Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici De Decembrie 2011
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina > Mamici de 2011
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 9 2011, 07:42 PM) *
Iar liniste pe aici

Si nici Irinella nu ne-a spus daca e fetita.gif sau barza.gif

Maine avem iar emotii!



Neata fete

Am intrat doar ca sa va salut pt ca nu e una din cele mai bune zile ale mele sad.gif Nu ma simt prea bine si am si o stare nasoala rau.
Sper sa fie totul bine dupa-amiaza la echo si poate imi mai revin.

Va pup tzuc.gif
Draga
QUOTE(crissa6 @ Aug 10 2011, 07:20 AM) *
Neata fete

Am intrat doar ca sa va salut pt ca nu e una din cele mai bune zile ale mele sad.gif Nu ma simt prea bine si am si o stare nasoala rau.
Sper sa fie totul bine dupa-amiaza la echo si poate imi mai revin.

Va pup tzuc.gif


Neata Crisaa, neata fetelor

Crisa, e de la vreme.Daca ai inceput rau ziua sigur se va termina foarte bine tzuc.gif

Ps.am uitat sa spun ca ieri mi-am luta cizme, MIE, anima1.gif eveniment!!!!!!
alunixa
Crissa, e din cauza emotiilor, si eu patesc la fel inainte de orice examen medical. Dar vei vedea ca totul va fi bine si dintr-o data vei avea o cu totul alta stare. Noi iti tinem pumnii!!!! pray.gif

Draga, sa le porti sanatoasa! Vedeti fetelor cine are de toate ptr bebe isi permite sa se rasfete. Lasati ca si noi la al doilea copil vom face la fel!! yes.gif

Draga, daca voi spuneti ca nu prea merita sa bat drumu ptr baby expo poate imi recomanzi un site ceva de unde pot lua un carucior. Dar ideal pentru mine ar fi sa-l si probez sa vad cum se pliaza, sa-i vad inaltimea, etc. Eu sunt cam inalta si nu as vrea sa merg cocosata. Am 1,80m.

Va pup pe toate si va doresc o zi cat mai usoara. Eu sunt pe final de renovare in apartament...in cateva zile sper sa termin... wacko.gif
Draga
QUOTE(alunixa @ Aug 10 2011, 08:15 AM) *
Crissa, e din cauza emotiilor, si eu patesc la fel inainte de orice examen medical. Dar vei vedea ca totul va fi bine si dintr-o data vei avea o cu totul alta stare. Noi iti tinem pumnii!!!! pray.gif

Draga, sa le porti sanatoasa! Vedeti fetelor cine are de toate ptr bebe isi permite sa se rasfete. Lasati ca si noi la al doilea copil vom face la fel!! yes.gif

Draga, daca voi spuneti ca nu prea merita sa bat drumu ptr baby expo poate imi recomanzi un site ceva de unde pot lua un carucior. Dar ideal pentru mine ar fi sa-l si probez sa vad cum se pliaza, sa-i vad inaltimea, etc. Eu sunt cam inalta si nu as vrea sa merg cocosata. Am 1,80m.

Va pup pe toate si va doresc o zi cat mai usoara. Eu sunt pe final de renovare in apartament...in cateva zile sper sa termin... wacko.gif


Hai ca m-ai provocat sa-ti spun ce am invatat eu despre carucioare biggrin.gif

Esti inalta , asta e f important dar se rezolva, si noi am ales un carucior cu maner reglabil pe inaltime sa ne satisfaca pe amandoi parintii, eu am 170 si sotul 187 , nu ca ar fi impins el prea mult la carut wink.gif

sa o luam sistematic:
-mai intai bugetul, gasesti carucioare 3 in 1 si la 12-15 mil si peste 30 .
-3IN 1 inseamana ca au si landou si scoica , plus partea sport( caruciorul de baza)
-conteaza daca vrei landou sau nu! daca nu vrei landou poti opta pentru un carucior care e recomandabil de la nastere , spatarul scaunului se inclina la orizontala, lucru recomandat si dupa ce nu mai folosesti landoul( daca ai ) bebelusi dorm mult in carucior( da doamne)
- cele care se pliaza tip umbrela de obicei au inaltimea manerelor fixa( aici trebuie sa faci proba), cele care au manerul pe rotund se regleaza pe inaltime.
-trebuie luat in calcul liftul/ portabagajul, e de preferat sa incapa nepliat in lift( am vazut ce comod e la prietenele mele, eu nu am lift)
- studiaza problema pe siteuri de bebelusi gen strollers( f multe modele), buburuza, best kids. de la primul si ultimul am comandat si eu , sunt super ok.
Ca marci, pot sa-ti spun ce -mi place mie Bebeconfort( vezi loola pack), Cangaroo( sunt mai noi, au modele de la 0 luni si ok ca pret), Graco, Quinny..si daca poti ( financiar)Stokke, ca e pentru oameni inalti biggrin.gif
-evita Brevi si Bertoni,
-poti vedea live carucioare mai multicele in miniblu..daca ai unul mai mare si in toy plex, am avazut ca aveti in Cta la City park, si mai uita-te pe strada la ce-ti place si citeste repede repede marca si modelul wink.gif
-cele pe 3 roti sunt mai usor de manevrat
eu am un carucior Graco treko, e mare , are 3 roti mari, nu am vrut landou deaorece am nascut vara.Este supemanevrabil, cu o mana, se pliaza tot cu o mana dintr-o miscare. Are si parti negative: este greu, are 15 kg, incape in portbagaj cu o roata scoasa( depinde de portbagaj), nu incape la unele case de marcat liwlol.gif
are o husa de iarna gen cocon dar se poate atasa un landou detasabil( genul de gentuta de carat copilul) pe care cred ca-l voi achizitiona la toamna.Scoica auto se poate monta direct pe carucior daca e nevoie.
Caruciorul usor pe care il am acum este inglesina trip, pot sa-ti spun ca manerele sunt suficient de inalte( desi am o aversiune pentru ei am si scaun de masa si un scaun de masina doh.gif cine sa ma mai inteleaga.

sper ca iti vor fi de folos informatiile, astept intrebari liwlol.gif

ma usuc pe par si fug in oras, revin
silvya_
draga da ai avut chef de scris nu gluma liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

crissa bafta la eco, speram sa vii numai c vesti bune rolleyes.gif ...stii k si eu trebuia sa ma duc la ecografie azi dar am reprogramato pentru vineri...deci vineri voi afla si eu ce ascunde burtik mea barza2.gif

legat de nunta....va fi pe 20 august si am niste emotii super...am luat cam tot ce ne trebuie am facut si rez la restaurant desi nu vom fi multe persoane...vreo 40 sa zic...pfff abea astept.... bouncy.gif bananab.gif anima1.gif

karina ai fost superba la nunta rolleyes.gif si se cunoaste si burtik un pikut anima1.gif ...p.s. sa stii k daca voi avea si eu fetitza ma bag si eu in lupta pentru nora blush.gif poi...ce credeai k ai scapat??????
Karina
Silvya ce scumpa esti:)) no, atunci astept sa vad candidatele rolleyes.gif Ce mult ma bucur pentru tine, Silvya! sa ai parte de un timp cat mai frumos si sa fii fericita toata viata! partners.gif
Draga, sa stii ca apreciez tare mult sfaturile tale ca eu sunt cazuta ca din pom! nu stiu nimic despre lucrurile astea si cred ca singurul criteriu dupa care m-as fi luat eu, ar fi fost sa-mi placa cum arata:)) vai vai...ce fel de mama o sa fiu eu! doh.gif
Cat despre patutul recomandat de tine...ala cu pretul ala dragutz...ce sa zic...poate ma mai gandesc liwlol.gif
Nu va spun ca am inceput sa mananc ca sparta! deci nu ma mai pot opri din mancat...probabil acum recuperez cele 4 luni in care n-am putut manca nimic smile.gif
Am reusit sa ne facem si programarea la ambasada...deci in 24 o sa fim la Bucuresti bouncy.gif speram sa fie toate asa cum vrem noi! Va pup!
Draga
QUOTE(silvya_ @ Aug 10 2011, 12:31 PM) *
draga da ai avut chef de scris nu gluma liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

crissa bafta la eco, speram sa vii numai c vesti bune rolleyes.gif ...stii k si eu trebuia sa ma duc la ecografie azi dar am reprogramato pentru vineri...deci vineri voi afla si eu ce ascunde burtik mea barza2.gif

legat de nunta....va fi pe 20 august si am niste emotii super...am luat cam tot ce ne trebuie am facut si rez la restaurant desi nu vom fi multe persoane...vreo 40 sa zic...pfff abea astept.... bouncy.gif bananab.gif anima1.gif

karina ai fost superba la nunta rolleyes.gif si se cunoaste si burtik un pikut anima1.gif ...p.s. sa stii k daca voi avea si eu fetitza ma bag si eu in lupta pentru nora blush.gif poi...ce credeai k ai scapat??????


