Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Patiserie Si Gatit. Retete Proprii Ilustrate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog hanuk26
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Geea
Hanuk, e magie curata ce faci tu aici...
felicitari!
hanuk26
QUOTE(hanuk26 @ Jan 4 2010, 10:12 PM) *
si o praji delicioasa : NOAPTEA VENETIANA...




asa arata sub forma de tort...eu am facut-o praji...



Prajitura "Noaptea venetiana"


Blat alb:
6 albusuri
6 linguri zahar
100 g cocos ras
4-5 linguri faina
Blat negru:
4 oua (separate galbenusurile de albusuri)
4 linguri faina
4 linguri zahar
2 linguri cacao
1 pllc praf de copt
Crema:
6 galbenusuri
150 g zahar
5 linguri lapte
200 g unt
vanilie
Glazura:
100 g ciocolata
2-3 linguri lapte
50 g unt

Mod de preparare:
Blatul alb: Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul, cocosul si faina si se amesteca usor, sa nu se sparga albusurile. Se unge si se tapeteaza o tava de 20x30 cu ulei si faina, se toarna aluatul.
Blatul negru: Se bat spuma albusurile cu zaharul, se adauga galbenusurile unul cate unul, apoi faina, care s-a amestecat in prealabil cu cacao si praful de copt. Se amesteca usor, sa nu se sparga albusurile. Se toarna cu atentie in tava peste aluatul cu cocos, sa nu se amestece.
Se coace 25-30 minute la 180 C.
Crema: Galbenusurile, zaharul si laptele se amesteca la baine-marie pana se ingroase. Untul se amesteca, dupa care se adauga crema racita putin cate putin si se amesteca.
Crema se pune peste blat si se da totul la frigider o ora.
Glazura: Totul se amesteca, se topeste la microunde sau in bain-marie.
Glazura se toarna peste prajitura, apoi totul se da inca o ora la frigider.
ruxy
QUOTE(hanuk26 @ Feb 27 2010, 11:21 AM) *
asa arata sub forma de tort...eu am facut-o praji...



Prajitura "Noaptea venetiana"
Blat alb:
6 albusuri
6 linguri zahar
100 g cocos ras
4-5 linguri faina
Blat negru:
4 oua (separate galbenusurile de albusuri)
4 linguri faina
4 linguri zahar
2 linguri cacao
1 pllc praf de copt
Crema:
6 galbenusuri
150 g zahar
5 linguri lapte
200 g unt
vanilie
Glazura:
100 g ciocolata
2-3 linguri lapte
50 g unt

Mod de preparare:
Blatul alb: Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul, cocosul si faina si se amesteca usor, sa nu se sparga albusurile. Se unge si se tapeteaza o tava de 20x30 cu ulei si faina, se toarna aluatul.
Blatul negru: Se bat spuma albusurile cu zaharul, se adauga galbenusurile unul cate unul, apoi faina, care s-a amestecat in prealabil cu cacao si praful de copt. Se amesteca usor, sa nu se sparga albusurile. Se toarna cu atentie in tava peste aluatul cu cocos, sa nu se amestece.
Se coace 25-30 minute la 180 C.
Crema: Galbenusurile, zaharul si laptele se amesteca la baine-marie pana se ingroase. Untul se amesteca, dupa care se adauga crema racita putin cate putin si se amesteca.
Crema se pune peste blat si se da totul la frigider o ora.
Glazura: Totul se amesteca, se topeste la microunde sau in bain-marie.
Glazura se toarna peste prajitura, apoi totul se da inca o ora la frigider.

Stiu prajitura e fantastica hanuk....eu as scoate cocosul care nu-mi place sub nici o forma....arata bestial, felicitari tzuc.gif

Eu m-am lasat de prajituri nono.gif ...suntem la cura de primavara...o sa mai fac doar daca voi avea musafiri...altfel e taiata prajitura de pe lista nono.gif ...fructe cat cuprinde tzuc.gif yami.gif
hanuk26
QUOTE(ruxy @ Feb 27 2010, 11:28 AM) *
Stiu prajitura e fantastica hanuk....eu as scoate cocosul care nu-mi place sub nici o forma....arata bestial, felicitari tzuc.gif

