Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Nord America
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog USA
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
USA
QUOTE(Sara1 @ Jul 30 2010, 09:19 PM) *
Promit! partners.gif

floare2.gif
anku
QUOTE(USA @ Jul 30 2010, 04:26 PM) *
Draga mea, imi esti suflet pereche.....
Nimik, nu ma poate schimba.....am strans atata dor, incat nimik nu ma poate dezamagii...nu caut nimik decat sentimente si liniste......si mie greu sa cred ca nu am sa gasesc.....restul......poate putina lumina si speranta aducem noi......de aceea cautam sa stam cat mai departe de toate..si sa zabovim mai mult la casa parintilor mei mai mult..unde acolo, totul e altfel parka, asa ca si in videoclip......parka e rupt de cotidian..totul a ramas ca si pe vremuri.....off abia astept.....

Chiar te rog sa imi scrii despre impresiile ce le intalnesti legat de tara.....dar sincer am inima atat de plina de dor incat nimik nu poate schimba asta!

Pupik apasat ptr tine si piticutii tai frumosi! tzuc.gif

draga mea...ce am dedus???
ca te duci acasica????
du-te...chiar dc te costa ...chiar dc o sa vezi si lucruri care poate nu neaparat iti vor placea....nu conteaza...
e taramul MAMA
Nici in America nu stau toate drepte ...nici in Nemtia liwlol.gif ...de ce ar sta in Ro???
eu am fost acum o luna...
doamneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...............
dc as mai putea sa ma duc inca o luna....!!!!!!!!!!!!!!
costa...am cheltuit in 4 sapt 2500 euro.aproape ...e scumpa viata in Ro...
dar nu-i nimic....
am fost si eu reticenta prima data...sa ma duc sau nu???
am plans in drum spre Ro...
e o chemare atat de puternica ca parca nu te mmai lasa sa respiri....
in Ro...e si bine si rau...iti spun din perspectiva unui om simplu si modest....
serviciile sunt oribile,esti trata ca un gunoi la usa autoritatilor sau cand te duci sa platesti chitante astepti si cate o juam de ora
serviciile medicale am auzit ca lasa si mai mult de dorit fata de cand am plecat eu...
preturile explodeaza considerabil la fiecare 3 luni...
oameni necajiti dar care pot da oricand o mana de ajutor...
parcurile uneori nearajate,gradinile zoologice in care animalele sunt chinuite....
trolebuze aglomerate,semafoare idioate,muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulte masini...trafic nebun...
dar p lanfga astea....
ramanne un vant care nu te face sa tresari ci parca te mangaie....
ramane natura salbatica....
raman oameni primitori si prieteni dintre care unii poate te iubesc
parintii...
casa parinteasca...gratarul cu lemne....
pita buna...mamaliga...ciorba de burta...cozonacul....afumaturile

eu cand am fost acasa...si praful l-am iubit
cand am plecat m-a apucat o durere in piept de am zis ca sigur sunt bolnava cu inima
asa de rau ma tinea in piept....si-mi venea sa plang...simteam ca se rupe ceva din mine

parca am impersia ca tot in sb sunt...
cand ma pun in pat vad Romania...vad campurile...
vad dimineata aia in care am intrat in tara...
si trecand de Arad am prins rasaritul...era duminica...goala pusca soseaua
roua si ceata...numai soseaua se vedea ca in basm...putin umeda si varfurile ierburilor
si in rest aer curat ,umed,rasaritul...liniste...si nici o gaura in sosea hi.gif
am facut popas la 6 dimneata in marginea unui sat....
iarba maaaaaaaaaaaaaaare....a alergat Dari prin iarba uda si ce s-a mai bucurat....
miros a balegar si a lapte...linistea satului de dim...o vaca rage...
clopotul bisericii....
atunci am zis ca sunt ACASA
initial nu am stiut cat de mult ma cheama pamantul mama
dar acum stiu....
si cred ca cel putin p urmatorii 3 ani toate concediile vor fi facute acolo...
ca degeaba ma duc altundeva....

asa ca...DU-TE
nu te speria de nimic....
nu e mai rau decat inainte...sunt doar alte aspecte... mii de poopici:tzuc: tzuc.gif tzuc.gif
USA
Doamne, Anku...ai surprins totul parka prin ochii mei....mi s-au ridicat toate pe mine de emotii citindu-ti randurile......asa este, visez de 6 ani...de atatia ani, imi tot reprim dorul...si am ajuns acum sa imi fie teama de atata dor strans....sa fie totul ok.....parka timpul trece prea usor....si atunci va trece mult prea repede....
Imi extrem de dor, de viata de zii cu zii de la tara....sa aud linistea din dormitorul mamei, sa miros a ciorba calda duminica dimineata.....sa merg la slujba si vad varsnicele cum se uita urat la mine ca nu am fusta.....dar sa aprind o lumanare si sa simt fiorul pe spinare cand trec pragul locasului sfant....sa merg la rau, si ma pierd acolo in miros de flori si de natura.....sa simt mana batrana a buniciii.....off..toate....si asa ce mult imi doresc ca si Babys sa simt cate putin din toate astea.....imi doresc sa se ataseze cat de cat..si sa caute sa revina.....macar asa cand si cand.....

Pupik prietena mea, simtim amandoua acelasi lucru...tarisoara noastra se scurge prin vene..si nu ne lasa sa uitam si sa nu revenim la ea...macar cand si cand....
trandafir.gif
Mih@ela
QUOTE(anku @ Jul 30 2010, 11:11 PM) *
draga mea...ce am dedus???


asa ca...DU-TE
nu te speria de nimic....
nu e mai rau decat inainte...sunt doar alte aspecte... mii de poopici:tzuc: tzuc.gif tzuc.gif

aproape ca mi-au dat lacrimile oFloare1.gif
Mih@ela
QUOTE(USA @ Jul 30 2010, 11:21 PM) *
Doamne, Anku...ai surprins totul parka prin ochii mei....mi s-au ridicat toate pe mine de emotii citindu-ti randurile......asa este, visez de 6 ani...de atatia ani, imi tot reprim dorul...si am ajuns acum sa imi fie teama de atata dor strans....sa fie totul ok.....parka timpul trece prea usor....si atunci va trece mult prea repede....
Imi extrem de dor, de viata de zii cu zii de la tara....sa aud linistea din dormitorul mamei, sa miros a ciorba calda duminica dimineata.....sa merg la slujba si vad varsnicele cum se uita urat la mine ca nu am fusta.....dar sa aprind o lumanare si sa simt fiorul pe spinare cand trec pragul locasului sfant....sa merg la rau, si ma pierd acolo in miros de flori si de natura.....sa simt mana batrana a buniciii.....off..toate....si asa ce mult imi doresc ca si Babys sa simt cate putin din toate astea.....imi doresc sa se ataseze cat de cat..si sa caute sa revina.....macar asa cand si cand.....

