Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Concediul De Maternitate, Prelungit și Plătit 100%
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
Matei
Mămicile ar putea beneficia de un concediu de maternitate prelungit la 18 săptămâni, perioadă în care li se va plăti salariul integral. Și indemnizația de maternitate ar urma să fie mai mare decât în prezent, și anume 100% din ultimul salariu lunar sau salariu lunar mediu.

E-mailMăsurile sunt cuprinse în avizul pe care europarlamentarul Rovana Plumb l-a prezentat ieri comisiei pentru muncă din PE la raportul vizând securitatea și sănătatea la locul de muncă a femeilor gravide, care au născut de curând sau care alăptează. "Extinderea concediului de maternitate de la 14 la 18 săptămâni, cu o perioadă obligatorie de șase săptămâni după naștere, îi va permite mamei să își revină după naștere, să stabilească o legătură solidă cu copilul și să revină pe piața muncii", a declarat deputata europeană, citată într-un comunicat al grupului social-democrat din PE.

Avizul semnat de Rovana Plumb cuprinde și alte măsuri care vizează protecția femeilor angajate care sunt însărcinate, prevăzându-se că lucrătoarele gravide nu pot fi concediate în timpul sarcinii și 12 luni după terminarea concediului de maternitate, și nu pot fi obligate să muncească peste program în perioada de trei luni înainte de naștere și 12 luni după naștere. De asemenea, se predeve că în primul an după naștere, angajatorii trebuie să țină cont de cererile lucrătoarelor privind trecerea de la regimul de muncă full-time la part-time.

"În cazul nașterii premature a unui copil, a unui copil spitalizat la naștere, a unui copil cu dizabilități sau a unei nașteri multiple, statele membre trebuie să garanteze un concediu suplimentar, plătit integral. În cazul nașterilor multiple, perioada concediului de maternitate va crește cu o lună pentru fiecare copil. De asemenea, perioada concediului de maternitate poate fi extinsă cu cel puțin opt săptămâni în cazul nașterii unui copil cu dizabilități. Concediul maternal adițional trebuie să fie asigurat inclusiv mamelor cu dizabilități", a precizat Rovana Plumb.

În aviz se face referire și la oportunitatea ca bărbații să beneficieze de dreptul obligatoriu la concediu de paternitate, similar cu cel de maternitate cu excepția duratei, pentru a putea crea condițiile necesare reconcilierii vieții de familie cu cea profesională. Raportul asumat de comisia de muncă mai spune că prevederile concediului de maternitate nu trebuie să afecteze schema de pensie și se aplică și lucrătorilor domestici. Dacă aceste propuneri vor fi adoptate fără alte amendamente în forurile europene, se vor aplica după doi ani în toate statele membre UE.
iubita_tiana
care este concediul maternal?sau ce inseamna concediu de maternitate?smile.gif e altceva decat pre sua postnatal sau cic?
manu1981
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 11:51 AM) *
care este concediul maternal?sau ce inseamna concediu de maternitate?smile.gif e altceva decat pre sua postnatal sau cic?

Din cate am citit, cred ca se refera la concediul pre si post natal, nu la cic unsure.gif
iubita_tiana
QUOTE(manu1981 @ Jan 28 2010, 11:10 AM) *
Din cate am citit, cred ca se refera la concediul pre si post natal, nu la cic unsure.gif

aha.....
iubita_tiana
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?
manu1981
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 01:33 PM) *
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?

Probabil pt ca stam 2 ani de cand se naste copilul smile.gif
Habar nu am ce e in capul lor
Anca74
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 11:33 AM) *
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?


Se numeste Concediu pt cresterea si ingrijirea copilului pana la 2 ani (sau 3 ani, pt copilul bolnav)...
Deci panaimplineste piticania 2 ani! trandafir.gif
ruby
e bine la romanica ! la noi e asa 6 sapt ininte si 8 dupa nastere si apoi de la data nasterii copilului 1 an ,67% din salariul avut antecedent sarcinii!

e bine ca vai stati mai mult acasa si luati si bani mai multi! deci nu e asa rau in ro!
manu1981
QUOTE(ruby @ Jan 28 2010, 02:57 PM) *
e bine la romanica ! la noi e asa 6 sapt ininte si 8 dupa nastere si apoi de la data nasterii copilului 1 an ,67% din salariul avut antecedent sarcinii!

e bine ca vai stati mai mult acasa si luati si bani mai multi! deci nu e asa rau in ro!

