Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Patiserie Si Gatit. Retete Proprii Ilustrate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog hanuk26
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
hanuk26
si 100000 de gogosi...credeam ca nu le mai termin.......foarte pufoase.....si bune de umplut cu fineti sau gem....si laptik eating.gif





Alondra
Wowww Hanuk!Toate arata delicios, dar poftesc si eu la o praji din aia Fanta yami.gif eusa_clap.gif
hanuk26
QUOTE(Alondra @ Dec 5 2009, 11:21 PM) *
Wowww Hanuk!Toate arata delicios, dar poftesc si eu la o praji din aia Fanta yami.gif eusa_clap.gif


mi-a iesit fff buna...nu e greu de facut.....te-as mai servi dar nu mai am...cele de pe farfurie le-a savurat sotu in 2 minute....liwlol.gif
Imi30
Wow,de cand nu am mai mancat praji cu fanta...sper ca mi-ai tinut o feliuta asa in schimbul clatitelor de vineri...da??????Si vreau si gogosi!!!!!!!!!!!
hanuk26
QUOTE(Imi30 @ Dec 6 2009, 03:31 PM) *
Wow,de cand nu am mai mancat praji cu fanta...sper ca mi-ai tinut o feliuta asa in schimbul clatitelor de vineri...da??????Si vreau si gogosi!!!!!!!!!!!


iti dau gogosi....praji nu mai e..gata..am dat-o toata......dar poate pastrez din urmatoarea.....daca esti cuminte.....si nu-mi mai faci super.gif - stii tu cand...
Imi30
QUOTE(hanuk26 @ Dec 6 2009, 09:58 PM) *
iti dau gogosi....praji nu mai e..gata..am dat-o toata......dar poate pastrez din urmatoarea.....daca esti cuminte.....si nu-mi mai faci super.gif - stii tu cand...


liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Promit sa nu mai fac...in urmatoarele 2-3 zile cel putin liwlol.gif
hanuk26
QUOTE(Imi30 @ Dec 7 2009, 08:12 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Promit sa nu mai fac...in urmatoarele 2-3 zile cel putin liwlol.gif

spada.gif spada.gif spada.gif mad.gif wife.gif

hanuk26
ufff.... doh.gif ca nu am avut ce face sa scap de atatea blagosloviri...si precum Fat-Frumos..m-am dat de 3 ori peste cap si m-am facut soric.....fetele vsfm....asta e pt voi....am scapat acum de wife.gif ... whistling.gif



hanuk26
acasa la mama....in timp ce amestecam in oala cu jumarute....am participat la pomana porcului asa cum obisnuim noi..



cu ...ciorba de fasole, tocanita de porc, garnitura de fasole frecata ...









hanuk26
si muraturi sa taie greata....

varza murata cu ulei..


si cate un pahar cu zeama de varza...yamii
hanuk26
a 2 zi ne-am rasfatat putin......cu ..







hanuk26
si un tort delicios cu fructe ca sa ne indulcim putin gura....



perla163
QUOTE(hanuk26 @ Dec 17 2009, 05:56 PM) *
ufff.... doh.gif ca nu am avut ce face sa scap de atatea blagosloviri...si precum Fat-Frumos..m-am dat de 3 ori peste cap si m-am facut soric.....fetele vsfm....asta e pt voi....am scapat acum de wife.gif ... whistling.gif




eating.gif ....mmmmmm-.....de cand asteptam si eu o bucaticaaaaa..........mersiiiiiii!
cu gogosile m-ai dat gataaaaaa.....acuma merg sa vad prajitura cu fantaaa!
perla163
QUOTE(hanuk26 @ Dec 5 2009, 09:39 PM) *
pt maine la acel bebe am facut o praji cu fanta........




n-am m ai mancat niciodata.........dar cred ca estee super buna....poate o fac de Revelion! whistling.gif
hanuk26
QUOTE(Alondra @ Dec 5 2009, 11:21 PM) *
Wowww Hanuk!Toate arata delicios, dar poftesc si eu la o praji din aia Fanta yami.gif eusa_clap.gif


QUOTE(Imi30 @ Dec 6 2009, 03:31 PM) *
Wow,de cand nu am mai mancat praji cu fanta...sper ca mi-ai tinut o feliuta asa in schimbul clatitelor de vineri...da??????Si vreau si gogosi!!!!!!!!!!!