Pupik prietena mea, simtim amandoua acelasi lucru...tarisoara noastra se scurge prin vene..si nu ne lasa sa uitam si sa nu revenim la ea...macar cand si cand....
trandafir.gif

mai e putin si la tine..eu fierb bananab.gif unsure.gif
ma duc sa mai adun ceva haine pentru drum.. somn.gif
Pupici ,frumoasele mele!!!!
love1.gif love1.gif
anku
QUOTE(USA @ Jul 30 2010, 11:21 PM) *
Doamne, Anku...ai surprins totul parka prin ochii mei....mi s-au ridicat toate pe mine de emotii citindu-ti randurile......asa este, visez de 6 ani...de atatia ani, imi tot reprim dorul...si am ajuns acum sa imi fie teama de atata dor strans....sa fie totul ok.....parka timpul trece prea usor....si atunci va trece mult prea repede....
Imi extrem de dor, de viata de zii cu zii de la tara....sa aud linistea din dormitorul mamei, sa miros a ciorba calda duminica dimineata.....sa merg la slujba si vad varsnicele cum se uita urat la mine ca nu am fusta.....dar sa aprind o lumanare si sa simt fiorul pe spinare cand trec pragul locasului sfant....sa merg la rau, si ma pierd acolo in miros de flori si de natura.....sa simt mana batrana a buniciii.....off..toate....si asa ce mult imi doresc ca si Babys sa simt cate putin din toate astea.....imi doresc sa se ataseze cat de cat..si sa caute sa revina.....macar asa cand si cand.....

Pupik prietena mea, simtim amandoua acelasi lucru...tarisoara noastra se scurge prin vene..si nu ne lasa sa uitam si sa nu revenim la ea...macar cand si cand....
trandafir.gif

si eu sper ca Darius sa aiba ceva special ptr Ro....
sa poata sa vada diferenta...si sa aprecieze chiar si putinul ala ok si in ordine....
ai dreptate....sa aprindem lumanari...eu nici biserica nu am aici...
am aprins la lumanari ....ptr toti toti....acasa
de aia zic....du-te dc poti...
nu luam nimic cu noi cand ne ducem....macar sufletul sa se stie implinit....
chiar dc l-am cam mutilat....
atat de legata ma simt de Ro acum...incat ma intreb ca o proasta de vreo 3 sapt....
ce dumnezeu caut eu aici????
parca nu-mi mai gasesc locul....
ehhhhh...celor care citesc....si au posibilitatea sa plece din tara
in vederea stabilirii permanente in alta tara
rog sa se gandeasca de 10 ori inainte....
nu mai ai probl p care le ai in tara
dar apar altele...dureroase si groaznice ptr suflet
eu am incercat sa ma mint...sa zic ca e bine aici...ca nu vreau in Ro....
cred ca am si reusit....
si abia dupa ce am fost acum...mi-am dat seama...cat de tare doare....

si totusi....
am facut bine ca m-am dus acasa
orice ar fi...
sa zicem bine ca nu e razboi in ro...sau dupa razboi....
am cunostinte din Rusia...ca sa mearga acasa asteapta si cate 5-6 luni ptr vize la copii...si lor bineinteles
ca sa nu mai zic de bani...imi spunea ca ra costa numai actele cate 300 euro de pers...
am p cineva din Kosovo...stiti ce e acolo...
a zis ca se duce acolo ca ia ramas un copil acolo...dar e gol si distrus tot
nici macar legi nu sunt cate tb....in Kosovo...
are amintiri nu tocmai frumoase...
p barbate-sau l-au batut-nu am inteles cine-pana i-au scos si dintii din gura

si tot se duc acasa...ca te cheama...
cum este sau nu....
si e pacat sa nu-ti asculti chemarea sufletului... smile.gif
anku
QUOTE(Mih@ela @ Jul 30 2010, 11:28 PM) *
mai e putin si la tine..eu fierb bananab.gif unsure.gif
ma duc sa mai adun ceva haine pentru drum.. somn.gif
Pupici ,frumoasele mele!!!!
love1.gif love1.gif

si tu mergi acasica???
nana196721
Maaaai!ce-i aici...intoarcerea la patria mama?USA eu nu te mai cred ,pina nu te vad pe taram romanesc...din martie ma amaninti ca vi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! partners.gif
anku
QUOTE(nana196721 @ Jul 30 2010, 11:51 PM) *
Maaaai!ce-i aici...intoarcerea la patria mama?USA eu nu te mai cred ,pina nu te vad pe taram romanesc...din martie ma amaninti ca vi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! partners.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
asa asa asa....
nana196721
QUOTE(anku @ Jul 31 2010, 12:57 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
asa asa asa....

pai da mai Anku,asa a zis!!!!!e nesuferita,pliiiinge dupa mine prin forum....(cand ma prinde)dar sa vie pe otopeni sa ne tucam si sa ne plingem pe umar una alteia,nuuuuu! super.gif :floare2:acum se mai face si ca nu ma aude!vezi?
anku
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 12:01 AM) *
pai da mai Anku,asa a zis!!!!!e nesuferita,pliiiinge dupa mine prin forum....(cand ma prinde)dar sa vie pe otopeni sa ne tucam si sa ne plingem pe umar una alteia,nuuuuu! super.gif :floare2:acum se mai face si ca nu ma aude!vezi?

ce simpatica esti..... hug.gif
asa-i asa-i.... liwlol.gif da las ca poate vine anul ista.... biggrin.gif
Mih@ela
QUOTE(anku @ Jul 30 2010, 11:46 PM) *
si tu mergi acasica???

da..sapt viitoare nanner.gif super.gif cool.gif
nana196721
QUOTE(Mih@ela @ Jul 31 2010, 01:09 AM) *
da..sapt viitoare nanner.gif super.gif cool.gif