Dar daca stam si calculam cat inseamna 85% dintr-un salariu din Romania si cat inseamna 67% dintr-un salariu din Germania, nu cred ca mai suntem in avantaj smile.gif La mine 85% inseamna aproape 250 euro sad.gif
oktavia
QUOTE(iubita_tiana @ Jan 28 2010, 11:33 AM) *
ori nu am inteles eu, ori...degeaba prelungesc concediul asta, dar CIC se scurteaza atunci si mai mult...noi tot 2 ani de la data nasterii copilului stam acasa..concediul de 2 ani nu e 2 ani....eu chestia asta nu pot sa inteleg cum au gandit-o...de ce se mai numeste de 2 ani?

Daca ar prelungi cu inca 18 saptamani, se va plati in perioada asta cu 100% si nu cu 85%, asta ar fi avantajul.Si nu este CIC de 2 ani, ci pana implineste copilul 2 ani.
manu1981
QUOTE(oktavia @ Jan 28 2010, 03:19 PM) *
Daca ar prelungi cu inca 18 saptamani, se va plati in perioada asta cu 100% si nu cu 85%, asta ar fi avantajul.Si nu este CIC de 2 ani, ci pana implineste copilul 2 ani.

Dar ce va prelungi cu 18 saptamani? Ca acel concediu de dinainte si de dupa nastere este de 126 de zile, adica 18 saptamani. Poate sa aplice treaba asta la toata uniunea europeana, ca la noi este. La noi singura diferenta ar fi ce referitoare la bani, sa se plateasca integral salariul zilele alea. Oricum, noi o sa mai beneficiem de masura asta, in cazul in care se aproba, doar la un alt copil, ca la cei pe care ii avem acum am trecut de etapa asta. Daca gresesc, va rog sa ma corectati, dar eu am inteles ca se refera la concediul pre si post natal, cele 126 de zile.
iubita_tiana
QUOTE(Anca74 @ Jan 28 2010, 12:49 PM) *
Se numeste Concediu pt cresterea si ingrijirea copilului pana la 2 ani (sau 3 ani, pt copilul bolnav)...
Deci panaimplineste piticania 2 ani! trandafir.gif



QUOTE(oktavia @ Jan 28 2010, 01:19 PM) *
Daca ar prelungi cu inca 18 saptamani, se va plati in perioada asta cu 100% si nu cu 85%, asta ar fi avantajul.Si nu este CIC de 2 ani, ci pana implineste copilul 2 ani.

asa e, nu e de 2 ani, ci pana la 2 ani......oricum , fiecare vede parte buna in situatia ei...
oktavia
QUOTE(manu1981 @ Jan 28 2010, 01:23 PM) *
Dar ce va prelungi cu 18 saptamani? Ca acel concediu de dinainte si de dupa nastere este de 126 de zile, adica 18 saptamani. Poate sa aplice treaba asta la toata uniunea europeana, ca la noi este. La noi singura diferenta ar fi ce referitoare la bani, sa se plateasca integral salariul zilele alea. Oricum, noi o sa mai beneficiem de masura asta, in cazul in care se aproba, doar la un alt copil, ca la cei pe care ii avem acum am trecut de etapa asta. Daca gresesc, va rog sa ma corectati, dar eu am inteles ca se refera la concediul pre si post natal, cele 126 de zile.

Da, ai dreptate. Nici nu am calculat ca 126 de zile fac 18 saptamani.Citind articolul asa am crezut ca mai prelungesc post- natalul.
Oricum pe mine nu ma vizeaza in niciun fel. In curand incep serviciul, am doi copii si nu mai poate fi vorba de al treilea.
andaro
Salariu 100%, in timpul concediului de maternitate

Viitoarele mame din Uniunea Europeana, inclusiv din Romania, vor primi salariul integral in perioada concediului de maternitate. Aceasta este o noua masura propusa de eurodeputatul roman Rovana Plumb, care a fost aprobata miercuri de Comisia pentru ocuparea fortei de munca si afaceri sociale a Parlamentului European (EMPL).


Eurodeputatul roman a inaintat un raport referitor la introducerea unor masuri menite sa incurajeze imbunatatirea securitatii si a sanatatii la locul de munca in cazul lucratoarelor gravide, care au nascut de curand sau care alapteaza.

Initiativa Rovanei Plumb, care a fost aprobata de EMPL, presupune plata integrala ( 100%) a salariului, extinderea concediului de maternitate de la 14 la 18 saptamani, precum si stabilirea dreptului obligatoriu de paternitate, similar cu cel de maternitate cu exceptia duratei (in prezent, cinci zile lucratoare), pentru a putea crea conditiile necesare reconcilierii vietii de familie cu cea profesionala.

