Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Torturile Mele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog MIMI76
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Crizata
ce de torturi..mi se face pofta eating.gif
MadaN
QUOTE(MIMI76 @ Jul 27 2008, 05:01 PM) *
TORT DIPLOMAT



vai dar esti super
niste idei minunate, bravo, esti iventiva
mada wub.gif
MadaN
QUOTE(MIMI76 @ Mar 11 2009, 06:20 PM) *
Mada, uite AICI !

multumesc mult
esti superrrr
MIMI76
TORT INIMIOARA-pe care il dedic,cu toata dragostea,surorii mele(azi e ziua ei), care e departe de mine











mela81
la multi ani surioarei tale!
MIMI76
QUOTE(mela81 @ Mar 13 2009, 06:24 PM) *
la multi ani surioarei tale!

notworthy.gif tzuc.gif
ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Mar 13 2009, 04:22 PM) *
TORT INIMIOARA-pe care il dedic,cu toata dragostea,surorii mele(azi e ziua ei), care e departe de mine



Sa-ti traiasca Mimi, sa fie sanatoasa trandafir.gif trandafir.gif . trandafir.gif ..si a mea e tare departe de mine....si stiu ce inseamna...insa inimile sunt unite pentru totdeauna partners.gif
Tania_25
QUOTE(MIMI76 @ Jul 21 2008, 01:17 PM) *
Dupa nasterea baietelului meu,mi-am descoperit un nou hobby.
Vreau sa impartasesc cu voi aceasta placere!

Primul meu tort



si urmatoarele:













Bravo eusa_clap.gif faci niste torturi frumoase, cred ca si la gust sunt foarte bune yami.gif floare2.gif
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Mar 14 2009, 12:54 PM) *
Sa-ti traiasca Mimi, sa fie sanatoasa trandafir.gif trandafir.gif . trandafir.gif ..si a mea e tare departe de mine....si stiu ce inseamna...insa inimile sunt unite pentru totdeauna partners.gif

Saru' mana! trandafir.gif
MIMI76
QUOTE(Tania_25 @ Mar 14 2009, 01:28 PM) *
Bravo eusa_clap.gif faci niste torturi frumoase, cred ca si la gust sunt foarte bune yami.gif floare2.gif

notworthy.gif Multumesc,Tania!
herbertmaria54
Mirela esti grozava.

Da-mi si mie o sugestie cum sa fac un tort in forma de 2.
Merci.
MIMI76
QUOTE(herbertmaria54 @ Mar 22 2009, 01:27 PM) *
Mirela esti grozava.

Da-mi si mie o sugestie cum sa fac un tort in forma de 2.
Merci.

Maria,multumesc,esti draguta!
Cel mai usor,parerea mea,este sa faci dupa un sablon.Iti faci un sablon din carton tare si il imbraci in folie alimentara.Ca si marime,il faci in functie de cat de mare vrei tortul si de marimea tavii pe care o ai.Faci un blat intr-o tava dreptunghiulara,pe care il tai dupa sablon.
Mai este un mod,mie mi se pare ca-ti ea mai mult timp,dintr-un blat rotund si unul dreptunghiular.Caut poza si o pun aici ,sa-ti dai seama despre ce vorbesc.
MIMI76
Uite si poza:

tanyaloch
floare2.gif notworthy.gif Multumesc frumos!! Tu esti documentata, nu gluma!
adrianaO
mimi! teee rooooog! pray.gif imi spui si mie cum sa fac un tort de martipan? si mai ales: de unde cumpar martipan????? sau il fac eu??? pleeeaseee ajuta-ma! notworthy.gif floare2.gif
MIMI76
QUOTE(adrianaO @ Mar 23 2009, 01:35 PM) *
mimi! teee rooooog! pray.gif imi spui si mie cum sa fac un tort de martipan? si mai ales: de unde cumpar martipan????? sau il fac eu??? pleeeaseee ajuta-ma! notworthy.gif floare2.gif

iubita,martipan eu am luat din KAUFLAND,la 250g.De facut acasa nu am facut niciodata.Daca vrei sa-l imbraci in martipan si nu gasesti pana la urma,poti face o pasta de zahar care arata ca martipanul si are acelasi efect.
adrianaO
QUOTE(MIMI76 @ Mar 24 2009, 10:50 AM) *
iubita,martipan eu am luat din KAUFLAND,la 250g.De facut acasa nu am facut niciodata.Daca vrei sa-l imbraci in martipan si nu gasesti pana la urma,poti face o pasta de zahar care arata ca martipanul si are acelasi efect.

