Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Torturile Mele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog MIMI76
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
marylena
SUPER!!! E TARE FRUMOS... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif DAR PARUL CUM L-AI FACUT???
NU CA POTI SA-MI DAI O IDEE DE UN TORT PENTRU BOTEZUL FIICEI MELE DE PE 16?
bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Sara1
QUOTE(MIMI76 @ Jul 30 2008, 04:50 AM) *
Fetelor,acest topic s-a dorit a face parte dintr-o pagina personala.Acesta este motivul pentru care l-am deschis.Nu vreau sa deranjez pe nimeni!!!!!!!!!!!!!!l
Daca deranjez,NU MAI POSTEZ!!!!!!



Mimi, in nici un caz sa nu te opresti! Esti o inspiratie pentru noi si este o placere sa privim ce poate iesi din niste miini atit de iscusite de mamica, care de fapt se ocupa cu contabilitatea peste zi, asa-i? Eu credeam ca tu ai cofetaria ta, caci aici unde sint eu, ai face bani grei cu asa ceva. Bravo!!! Inainte!!!
Am facut merdenelele dupa reteta ta, chiar acum rontai la ultima! Un deliciu!!! Merci! Acum caut timp si curaj sa ma apuc de amandine! tzuc.gif
ruxy
QUOTE(marylena @ Aug 1 2008, 06:10 PM) *
SUPER!!! E TARE FRUMOS... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif DAR PARUL CUM L-AI FACUT???
NU CA POTI SA-MI DAI O IDEE DE UN TORT PENTRU BOTEZUL FIICEI MELE DE PE 16?
bananab.gif bananab.gif bananab.gif

Sa-ti fie sanatoasa bere.gif tzuc.gif trandafir.gif smile.gif
Sara1
QUOTE(marylena @ Aug 1 2008, 08:10 AM) *
SUPER!!! E TARE FRUMOS... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif DAR PARUL CUM L-AI FACUT???
NU CA POTI SA-MI DAI O IDEE DE UN TORT PENTRU BOTEZUL FIICEI MELE DE PE 16?
bananab.gif bananab.gif bananab.gif



Eu cred ca papusa e din plastic si tortul comestibil e doar rochita. Deci parul... a venit de-a gata!
Sa-t traisca micutza si sa fie norocoasa!
marylena
QUOTE(Sara1 @ Aug 1 2008, 08:02 PM) *
Eu cred ca papusa e din plastic si tortul comestibil e doar rochita. Deci parul... a venit de-a gata!
Sa-t traisca micutza si sa fie norocoasa!

Va multumesc la toate pt urari! bananab.gif bananab.gif
Parul nu stiu din ce ar putea fi dar papusa tre sa fie comestibila rolleyes.gif
danna68
QUOTE(alondramona @ Jul 31 2008, 03:46 AM) *
Eu te cred..nu stiu cine a editat totusi poza..Andrei? oFloare1.gif



QUOTE(marylena @ Jul 31 2008, 03:47 AM) *
cred ca da.imi dai adresa ta de mail?

Andrei a mai spus odata sa nu punem link-uri catre bloguri ... vrea pozele postate aici in forum ... cred ca mai era o fata care gatea super si ei i-a editat mesajul catre blog si erau produsele ei ... face parte din regulament oFloare1.gif oFloare1.gif tzuc.gif

oricum Mimi felicitari, ai maini de aur eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif tzuc.gif
AdeDia
QUOTE(marylena @ Aug 1 2008, 09:06 PM) *
Va multumesc la toate pt urari! bananab.gif bananab.gif
Parul nu stiu din ce ar putea fi dar papusa tre sa fie comestibila rolleyes.gif

Este o papusa din plastic pana la jumatate,iar rochita este tortul comestibil.
uite mai ai si aici un link cu torturi...tot din forum...sper ca nu te superi Mimi tzuc.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=2159
si aici am explicat eu unei mamici cum il face mama mea rolleyes.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...2159&st=310
marylena
Scuze pt Andrei, dar eu chiar nu stiam ca nu avem voie sa punem alte linkuri pe forum...
Offffff fetelor, voi credeti ca ma duce capul sa fac eu asemenea lucruri? M-am uitat pe adresele alea dar... wacko.gif mi se pare un pic cam dificil si treaba e ca vreau sa-l fac eu. Stau in Italia si aici fac niste torturi de te doare capul sa le mananci biggrin.gif . Voi vedea eu, ma mai uit pe colo si pe colo.
Oricum sunteti niste dulci hi.gif tzuc.gif
MIMI76
QUOTE(Sara1 @ Aug 1 2008, 07:55 PM) *
Am facut merdenelele dupa reteta ta, chiar acum rontai la ultima! Un deliciu!!! Merci! Acum caut timp si curaj sa ma apuc de amandine! tzuc.gif