mai asteptam pana vineri , ce sa facem acum wink.gif
pentru 20 august iti doeresc o zi insorita si racoroasa totusi, stiu eu de ce! eu am facut nunta pe 16 august si ma tot rugam sa fie cat mai frig sa nu-mi transpire ceafa ca nu am avut parul prins.
si uite asa din cateva persoane e ditamai nunta de 40 biggrin.gif , nici noi nu am vrut nunta mare, am fost 60 cu Calin cu tot.
Cavalerul de onoare are costum, papion, etc??

am scris mult, v-am avertizat ca sunt sfatoasa..caracteristica dezvoltata odata cu varsta notworthy.gif
Draga
QUOTE(Karina @ Aug 10 2011, 01:07 PM) *
Silvya ce scumpa esti:)) no, atunci astept sa vad candidatele rolleyes.gif Ce mult ma bucur pentru tine, Silvya! sa ai parte de un timp cat mai frumos si sa fii fericita toata viata! partners.gif
Draga, sa stii ca apreciez tare mult sfaturile tale ca eu sunt cazuta ca din pom! nu stiu nimic despre lucrurile astea si cred ca singurul criteriu dupa care m-as fi luat eu, ar fi fost sa-mi placa cum arata:)) vai vai...ce fel de mama o sa fiu eu! doh.gif
Cat despre patutul recomandat de tine...ala cu pretul ala dragutz...ce sa zic...poate ma mai gandesc liwlol.gif
Nu va spun ca am inceput sa mananc ca sparta! deci nu ma mai pot opri din mancat...probabil acum recuperez cele 4 luni in care n-am putut manca nimic smile.gif
Am reusit sa ne facem si programarea la ambasada...deci in 24 o sa fim la Bucuresti bouncy.gif speram sa fie toate asa cum vrem noi! Va pup!


Iti tin pumnii pentru 24!

Karina, primul criteriu este sa-ti placa cum arata, apoi restul, normal biggrin.gif de ce crezi ca am un carucior cu multe minusuri? pentru ca mi-a placut. Cei drept mi-as fi luat unul mai de fitza dar eram dupa o renovare completa completa a apartamentului si in cautare de mobile..asa ca am zis sa fiu decenta yes.gif
Acum nu renovam nimic dar am ramas decenta liwlol.gif nu mai iau alt carucior!

azi i-am mai luat bebelinei o rochita, si lui calin niste blugisori dar erau reduse 80% cum sa le las acolo?

dupa milenii de incercari, azi mi-am spalat masina...astept aplauze!
Karina
QUOTE(Draga @ Aug 10 2011, 11:49 AM) *
Iti tin pumnii pentru 24!

Karina, primul criteriu este sa-ti placa cum arata, apoi restul, normal biggrin.gif de ce crezi ca am un carucior cu multe minusuri? pentru ca mi-a placut. Cei drept mi-as fi luat unul mai de fitza dar eram dupa o renovare completa completa a apartamentului si in cautare de mobile..asa ca am zis sa fiu decenta yes.gif
Acum nu renovam nimic dar am ramas decenta liwlol.gif nu mai iau alt carucior!

azi i-am mai luat bebelinei o rochita, si lui calin niste blugisori dar erau reduse 80% cum sa le las acolo?

dupa milenii de incercari, azi mi-am spalat masina...astept aplauze!

eusa_clap.gif Draga, chiar meriti...masina mea arata de parca as creste gaini in ea...si nu ma indur si eu sa o duc la spalat...al meu cand mai intra in masina asta imi tot bate apropouri...dar parca vad ca tot el o s-o duca:))
Abia astept sa incep si eu sa-i cumpar lui Levi al meu hainute love1.gif si lucrusoare...abia astept sa mergem in America! Eu azi mi-am cumparat niste maieuri babydoll...si mi s-a intamplat cea mai ciudata chestie in magazin...o vanzatoare mi-a pus mana pe burta! nono.gif voua vi se intampla din astea? ca mie mi s-a parut cea mai ciudata chestie! si am venit foarte revoltata la sotul meu si i-am povestit...si el a inceput sa rada! wife.gif sau sunt eu mai ciudata?liwlol.gif)
silvya_
QUOTE(Draga @ Aug 10 2011, 01:43 PM) *
mai asteptam pana vineri , ce sa facem acum wink.gif
pentru 20 august iti doeresc o zi insorita si racoroasa totusi, stiu eu de ce! eu am facut nunta pe 16 august si ma tot rugam sa fie cat mai frig sa nu-mi transpire ceafa ca nu am avut parul prins.
si uite asa din cateva persoane e ditamai nunta de 40 biggrin.gif , nici noi nu am vrut nunta mare, am fost 60 cu Calin cu tot.
Cavalerul de onoare are costum, papion, etc??

am scris mult, v-am avertizat ca sunt sfatoasa..caracteristica dezvoltata odata cu varsta notworthy.gif



noooooo....nu te gandi la costum, papion si alte traznai...mi-s urate tare costumele alea....lui robertel i-am cumparat o camasa simpla alba cu manecutza scurta si un pantalonas simplu dar frumos.... rolleyes.gif


crissa hai cu vestile de la eco....
Draga
Hai Crissa, ca am emotii!
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 10 2011, 04:20 PM) *
Hai Crissa, ca am emotii!


am venit dar sunt suparata tare sad.gif
e bine printesa, e dezvoltata cum trebuie, e in grafice peste tot, doar ca cordonul ombilical are o sg artera in loc de 2 sad.gif
pana acum 5 sapt erau 2, nu stiu unde s-a sustras una sad.gif
Draga
QUOTE(crissa6 @ Aug 10 2011, 07:08 PM) *
am venit dar sunt suparata tare sad.gif
e bine printesa, e dezvoltata cum trebuie, e in grafice peste tot, doar ca cordonul ombilical are o sg artera in loc de 2 sad.gif
pana acum 5 sapt erau 2, nu stiu unde s-a sustras una sad.gif


nu fii suparata, daca e in grafic inseamna ca se hraneste bine. Eu ti-as sugera sa mai faci o echografie in alt loc, la alt medic.
Si ce ti-au zis, ce implica asta? poate ca o singura artera suplineste si functia celei lipsa...dar totusi , vb ta , unde a disparut? Eu cred doar ca nu s-a vazut, nu au reusit sa o prinda pe aparat.

bine ca printesa e bine
tzuc.gif
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 10 2011, 07:34 PM) *
nu fii suparata, daca e in grafic inseamna ca se hraneste bine. Eu ti-as sugera sa mai faci o echografie in alt loc, la alt medic.
Si ce ti-au zis, ce implica asta? poate ca o singura artera suplineste si functia celei lipsa...dar totusi , vb ta , unde a disparut? Eu cred doar ca nu s-a vazut, nu au reusit sa o prinda pe aparat.

bine ca printesa e bine
tzuc.gif


Pai asta si fac. M-am programat maine la medicul la care ma trimite in mod normal dr meu, sa vedem ce zice si el. Aici am fost eu asa...extra.

Mi-a spus ca nu e absolut nicio probelema, ca daca ar fi avut alte implicatii de morfologie la vreunul din organe ar fi fost vizibil pana acum, si ca de acum incolo nu are ce sa se mai intample in sensul asta ca totul e format. Eu iti dai seama ca ma albisem la fata, mi se inmuiasera picioarele...sad.gif Si dupa ce am iesit din cabinet a venit dupa mine afara sa ma mai linisteasca. Mi-a spus ca structura asta a cordonului se intalneste foarte des la rasa negroida de ex. sau la foarte multe cazuri de gemeni fara repercursiuni.
Eu tot stresata stau iti dai seama...sad.gif

A! Si mi-a mai spus ca e posibil sa se fi blocat cumva pe parcurs si sa se fi absorbit daca nu a mai alimentat.

