Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Fleacuri De Toate Zilele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog marimaria
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
marimaria
Ce-as putea sa mai povestesc despre ce am mai facut in ultimul timp?

Traznai....era sa dau foc la casa.
Am lasat o lumanare parfumata aprinsa si m-am dus linistita la culcare.....la 3 noaptea stingeam focul de pe etajera mobilei din sufragerie, iar casa era parfumata cu fum liwlol.gif
Geamurile larg deschise......funigine peste tot, absolut peste tot.
Iar acu sunt in zugraveli......de doua saptamani varuiesc cate o bucata de perete, un mp de tavan, etc.
Nu am nici un chef....numai asta imi lipsea.

Astept doritori cu chef de zugravit..... doh.gif

Azi am avut si examen de italiana.....cu Teo parca vorbisem mai de mult despre asta......daca iau si nivelul asta C1 sunt tare.....mai am un nivel C2 si am ajuns la maxim.
Nu ma intrebati la ce-mi trebuie, dar eu sunt multumita de mine, sa-tis-fa-cu-ta.
Vreau sa invat, am curaj sa invat cat mai mult.
giulia_0319
hi.gif te admir pentru curajul tau, pentru tot ceea ce esti.... oFloare.gif
marimaria
Sal fetili, din categoria traznai.......am chiuveta din bucatarie infundata liwlol.gif
Sa vedeti ci frumos ii la mini acasa cu sifonu' balanganind pe sub chiuveta si toati cele prin jur
Acu spal blide la baie spalvase.gif .......ma simt ca la camin la facultate cand lasam zoaiele in chiuveta
Ce mai pot spune cand cretina care o infundat chiuveta sunt tot eu?
Am spalat un lighenus in care facusem ciment din ala rapid pt astupat gauri in pereti......si gospodina si furnica din mine o spalat ligheanul in chiuveta......cimentu' s-o intarit si io-te-asa am rezolvat treaba
Hotarata, nu?
Astept sa vina un flacau in seara asta sa-si dea cu parerea.......daram peretele sau nu? ca tuburile sunt prin pereti
Am bagat si sarpele, dar s-o oprit undeva la un metru si ca sa fie treaba minunata am distrus si chiuveta.......am turnat ceva lichid tip mr muscolo care-i acid.....apa nu cobora si mi-o coclit chiuveta
Nah, da-ti-va cu parerea anima1.gif
anku
QUOTE(marimaria @ Jun 20 2011, 12:54 PM) *
Sal fetili, din categoria traznai.......am chiuveta din bucatarie infundata liwlol.gif
Sa vedeti ci frumos ii la mini acasa cu sifonu' balanganind pe sub chiuveta si toati cele prin jur
Acu spal blide la baie spalvase.gif .......ma simt ca la camin la facultate cand lasam zoaiele in chiuveta
Ce mai pot spune cand cretina care o infundat chiuveta sunt tot eu?
Am spalat un lighenus in care facusem ciment din ala rapid pt astupat gauri in pereti......si gospodina si furnica din mine o spalat ligheanul in chiuveta......cimentu' s-o intarit si io-te-asa am rezolvat treaba
Hotarata, nu?
Astept sa vina un flacau in seara asta sa-si dea cu parerea.......daram peretele sau nu? ca tuburile sunt prin pereti
Am bagat si sarpele, dar s-o oprit undeva la un metru si ca sa fie treaba minunata am distrus si chiuveta.......am turnat ceva lichid tip mr muscolo care-i acid.....apa nu cobora si mi-o coclit chiuveta
Nah, da-ti-va cu parerea anima1.gif

ioiiiiiiiiiiiiii....esti geniala!!!!cat de frumos si comic povestesti!!!
saracuta de tine!!!
nu am idei mami drag!!!dar stiu ac subst alea gen mr muscolo precum si subst atri care iau calcarul d p obectele de la baie pot strica mai mult decat sa faca bine!!!asa mi-am inegrit si eu capacul de la chiuveta desi era material bun nu vrajeala chinezeasca....
sper sa poti rezolva cumva ...fara sa spargi pereti...desi i complicata tb!!!! doh.gif
anku
QUOTE(giulia_0319 @ Jun 13 2011, 04:32 PM) *
hi.gif te admir pentru curajul tau, pentru tot ceea ce esti.... oFloare.gif

subscriu.... smile.gif
acum caut si eu sa-mi ajung nivelul de c1.... liwlol.gif
marimaria
Ieri seara am fost la un teatru de marionete.....artisti ambulanti.