Eeeeeee,daca ma uit bine,e deja pe aeroport!!!!! liwlol.gif tzuc.gif love1.gif
nana196721
Nesuferita mea dragaaaa,unde esti?
sunt aci la tine in America!!!!!! notworthy.gif
anku
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 12:14 AM) *
Nesuferita mea dragaaaa,unde esti?
sunt aci la tine in America!!!!!! notworthy.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
nana196721
QUOTE(anku @ Jul 31 2010, 01:15 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

ai fugit!!!nu fata,virusul sunt kiar eu!
nu am semnal bun iar net0ul meu e stik nu cablu1si mai atre si viteza melcului!!!!!! blush.gif cafea.gif mad.gif
Mih@ela
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 12:14 AM) *
Nesuferita mea dragaaaa,unde esti?
sunt aci la tine in America!!!!!! notworthy.gif

doar in vis,poate liwlol.gif
Mih@ela
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 12:12 AM) *
Eeeeeee,daca ma uit bine,e deja pe aeroport!!!!! liwlol.gif tzuc.gif love1.gif

nu nu..nu-s eu, 68.gif eu aterizez in alt oras yes.gif desi mi-ar palcea tare mult sa dau ochii cu unele cucuvele wink.gif
nana196721
QUOTE(Mih@ela @ Jul 31 2010, 01:21 AM) *
doar in vis,poate liwlol.gif

nuuu fataaaa!am navigat vreo 8 minute(pe net) fara intrerupere si am avut impresia ca traversai atlanticul! doh.gif hi.gif hug.gif
nana196721
QUOTE(Mih@ela @ Jul 31 2010, 01:22 AM) *
nu nu..nu-s eu, 68.gif eu aterizez in alt oras yes.gif desi mi-ar palcea tare mult sa dau ochii cu unele cucuvele wink.gif

....siiii ce te retine?
eu sunt prezenta! bananab.gif bananab.gif bananab.gif de data asta...!
Mih@ela
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 12:24 AM) *
nuuu fataaaa!am navigat vreo 8 minute(pe net) fara intrerupere si am avut impresia ca traversai atlanticul! doh.gif hi.gif hug.gif

si eu cu tine tzuc.gif hug.gif
ia uite,noi ne facem de cap acasa la USA,si ea pe unde o umbla wife.gif
Mih@ela
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 12:25 AM) *
....siiii ce te retine?
eu sunt prezenta! bananab.gif bananab.gif bananab.gif de data asta...!

mamaa,ne bate USA..pe bune,sper sa reusesc sa ajung pe la voi..iau legatura cu una de-a noastra prin telefon,si poate poate super.gif
nana196721
QUOTE(Mih@ela @ Jul 31 2010, 01:29 AM) *
mamaa,ne bate USA..pe bune,sper sa reusesc sa ajung pe la voi..iau legatura cu una de-a noastra prin telefon,si poate poate super.gif

nu ne bate! o sa se oftice ca a plecat de acasa si noi ne beam cafeaua la ea!vezi ca am mai incarcat poze!!!
Sara1
QUOTE(USA @ Jul 30 2010, 02:21 PM) *
Doamne, Anku...ai surprins totul parka prin ochii mei....mi s-au ridicat toate pe mine de emotii citindu-ti randurile......asa este, visez de 6 ani...de atatia ani, imi tot reprim dorul...si am ajuns acum sa imi fie teama de atata dor strans....sa fie totul ok.....parka timpul trece prea usor....si atunci va trece mult prea repede....
Imi extrem de dor, de viata de zii cu zii de la tara....sa aud linistea din dormitorul mamei, sa miros a ciorba calda duminica dimineata.....sa merg la slujba si vad varsnicele cum se uita urat la mine ca nu am fusta.....dar sa aprind o lumanare si sa simt fiorul pe spinare cand trec pragul locasului sfant....sa merg la rau, si ma pierd acolo in miros de flori si de natura.....sa simt mana batrana a buniciii.....off..toate....si asa ce mult imi doresc ca si Babys sa simt cate putin din toate astea.....imi doresc sa se ataseze cat de cat..si sa caute sa revina.....macar asa cand si cand.....

Pupik prietena mea, simtim amandoua acelasi lucru...tarisoara noastra se scurge prin vene..si nu ne lasa sa uitam si sa nu revenim la ea...macar cand si cand....
trandafir.gif

....ba cel putin toate trei! doar ca eu m-am exprimat in mult mai putine cuvinte. oricum, daca as incerca sa scriu jumate din cit a scris anku, n-as mai vedea ecranul de lacrimi. oFloare1.gif
Sara1
pupicei la nebunicele astea doua care n-au somn (nana si Miha)! eu ma duc sa dorm jumate de ora, pentru ca mai apoi sa pot impacheta toata casa (ma rog, jumate) pentru vacanta. miine plecam!!!!!! tzuc.gif tzuc.gif
nana196721
QUOTE(Sara1 @ Jul 31 2010, 01:54 AM) *
....ba cel putin toate trei! doar ca eu m-am exprimat in mult mai putine cuvinte. oricum, daca as incerca sa scriu jumate din cit a scris anku, n-as mai vedea ecranul de lacrimi. oFloare1.gif

Zaaaau?,pe cuvantul tau?tu unde ai stat ascunsa madame?
hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
USA
QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 01:01 AM) *
pai da mai Anku,asa a zis!!!!!e nesuferita,pliiiinge dupa mine prin forum....(cand ma prinde)dar sa vie pe otopeni sa ne tucam si sa ne plingem pe umar una alteia,nuuuuu! super.gif :floare2:acum se mai face si ca nu ma aude!vezi?


QUOTE(nana196721 @ Jul 31 2010, 01:14 AM) *
Nesuferita mea dragaaaa,unde esti?
sunt aci la tine in America!!!!!! notworthy.gif

Ia uite ce veselie la mine acasa si yo umblu telalau.....VIN, FATA, AJUNGEM PE 2 SEPTEMBRIE.... e garantat, gata..totul e aranjat....ne-am luat cetatenia, ne-am luat si pasapoartele....de acum asteptam sa treaca timpul asta odata, mai repede...sa putem pleca spre tarisoara....ajungem pe la ora 2Pm, pe Henry Coanda..habar nu am ce aeroport e..dar asa scrie in rezervare.
Nana, iti trimit milioane de pupicei..si aici la mine acasa, e la noi...e acasa la noi toate..so, fara probleme...cat timp e veselie e super bine..

QUOTE(Mih@ela @ Jul 31 2010, 01:26 AM) *
si eu cu tine tzuc.gif hug.gif
ia uite,noi ne facem de cap acasa la USA,si ea pe unde o umbla wife.gif

Nu eee bai..show si veselie....
Umblai dupa altele dupa lista iti imaginezi....hai, gata bagajul?
Pupik!

QUOTE(Sara1 @ Jul 31 2010, 01:54 AM) *
....ba cel putin toate trei! doar ca eu m-am exprimat in mult mai putine cuvinte. oricum, daca as incerca sa scriu jumate din cit a scris anku, n-as mai vedea ecranul de lacrimi.