Sara,ma bucur ca ai facut merdenelele si ti-au placut!Spor la amandine! oFloare1.gif tzuc.gif
MIMI76
Sara,Ade asa este papusa este din plastic.Comestibila este rochita(corsetul din pasta de lapte praf,fusta-tortul propriu zis).
MIMI76
marylena,sa-ti traiasca micuta si sa fie sanatoasa! jucaus.gif

La tortul barbie,comestibila este rochita.

Este usor de realizat.
Tortul(fustita) l-am cladit intr-un bol inalt.Am facut un blat din 6 oua,in tava dreptunghiulara.Blatul racit l-am decupat cu ajutorul unui capac.Am decupat 4 cerculete.
Am captusit peretii bolului cu folie alimentara si am pus asa:un cerculet din blat insiropat,crema,blat...pana la ultimul cerculetAm pus bolul la rece pentru 3 ore.Sper sa te ajute poza asta


MIMI76
Pentru botez,tortul este mic,dar poti face ceva de genul asta





MIMI76
TORT "40"









MIMI76
.........






marylena
[quote name='MIMI76' date='Aug 3 2008, 09:35 AM' post='247797']
marylena,sa-ti traiasca micuta si sa fie sanatoasa! jucaus.gif


Iti multumesc din suflet! inger.gif
Cu tortul nu m-am hotarat crybaby.gif ca vreau ceva deosebit si la gust si la aspect. (dupa ce ca nu stiu sa fac mai sunt si pretentioasa ) unsure.gif unsure.gif
Ideea de a face un tort hazliu mi se pare buna, mi-am cumparat toate ustensilele pentru ornament din alea profesionale inca, treaba e ca nu ma duce capul sa le folosesc cumva...Nu ma intelege gresit, torturi am facut mereu, dar acum prea mult vreau sa-mi iasa totul perfect ca m-am blocat in idei...eh, mai astept propuneri, daca nu ... voi vedea...
wacko.gif
poooopici floare2.gif
Theo
Draga mea Mimi,iti multumesc inca o data pt.reteta de la minitortulete,am facut si eu duminica prajiturica,a iesit un deliciu,tare gustoasa,trebuie sa recunosc ca nu a iesit atat de aratoasa precum a ta,dar gustul a fost fantastic... partners.gif
MIMI76
QUOTE(Theo @ Aug 14 2008, 11:34 AM) *
Draga mea Mimi,iti multumesc inca o data pt.reteta de la minitortulete,am facut si eu duminica prajiturica,a iesit un deliciu,tare gustoasa,trebuie sa recunosc ca nu a iesit atat de aratoasa precum a ta,dar gustul a fost fantastic... partners.gif

Draga Theo,ma bucur ca ti-a placut!Si nu conteaza aspectul foarte mult,ci gustul! floare2.gif
maryhynt
mimi esti din bucuresti?
k as vrea si eu ceva!
MIMI76
QUOTE(maryhynt @ Sep 11 2008, 11:03 AM) *
mimi esti din bucuresti?
k as vrea si eu ceva!

Mary,nu sunt din Bucuresti,dar poate te pot ajuta cumva,numai sa-mi spui! partners.gif
maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Sep 11 2008, 01:19 PM) *
Mary,nu sunt din Bucuresti,dar poate te pot ajuta cumva,numai sa-mi spui! partners.gif


o ce pacat!dak erai din bucuresti te rugam sa-mi faci si mie un tort pt fetita mea cand face 1 an!til plateam! offf dar daca nu stai in bucuresti!!!! crybaby.gif chiar nu pot sa iau legatura cu tine?




ziua fetitei mele este pe 21 decembrie!
maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Aug 3 2008, 10:39 AM) *
Pentru botez,tortul este mic,dar poti face ceva de genul asta



cam asa as vrea sa arate tortul pt ziua fetitei mele!
MIMI76
QUOTE(maryhynt @ Sep 11 2008, 01:38 PM) *
o ce pacat!dak erai din bucuresti te rugam sa-mi faci si mie un tort pt fetita mea cand face 1 an!til plateam! offf dar daca nu stai in bucuresti!!!! crybaby.gif chiar nu pot sa iau legatura cu tine?
ziua fetitei mele este pe 21 decembrie!



