Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Fleacuri De Toate Zilele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog marimaria
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
marimaria
Ma simt singura, tare singura fara el........am fata cu mine, dar sufletul meu pereche e acolo, la spital.
Eram nedespartiti pana sa se intample accidentul, ne sunam des la telefon daca era plecat pe undeva......eram ca doi bobi intr-o pastaie.
Imi umplu timpul cu fata, dar gandurile-mi zboara aiurea.....si ma invinovatesc ca nu ma pot concentra.
Fac tot posibilul sa nu-i simta lipsa, dar eu simt lipsa lui.
Tania_25
QUOTE(marimaria @ Nov 8 2009, 11:02 AM) *
Ma simt singura, tare singura fara el........am fata cu mine, dar sufletul meu pereche e acolo, la spital.
Eram nedespartiti pana sa se intample accidentul, ne sunam des la telefon daca era plecat pe undeva......eram ca doi bobi intr-o pastaie.
Imi umplu timpul cu fata, dar gandurile-mi zboara aiurea.....si ma invinovatesc ca nu ma pot concentra.
Fac tot posibilul sa nu-i simta lipsa, dar eu simt lipsa lui.



Draga Maria stiu ca iti este foarte greu fara sotul tau dar gandeste-te ca va fi bine si ca el va veni curand acasa si va fi bine. Multa multa sanatate va doresc! Ai incredere in D-zeu ca va fi bine! hug.gif tzuc.gif
livya
QUOTE(marimaria @ Nov 8 2009, 12:02 PM) *
Ma simt singura, tare singura fara el........am fata cu mine, dar sufletul meu pereche e acolo, la spital.
Eram nedespartiti pana sa se intample accidentul, ne sunam des la telefon daca era plecat pe undeva......eram ca doi bobi intr-o pastaie.
Imi umplu timpul cu fata, dar gandurile-mi zboara aiurea.....si ma invinovatesc ca nu ma pot concentra.
Fac tot posibilul sa nu-i simta lipsa, dar eu simt lipsa lui.

tu draga mea eu te cred,lasa ca dumnezeu toate le rezolva,numa sa ai incredere in EL... pray.gif pray.gif tzuc.gif hug.gif
laura83
QUOTE(marimaria @ Nov 8 2009, 12:02 PM) *
Ma simt singura, tare singura fara el........am fata cu mine, dar sufletul meu pereche e acolo, la spital.
Eram nedespartiti pana sa se intample accidentul, ne sunam des la telefon daca era plecat pe undeva......eram ca doi bobi intr-o pastaie.
Imi umplu timpul cu fata, dar gandurile-mi zboara aiurea.....si ma invinovatesc ca nu ma pot concentra.
Fac tot posibilul sa nu-i simta lipsa, dar eu simt lipsa lui.

Maria iubita, nu te mai chinui....gandeste-te ca pe zi ce trece se simte tot mai bine si v-a veni in curand acasa.
trebuie sa fii tare pt puiul tau....nu ai zis tu ca acum tii loc de 2??? Fii TARE floare2.gif
ninina
QUOTE(marimaria @ Nov 8 2009, 01:02 PM) *
Ma simt singura, tare singura fara el........am fata cu mine, dar sufletul meu pereche e acolo, la spital.
Eram nedespartiti pana sa se intample accidentul, ne sunam des la telefon daca era plecat pe undeva......eram ca doi bobi intr-o pastaie.
Imi umplu timpul cu fata, dar gandurile-mi zboara aiurea.....si ma invinovatesc ca nu ma pot concentra.
Fac tot posibilul sa nu-i simta lipsa, dar eu simt lipsa lui.

MAria....draga mea..imi lipsesc pur si simplu cuvintele....
..am intrat de cateva ori...dar crede.ma ca lacrimile nu le-am putut stapani..si nici nu am putut sa.ti scriu ceva....
...ma doare asa mult tp tine....nimeni nu intelege cu adevarat prin ce treci decat tu si Dumnezeu....
...este o durere prea mare....sunt sigura....dar la fel de sigura sunt ca nu esti singura...Dumnezeu vegheaza asupra familiei tale....m-am rugat pt tine si sotul tau.....asa ca nu ezita draga mea sa strigi la El....pt sanatate sotului tau....si pt pacea ta sufleteasca....
...te imbratisez si sunt alaturi de tine cu gandul....
AdeDia
...offf...draga Mari...imi pare tare rau de necazul prin care treceti...m-am cutremurat cand intamplator am dat peste ceea ce vi se intampla sad.gif ....ma rog ptr voi...ptr sotul tau,sa-i dea D-zeu multa sanatate si recuperare grabnica,iar tie sa-ti dea putere sa-i fi alaturi....D-zeu sa binecuvinteze iubirea voastra si sa fie mereu cu voi....e greu in asemenea incercari sa gasesti cuvinte de incurajare....dar e bine sa simti ca ai alaturi de tine prieteni... hug.gif tzuc.gif
...ce-as putea sa-ti spun???.....din incredintarea mea,as putea sa spun doar....rugaciune pray.gif pray.gif pray.gif ....muuuulta rugaciune pray.gif pray.gif pray.gif ....cereri ptr sanatate si multumiri ptr viata....impletite in rugaciuni fierbinti....D-zeu asculta rugaciunile celor ce-si pun toata nadejdea in El....noi te sprijinim si suntem alaturi de tine,de sotul tau si micuta voastra printesa hug.gif tzuc.gif love1.gif
USA
QUOTE(marimaria @ Nov 8 2009, 02:02 AM) *
In inima ei sunt eu, la patrat......la puterea a doua.
Stie ca taticul ei a avut un accident si acu' e in spital sa se faca bine, stie ca va sta mult.......nu are rost s-o duc cu zaharelul ca maine, poimane vine.
Stie ca mami acu' face cat doi.......si mai ales acu' face nani cu mami in patul mare.

