Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

61 Pagini V  « < 57 58 59 60 61 >  
Reply to this topicStart new topic
> Patiserie Si Gatit. Retete Proprii Ilustrate, Una din activitatile care ma pasioneaza
Alondra
postare Dec 4 2010, 08:22 PM
Postare #581


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(hanuk26 @ Dec 4 2010, 08:13 PM) *
biggrin.gif e Krem a la Krem....

http : //www . lalena . ro/71-reteta-prajitura-krem-a-la-krem.html

Ahaaa, krem a la krem deci..asta n-am incercat nicoodata, dar pare buna yami.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 4 2010, 08:29 PM
Postare #582


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



QUOTE(Alondra @ Dec 4 2010, 08:22 PM) *
Ahaaa, krem a la krem deci..asta n-am incercat nicoodata, dar pare buna yami.gif

e delicioasaaaaaaa !!!!!! merita incercata...numai sa fie dublata la cantitate.........


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 6 2010, 09:15 PM
Postare #583


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



fleica cu carnati de casa afumati la cuptor..cu mamaliguta si varza murata......







--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Nov 25 2011, 11:23 PM
Postare #584


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224




Eheeeeeeeee...! se face anul de cand am uitat sa mai postez ceva aici pe topic..trebuie sa-mi revin si sa-mi reiau activitatile trecute...asa ca de acum sper sa ma tin de treaba...

saptamana asta am facut..muulte tongue.gif dar printre ele am apucat sa pozez astea..

clatite cu branza..


clatite cu gem de gutui..peltea de gutui si gem de prune..


paine cu ou..




gris cu lapte si gem de prune..


si bine ca am apucat sa pozez ultimele bucati din prajitura asta ca m-am trezit prea tarziu..

prajitura Tricolor..( foi de cacao intre ele crema cu nuca de cocos..deasupra crema de vanilie si glazura..deliciu curat...nu mai zic ca si bomba calorica tongue.gif


Aceasta postare a fost editata de hanuk26: Nov 25 2011, 11:25 PM


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Nov 26 2011, 02:08 AM
Postare #585


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



QUOTE(hanuk26 @ Nov 26 2011, 01:23 AM) *
Eheeeeeeeee...! se face anul de cand am uitat sa mai postez ceva aici pe topic..trebuie sa-mi revin si sa-mi reiau activitatile trecute...asa ca de acum sper sa ma tin de treaba...

saptamana asta am facut..muulte tongue.gif dar printre ele am apucat sa pozez astea..

clatite cu branza..


clatite cu gem de gutui..peltea de gutui si gem de prune..


paine cu ou..




gris cu lapte si gem de prune..


si bine ca am apucat sa pozez ultimele bucati din prajitura asta ca m-am trezit prea tarziu..

prajitura Tricolor..( foi de cacao intre ele crema cu nuca de cocos..deasupra crema de vanilie si glazura..deliciu curat...nu mai zic ca si bomba calorica tongue.gif



Eu explodez doar uitandu-ma la ele......ioi ...dupa ce as manca praji aia buna rau.....as linge farfuria ca nu cred ca ar mai fi nevoie sa o speli yami.gif .....m-ai dat gata....mai ales ca tanjesc dupa o raji de asta...dar cine sa o faca??? nervi.gif
De 4 luni salivez la un chec.....nu am avut timp,...cand aveam timt nu aveam tot ce-mi trebuie....uff.....ma enervez ca nu pot papa ceva bun la ora asta....


--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Dec 1 2011, 08:12 AM
Postare #586


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(hanuk26 @ Nov 25 2011, 11:23 PM) *
prajitura Tricolor..( foi de cacao intre ele crema cu nuca de cocos..deasupra crema de vanilie si glazura..deliciu curat...nu mai zic ca si bomba calorica tongue.gif

Valeu draga mea nu stiu cand mai ai timp sa faci si mancare si dulciuri, daramite sa le mai si pozezi...
Tare bine arata praji asta si eu ca si Simina asa m-as infige in ea eating.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 1 2011, 03:59 PM
Postare #587


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



timp am berechet Ramo doar ca nu-l prea stiu gestiona corect..mai am putin pana ma obisnuiesc cu noul statut...de casnica liwlol.gif

uite ca pun si reteta pt cine e curios sa o incerce...