Astept sa vad ce zice maine si asta.

pup si multu de incurajari.

Aaaa ca stiu ca sunteti curioase smile.gif are 650 g. wink.gif
Draga
Neata gravida.gif

Crissa , esti la birou? la ce ora te duci la echo?
Deci nu sunt probleme daca e doar o singura artera..doar sa nu stai tu linistita.
Pai normal ca domnisoara ta e cea mai mare si la varsta si la grame( inca nu putem zice kg biggrin.gif )

eu maine plec in Delta , cand revin in septembrie musai bem o cafea/Mc ceva.


fetelorrrrrr, unde sunteti?
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 11 2011, 06:00 AM) *
Neata gravida.gif

Crissa , esti la birou? la ce ora te duci la echo?
Deci nu sunt probleme daca e doar o singura artera..doar sa nu stai tu linistita.
Pai normal ca domnisoara ta e cea mai mare si la varsta si la grame( inca nu putem zice kg biggrin.gif )

eu maine plec in Delta , cand revin in septembrie musai bem o cafea/Mc ceva.
fetelorrrrrr, unde sunteti?



Neata

Da sunt la birou. la 5 am echo.
M-am tot interesat si eu si am aflat ca daca nu sunt alti markeri care sa evidentieze vreo problema e efectiv o particularitate si atat, insa iti dai seama ca nu pot sa stau linistita. Am plans si la culcare si la trezire sad.gif
sa vedem ce ne mai zice si azi. poate de ieri pana azi n-o mai are nici p-aia ...ca nu ma mai mira nimic unsure.gif
Draga
dupa ce ca mi s-a stricat cantarul si arata 85, azi am mancat putina ciocolata, un baton de susan si acum am gasit in frigider iaurt cu fructe( eu nu cumpar 68.gif ) Cred ca-mi voi certa sotul..daca le cumpara sa le manance, sa nu tina ispita la vedere liwlol.gif

azi am mainile umflate, am pus la fiert ceai de macese, zice lume ca-i diuretic.

voi ce faceti?

Karina isi aranjeaza cocul de nasa biggrin.gif
Irinella e in aeroport
Silvia ajusteaza rochia de mireasa
Alunixa umbla prin magazine sa vada carucioare liwlol.gif
Laura si Angela ne-au parasit

vedeti cum le stiu eu pe toate??????!!!!!!!!
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 11 2011, 08:28 AM) *
dupa ce ca mi s-a stricat cantarul si arata 85, azi am mancat putina ciocolata, un baton de susan si acum am gasit in frigider iaurt cu fructe( eu nu cumpar 68.gif ) Cred ca-mi voi certa sotul..daca le cumpara sa le manance, sa nu tina ispita la vedere liwlol.gif

azi am mainile umflate, am pus la fiert ceai de macese, zice lume ca-i diuretic.

voi ce faceti?

Karina isi aranjeaza cocul de nasa biggrin.gif
Irinella e in aeroport
Silvia ajusteaza rochia de mireasa
Alunixa umbla prin magazine sa vada carucioare liwlol.gif
Laura si Angela ne-au parasit

vedeti cum le stiu eu pe toate??????!!!!!!!!



hai ca ma bag tot eu daca nu sunt doritoare biggrin.gif
mai bine mi-ai da adresa de mess ca e mai comod liwlol.gif

sa sti ca m-am mai linistit smile.gif...pana diseara. Am studiat fiecare dimensiune fiecare masuratoare, fiecare analiza pe fiecare organ in parte si e perfect. Se incadreaza la fix. Am capatat super experienta la capitolul asta. De acum cand veniti de la echo mi le dati mie sa vi le citesc biggrin.gif Stiu prescurtari, limite normale, fluxuri, rapoarte, grafice tot. liwlol.gif

eeh cu kg e problema mare si la noi ca s-au facut 9 si eu deja numai pot sa duc. cu siguranta le dublez pana la sfarsit. dar nici din mancat nu ma potolesc nono.gif Cica pe sistem nervos tongue.gif
Draga
Ma duc sa-mi iau copilul de la gradi
revin

g.dragulschi e id-ul....acum intelegi cu ce nume trebuie sa asortez numele copilului ? biggrin.gif
Karina
fetelor, nuuuu! ca daca incepeti sa vorbiti pe mess...aici o sa fie pustiu! sad.gif
Crissa, ne rugam la Doamne Doamne sa fie totul bine...si sigur asa o sa fie! Tu sa fii linistita si o sa vezi ca te-ai ingrijorat degeaba tzuc.gif hug.gif
Draga, pana sambata mai este vreme sa-mi aranjez parul...azi am tot umblat aiurea prin magazine...ca sa vezi ce face omul la plictiseala somn.gif acum am ajuns acasa si aici e si mai mare plictiseala...sotul a dobandit o noua pasiune...si in fiecare zi dupa ce vine de la serviciu se duce in garaj unde lucreaza la restaurarea unei masini de prin anii 70...si eu tot singurica...abia astept sa vina bebele ca atunci sigur n-o sa mai am vreme sa ma plictisesc biggrin.gif
silvya_
QUOTE(Draga @ Aug 11 2011, 10:28 AM) *
dupa ce ca mi s-a stricat cantarul si arata 85, azi am mancat putina ciocolata, un baton de susan si acum am gasit in frigider iaurt cu fructe( eu nu cumpar 68.gif ) Cred ca-mi voi certa sotul..daca le cumpara sa le manance, sa nu tina ispita la vedere liwlol.gif

azi am mainile umflate, am pus la fiert ceai de macese, zice lume ca-i diuretic.

voi ce faceti?

Karina isi aranjeaza cocul de nasa biggrin.gif
Irinella e in aeroport
Silvia ajusteaza rochia de mireasa
Alunixa umbla prin magazine sa vada carucioare liwlol.gif
Laura si Angela ne-au parasit

vedeti cum le stiu eu pe toate??????!!!!!!!!

neah...nu am ce ajusta k e exact masura mea anima1.gif nici daca o cumparam din magazin nu-mi venea asa perfect liwlol.gif

QUOTE(Draga @ Aug 11 2011, 11:59 AM) *
Ma duc sa-mi iau copilul de la gradi
revin

g.dragulschi e id-ul....acum intelegi cu ce nume trebuie sa asortez numele copilului ? biggrin.gif


hmmm complicat...inteleg dilema.... 1_3ani.gif
QUOTE(Karina @ Aug 11 2011, 03:29 PM) *
fetelor, nuuuu! ca daca incepeti sa vorbiti pe mess...aici o sa fie pustiu! sad.gif
Crissa, ne rugam la Doamne Doamne sa fie totul bine...si sigur asa o sa fie! Tu sa fii linistita si o sa vezi ca te-ai ingrijorat degeaba tzuc.gif hug.gif
Draga, pana sambata mai este vreme sa-mi aranjez parul...azi am tot umblat aiurea prin magazine...ca sa vezi ce face omul la plictiseala somn.gif acum am ajuns acasa si aici e si mai mare plictiseala...sotul a dobandit o noua pasiune...si in fiecare zi dupa ce vine de la serviciu se duce in garaj unde lucreaza la restaurarea unei masini de prin anii 70...si eu tot singurica...abia astept sa vina bebele ca atunci sigur n-o sa mai am vreme sa ma plictisesc biggrin.gif

eu zic sa profiti acum de pliciseala asta k pe urma o sa-i duci dorul wacko.gif
silvya_
maine, cam pe la ora asta o sa aflu ce ascunde burtik mea....numai am rabdare......
alunixa
Va pup fetelor! Am tras chiulu de pe forum da sa stiti ca n-am umblat prin magazine dupa carucioare!!!!! As vrea eu. Am bagat smotru cum se zice pe romaneste. Mai am vreo 2 zile si termin balamucu' din apartament. Bai numai de renovat apartemente comuniste sa nu te apuci mai bine iti bagi un bat in ....
Bebe al meu azi dimineata a fost ft agitat, am intarziat cu micu dejun si dadea rau din toate ca aveam niste dureri care m-au speriat un pic, da mami mi-a spus sa mananc ca totul va fi ok. Si asa a fost dupa masa liniste totala, am servit si un pahar de lapte si gata ma putut continua cu treaba.
Nu stiu voi cum stati cu greutatea insa eu la sfarsitul zilei am niste dureri teribile de calcaie (ce-i drept am si stat in picioare zilele astea ...astazi de la 9.30 la 18.30...)
Acum am fugit la baie si ma bag in pat si-mi masez calcaiele ca nu mai pot. Noapte buna!
Draga
Karina, sa stii ca are dreptate Silvia, bucura-te acum de plictiseala.ca e pe sfarsite. Nu te speriem dar daca nu ai cu cine sa lasi copilul 2 ore sa respiri putin e ...mai dificil. Tu o ai pe soacra apropape, te mai scapa ea.

