Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Torturile Mele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog MIMI76
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
MIMI76
QUOTE(AdeDia @ Jan 12 2009, 10:28 PM) *
La Multi Ani!!!!!RARES
Sa cresti mare,sa fii sanatos si cuminte si sa aduci numai bucurie parintilor si celor dragi floare2.gif tzuc.gif hug.gif
....superb tortul eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

AdeDia,multumesc mult! partners.gif
MIMI76
Doua torturi identice





Luka
QUOTE(MIMI76 @ Jan 11 2009, 05:51 PM) *
LA MULTI ANI TUTUROR ,ACUM LA INCEPUT DE AN!

Astazi puiul meu a facut 2 ani.Acesta a fost tortul:

LADYBUG CAKE














Sa-ti traiasca puisorul , sa fie sanatos si norocos ! Oricum are noroc de ... torturi deosebite ! floare2.gif
irinaririna
eating.gif eating.gif mimi faci niste torturi excelente si presupun ca si super gustoase eating.gif eating.gif
Spune-mi te rog trandafirasii tot tu ii modelezi??

Am vazut ca da... am ciit pe sarite ca am o mica pauza ca in rest invat. Maine dupa examen analizez atent poate fur vre-o reteta. floare2.gif
MIMI76
QUOTE(Luka @ Jan 17 2009, 11:26 PM) *
Sa-ti traiasca puisorul , sa fie sanatos si norocos ! Oricum are noroc de ... torturi deosebite ! floare2.gif

Luka,multumesc,asemeni! trandafir.gif
MIMI76
QUOTE(irinaririna @ Jan 17 2009, 11:35 PM) *
eating.gif eating.gif mimi faci niste torturi excelente si presupun ca si super gustoase eating.gif eating.gif
Spune-mi te rog trandafirasii tot tu ii modelezi??

Am vazut ca da... am ciit pe sarite ca am o mica pauza ca in rest invat. Maine dupa examen analizez atent poate fur vre-o reteta. floare2.gif

BAFTA LA EXAMEN! oFloare.gif
ruxy
Mimi jos palaria pentru torturile tale hi.gif hi.gif hi.gif smile.gif
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Jan 18 2009, 01:30 PM) *
Mimi jos palaria pentru torturile tale hi.gif hi.gif hi.gif smile.gif

RUX, floare2.gif
MIMI76
TORT DE DUMINICA

-blat alb si crema de ciocolata




marimaria
eating.gif
Super tort.
MIMI76
TORT CU CREMA CARAMEL
pt.cumnata mea,de ziua ei







ninina
QUOTE(MIMI76 @ Jan 19 2009, 12:27 PM) *
TORT DE DUMINICA

-blat alb si crema de ciocolata



Super torturile.....
Foarte frumoase orante... eusa_clap.gif
SA ne traiesti draga MImi...si sa ne mai faci... bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Esti o bucatareasa desavarsita... trandafir.gif
MIMI76
QUOTE(ninina @ Jan 19 2009, 02:07 PM) *
Super torturile.....
Foarte frumoase orante... eusa_clap.gif
SA ne traiesti draga MImi...si sa ne mai faci... bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Esti o bucatareasa desavarsita... trandafir.gif

Multumesc,ninina! trandafir.gif
MIMI76
TORT CASTEL(CASTLE CAKE)







MIMI76
..............






Adina13Gabriela
Buna draga Mimi,
Sunt o mamica care mereu cand vreau sa-mi delectez privirea cu ceva care intradevar merita privit intru aici pe blogul tau.
Sincerele mele felicitari...sa nu renunti nici o data sa faci asa bunatati.
Am si eu nevoie de sfatul tau.
Eu nu sunt asa priceputa ca si tine dar mai incerc si eu din cand in cand cate ceva mai deosebit...dar sunt cam deficitara la ornat.
Asa ca te rog da-mi cateva sfaturi cum ai ralizat ornamentul de deasupra tortului ca sa para ca o tesatura?
Multumesc anticipat pentru ajutor si sfat.


acesta este modelul de care vorbeam
Theo
Of,draga mea nu stiu cum de reusesti tu asemenea tortulete,dar imi lasa gura apa...acum imi vine sa-mi infig dintii in torturile tale dar mi-e ca stric ecranul si-mi mai rup si dintii... rolleyes.gif
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 22 2009, 06:11 PM) *
Asa ca te rog da-mi cateva sfaturi cum ai ralizat ornamentul de deasupra tortului ca sa para ca o tesatura?