QUOTE(perla163 @ Dec 18 2009, 03:20 PM) *
n-am m ai mancat niciodata.........dar cred ca estee super buna....poate o fac de Revelion! whistling.gif



uitati aici fetelor reteta dupa care m-am luat....aseara m-a sunat tipa la care am dus-o sa-mi ceara reteta ca i-a placut ffff mult...

http://edithfrincu . blogspot . com/2009/01/prajitura-fanta.html

am lasat spatiu intre puncte ca-l lua reclama..
hanuk26
asadar....postez cateva retete de la mama din arhiva....toate probate....ani la rand....Imi...sa-mi spui care o sa o faci...

1. ISLERE

- 3 oua
- 500 ml ulei
- 500 gr zahar
- 150 ml lapte fierbinte
- 2 lgt salical

Crema:
- 5 galbenusuri, 4 lg zahar, 1 lg cacao, 4 lg apa/lapte
Se freaca toate si se fierb pana se ingroasa.
1 pachet unt se amesteca cu 200 gr zahar si cu albusurile batute spuma. Se incorporeaza in crema.
hanuk26
2. PRAJITURA CU NUCA DE COCOS

3 galb, 10 lg zahar, 10 lg ulei, 10 lg lapte, 2 lg smantana, 1 praf, 2 lg cacao.
Se amesteca si se fac 4 foi.
Crema: 3 lg faina+3 lg zahar+ ½ l lapte se freaca pana se ingroasa pe foc.
1 pachet unt+200 gr zahar+1 pachet cocos-100 gr, se freaca si se adauga in crema racita.
Glazura: 3 albusuri se bat spuma cu 300 gr zahar praf+putina zeama lamaie.
hanuk26
3. PRAJITURA “PETRE ROMAN”

9 oua, 9 lg zahar, 9 lg apa, 9 lg nuca, 1 vf bicarbonat stins cu otet. Se imparet in 3 foi si se coc pe dosul tavii. 2 foi se tapeteaza cu continutul format din 300 gr zahar caramelizat.
Crema: 3 galb, 3 lg faina, ½ kg lapte se fierb pe foc mic.(sau puteti pune o budinca).
Se freaca 150 gr zahar cu 1 pachet unt apoi se amesteca cu crema, peste prima foaie caramelizata se pune jumatate din crema apoi a doua foaie caramelizata si restul de crema. Peste a 3 foaie se face o glazura din 3 albus batute cu 300 gr zahar pe aburi iar deasupra ciocolata rasa.
ATENTIE LA FOI!!!! Cele 9 albus se bat tare cu cele 9 lg apa apoi se pune zaharul, galbenusurile, faina, nuca, bicarbonatul stins.
hanuk26
4. PRAJITURA CU BUDINCA

6 albus se bat spuma cu 250 gr zahar se adauga galb, 1 budinca vanilie, 2 zmeura sau capsuni, praf copt. Blatul se taie in 2.
Crema: 1 pachet unt, 200 gr zahar, 3 galb, 50 gr rom.
Glazura: 3 albus se bat cu 150 gr zahar pe abur. Deasupra ciocolata rasa.
hanuk26
5. PRAJITURA CU CAFEA

6 albusuri se fac spuma, se adauga galbenusurile pe rand apoi 130 gr zahar, 140 gr nuca macinata, 2 lg faina si putin bicarbonat-se baga la cuptor.
Crema: 200 gr unt se freaca 200 gr zahar praf, 50 gr nuca taiata si prajita, pe rand adaugam 3 galbenusuri si 2 lg cafea fiarta sau 2 lgt ness.
Glazura: 100 gr ciocolata si 70 gr unt se amesteca si se pune deasupra.
hanuk26
6. ARICI( COCUS )