Ce-i drept eu as fi putut sa-mi iau bona dar refuz ideea, mai bine gradinita..dar dupa 2 ani.
Acum si eu diminetile bantui prin magazine, libera si dezlegata biggrin.gif Macar eu am multe, tu banuiesc ca le epuizezi repede.

Silvia, iti tin pumnii, sa fie bine si mai ales ceea ce va doriti. Chiar asa! vrei fata?

Alunixa, te inteleg perfect, la prima sarcina am terminat renovarea cu 3 sapt inainte de nastere...ca din o zugraveala programata am schimbat geamuri, usi, parchet, instalatie electirca...apoi alta mobila...cand am nascut aveam gata bucataria( nu am schimbat mobila, efortul financiar ar fi fost prea mare), dormitorul lui bebe si al nostru.Sufrageria era plina de cutii...numai vreau sa-mi amintesc...in timpul acesta ne-am si mutat in garsoniera si inapoi doh.gif
Hai ca mai ai putin si umblii dupa carucioare.

pe mine ma dor rau oasele bazinului si ligamentele...abia m-am misca acum pe seara, nu-mi place deloc, cred ca ma asteapta vremuri grele...fara plimbari.


Crissa??????
spune ceva!!!!!!!!!!
silvya_
buna fetelor....aazi nu prea a-ti avut chef de vorba.....

despre noi iar va zic k nu e nik nou....am fost la eco siiii.....tot nu am aflat ce e...bebelusul asta e mai incapatanat k ma-sa si k tasu la un loc....a stat picior peste picior si nu a vrut sa miste deloc k sa ne arate si noua ce e....saraca dna doctor am disperat-o k vreau sa stiu ce e si m-a pus sa ma mai duc pe hol sa ma plimb poate, poate si-o schimba pozitia dar nik....sad.gif(((((....si acum cand am ajuns acasa imi da niste suturi de toata frumusetea....insa la cabinet a fost cuminte tare...


ehhh asta e...mai ast 1 luna wacko.gif
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 11 2011, 07:38 PM) *
Karina, sa stii ca are dreptate Silvia, bucura-te acum de plictiseala.ca e pe sfarsite. Nu te speriem dar daca nu ai cu cine sa lasi copilul 2 ore sa respiri putin e ...mai dificil. Tu o ai pe soacra apropape, te mai scapa ea.

Ce-i drept eu as fi putut sa-mi iau bona dar refuz ideea, mai bine gradinita..dar dupa 2 ani.
Acum si eu diminetile bantui prin magazine, libera si dezlegata biggrin.gif Macar eu am multe, tu banuiesc ca le epuizezi repede.

Silvia, iti tin pumnii, sa fie bine si mai ales ceea ce va doriti. Chiar asa! vrei fata?

Alunixa, te inteleg perfect, la prima sarcina am terminat renovarea cu 3 sapt inainte de nastere...ca din o zugraveala programata am schimbat geamuri, usi, parchet, instalatie electirca...apoi alta mobila...cand am nascut aveam gata bucataria( nu am schimbat mobila, efortul financiar ar fi fost prea mare), dormitorul lui bebe si al nostru.Sufrageria era plina de cutii...numai vreau sa-mi amintesc...in timpul acesta ne-am si mutat in garsoniera si inapoi doh.gif
Hai ca mai ai putin si umblii dupa carucioare.

pe mine ma dor rau oasele bazinului si ligamentele...abia m-am misca acum pe seara, nu-mi place deloc, cred ca ma asteapta vremuri grele...fara plimbari.
Crissa??????
spune ceva!!!!!!!!!!



Gataaa!!! Iertareeee!!!! notworthy.gif N-a mers netu fir-ar sa fie sad.gif Suntem foarte bine. Avem totul acolo, n-a disparut nimic, doar ca e mai greu de vizionat una din artere atata tot. super.gif
Ne-a spus ca s-a dezvoltat fff bine, ca are picioarele lungi (ma intreba daca tati e inalt tongue.gif - a ghicit ca are aproape 1.90) si m-a certat ca am stresat-o sad.gif Statea mititica in fundul uterului ghemuita si cu pumnisorii stransi, avea liber jumatate de uter love1.gif
Si ne-a spus ca oricum n-ar fi fost nicio problema nici daca era artera unica si ca tocmai ce i-au nascut 2 mimici in situatia asta, doua fetite perfect sanatoase...si ca de acum incolo chiar nu se va mai intampla nimic pentru este formata cu totul, sa avem grija doar s-o ingrasam si s-o tin acolo pana la termen bb.gif

Azi de bucurie si ca am fost libera, am plecat pe la shopping prin Vitantis si am cumparat o gramada de lucruri cu foarte putini bani yes.gif Nu-mi mai venea sa plec smile.gif

Silvya asa de rau imi pare ca nu v-ati lamurit..imi imaginez tu cat de necajita ai fost sad.gif insa bucura-te ca e bine si mai ai putintica rabdare, sau poti sa faci ca mine, doua ecografii in doua zile liwlol.gif

Aoleuu fetelor nu-mi mai amintiti de renovari ca tot aman camera copiilor si dressingul ala. Ma gandesc sa le programez cat ma duc la spital sa nasc:)) Ce nu merge? Lucru la foc continuu 24 din 24 si pana vin eu cu bebe totul impecabil si fara urme smile.gif

Va pup, ma duc sa pap o inghetata si mersi d incurajari m-au ajutat tzuc.gif
Draga
Salutari din balta!

Silvia, ce sa faci, mai prelungesti suspansul inca o luna! dar lasa ca trece repede, sunteti prinsi cu nunta.

Crisaa, gata stai linistita! biggrin.gif

fetelor azi am avut o stare foarte rea, am simtit o mare presiune sub stern, mai ales in pozitie culcat..acum ma intreb ori facea domnisoara exercitii de Pilates ori si-a schimbat pozitia. Ma intreb daca nu cumva s-a intors, la ultima eco era cu capul in sus...dar totusi azi ma lovea undeva in drepata jos, oare erau mainile??
acum s-a potolit si pot si eu sa respir.
si tin sa va anunt ca voi veni da la tara cu multe kg in plus, of of nu ma pot abtine nervi.gif


Karina e nasa azi, asteptam pozele smile.gif
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 13 2011, 06:14 PM) *
Salutari din balta!

Silvia, ce sa faci, mai prelungesti suspansul inca o luna! dar lasa ca trece repede, sunteti prinsi cu nunta.