Toate gandurile bune le primim cu drag, avem mare nevoie tzuc.gif

Oricand Maria, un gand, o rugaciune, un suflu de putere...oricand vei gasii la noi..o stii asta.....iti sunt alaturi ptr miile de puteri ce mi le-ai suflat cand ma faceai sa zambesc atunci cand simteam nedreptate, cand simteam ca plang..cu tine era destul sa scrii doua vorbe si totul parea o gluma...Acum, draga mea, lacrimile si nedreptatile din sufletul meu de atunci..sunt mici furnici pe langa puterea de care ai tu nevoie....
Mii de imbratisarii si multiii pupicii zboara catre voi trei...Ursul, o sa fie bine, credee, fii sigura de asta....el are nevoie de neclintirea ta in credinta acum....un pupik pufos ptr o printesa sublima!
partners.gif
marimaria
Dragul meu azi am tema grea....
Am vorbit cu multi prieteni de-i tai si toti m-au intrebat cum te simti....am primit si multe mesaje de la unii si toti mi-au spus acelasi lucru.......sa te sarut pe obraz din partea lor.

O multime de saruturi si cu ale mele mii si mii de alte saruturi voi incerca sa ti le dau transmitand prin ele toata dragostea si prietenia noastra pentru tine.
USA
QUOTE(marimaria @ Nov 11 2009, 05:52 PM) *

hug.gif hug.gif hug.gif hug.gif
Mih@ela
QUOTE(marimaria @ Nov 11 2009, 03:52 PM) *
Dragul meu azi am tema grea....
Am vorbit cu multi prieteni de-i tai si toti m-au intrebat cum te simti....am primit si multe mesaje de la unii si toti mi-au spus acelasi lucru.......sa te sarut pe obraz din partea lor.

O multime de saruturi si cu ale mele mii si mii de alte saruturi voi incerca sa ti le dau transmitand prin ele toata dragostea si prietenia noastra pentru tine.

Te pup si eu cu drag si te imbratisez tare tare! trandafir.gif
flori-de-cimp
hug.gif hug.gif putere draga mea, si nu uita sa ai grija de tine, fetita ta si sotul au nevoie de tine .DD sa fie in continuare cu voi , sa va dea sanatate si recuperare totala si rapida . pray.gif tzuc.gif tzuc.gif
Tania_25
QUOTE(marimaria @ Nov 11 2009, 03:52 PM) *
Dragul meu azi am tema grea....
Am vorbit cu multi prieteni de-i tai si toti m-au intrebat cum te simti....am primit si multe mesaje de la unii si toti mi-au spus acelasi lucru.......sa te sarut pe obraz din partea lor.

O multime de saruturi si cu ale mele mii si mii de alte saruturi voi incerca sa ti le dau transmitand prin ele toata dragostea si prietenia noastra pentru tine.



O imbratisare calda si un pupic si de la mine............ tzuc.gif hug.gif
mia22_ro
QUOTE(marimaria @ Nov 11 2009, 06:52 PM) *
Dragul meu azi am tema grea....
Am vorbit cu multi prieteni de-i tai si toti m-au intrebat cum te simti....am primit si multe mesaje de la unii si toti mi-au spus acelasi lucru.......sa te sarut pe obraz din partea lor.

O multime de saruturi si cu ale mele mii si mii de alte saruturi voi incerca sa ti le dau transmitand prin ele toata dragostea si prietenia noastra pentru tine.

SI DE LA NOI O IMBRATISARE CALDA SI PUPICI oFloare1.gif
petronici
Maria sa-ti dea Dumnezeu multa putere si rabdare in continuare.....singura alinare e rugaciunea si fetita voastra....curaj si forta...speram sa treaca cat mai repede lunile de recuperare si sa fie totul bine ....va imbratisez cu drag
G.Raluca
QUOTE(marimaria @ Nov 11 2009, 05:52 PM) *
Dragul meu azi am tema grea....
Am vorbit cu multi prieteni de-i tai si toti m-au intrebat cum te simti....am primit si multe mesaje de la unii si toti mi-au spus acelasi lucru.......sa te sarut pe obraz din partea lor.