30 gr unt se freaca cu 200 gr zahar, 4 lg miere, 1 ou, putina sare, 1 lgt bicarbonat/praf copt, 200 ml lapte, 250 gr faina.
Se tapeteaza tava apoi se coace la foc potrivit. Dupa ce s-a racit se taie in patratele si se da prin crema apoi prin nuca cocos.
Sirop: se fierbe 100 gr lapte cu 250 gr zahar, 200 gr unt, 3-4 lg cacao.
hanuk26
7. HAIOSE

200 gr untura, 150 gr faina, ( se amesteca si se pune la rece), 150 gr faina, 1 lg sare, ½ pahar apa calda, 1 ou, 1 lgt otet (se framanta pana face basici si nu se mai lipeste. Sta 10 minute. Apoi se intinde si se imparte in 4 si se lasa 2 min la rece,se intinde iar si se imparte in 3 lasandu-se 15 min. se intinde si se taie cu cutitul.
Crema: ¼ l lapte, 300 gr nuca, 100 gr stafide, 280 gr zahar, coaja lamaie.
hanuk26
8. PRAJITURA CU PISCOTURI

2 pachete piscoturi, 5 oua, 300 gr zahar, 10 lg apa, 100 gr nuca, 200 gr faina.
Galbenusurile se freaca cu zaharul pana se fac spuma si se adauga treptat 5 lg apa. Albusurile se bat spuma tare. Treptat se adauga 5 lg apa. Se amesteca adaugandu-se faina, nucile si un praf copt.
Crema: ½ l lapte se fierbe cu 4 lg faina si o vanilie si se pune la rece. Separat se freaca un pachet unt + 50 gr margarina cu 250 gr zahar apoi se amesteca cu crema fiarta.
Glazura: 150 gr zahar, unt cat o nuca, 2 lg cacao, 2 lg apa( se fierb).
Aranjarea in tava: blat-crema-piscoturi(inmuiate in rom)-crema-blat.
hanuk26
9. SARA BERNARD

250 gr zahar, 100 gr nuca macinata, 1 lgt otet, 4 albusuri.
Crema: 4 galb, 200 gr zahar praf, 2 lg cacao, 1 vanilie, 3-4 lgt cafea macinata, 2 pachete unt, 1 ciocolata pt glazura.
Se bat albusurile spuma, se pune otetul, zaharul si se bate pe abur. Apoi adaugam nuca. Tava se tapeaza cu faina. Se ia cu lingurita din compozitie si se pun in tava.
Crema se face frecand galbenusurile cu zaharul si cu cacao pe urma se pune la abur adaugand si vanilia , la urma se amesteca cu untul si cafeaua nefiarta. Se rade ciocolata deasupra.
hanuk26
10. CORNULETE CU VANILIE

200 gr unt, 50 gr zahar, 300 gr faina, 100 gr nuci, 1 galbenus, 100 gr zahar praf, vanilie.
Se framanta bine si se fac cornuri. Se dau prin zahar si vanilie.
hanuk26
11. DOBOS FRANTUZESC

350 gr faina, 150 gr margarina, 3 lg smantana, 3 lg zahar, 1 ou, sare, 1 vf amoniac. Se fac 3 foi.
Crema: 150 gr zahar, 4 lg faina, 300 gr lapte, 3-4 vanilii se freaca o crema si se pune la fiert pana se ingroasa. Se freaca 250 gr unt cu 150 gr zahar pudra si se amesteca cu jumatate din crema racita, se pune cacao si pe prima foaie se pune crema maro. Deasupra glazura.
USA
QUOTE(hanuk26 @ Dec 17 2009, 08:16 PM) *


Upsssss.........waauu, muraturiii! eating.gif eating.gif eating.gif floare2.gif
dyanp
fataaaaaaaaaa, dupa miros le-ai gasit lol-craciun.gif
hanuk26
12. CORNURI CU NUCA

½ kg faina, 250gr unt, 3 galbenusuri, 1-3 lg smantana, 2 lg vin, 2-3 lg zahar, 1 varf cutit bicarbonat.