Manuiau niste marionete de prost gust: Shrek si un broscoi, prezentatori, o alba ca zapada infricosatoaare
Sot si sotie care faceau tot: actori, ei vindeau si bilete si apoi in pauza vindeau si vata de zahar si cucurigi
Pe margini nu aveau perdelutele trase si se vedea tot, deh, trebuiau sa stea si cu ochii pe marfa si pe un tzanc mic intr-un landou.....copilul lor (ma intreb ce-ar fi facut daca in momentul ala copilul ar fi inceput sa planga)

Un baietel a ghicit ca se vedea si tot dadea roata pana s-au prin si restul copiilor si se tot duceau pe margini sa-i bungheasca pe astia doi cu mainile in marionet liwlol.gif
Plus ca erau pe laturi cu povestea, un pic moderinzata.....de un ridicol grotesc
Imi pare rau ca nu am luat oua si rosii sa le arunc in cap
Ca sa nu mai spun cum manuiau pe cei 7 pitici......el tinea unul untr-o mana si altul in alta mana, iar ea tinea restul de 5 pitici: intr-o mana 2 si in cealalta 3 legati cu cate un snur parca erau rapiti si legati de un copac liwlol.gif

Sa mai spun ca am platit 5 euro de pers?
Si vata de zahar era 2 euro, la fel cucurigii, iar o jucarie care la chineji o cumperi cu 50 de centi, la ei era 3 ,50 euro? liwlol.gif
USA
Wauu, Mari...ce jalnic......iar scorurile, un si mai mare WAWWW! oFloare1.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
dyana
Mie mi se pare foarte boema toata afacerea. De aici, mi se pare un privilegiu sa vezi o astfel de reprezentatie, oricat de proasta. Chiar mi-ar placea sa vad o astfel de scena, cred ca as face o gramada de poze, pt ca e mai mult decat o sceneta cu alba ca zapada, e o poveste de viata. rolleyes.gif
marimaria
Da, ar fi trebuit sa fac niste poze, dar am o maaaaaare scuza: toata ziua am stat la plaja si eu si fata ei eram rupe de oboseala si prajite.......eu ca eu, dar cea mi ca arata ca un rac fiert.
ninina
QUOTE(marimaria @ Jun 20 2011, 01:54 PM) *
Sal fetili, din categoria traznai.......am chiuveta din bucatarie infundata liwlol.gif
Sa vedeti ci frumos ii la mini acasa cu sifonu' balanganind pe sub chiuveta si toati cele prin jur
Acu spal blide la baie spalvase.gif .......ma simt ca la camin la facultate cand lasam zoaiele in chiuveta
Ce mai pot spune cand cretina care o infundat chiuveta sunt tot eu?
Am spalat un lighenus in care facusem ciment din ala rapid pt astupat gauri in pereti......si gospodina si furnica din mine o spalat ligheanul in chiuveta......cimentu' s-o intarit si io-te-asa am rezolvat treaba
Hotarata, nu?
Astept sa vina un flacau in seara asta sa-si dea cu parerea.......daram peretele sau nu? ca tuburile sunt prin pereti
Am bagat si sarpele, dar s-o oprit undeva la un metru si ca sa fie treaba minunata am distrus si chiuveta.......am turnat ceva lichid tip mr muscolo care-i acid.....apa nu cobora si mi-o coclit chiuveta
Nah, da-ti-va cu parerea anima1.gif

liwlol.gif liwlol.gif vai Maria...dar chiar ma amuzat patania ta....
..si pana ce ai facut??..s.a rezolvat cu bine??
marimaria
QUOTE(ninina @ Jun 29 2011, 08:07 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif vai Maria...dar chiar ma amuzat patania ta....
..si pana ce ai facut??..s.a rezolvat cu bine??

Am rezolvat, evident pe cheltuiala mea nervi.gif ......tub desfundat fara sa mai sparga peretele, si chiuveta schimbata cu tot cu sifon ca era naspa si cand spalam blide imi cadea pe jos (si eram obligata sa pun niste borcane sa-l proptesca si sa-l tina sus.............o intreaga tevatura).
O cheltuiala care nu era pusa pe lista sad.gif

Nici nu mai are rost sa spun ca ma oglindesc in noua chiuveta: "chiuveta, chiuvetioara cine-i cea mai frumoasa din tara......" liwlol.gif
ninina
QUOTE(marimaria @ Jun 29 2011, 07:20 PM) *
Am rezolvat, evident pe cheltuiala mea nervi.gif ......tub desfundat fara sa mai sparga peretele, si chiuveta schimbata cu tot cu sifon ca era naspa si cand spalam blide imi cadea pe jos (si eram obligata sa pun niste borcane sa-l proptesca si sa-l tina sus.............o intreaga tevatura).
O cheltuiala care nu era pusa pe lista sad.gif