O multime de saruturi si cu ale mele mii si mii de alte saruturi voi incerca sa ti le dau transmitand prin ele toata dragostea si prietenia noastra pentru tine.


Draga de tine hug.gif Dumnezeu sa te intareasca si sa va ajute sa treceti cu bine peste toata aceasta nefericire si durere hug.gif
ruxy
QUOTE(marimaria @ Nov 11 2009, 04:52 PM) *
Dragul meu azi am tema grea....
Am vorbit cu multi prieteni de-i tai si toti m-au intrebat cum te simti....am primit si multe mesaje de la unii si toti mi-au spus acelasi lucru.......sa te sarut pe obraz din partea lor.

O multime de saruturi si cu ale mele mii si mii de alte saruturi voi incerca sa ti le dau transmitand prin ele toata dragostea si prietenia noastra pentru tine.

Maria draga mea, DD stie toata durerea si suferinta ta...il va face bine sa se intoarca la voi.....ai incredere love1.gif love1.gif love1.gif rugaciune si speranta love1.gif
nicole@
suntem alaturi de tine draga Maria!te admir pentru curajul tau,esti o femeie puternica, care va trece si peste asta cu ajutorul bunului Dumnezeu! hug.gif
petronici
maria nu ne mai zici nimic...ce mai face sotul???
fii puternica in continuare si nu uita ca noi suntem mereu, cu un gand bun , alaturi de voi....
liliana2u
are vesti bune.. asa erau ieri, sa speram ca azi vor fi si mai bune..
cu ajutorul lui Dumnezeu, vor reusi sa treaca peste incercarea asta grea..
o sa o las pe Maria sa vina cu noutati pt ca e jurnalul ei.. rugati-va in continuare pt ei! notworthy.gif
Tania_25
QUOTE(liliana2u @ Nov 14 2009, 07:26 PM) *
are vesti bune.. asa erau ieri, sa speram ca azi vor fi si mai bune..
cu ajutorul lui Dumnezeu, vor reusi sa treaca peste incercarea asta grea..
o sa o las pe Maria sa vina cu noutati pt ca e jurnalul ei.. rugati-va in continuare pt ei! notworthy.gif



D-zeu sa le dea sanatate sa se faca bine! pray.gif partners.gif trandafir.gif
flori-de-cimp
QUOTE(liliana2u @ Nov 14 2009, 08:26 PM) *
are vesti bune.. asa erau ieri, sa speram ca azi vor fi si mai bune..
cu ajutorul lui Dumnezeu, vor reusi sa treaca peste incercarea asta grea..
o sa o las pe Maria sa vina cu noutati pt ca e jurnalul ei.. rugati-va in continuare pt ei! notworthy.gif


Doamne ajuta . trandafir.gif
marimaria
Mda, n-am mai trecut pe aici de mult..............sunt imbunatatiri, dar circula si vesti proaste.

Azi parca mi-a dat cu o maciuca in cap.....un dus rece, rece.......cine a fost student in anii '80-'90 stie cum e cand se termina apa calda si tu esti inca plin de spuma si incepe sa curga rece.............parca si cimentul pe jos ingheata.

Vise spulberate.......da, dragul meu, din pacate exista riscul ca tu sa depinzi de un aparat de curatat sangele.............dializa.
E adevarat, e doar o presupunere, dar din pacate deja se sopteste pe la colturi, deja incearca sa prinda contur, deja vrea sa se strecoare in viata noastra ca un al 3-lea incomod.

De ce spun vise spulberate? Pt ca tie ti-ar fi placut sa calatorim mereu, sa petrecem vacantele aici, colo, dincolo, dar nu......trebuie sa le petrecem acasa legati de spital ca de un cordon ombilical care sa te "alimenteze" de 2,3 ori pe saptamana.....ca un caine legat de lant.

Doamne mai fa un miracol!
Te rog cu lacrimi in ochi, mai fa un miracol.

Eram cu privirea pierduta ascultand cuvintele doctorului si ma loveau cu sunet sec biciuindu-mi fata.

Cine stie ce-o mai fi.....am iesit din reanimare cu umerii aplecati inainte...........iar tu cu privirea pierduta dupa mine......ai fi vrut sa mai raman, dar nu mai aveam eu curajul.
Iarta-ma, nu am avut curajul sa te privesc in ochi cand intrebai fara glas daca te faci bine...........nu stiu, dragul meu, nu stiu.....numai Bunul Dumnezeu stie.
Lili
QUOTE(marimaria @ Nov 18 2009, 01:26 AM) *
Mda, n-am mai trecut pe aici de mult..............sunt imbunatatiri, dar circula si vesti proaste.