Eu m-am lasat de prajituri nono.gif ...suntem la cura de primavara...o sa mai fac doar daca voi avea musafiri...altfel e taiata prajitura de pe lista nono.gif ...fructe cat cuprinde tzuc.gif yami.gif


ruxy..la mine e ca la tine cu ciupercile crude...eu pap cocos si cu lingura direct din punga..imi place la nebunie......cand mancam ciocolata....doar cu cocos imi luam... yami.gif acum sunt la regim fortat de dulciuri datorita tratamentului luat.....ca nu se impaca delok.....
ruxy
QUOTE(hanuk26 @ Feb 27 2010, 11:32 AM) *
ruxy..la mine e ca la tine cu ciupercile crude...eu pap cocos si cu lingura direct din punga..imi place la nebunie......cand mancam ciocolata....doar cu cocos imi luam... yami.gif acum sunt la regim fortat de dulciuri datorita tratamentului luat.....ca nu se impaca delok.....

Sigur e normal, fiecare cu gustul lui, eu m-am referit strict la mine scumpa mea...sper ca esti bine cu tratamentul tzuc.gif
hanuk26
QUOTE(ruxy @ Feb 27 2010, 11:33 AM) *
Sigur e normal, fiecare cu gustul lui, eu m-am referit strict la mine scumpa mea...sper ca esti bine cu tratamentul tzuc.gif


stiu ruxy ...ca fiecare e cu gustul lui.....doar am mentionat asemanarea.....
cu tratamentul nu-mi ramane decat sa fiu increzatoare ca intr-un final voi reusi si eu sa am un bebe sanatos...multumesc tzuc.gif
ruxy
QUOTE(hanuk26 @ Feb 27 2010, 11:46 AM) *
stiu ruxy ...ca fiecare e cu gustul lui.....doar am mentionat asemanarea.....
cu tratamentul nu-mi ramane decat sa fiu increzatoare ca intr-un final voi reusi si eu sa am un bebe sanatos...multumesc tzuc.gif

Sa te ajute DD iubito partners.gif
hanuk26
QUOTE(ruxy @ Feb 27 2010, 11:47 AM) *
Sa te ajute DD iubito partners.gif

hug.gif asa sa fie ...DD ajuta...multumesc..
USA

Uram o zii a martisorului plina de frumos, iubire si binecuvantare mamy meu drag!
Va iubim!

Lusha&Zbenguica
O primavara plina de soare si voie buna!!!!


myha_ela1983
QUOTE(hanuk26 @ Feb 24 2010, 11:44 PM) *
acum 2 zile am facut lapte de pasare...


cum se face laptele de pasare? plss
nu am facut si mancat niciodata
hanuk26
exista foarte multe retete si variante de a face laptele de pasare, dar eu fac dupa urmatoarea reteta..desi ochiometric la cantitati...

1 l lapte,
3 ouă cat mai rosii,
5 lg zahăr,
2 plicuri vanilie,

Se pune la foc într-o cratiță potrivit de mare, laptele cu vanilia.
Se freacă gălbenușurile cu 3-4 lg zahăr.
Se bat într-un castron albușurile spumă..la care se adaugă 1-2 lg de zahăr...se fac spuma tare.
Când laptele începe să fiarbă, se da focul mai mic, astfel încât laptele abia să mai dea în clocote.
Cu o lingură mare de masă, se ia din albușul spumă, se netezește suprafața lăsând-o să fie puțin bombată, apoi se împinge albușul din lingură în cratița cu lapte, cu ajutorul unei lingurițe.
Se formează astfel 4 — 5 ouă din albuș, nu mai multe, ca să aibă loc în cratiță. Se țin mai puțin de două minute pe o parte, se întorc pe cealaltă parte și se țin încă pe atâta.
Se scot cu lingura cu găuri și se așază pe o sită, ca să se scurgă. Se continuă apoi în același fel până se fierbe tot albușul. Pentru ca albușul să rămână frumos crescut, trebuie să se țină seamă de două lucruri: laptele să nu fiarbă în clocote mari când se pune albușul și acesta să nu stea prea mult la foc.
Se ia laptele de pe foc. amestecam galbenusurile cu putin lapte incat sa se dilueze apoi il turnam peste restul de lapte.
La final se aseaza toate galustele din albus in laptele din cratita.
Imi30
Unde sunt ciupercile alea umplute?????????Ca mi-ai facut pofta cu ele de dimineata si vroiam sa le savurez macar asa...privindu-le!
hanuk26
cum unde? pe aparat.....liwlol.gif o sa le pun cand ma intorc saptamana viitoare.......
myha_ela1983
mersi pt reteta
hanuk26
saptamana asta am avut in meniu printre altele:

ciupercile umplute..