Nici nu mai are rost sa spun ca ma oglindesc in noua chiuveta: "chiuveta, chiuvetioara cine-i cea mai frumoasa din tara......" liwlol.gif

...bine ca ai rezolvat.....
..o gaura in buget....darrrrrrrrrrrr cine e ca tine...are "chiuveta, chiuvetioara" biggrin.gif doh.gif
marimaria
De cateva zile sunt trista......pe 1 iulie s-a implinit un an jumate de cand a murit sotul meu....si ma simt asa nasol
Zilele astea am inceput sa fac si nitica ordine in garaj si iar ma simt nasol ca trebuie sa arunc multe din lucrurile la care el tinea si pe care le adunase fara sa stie daca ii trebuie sau nu, ceva de genul....lasa sa fie acolo ca poate trebuie
Si-i aiurea tare, garajul era plin ochi, mie nu-mi trebuie mai nimic din alea si in plus nici nu mai vreau sa ma leg de lucruri.
Nu mai vreau sa dau importanta obiectelor......nu au valoare.....

Ce se alege de viata omului....nica toata....aduna o gramada de harburi si la urma toata tot numai intr-o cutie se duce pe lumea cealalta.
Am chemat un prieten de-al lui sa ma ajute la sortat si se simtea si asta nasol....mai ca nu plangea.
Ca la urma toata sa-mi spuie ca se simtea ca si cum ar fi atins sufletul lui Michele.
giulia_0319
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif nu gasesc cuvinte...dar sunt alaturi de tine...si iti trimit o imbratisare virtuala hug.gif hug.gif hug.gif
ninina
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif Maria te imbratisez.....ai dreptate in tot ce ai scris.....trebuie sa apreciem persoanele de langa noi....si nu obiectele....
rolleyes.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
marimaria
Lectia de inot...

Ieri am fost la inot...era prima data.
Cu o zi inainte umplusem rucsacul cu de toate...papuci, halat, costum, casca, ochelari, feon, etc
Dar in etcetera nu intrau totusi multe altele esentiale de care nimeni nu-mi spusese nimic.

Ma asez la coada ca sa dau certificatul medical si fotografia......era deja tarziu si in fata mea persoane care atunci in prima zi de curs inscriau copiii.....formulare de completat, bla, bla,bla
Cea mica a mea era nerabdatoare....am trimis-o in vestiar cu mama fara sa ma gandesc o clipa ca mama nu stie o boaba italiana si acolo va da cu ochii de profesoara de inot.
Statu la coada era din ce in ce mai lung.....de fapt cand in sfrasit am terminat si am intrat si eu in vestiar am gasit-o pe mama care incerca sa explice ceva ca surdo-mutii celei care se ocupa cu ordinea in vestiar.

E putin zis "ordinea in vestiar" ca mie mi s-o parut mai degraba un caine de paza, un cerber.

In primul rand i-a tras casca pe cap cu asa forta ca s-a rupt....asa ca cea mica o intrat la lectia de inot cu casca rupta pe-o ureche mad.gif

A inceput sa urle la mine ca nu am papuci asa ca trebuie sa stau la usa wacko.gif
Cum adica sa stau la usa? Si cine o ajuta sa se schimbe....nimic de facut cerberul mi-a tras o privire care m-o facut mica in coltul meu.
Mama nu intelegea nimic din toata harababura si-mi arunca priviri disperate, dar nu era timp de explicat.

O ciurma de copii si mame intrau si-si stiau toti rostul pe acolo.....iar eu cautam o fata cunoscuta si mai ales calma sa ma indrume ce sa fac.
Ma simteam ca o mama care isi lasa flacaul la poarta unitatii militare liwlol.gif

Cerberul isi roteste capul ca o bufnita si-mi arunca indicatii: "dai roata si intri pe usa pentru tribune..." si dispare cu puiul meu

"Dai roata...", pe unde dau roata? In stanga, in dreapta? Pe care usa?
Toata ciurma de mame era disparuta....fug si eu cu mama. Unde o fi puiul meu, nu-l gasesc, o fi speriat ca nu ma vede.
Dam de o intrare pe care scrie interzis persoanelor neautorizate.....dam roata in partea ailalta....dam de 3 usi.
Ca-n povesti cu zane si feti-frumosi a treia se deschie si dam de tribune, de bazin, de lume.....si intr-un colt o figura cunoscuta.
Urc scarile doua, cate doua.....e mama unei fetite pe care o cunoastem.
Ea imi explica ce si cum
Puiul meu din bazin cu casca rupta pe-o ureche imi face semn cu mana ca e ok.

