ne dorim un baby1.gif in familie.
Gravidutelor le urez multa,multa sanatate si o sarcina lipsita de griji.
loredana03
QUOTE(IOANASTR @ Apr 8 2011, 10:39 AM) *
Miam facut si eu curaj sa scriu!
Sar putea sa fiu si eu o mamica de Decembrie...de luna asta fac tratament cu Clostilbegyt si Pregnil,sper sa se lase cu ochisori...C.M. ar trebui sa imi vina in ziua 28...asa a fost si in prima sarcina.Azi e ziua 28 dar inca nici un semnaseara am avut un punctulet rosu,dupa ce am facut aseara prostioare,si ma gandeam ca e C.M.,dar nimik. pray.gif sper sa fie bebe,ne dorim un baby1.gif in familie.
Gravidutelor le urez multa,multa sanatate si o sarcina lipsita de griji.

sarcina usoara tuturor gravidutelor.
ioana doamne ajuta sa fie bebe acolo in burtica.
nu faci un test?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.