Crisaa, gata stai linistita! biggrin.gif

fetelor azi am avut o stare foarte rea, am simtit o mare presiune sub stern, mai ales in pozitie culcat..acum ma intreb ori facea domnisoara exercitii de Pilates ori si-a schimbat pozitia. Ma intreb daca nu cumva s-a intors, la ultima eco era cu capul in sus...dar totusi azi ma lovea undeva in drepata jos, oare erau mainile??
acum s-a potolit si pot si eu sa respir.
si tin sa va anunt ca voi veni da la tara cu multe kg in plus, of of nu ma pot abtine nervi.gif


Karina e nasa azi, asteptam pozele smile.gif



Neata

Hai ca ne-am trezit si azi devreme ca Edi a deschis ochisorii la 6.30 cu mare foame si a trebuit sa ma trezesc si eu sa-i pregatesc ceva.
Sa stii ca e ff probabil sa se fi intors pt ca eu cand am fost la ultima echo, joi, mi-a spus ca e in pozitie tranversala dar ca in cateva zile se intoarce sa nu-mi fac griji biggrin.gif

Lasa-le incolo de kg, voi sa fiti bine. Nu te mai gandi la cat mananci....Odihneste-te, relaxeaza-te ca zapacesti si papusica cu grijile tale si d-aia iti mai aplica cate o corectie din cand in cand smile.gif

Va pup, ma duc sa vad daca a terminat maimutica micul dejun.
vb...
alunixa
Neata fetelor! Azi si eu m-am trezit devreme si cu fundu in sus. Am o stare teribila de nervi si agitatie. Nu m-am odihnit bine deloc si in plus la 8 dimineata incepe "circul" in cartier la mine. Stau lanag o biserica si inchipuiti-va ca au vreo 5 megafoane prin care redau slujba live si "racnesc preotii" la putere maxima. Asa ceva e de neconceput. cam de jumatate de an se intampla acest lucru in fiecare zi de duminica si fiecare sarbatoare. Ce sa facem ne-am luat si noi dupa turci...Eu nu am nimik impotriva religiei insa la ceea ce s-a ajuns....este ceva de neinchipuit.

Silvia, poti prelungi suspansul inca o luna sau poti dezlega misterul facand inca un echo zilele urmatoare!

Draga, nu mai aminti de kilograme ca asta ne e scris unora sa le castigam pe zi ce trece! In ceea ce priveste tensiunea din burtika ta cred ca despre rasuciri si balet este vorba. Eu nu simt miscarile foarte ample, suntem mai mici decat voi.
Am intrat pe site-urile recomandate de tine Strollers are o gama chiar variata de produse. Ca buget iti dai seama ca nu arunc cu banii intr-un carucior, ma gandeam la unul 3in1 si la suma maxima de 2500 lei.

Karina, sa-ti fie de bine ca nasa! Bineinteles ca asteptam poze!

Va pupacesc pe toate si va doresc o duminica linistita, sper si eu sa reusesc sa ies din starea de agitatie.
angela24
Buna mamicilor!!! Stiu ca nu am mai intrat de multisorrrr pe forum notworthy.gif dar incerc sa recuperez din urma... Intre timp am facut si morfofelata si am aflat ca are sa avem o fetita. ( la 21 saptamani avea 432 grame grasunica)). In rest toate analizele au iesit bine...
Pupici la burtici tzuc.gif
Draga
hello

ce faceti? la noi a plouat si a fost foarte placut sa ne uitam jumatate de ora la ploaie.

Crissa si eu ii mai spun lui Calin maimuta biggrin.gif
Angela, ne bucuram de revenire , si de fetita, te asteptam mai des.
Alunixa, nervi tari si maine wink.gif

fetelor ce sa va zic, fata mea sta foarte intinsa cred, deoarece simt ca-mi plesneste burta. Si a crescut mult in 3 saptamani! poate-mi face si mie cineva o poza sa va arat.
La calin cu o zi inaite de nastere ziceau babele de la usile doctorilor ca as avea 7-8 luni, acum la 39 de saptamani cred ca voi parea de 55 de saptamani liwlol.gif

E bine la mama, Calin are treaba tota ziua, azi s-a urcat pe o scara cam la 3 m , vroia in copac sa culeaga pere ohmy.gif , cand si-a facut damblaua cu urcatul a si disparut scara ca mi-a sta inima sa=l pazesc.La 1 m inaltime nici nu-l bag in seama dar la 3 , brrr, si nici nu eram in stare sa-l prind.
macar stau bine cu tensiunea, adica e mica, ca si asta isi facuse de cap la un moment dat!

va pup
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 14 2011, 04:54 PM) *
hello

ce faceti? la noi a plouat si a fost foarte placut sa ne uitam jumatate de ora la ploaie.

Crissa si eu ii mai spun lui Calin maimuta biggrin.gif
Angela, ne bucuram de revenire , si de fetita, te asteptam mai des.
Alunixa, nervi tari si maine wink.gif

fetelor ce sa va zic, fata mea sta foarte intinsa cred, deoarece simt ca-mi plesneste burta. Si a crescut mult in 3 saptamani! poate-mi face si mie cineva o poza sa va arat.
La calin cu o zi inaite de nastere ziceau babele de la usile doctorilor ca as avea 7-8 luni, acum la 39 de saptamani cred ca voi parea de 55 de saptamani liwlol.gif

E bine la mama, Calin are treaba tota ziua, azi s-a urcat pe o scara cam la 3 m , vroia in copac sa culeaga pere ohmy.gif , cand si-a facut damblaua cu urcatul a si disparut scara ca mi-a sta inima sa=l pazesc.La 1 m inaltime nici nu-l bag in seama dar la 3 , brrr, si nici nu eram in stare sa-l prind.
macar stau bine cu tensiunea, adica e mica, ca si asta isi facuse de cap la un moment dat!

va pup


Ce fac gravida.gif ?
Azi iar ... fac_curat.gif spalvase.gif . Obosesc din ce in ce mai repede am observat. Nu stiu ce-o sa mai fiu in stare sa fac peste vreo 10 saptamani...probabil sa ma duc pana la baie si inapoi ..offf

Ce bine ca a plouat la voi Draga, la noi a fost o caldura d-aia rea; acum spre seara parca s-a mai adunat un norisor doi si e o idee mai racorica.

Acum ma apuc de lectii cu.... maimutica wink.gif facem litere de mana si ce rabdare ne mai trebuie....
Draga
QUOTE(crissa6 @ Aug 14 2011, 07:23 PM) *
Ce fac gravida.gif ?
Azi iar ... fac_curat.gif spalvase.gif . Obosesc din ce in ce mai repede am observat. Nu stiu ce-o sa mai fiu in stare sa fac peste vreo 10 saptamani...probabil sa ma duc pana la baie si inapoi ..offf

Ce bine ca a plouat la voi Draga, la noi a fost o caldura d-aia rea; acum spre seara parca s-a mai adunat un norisor doi si e o idee mai racorica.

Acum ma apuc de lectii cu.... maimutica wink.gif facem litere de mana si ce rabdare ne mai trebuie....



peste zece sapatamanai? eu nu stiu cum ma voi descurca maine ohmy.gif Gafai ca o locomotiva pe aburi, e ingrozitor, obosesc stand degeaba. pulsul e peste 95 constant.
si colac peste pupaza ieri ma ardea putin in gat iar azi nopate am experimentat o tuse noua, nu am dormit 1 ora legata de alta. Maine sun pneumologul sa-i descriu noile simptome poate -mi da o solutie la telefon.

va pup
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 15 2011, 02:25 PM) *
peste zece sapatamanai? eu nu stiu cum ma voi descurca maine ohmy.gif Gafai ca o locomotiva pe aburi, e ingrozitor, obosesc stand degeaba. pulsul e peste 95 constant.
si colac peste pupaza ieri ma ardea putin in gat iar azi nopate am experimentat o tuse noua, nu am dormit 1 ora legata de alta. Maine sun pneumologul sa-i descriu noile simptome poate -mi da o solutie la telefon.

va pup



Neata

Deci tusea asta a ta e de groaza nervi.gif Cred ca pana si aia mica s-o fi saturat de atata tuse sad.gif

Eu nu ma simt prea bine azi...sad.gif Ma durea un pic si burta dimineata cand m-am trezit si tot ma lupt cu o greata nu stiu din ce cauza. Probabil unde ma dezobisnuisem de munca ca am lipsit 4 zile, e mai greu acum tongue.gif

Si eu ma misc ca o baba, ma dor oasele si spatele teribil, numai pot sa dorm bine... sad.gif Si culmea, mai am si 4 saptamani de mers la birou crybaby.gif


Va doresc o zi minunata

tzuc.gif
Draga
Neata

am baut o cafea.gif si mi s-a facut somn biggrin.gif

am dormit si eu mai bine azi noapte, am tusit mai putin , a dormit si bebelina, abia acum isi face inviorarea. Pe la 4 noaptea ma durea stomacul de foame dra am rezistat eroic..sau mi-a fost lene sa ma duc in bucatarie, nu-mi dau seama prea bine.Calin a cazut din pat doh.gif dar a aterizat in fund liwlol.gif
Ma apuc sa mai strang si eu un pic prin camerele ocupate de noi pentru ca maine mai vin 5 persoane si trebuie sa ne regrupam, abia astept sa se adune gasca, sunt varul si vara mea cu familiile, nu ne-am mai intalnit asa de 6 ani.