Exact asa si pe la maine..azi barem am bocit, nu m-am mai putut abtine..pe net cu ai mei...e tensiunea mare..si pe aici si pe acasa..revederea asta o sa ne puna sufletele pe jar..
Pupik si vacanta de vis!
USA
Anku, draga mea...cam asa simt si eu de multe ori..ca ma sufoc aici..ca sunt departe de ai mei...dar mie cel putin imi place enorm America..am visat de cand ma stiu sa traiesc aici....
Si plecarea noastra acum ne rupe de bani...de aia sunt sigura ca nu o sa putem merge atat de des pe cat ar trebuii nici de acum innainte...dar nu ma mai gandesc....mergem si gata....mii groaza si de drum cu fata sa nu ii fie rau..am o amica aici, care a ajuns in Londra la urgente cu fata direct din aeroport din cauza raului si voma....sper sa fie ok....


Pupik dragele mele..si acum fug la somn..e deja 10.21Pm pe aici..acasa a e aproape dimineata deja!....
marimaria
QUOTE(USA @ Aug 1 2010, 06:18 AM) *
ajungem pe la ora 2Pm, pe Henry Coanda..habar nu am ce aeroport e..dar asa scrie in rezervare.

Otopeni.
Alondra
QUOTE(marimaria @ Aug 1 2010, 09:18 AM) *
Otopeni.

Mai are altul Romanica asta?! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif
anku
QUOTE(USA @ Aug 1 2010, 04:22 AM) *
Anku, draga mea...cam asa simt si eu de multe ori..ca ma sufoc aici..ca sunt departe de ai mei...dar mie cel putin imi place enorm America..am visat de cand ma stiu sa traiesc aici....
Si plecarea noastra acum ne rupe de bani...de aia sunt sigura ca nu o sa putem merge atat de des pe cat ar trebuii nici de acum innainte...dar nu ma mai gandesc....mergem si gata....mii groaza si de drum cu fata sa nu ii fie rau..am o amica aici, care a ajuns in Londra la urgente cu fata direct din aeroport din cauza raului si voma....sper sa fie ok....
Pupik dragele mele..si acum fug la somn..e deja 10.21Pm pe aici..acasa a e aproape dimineata deja!....

mie nici nu-mi place aici...
m-am adaptat...ca nu am ce sa fac...
dar tara asta te reduce la minim...nici macar bac-ul nu mi-l rec
am dat n teste de lb ...le-am luat
am facut cursuri de lb....
si acum???
vor sa-mi bage p gat fel si fel de chestii...
refuz sa ma mai gandesc....
ma rog....ayici poti sa ai 5 facultati...ca ai sanse aproape nule sa lucrezi intr-un birou..
sau ca invatoare sau educatoare....
eu am zis sa ma lase ingrijitoare la copii...
ca am diploma ca si invatatoare si am facut si un cOLEGIU DE PSIHLOGIE PRIMARA A COPILULUI:::
nuuuuuuuuuuuuuuu...pauza si pace....
tb sa fac iar calificare...cica ptr ingrijitoare la cresa se fac 3 ani jumate....cursuri pana all 5 seara...cu pauza maricica de amiaza...
deci nu am venit cu figuri in cap ca eu vreau invatatoare sau profesor sau ceva fff inalt profesional
ci vreau sa fiu o ingrijitoare ptr copii...atat(e frumos si se castiga bine...cica catre 2000 euro p luna)
ehhhhhhhhhhh...acum mi-au dat cica job...un euro job....adica iei un euro p ora...si iti mai da statul inca 300 euro p langa astia
mna...asta este...ma duc...doar doar oi obtine locul de calificare...
dar vor sa ma trimita la ingrijitoare de batrani....in azile...4 ani ptr asistenta ...si 3 ani ptr ajutor de asistenta
ma rog...aici au alte valori...in Ro se numeste infirmiera...aici tot tu stergi rahat ,tot tu faci injectii si pui perfuzii...
deci cu totul altceva...
dar eu cand ma gandesc ca oi deschide o usa dim si o sa vad cu gura mare si ochii in tavan un batran mort...imi vine sa fug....
ca imi e frica de moarte de nu mai pot...
si pui suflet...ca eu asa sunt....cum sa ingrijesti p cineva si sa nu pui suflet ???
sa ingrijesti sa zic vreo 7-8 ani o batranica simpatica...si intr-o dim moare....
pai cum te simti...???ca doare...chiar de nu-i neamul tau...

ma rog...tb sa ma gandesc...sau sa las lucrurile sa curga de la sine
si colac peste pupaza...nici relatia cu sotul nu mai este ceea ce tb sa fie....
m-am mai si ingrasat...
si vesnic singura singura...
ma duc in parc si cate 4 ore...nu vb cu tine....
in 2 ani nu am reusit sa-mi fac o prietena....

mna...deci...e super ca ti-ai gasit oarecum locul in America...
si ca ai un cuvant de spus acolo....
dar e bine ca te duci acasa...
bv tie ca ai reusit....

aici ...la anu iau cetatenia...iar examene....politica si lb...asa ceva nu ai mai vazut!!!
marimaria
QUOTE(anku @ Aug 1 2010, 01:13 PM) *
mie nici nu-mi place aici...
m-am adaptat...ca nu am ce sa fac...
dar tara asta te reduce la minim...nici macar bac-ul nu mi-l rec
am dat n teste de lb ...le-am luat
am facut cursuri de lb....

ca imi e frica de moarte de nu mai pot...
si pui suflet...ca eu asa sunt....cum sa ingrijesti p cineva si sa nu pui suflet ???
sa ingrijesti sa zic vreo 7-8 ani o batranica simpatica...si intr-o dim moare....
pai cum te simti...???ca doare...chiar de nu-i neamul tau...

ma rog...tb sa ma gandesc...sau sa las lucrurile sa curga de la sine
si colac peste pupaza...nici relatia cu sotul nu mai este ceea ce tb sa fie....
m-am mai si ingrasat...
si vesnic singura singura...
ma duc in parc si cate 4 ore...nu vb cu tine....
in 2 ani nu am reusit sa-mi fac o prietena....