Inauntru transpiram bine, e foarte cald.

Dupa o ora iar fugim, dam roata catre vestiare, dar de data asta am invatat drumul...prietena mea imi zice sa si iarna e la fel unsure.gif

La vestiar incerc sa scap de privirele cerberului si ma strecor inauntru sa-mi imbrac puiul.
Halt....inapoi mars.....e cu privirile pe sandalele mele: "AFARA!"

Prietena mea e cu papuci si-mi spune ca o ajuta ea sa-si faca dus.....offfff nici sampon nu am luat la mine.
Mama iar nu intelege nimic....

In sfarsit iese si micuta din vestiar fericita dupa prima lectie de inot...si eu care imi pusesem in gand sa vin la prima lectie cu aparat de fotografiat sa imortalizez momentul....cred ca asta imi mai lipsea.
giulia_0319
parca ma vad pe mine la prima lectie de inot cu alex wacko.gif wacko.gif wacko.gif
Claudia94
Mai Maria ce m-am distrat cu cerberul tau liwlol.gif . Una peste alta a fost totul bine, si printesei i-a placut .


Cat despre cerber,,, inca rad aici de una singura liwlol.gif hug.gif Acum stiti ce si cum si va veti descurca yes.gif


Pupici trandafir.gif


ps : Curaj in infruntarea cerberului data viitoare laugh.gif
USA
Hahahaaa, cu Cerberul am ras de numa...pupik Maria.....si forta mare, de acum tot o sa fii mai pregatita iar Cerberul tot mai tacut, sper.. oFloare1.gif

Si noi avem prima lectie de inot sambata...asa ca am citit la tine cu mare interes, sa stiu ce arunc in ghiozdan...plus joi are si balet si merge cu sotul....pfaa, iti imaginezi ca va fii pe ei, sotul o fii singurul Cerber pe acolo, sunt sigura ca fii numai mamici cu copii, dar ce sa fac sunt la munca la 3.30Pm la ora baletului...in plus am rugat tipa de la daily sa ii aranjeze parul la fata sa ii puna costumatia de balet, sa fie gata ptr sot decat sa ia fata si sa o livreze la destinatie yes.gif ...acum sa vedem cum trecem si noi de primele lectii saptamana asta...

Pupik va lasam cu drag! tzuc.gif hug.gif
marimaria
QUOTE(USA @ Sep 12 2011, 05:40 PM) *
Hahahaaa, cu Cerberul am ras de numa...pupik Maria.....si forta mare, de acum tot o sa fii mai pregatita iar Cerberul tot mai tacut, sper.. oFloare1.gif

Si noi avem prima lectie de inot sambata...asa ca am citit la tine cu mare interes, sa stiu ce arunc in ghiozdan...plus joi are si balet si merge cu sotul....pfaa, iti imaginezi ca va fii pe ei, sotul o fii singurul Cerber pe acolo, sunt sigura ca fii numai mamici cu copii, dar ce sa fac sunt la munca la 3.30Pm la ora baletului...in plus am rugat tipa de la daily sa ii aranjeze parul la fata sa ii puna costumatia de balet, sa fie gata ptr sot decat sa ia fata si sa o livreze la destinatie yes.gif ...acum sa vedem cum trecem si noi de primele lectii saptamana asta...

Pupik va lasam cu drag! tzuc.gif hug.gif

Pai la noi e o anticamera unde toata lumea lasa incaltamintea si intra cu slapi in vestiarul propriu-zis....dar eu habar nu aveam....deci sa-ti iei si tu papuci nu numai fata
Feon nu ne-a trebuit, au ei acolo dar cu fise liwlol.gif

Bafta la cursuri de inot si balet tzuc.gif

PS: Sambata am sa fiu cu temele facute si am sa-i rad in nas la creata aia de cerberita liwlol.gif eventual voi face ceva gen Mr Bean si ii voi flutura slapii pe sub nas liwlol.gif
USA
QUOTE(marimaria @ Sep 12 2011, 10:01 PM) *
Pai la noi e o anticamera unde toata lumea lasa incaltamintea si intra cu slapi in vestiarul propriu-zis....dar eu habar nu aveam....deci sa-ti iei si tu papuci nu numai fata
Feon nu ne-a trebuit, au ei acolo dar cu fise liwlol.gif

