Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Fleacuri De Toate Zilele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog marimaria
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
marimaria
Multumesc de urari dragele mele.....primesc si colindatorii.......offff trebuie sa fac turte ca sa am cu ce va primi.
Apropos de turte.....le mancam cu multa pofta cand eram mica si o data am intrebat-o pe mama ce reprezinta.....mi-a spus ca-s scutecele Domnului.
Asa tare m-am minunat si am dat raspunsul imediat: "inseamna ca nuca si zaharul dintre foi reprezinta ceea ce face Domnul in scutece" anima1.gif ....mama m-a mangaiat cu blandete pe capusor zambind...deh, copil.

Din pacate nu l-au mai operat si sa va spun si de ce.......sambata am fost alertati ca au gasit sange in materiile fecale si apoi i-a iesit sange si pe gura cand au aspirat flegma.
Au facut niste raze si s-a vazut ca acea mica taietura din duoden prin care au introdus tubusorul ala ca o garnitura in calea biliara (offffff complicate explicatii) nu s-a cicatrizat.....asa ca duminica au facut de urgenta endoscopia sa vada de ce.
Intre timp au introdus in sange medicamente coagulante si la endoscipie au vazut ca deja a inceput sa coaguleze si deci sa cicatrizeze....deci in ce priveste asta suntem pe drumul cel bun.
Dar acum sangele lui e dens ca la o persoana normala si nu-i bun....trebuie sa fie fluid pt ca pe alta parte inca se mai desprind mici fragmente de oase si alte bazdaganii de la fracturi care pot provoca o embolie pulmonara.

In fine acum e sub contraol pana se cicatrizeaza taietura si apoi ii scot coagulantele din sange....

Abia dupa ce termina cu organele interne i-l vor opera si la genunchi.....din pacate se tot amana tocmai din cauza asta ca tot apar neprevazute.

Cica dupa Craciun va fi operat.

Multumesc ca va interesati de starea sanatatii lui......eu sunt la pamant de oboseala.

I-am si spus in una din zilele trecute sa lupte cu toate fortele pt ca el e cel care-mi da energie.....eu de felul meu sunt o mototoala....a zambit si mi-a spus ca nu-i chiar asa......cine stie.
Sunt tipul care curata bucataria in 4 ore....asta ca sa va dati seama cat sunt de mototoala liwlol.gif

Hai ca va urez o noapte placuta si mie una cu somn ca atunci cand eram mica si fara griji.
dyanp
Azi cand m-am trezit si mi-am zis ca e luni, imediat m-am gandit la tine, si restul zilei pana acum....O sa fie bine, mici neprevazuturi(nu va speriati de cuvant), pot aparea oricand, important e ca sunt minore. Mie nu=mi pari mototoala deloc, poate migaloasa. Iti doresc o noapte buna si odihnitoare si multa forta si sanatate intregii familii. Va patram in gandurile noastre cand ne punem dorinte de Craciun.
Miha79

Acum, cand colindele, toate nascute sub zapezi, aduc cu ele mireasma de Iisus nascut in iesle, simtim si noi tot mai tare atmosfera de Sarbatoare ce se apropie. Deschideti usa si lasati spiritul Craciunului sa va intre in casa! Deschideti inimile si lasati Bucuria si Implinirea sa va intre in suflet! Deschideti larg bratele si imbratisarea voastra calda, vorba buna si gandul curat sa fie cel mai de pret cadou pentru cei dragi! Fie ca Iubirea, Intelepciunea, Increderea si Generozitatea sa va calauzeasca pasii in noul an!


Tania_25
Lusha&Zbenguica
Mikaell
Mona75
"Sfintele sarbatori ale Nasterii Domnului sa va umple sufletele de bucurie, si liniste sufleteasca, sa aveti parte de armonie, sanatate, bunastare, putere de munca si intelegere... Si v-as mai dori ca in toate sertarasele ascunse ale inimii voastre, sa fie ordine desavarsita, sa vi se implineasca pana la cele mai mici si neinsemnate dorinte, fiindca bucuria vine din lucrurile marunte, aparent fara importanta, dar pentru suflet... raspandesc o imensa bucurie... " CRACIUN FERICIT!!!
maria26
laura83
Craciun fericit!!! acute.gif
marimaria
Multumesc pentru urarile voastre tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

De ieri am inceput sa primesc urari din partea prietenilor.....urari timide sa nu cumva sa ma fereasca, iar eu le primeam cu capul plecat de rusine ca eu traiesc Craciunul in mod divers de sotul meu.
Unui cunoscut am avut curajul sa-i zic:
- "Ce Craciun, pt mine nu-i sarbatoare"
- "Ba sa ai forta sa primesti urarile noastre si sa petreci Craciunul ca intr-adevar e un Craciun Fericit.....putea sa fie nefericit"

Si, da am inceput sa raspund cu afirmatia asta tuturor celor ca-mi zic:
- "Desi nu-i sarbatoare pt tine eu iti urez oricum Craciun Fericit"
- "Ba da e Sarbatoare.....putea fi altfel"