Se framanta bine, se imparte in 8 parti , fiecare bucata se intinde, se unge cu unt topit apoi se fac rulade, se imparte in 12 parti pe care se pune crema.
Crema: 250gr nuca, 6 albusuri batute spuma cu 250 gr zahar. Se amesteca, se dau prin zahar pudra cu 2-30 vanilii.
hanuk26
13. PRAJITURA CARAMEL

Coca: se pune un pahar de 100 gr zahar tos si se caramelizeaza fara a se arde. Se stinge cu un pahar lapte-100 ml, se lasa sa fiarba pana se topeste zaharul. Dupa ce se raceste se framanta cu 1 ou, 1 pahar de 100gr zahar, 1 pahar ulei, 1 praf copt stins cu putin otet , apoi faina cat cuprinde. Se fac 4 foi.

Crema: 200 gr zahar se caramelizeaza si se stinge cu ½ l lapte. Se lasa sa fiarba pana face spuma. Se adauga 1 pachet unt si se lasa sa dea 2-3 clocote. Se ung foile cu crema fierbinte. Prajitura se pune sub un fund de lemn pt a se presa. Deasupra se pune glazura de cacao.
USA





WAUUUUUUULEUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU...MAICUTA, DE CE O-I FII VENIT AICIII????????

Gata vin la tineee
hanuk26
QUOTE(USA @ Dec 22 2009, 05:01 PM) *
Upsssss.........waauu, muraturiii! eating.gif eating.gif eating.gif floare2.gif



QUOTE(dyanp @ Dec 22 2009, 05:02 PM) *
fataaaaaaaaaa, dupa miros le-ai gasit lol-craciun.gif



liwlol.gif liwlol.gif cred ca da......
USA




USA

Waaaauuuuu...nu mai pot sa vorbesc de bale......mai ales la soriciul ala....am lesinat....m-am saturat deja de salivaaa....am omorat tastaturaaaaaaaaaa
USA
QUOTE(hanuk26 @ Dec 22 2009, 06:08 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif cred ca da......

Daaaa.....am nasul gerofar acum..precum renul lu' Santa....dupa muraturi si soricii..dar..ce am gasit aici e omoru' in bibilicii.... jos palaria...
hanuk26
QUOTE(USA @ Dec 22 2009, 05:07 PM) *
WAUUUUUUULEUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU...MAICUTA, DE CE O-I FII VENIT AICIII????????
Gata vin la tineee


haide.....repede.....pana nu se anuleaza toate zborurile din cauza vremii...te asteptam cu de toate.. doh.gif in curand ma apuk si eu de bucatarit...pt Craciun...apoi de ziua sotului..apoi pt Rev....cam asta va fi concediul meu...bucatarie pe paine
USA
QUOTE(hanuk26 @ Dec 22 2009, 06:18 PM) *
haide.....repede.....pana nu se anuleaza toate zborurile din cauza vremii...te asteptam cu de toate.. doh.gif in curand ma apuk si eu de bucatarit...pt Craciun...apoi de ziua sotului..apoi pt Rev....cam asta va fi concediul meu...bucatarie pe paine

Si yo la fel....numai ca le fac dupa munca..cand mai apuc.....doar ce spuneam la o colega nu stiu de ce am sentimentul ca de Craciun merg la masa la cineva..si o sa stau la hotel.....so, nu am nimik de facut... whistling.gif whistling.gif
O sa gatesc, ca de obicei, cu gandul la nebuniile vazute aici...mi-ai dat up date la amintirile Craciunului petrecut in tara! crybaby.gif floare2.gif
hanuk26
QUOTE(USA @ Dec 22 2009, 05:10 PM) *

Waaaauuuuu...nu mai pot sa vorbesc de bale......mai ales la soriciul ala....am lesinat....m-am saturat deja de salivaaa....am omorat tastaturaaaaaaaaaa


ma gandesc eu... unsure.gif , cum exista protectie pt ecran o fi existand si pt tastatura...nu? mai ales in perioada sarbatorilor astia ar trebui sa scoata pe piata ceva....daca nu iti recomand si staniol...decat nimik liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(USA @ Dec 22 2009, 05:12 PM) *
Daaaa.....am nasul gerofar acum..precum renul lu' Santa....dupa muraturi si soricii..dar..ce am gasit aici e omoru' in bibilicii.... jos palaria...