QUOTE(maryhynt @ Sep 11 2008, 01:41 PM) *
cam asa as vrea sa arate tortul pt ziua fetitei mele!

Mary,eu sunt din Galati,iar distanta de 270 km e cam mare.
As vrea sa te pot ajuta.
maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Sep 11 2008, 03:40 PM) *
Mary,eu sunt din Galati,iar distanta de 270 km e cam mare.
As vrea sa te pot ajuta.




atunci te rog frumos dak vrei sami trimiti si mie reteta si sami spui si mie cum lai decorat etc..te rog mult !! o sal fac eu acasa dar dupa indicatiile tale!pupici!
nalya
O adevarata tortura,pentru noi gravida.gif !!!!Felicitari pentru imaginatie si talent,si astept"torturi"in continuare!!! tzuc.gif
MIMI76
QUOTE(maryhynt @ Sep 12 2008, 09:19 AM) *
atunci te rog frumos dak vrei sami trimiti si mie reteta si sami spui si mie cum lai decorat etc..te rog mult !! o sal fac eu acasa dar dupa indicatiile tale!pupici!

Bravo,ma bucur ca vrei sa-i faci tortul, pentru prima aniversare,piticei tale.
O sa vezi ce multumita o sa fii.
Daca esti hotarata si vrei tortul cu papusa,scrie te rog cam ce crema ai vrea,cam cat de mare sa fie(stiu eu,in functie de tava dreptunghiulara pe care o ai) si eu te voi ajuta cu mare drag. partners.gif
MIMI76
QUOTE(nalya @ Sep 12 2008, 02:24 PM) *
O adevarata tortura,pentru noi gravida.gif !!!!Felicitari pentru imaginatie si talent,si astept"torturi"in continuare!!! tzuc.gif

floare2.gif Multumesc! floare2.gif
maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Sep 12 2008, 04:57 PM) *
Bravo,ma bucur ca vrei sa-i faci tortul, pentru prima aniversare,piticei tale.
O sa vezi ce multumita o sa fii.
Daca esti hotarata si vrei tortul cu papusa,scrie te rog cam ce crema ai vrea,cam cat de mare sa fie(stiu eu,in functie de tava dreptunghiulara pe care o ai) si eu te voi ajuta cu mare drag. partners.gif




pai am cam 20 de invitati! ce tava imi recomanzi sa cumpar si s-o folosesc?

si vreau sa fac crema la tort de vanilie sau lamaie sau din fructe k sa manance si puiuta mea! ce crema imi recomanzi?
MIMI76
QUOTE(maryhynt @ Sep 12 2008, 05:06 PM) *
pai am cam 20 de invitati! ce tava imi recomanzi sa cumpar si s-o folosesc?

si vreau sa fac crema la tort de vanilie sau lamaie sau din fructe k sa manance si puiuta mea! ce crema imi recomanzi?

Tava nu trebuie sa fie asa mare,eu iti recomand sa fie in jur de 25/40 cm,nu mai mare.
Cat despre crema,se preteaza cam orice crema,asa ca alegi tu dupa preferintele voastre.
maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Sep 13 2008, 01:08 PM) *
Tava nu trebuie sa fie asa mare,eu iti recomand sa fie in jur de 25/40 cm,nu mai mare.
Cat despre crema,se preteaza cam orice crema,asa ca alegi tu dupa preferintele voastre.



aaaha ! deci sa iau o tava de 25/40 !! multumesc mult esti o draguta! scuze de deranj! pot sa iau legatura cu tine cand o sai fac fetitei mele tortul? atunci aproape cam la inceputul lui decembrie!


si mai am o intrebare ! ce culoare sai fac rochita papusii de pe tort si cum sai fac rochita! si ce ustensile sami cumpar pt k sa fac tortul ! sami spui tot de la inceput pana la final! k eu nu am nici o ustensila pt facut sau servit torturi! sa nu ma uiti te rog !!! si sami pui si poza cu ustensilele k nici nu le cunosc eu prea bine!!
Doraminodora
QUOTE(maryhynt @ Sep 11 2008, 02:41 PM) *
cam asa as vrea sa arate tortul pt ziua fetitei mele!

Este super, si cred ca foarte bun eating.gif
MIMI76
QUOTE(maryhynt @ Sep 13 2008, 05:01 PM) *
aaaha ! deci sa iau o tava de 25/40 !! multumesc mult esti o draguta! scuze de deranj! pot sa iau legatura cu tine cand o sai fac fetitei mele tortul? atunci aproape cam la inceputul lui decembrie!
si mai am o intrebare ! ce culoare sai fac rochita papusii de pe tort si cum sai fac rochita! si ce ustensile sami cumpar pt k sa fac tortul ! sami spui tot de la inceput pana la final! k eu nu am nici o ustensila pt facut sau servit torturi! sa nu ma uiti te rog !!! si sami pui si poza cu ustensilele k nici nu le cunosc eu prea bine!!