PRAJITURA TRICOLOR

Blat cacao :350 gr faina se freaca cu 150 gr margarina, 1 praf copt stins cu 3-4 lg lapte fierbinte, 2 lg smantana, 2 lg cacao, 150 gr zahar, ( daca aluatul e inca prea mole pt a fi intins foaie se mai adauga niste faina..eu asa am facut..se fac doua foi iar una se pune in tava pe o hartie de copt.peste care se pune blatul de cocos si a doua foaie.

Blat cocos :6 albus se bat spuma apoi se adauga treptat 250 gr zahar si apoi 2 pungi de 100 gr cu nuca de cocos. Se umplu cele 2 foi de cacao si se coc la foc potrivit .30-40min..se cauta cu scobitoarea...

Crema vanilie: intr-o cratita pe foc se fierb 1 budinca vanilie + 3 lg faina+3 lg zahar+1 vanilie+ jumate litru lapte. separat 6 galb se freaca cu 6 lg zahar si se incorporeaza in compozitia de pe foc. se amesteca incontinuu pana se ingroasa bine de tot...cand e aproape rece se incorporeaza un unt frecat cu 50 gr zahar pudra. crema rece de vanilie se intinde peste blatul racit.

Glazura : 5-6 buc ciocolata menaj se topesc in 5-6 lg apa si cand e aproape rece..(ca sa fie mai groasa si sa nu curga pe langa )se intinde peste crema de vanilie rece.

ps. ...dupa mintea mea incalcita am zis ca data viitoare cand o mai fac nu ma mai complic sa intind 2 foi ca doar imi fac nervi degeaba...ci mai bine pun tot blatul intr-o singura foaie dedesubt si deasupra cel de cocos ..si la fel de perfect o sa fie...poate incercati voi...primele..si-mi ziceti....smile.gif spor la treaba...

Aceasta postare a fost editata de hanuk26: Dec 1 2011, 04:02 PM


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 1 2011, 05:13 PM
Postare #588


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Wauuuuuu ce e aici.......pe serios ca daca nu ploua la mine yami.gif .......Hanuk esti de nu se poate, exact pe gusturile mele..tot ce gatesti e demential de bun, apetisant.... eating.gif eating.gif eating.gif eating.gif floare2.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 8 2011, 07:57 PM
Postare #589


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



QUOTE(USA @ Dec 1 2011, 05:13 PM) *
Wauuuuuu ce e aici.......pe serios ca daca nu ploua la mine yami.gif .......Hanuk esti de nu se poate, exact pe gusturile mele..tot ce gatesti e demential de bun, apetisant.... eating.gif eating.gif eating.gif eating.gif floare2.gif

hhi...mec mos biggrin.gif ( multumesc frumos..in limbaj de nepotei)...o imbratisare de la noi...


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanuk26
postare Dec 8 2011, 08:02 PM
Postare #590


Iti multumesc Doamne!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,130
Inscris la: 19-April 08
Din: Brasov
Membru nr.: 21,224



dap...am mai reusit sa pozez cate ceva din ce-am facut intre timp...

iahnie de fasole cu carnati si costita afumata..


cartofi frantuzesti..




o prajitura cu budinca....




si orez cu lapte..


--------------------
"Fie ca fericirea sa spele orice dezamagire si Fie ca bucuria sa dizolve orice tristete"
"Am invățat că indiferent ce se intampla, oricat de rea pare ziua de azi, viata merge inainte, si totul va fi mai bine maine"
"Am avut un vis: .... Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."





Visit My Blog Hanuk26
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

61 Pagini V  « < 57 58 59 60 61 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 10:25 PM