eu as vrea sa pun inauntru martipan...adica sa fac ceva crema de pus inauntru...si de imbracat poate in ciocolata smile.gif in kaufland nu am fost niciodata! uite un motiv intemeiat!si ceva retzeta stii pentrua sa ceva? sau poti sa ma indrumi?
MIMI76
QUOTE(adrianaO @ Mar 24 2009, 01:44 PM) *
eu as vrea sa pun inauntru martipan...adica sa fac ceva crema de pus inauntru...si de imbracat poate in ciocolata smile.gif in kaufland nu am fost niciodata! uite un motiv intemeiat!si ceva retzeta stii pentrua sa ceva? sau poti sa ma indrumi?

Eu nu am facut o astfel de crema,si chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau.Am auzit ca martipanul se amesteca cu suc de fructe si budinca de frisca sau vanilie,rezultand o crema,dar eu nu am facut,asa ca nu stiu ce sa zic.Eu nu recomand decat retete pe care le cunosc si le-am testat,asa ca imi pare tare rau ca nu te pot ajuta. trandafir.gif
adrianaO
QUOTE(MIMI76 @ Mar 24 2009, 02:17 PM) *
Eu nu am facut o astfel de crema,si chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau.Am auzit ca martipanul se amesteca cu suc de fructe si budinca de frisca sau vanilie,rezultand o crema,dar eu nu am facut,asa ca nu stiu ce sa zic.Eu nu recomand decat retete pe care le cunosc si le-am testat,asa ca imi pare tare rau ca nu te pot ajuta. trandafir.gif

nu este nici un fel de problema!!!!! iti multumesc enorm pentru ca m-ai spus unde sa gasesca sa ceva liwlol.gif ca eu habar nu am multi pupici si baga mare retete ca ai multe fane care saliveaza cu gandul la ce faci tu aici wink.gif
MIMI76
Tortul de azi









ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Mar 28 2009, 07:31 PM) *
Tortul de azi










Mimi e superb...ce contine?...Are cioco? partners.gif
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Mar 28 2009, 09:34 PM) *
Mimi e superb...ce contine?...Are cioco? partners.gif

Saru' mana! trandafir.gif
Tortul este cu blat simplu insiropat si crema diplomat cu vanilie multa.
ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Mar 28 2009, 07:41 PM) *
Saru' mana! trandafir.gif
Tortul este cu blat simplu insiropat si crema diplomat cu vanilie multa.

Atunci e si mai minunat...imi place teribil diplomatul...pe vremuri eram abonata la cofetarie la el laugh.gif
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Mar 28 2009, 09:43 PM) *
Atunci e si mai minunat...imi place teribil diplomatul...pe vremuri eram abonata la cofetarie la el laugh.gif

Este si preferatul nostru!
ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Mar 28 2009, 07:51 PM) *
Este si preferatul nostru!

Spune-mi te rog Mimi...la diplomat daca stii pe vremuri, deci ma refer la cel clasic.....exista si o portiune de ness sau cacao, nu stiu exact...stii la ce ma refer?...Faci si tu asa?
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Mar 28 2009, 09:53 PM) *
Spune-mi te rog Mimi...la diplomat daca stii pe vremuri, deci ma refer la cel clasic.....exista si o portiune de ness sau cacao, nu stiu exact...stii la ce ma refer?...Faci si tu asa?

Da,este crema diplomat in care se pune un sirop gros,fiert si racit din apa(12 linguri),zahar(150g) si cacao(50g).
Luka
QUOTE(MIMI76 @ Mar 28 2009, 07:51 PM) *
Este si preferatul nostru!



...si al nostru ! Mereu la diplomat imi aduc aminte de gustul bun de coaja de portocala confiata ..acum multi improvizeaza iar unele ies bune ...

Felicitari Mimi ! eusa_clap.gif

Un tort e o bucurie (adica precede un eveniment + e gustos) dar uneori nu-ti pare rau cand trebuie sa "bagi" cutitul in el doh.gif ?
Deh .... destin de tort ! liwlol.gif yami.gif eating.gif
ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Mar 28 2009, 07:58 PM) *
Da,este crema diplomat in care se pune un sirop gros,fiert si racit din apa(12 linguri),zahar(150g) si cacao(50g).