Offfff mai Anku hug.gif
Tare singura esti si asta atrage si o oarecare melancolie.
Dana1975
QUOTE(anku @ Aug 1 2010, 01:13 PM) *
mie nici nu-mi place aici...
m-am adaptat...ca nu am ce sa fac...
ma rog...aici au alte valori...in Ro se numeste infirmiera...aici tot tu stergi rahat ,tot tu faci injectii si pui perfuzii...
deci cu totul altceva...
dar eu cand ma gandesc ca oi deschide o usa dim si o sa vad cu gura mare si ochii in tavan un batran mort...imi vine sa fug....
ca imi e frica de moarte de nu mai pot...
si pui suflet...ca eu asa sunt....cum sa ingrijesti p cineva si sa nu pui suflet ???
sa ingrijesti sa zic vreo 7-8 ani o batranica simpatica...si intr-o dim moare....
pai cum te simti...???ca doare...chiar de nu-i neamul tau...

ma rog...tb sa ma gandesc...sau sa las lucrurile sa curga de la sine
si colac peste pupaza...nici relatia cu sotul nu mai este ceea ce tb sa fie....
m-am mai si ingrasat...
si vesnic singura singura...
ma duc in parc si cate 4 ore...nu vb cu tine....
in 2 ani nu am reusit sa-mi fac o prietena....

mna...deci...e super ca ti-ai gasit oarecum locul in America...
si ca ai un cuvant de spus acolo....
dar e bine ca te duci acasa...
bv tie ca ai reusit....

aici ...la anu iau cetatenia...iar examene....politica si lb...asa ceva nu ai mai vazut!!!

parca m-ai descris pe mine
tzuc.gif

p.spt tine trandafir.gif .USA ,scuze ca am intrat buluc la tine,dar citii oful ankai si nu m-am putut abtine fara a da reply
Sara1
QUOTE(USA @ Jul 31 2010, 07:18 PM) *
Ia uite ce veselie la mine acasa si yo umblu telalau.....VIN, FATA, AJUNGEM PE 2 SEPTEMBRIE.... e garantat, gata..totul e aranjat....ne-am luat cetatenia, ne-am luat si pasapoartele....de acum asteptam sa treaca timpul asta odata, mai repede...sa putem pleca spre tarisoara....ajungem pe la ora 2Pm, pe Henry Coanda..habar nu am ce aeroport e..dar asa scrie in rezervare.
Nana, iti trimit milioane de pupicei..si aici la mine acasa, e la noi...e acasa la noi toate..so, fara probleme...cat timp e veselie e super bine..
Nu eee bai..show si veselie....
Umblai dupa altele dupa lista iti imaginezi....hai, gata bagajul?
Pupik!
Exact asa si pe la maine..azi barem am bocit, nu m-am mai putut abtine..pe net cu ai mei...e tensiunea mare..si pe aici si pe acasa..revederea asta o sa ne puna sufletele pe jar..
Pupik si vacanta de vis!

Sa stii ca e de vis! Avem o cabana superba, cu tot ce-ti trebuie, ca acasa, copiii se distreaza pe cinste-mai e un baietel de virsta lui Tom. Avem o singura problema: slabisem nitel, cit sa intru in haine cu o masura mai mica, si sotul amicei cu care ne-am intilnit, e un bucatar excelent-are restaurantul lui- si aici ne rasfata cu fel si fel de bunataturi-de am matul plin de la o masa la alta si nu mai am unde baga...poate in buzunare. De azi fac poze la ce gateste, sa vedeti ce miini de aur are! Fug....la o omleta cit se poate de complicata si frumoasa ca o pictura...si apoi mergem water rafting! Pupici! (daca tot avem si internet wireless in cabana, am zis sa va zic 2 vorbulite) bere.gif
mia22_ro
buna, acum am vazut ca ai blog si...hop cu clikul anima1.gif
da, superbe locuri, mi-au incantat privirea pozele tale....esti o norocoasa....
eu , pe strada mea nu reusesc sa prind o poza frumoasa sa pun pe forum cu Naty...
si chiar daca sunt in Romania-adica acasa- ma simt ca moartea...
e oribil !!!!!!!
m-as duce la capatul pamantului sa scap de jungla de aici....
zicea Anku de prieteni, hm, nici eu nu am decat 2 prietene dragi, de la locul de munca si ,...atat si ne vedem si auzim rar ca de....nu este timp de taclale.
si cu cat de saraca e zon cu atat oamenii sunt mai rai si prosti...

anku
QUOTE(mia22_ro @ Aug 2 2010, 09:42 AM) *
buna, acum am vazut ca ai blog si...hop cu clikul anima1.gif
da, superbe locuri, mi-au incantat privirea pozele tale....esti o norocoasa....
eu , pe strada mea nu reusesc sa prind o poza frumoasa sa pun pe forum cu Naty...
si chiar daca sunt in Romania-adica acasa- ma simt ca moartea...
e oribil !!!!!!!
m-as duce la capatul pamantului sa scap de jungla de aici....
zicea Anku de prieteni, hm, nici eu nu am decat 2 prietene dragi, de la locul de munca si ,...atat si ne vedem si auzim rar ca de....nu este timp de taclale.
si cu cat de saraca e zon cu atat oamenii sunt mai rai si prosti...

cand stai asa vreo 2-3 ani singura si te desmeticesti....
o sa vezi ca iti schimbi parerea
Romania este asa...ptr ca noi o facem asa....noi oamenii...
oricum poate ai vazut si tu ca nicaieri nu sta tb ok....
dc nimeni nu zice nimic cand stam o jumate de ora la coada sa--tzi ia banii p net
desi 2 sapt nu a mers
ma rog....exemple sunt destule.....
am mai intrat in casa prietenilor sotului...
au inceput sa-si denigreze tara....adica p Ro
oribil ...va spun...
dc va spun ca am baut in 5 min sucul si am iesit ma credeti???
nu suport ....

acum 1 an parca ai fost plecata undeva...parca in Italia...
voiai neparat sa vi acasa....
cat despre prietene...nici mie nu-mi tb tiganie...nu te gandi
dar timp de 2 ani sa nu vb cu nimeni...e ceva
2 mi-ar fi si mie de ajuns...
dar dc nu ai cu cine.... wife.gif
mia22_ro
QUOTE(anku @ Aug 2 2010, 11:42 AM) *
cand stai asa vreo 2-3 ani singura si te desmeticesti....
o sa vezi ca iti schimbi parerea
Romania este asa...ptr ca noi o facem asa....noi oamenii...
oricum poate ai vazut si tu ca nicaieri nu sta tb ok....
dc nimeni nu zice nimic cand stam o jumate de ora la coada sa--tzi ia banii p net
desi 2 sapt nu a mers
ma rog....exemple sunt destule.....
am mai intrat in casa prietenilor sotului...
au inceput sa-si denigreze tara....adica p Ro
oribil ...va spun...
dc va spun ca am baut in 5 min sucul si am iesit ma credeti???
nu suport ....

acum 1 an parca ai fost plecata undeva...parca in Italia...
voiai neparat sa vi acasa....
cat despre prietene...nici mie nu-mi tb tiganie...nu te gandi
dar timp de 2 ani sa nu vb cu nimeni...e ceva
2 mi-ar fi si mie de ajuns...
dar dc nu ai cu cine.... wife.gif



te inteleg draga mea....
cred ca ideea este ca nu locurile sunt nepotrivite ci oamenii...
mie mi-a fost greu aici si....am plecat in Italia tocmi in ideea de a aduna banuti si a iesii definitiv din acest oras...
dar....situatia, problemele de acolo au fost foarte grave si urate....
m-am dus la frate-miu, cica ...si am avut parte de certuri si caracter de joasa speta din partea lui....
nu am adunat nici un ban....am platit o multime de chestii din banii mei si...
m-ai bine stau in casuta mea decat asa.
dar daca as putea mi-as lua casuta pe role si as pleca de aici...
USA
QUOTE(marimaria @ Aug 1 2010, 09:18 AM) *
Otopeni.