Multumesc prietenilor care ma inconjoara cu toata sinceritatea, de fapt as putea spune ca soarta m-a sarutat mereu si mi-a dat persoane de incredere si care m-au ajutat in viata.
Multumesc!
marimaria
Asta noapte, asa cum spune traditia noastra si cum faceau parintii mei....am coborat tiptil din patul cald si am pus cadourile piticei mele sub bradut.
Ea mititica pregatise pentru Mos o farfuriuta mica cu niste ciocolata si un pahar de apa in caz ca Mosul e flamand si insetat laugh.gif evident a trebuit sa mananc si sa beau ce-a lasat ea whistling.gif

Dimineata, devreme cand inca se mai ingana noaptea cu ziua, ea a coborat sa vada daca a venit Mosul bun si drag....am auzit un chiot de bucurie si a venit sa ma trezeasca sa vad jucariile, dar vai, Mosul n-o pus si baterii lol-craciun.gif
myshelle_f
Eu i-am lasat Mosului turte cu nuca . Cica ii plac liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Draga Babo (ca Mosu e in vacanta) sa aduci si baterii de alt an la papusi! nervi.gif

Si da, este si pentru tine sarbatoare, chiar daca nu e acasa sa va stranga in brate! El este cu voi, in curs de recuperare! Este mult mai bine! Multa sanatate!!! Si Craciun fericit!
Mona75
"Sfintele sarbatori ale Nasterii Domnului sa va umple sufletele de bucurie, si liniste sufleteasca, sa aveti parte de armonie, sanatate, bunastare si intelegere... Si v-as mai dori ca in toate sertarasele ascunse ale inimii voastre, sa fie ordine desavarsita, sa vi se implineasca pana la cele mai mici si neinsemnate dorinte, fiindca bucuria vine din lucrurile marunte, aparent fara importanta, dar pentru suflet... raspandesc o imensa bucurie... "
CRACIUN FERICIT si multa,multa sanatate sotului tau!!!
marimaria
QUOTE(myshelle_f @ Dec 25 2009, 05:51 PM) *
Eu i-am lasat Mosului turte cu nuca . Cica ii plac liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Draga Babo (ca Mosu e in vacanta) sa aduci si baterii de alt an la papusi! nervi.gif

Si da, este si pentru tine sarbatoare, chiar daca nu e acasa sa va stranga in brate! El este cu voi, in curs de recuperare! Este mult mai bine! Multa sanatate!!! Si Craciun fericit!

Pentru turtele alea as face douamiisiceva de kilometri.......

PS: inca nu am apucat sa merg sa fac poza la bradul ala de care ziceai cu pietre.....chiar m-ai facut curioasa anima1.gif
petronici
Maria,ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si ii doresc sotului tau recuperare cat mai rapida si voua un Craciun fericit,multa liniste sufleteasca si sanatate....
maria26
QUOTE(marimaria @ Dec 25 2009, 05:09 PM) *
Asta noapte, asa cum spune traditia noastra si cum faceau parintii mei....am coborat tiptil din patul cald si am pus cadourile piticei mele sub bradut.
Ea mititica pregatise pentru Mos o farfuriuta mica cu niste ciocolata si un pahar de apa in caz ca Mosul e flamand si insetat laugh.gif evident a trebuit sa mananc si sa beau ce-a lasat ea whistling.gif

Dimineata, devreme cand inca se mai ingana noaptea cu ziua, ea a coborat sa vada daca a venit Mosul bun si drag....am auzit un chiot de bucurie si a venit sa ma trezeasca sa vad jucariile, dar vai, Mosul n-o pus si baterii lol-craciun.gif


biggrin.gif abia astept sa creasca Andy sa constientizeze cine este Mos Craciun smile.gif .. noi deocamdata suntem la stadiul la care stricam tot biggrin.gif

sanatate multa sotului tau!
marimaria
Salve dragele mele, sper ca ati petrecut bine Craciunul si Sf Stefan, ca v-ati ghiftuit bine cu de toate din purcelul cumparat din primavara si indopat bine tot anul...........valeu, maica imi ploua in gura numai cand ma gandesc la mirosul de sorici afumat cand bunicul i-i parlea parul, i-l freca cu un somoiog de paie si-l spala apoi cu furtunul cu apa.....eu, canele (Trishca) si gainile ii dadeam roata....fiecare avea partea lui pe care o astepta cu ochii mai mari decat stomacul anima1.gif
Jupuia Bugu (asa-l chemam io pe bunicul copilariei mele) o fasie lunga sa ma prinda cu suflet (ca muream de pofta langa purcel) o presara cu sare mare si io fugeam nauca prin ograda.
Canele si gainile ma urmareau invidiosi....partea lor era mai dedesubt si mai trebuiau sa astepte.

Imi mai dadea Bugu si besica porcului legata cu sfoara si cateva graunte de papusoi inauntru pe care o lasam la uscat si apoi zornaim cu ea victoria purcelului cazut la datorie pt linistea stomacurilor noastre.
Fimeile casei asteptau cu oalele pregatite, care cu apa clocotita care cu untura sa primeasca bucatile miraculoase de carne proaspat taiate.
Mormane de ceapa taiata marunt, catei de usturoi asteptau sa se pregateasca pomana porcului.
Si cand totul era gata intindeau o masa mare cu o mamaliga cat un soare in mijloc pe care o taiam cu ata, un ceaun plin cu carne si noi cantam prohodul porcului acompaniati de carafe aburite pline cu vin rosu puterea ursului.