soricul a fost delicios ..urechea putin cam tare..insa nu m-a facut ea pe mine..am dovedit-o pana la urma.. liwlol.gif
USA
QUOTE(hanuk26 @ Dec 22 2009, 06:23 PM) *
ma gandesc eu... unsure.gif , cum exista protectie pt ecran o fi existand si pt tastatura...nu? mai ales in perioada sarbatorilor astia ar trebui sa scoata pe piata ceva....daca nu iti recomand si staniol...decat nimik liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
soricul a fost delicios ..urechea putin cam tare..insa nu m-a facut ea pe mine..am dovedit-o pana la urma.. liwlol.gif

Sunt ieftine tastaurile aici...so, ce conteaza...
Auzi "a dovedid urechea....." tu iti inchipui ca ai mei imi trimit sorici prin posta!!!!!!!!!!!!!!!!....altfel as lesinaaa...si sa ma vezi cum fac dupa ce il primesc.....ma pitesc si nu dau la nimeneaa! whistling.gif whistling.gif whistling.gif whistling.gif
hanuk26
QUOTE(USA @ Dec 22 2009, 05:26 PM) *
Sunt ieftine tastaurile aici...so, ce conteaza...
Auzi "a dovedid urechea....." tu iti inchipui ca ai mei imi trimit sorici prin posta!!!!!!!!!!!!!!!!....altfel as lesinaaa...si sa ma vezi cum fac dupa ce il primesc.....ma pitesc si nu dau la nimeneaa! whistling.gif whistling.gif whistling.gif whistling.gif


ahaa...deci au un stres ai tai...sa nu cumva sa uite de pachetul cu soric....

pai si Babys ce zice?....... ce-a patit mami? liwlol.gif
USA
QUOTE(hanuk26 @ Dec 22 2009, 06:32 PM) *
ahaa...deci au un stres ai tai...sa nu cumva sa uite de pachetul cu soric....

pai si Babys ce zice?....... ce-a patit mami? liwlol.gif

Char au.....il prepara special sa reziste pe drum....si nu uita mami meu de mine, ever...
Baby, e fii'mea...ma cunoaste whistling.gif
hanuk26
QUOTE(USA @ Dec 22 2009, 05:39 PM) *
Char au.....il prepara special sa reziste pe drum....si nu uita mami meu de mine, ever...
Baby, e fii'mea...ma cunoaste whistling.gif


liwlol.gif liwlol.gif stie ce are acasa nu? .....
hanuk26
aseara am prajit niste carnati de casa pt sot ..cu cartofi..........Usa...e si pt tine...

USA
QUOTE(hanuk26 @ Dec 23 2009, 05:18 PM) *
aseara am prajit niste carnati de casa pt sot ..cu cartofi..........Usa...e si pt tine...


Sarrr-naaaaa....deja simt mirosul lor.....de gust nu mai spun...un deliciu......sunt defecta clar... whistling.gif
love1.gif love1.gif
hanuk26
QUOTE(USA @ Dec 23 2009, 04:30 PM) *
Sarrr-naaaaa....deja simt mirosul lor.....de gust nu mai spun...un deliciu......sunt defecta clar... whistling.gif
love1.gif love1.gif


las ca e mai bine..mirosul e sanatos..ca altfel poate ti se apleca......

as mai sta la taclale dar trebe sa-mi iau "boarfele" si sa plec la un chef...so....pe maine......sa va servesc cu bunatatile pe care le fac.......
hanuk26
mdaaa....deci au trecut ceva zile de cand tot prepar si pap....ar fi cazul sa mai si pun niste poze...ca le-am tot promis...

sa incepem in ordine cronologica...de ziua sotului....am avut masa plina....









hanuk26




si o praji delicioasa : NOAPTEA VENETIANA...





SI UNA CU BUDINCA...

hanuk26
DE Craciun ...

racituri...cu si fara carne....





hanuk26
pt masa de revelion eu am pregatit.....







hanuk26
praji super de la AdeDia cu banane..care mi-a iesit foarte buna...



si 2 platouri cu arici si cocos...alias tavalite..





cam asa arata masa din pensiunea unde am fost...inainte de a o umple fiecare cu ce a pregatit..

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.