Adina,esti draguta,multumesc! trandafir.gif

UITE aici http://images.foodnetwork.com/webfood/imag...deo_player.html
MIMI76
QUOTE(Theo @ Jan 22 2009, 07:14 PM) *
Of,draga mea nu stiu cum de reusesti tu asemenea tortulete,dar imi lasa gura apa...acum imi vine sa-mi infig dintii in torturile tale dar mi-e ca stric ecranul si-mi mai rup si dintii... rolleyes.gif

Theo,multumesc mult! trandafir.gif
MIMI76
TORT SEBI

-blat simplu,crema de vanilie si jeleu de caise




Adina13Gabriela
QUOTE(MIMI76 @ Jan 25 2009, 03:46 PM) *
TORT SEBI

-blat simplu,crema de vanilie si jeleu de caise


Foarte tentant arata tortul tau.
Cand ai timp scrie si reteta te rog.
ornamentele tot tu le-ai facu...sunt super dragute.
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 26 2009, 02:39 PM) *
Foarte tentant arata tortul tau.
Cand ai timp scrie si reteta te rog.
ornamentele tot tu le-ai facu...sunt super dragute.

Adina,multumesc mult! trandafir.gif
Ornamentele pentru torturi mi le fac singura.

Reteta e asa:

BLAT

-5 oua
-5 linguri zahar
-5linguri faina
Ouale se separa.Albusurile se bat spuma cu zaharul,se adauga galbenusurile cate unul,apoi faina in ploaie.Se coace la foc mic aprox. 50min.,fara a deschide cuptorul in primele 25 min.

CREMA DE VANILIE

-7 galbenusuri,7linguri de lapte,150g zahar,3 esente vanilie se pun pe baie de aburi si se bat cu telul pana se ingroasa.Se lasa la racit,dupa care se amesteca cu 300g frisca batuta tare.


JELEU DE ANANAS
-10g de gelatina se pun la hidratat in cateva linguri de apa
-un compot de ananas se paseaza cu mixerul vertical(sau in blender):piureul rezultat se amesteca cu 2-3 linguri de zahar si se incalzeste pe foc pana se topeste zaharul.
Se da de pe foc si se adauga gelatina mestecandu-se energic.
Se raceste si se pune la frigider pt. cel putin 3 ore.

andaro
Mirela, torturile tale arata super, se observa cu cata pasiune le faci si le ornezi..... eusa_clap.gif
Mie nu-mi place sa gatesc ( spre rusinea mea ) dar dulciuri mai fac si eu....sunt o mancacioasa de dulciuri.... blush.gif
Adina13Gabriela
QUOTE(MIMI76 @ Jan 26 2009, 12:49 PM) *
Adina,multumesc mult! trandafir.gif
Ornamentele pentru torturi mi le fac singura.

Reteta e asa:

BLAT

-5 oua
-5 linguri zahar
-5linguri faina
Ouale se separa.Albusurile se bat spuma cu zaharul,se adauga galbenusurile cate unul,apoi faina in ploaie.Se coace la foc mic aprox. 50min.,fara a deschide cuptorul in primele 25 min.