QUOTE(Alondra @ Aug 1 2010, 09:42 AM) *
Mai are altul Romanica asta?! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif

blush.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif ..sar-naaa.....macar acum stiu unde punem piciorul in tara prima data dupa 6 ani.... tzuc.gif


Buna dimineata, ziua dragele mele...iubitele mele..ce ma bucur cand va gasesc la o vorba aici! super.gif super.gif super.gif super.gif super.gif super.gif
USA
QUOTE(anku @ Aug 1 2010, 12:13 PM) *

Ankuu, iubita mea.....SUNTEM IN ACEEASI APA.....noi suntem aici de 6 ani, ani in care sincer iti spune..si cu durere....nu ne-am apropiat de nici o familie de romani...au fost nn ocazii..dar am sfarsit prin a nu face altceva decat sa mergem rar, foarte rar, la o petrecere de zii nastere la copil......ori la o adunare a romanilor.....dar, nu ne-am simtit ok..ptr ca aici in zona noastra, cel putin, romanii sunt extrem de invidiosi.....extrem.....numai in primele saptamani, in care am fost primiti intr-o familie de romani aici, au incercat totul..de la a ne desparte ptr ca sa profite de noi ca suntem legal aici si o eventual relatie, chiar casatorie, chiar si numai pe interesul de a-si luat statutul aici anima1.gif .... la e ne intiparii zii de zii...ca nu o sa putem ever, aspira la un post pe messeriile noastre de calificare din tara, yo contabil, sotul electrician......multee..multee....care nici nu ar avea rostul sa mi le mai amintesc aici......dar nu o sa iut toata vata cum imi spuneau, numai cand deschideam gura-intrebata fiind pe unde ajungeam sa aplic-ce scoala am, ptr un post-in primele saptamani de America.....imi spuneau "sa iti stergi din cap ca ia facultate, aici ai venit sa maturi, sa speli si sa slugarnicesti ptr fiecare $"......plangeam noptile de ciuda....ajunsesem sa nu mai stim daca am facut alegerea cea mai potrivita sa venim aici......dar intr-o zii....si dupa o dezamagire si mai mare....am decis si yo si sotul..sa ne mutam, tacit, si fizic si psihic dintre romani...serios iti spun....am profitat de un wekeend cand ei nu erau acasa-ei vecinii romani....si ne-am mutat, scurt, la chirie..si de atunci nu am mai pastrat legaturi cu nimeni.si ne este extrem de bine.....am gasit chiar din primul an de America-an in care am lucrat de la pizzeria la restaurant si cate 2 joburi de full time, am gasit job in birou, pe functia mea...si mi-au platit si cursurile de echivalare aici, a facultatii din tare....si in plus in timp am ajuns sa fiu chiar, manager.....so, se poate...se foarte poate...numai sa stii sa alungi orice influenta negativa si sa iti stii prioritatile...si s anu uiti cu ce ai venit aici..si sa pierzi acel ceva pe traseul vietii de america.....cel putin asa e aici....

Dintre toate familiile de romani, de aici....nu stim pe nici una sa fii putut sa isi aibe casa lor dupa doar 3 ani de America, casa si tot ce trebuie in ea pe langa pana la 6 ani....ca noi...daa, ne-am luptat crunt sa ajungem aici....sacrificii multe, mai ales ca atunci cand am luat casa a venit si Babys pe lume....adica sa iti spun ca noi nu am vazut nimik, mai nimik turistic din jur....nu NY, nu cascada Niagara.....nu mai nimik...ci doar asa iesiri scurte in muntii de la o ora distanta...si cam atat....nu mers in tara.....noi am muncit toti acesti ani-munca-casa+munca-casa, ptr ca sa ne facem o situatie aici....si atat....ne-am luat cetatenia in iunie acum...am fost extaziati de fericire.....si aici, cer teste de limba, de istorie..costuri-fee-uri.....interviuri peste interviuri, hartii....dar in 7 luni de cand am aplicat am depus juramantul...CRED CA AM FOST CEI MAI MANDRII DIN ACEA SALA....imi tremurau picioarele si imi curgeau lacrimile de nu vedeam nimik in jur...de emotie si fericire....

So, asa cum vezi...nici noi nu avem pe nimeni decat pe noi 3.....si uneori, mai iesim cu nasii la fata-americani sunt....ori colegii de munca..dar nici asta des...ptr ca nu e timp...de aceea am trecut si mai trec, uneori, prin depresii crunte...extrem de rele.....dar am parintii mei langa mine virtual - suntem pe net la 2 zile....si uneori cu orele in weekend..am sotul....am fratele...am bunica care ma simte imediat....si sunt ok.....abia astept sa vad impactul cu tara...ptr ca in mintea mea, am ajuns sa cred ca am nevoie de ea, de tarisoara mea sa ma pot aduna ptr mai departe.....am ajuns sa nu mai vad/realizez uneori tot ce am realizat pana acum...si degeaba imi spun toti..ca ce am facut noi, rar vezi...sunt romani veniti aici si de 15 ani, si dorm pe saltea pe jos, nu au nici pat..dar in schim ei, muncesc ptr a merge in tara vara de vara..ptr a duce acolo tot ce cumpara, isi schimba garderoba dupa fiecare plecare in tara, ptr ca isi duce la propriu sifonierul in tara la nemauri...altii se plimba mult..altii isi schimba masinile precum ciorapii...so fiecare cu felul lui....