In prezent, concediul de maternitate in Romania este de 126 de zile, format din perioada libera prenatala si postnatala, fiecare in parte fiind de 63 de zile. Potrivit legistatiei muncii, plata angajatei in perioada concediului de maternitate reprezinta 85% din salariu.

Prevederile aprobate miercuri in Parlamentul European vor modifica numai normele impuse in Romania, privind liberele de cel mult 126 de zile, pentru maternitate, nu si concediul de crestere care poate fi luat pe o perioada de doi ani in cazul nasterii unui copil perfect sanatos, sau de trei ani, in cazul nasterii unui copil cu handicap.
manu1981
QUOTE(andaro @ Jan 29 2010, 11:54 AM) *
Salariu 100%, in timpul concediului de maternitate

Viitoarele mame din Uniunea Europeana, inclusiv din Romania, vor primi salariul integral in perioada concediului de maternitate. Aceasta este o noua masura propusa de eurodeputatul roman Rovana Plumb, care a fost aprobata miercuri de Comisia pentru ocuparea fortei de munca si afaceri sociale a Parlamentului European (EMPL).


Eurodeputatul roman a inaintat un raport referitor la introducerea unor masuri menite sa incurajeze imbunatatirea securitatii si a sanatatii la locul de munca in cazul lucratoarelor gravide, care au nascut de curand sau care alapteaza.

Initiativa Rovanei Plumb, care a fost aprobata de EMPL, presupune plata integrala ( 100%) a salariului, extinderea concediului de maternitate de la 14 la 18 saptamani, precum si stabilirea dreptului obligatoriu de paternitate, similar cu cel de maternitate cu exceptia duratei (in prezent, cinci zile lucratoare), pentru a putea crea conditiile necesare reconcilierii vietii de familie cu cea profesionala.

In prezent, concediul de maternitate in Romania este de 126 de zile, format din perioada libera prenatala si postnatala, fiecare in parte fiind de 63 de zile. Potrivit legistatiei muncii, plata angajatei in perioada concediului de maternitate reprezinta 85% din salariu.

Prevederile aprobate miercuri in Parlamentul European vor modifica numai normele impuse in Romania, privind liberele de cel mult 126 de zile, pentru maternitate, nu si concediul de crestere care poate fi luat pe o perioada de doi ani in cazul nasterii unui copil perfect sanatos, sau de trei ani, in cazul nasterii unui copil cu handicap.

Poate mai beneficiem si noi de asta la urmatorul copil, ca acum e traziu pentru noi smile.gif
natsandrea
QUOTE(ruby @ Jan 28 2010, 12:57 PM) *
e bine la romanica ! la noi e asa 6 sapt ininte si 8 dupa nastere si apoi de la data nasterii copilului 1 an ,67% din salariul avut antecedent sarcinii!

e bine ca vai stati mai mult acasa si luati si bani mai multi! deci nu e asa rau in ro!

ti se pare ca e mai bine? te inseli...
e mai bine pt cele care au avut in cartea de munca salarii mari, dar pt cele care au avut minima pe economie e bataie de joc...
si cum era inainte 600 de lei/luna era nemaipomenit in romanica noastra whistling.gif
Leea
QUOTE(andaro @ Jan 29 2010, 09:54 AM) *
Salariu 100%, in timpul concediului de maternitate

Viitoarele mame din Uniunea Europeana, inclusiv din Romania, vor primi salariul integral in perioada concediului de maternitate. Aceasta este o noua masura propusa de eurodeputatul roman Rovana Plumb, care a fost aprobata miercuri de Comisia pentru ocuparea fortei de munca si afaceri sociale a Parlamentului European (EMPL).


Eurodeputatul roman a inaintat un raport referitor la introducerea unor masuri menite sa incurajeze imbunatatirea securitatii si a sanatatii la locul de munca in cazul lucratoarelor gravide, care au nascut de curand sau care alapteaza.

Initiativa Rovanei Plumb, care a fost aprobata de EMPL, presupune plata integrala ( 100%) a salariului, extinderea concediului de maternitate de la 14 la 18 saptamani, precum si stabilirea dreptului obligatoriu de paternitate, similar cu cel de maternitate cu exceptia duratei (in prezent, cinci zile lucratoare), pentru a putea crea conditiile necesare reconcilierii vietii de familie cu cea profesionala.