Mary,tava iti trebuie sa faci blatul.Daca ai o tava mai mica decat cea de la aragaz,nu este nevoie sa cumperi o alta tava.
In privinta ustensilelor,ce pot sa-ti spun e ca nici eu nu am ustensile sofisticate,profesioniste.Ce trebuie sa ai este o seringa sau un pos de ornat cu diferite sprituri care pot fi din metal sau plastic.Ce iti mai poate fi de folos este o spatula,paleta pentru servit tortul.
Rochita papusii poti s-o faci de culoare roz sau galben.Iti poti lua coloranti alim. lichizi care sunt ieftini si merg la frisca.
Pune ce intrebari vrei,cate vrei,oricand,ca pana in decembrie sa fii pregatita.
Te astept cu intrebari. partners.gif
Astea sunt spriturile



Paleta de servit

maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Sep 15 2008, 03:36 PM) *
Mary,tava iti trebuie sa faci blatul.Daca ai o tava mai mica decat cea de la aragaz,nu este nevoie sa cumperi o alta tava.
In privinta ustensilelor,ce pot sa-ti spun e ca nici eu nu am ustensile sofisticate,profesioniste.Ce trebuie sa ai este o seringa sau un pos de ornat cu diferite sprituri care pot fi din metal sau plastic.Ce iti mai poate fi de folos este o spatula,paleta pentru servit tortul.
Rochita papusii poti s-o faci de culoare roz sau galben.Iti poti lua coloranti alim. lichizi care sunt ieftini si merg la frisca.
Pune ce intrebari vrei,cate vrei,oricand,ca pana in decembrie sa fii pregatita.
Te astept cu intrebari. partners.gif
Astea sunt spriturile



Paleta de servit




mimi esti o dragutza! tzuc.gif iti multumesc! notworthy.gif

acum o sa te rog sami dai reteta detaliata si sa ma instruiesti! k nam facut niciodata un tort!
MIMI76
TORT SIMPLU CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT




ruxy
QUOTE(MIMI76 @ Sep 20 2008, 12:57 PM) *
TORT SIMPLU CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT



Mimi...te-ai gandit vreodata sa deschizi o cofetarie?? Cred ca ai avea un succes nebun...esti minunata!!! partners.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
floare_albastra
Deci trebuie sa ma bag si eu in seama, ca nu se mai poate!!! Si mie imi place sa prajituresc, dar chiar asa mai Mimi, asa de frumos si de gustos??
Esti fantastica, de o creativitate extraordinare..f iscusita!!!!!

Bravo Mimi, da-i bataie la cat mai multe torturi! Recunosc ca imi curg balele smile.gif

trandafir.gif
maryhynt
QUOTE(MIMI76 @ Sep 20 2008, 12:57 PM) *
TORT SIMPLU CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT



da-mi si mie reteta te rog! mult
Luka
QUOTE(MIMI76 @ Sep 20 2008, 12:57 PM) *
TORT SIMPLU CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT





Te rugam , Mimi , da-ne si noua reteta!!!!!!!! notworthy.gif floare2.gif
MIMI76
Sigur fetelor!

TORT CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT

Blatul
-250g biscuiti macinati
-un pachet de unt
-2-3 lingurite zahar pudra
-zahar vanilat
Untul moale se freaca cu zaharul si se adauga biscuitii.
Aceasta comp. se pune pe fundul tavii cu inel detasabil,se preseaza si se da pt. aprox. 15 minute la frigider.

CREMA
-500g iaurt simplu sau cu fructe
-500ml frisca
-3 linguri zahar -doar daca folositi iaurt simplu
-2 pachetele gelatina
Gelatina se hidrateaza in 6 linguri apa calduta 15 min.,se pune pe foc pana se topesc toate granulele,dar sa nu ajunga la fierbere.Se amesteca cu cateva linguri de iaurt apoi se toarna peste tot iaurtul.
Frisca se bate(cu zahar-daca iaurtul e simplu) si se amesteca cu iaurtul.Crema astfel rezultata se toarna uniform peste blatul de biscuiti si se da la rece 2-3 ore.
Se orneaza dupa preferinta. trandafir.gif
Luka
QUOTE(MIMI76 @ Oct 14 2008, 04:13 PM) *
Sigur fetelor!