Azi parca mi-a dat cu o maciuca in cap.....un dus rece, rece.......cine a fost student in anii '80-'90 stie cum e cand se termina apa calda si tu esti inca plin de spuma si incepe sa curga rece.............parca si cimentul pe jos ingheata.

Vise spulberate.......da, dragul meu, din pacate exista riscul ca tu sa depinzi de un aparat de curatat sangele.............dializa.
E adevarat, e doar o presupunere, dar din pacate deja se sopteste pe la colturi, deja incearca sa prinda contur, deja vrea sa se strecoare in viata noastra ca un al 3-lea incomod.

De ce spun vise spulberate? Pt ca tie ti-ar fi placut sa calatorim mereu, sa petrecem vacantele aici, colo, dincolo, dar nu......trebuie sa le petrecem acasa legati de spital ca de un cordon ombilical care sa te "alimenteze" de 2,3 ori pe saptamana.....ca un caine legat de lant.

Doamne mai fa un miracol!
Te rog cu lacrimi in ochi, mai fa un miracol.

Eram cu privirea pierduta ascultand cuvintele doctorului si ma loveau cu sunet sec biciuindu-mi fata.

Cine stie ce-o mai fi.....am iesit din reanimare cu umerii aplecati inainte...........iar tu cu privirea pierduta dupa mine......ai fi vrut sa mai raman, dar nu mai aveam eu curajul.
Iarta-ma, nu am avut curajul sa te privesc in ochi cand intrebai fara glas daca te faci bine...........nu stiu, dragul meu, nu stiu.....numai Bunul Dumnezeu stie.


trandafir.gif pentru ea...



pentru tine...

DD va face sa fie bine pentru...el! trandafir.gif

hug.gif hug.gif hug.gif
mir0108
QUOTE(marimaria @ Nov 18 2009, 01:26 AM) *
Mda, n-am mai trecut pe aici de mult..............sunt imbunatatiri, dar circula si vesti proaste.

Azi parca mi-a dat cu o maciuca in cap.....un dus rece, rece.......cine a fost student in anii '80-'90 stie cum e cand se termina apa calda si tu esti inca plin de spuma si incepe sa curga rece.............parca si cimentul pe jos ingheata.

Vise spulberate.......da, dragul meu, din pacate exista riscul ca tu sa depinzi de un aparat de curatat sangele.............dializa.
E adevarat, e doar o presupunere, dar din pacate deja se sopteste pe la colturi, deja incearca sa prinda contur, deja vrea sa se strecoare in viata noastra ca un al 3-lea incomod.

De ce spun vise spulberate? Pt ca tie ti-ar fi placut sa calatorim mereu, sa petrecem vacantele aici, colo, dincolo, dar nu......trebuie sa le petrecem acasa legati de spital ca de un cordon ombilical care sa te "alimenteze" de 2,3 ori pe saptamana.....ca un caine legat de lant.

Doamne mai fa un miracol!
Te rog cu lacrimi in ochi, mai fa un miracol.

Eram cu privirea pierduta ascultand cuvintele doctorului si ma loveau cu sunet sec biciuindu-mi fata.

Cine stie ce-o mai fi.....am iesit din reanimare cu umerii aplecati inainte...........iar tu cu privirea pierduta dupa mine......ai fi vrut sa mai raman, dar nu mai aveam eu curajul.
Iarta-ma, nu am avut curajul sa te privesc in ochi cand intrebai fara glas daca te faci bine...........nu stiu, dragul meu, nu stiu.....numai Bunul Dumnezeu stie.

partners.gif partners.gif draga de tine...puterea este la DD ...EL iti vede durerea...si pe a sotului....si IL RUGAM FIERBINTE:SA FIE BINE!! pray.gif
maria26
QUOTE(marimaria @ Nov 18 2009, 01:26 AM) *
Mda, n-am mai trecut pe aici de mult..............sunt imbunatatiri, dar circula si vesti proaste.

Azi parca mi-a dat cu o maciuca in cap.....un dus rece, rece.......cine a fost student in anii '80-'90 stie cum e cand se termina apa calda si tu esti inca plin de spuma si incepe sa curga rece.............parca si cimentul pe jos ingheata.

Vise spulberate.......da, dragul meu, din pacate exista riscul ca tu sa depinzi de un aparat de curatat sangele.............dializa.
E adevarat, e doar o presupunere, dar din pacate deja se sopteste pe la colturi, deja incearca sa prinda contur, deja vrea sa se strecoare in viata noastra ca un al 3-lea incomod.

De ce spun vise spulberate? Pt ca tie ti-ar fi placut sa calatorim mereu, sa petrecem vacantele aici, colo, dincolo, dar nu......trebuie sa le petrecem acasa legati de spital ca de un cordon ombilical care sa te "alimenteze" de 2,3 ori pe saptamana.....ca un caine legat de lant.

Doamne mai fa un miracol!
Te rog cu lacrimi in ochi, mai fa un miracol.

Eram cu privirea pierduta ascultand cuvintele doctorului si ma loveau cu sunet sec biciuindu-mi fata.