Asta era Craciunul cu bunici mei Dumnezeu sa-i odihneasca in lumea celor cuminti.
Cadouri nu erau, le gaseam acasa la oras dupa sarbatori, dar cu bucata aia de sorici in mana nici nu ma mai gandeam eu la cadouri.

Acu' sunt la moda cadouri frumos ambalate cu funda si franjuri care parca au fost puse pe bigudiuri.
Jucarii care de care mai "ultimul racnet" in baza desenelor animate din timpul anului....stiu comerciantii sa faca afaceri dom'le.....ne indoctrineaza tot anul cu Hello Kitty, Hannah Montana, Gormiti, Spiderman si altii si apoi tzac in preajma Craciunului apar ca prin miracol jucariile din desenele animate.
Anul urmator sunt altii la moda....saraca Barbie la noi o iesit la pensie.....nu stiu prin alte parti daca se mai vinde, dar la noi i-o coborat pretul mai sa-l taraie pe jos.

Sa va povestesc ce hal de Craciun am avut eu anul asta......evident actiunea se petrece in zona spitalului unde si acum sta dragul meu drag......era un urs de om si acum e o firmiturica, pe cuvant va spui....dar asta e alta poveste.

Pe 24 seara fata (ea e personajul principal care primeste cadourile) a primit cadou de la matusa-sa, dimineata a gasit sub brad de la Mosul.
Pe 25 era un vant de te lua pe sus....iesim de la spital si.......imaginati-va papusile Muppets care fac scena din "Casablanca" cu un vant puternic de zburau prin studio si Kermit ii spunea ceva lui Miss Piggy si ea nu auzea nimic si tot asa.
Ei bine asa o fost si la noi.......doua masini alaturate, a mea si a unui cumnat...urlam unul la altul si vocile plecau in directie opusa....intre timp faceam schimb de cadouri si fuga in masina si acasa.
Ma duc iar la cumnata unde mai gasesc un cadou de la o nepoata, i-l iau si-i las in schimb pe al meu pt fii-su, dupa care impreuna cu un alt nepot ma duc la gagica-sa sa ne ridicam si cadoul din partea lor.
In seara asta, tot la spital acelasi schimb de cadouri cu o alta cumnata....fara vant de data asta.

Poate nu stiati dar Mosul le mai si imprastie cadourile.....bine ca i-am spus fetei ca numai cele gasite sub brad sunt de la Mos, restul sunt cu drag de la neamuri.....in felul asta am salvat spiritul Craciunului si al Mosului.
Mosule pt inca un an fata mea va crede ca existi......cine stie ce-o fi la anul si de unde si cum le vom culege aceste cadouri.
marimaria
Mi-o iesit mesajul de n ori asa ca mai umplu cu ceva nazbatii pe aici.............offfffffffff am transpirat sapti camesi pana s-o incarcat pagina.

I-o m-am ghiftuit cu o pulpa de curca cam slabuta si piure, niste salata boef cumparata si am visat frumos la siragurile de carnati pe care-i punea Bugu la afumat si racituri sticloase ca ale mamei mele (le strecura prin tifon de 2 sau 3 ori ca sa iasa limpezi) si cu mamaliguta calda cu branza de burduf din care faceam ursuleti.......
Mi-e dor pana si de canele mort acu' tzspe ani cu care imparteam asteptarea din pomana porcului.
dyanp
Draga mea, imi inchipui ce-i in sufletul tau...cam cum eram eu anul trecut....nu am simtit nici Craciun si nici urma de spirit macar de sarbatoare...Dar anul asta am zis macar sa incerc, sa nu-l supar de Dumnezeu, sa ma bucur ca mi-a daruit copilul a doua oara si sa profit de toate astea. M-a incantat povestirea ta, imi aduce si mie amintiri demult inchise intr=un coltisor de suflet si de minte....realitatea de azi si vremurile...mi se par cateodata un vis ciudat...
Sper sa te bucuri de micile momente si de micile victorii si sa le vezi imense si importante, eu asa fac si ...merge. Nu va mai fi niciodata la fel, nu pentru mine, dar important e ca e langa noi, sanatos si normal si eu veghez in fiecare secunda sa fie asa...si sa ma bucur (incercand sa nu o iau razna, fiecare isi gaseste cate o metoda de a merge mai departe). Probabil te-ai saturat sa ti se tot spuna ca esti puternica si...toate cele, eu una iti admir spiritul si caracterul. Curaj draga mea si putere, vor veni si vremuri mai bune. Iti doresc ca Noul An sa iti aduca ceea ce anul asta nu a reusit si sa ai parte numai de vesti bune si bucurii. Te imbratisez si te pastrez in rugaciunile mele de seara. Cu drag tzuc.gif de aici de departe.
myshelle_f
Daca ai sti cat m-ai lovit cu taiatul porcului in vremea copilariei noastre! Direct in inima!!! Ai mai uitat sa povestesti cum stateam pe prispa si inghetam numai sa auzim colindatorii cum ne colinda si fugeam in casa sa o chemam pe bunica (la mine este Mama Maria) sa vina sa le dea nuci, mere, turte, colaci si ceva marunt - in functie de varsta colindatorului! Si cum umblam si noi prin sat cu traista si bateam din poarat in poarta si veneam acasa incarcati tot cu nuci, colaci si ceva marunt. Ce cadouri? ce brad? ce luninite in pom sau pe perdea? nimic frate!!! Taiatul porcului, coptul in bucataria de vara, plecatul prin sat prin omat, inghetat printr-un capat de sat - asta Craciun!!!