Poti sa imi dai si mie reteta de crema te rog?...de fapt de compozitie de diplomat....sigur daca ai timp Mimi partners.gif
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Mar 28 2009, 09:01 PM) *
Poti sa imi dai si mie reteta de crema te rog?...de fapt de compozitie de diplomat....sigur daca ai timp Mimi partners.gif

Asa am facut eu:
Doua pliculete de gelatina(20g)se pun la hidratat in apa calda.
Se amesteca cu telul,intr-o craticioara
-1/2 cana lapte
-3 galbenusuri
-1/2 cana zahar
Se pune pe foc si fierbe (cateva clocote) pana incepe sa se ingroase ca o smantana.
Se da de pe foc,se lasa sa se raceasca putin,apoi se adauga gelatina hidratata si se amesteca cu telul energic,sa se topeasca.Se adauga esenta de vanilie.
Se bate tare 500 ml frisca si se amesteca cu compozitia de mai sus(racita).
In crema rezultata se adauga fructe(din compot,proaspete,uscate,confiate).

Daca vrem crema cu cacao(cu siropul de mai sus),atunci in loc de vanilie se pune rom si nuci,alune,stafide,fulgi de ciocolata,iar cantitatea de gelatina creste la 25 g.
MIMI76
TORT SIRENA





ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Mar 29 2009, 12:36 PM) *
Asa am facut eu:
Doua pliculete de gelatina(20g)se pun la hidratat in apa calda.
Se amesteca cu telul,intr-o craticioara
-1/2 cana lapte
-3 galbenusuri
-1/2 cana zahar
Se pune pe foc si fierbe (cateva clocote) pana incepe sa se ingroase ca o smantana.
Se da de pe foc,se lasa sa se raceasca putin,apoi se adauga gelatina hidratata si se amesteca cu telul energic,sa se topeasca.Se adauga esenta de vanilie.
Se bate tare 500 ml frisca si se amesteca cu compozitia de mai sus(racita).
In crema rezultata se adauga fructe(din compot,proaspete,uscate,confiate).

Daca vrem crema cu cacao(cu siropul de mai sus),atunci in loc de vanilie se pune rom si nuci,alune,stafide,fulgi de ciocolata,iar cantitatea de gelatina creste la 25 g.

Iti multumesc mult Mimi... partners.gif
Oanaaa
QUOTE(MIMI76 @ Mar 30 2009, 11:16 AM) *
TORT SIRENA



Sooper frumoase si delicioase (mai mult ca sigur torturile), de fiecare data cand am pofta pe ceva dulce deschid blogul tau shi imi delectez privirile pe aici biggrin.gif
Felicitari pentru rabdarea pe care o ai, shi dragostea cu care le faci ! Te admir hi.gif
Eu nu as avea rabdare sa le fac , mai ales ornamentele.... si mai ales acum uitandu-ma la sirenutza asta cati solzi are pe coada cred ca ti-a luat o gramada de timp sa o faci doh.gif
MIMI76
QUOTE(rux25 @ Mar 30 2009, 11:21 AM) *
Iti multumesc mult Mimi... partners.gif

Cu multa placere! trandafir.gif
MIMI76
QUOTE(Oanaaa @ Mar 30 2009, 01:10 PM) *
Sooper frumoase si delicioase (mai mult ca sigur torturile), de fiecare data cand am pofta pe ceva dulce deschid blogul tau shi imi delectez privirile pe aici biggrin.gif
Felicitari pentru rabdarea pe care o ai, shi dragostea cu care le faci ! Te admir hi.gif
Eu nu as avea rabdare sa le fac , mai ales ornamentele.... si mai ales acum uitandu-ma la sirenutza asta cati solzi are pe coada cred ca ti-a luat o gramada de timp sa o faci doh.gif

Multumesc,Oana,esti draguta!
Incearca sa faci si cand o sa vezi ca iese,totul o sa-ti para din ce in ce mai usor.Trebuie doar rabdare si mult exercitiu! floare2.gif
Tania_25
QUOTE(MIMI76 @ Mar 28 2009, 06:31 PM) *
Tortul de azi













Ce bine arata tortul! eating.gif yami.gif Bravo MIMI!!! oFloare.gif
MIMI76
QUOTE(Tania_25 @ Mar 30 2009, 02:47 PM) *
Ce bine arata tortul! eating.gif yami.gif Bravo MIMI!!! oFloare.gif