Cine stie ce-o mai fi.....am iesit din reanimare cu umerii aplecati inainte...........iar tu cu privirea pierduta dupa mine......ai fi vrut sa mai raman, dar nu mai aveam eu curajul.
Iarta-ma, nu am avut curajul sa te privesc in ochi cand intrebai fara glas daca te faci bine...........nu stiu, dragul meu, nu stiu.....numai Bunul Dumnezeu stie.


Maria, sunt convinsa ca va fi bine.. nu-ti pierde speranta.. Dumnezeu l-a lasat in viata sa fie alaturi de tine si de copil.. e puternic.. se va face bine .. trandafir.gif
ruxy
QUOTE(marimaria @ Nov 17 2009, 11:26 PM) *
Mda, n-am mai trecut pe aici de mult..............sunt imbunatatiri, dar circula si vesti proaste.

Azi parca mi-a dat cu o maciuca in cap.....un dus rece, rece.......cine a fost student in anii '80-'90 stie cum e cand se termina apa calda si tu esti inca plin de spuma si incepe sa curga rece.............parca si cimentul pe jos ingheata.

Vise spulberate.......da, dragul meu, din pacate exista riscul ca tu sa depinzi de un aparat de curatat sangele.............dializa.
E adevarat, e doar o presupunere, dar din pacate deja se sopteste pe la colturi, deja incearca sa prinda contur, deja vrea sa se strecoare in viata noastra ca un al 3-lea incomod.

De ce spun vise spulberate? Pt ca tie ti-ar fi placut sa calatorim mereu, sa petrecem vacantele aici, colo, dincolo, dar nu......trebuie sa le petrecem acasa legati de spital ca de un cordon ombilical care sa te "alimenteze" de 2,3 ori pe saptamana.....ca un caine legat de lant.

Doamne mai fa un miracol!
Te rog cu lacrimi in ochi, mai fa un miracol.

Eram cu privirea pierduta ascultand cuvintele doctorului si ma loveau cu sunet sec biciuindu-mi fata.

Cine stie ce-o mai fi.....am iesit din reanimare cu umerii aplecati inainte...........iar tu cu privirea pierduta dupa mine......ai fi vrut sa mai raman, dar nu mai aveam eu curajul.
Iarta-ma, nu am avut curajul sa te privesc in ochi cand intrebai fara glas daca te faci bine...........nu stiu, dragul meu, nu stiu.....numai Bunul Dumnezeu stie.

Maria, la Dumnezeu e totul cu putinta...crede si nu-ti pierde speranta... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif love1.gif
natsandrea
multa incredere si credinta draga nostra...si vei vedea ca DD te asculta si va ajuta
suntem alaturi de voi
multa sanatate si aveti grija de voi
USA
Maria, nu pierde credinta....Dumnezeu ne asculta si ne mangaie mereu cu mana Lui sfanta....
Asa cum ati ajuns pana aici, si cu cateva zile in urma poate nu te vedeai ajunsa pana la aceste stadiu...priveste cu credinta si speranta si pe mai departe....toate au un sens...si toate le putem duce...Dumnezeu nu lasa mai mult decat putem duce.....el e langa noi mereu, si pune mana Lui magica cand greul ne depaseste......noi trebuie sa avem rabdare, credinta si putere sa trecem peste....
Te pupik dulce de tot...si multa liniste si putere pleaca de la noi acum catre voi...... partners.gif
flori-de-cimp
offf..., maria nu pierde speranta , ai incredere ca totul va fi bine. trandafir.gif
dyanp
QUOTE(marimaria @ Nov 17 2009, 02:26 PM) *
Mda, n-am mai trecut pe aici de mult..............sunt imbunatatiri, dar circula si vesti proaste.

Azi parca mi-a dat cu o maciuca in cap.....un dus rece, rece.......cine a fost student in anii '80-'90 stie cum e cand se termina apa calda si tu esti inca plin de spuma si incepe sa curga rece.............parca si cimentul pe jos ingheata.

Vise spulberate.......da, dragul meu, din pacate exista riscul ca tu sa depinzi de un aparat de curatat sangele.............dializa.
E adevarat, e doar o presupunere, dar din pacate deja se sopteste pe la colturi, deja incearca sa prinda contur, deja vrea sa se strecoare in viata noastra ca un al 3-lea incomod.

De ce spun vise spulberate? Pt ca tie ti-ar fi placut sa calatorim mereu, sa petrecem vacantele aici, colo, dincolo, dar nu......trebuie sa le petrecem acasa legati de spital ca de un cordon ombilical care sa te "alimenteze" de 2,3 ori pe saptamana.....ca un caine legat de lant.

Doamne mai fa un miracol!
Te rog cu lacrimi in ochi, mai fa un miracol.

Eram cu privirea pierduta ascultand cuvintele doctorului si ma loveau cu sunet sec biciuindu-mi fata.