In prezent, concediul de maternitate in Romania este de 126 de zile, format din perioada libera prenatala si postnatala, fiecare in parte fiind de 63 de zile. Potrivit legistatiei muncii, plata angajatei in perioada concediului de maternitate reprezinta 85% din salariu.

Prevederile aprobate miercuri in Parlamentul European vor modifica numai normele impuse in Romania, privind liberele de cel mult 126 de zile, pentru maternitate, nu si concediul de crestere care poate fi luat pe o perioada de doi ani in cazul nasterii unui copil perfect sanatos, sau de trei ani, in cazul nasterii unui copil cu handicap.

E vorba de 100% din salariul brut? Ca de cei 85% asa stiam ca sunt, deci in concediul de maternitate as fi luat oricum mai mult decat iau acum in mana...
maria26
QUOTE(Leea @ Feb 6 2010, 01:34 PM) *
E vorba de 100% din salariul brut? Ca de cei 85% asa stiam ca sunt, deci in concediul de maternitate as fi luat oricum mai mult decat iau acum in mana...


concdiul medical se calculeaza la salariul brut...deci .. va fi 100% din brut .. ai fi luat mai mult pentru ai salariul mai mare pe cartea de munca si unelecontributii, in cazul concediului medical, se calculeaza la salariul minim pe economie si astfel iti crestea venitul... dar daca ai fi avut salariu mic.. nu prea se cunostea sad.gif
Leea
Multumesc pentru raspuns!
Deci eu daca am salariu brut, sa zicem 1000 ron si pana acum luam in mana 800, in concediu o sa iau in mana 1000 pentru ca nu sunt impozabili?
maria26
QUOTE(Leea @ Feb 6 2010, 02:24 PM) *
Multumesc pentru raspuns!
Deci eu daca am salariu brut, sa zicem 1000 ron si pana acum luam in mana 800, in concediu o sa iau in mana 1000 pentru ca nu sunt impozabili?


sunt impozabili.. dar se impoziteaza procentual la salariul minim pe economie.. am mai spus ...
daca pana acum era 85% se calcula asa : 85% x 1000 = 850 lei din care se scadeau cateva contributii.. ajungeai pe undeva pe la 700 si ceva de lei
acum vei avea 1000 lei din care se scad cateva contributii ajungi aproape de 900 dei .. oricum mai mult decat luai salariul biggrin.gif
Leea
Gata, acum am inteles! biggrin.gif
Multumesc frumos!
fcris79
Pentru mamicile care-si mai doresc un copil e super daca s-ar aproba acest demers. In conditiile in care traim in Romania conteaza fiecare banut pe care ti-l da statul in plus.
monpapillon
Fetelor, ce contributii se opresc? Eu stiam k doar CAS-UL, dar raportat la un salariu minim . Nu se retin: sanatate, somaj, impozit. Asa e???
maria26
QUOTE(monpapillon @ Mar 17 2010, 03:16 PM) *
Fetelor, ce contributii se opresc? Eu stiam k doar CAS-UL, dar raportat la un salariu minim . Nu se retin: sanatate, somaj, impozit. Asa e???


In cazul in care concediul medical este initial primele 5 zile calendaristice sunt suportate de catre angajator. Pentru acestea se platesc mai multe contributii astfel:

total concediu medical
=75% din brut

angajatului i se retin urmatoarele :
CAS angajat 10.500% din salariul minim pe economie
Somaj angajat 0.500% din valoarea suportata de angajator
Impozit salariu 16.000% total concediu medical-cas-somaj- deducerea suplimentara

angajatorul plateste urmatoarele :
CAS societate 20.800% din salariul minim pe economie
Somaj societate 0.500% din valoarea suportata de angajator
Boli profesionale 0.251% din total concediu medical
Sanatate societate 5.200% din valoarea suportata de angajator
Comision ITM 0.750% din valoarea suportata de angajator
Fond garantare creante salariale 0.250% din valoarea suportata de angajator


daca e ceva neclar, intreaba smile.gif
monpapillon
MARIA,
Multumesc frumos pentru raspuns, dar nu prea am inteles.. nervi.gif
Cum adica concediu medical initial? Fiind insarcinata in 8 luni, m-am hotarat sa nu ma mai duc la serv si sa intru direct in concediu de maternitate (pre si post natal -acele 126 de zile), fara sa-mi iau nici macar o zi de concediu medical. Nu se poate sa intru direct in concediu de maternitate?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.