ei, si acum sa va arat ce faceam acum doi ani:

https://picasaweb.google.com/11829585623685...N6xn-ueqt--_AE#

o zi frumoasa va doresc!
iubita_tiana
QUOTE(Draga @ Aug 16 2011, 10:36 AM) *
Neata

am baut o cafea.gif si mi s-a facut somn biggrin.gif

am dormit si eu mai bine azi noapte, am tusit mai putin , a dormit si bebelina, abia acum isi face inviorarea. Pe la 4 noaptea ma durea stomacul de foame dra am rezistat eroic..sau mi-a fost lene sa ma duc in bucatarie, nu-mi dau seama prea bine.Calin a cazut din pat doh.gif dar a aterizat in fund liwlol.gif
Ma apuc sa mai strang si eu un pic prin camerele ocupate de noi pentru ca maine mai vin 5 persoane si trebuie sa ne regrupam, abia astept sa se adune gasca, sunt varul si vara mea cu familiile, nu ne-am mai intalnit asa de 6 ani.
ei, si acum sa va arat ce faceam acum doi ani:

https://picasaweb.google.com/11829585623685...N6xn-ueqt--_AE#

o zi frumoasa va doresc!

gaby..superbiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Karina
Buna, fetelor! smile.gif asa-i ca v-a fost dor de mine? liwlol.gif Dar acum m-am intors...Nu va imaginati ca acum m-am intors de la nunta totusi...am avut si noi un weekend mai prelungit biggrin.gif La nunta a fost frumos, dar din pacate eu mi-am uitat aparatul meu de fotografiat acasa, deci inca nu am poze sa va arat...Toata lumea ne-a laudat burtica...ceea ce l-a facut tare mandru pe tati:) a fost cam obositor, iar la sfarsit aveam o durere de spate de nu mai stiam de mine, dar nu ne-a parut rau. Apoi duminica dimineata, ne-am trezit pe la 8, am facut bagajele si am plecat la Brasov...ca daca tot nu a lucrat al meu luni, sa iesim si noi undeva...La fel, drumul a fost tare luuung si obositor, dar am mai scos si noi putin burtica la soare...
Vestea proasta e ca tocmai am bagat de seama ca au inceput sa-mi fie tare incomozi blugii, mai ales cand ma asez jos crybaby.gif si am avut proasta idee sa-mi iau pe mine niste pantaloni de blugi scurti pe masina...care m-au chinuit chiar si cu nasturele desfacut...Se pare ca a venit vremea sa trecem pe pantaloni de gravida...aveti ceva idei? ca mi-am luat in weekend o pereche pe elastic...si nu m-au ajutat mai mult decat blugii cand ma asezam jos...si nu-s eu genul care sa umble in pantaloni de trening prin oras unsure.gif
Alta veste proasta e ca nu ma mai pot opri din eating.gif si m-am urcat pe cantar si mi s-a parut ca am urcat cam repede la 3 kg in plus...fata de saptamana trecuta cand aveam numai 2 liwlol.gif Acum mi se pare ca arat imensa si toata ziua ma cearta sotul cand spun asta.
P.S. O poza cu burtica pe care am scos-o putin la soare in weekend, la strand...ca sa vedeti ce mare s-a facut smile.gif Voi cum v-ati petrecut weekendul prelungit?
crissa6
QUOTE(Karina @ Aug 16 2011, 08:43 AM) *
Buna, fetelor! smile.gif asa-i ca v-a fost dor de mine? liwlol.gif Dar acum m-am intors...Nu va imaginati ca acum m-am intors de la nunta totusi...am avut si noi un weekend mai prelungit biggrin.gif La nunta a fost frumos, dar din pacate eu mi-am uitat aparatul meu de fotografiat acasa, deci inca nu am poze sa va arat...Toata lumea ne-a laudat burtica...ceea ce l-a facut tare mandru pe tati:) a fost cam obositor, iar la sfarsit aveam o durere de spate de nu mai stiam de mine, dar nu ne-a parut rau. Apoi duminica dimineata, ne-am trezit pe la 8, am facut bagajele si am plecat la Brasov...ca daca tot nu a lucrat al meu luni, sa iesim si noi undeva...La fel, drumul a fost tare luuung si obositor, dar am mai scos si noi putin burtica la soare...
Vestea proasta e ca tocmai am bagat de seama ca au inceput sa-mi fie tare incomozi blugii, mai ales cand ma asez jos crybaby.gif si am avut proasta idee sa-mi iau pe mine niste pantaloni de blugi scurti pe masina...care m-au chinuit chiar si cu nasturele desfacut...Se pare ca a venit vremea sa trecem pe pantaloni de gravida...aveti ceva idei? ca mi-am luat in weekend o pereche pe elastic...si nu m-au ajutat mai mult decat blugii cand ma asezam jos...si nu-s eu genul care sa umble in pantaloni de trening prin oras unsure.gif
Alta veste proasta e ca nu ma mai pot opri din eating.gif si m-am urcat pe cantar si mi s-a parut ca am urcat cam repede la 3 kg in plus...fata de saptamana trecuta cand aveam numai 2 liwlol.gif Acum mi se pare ca arat imensa si toata ziua ma cearta sotul cand spun asta.
P.S. O poza cu burtica pe care am scos-o putin la soare in weekend, la strand...ca sa vedeti ce mare s-a facut smile.gif Voi cum v-ati petrecut weekendul prelungit?



Buna fete

Ce faceti?
Sa va arat si eu burtica? Hai sa incercam...smile.gif


Dar sa nu ne uiti si cu pozele de la nunta Karina, da? smile.gif

Cat de frumoasa ai fost Dragaaaaaa la nunta!!!!! Superba! tzuc.gif

Abia astept ziua de maine sa ma duc sa-mi iau piticul de la soacra-mea ca parca n-am stare fara el, ma gandesc la tot felul de nebunii, si casa e goala, zici ca e plecat de cel putin o luna. Si el a plecat azi dimineata biggrin.gif Sunt obisnuita sa-l am tot timpul cu mine offf

Va pup, seara buna!
Draga
Buna seara

ce burtici dragute am vazut tzuc.gif , dar cam mici ohmy.gif cred ca am trecut in frunte la marimea burtii, hai ca maine fac o poza sa va dati cu parerea.

Karina, cam tarziu cu blugii liwlol.gif , eu am renuntat la ei la 3 luni si altii nu-mi cumpar 68.gif . Cred ca v-am mai spus eu am renuntat la pantaloni, voi reveni la blugi cand voi incapea in cei vechi, am fuste de gravide 2 vechi si 2 noi, sunt tare comode cele cu banda elastica pe burta.
Karina sa nu ne uiti cu pozele de la nunta, bate-i la cap sa ti le dea mai repede, ca noi ne grabim smile.gif

Bebelina tare lenesa azi, ce emotii imi da domnisoara asta, abia astept sa merg la echo sa vad ce mai face ca de simtit..cam greu.


nopate buna gravida.gif
alunixa
Salutare burticute! Eu sunt gata cu apartamentu', m-am linistit. De acum o sa merg la plaja si sa ma relaxaz ca parca nici caldura aia insuportabila nu mai e.

Imi plac burticile voastre micutze si chic asa. A mea e maricica si am doar 21 de saptamani si cateva zile. O sa incerc sa ma pozez sa o vedeti. Cand am fost la echo la 18 saptamani toate masuratorile lui bebe era de 20, 20 si 4 zile. E maricel, dar are si cu cine semana. yes.gif

In ceea ce priveste hainele de gravida, mi-am cumparat doar o pereche de blugi cu banda elastica lata cat burta si cu talia joasa si sa stiti ca sunt foarte comozi. I-am luat de curand sa-i am ptr toamna. In rest am purtat rochite lungi de vara am vreo 4 si le rotesc. Nu cred ca merita sa investim in haine de gravide.

Voi cum stati cu scurgerile vaginale? Eu de cateva zile am o scurgere alb verzuie fara miros si destul de fluida si abundenta. Luni am programare la medic pentru morfofetala si ii voi spune si despre asta.