Cine stie ce-o mai fi.....am iesit din reanimare cu umerii aplecati inainte...........iar tu cu privirea pierduta dupa mine......ai fi vrut sa mai raman, dar nu mai aveam eu curajul.
Iarta-ma, nu am avut curajul sa te privesc in ochi cand intrebai fara glas daca te faci bine...........nu stiu, dragul meu, nu stiu.....numai Bunul Dumnezeu stie.



Cred ca stiu ce simti si de aceea imi permit sa-ti dau o sugestie, nu un sfat, din proprie experienta, multumeste pentru cum e acum, ca il ai, nimic nu va mai fii ca inainte, dar bucura-te ca sunteti impreuna si roaga=te si nu renunta la speranta, noi sigur ne vom gandi si ruga pentru voi.
Imi cer scuze ca sunt dura, dar asta e viata si cu cat te adaptezi mai repede cu atat va va fii mai bine.
marimaria
QUOTE(dyanp @ Nov 18 2009, 09:38 PM) *
Cred ca stiu ce simti si de aceea imi permit sa-ti dau o sugestie, nu un sfat, din proprie experienta, multumeste pentru cum e acum, ca il ai, nimic nu va mai fii ca inainte, dar bucura-te ca sunteti impreuna si roaga=te si nu renunta la speranta, noi sigur ne vom gandi si ruga pentru voi.
Imi cer scuze ca sunt dura, dar asta e viata si cu cat te adaptezi mai repede cu atat va va fii mai bine.

Nu esti dura, eu deja am inceput sa ma adaptez, citesc despre dializa si despre cum se poate convetui cu "ea"......nu-i chiar asa de rau cum pare.
Ma tot documentez si am aflat multe.....se poate face acasa dializa nocturna (in felul asta ramane toata ziua la dispozitie libera). Pacientul si cel care ii este alaturi vor face cateva luni de pregatire in spital pt a putea face dializa acasa.
Aparatul de dializa de casa are dimensiuni mici (cat o valiza) si poate fi luat si in concedii sau se poate beneficia de tratamente in diverse spitale pt dializatii in tranzit.
Incerc sa aflu cat mai multe si mai ales sa ma pregatesc psihic eu ca sa pot sa-i fiu alaturi lui.

Poate nu va fi nevoie, dar e mai bine, asa cum spui tu sa iau lucrurile din timp, sa le accept si va fi mai bine.

Intr-adevar multumesc Domnului ca-i in viata si ma rog sa iasa cat mai repede din reanimare.
petronici
nu iti pierde speranta in Dumnezeu....cine stie poate pana la urma nu va fi dependent de dializa....si daca domnul ii da sa poarte crucea asta ,numai cu ajutorul tau o va simti mult mai usoara.....iti urez multa rabdare si tarie in continuare si suntem mereu cu gandul la voi.... hug.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
mir0108
maria ,va fi viata voastra la fel ca .."inainte"?va ramane episodul asta doar undeva ,in urma ..aprope in uitare si veti fi fericiti?va fi?cum va fi?...nu stim! "orice "iti va aduce ziua de maine poate insemna un nou inceput dar intr-o familie la fel de unita : alaturi de un copil superb ,de o sotie luptatoare si un "urs"minunat ..al vostru!sunteti impreuna ..si asta va face sa fiti puternici..
sa auzim de bine... partners.gif partners.gif partners.gif
dyanp
QUOTE(marimaria @ Nov 21 2009, 06:42 AM) *
Nu esti dura, eu deja am inceput sa ma adaptez, citesc despre dializa si despre cum se poate convetui cu "ea"......nu-i chiar asa de rau cum pare.
Ma tot documentez si am aflat multe.....se poate face acasa dializa nocturna (in felul asta ramane toata ziua la dispozitie libera). Pacientul si cel care ii este alaturi vor face cateva luni de pregatire in spital pt a putea face dializa acasa.
Aparatul de dializa de casa are dimensiuni mici (cat o valiza) si poate fi luat si in concedii sau se poate beneficia de tratamente in diverse spitale pt dializatii in tranzit.
Incerc sa aflu cat mai multe si mai ales sa ma pregatesc psihic eu ca sa pot sa-i fiu alaturi lui.

Poate nu va fi nevoie, dar e mai bine, asa cum spui tu sa iau lucrurile din timp, sa le accept si va fi mai bine.

Intr-adevar multumesc Domnului ca-i in viata si ma rog sa iasa cat mai repede din reanimare.