Nu am mai vazut asa Craciun de......ani buni!!! Acu 3 ani m-am intors in satul copilariei cu actualul sot (el a fost pt prima data de Craciun) si NIMIC nu mai e ca pe vremea mea sad.gif S-au modernizat si ei sad.gif S-a pierdut farmecul de alta data sad.gif
USA
Offf, Craciunul acela...daaa....mii dor tareee....si chiar ma gandeam in ziua de ajun..cum yo copila, primeam de la Mosu, mai mereu, manusi, ori fular ori caciula...ori o portocala si carti.....dar soriciul facea totul, vorba ta..de aia sunt yo cam plostita acum aici..nu gasesc sorici copt ca la ai mei, neam....si am pohta de lesin...dar, asta e, mergem cu modernizatul mai departe...cu mici exceptii...

Avem obiceiul ca de fiecare Craciun sa aducem o noua podoaba bradului facauta de noi cu Babys(asa faceam si noi copii la acasa)....iar anul acesta am facut ornamente pictate pe sticla...fiecare am avut cate unul si fiecare o pictat in still propriu-au iesit extraordinar de frumoaseee, si acum troneaza in brad....

Pupik dulce de la noi...si un nou an, in care sa va refaceti rapid pe toate planurile..si sa va auzim ca si innainte..plini de fericire, sanatate, spor si mulat binecuvantare!
Refacere rapidaa Ursului drag!
Mih@ela

Sa dea Dumnezeu sa pasesti in anul nou cu zambetul pe buze! partners.gif
USA
Mii dor de tine Maria! love1.gif love1.gif
maria26
Maria parca ai fi Creanga cand povestesti biggrin.gif ... mie mi se par atat de firesti soriciul, piftia, sarmalele, cartabosul... incat abia acum realizez (cand citesc ce scrieti voi) ca daca nu le-as avea nu ar mai avea farmec biggrin.gif
natsandrea

Tania_25
La multi ani! Sa aveti un an nou plin de fericire si bucurii! partners.gif
marimaria
Wow ce de-a urari de an nou bun.......sigur asa o sa fie.

Va transmit si eu urarile mele in prag de an nou.....sa fiti iubite si fericite, sa aveti parte numai de bucurii, sa va realizati visele si sa fiti bune cu cei din jur, mult noroc si sanatate.

AdeDia
...sanatate muuuultaaaa muuuultaaaa va doresc pray.gif pray.gif pray.gif



Mikaell
marimaria
La multi ani tuturor!
Sa reusiti sa va impliniti visele!
Visul meu cel mai mare in momentul asta e legat de soacra.......da, ati inteles bine legat de soacra.
Visul meu e sa-i ofer o croaziera de neuitat pe aceasta nava minunata


laura83
QUOTE(marimaria @ Jan 1 2010, 11:57 AM) *
La multi ani tuturor!
Sa reusiti sa va impliniti visele!
Visul meu cel mai mare in momentul asta e legat de soacra.......da, ati inteles bine legat de soacra.
Visul meu e sa-i ofer o croaziera de neuitat pe aceasta nava minunata


La multi ani, iubita Maria!!!
Sper din suflet sa iti implinesti anul asta visul... whistling.gif
flori-de-cimp
QUOTE(marimaria @ Jan 1 2010, 11:57 AM) *
La multi ani tuturor!
Sa reusiti sa va impliniti visele!
Visul meu cel mai mare in momentul asta e legat de soacra.......da, ati inteles bine legat de soacra.
Visul meu e sa-i ofer o croaziera de neuitat pe aceasta nava minunata




liwlol.gif liwlol.gif ori iti este f draga ori vrei sa se scufunde ca titanicul ???
LA MULTI ANI ! pe anul acesta, si tot ce iti doresti . oFloare.gif
anamarianegrii
QUOTE(marimaria @ Dec 27 2009, 12:36 AM) *
Mi-o iesit mesajul de n ori asa ca mai umplu cu ceva nazbatii pe aici.............offfffffffff am transpirat sapti camesi pana s-o incarcat pagina.

I-o m-am ghiftuit cu o pulpa de curca cam slabuta si piure, niste salata boef cumparata si am visat frumos la siragurile de carnati pe care-i punea Bugu la afumat si racituri sticloase ca ale mamei mele (le strecura prin tifon de 2 sau 3 ori ca sa iasa limpezi) si cu mamaliguta calda cu branza de burduf din care faceam ursuleti.......
Mi-e dor pana si de canele mort acu' tzspe ani cu care imparteam asteptarea din pomana porcului.




La multi ani!

N-am mai fost demult pe-aici (am inceput munca ) dar ma bucur nespus sa-ti regasesc randurile pline de farmec si de emotie. Scrii asa de frumos, viu - incat te simt aici aproape si te imbratisez.
Sa aveti un an plin de sanatate si bucurii!

Cu drag
marimaria
Ma simt datoare sa mai scriu o pagina de jurnal.
Draga de Myshelle m-o fugarit prin tot forumu' ca sa dea de mine sa-mi transmita gandurile ei bune.......iubita ti-am lasat un comentariu.