Off, Anku, draga mea..am asa multe sa impartasesc cu tine...sper sa imi gasesc timpul azi....sa mai scriu.....
Sunt sigura ca stiu ce simtit...sunt sigura ca e mult mai greu acolo...stiam de pana sa plec ca America, este o ocazie minunata..ptr ca aici, in comparatie cu orice alta tara...ai sanse sa te poti realiza..ai sanse sa poti traii ca si unul nascut aici...si yo am gasit si prins aceasta sansa cu ajutorul lui Dumnezeu...so se poate..... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

A venit seful acum...dar revin...
USA
QUOTE(Dana1975 @ Aug 1 2010, 04:09 PM) *
parca m-ai descris pe mine
tzuc.gif

p.spt tine trandafir.gif .USA ,scuze ca am intrat buluc la tine,dar citii oful ankai si nu m-am putut abtine fara a da reply

Oricanddd......oricand......aici, sa va gasesc la vorba...ma face sa ma simt cineva....imi aminteste ca sunt un om pe lumea asta si un roamn intre voi...so, fara nici o problema, toata lumea este super bine venit aici ..."la mine acasa!" floare2.gif
ninina
Usa scumpa mea....esti o curajoasa, optimista, familista......si uite ca Dumnezeu te-a ajutat sa ajungi unde ai vrut....ma bucur tare mult pt tine.....desi cum ai scris ...nu e usor in strainatate...da se poate sa fie si bine....
..noua in Spania nu ne-a fsot greu...am avut prieteni...dar exact asa ca tine..prea multa distractie nu e bine..prea multi prieteni la fel.....cal mai mult ieseam doar noi,,....si cred ca asa e cel mai bine.....asa se poate tine focul dragostei sa arda.....in doi....sunt multi care prefera iesiri cu prietenii dar uita de iesirea cu sotia....
...te imbratisez fericito partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif
USA
QUOTE(Sara1 @ Aug 1 2010, 06:42 PM) *
Sa stii ca e de vis! Avem o cabana superba, cu tot ce-ti trebuie, ca acasa, copiii se distreaza pe cinste-mai e un baietel de virsta lui Tom. Avem o singura problema: slabisem nitel, cit sa intru in haine cu o masura mai mica, si sotul amicei cu care ne-am intilnit, e un bucatar excelent-are restaurantul lui- si aici ne rasfata cu fel si fel de bunataturi-de am matul plin de la o masa la alta si nu mai am unde baga...poate in buzunare. De azi fac poze la ce gateste, sa vedeti ce miini de aur are! Fug....la o omleta cit se poate de complicata si frumoasa ca o pictura...si apoi mergem water rafting! Pupici! (daca tot avem si internet wireless in cabana, am zis sa va zic 2 vorbulite) bere.gif

Moama ce bine sunaaa, cuscrulitaaa.....lasa tu slabitul...ca il dai jos cand te intorci....s apui mana sa iti iei banda....si sa alergii puii, indirect.....sa vezi ce scade......apoi faci ca mine.....plaja mamy, afara in curte...stii doar ca soare arde grasimile...si piscina.....si sanatosi sa fim...ca grasimea o doboram noi.....
Off, ce as venii si yo acolo langa voi....de ceva zile bune..nu am chef si spor lanimik din ce gatesc...so, as bine, mi-ar prinde o masa copioasaaaa.....
Pupik la puiutii iubiti..si la mamy fericita...... floare2.gif
USA
QUOTE(marimaria @ Aug 1 2010, 03:10 PM) *
Offfff mai Anku hug.gif
Tare singura esti si asta atrage si o oarecare melancolie.

Pupik la mamy speciala inimii mele si la Sanziana......cum sunteti?..ce face Mica?.....pupik la infinita sa ajunga la voi la sigur!

QUOTE(mia22_ro @ Aug 2 2010, 10:42 AM) *
buna, acum am vazut ca ai blog si...hop cu clikul anima1.gif
da, superbe locuri, mi-au incantat privirea pozele tale....esti o norocoasa....
eu , pe strada mea nu reusesc sa prind o poza frumoasa sa pun pe forum cu Naty...
si chiar daca sunt in Romania-adica acasa- ma simt ca moartea...
e oribil !!!!!!!
m-as duce la capatul pamantului sa scap de jungla de aici....
zicea Anku de prieteni, hm, nici eu nu am decat 2 prietene dragi, de la locul de munca si ,...atat si ne vedem si auzim rar ca de....nu este timp de taclale.
si cu cat de saraca e zon cu atat oamenii sunt mai rai si prosti...

Draga mea, frumoasa mea.....simt tot ce spui..asa am simtit si yo pana sa plec din tara...nici mancarea nu mai avea gust..vroiam sa plec cat mai departe...si am plecat..dar stii cum e omul..nu e multumimt niciodata.......eee nu pot spune ca niciodata..dar plecand departe...si fara sa ne putem intoarce macar odata pe an..ori la doi ani....se aduna...si dorul este extrem de mare.....
Pupik dulce la voi!
marimaria
Draga mea USA.....intr-adevar asa se face cum ati facut voi.....bravo si ma bucur mult pentru voi.
Nici eu nu stau in preajma romanilor de aici tocmia din cauza invidiei si a rautatilor care ies din om atunci cand trece granita......si drept cum se spune ca cei 7 ani de acasa se cunosc.
Am doar o familie de romani in preajma, dar sunt OK si ne salutam doar schimbam cateva vorbe si atat.....nu sunt curiosi, nu dau sfaturi fara sa fie intrebati, nu sunt invidiosi, dar sunt....retinuti, rezervati....semn ca s-au fript si ei si pt mine e ok raportul asta cu ei.

Si, da, ai dreptate daca iti pui ceva in gand si lupti pt visul ala pana la urma i-l vezi realizat.
Eu acum sunt trista, dezamagita de viata.....micul meu univers e stirbit, dar continui sa lupt pe puiul meu sa nu simta lipsuri.

Fac curs de italiana si unii imi spun ca le fac degeaba ca n-o sa-mi trebuiasca niciodata....si ce?
Asta simt ca vreau sa fac, si asta fac cu mare placere.....abia astept sa vina octombrie sa incep scoala iar.
Poate in viitor voi avea ocazia sa ma inscriu la vreo scoala superioara si cred ca limba italiana scris-vorbit la perfectie imi va fi un avantaj.
O am pe mama care ma sustine mereu....ea apreciaza tot ce fac....scoala sa fie....draga de ea.

Bafta si sa va distrati acasa.......si mai ales sa va simtiti ca acasa.
USA
QUOTE(ninina @ Aug 2 2010, 04:39 PM) *
Usa scumpa mea....esti o curajoasa, optimista, familista......si uite ca Dumnezeu te-a ajutat sa ajungi unde ai vrut....ma bucur tare mult pt tine.....desi cum ai scris ...nu e usor in strainatate...da se poate sa fie si bine....
..noua in Spania nu ne-a fsot greu...am avut prieteni...dar exact asa ca tine..prea multa distractie nu e bine..prea multi prieteni la fel.....cal mai mult ieseam doar noi,,....si cred ca asa e cel mai bine.....asa se poate tine focul dragostei sa arda.....in doi....sunt multi care prefera iesiri cu prietenii dar uita de iesirea cu sotia....
...te imbratisez fericito partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif

Offf frumosii mei..optimismul meu este 100% imprumutat, crede-ma.....am avut optimism.....dar in ultima vreme cam l-am pierdut...e greu si aici...chiar daca stiu ca suna incredibil sa fii unde sunt...dar avem si noi, si de ceva timp bun, de cand a ramas sotul fara serviciu anul trecut, avem inca greutati la nivelul banilor, inca ne luptam sa recuperam acea perioada....adika sunt saptamani cand trecem cu doar cativa $ in cont(5/10..cam asa).....inca e greu sa rulezi banul aici.....e criza asta incredibilia, cand zici ca intri intr-un ritm....te mai loveste undeva.....dar cu fruncea susu si ruga multa.....mergem mai departe...de multe ori, mii parka si rusine sa vorbesc de bani....dar iti spun, e greu peste tot...mai ales daca esti roman...si TREBUIE sa platesti darile la zii si TREBUIE sa iti faci un rost/sa vrei tot mai mult in ati asigura un trai decent si TREBUIE sa si ajuti pe cei din tara si TREBUIE sa te gandesti si la viitor asa ca sa intrii la scoli..etc......dar multumim Domnului ptr tot....