TORT CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT

Blatul
-250g biscuiti macinati
-un pachet de unt
-2-3 lingurite zahar pudra
-zahar vanilat
Untul moale se freaca cu zaharul si se adauga biscuitii.
Aceasta comp. se pune pe fundul tavii cu inel detasabil,se preseaza si se da pt. aprox. 15 minute la frigider.

CREMA
-500g iaurt simplu sau cu fructe
-500ml frisca
-3 linguri zahar -doar daca folositi iaurt simplu
-2 pachetele gelatina
Gelatina se hidrateaza in 6 linguri apa calduta 15 min.,se pune pe foc pana se topesc toate granulele,dar sa nu ajunga la fierbere.Se amesteca cu cateva linguri de iaurt apoi se toarna peste tot iaurtul.
Frisca se bate(cu zahar-daca iaurtul e simplu) si se amesteca cu iaurtul.Crema astfel rezultata se toarna uniform peste blatul de biscuiti si se da la rece 2-3 ore.
Se orneaza dupa preferinta. trandafir.gif


Iti multumesc ! notworthy.gif floare2.gif
pustiks
QUOTE(MIMI76 @ Sep 20 2008, 12:57 PM) *
TORT SIMPLU CU BLAT DE BISCUITI SI CREMA DE IAURT




Mmm....ce bun pare eating.gif si simplu de facut. O sa-l incerc si eu
MIMI76
QUOTE(pustiks @ Oct 14 2008, 06:17 PM) *
Mmm....ce bun pare eating.gif si simplu de facut. O sa-l incerc si eu

Este simplu de facut si este foarte,foarte bun.Este un desert fin,racoros...o singura felie,niciodata nu-i de ajuns.Incearca-l si nu vei regreta!
MIMI76
TORT DIPLOMAT CU FRISCA








MIMI76
TORT CU BUCHET GALBEN






MIMI76
.....




AdeDia
mai...MIMI,ce mult imi plac florile tale...sunt superbe.....cand o sa araate si ale mele cat de cat...o sa-ti arat rolleyes.gif
...mai spune-mi te rog....faci trandafirul pe loc sau faci petalele si le lasi putin la intarit si apoi le pui impreuna???scuze ptr atatea intrebari tzuc.gif hug.gif
MIMI76
QUOTE(AdeDia @ Oct 25 2008, 04:33 PM) *
mai...MIMI,ce mult imi plac florile tale...sunt superbe.....cand o sa araate si ale mele cat de cat...o sa-ti arat rolleyes.gif
...mai spune-mi te rog....faci trandafirul pe loc sau faci petalele si le lasi putin la intarit si apoi le pui impreuna???scuze ptr atatea intrebari tzuc.gif hug.gif

Eu modelez floarea pe loc,dar pana te obisnuiesti cu pasta,cu consistenta ei,lasa putin petalele la zvantat,dar nu mult.Hai,o sa vezi ca nu e greu. tzuc.gif
AdeDia
QUOTE(MIMI76 @ Oct 25 2008, 04:40 PM) *
Eu modelez floarea pe loc,dar pana te obisnuiesti cu pasta,cu consistenta ei,lasa putin petalele la zvantat,dar nu mult.Hai,o sa vezi ca nu e greu. tzuc.gif

si nu ti se lipesc de degete??
mie mi s-a parut destul de tare pasta...de-abia am mai framantat-o....dar mai incerc si trebuie sa-mi iasa wink.gif
te pup tzuc.gif hug.gif
MIMI76
QUOTE(AdeDia @ Oct 25 2008, 04:42 PM) *
si nu ti se lipesc de degete??
mie mi s-a parut destul de tare pasta...de-abia am mai framantat-o....dar mai incerc si trebuie sa-mi iasa wink.gif
te pup tzuc.gif hug.gif

Se poate sa fie de la laptele praf,daca pasta era destul de tare si totusi se lipea.Data viitoare ungeti mainile cu ulei,cand modelezi. oFloare1.gif
MIMI76
LA MULTI ANI TUTUROR ,ACUM LA INCEPUT DE AN!

Astazi puiul meu a facut 2 ani.Acesta a fost tortul:

LADYBUG CAKE











AdeDia
La Multi Ani!!!!!RARES
Sa cresti mare,sa fii sanatos si cuminte si sa aduci numai bucurie parintilor si celor dragi floare2.gif tzuc.gif hug.gif
bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif guitar.gif guitar.gif guitar.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif

....superb tortul eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.