Dragelor, traiesc momente de cosmar.
Operatia la genunchi a sotului meu i-a lasat o trauma si mai mare....ischemie cerebrala.
S-a trezit normal din anestezie, iar noaptea de 8 spre 9 ianuarie, a intrat in somn profund si cred ca a avut ritmul cardiac mare fapt ce a facut ca un cheag de sange sa plece tip-til si nestiut de nimeni spre creierul mic.
Acolo, odata ajuns a provocat acest ictus ischemic sau ischemie cerebrala sau cum s-o fi chemand dar nu mai are importanta.......faptul concret e ca sotul meu e ca o leguma.......sta cu ochii deschis dar reactioneza prea putin.....doar la dureri si cred (SPER) la voci.
In seara asta mi s-a parut ca a reactionat la vocea inregistrata a fetei.
Pe de alta parte sangereaza operatia de la genunchi si se incapataneaza sa nu se cicatrizeze.
Medicii se vad obligati sa-i faca tone de transfuzii de sange......ma rog Domnului ca pe toti donatorii de sange sa-i tina sanatosi si sa le dea Dumnezeu numai bine ca exista.

In rest, imi petrec clipele libere in rugaciune ca Domnul sa-si indrepte privirea si spre noi si sa ne scoata din acest tunel.
Medicii se lupta cu coagularea sangelui care trebuie sa fie decoagulat pt a se resorbi acel cheag de sange si in acelasi tip coagulant ca sa cicatrizeze rana......nah in balanta.

Cat despre viata de zi cu zi ma lupt cu legea si birocratia.......fug de la Ana la Caiafa pt o hartie de-mi iese limba de-un cot....am un avocat care incepe sa ma dezamageasca pt ca nu-si misca fundul sa vada ce si cum....as renunta la el dar am intrat in hora si trebuie sa joc....macar o sarba.
Soacra iar o incercat una din tentativele ei de a atrage atentie.....habar nu am daca o luat un pumn de pastile sau o sticla de vin....in fine o doamna binevoitoare o gasit-o lata pe jos cu celularu' in mana.
Doamna o luat celularu' si-o inceput sa sune la diverse numere ca sa cheme pe cineva care o cunoaste.....noroc ca avea bani pe cartela, soacra, ca de obicei nu prea are.
Acu' e in spital si ea sedata......bine macar ca-i la alt spital.
Poate era mai bine s-o trimit in croaziera promisa....cu Titanicul.

Nah, cam asta e viata mea de zi cu zi........nu am timp sa ma plictisesc........sper ca nu ma invidiati.

Va pup si numai bine.
ninina
...draga mea MAria...iti citesc mereu randurile...si nu pot sa zic nimic decat DOAMNE FI LANGA MARIA SI FAMILIA EI....
..Te imbratisez....si iti trimit ganduri pozitive de aici din coltul Romaniei... trandafir.gif
livya
QUOTE(marimaria @ Jan 18 2010, 11:01 PM) *
Ma simt datoare sa mai scriu o pagina de jurnal.
Draga de Myshelle m-o fugarit prin tot forumu' ca sa dea de mine sa-mi transmita gandurile ei bune.......iubita ti-am lasat un comentariu.

Dragelor, traiesc momente de cosmar.
Operatia la genunchi a sotului meu i-a lasat o trauma si mai mare....ischemie cerebrala.
S-a trezit normal din anestezie, iar noaptea de 8 spre 9 ianuarie, a intrat in somn profund si cred ca a avut ritmul cardiac mare fapt ce a facut ca un cheag de sange sa plece tip-til si nestiut de nimeni spre creierul mic.
Acolo, odata ajuns a provocat acest ictus ischemic sau ischemie cerebrala sau cum s-o fi chemand dar nu mai are importanta.......faptul concret e ca sotul meu e ca o leguma.......sta cu ochii deschis dar reactioneza prea putin.....doar la dureri si cred (SPER) la voci.
In seara asta mi s-a parut ca a reactionat la vocea inregistrata a fetei.
Pe de alta parte sangereaza operatia de la genunchi si se incapataneaza sa nu se cicatrizeze.
Medicii se vad obligati sa-i faca tone de transfuzii de sange......ma rog Domnului ca pe toti donatorii de sange sa-i tina sanatosi si sa le dea Dumnezeu numai bine ca exista.

In rest, imi petrec clipele libere in rugaciune ca Domnul sa-si indrepte privirea si spre noi si sa ne scoata din acest tunel.
Medicii se lupta cu coagularea sangelui care trebuie sa fie decoagulat pt a se resorbi acel cheag de sange si in acelasi tip coagulant ca sa cicatrizeze rana......nah in balanta.

Cat despre viata de zi cu zi ma lupt cu legea si birocratia.......fug de la Ana la Caiafa pt o hartie de-mi iese limba de-un cot....am un avocat care incepe sa ma dezamageasca pt ca nu-si misca fundul sa vada ce si cum....as renunta la el dar am intrat in hora si trebuie sa joc....macar o sarba.
Soacra iar o incercat una din tentativele ei de a atrage atentie.....habar nu am daca o luat un pumn de pastile sau o sticla de vin....in fine o doamna binevoitoare o gasit-o lata pe jos cu celularu' in mana.
Doamna o luat celularu' si-o inceput sa sune la diverse numere ca sa cheme pe cineva care o cunoaste.....noroc ca avea bani pe cartela, soacra, ca de obicei nu prea are.
Acu' e in spital si ea sedata......bine macar ca-i la alt spital.
Poate era mai bine s-o trimit in croaziera promisa....cu Titanicul.