Tania,multumesc! partners.gif
perla163
COMPLIMENTELe mele,MIMI!!!!!!! chiar ai maini de aur..........si mie imi place mult sa decorez si sa fac torturi,doar ca aici unde sunt nu prea am ptr cine.......innainte lucram la un bar-patiserie.......dar acum ,in casa........felicitari inca o data si multa sanatate tie si familiei tale.......acuma am descoperit topicul si cred ca te voi vizita des........... yami.gif macar sa le vad ,(ca nu am voie sa mananca,sunt la regim)........stii ce vroiam sa te rog ,poate ne aduci vreo idee ptr tortul de Paste!!!!!!!!
MIMI76
QUOTE(perla163 @ Mar 30 2009, 06:14 PM) *
COMPLIMENTELe mele,MIMI!!!!!!! chiar ai maini de aur..........si mie imi place mult sa decorez si sa fac torturi,doar ca aici unde sunt nu prea am ptr cine.......innainte lucram la un bar-patiserie.......dar acum ,in casa........felicitari inca o data si multa sanatate tie si familiei tale.......acuma am descoperit topicul si cred ca te voi vizita des........... yami.gif macar sa le vad ,(ca nu am voie sa mananca,sunt la regim)........stii ce vroiam sa te rog ,poate ne aduci vreo idee ptr tortul de Paste!!!!!!!!

Multumesc,PERLUTA draga!Te mai astept in vizita!
Pt Sfintele Sarbatori de PASTE,eu fac in general torturi cu flori,iarba,iepuri si oua colorate.Pt. PASTE,torturile trebuie sa fie vesele si sa arate ca este cu adevarat primavara si totul a" inviat". trandafir.gif
anaid27
superbe torturile! felicitari !!!!Vreau si eu o
SHANA
QUOTE(MIMI76 @ Mar 13 2009, 06:22 PM) *
TORT INIMIOARA-pe care il dedic,cu toata dragostea,surorii mele(azi e ziua ei), care e departe de mine












cu ce ai imbracat tortul ? cu martipan sau cu pasta facuta din lapte praf?
am tot vazut in cofetariile care fac torturi pentru nunti ca aveau facute ca niste esarfe care curgeau de la un etaj la altul - de la un blat la altul- nu stii daca alea sunt facute din martipan? eventual si cum se fac?
perla163
QUOTE(MIMI76 @ Mar 31 2009, 09:06 AM) *
Multumesc,PERLUTA draga!Te mai astept in vizita!
Pt Sfintele Sarbatori de PASTE,eu fac in general torturi cu flori,iarba,iepuri si oua colorate.Pt. PASTE,torturile trebuie sa fie vesele si sa arate ca este cu adevarat primavara si totul a" inviat". trandafir.gif

AM SA INCERC SA FAC SI EU PASTA AIA CU MIERE SI LAPTE PREF,DAR E BUN ORICE FEL DE MIERE??? floare2.gif
MIMI76
QUOTE(perla163 @ Apr 5 2009, 03:21 PM) *
AM SA INCERC SA FAC SI EU PASTA AIA CU MIERE SI LAPTE PREF,DAR E BUN ORICE FEL DE MIERE??? floare2.gif

E buna mierea de oricare,dar cea mai indicata e cea de salcam,ca-i deschisa la culoare.
MIMI76
TORT CU LEBEDE

-Blat simplu si mousse de piersici







AdeDia
MIMI...superb tortul....esti minunata trandafir.gif love1.gif tzuc.gif hug.gif
MIMI76
QUOTE(AdeDia @ Apr 12 2009, 02:38 AM) *
MIMI...superb tortul....esti minunata trandafir.gif love1.gif tzuc.gif hug.gif

notworthy.gif floare2.gif
marimaria
felicitari mimi pentru tort......e superb si cred ca si tare bun
MIMI76
QUOTE(marimaria @ Apr 12 2009, 10:50 AM) *
felicitari mimi pentru tort......e superb si cred ca si tare bun

Multumesc,Maria!Tortul a fost facut pt. prietenul puiului meu care a facut 2 ani.Asa ca fiind invitati la petrecere l-am degustat si am fost ff bun,a placut tuturor. trandafir.gif
MIMI76
TORT CU TRANDAFIRI ROSII

-BLAT INSIROPAT SI CREMA CARAMEL









MIMI76
TORT DIPLOMAT CU ANANAS










maria2008
QUOTE(MIMI76 @ Apr 13 2009, 10:43 AM) *
TORT CU TRANDAFIRI ROSII

-BLAT INSIROPAT SI CREMA CARAMEL



notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif adevarate minunatii ies din mainile tale trandafir.gif .Imi poti spune si mie te rog cum faci crema caramel? oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.