Bafta la cursuri de inot si balet tzuc.gif

PS: Sambata am sa fiu cu temele facute si am sa-i rad in nas la creata aia de cerberita liwlol.gif eventual voi face ceva gen Mr Bean si ii voi flutura slapii pe sub nas liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif dar sa stii ca asa ce merita uniiiii.....or mai bine zis, asa ce o cer unii...... doh.gif liwlol.gif liwlol.gif

Legat de dus...ma intrebam in sine mea, chiar trebuie sa faca fata dus acolo?......noi stam la 5 min de casa.....daca o schimb de slip si o arunc in masina si apoi direct in dus nu e mai bine?......zic si yo...numa de faza sa car cate cele ma apuca greata, plus, banuiesc, nu stiu cate dusuri or avea astia, dar daca se face coada...ca, na, se aduna banuiesc ceva copii la o clasa... sad.gif
marimaria
QUOTE(USA @ Sep 12 2011, 11:57 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif dar sa stii ca asa ce merita uniiiii.....or mai bine zis, asa ce o cer unii...... doh.gif liwlol.gif liwlol.gif

Legat de dus...ma intrebam in sine mea, chiar trebuie sa faca fata dus acolo?......noi stam la 5 min de casa.....daca o schimb de slip si o arunc in masina si apoi direct in dus nu e mai bine?......zic si yo...numa de faza sa car cate cele ma apuca greata, plus, banuiesc, nu stiu cate dusuri or avea astia, dar daca se face coada...ca, na, se aduna banuiesc ceva copii la o clasa... sad.gif

Pai si eu cred ca-i mai bine s-o speli acasa....mai ales daca stai aproape.
Eu stau cam la 15-20 min si cred ca am sa fac si eu figura asta pt ca pierd mult timp si iarna ar fi cam nasol...cu pielea calda de sub dus, parul uscat sau mai mult nu (depinde cate fise bag la uscator) si sa ies cu ea pe frig.....nu prea imi convine sa raceasca.
Foarte multi copii de la noi, pe timpul iernii renunta la inot din cauza racelii si mai ales raceli la stomac (printre care si fetita prietenei mele)
Prietena mea prefera sa o spele acolo si sa nu-i mai faca baie acasa....chiar radeam cu mama "da' ce nu vrea sa consume apa acasa?"

In cazul in care se uda nitel la par daca iese de sub casca o usuc repede acolo si apoi fac ca tine....o arunc in masina si o spal acasa cu calm.
USA
Toata vara am taraganat sa o duc la inot, ba am plecat in concedii, ba aveam piscina din curte, ba am inscriso si in final m-au sunat de la club ca de fapt nu mai e loc si ptr ea in ziua si ora cat putem noi ajunge (ptr ca nu suntem membrii in clubul asta....mergem doar ptr inot la fata...sooo).....ba una ba alta..si uite asa am ajuns sa o inscriu ptr Septembrie start....dar cursul merge pana in Noiembrie. doar.....so, din Noiembrie nu o mai duc la inot nici yo, ramane cu baletul doar pana la vara.....ideea e sa invete sa inoate si doar atat acum...insa daca o sa ii placa si vrea mai mult de atat, mai vedem dupa....dar sigur nu cred ca o las in continuare la inot din Noiembrie, am sa o reinscriu eventual din Aprilie....mai ales cu ce ierni avem noi aici, nu am nici un gand sa mearga la inot iarna....

Despre racit....noi nu avem caciula din aia de apa...trebuie sa ma uit dupa sa iau si yo una ca e buna.....dar, am sa ii pun pe cap mereu ceva-sapcuta, palariuta, caciula...si cu ce se va lasa frigul, schimbam caciula....cat macar sa o aduc acasa, iar feon iau de acasa.....ca nu e greu, o priza o-i gasii yo pe acolo....bine barem cu zuza mea sa schimbat ref la feon, de mica avea o frica de el....insa vrand ne vrand ma uscam yo mai pe langa ea...si usor usor am reusit sa ajung la un punct comun, o usuc dar sa nu ii bata spre fata deloc si e ok....bine ma tot intreaba din secunda in secunda.."e gata mamyy..e gata?"

Altceva... De ce racesc la stomac?...aici marea problema sunt urechile, iau apa la urechi si dureri de urechi or capul, dureri de cap, de la parul ud si automat si raceala...
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.