Nah, cam asta e viata mea de zi cu zi........nu am timp sa ma plictisesc........sper ca nu ma invidiati.

Va pup si numai bine.

maria sunt alaturi de tine cu sufletul si ma rog pentru voi,cuvintele poate tie iti sunt in zadar,dar o vorba buna si un gand din partea mea sper sa iti mai aline sufletul si inima,doamne ajuta trandafir.gif pray.gif pray.gif
AdeDia
...offf Maria draga...iti urmaresc mereu randurile...si oriunde te vad,te citesc...nu stiu...nu imi gasesc cuvintele....e cumplit sa stai sa astepti cu sufletul la gura...pot doar sa ma rog impreuna cu tine pray.gif pray.gif pray.gif D-zeu sa-ti insanatoseasca sotul si sa ti-l redea pe deplin sanatos,iar tie sa-ti dea putere sa-i fii alaturi....D-ne cum se schimba situatia....sunt cu inima si rugaciunile alaturi de tine...de voi hug.gif tzuc.gif love1.gif
....esti deosebita...atat de frumos povestesti...ai un suflet bun si o inima plina de sperante...D-zeu sa-ti asculte rugaciunile pray.gif love1.gif tzuc.gif hug.gif
marimaria
QUOTE
..draga mea MAria...iti citesc mereu randurile...si nu pot sa zic nimic decat DOAMNE FI LANGA MARIA SI FAMILIA EI....
..Te imbratisez....si iti trimit ganduri pozitive de aici din coltul Romaniei... trandafir.gif


QUOTE
maria sunt alaturi de tine cu sufletul si ma rog pentru voi,cuvintele poate tie iti sunt in zadar,dar o vorba buna si un gand din partea mea sper sa iti mai aline sufletul si inima,doamne ajuta trandafir.gif pray.gif pray.gif


QUOTE
...offf Maria draga...iti urmaresc mereu randurile...si oriunde te vad,te citesc...nu stiu...nu imi gasesc cuvintele....e cumplit sa stai sa astepti cu sufletul la gura...pot doar sa ma rog impreuna cu tine pray.gif pray.gif pray.gif D-zeu sa-ti insanatoseasca sotul si sa ti-l redea pe deplin sanatos,iar tie sa-ti dea putere sa-i fii alaturi....D-ne cum se schimba situatia....sunt cu inima si rugaciunile alaturi de tine...de voi hug.gif tzuc.gif love1.gif
....esti deosebita...atat de frumos povestesti...ai un suflet bun si o inima plina de sperante...D-zeu sa-ti asculte rugaciunile pray.gif love1.gif tzuc.gif hug.gif


Va iubesc si cred ca toate gandurile bune ne ajuta......sunteti de milioane.....sau miliarde ca nu mai stiu cum mai circula banii in tara anima1.gif
laugh.gif


dyanp
QUOTE(marimaria @ Jan 18 2010, 02:01 PM) *
Ma simt datoare sa mai scriu o pagina de jurnal.



Draga mea inteleg prea bine prin ce treci si crede-ma e mai bine sa nu stii detaliile. Sotul tau aude, asa cum ti-am mai zis, auzul e ultimul simt care dispare, si e primul care-l poate ajuta sa iasa din starea asta. Citeste-i, vorbeste-i, canta-i, pune-i vovei copilului cat de mult poti, pe langa faptul ca il ajuta sufleteste, ii ajuta activitatea cerebrala si el are mare nevoie de asta. Sper din tot sufletul sa-si revina cat mai curand, mangaie-i mainile, fruntea si fata in timp ce-i vorbesti, el este prizonier in propriul corp dar este acolo si asa il ajuti sa lupte sa revina, la mine una a functionat. Noi ne rugam alaturi de tine, sa va dea Dumnezeu putere si sanatatea inapoi. Numai tu stii ce-i in sufletul si mintea ta.....dar nu esti singura, sufleteste ne ai pe toate si ne rugam pentru tine. O imbratisare calda de la noi si multe imbratisari. trandafir.gif
Lusha&Zbenguica


nu prea sunt buna la vorbe ... dar stiu sa ma rog
Doamne Ajuta!
Lusha&Zbenguica
QUOTE(dyanp @ Jan 19 2010, 01:54 AM) *
Draga mea inteleg prea bine prin ce treci si crede-ma e mai bine sa nu stii detaliile. Sotul tau aude, asa cum ti-am mai zis, auzul e ultimul simt care dispare, si e primul care-l poate ajuta sa iasa din starea asta. Citeste-i, vorbeste-i, canta-i, pune-i vovei copilului cat de mult poti, pe langa faptul ca il ajuta sufleteste, ii ajuta activitatea cerebrala si el are mare nevoie de asta. Sper din tot sufletul sa-si revina cat mai curand, mangaie-i mainile, fruntea si fata in timp ce-i vorbesti, el este prizonier in propriul corp dar este acolo si asa il ajuti sa lupte sa revina, la mine una a functionat. Noi ne rugam alaturi de tine, sa va dea Dumnezeu putere si sanatatea inapoi. Numai tu stii ce-i in sufletul si mintea ta.....dar nu esti singura, sufleteste ne ai pe toate si ne rugam pentru tine. O imbratisare calda de la noi si multe imbratisari. trandafir.gif