Dureri de cap aveti? Eu am avut 2 zile la rand da asa te puternice incat nici nu mai vedeam in fata ochilor.

Va pup pe toate si va urez noapte buna. somn.gif
crissa6
QUOTE(alunixa @ Aug 16 2011, 09:36 PM) *
Salutare burticute! Eu sunt gata cu apartamentu', m-am linistit. De acum o sa merg la plaja si sa ma relaxaz ca parca nici caldura aia insuportabila nu mai e.

Imi plac burticile voastre micutze si chic asa. A mea e maricica si am doar 21 de saptamani si cateva zile. O sa incerc sa ma pozez sa o vedeti. Cand am fost la echo la 18 saptamani toate masuratorile lui bebe era de 20, 20 si 4 zile. E maricel, dar are si cu cine semana. yes.gif

In ceea ce priveste hainele de gravida, mi-am cumparat doar o pereche de blugi cu banda elastica lata cat burta si cu talia joasa si sa stiti ca sunt foarte comozi. I-am luat de curand sa-i am ptr toamna. In rest am purtat rochite lungi de vara am vreo 4 si le rotesc. Nu cred ca merita sa investim in haine de gravide.

Voi cum stati cu scurgerile vaginale? Eu de cateva zile am o scurgere alb verzuie fara miros si destul de fluida si abundenta. Luni am programare la medic pentru morfofetala si ii voi spune si despre asta.

Dureri de cap aveti? Eu am avut 2 zile la rand da asa te puternice incat nici nu mai vedeam in fata ochilor.

Va pup pe toate si va urez noapte buna. somn.gif



Buna dimineata

Cafeluta? Sau chiar si pt asta e mult prea matinal pt voi? smile.gif Offf ce bine trebuie sa fie sa va treziti cand vreti....

Eram sigura Draga ca o sa zici ca am burta mica mad.gif Si sti care e culmea ca mi se mare ca se micsoreaza pe zi ce trece crybaby.gif Alunixa, si tu ai burtica mai mare????
Lasa Karina ca le prindem noi din urma, ca doar d-aia ne-am pastrat fortele pana acum yes.gif Sa vedeti voi gravida.gif peste vreo luna asa....tongue.gif

Apropo de cat de cuminte e bebelina...ieri toata ziua aproape ca uitasem ca e acolo. Eee si de aseara pana pe la 4 dimineata s-a foit in continuu jucaus.gif . Dupa ce ca si-asa imi gasesc locul greu (adica mai deloc), dupa ce ca e si cald, era fix ce lipsea.

Si eu ca si Draga am schimbat hainele sarcina asta devreme rau. Mi-am cumparat si blugi de gravida si pantaloni mai maricei, in care sa incap cu tot cu burtica dar nu special facuti pt gravide, mi-am mai luat niste rochite de vara largute pe care le pot purta si dupa sarcina...si mi-a mai dat si o prietena ce a mai avut ea de prin sarcina ei. M-am scos wink.gif

Alunixa ce bine de tine ca ai terminat cu amenajarile....mai bateti-ma si pe mine la cap sa ma apuc odata ca trece si vara, vine si bebe si ne gaseste tot asa. Cat despre scurgeri d-astea ciudate si dureri de cap nu am avut parte, dar am altele nu-i bai. Imi amortesc si mainile si picioarele, mi se mai si umfla din cand in cand, ma dor toate oasele cum va spuneam si ieri, asta mica se foieste pe vezica mea si cred ca pana la urma o sa fac intr-o zi pe mine.... blush.gif ....d-astea. Dar oricum spune-i medicului despre scurgere ca poate e ok, dar poate e ceva in neregula si-ti da ceva tratament.

Ma duc si eu acum la cafea.gif . Atat sunt de lenesa ca astept o colega cam o ora in fiecare dimi sa-mi faca ea cafeaua tongue.gif

Pup si o zi frumoasa (chiar daca se anunta cu ploaie)
Karina
Crissa, ce-mi place burtica ta wub.gif dar chiar asta voiam sa spun, ultima data cand ai pus poza cu tine cu tot cu burtica, parca parea mai mare:))) si asta a fost cu ceva vreme in urma! Lasa, ca 4 saptamani nu mai e chiar asa de mult smile.gif si apoi scapi si tu si te trezesti cand ai chef biggrin.gif
Draga, eu nici acum nu as fi schimbat blugii daca n-ar fi fost problema cand ma asez...Ehh, da' mie imi pare bine ca acum nu mai are ce comenta al meu cand imi cumpar haine liwlol.gif ca inainte era satul sa ma vada tot cu alte haine:)) Problema e ca nu prea gasesc pantaloni pt gravide...si eu sunt adepta fustelor si a rochitelor, dar ma gandesc la iarna ce-o sa fac?
Alunixa, asteptam sa-ti vedem si tie burtica...o sa ai un baiat inalt dupa cate se pare smile.gif dar vorba ta, are si cui semana.
Al meu aseara a fost tare agitat...incontinuu s-a sucit pe-acolo...cred ca nu-si gasea locul. Pana la urma cred ca s-a linistit. Dar eu am am avut neinspirata idee sa ma uit cu sotul la un film si toata noaptea am avut cosmaruri liwlol.gif nu stiu de cate ori m-am trezit...of, of:)
P.S. ce m-am distrat cand am vazut ce scrie saptamana asta la tickerul meu liwlol.gif
crissa6
QUOTE(Karina @ Aug 17 2011, 06:29 AM) *
Crissa, ce-mi place burtica ta wub.gif dar chiar asta voiam sa spun, ultima data cand ai pus poza cu tine cu tot cu burtica, parca parea mai mare:))) si asta a fost cu ceva vreme in urma! Lasa, ca 4 saptamani nu mai e chiar asa de mult smile.gif si apoi scapi si tu si te trezesti cand ai chef biggrin.gif
Draga, eu nici acum nu as fi schimbat blugii daca n-ar fi fost problema cand ma asez...Ehh, da' mie imi pare bine ca acum nu mai are ce comenta al meu cand imi cumpar haine liwlol.gif ca inainte era satul sa ma vada tot cu alte haine:)) Problema e ca nu prea gasesc pantaloni pt gravide...si eu sunt adepta fustelor si a rochitelor, dar ma gandesc la iarna ce-o sa fac?
Alunixa, asteptam sa-ti vedem si tie burtica...o sa ai un baiat inalt dupa cate se pare smile.gif dar vorba ta, are si cui semana.
Al meu aseara a fost tare agitat...incontinuu s-a sucit pe-acolo...cred ca nu-si gasea locul. Pana la urma cred ca s-a linistit. Dar eu am am avut neinspirata idee sa ma uit cu sotul la un film si toata noaptea am avut cosmaruri liwlol.gif nu stiu de cate ori m-am trezit...of, of:)
P.S. ce m-am distrat cand am vazut ce scrie saptamana asta la tickerul meu liwlol.gif



Chiar ca e funny tickerul liwlol.gif

Sa stiti ca m-am mobilizat si am facut deja comanda de lavabila, vreau in w-end sa ma duc prin brico ca am vazut niste prize si niste intrerupatoare super frumoase pt camera copiilor, dupa care mai am de luat niste polite, un covoras si niste stickere si gata wacko.gif

Si evident dupa aia ma apuc si de dressing.... nanner.gif
Draga
Neata fetelor..mai spre amiaza

am baut o cafea, am mancat siam calcat cate ceva ca mama nu mai face fata si azi vin musafiri.

Eu azi noapte m-am distrat de minune, m-am culcat pe la 11 iar de la 1 la rasarit, probabil 5-6 am tusit, si am tusit....al meu sot desi dormea in alta camera a inceput sa caute paturi libere prin casa..a gasit unul dar alaturi sforaia tata liwlol.gif ..zice ca noaptea asta se culca in camara..ca are cort si saltea liwlol.gif
Am cautat pneumologul dar e in concediu asa ca l-am pus pe al meu var sa-mi mai aduca de la oras diverse de tuse ca nu stiu ce sa ma mai fac.