aripioare prajite


un pui umplut la cuptor cu cartofi nature


hanuk26
o mancarica de post cu ciuperci si ardei copti


si o pizza cu de toate
Alondra
Yammmiiiii Hanuk yami.gif eating.gif eusa_clap.gif
Cred ca ciupercile au fost cele mai gatite sapt. asta ! doh.gif smile.gif
hanuk26
QUOTE(Alondra @ Mar 12 2010, 11:27 PM) *
Yammmiiiii Hanuk yami.gif eating.gif eusa_clap.gif
Cred ca ciupercile au fost cele mai gatite sapt. asta ! doh.gif smile.gif


in familia mea cu siguranta..pe forum inca nu stiu ca nu am apucat sa recuperez/... biggrin.gif
ruxy
QUOTE(hanuk26 @ Mar 12 2010, 11:16 PM) *
o mancarica de post cu ciuperci si ardei copti


si o pizza cu de toate

Yamyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy Hanuk...ce papica delicioasa partners.gif eating.gif eating.gif eating.gif
mirela bz
doamne , sa stii ca te vizitez mereu si ma uimesti !!!
cateodata ma inspir de aici de la tine .........spor la facut bunataturi !!!
hanuk26
QUOTE(mirela bz @ Mar 13 2010, 04:56 PM) *
doamne , sa stii ca te vizitez mereu si ma uimesti !!!
cateodata ma inspir de aici de la tine .........spor la facut bunataturi !!!

partners.gif rolleyes.gif notworthy.gif
multumesc de vizite....ma bucur ca ajut cu idei cat pot......si eu una fac peri albi in cap sa mai scot cate o idee.....
mir0108
QUOTE(hanuk26 @ Mar 13 2010, 01:15 AM) *
saptamana asta am avut in meniu printre altele:



salut !
deci...poza asta parca e facuta la mine pe masa...identic farfurii si fatza de masa! liwlol.gif

ce mancaruri bune vad eu la tineeee!
ruxy
QUOTE(mir0108 @ Mar 13 2010, 05:48 PM) *
salut !
deci...poza asta parca e facuta la mine pe masa...identic farfurii si fatza de masa! liwlol.gif

ce mancaruri bune vad eu la tineeee!

Farfurii...le cunosc anima1.gif yes.gif
mir0108
tzuc.gif trandafir.gif
QUOTE(ruxy @ Mar 13 2010, 07:49 PM) *
Farfurii...le cunosc anima1.gif yes.gif

hanuk26
ieri am facut o tocanita cu ficatei de pui si ciuperci si ca desert ca poftea sotul un tort cu caramel si frisca...



hanuk26
ultimele mancaruri facute zilele astea:
o tocanita cu pipote si inimi....cu paste....un pilaf cu pui...o crema de zahar ars..









hanuk26
ASTEA SUNT OUALE DE LA PASTE....MAI AM DOAR CATEVA...



hanuk26
LA PARTEA CU MANCAREA AM AVUT O GRAMADA DE FELURI:ciorba de perisoare, ciorba de miel, friptura de miel, miel umplut, gratare, drob, oua umplute, salata boeuf, rulouri de sunca cu salata boeuf si cu telina si morcov ras, chiftele, racituri, cozonaci,torturi,prajituri,icre, salata de ton...tot ce am de zis e ca in urmatoarele 2 saptamani avem ce manca ca a ramas o gramada... liwlol.gif

pun cateva poze...caci nu am avut rabdarea sa le pozez pe toate cate au fost..
hanuk26






hanuk26




hanuk26












pustiks
Hanuk mi s-a facut foame uitandu-ma la ce ai gatit. yami.gif Esti intr-adevar o gospodina desavarsita!
perla163
pfaaaaaaaaai,am udat toata tastaturaaaaaaaa------ notworthy.gif
ruxy
QUOTE(hanuk26 @ Apr 6 2010, 10:12 PM) *

Cicolatoasa ta e disperant de apetisanta hanuk...e si cu vanilie? eating.gif anima1.gif yami.gif yami.gif hug.gif
rami
vi se pare fetelor nu sunt bune mai ales frigaruile alea sunt rele la gust iar ciocolata nu face bine ca ingrasa(mi le dai mie pe toate.............le vreau eu)
USA
Moama, vorbesc singura cu pasarile mele de la geam....sa vada si ele ce poate omu' sa gateasca.....si cica sa fii la dieta dupa Paste..aiurea...diseara ma opresc la club si iau tortul cu frisca cea mai multa! eating.gif wacko.gif
hanuk26
QUOTE(pustiks @ Apr 6 2010, 10:47 PM) *
Hanuk mi s-a facut foame uitandu-ma la ce ai gatit. yami.gif Esti intr-adevar o gospodina desavarsita!