draga mea dyanp (mari scuza-mi off-topicul) mereu ma infior cand iti citesc incurajarile invaluite in mister ..nu stiu prin ce ai trecut (se pare ca ceva greu de tot) dar ma bucur ca acuma esti un model care ii poate incuraja pe ceilalti ..ma bucur ca ne poti spune ca DA ..SE POATE SA FIE BINE
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
dyanp
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Jan 18 2010, 05:06 PM) *
draga mea dyanp (mari scuza-mi off-topicul) mereu ma infior cand iti citesc incurajarile invaluite in mister ..nu stiu prin ce ai trecut (se pare ca ceva greu de tot) dar ma bucur ca acuma esti un model care ii poate incuraja pe ceilalti ..ma bucur ca ne poti spune ca DA ..SE POATE SA FIE BINE
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif



draga mea, nu e nici un mister, mie era sa-mi moara copilul, inainte sa implineasca o luna, timp de 5 zile nimenu nu a stiut ce se intampla cu el, i-au facut o gramada de analize, si de fapt nimic din ce ar fi trebuit, pe mine nu m-a ascultat nimeni cand le spuneam ce vad la el, pe scurt, s-a aflat ca i-a pleznit unul din principalele vase care iriga creierul, de ce, nu o sa aflam niciodata, iar el 5 zile a sangerat interns in ventriculi, a facut hidrocefalie, si a trebuit operat, si toata viata va purta un dispozitiv care-l va ajuta sa evacueze surplusul de lichid din creier...cam atat, detalii sincer nu sunt in stare, ca o iau razna, dar Dumnezeu mi l-a salvat, pentru ca rata mortalitatii la ce a avut el, fara tratament este peste 80% si pe langa asta, nu are sechele, desi gradul lui de heoragie a fost 3, ceea ce implica sa fi leguma, ori el e un copil perfect normal.
Eu am chemat un preot roman in spital si i-a citit molifta de 40 de zile si el si-a revenit uimitor....sper ca si marimaria sa poata chema un preot sa-i citeasca ceva, ne rugam si noi pentru ei...cam atat, fug


maria, scuze pt offtopic.gif
Lusha&Zbenguica
QUOTE(dyanp @ Jan 19 2010, 02:29 AM) *
draga mea, nu e nici un mister, mie era sa-mi moara copilul, inainte sa implineasca o luna, timp de 5 zile nimenu nu a stiut ce se intampla cu el, i-au facut o gramada de analize, si de fapt nimic din ce ar fi trebuit, pe mine nu m-a ascultat nimeni cand le spuneam ce vad la el, pe scurt, s-a aflat ca i-a pleznit unul din principalele vase care iriga creierul, de ce, nu o sa aflam niciodata, iar el 5 zile a sangerat interns in ventriculi, a facut hidrocefalie, si a trebuit operat, si toata viata va purta un dispozitiv care-l va ajuta sa evacueze surplusul de lichid din creier...cam atat, detalii sincer nu sunt in stare, ca o iau razna, dar Dumnezeu mi l-a salvat, pentru ca rata mortalitatii la ce a avut el, fara tratament este peste 80% si pe langa asta, nu are sechele, desi gradul lui de heoragie a fost 3, ceea ce implica sa fi leguma, ori el e un copil perfect normal.
Eu am chemat un preot roman in spital si i-a citit molifta de 40 de zile si el si-a revenit uimitor....sper ca si marimaria sa poata chema un preot sa-i citeasca ceva, ne rugam si noi pentru ei...cam atat, fug
maria, scuze pt offtopic.gif

stiu ca nu asta ai intentionat .. dar m-ai lasat fara cuvinte ... intelesesem ca a fost ceva greu .. repet: ma bucur ca ne poti spune CA EXISTA SPERANTA
va doresc numai bine hug.gif hug.gif hug.gif

PS Dumnezeu il iubeste si pe el dar si pe voi pentru ca vi l-a lasat aproape.
Sper asa sa se intample si la Mari
USA
Maria..am trecut sa iti spun ca imi esti in inima si in gand mereu..chiar daca nu apuc mereu sa iti scriu....Dumnezeu este cu voi stim sigur si va iubeste!
Numai sanatate ursului tau iubit si putere multa voua!
Si pentru ca e noapte deja.....Sooooomnn usooor!
dyanp
Da Lusha nu a fost intentia mea sa scap in amanunte, dar intotdeauna exista speranta si credinta si dragostea pot face minuni. Si eu am avut parte de sprijin sulfetesc si prietenie si m-a ajutat foarte mult, si din partea unor oameni care nu ma cunosteau, incerc sa fac si eu la randu-mi acelasi lucru....curaj Maria, sutnem langa tine si ne rugam intens pray.gif
marimaria
QUOTE(dyanp @ Jan 19 2010, 04:29 AM) *
draga mea, nu e nici un mister, mie era sa-mi moara copilul, inainte sa implineasca o luna, timp de 5 zile nimenu nu a stiut ce se intampla cu el, i-au facut o gramada de analize, si de fapt nimic din ce ar fi trebuit, pe mine nu m-a ascultat nimeni cand le spuneam ce vad la el, pe scurt, s-a aflat ca i-a pleznit unul din principalele vase care iriga creierul, de ce, nu o sa aflam niciodata, iar el 5 zile a sangerat interns in ventriculi, a facut hidrocefalie, si a trebuit operat, si toata viata va purta un dispozitiv care-l va ajuta sa evacueze surplusul de lichid din creier...cam atat, detalii sincer nu sunt in stare, ca o iau razna, dar Dumnezeu mi l-a salvat, pentru ca rata mortalitatii la ce a avut el, fara tratament este peste 80% si pe langa asta, nu are sechele, desi gradul lui de heoragie a fost 3, ceea ce implica sa fi leguma, ori el e un copil perfect normal.
Eu am chemat un preot roman in spital si i-a citit molifta de 40 de zile si el si-a revenit uimitor....sper ca si marimaria sa poata chema un preot sa-i citeasca ceva, ne rugam si noi pentru ei...cam atat, fug
maria, scuze pt offtopic.gif