Cat despre viata in doi si acum in trei..uneori ajungi sa te simti robot.....ajungi sa nu mai simti ptr ce sa te respectii tu ca femeie....ptr ca oricum nu iesi nicaieri, decat la munca.....ajungi sa crezi ca tresti doar sa muncesti.....dar sunt o norocoasa sa spun ca am stalpii buni in viata mea, care ma croiesc dupa fiecare cadere innapoi pe drumul bun..si asa sper sa ma tina Dumnezeu.....

Pupik la pufosul meu iubit mult si la mamy frumoasa!
USA
QUOTE(marimaria @ Aug 2 2010, 06:13 PM) *
Draga mea USA.....intr-adevar asa se face cum ati facut voi.....bravo si ma bucur mult pentru voi.
Nici eu nu stau in preajma romanilor de aici tocmia din cauza invidiei si a rautatilor care ies din om atunci cand trece granita......si drept cum se spune ca cei 7 ani de acasa se cunosc.
Am doar o familie de romani in preajma, dar sunt OK si ne salutam doar schimbam cateva vorbe si atat.....nu sunt curiosi, nu dau sfaturi fara sa fie intrebati, nu sunt invidiosi, dar sunt....retinuti, rezervati....semn ca s-au fript si ei si pt mine e ok raportul asta cu ei.

Si, da, ai dreptate daca iti pui ceva in gand si lupti pt visul ala pana la urma i-l vezi realizat.
Eu acum sunt trista, dezamagita de viata.....micul meu univers e stirbit, dar continui sa lupt pe puiul meu sa nu simta lipsuri.

Fac curs de italiana si unii imi spun ca le fac degeaba ca n-o sa-mi trebuiasca niciodata....si ce?
Asta simt ca vreau sa fac, si asta fac cu mare placere.....abia astept sa vina octombrie sa incep scoala iar.
Poate in viitor voi avea ocazia sa ma inscriu la vreo scoala superioara si cred ca limba italiana scris-vorbit la perfectie imi va fi un avantaj.
O am pe mama care ma sustine mereu....ea apreciaza tot ce fac....scoala sa fie....draga de ea.

Bafta si sa va distrati acasa.......si mai ales sa va simtiti ca acasa.

Mari, iubitica mea dulce....stiu ca la tine viata a fost crunta.....dar poate suna aiurea...iti spun...cei care sufera ei sunt cei binecuvantati si mai mult si mai iubiti in fata Domnului.....
Si in plus sunt sigura ca tie iti rezerva viitorul ceva bun...foarte bun, tu doar trebuie sa iti lasi inima deschisa..si sa nu uiti sa privesti cerul, florile, apa curganda, zambetul copilei, raza soarelui...sa nu uiti ca femeia este lasata de Dumnezeu sa duca multe, extrem de multe..dar sa fie si iubita....

Cursurile, NCIODATA NU VOR FII IN VAN....asta extrem garantat..si noi am mers la cursuri, erau gratuite ptr cei ca noi veniti aici...apoi am intrat la Colegiu, si am avut si acolo cursuri de engleza.....si iti spun, engleza mea a fost destul de buna de la inceput-am lucrat ghid turistic international ptr copii....dar, aceste cursuri te ajuta enorm....e vorba de accent, e vorba de istorie-invatand limba inveti si proveniente istorice....multe lucruri super interesante...iar orice invatat iti va rasplatii efortul candva....yo de ex, ma tot gandesc cand fata va incepe sa ma intrebe cum pronunti anumite cuvinte, cum se scriu....si ma imaginam rosind de rusine ca nu stiu sa o ajut...ori asta ma impins sa stiu mai mult..da vorbeam engleza bine cand am ajuns aici in America...insa nu ma puteam numii cunoscator al limbii engleze, intr-atat incat sa pot spune pe litere/spelling orice cuvant....si mi-am imaginat fata la Babys, la o asa intrebare si sa ma vada dand din colt in colt..aiurea nu?

Scoala superioara...nu stiu cum e acolo..dar aici, conteaza mult scoala de orice fel...aici este recunoscut Bakul...dar facultatea nu, trebuie echivalata.....si am mers la un Colegiu public....am invatat multe..si ptr mine mersul la scoala, a insemnat mereu, timp ptr mine....nu stiu, dar ptr mine, mersul la scoala, inseamna cam acelasi lucru cu mersul la coafor....e o satisfactie enorma...e parka o dovada de sine ca poti...ca esti la fel ca si ei, poate si mai bun...si ca faci ceva doar ptr tine....
So, nu renunta ever...la a urmarii sa faci scoala..chiar de va fii un curs cand si cand..e ptr tine...si odata facut e bine facut...chiar de va fii sa faci scoala pana la pensie....scoala e buna....te tine tanar mereu...

Pupik la doua flori iubite!
USA
Alondra
Pentru tine draga USA...hug.gif

..chiar daca nu-ti plac cantaretii..sa asculti melodia..smile.gif
USA
QUOTE(Alondra @ Aug 2 2010, 10:48 PM) *
Pentru tine draga USA...hug.gif

..chiar daca nu-ti plac cantaretii..sa asculti melodia..smile.gif

Iti multumesc prietena mea draga...imi plac cantaretii..Irina Loghin e nascuta in oras cu mine-o asculta tata mereu de cand eram bebelus..iar Fuego, am CD-uri trimise de mama la ceree..asa ce mult imi place...so, m-ai simtit iubitica mea....
Iti multumesc si te pupik apasat.....nu uita sa iti dorest enorm si sa vanezi ocazii...sigur se va intampla... pray.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
USA

La multi ani, iubitul meu!..La multi ani, dady!
Iti dorim un nou an bogat in impliniri, plin de iubire si fericire, sa incepi acum un nou timp al visurilor devenite realitate!
Te iubim!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.