CREMA DE VANILIE

-7 galbenusuri,7linguri de lapte,150g zahar,3 esente vanilie se pun pe baie de aburi si se bat cu telul pana se ingroasa.Se lasa la racit,dupa care se amesteca cu 300g frisca batuta tare.
JELEU DE ANANAS
-10g de gelatina se pun la hidratat in cateva linguri de apa
-un compot de ananas se paseaza cu mixerul vertical(sau in blender):piureul rezultat se amesteca cu 2-3 linguri de zahar si se incalzeste pe foc pana se topeste zaharul.
Se da de pe foc si se adauga gelatina mestecandu-se energic.
Se raceste si se pune la frigider pt. cel putin 3 ore.
Multumesc pentru reteta partners.gif
Acum vin si cu intrebari la tine profesoara ca eu sunt un uenic in ale torurilor pregateli:
Blatul de tort il impart in doua parti si apoi pun un strat de crema si unul de jeleu?
sau inntre partile blatului pun doar jeleu si tortul il imbrac in crema?
scuze ca sunt cicalitoare dar nu sunt asa priceputa oFloare1.gif
poate ma indrumi si spre un decor mai simplu de realizat si pentru o mai putin priceputa.
si inca o intrebare:
ce fel de esente pot folosii?
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 27 2009, 01:52 PM) *
Multumesc pentru reteta partners.gif
Acum vin si cu intrebari la tine profesoara ca eu sunt un uenic in ale torurilor pregateli:
Blatul de tort il impart in doua parti si apoi pun un strat de crema si unul de jeleu?
sau inntre partile blatului pun doar jeleu si tortul il imbrac in crema?
scuze ca sunt cicalitoare dar nu sunt asa priceputa oFloare1.gif
poate ma indrumi si spre un decor mai simplu de realizat si pentru o mai putin priceputa.
si inca o intrebare:
ce fel de esente pot folosii?

Nu esti cicalitoare deloc!
La asamblarea tortului eu am procedat asa:
-am taiat blatul in doua si am insiropat prima parte
-am pus peste prima felie de blat,jumatate din crema
-apoi jeleul,cealalta jumatate de crema
-deasupra a doua felie de blat(insiropata)
-tortul l-am imbracat in frisca

Eu folosesc doar esenta la fiola,nu conteaza firma.
Decorul il vrei pentru un copil ?

Te astept cu intrebari! trandafir.gif
MIMI76
QUOTE(aandaaro @ Jan 27 2009, 01:03 AM) *
Mirela, torturile tale arata super, se observa cu cata pasiune le faci si le ornezi..... eusa_clap.gif
Mie nu-mi place sa gatesc ( spre rusinea mea ) dar dulciuri mai fac si eu....sunt o mancacioasa de dulciuri.... blush.gif

Multumesc! trandafir.gif
Adina13Gabriela
QUOTE(MIMI76 @ Jan 27 2009, 10:01 AM) *
Nu esti cicalitoare deloc!
La asamblarea tortului eu am procedat asa:
-am taiat blatul in doua si am insiropat prima parte
-am pus peste prima felie de blat,jumatate din crema
-apoi jeleul,cealalta jumatate de crema
-deasupra a doua felie de blat(insiropata)
-tortul l-am imbracat in frisca

Eu folosesc doar esenta la fiola,nu conteaza firma.
Decorul il vrei pentru un copil ?

Te astept cu intrebari! trandafir.gif

Ms ca ai rabdare cu mine oFloare1.gif
prima mea intrebare:
cu ce e bun sa insiropez acest tort?
ma gndeam sa fac tortul de ziua indragostitilor poate gasesc si o tava cu o forma mai deosebita.
cu aproximatie cata frisca imbraci tortul? imi ajunge o cutie de frisca de 500ml?
multumesc inca o data
pupici de la noi
Adina13Gabriela
QUOTE(MIMI76 @ Jul 21 2008, 10:25 AM) *
.....


cand ai timp scrie-mi te rog si cum faci acest tort e tare interesant
coci blatul in forma speciala?
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 27 2009, 07:05 PM) *
Ms ca ai rabdare cu mine oFloare1.gif
prima mea intrebare:
cu ce e bun sa insiropez acest tort?
ma gndeam sa fac tortul de ziua indragostitilor poate gasesc si o tava cu o forma mai deosebita.
cu aproximatie cata frisca imbraci tortul? imi ajunge o cutie de frisca de 500ml?
multumesc inca o data
pupici de la noi