Offfffffff draga mea stiam eu ca ai avut o durere mare si nu am vrut sa deschid vreo rana tzuc.gif
Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate puiului tau.
Am sa incerc si eu sa merg la biserica la noi desi e foarte departe, macar sa cer preotului sa faca o molifta de 40 de zile.
Nu cred ca vine pana la spital.

Nu sunteti off topic fetelor, deocamdata vorbim de durere si faptul ca oricare dintre voi a avut asa ceva in familie si a trecut cu bine peste ma face sa ma simt bine si ma incurajeaza mult.
Orice mic sfat imi poate fi de folos.
Cand vor veni timpuri mai bune va primesc cu off-topic-urile vesele.

Deocamdata eu ii pun sotului meu sa asculte vocea fetitei care-i canta un cantecel si apoi i-l cheama in diverse moduri sa se trezeasca: "Tati trezeste-te......"
Ma doare sufletul mereu cand ii pun sa asculte si-mi imaginez el, incatusat in propriul corp si cum incearca sa rupa toate barierele sa alerge catre acest suflet inocent care-l cheama.
Imi tin cu greu lacrimile si vreau sa ma arat zambitoare chiar daca nu stiu cat de mare este campul lui vizual.....daca i-o fi afectat vederea sau nu.
Am vorbit azi cu seful de la reanimare si se pare ca in urma tomografiei de ieri se vede ca cheagul de sange s-a resorbit dar inca nu se poate sti cat de mare este dauna ischemica.
Numai in urma unei rezonante magnetice s-ar putea vedea, dar faptul ca are inca metal la picioare acesta creeaza camp magnetic.

Intre timp sangereaza cam 2 litri pe zi si asta nu e bine ca pe de o parte ii fac tarnsfuzii si pe de alta parte pierde.
Azi au incercat o alta metoda de medicare care sper sa dea roade.
In fine cazul e destul de complicat.

Intre timp micuta mea sufera dupa el si seara inainte de culcare isi pune peste pijamale un tricou de-al lui ca sa se simta imbratisata de taticul ei.....fapt care mie imi rupe inima in mii de bucati........dimineata o lipesc la loc whistling.gif

De restul ce sa mai spun as putea sa ma inscriu cu succes la facultate sa studiez medicina pt ca notiunile de baza le am.

Va pup si numai bine!
Sa fiti iubite.......de cine vreti voi!
dyanp
maria, poti suna la biserica, eu asa am facut, ca eram internata cu el, iar sotul statea cu celalalt baiat numai pe langa noi. sunt sigura ca va veni, mai ales daca-i explici un pic situatia. Citeste-i mult sotului tau, nici nu stiu cat de important sa-ti zic ca este, este ca aerul pe care-l respira.
Fara sa fiu cruda si rea, dar tu trebuie sa fii puternica pentru ca ai un copil de crescut, indiferent de situatie, faptul ca il aveam pe Andrei m-a tinut sa nu alunec de tot in hau si sa raman rationala. Daca te apuci de medicina sa-mi spui ca te insotesc. Ma bucur ca s-a resorbit cheagul de sange, creierul uman este uimitor, poate aduce uimitoare reveniri....noi ne rugam in continuare. tzuc.gif floare2.gif
cristinu_tza
Draga Maria, imi e tare greu sa-mi gasesc cuvintele...ma rog pt. voi si sper din suflet sa treceti cat mai repede peste aceasta grea incercare... hug.gif
petronici
draga Maria,scuza-mi si mie off topicul,dar nu cred ca preotul ar refuza sa vina...si la noi a facut minuni cu mama ,si ea era paralizata si nu vorbea si am chemat preotul de a facut Sfintele Maslu acasa si dupa 3 slujbe mama si-a revenit complet,dupa 3 luni stata in pat si nereusind sa scoata nici un cuvant,si vreo cateva come nici nu ziceai prin ce a trecut dupa aceste rugaciuni...
noi iti suntem alaturi mereu cu gandul si cu rugaciunea si mai ales pt tine sa nu te pierzi si sa ai multe putere in continuare de a lupta hug.gif
myshelle_f
Maria...nu am cuvinte! am vazut mesajul tau, am citit si randurile de aici....in afara de sa fii tare si sa dea Domnul sa va reveniti cat mai repede.......ma gandesc ca restul e de prisos! Suntem alaturi de voi si speram sa aduci vesti ma bune cat mai curand!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.