Draga mea, iti multumesc ca ai inteles mesajul exact asa cum l-am dorit, am avut mari emotii ca nu cumva sa pun sare pe rana. Nu situ exact ce si cum e in Italia, dar aici sunt mai multe variante, am invat si eu despre ele, daca ai nevoie de informati, doar spune-mi floare2.gif Multa sanatate si putere.
nayara
Am inceput sa plang cand am citit ce-ai scris,simt o durere crunta in piept ,Maria ,iubita mea frumoasa ,aduna-ti fortele si invinge,iti sunt alaturi ...nu stiu ce sa-ti spun,tremur...n-am stiut nimic pana azi.Sa nu-ti pierzi speranta ,Bunul Dumnezeu ne este alaturi mereu,El gaseste solutia cea mai buna pentru noi,mereu,mereu...
Theo
Maria,te imbratisez,mai multe nu stiu ce sa spun tzuc.gif
nayara
Cum se mai simte sotul tau ,ce mai faci tu ??Asteptam vesti bune,Maria!Sanatate multa va doresc.
marimaria
Mi-e si frica sa raspund....stii cum e cand ti-e frica sa atingi fericirea?
Ei bine....e mai bine.......de 3 zile nu mai face dializa pt ca rinichii functioneaza, nu la nivelul care ar trebui, dar important e ca filtreaza si in saculet se strange ceva.
Luni ortopedul isi va da cu parerea si daca e posibil va fi ridicat in pozitia de sezut......si incet incet va incepe "intzarcarea"......o expresie care m-a facut sa zambesc pt ca el depinde de aparatul care-l ajuta sa respire.
Odata ridicat va respira mai bine si va putea primi mai intai lichide, apoi semilichide si tot asa mai departe....exact ca o intzarcare.

O veste buna ar fi si faptul ca a inceput sa intrebe de mancare, deci are senzatia de foame desi este alimentat prin perfuzie cu 2000 kCal pe zi.

Tania_25
QUOTE(marimaria @ Nov 28 2009, 10:39 PM) *
Mi-e si frica sa raspund....stii cum e cand ti-e frica sa atingi fericirea?
Ei bine....e mai bine.......de 3 zile nu mai face dializa pt ca rinichii functioneaza, nu la nivelul care ar trebui, dar important e ca filtreaza si in saculet se strange ceva.
Luni ortopedul isi va da cu parerea si daca e posibil va fi ridicat in pozitia de sezut......si incet incet va incepe "intzarcarea"......o expresie care m-a facut sa zambesc pt ca el depinde de aparatul care-l ajuta sa respire.
Odata ridicat va respira mai bine si va putea primi mai intai lichide, apoi semilichide si tot asa mai departe....exact ca o intzarcare.

O veste buna ar fi si faptul ca a inceput sa intrebe de mancare, deci are senzatia de foame desi este alimentat prin perfuzie cu 2000 kCal pe zi.



Draga Maria D-zeu sa va dea multa multa sanatate si putere sa va faceti bine. Sunt cu gandul la voi! tzuc.gif hug.gif
dyanp
OO, draga mea ce vesti bune. Rinichii isi revin, incet, incet, oricum si daca un singur rinichi e functional nu trebuie dializa. Apoi, daca il ridica, e super, pentru ca e bine pentru plamani, scade riscul de aspiratie, deci si de penumonie, uraaaaaa. A inceput fizioterapia? Iar senzatia de foame...e cel mai bun semn de insatosire... super.gif

Pentru tine draga mea curajoasa si luptatoare floare2.gif
marimaria
QUOTE(dyanp @ Nov 29 2009, 02:23 AM) *
OO, draga mea ce vesti bune. Rinichii isi revin, incet, incet, oricum si daca un singur rinichi e functional nu trebuie dializa. Apoi, daca il ridica, e super, pentru ca e bine pentru plamani, scade riscul de aspiratie, deci si de penumonie, uraaaaaa. A inceput fizioterapia? Iar senzatia de foame...e cel mai bun semn de insatosire... super.gif

Pentru tine draga mea curajoasa si luptatoare floare2.gif


Ideea asta imi place cel mai mult....cand cere de mancare i-l recunosc eating.gif laugh.gif
nicole@
salutare draga mea!

nici nu stii cat ma bucur, sa aud vesti bune despre sotul taU!mi-a zis liv pe mess ca se simte mai bine,c-ai revine...ti-am zis ca,increderea in Dumnezeu si sentimentul puternic ce va uneste,va ajuta sa razbiti!

fie ca Postul Craciunului si sarbatorile ce vor veni sa va umple sufletul de speranta si multe bucurii!sanatate maxima va doresc! sa auzim numai dde bine!te imbratisez! tzuc.gif

sper ca micutza este bine...!
Alondra
Bravo Maria, ma bucur ca e spre bine sotul tau!Sanatate multa si insanatosire cat mai grabnica! hug.gif tzuc.gif
petronici
ce bine imi pare Maria pt vestile aduse super.gif Dumnezeu are grija intotdeauna de oamenii cu suflet mare partners.gif
USA
Minunatttttt, Doamne cat ma bucur cu voi...ptr minunile din viata voastra..totul este frumos, Craciunul vine, iar voi o sa fiti asa cum zis, impreuna de Craciun, plini de iubire si binecuvantare....
Maria, un pupik plin de iubire de la noi...si nu uita, cineva acolo sus va iubeste! partners.gif
marimaria
Multumesc ca-mi sunteti alaturi......chiar am nevoie.
Azi am fost cu niste treburi de birocratie si am luat o hartie de la spital........am luat si fata cu mine si ea mititica avea dosite in micutele buzunare niste desene facute pentru papà.....a profitat de ocazie si le-a infilat infirmierei sa i le dea lui papà....draga de ea.
In unul a desenat o inima mare cat pagina si locurile goale le-a umplut cu late inimioare mici si rosii.
Pe celalalt avea desenat palma ei micuta si tot asa locurile goale le-a umplut cu inimioare.