Insiropeaza cu un sirop facut din apa cu zahar(dupa gust) si vanilie.
Poate gasesti tava in forma de inima.
Da, o cutie de 500ml frisca iti ajunge pentru ornat,dar mai trebuie si la crema 300ml,asa ca ia cutie de 1l. oFloare1.gif
Adina13Gabriela
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 27 2009, 01:05 PM) *
Ms ca ai rabdare cu mine oFloare1.gif
prima mea intrebare:
cu ce e bun sa insiropez acest tort?
ma gndeam sa fac tortul de ziua indragostitilor poate gasesc si o tava cu o forma mai deosebita.
cu aproximatie cata frisca imbraci tortul? imi ajunge o cutie de frisca de 500ml?
multumesc inca o data
pupici de la noi

am observat ca in crema de vanilie intra doar 7 galbenuse...ai o sugestie si ce as putea face cu albusele ramase? oFloare.gif blush.gif
cand ai prezentat tortul ai spus jeleu de caise si-n reteta ai pomenit de compot de ananas...deci merge facut jeleul cu ambele feluri de compoturi depinde de care am?
Adina13Gabriela
QUOTE(MIMI76 @ Jan 27 2009, 01:52 PM) *
Insiropeaza cu un sirop facut din apa cu zahar(dupa gust) si vanilie.
Poate gasesti tava in forma de inima.
Da, o cutie de 500ml frisca iti ajunge pentru ornat,dar mai trebuie si la crema 300ml,asa ca ia cutie de 1l. oFloare1.gif

Multumesc draga Mimi cred ca nu ai mai vazut asa o cicalitoare pana acum oFloare.gif
dar zeama de la compot nu e buna la siropat? sau o folosesc toata cand pun compotul in blender?
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 27 2009, 07:59 PM) *
Multumesc draga Mimi cred ca nu ai mai vazut asa o cicalitoare pana acum oFloare.gif
dar zeama de la compot nu e buna la siropat? sau o folosesc toata cand pun compotul in blender?

Deci...,eu te-am bagat putin in ceata! notworthy.gif
Jeleul poti sa-l faci din compot de ananas,caise,piersici.
Zeama de la compot este foarte buna la insiropat,dar o folosesti toata la jeleu.
Cu albusele poti face un chec din albusuri.
Adina13Gabriela
QUOTE(MIMI76 @ Jan 27 2009, 02:10 PM) *
Deci...,eu te-am bagat putin in ceata! notworthy.gif
Jeleul poti sa-l faci din compot de ananas,caise,piersici.
Zeama de la compot este foarte buna la insiropat,dar o folosesti toata la jeleu.
Cu albusele poti face un chec din albusuri.

multumesc Mimi draga
ma tenteaza mult aceasta reteta...indata ce o voi face iti voi povestii cum mi-a iesit.
Cand ai timp scrie-mi si o reteta de chec cu albuse.
Multumesc inca o data trandafir.gif partners.gif
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 28 2009, 02:19 PM) *
multumesc Mimi draga
ma tenteaza mult aceasta reteta...indata ce o voi face iti voi povestii cum mi-a iesit.
Cand ai timp scrie-mi si o reteta de chec cu albuse.
Multumesc inca o data trandafir.gif partners.gif

Cu multa placere!
Reteta de chec am pus-o aici http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...st&p=452780
Adina13Gabriela
Multumesc mult draga mamicutza gospodina.
Cred ca-mi voi face abonament zilnic la blogul tau sa fiu la zi cu bunatatile care le faci tzuc.gif partners.gif 9704.gif oFloare.gif trandafir.gif
am dat link-ul cu blogul tau la toate prielenele mele sa vada si ele ce frumuseti gatesti tu.
Sper ca nu te deranjeaza?
n.dolls
bun gasit fetelor sant : jucaus.gif la acest forum. permite-timi sa zic k MIMI AI MANUTZE DE AUR,esti o zana a dulciurilor si toti te apreciaza inclusiv eu. multumesc k existati am multe de invatat de la voi,si cred k imi va prinde bine aici in italia. Mie dor si de o aroma MADE ROMANIA. POOP DULCE LA TOATE GOSPODINELE notworthy.gif
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Jan 29 2009, 12:56 PM) *
Multumesc mult draga mamicutza gospodina.
Cred ca-mi voi face abonament zilnic la blogul tau sa fiu la zi cu bunatatile care le faci tzuc.gif partners.gif 9704.gif oFloare.gif trandafir.gif
am dat link-ul cu blogul tau la toate prielenele mele sa vada si ele ce frumuseti gatesti tu.
Sper ca nu te deranjeaza?