trandafir.gif notworthy.gif

QUOTE(perla163 @ Apr 6 2010, 10:50 PM) *
pfaaaaaaaaai,am udat toata tastaturaaaaaaaa------ notworthy.gif

notworthy.gif
hanuk26
QUOTE(ruxy @ Apr 6 2010, 10:54 PM) *
Cicolatoasa ta e disperant de apetisanta hanuk...e si cu vanilie? eating.gif anima1.gif yami.gif yami.gif hug.gif


saru'mana mami ruxy....asta e prajitura Snikers...reteta e pe la inceputul topicului...si nu..nu are vanilie deloc...
hanuk26
QUOTE(rami @ Apr 6 2010, 10:56 PM) *
vi se pare fetelor nu sunt bune mai ales frigaruile alea sunt rele la gust iar ciocolata nu face bine ca ingrasa(mi le dai mie pe toate.............le vreau eu)

liwlol.gif gata..m-ai convins mamicuto...tot ce-a mai ramas din frigarui iti dau tie...

QUOTE(USA @ Apr 6 2010, 10:59 PM) *
Moama, vorbesc singura cu pasarile mele de la geam....sa vada si ele ce poate omu' sa gateasca.....si cica sa fii la dieta dupa Paste..aiurea...diseara ma opresc la club si iau tortul cu frisca cea mai multa! eating.gif wacko.gif

tzuc.gif pt USA draga....
USA
Ce e in prima poza?......serios..ma tot holbesc si nu pricep bine..drob?..ori friptura de miel?
oFloare1.gif
hanuk26
QUOTE(USA @ Apr 6 2010, 11:12 PM) *
Ce e in prima poza?......serios..ma tot holbesc si nu pricep bine..drob?..ori friptura de miel?
oFloare1.gif


in prima poza pusa azi sunt ouale rosii tongue.gif

in seria a treia e miel umplut......umplutura ca cea de drob..si bagat la cuptor....foarte bun.....
USA
Sorryyyy..ma refeream la prima de pe pagina..sunt ametita deja....
uite aici..

So, zici ca e miel umplut?.....moama lesin..stai sa ma uit mai bine...cum vine treaba!
hanuk26
QUOTE(USA @ Apr 6 2010, 11:29 PM) *
Sorryyyy..ma refeream la prima de pe pagina..sunt ametita deja....
uite aici..

So, zici ca e miel umplut?.....moama lesin..stai sa ma uit mai bine...cum vine treaba!


tongue.gif.....

da...adik e un fel de 3 in 1, e o friptura de miel cu drobul incorporat........dar delicios....
USA
QUOTE(hanuk26 @ Apr 6 2010, 04:38 PM) *
tongue.gif.....

da...adik e un fel de 3 in 1, e o friptura de miel cu drobul incorporat........dar delicios....

Adicatelea,,,ai pus drobul peste bucata de miel?......asa sta treaba?
hanuk26
QUOTE(USA @ Apr 6 2010, 11:44 PM) *
Adicatelea,,,ai pus drobul peste bucata de miel?......asa sta treaba?


in interior....e miel umplut....exact cum e curcanul umplut de T.G.Day
hanuk26
ultimele dulciuri facute: un tort de caramel....si niste muffins-uri sub forma de tarta...ca tava e in santierul de la apartament si nu o gasesc...oricum s-au terminat in 2 timpi si 3 miscari....imediat si pozele...
hanuk26
gata..ca le incarcasem initial foarte mici....









hanuk26
pai asa.....in ultima vreme am mai facut..o multime de lucruri insa doar astea le-am pozat....

cartofi frantuzesti cu multe oua ca asa place tuturor.





si o friptura de miel si pui in vin la cuptor cu cartofi prajiti...doar ca atunci cand a dat foc sa o mai incalzeasca soacra a uitat de ea si s-a cam ars... dar a fost delicioasa oricum...





iar ca deserturi......
hanuk26
o prajitura cu mere bunaaa...





doua tarte cu fructe....





cateva am pastrat pt noi...

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.