Mai tarziu am fost la Torino.....ploua si parea tare trist orasul.
Cladiri vechi de sute de ani par facute din glucoza.
Ud peste tot, o ploaie maruntica cu miros de iarna m-a facut sa grabesc pasul sa termin mai repede ce am de facut si sa ma intorc la soba mea calduroasa de acasa.

In autobuz singurul loc liber pt fata era langa o negresa.....s-a asezat cuminte si-si manca snacks-urile.
Negresa a intrebat-o cum o cheama si ea politicoasa i-a raspuns....aveam inima cat un purece sa nu cumva sa ma intrebe de ce-i asa neagra (nu prea e obisnuita pt ca unde stam noi toti sunt caucazieni), dar nu, nu a zis nimic........am facut o treaba buna in educatia ei sa nu puna intrebari nelalocul lor.

O vreme pishacioasa.
oktavia
Ma bucur ca ai venit cu vesti bune.
Ai o familie frumoasa si va doresc tot binele din lume!
cristinu_tza
Tare induiosat cred ca a fost tati de desene...ma bucur ca totul e spre bine, Doamne ajuta pt. o recuperare cat mai rapida! hug.gif
mir0108
iubita mea..eu simt ca rasare soarele!!!te imbratisez cald si strans... partners.gif sa ne povestesti totul...suntem numai ochi si urechi...
sus ,"ursule"!..incepe intarcarea!!sa fie una usoara..iar de trebuie sa strangi uneori din dinti de durere ,uita-te in ochii lor!!iti sunt alaturi si POTI!

dyanp
QUOTE(marimaria @ Nov 30 2009, 02:05 PM) *
Multumesc ca-mi sunteti alaturi......chiar am nevoie.
Azi am fost cu niste treburi de birocratie si am luat o hartie de la spital........am luat si fata cu mine si ea mititica avea dosite in micutele buzunare niste desene facute pentru papà.....a profitat de ocazie si le-a infilat infirmierei sa i le dea lui papà....draga de ea.
In unul a desenat o inima mare cat pagina si locurile goale le-a umplut cu late inimioare mici si rosii.
Pe celalalt avea desenat palma ei micuta si tot asa locurile goale le-a umplut cu inimioare.

Mai tarziu am fost la Torino.....ploua si parea tare trist orasul.
Cladiri vechi de sute de ani par facute din glucoza.
Ud peste tot, o ploaie maruntica cu miros de iarna m-a facut sa grabesc pasul sa termin mai repede ce am de facut si sa ma intorc la soba mea calduroasa de acasa.

In autobuz singurul loc liber pt fata era langa o negresa.....s-a asezat cuminte si-si manca snacks-urile.
Negresa a intrebat-o cum o cheama si ea politicoasa i-a raspuns....aveam inima cat un purece sa nu cumva sa ma intrebe de ce-i asa neagra (nu prea e obisnuita pt ca unde stam noi toti sunt caucazieni), dar nu, nu a zis nimic........am facut o treaba buna in educatia ei sa nu puna intrebari nelalocul lor.

O vreme pishacioasa.



Draga de ea, sulfetelul mic, copiii sunt ....unici, deosebiti, dezarmanti. Sutnem alaturi de tine si ne rugam sa treceti cat mai repede peste aceste momente si sa va puteti bucura unii de altii ca inainte.
Noi cand am venit in Canada Andrei avea 1 an si 2 luni si nu vazuse negrii in viata lui. M-am dus sa fac inscrierea la scoala de engleza si eram cu el si cu tata. Langa noi era o negresa superba din Etiopia cu baietelul ei, de vreo 3 ani cred, care statea cuminte pe un scaun. Andrei se uita la niste jucarii si a dat cu ochii de el si ..a intepenit. Eu la fel,ca nu stiam ce reactie va avea. Baietelul celalalt i-a intins o jucarie si Andreiul meu a rasuflat usurat, ceva de genul, misca, e ca si mine, si s-au apucat de joaca. Acum la gradi are toate natiile si culorile si ei nu fac diferenta intre culoare, e o chestie ciudata, daca-l intreb cum arata cutare sau cutare, imi da tot felul de detalii, dar niciodata nu mi-a zis ceva de culoare, desi are si prieteni necaucazieni, ceea ce ma bucura foarte mult.
Scuze de offtopic.gif , te pup si ma gandesc mereu la voi floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.