Hai Crissa cu renovatul , hai hai, ca trece timpul biggrin.gif

Karina , eu pentru la iarna am fusta de blug, un sarafan de blug( mai ciudatel dar dragut) si un sarafan din stofa..asa ca sper sa trec noiembrie cu ele, tu mai ai si decembrie ce-i drept.Dar la cum ma misc acum sincer nu stiu cat voi iesi in ultimile saptamani.

Si referitor la burta , mie mi-ar place sa ramana asa yes.gif , nu e nici prea grea nici dizgratioasa...dar se va face doh.gif

ma pun sa studiez problema pulsului marit, acum aveam 110.
Alunixa, relaxeaza-te ca meriti, ai muncit acum gata..plaja.Bravo.
Si eu as mai vrea la mare, chiar ne intrebam ce facem cu concediul ( cat mai e din el) dar in sept la noi nu stiu ce fel de vreme prindem, in Turcia nu pot sa zbor, iar fata de bulgari am o aversiune organica, asa ca s-ar putea sa renuntam.

mai stau putin si ma apuc sa mai strang prin casa

va pup
crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 17 2011, 07:54 AM) *
Neata fetelor..mai spre amiaza

am baut o cafea, am mancat siam calcat cate ceva ca mama nu mai face fata si azi vin musafiri.

Eu azi noapte m-am distrat de minune, m-am culcat pe la 11 iar de la 1 la rasarit, probabil 5-6 am tusit, si am tusit....al meu sot desi dormea in alta camera a inceput sa caute paturi libere prin casa..a gasit unul dar alaturi sforaia tata liwlol.gif ..zice ca noaptea asta se culca in camara..ca are cort si saltea liwlol.gif
Am cautat pneumologul dar e in concediu asa ca l-am pus pe al meu var sa-mi mai aduca de la oras diverse de tuse ca nu stiu ce sa ma mai fac.

Hai Crissa cu renovatul , hai hai, ca trece timpul biggrin.gif

Karina , eu pentru la iarna am fusta de blug, un sarafan de blug( mai ciudatel dar dragut) si un sarafan din stofa..asa ca sper sa trec noiembrie cu ele, tu mai ai si decembrie ce-i drept.Dar la cum ma misc acum sincer nu stiu cat voi iesi in ultimile saptamani.

Si referitor la burta , mie mi-ar place sa ramana asa yes.gif , nu e nici prea grea nici dizgratioasa...dar se va face doh.gif

ma pun sa studiez problema pulsului marit, acum aveam 110.
Alunixa, relaxeaza-te ca meriti, ai muncit acum gata..plaja.Bravo.
Si eu as mai vrea la mare, chiar ne intrebam ce facem cu concediul ( cat mai e din el) dar in sept la noi nu stiu ce fel de vreme prindem, in Turcia nu pot sa zbor, iar fata de bulgari am o aversiune organica, asa ca s-ar putea sa renuntam.

mai stau putin si ma apuc sa mai strang prin casa

va pup



Sincer, eu zic ca devine problematica pe bune treaba asta cu tusea ta. Si cu cat avanseaza sarcina, ai grija sa nu-ti creeze probleme...gen contractii... Iar cu pulsul m-ai facut curioasa...ia sa fac si eu o masuratoare cand ajung acasa. Deci cum spuneam fiecare cu ale ei in perioada asta. Ce bine era sa putem spune ca nu ne doare nimic, nu ne tine, nu ne jeneaza...eeehhh...

Sa numai spui ca se face dizgatioasa burtica ca nu-i adevarat nono.gif Toate burticile sunt frumoase. Ce-i drept dupa ce iese bb.gif nu e tocmai de expozitie, dar trece repede smile.gif

Vreau sa va spun ca desi nu a dormit toata noaptea, domnisoara se foieste in continuare doh.gif Tre sa oboseasca ea pana diseara sa pot sa ma odihnesc si eu cat de cat. Aaaa, Draga! imi cumpar perna ca numai rezist...m-am hotarat!!!
Draga
QUOTE(crissa6 @ Aug 17 2011, 10:20 AM) *
Sincer, eu zic ca devine problematica pe bune treaba asta cu tusea ta. Si cu cat avanseaza sarcina, ai grija sa nu-ti creeze probleme...gen contractii... Iar cu pulsul m-ai facut curioasa...ia sa fac si eu o masuratoare cand ajung acasa. Deci cum spuneam fiecare cu ale ei in perioada asta. Ce bine era sa putem spune ca nu ne doare nimic, nu ne tine, nu ne jeneaza...eeehhh...

Sa numai spui ca se face dizgatioasa burtica ca nu-i adevarat nono.gif Toate burticile sunt frumoase. Ce-i drept dupa ce iese bb.gif nu e tocmai de expozitie, dar trece repede smile.gif

Vreau sa va spun ca desi nu a dormit toata noaptea, domnisoara se foieste in continuare doh.gif Tre sa oboseasca ea pana diseara sa pot sa ma odihnesc si eu cat de cat. Aaaa, Draga! imi cumpar perna ca numai rezist...m-am hotarat!!!

si eu imi iau perna, o comand de aici sa fie acasa in prima zi cand ajung.

crissa6
QUOTE(Draga @ Aug 17 2011, 10:32 AM) *
si eu imi iau perna, o comand de aici sa fie acasa in prima zi cand ajung.



vezi ca sunt doua marimi si nu e dif de pret wink.gif
sa iei mareeee.
mie imi ajunge maine, deci mai am doar o noapte grea.
sper sa ma ajute smile.gif
angela24
Fetelor incerc sa ma integrez si eu incet printre voi.
La mine bebelina e foarte cuminte parca nici nu sunt insarcinata doar burtica ma da de gol...As vrea si eu sa o simt toata ziua sa dea cu piciorusele si manutele dar n-are nici un stres...seara si dimineata cand sunt intinsa pe pat o mai simt. biggrin.gif ...In rest blugi de prin a treia luna nu mai port, acu am noroc ca e vara si ma imbrac repede cu o rochita, pantaloni scurti cu elastic si ceva bluze pt gravidute...
Deocamdata de cateva saptamani ma iau carceii noaptea...voi ce pastilute luati??? mie mi-a dat sa iau calciu, fier fiole si magneziu.
Mai am o intrebare... vad pe hartii scris colul de 36mm inchis la 21 saptamani este bine sau sa imi fac griji pt ca mie nu mi-a spus nimica despre asta.
pupici la burtici floare2.gif
crissa6
QUOTE(angela24 @ Aug 17 2011, 12:40 PM) *
Fetelor incerc sa ma integrez si eu incet printre voi.
La mine bebelina e foarte cuminte parca nici nu sunt insarcinata doar burtica ma da de gol...As vrea si eu sa o simt toata ziua sa dea cu piciorusele si manutele dar n-are nici un stres...seara si dimineata cand sunt intinsa pe pat o mai simt. biggrin.gif ...In rest blugi de prin a treia luna nu mai port, acu am noroc ca e vara si ma imbrac repede cu o rochita, pantaloni scurti cu elastic si ceva bluze pt gravidute...
Deocamdata de cateva saptamani ma iau carceii noaptea...voi ce pastilute luati??? mie mi-a dat sa iau calciu, fier fiole si magneziu.
Mai am o intrebare... vad pe hartii scris colul de 36mm inchis la 21 saptamani este bine sau sa imi fac griji pt ca mie nu mi-a spus nimica despre asta.
pupici la burtici floare2.gif



Buna Angela si te asteptam mai des tzuc.gif si poate ne trimiti si tu o poza sa mai comparam aici niste burtici ca e lupta stransa liwlol.gif

Eu iau in continuare Utrogestan, No-spa si Elevit...cred ca e suficient biggrin.gif

Colul la mine la ultima echo era 43mm, deci pe aproape...cred...nu cred ca se numeste scurt la 36 si e f bine ca e inchis.

pupam
crissa6
Neata

Am cafeaaa!!! Haideti!!!

Azi noapte am dormit bustean, asa de cuminte a fost dra smile.gif M-am trezit asa de speriata ca nu m-a deranjat deloc si am stat vreo 10 min sa incerc sa simt daca mai e acolo. Nu a dat prea multe semne. Nici pana acum nu s-a remarcat prea tare...cine s-o mai inteleaga?!?!?

Cica maine in Carrefour sunt reduceri 20% la toata gama pt copii si bebei. anima1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.