Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Concediul De Maternitate, Prelungit și Plătit 100%
Matei
postare Jan 28 2010, 08:10 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,106
Inscris la: 16-October 06
Membru nr.: 206



Mămicile ar putea beneficia de un concediu de maternitate prelungit la 18 săptămâni, perioadă în care li se va plăti salariul integral. Și indemnizația de maternitate ar urma să fie mai mare decât în prezent, și anume 100% din ultimul salariu lunar sau salariu lunar mediu.

E-mailMăsurile sunt cuprinse în avizul pe care europarlamentarul Rovana Plumb l-a prezentat ieri comisiei pentru muncă din PE la raportul vizând securitatea și sănătatea la locul de muncă a femeilor gravide, care au născut de curând sau care alăptează. "Extinderea concediului de maternitate de la 14 la 18 săptămâni, cu o perioadă obligatorie de șase săptămâni după naștere, îi va permite mamei să își revină după naștere, să stabilească o legătură solidă cu copilul și să revină pe piața muncii", a declarat deputata europeană, citată într-un comunicat al grupului social-democrat din PE.

Avizul semnat de Rovana Plumb cuprinde și alte măsuri care vizează protecția femeilor angajate care sunt însărcinate, prevăzându-se că lucrătoarele gravide nu pot fi concediate în timpul sarcinii și 12 luni după terminarea concediului de maternitate, și nu pot fi obligate să muncească peste program în perioada de trei luni înainte de naștere și 12 luni după naștere. De asemenea, se predeve că în primul an după naștere, angajatorii trebuie să țină cont de cererile lucrătoarelor privind trecerea de la regimul de muncă full-time la part-time.

"În cazul nașterii premature a unui copil, a unui copil spitalizat la naștere, a unui copil cu dizabilități sau a unei nașteri multiple, statele membre trebuie să garanteze un concediu suplimentar, plătit integral. În cazul nașterilor multiple, perioada concediului de maternitate va crește cu o lună pentru fiecare copil. De asemenea, perioada concediului de maternitate poate fi extinsă cu cel puțin opt săptămâni în cazul nașterii unui copil cu dizabilități. Concediul maternal adițional trebuie să fie asigurat inclusiv mamelor cu dizabilități", a precizat Rovana Plumb.

În aviz se face referire și la oportunitatea ca bărbații să beneficieze de dreptul obligatoriu la concediu de paternitate, similar cu cel de maternitate cu excepția duratei, pentru a putea crea condițiile necesare reconcilierii vieții de familie cu cea profesională. Raportul asumat de comisia de muncă mai spune că prevederile concediului de maternitate nu trebuie să afecteze schema de pensie și se aplică și lucrătorilor domestici. Dacă aceste propuneri vor fi adoptate fără alte amendamente în forurile europene, se vor aplica după doi ani în toate statele membre UE.


--------------------
Logicus

Ă ă Â â Î î Ș ș Ț ț

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jan 28 2010, 09:51 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



care este concediul maternal?sau ce inseamna concediu de maternitate?smile.gif e altceva decat pre sua postnatal sau cic?


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 28 2010, 11:10 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 11:51 AM) *
care este concediul maternal?sau ce inseamna concediu de maternitate?smile.gif e altceva decat pre sua postnatal sau cic?

Din cate am citit, cred ca se refera la concediul pre si post natal, nu la cic unsure.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jan 28 2010, 11:32 AM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441




QUOTE(manu1981 @ Jan 28 2010, 11:10 AM) *
Din cate am citit, cred ca se refera la concediul pre si post natal, nu la cic unsure.gif

aha.....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jan 28 2010, 11:33 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 28 2010, 12:22 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 01:33 PM) *
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?

Probabil pt ca stam 2 ani de cand se naste copilul smile.gif
Habar nu am ce e in capul lor


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jan 28 2010, 12:49 PM
Postare #7


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 11:33 AM) *
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?


Se numeste Concediu pt cresterea si ingrijirea copilului pana la 2 ani (sau 3 ani, pt copilul bolnav)...
Deci panaimplineste piticania 2 ani! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jan 28 2010, 12:57 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



e bine la romanica ! la noi e asa 6 sapt ininte si 8 dupa nastere si apoi de la data nasterii copilului 1 an ,67% din salariul avut antecedent sarcinii!

e bine ca vai stati mai mult acasa si luati si bani mai multi! deci nu e asa rau in ro!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 28 2010, 12:59 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(ruby @ Jan 28 2010, 02:57 PM) *
e bine la romanica ! la noi e asa 6 sapt ininte si 8 dupa nastere si apoi de la data nasterii copilului 1 an ,67% din salariul avut antecedent sarcinii!

e bine ca vai stati mai mult acasa si luati si bani mai multi! deci nu e asa rau in ro!

Dar daca stam si calculam cat inseamna 85% dintr-un salariu din Romania si cat inseamna 67% dintr-un salariu din Germania, nu cred ca mai suntem in avantaj smile.gif La mine 85% inseamna aproape 250 euro sad.gif

Aceasta postare a fost editata de manu1981: Jan 28 2010, 01:14 PM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Jan 28 2010, 01:19 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 11:33 AM) *
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?

Daca ar prelungi cu inca 18 saptamani, se va plati in perioada asta cu 100% si nu cu 85%, asta ar fi avantajul.Si nu este CIC de 2 ani, ci pana implineste copilul 2 ani.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 03:46 PM