tzuc.gif tzuc.gif

QUOTE(n.dolls @ Jan 31 2009, 03:10 PM) *
bun gasit fetelor sant : jucaus.gif la acest forum. permite-timi sa zic k MIMI AI MANUTZE DE AUR,esti o zana a dulciurilor si toti te apreciaza inclusiv eu. multumesc k existati am multe de invatat de la voi,si cred k imi va prinde bine aici in italia. Mie dor si de o aroma MADE ROMANIA. POOP DULCE LA TOATE GOSPODINELE notworthy.gif

Multumesc,esti draguta!M-ai am ffffff multe de invatat! trandafir.gif
MIMI76
TORT CIOCOLATA





Adina13Gabriela
Wow ce bine arata tortul de ciocolata eating.gif ce as mai papa si eu.
Felicitari
ce m-as mai muta si eu in apropiere de tine poate asa mai invat si eu sa fac asa bunatati ca si tine.
mada.angel
QUOTE(MIMI76 @ Feb 6 2009, 07:18 PM) *
TORT CIOCOLATA






SUNT LA CURA, MA OMORI CU TORTURILE ASTEA crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
MIMI76
QUOTE(Adina13Gabriela @ Feb 9 2009, 03:05 PM) *
Wow ce bine arata tortul de ciocolata eating.gif ce as mai papa si eu.
Felicitari
ce m-as mai muta si eu in apropiere de tine poate asa mai invat si eu sa fac asa bunatati ca si tine.


Multumesc,ADINA,esti draguta! oFloare1.gif
QUOTE(mada.angel @ Feb 9 2009, 03:11 PM) *
SUNT LA CURA, MA OMORI CU TORTURILE ASTEA crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

Multumesc,Mada!Sory! oFloare1.gif
MIMI76
TORT CU CREMA DIPLOMAT DE CIOCOLATA







laura83
Mimi, esti extraordinara!!! si eu fac multe torturi acasa, dar nu iti ajung nici la degetul mic....se apropie ziua piticei mele si as vrea sa ii fac un tort, anul trecut i-am facut barbi si acum parca as vrea altceva....spune-mi te rog mai in detaliu cum faci ornamentele din lapte praf.
multumesc frumos
laura83
Mimi, draga mea, vreau sa te intreb daca bilutele mici le cumperi sau le faci tu. eu am tot cautat dar nici o cofetarie de la noi nu vrea sa vanda.
oFloare1.gif
MadaN
QUOTE(MIMI76 @ Feb 14 2009, 11:47 AM) *
TORT CU CREMA DIPLOMAT DE CIOCOLATA








vreau sa invat si eu sa fac trandafirasi te rog spune-mi reteta
mada_p04@yahoo.com
MadaN
QUOTE(laura83 @ Mar 11 2009, 04:39 PM) *
Mimi, draga mea, vreau sa te intreb daca bilutele mici le cumperi sau le faci tu. eu am tot cautat dar nici o cofetarie de la noi nu vrea sa vanda.
oFloare1.gif

bilute poti gasi la supermarket
pic. real. etc la raionul cu creme esente etc
laura83
QUOTE(MadaN @ Mar 11 2009, 03:13 PM) *
bilute poti gasi la supermarket
pic. real. etc la raionul cu creme esente etc

multumesc frumos floare2.gif ...nici prin gand nu mi-a trecut sa caut acolo oFloare1.gif
MIMI76
QUOTE(laura83 @ Mar 11 2009, 05:15 PM) *
multumesc frumos floare2.gif ...nici prin gand nu mi-a trecut sa caut acolo oFloare1.gif

Da,eu de la REAL le iau.Sunt de mai multe culori,in pliculete mai mici sau in borcanele.Le gasesti sigur.Ultima data erau de la "orlando's" parca;scrie pe eticheta"ornament".
MIMI76
QUOTE(MadaN @ Mar 11 2009, 05:11 PM) *
vreau sa invat si eu sa fac trandafirasi te rog spune-mi reteta
mada_p04@yahoo.com

Mada, uite AICI !
laura83
QUOTE(MIMI76 @ Mar 11 2009, 04:18 PM) *
Da,eu de la REAL le iau.Sunt de mai multe culori,in pliculete mai mici sau in borcanele.Le gasesti sigur.Ultima data erau de la "orlando's" parca;scrie pe eticheta"ornament".

multumesc frumos, MIMI!!!! partners.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.