Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Divortul.. O Solutie Pentru Fericirea Mea?
venus
postare Nov 13 2010, 05:20 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,825
Inscris la: 23-February 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 131,356



QUOTE(iubita_tiana @ Nov 13 2010, 02:11 PM) *
e cel mai POTRIVIT RASPUNS.....daca incercam sa imi gasesc cuvintele, sigur nu le gaseam cum ai facut tu....

am trait si eu FERICIREA MEA...la 20 ani...fiind asemenea lui Mili, cu pisalogeli si gelozii....cu plans cand nu statea cu mine...dar aveam 20 ani..
nu stiu cati ani are "personajul" nostru,....dar o casnicie sa functioneze clar are nevoie de libertate pt ambii parteneri..
eu zic ca a gresit renuntand la viata ei, la prietene....la iesiri....putem iesi cu prietenele...ei pot iesi cu prietenii, si noi ca si parteneri putem iesi impreuna .....asta e farmecul vietii.....

iti doresc draga Mili, sa privesti totul cu calm si rabdare...daca se ajunge la injuraturi...chiar daca ierti, incet vei incepe sa-l urasti......si nu cred ca vrei acest lucru.....


Daca asa intelegeti voi fericirea in casnicie, nu ma mir de ce e toata lumea ca in poeziile lui Bacovia...
Cum sa ajung la injuraturi cu un om si sa mai pot afirma ca il iubesc? Sa-mi zica doua sa ma umple de rahat si apoi sa-l sarut ca si cand nu s-a intamplat nimic? Cum as putea zambi noaptea cand l-as vedea langa mine, stiind ca ieri putzea a bere si mi-a zis la unu noaptea, cand s-a intors acasa, ca mancarea mea e pentru caini si mi-a ragait in nas? Sa-l mai respect cand dup-o cearta mica, m-a privit cu ura si m-a jignit? De ce? Pentru ce?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabel
postare Nov 13 2010, 08:45 PM
Postare #12


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 727
Inscris la: 16-February 09
Din: buzau
Membru nr.: 72,446



QUOTE(venus @ Nov 13 2010, 07:20 PM) *
Daca asa intelegeti voi fericirea in casnicie, nu ma mir de ce e toata lumea ca in poeziile lui Bacovia...
Cum sa ajung la injuraturi cu un om si sa mai pot afirma ca il iubesc? Sa-mi zica doua sa ma umple de rahat si apoi sa-l sarut ca si cand nu s-a intamplat nimic? Cum as putea zambi noaptea cand l-as vedea langa mine, stiind ca ieri putzea a bere si mi-a zis la unu noaptea, cand s-a intors acasa, ca mancarea mea e pentru caini si mi-a ragait in nas? Sa-l mai respect cand dup-o cearta mica, m-a privit cu ura si m-a jignit? De ce? Pentru ce?


in felul acesta nu e fericire in casnicie,trebuie sa fie increderea unul in altul,sa rezolve problemele impreuna sau cel putin sa caute o solutie impreuna,respect unul fata de altul.Daca a venit beat acasa de mai multe ori nu odata si te injura si iti reproseaza fel si fel ,nu te lua dupa ca''e beat nu stie ce zice'',nu cred asta,parerea mea e ca sa saturat ceva nui mai convine,sau a gasit pe alta.Si bineinteles ca trebuie sa lase fiecare de la el dar in limite,nu trebuie ca sotia sa fie cicalitoare cel putin cand e beat ca oricum nu ai cu cine discuta astepti a doua zi si discutati serios ce sa intamplat si daca se repeta dupa ceva timp de mai multe ori ...nu e caznicie
in orice caznicie exista certuri,mici neintelegeri dar toate cu bun simt,nu sa nne injuram reciproc sau sa ne scotem ochii cu una si alta,respect,daca e respect totul e ok


--------------------
Visit My Website

ANDREA ISABEL

Blog Isabel....familia Mea
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
venus
postare Nov 13 2010, 09:46 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,825
Inscris la: 23-February 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 131,356



QUOTE(isabel @ Nov 13 2010, 08:45 PM) *
in felul acesta nu e fericire in casnicie,trebuie sa fie increderea unul in altul,sa rezolve problemele impreuna sau cel putin sa caute o solutie impreuna,respect unul fata de altul.Daca a venit beat acasa de mai multe ori nu odata si te injura si iti reproseaza fel si fel ,nu te lua dupa ca''e beat nu stie ce zice'',nu cred asta,parerea mea e ca sa saturat ceva nui mai convine,sau a gasit pe alta.Si bineinteles ca trebuie sa lase fiecare de la el dar in limite,nu trebuie ca sotia sa fie cicalitoare cel putin cand e beat ca oricum nu ai cu cine discuta astepti a doua zi si discutati serios ce sa intamplat si daca se repeta dupa ceva timp de mai multe ori ...nu e caznicie
in orice caznicie exista certuri,mici neintelegeri dar toate cu bun simt,nu sa nne injuram reciproc sau sa ne scotem ochii cu una si alta,respect,daca e respect totul e ok


Sper ca ai inteles ca nu era exemplul meu, ci din contra... Ma revolta faptul ca niste femei incurajeaza alta femeie sa fie umila si sa inghita niste lucruri stupide si injositoare. Fiecare isi traieste viata dupa cum vrea, eu nu fac decat sa-mi spun parerea, daca tot e un subiect public si inca imi functioneaza tastatura.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Nov 13 2010, 09:56 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418




QUOTE(venus @ Nov 13 2010, 09:46 PM) *
Sper ca ai inteles ca nu era exemplul meu, ci din contra... Ma revolta faptul ca niste femei incurajeaza alta femeie sa fie umila si sa inghita niste lucruri stupide si injositoare. Fiecare isi traieste viata dupa cum vrea, eu nu fac decat sa-mi spun parerea, daca tot e un subiect public si inca imi functioneaza tastatura.

ma tem ca nu ai inteles exact ceea ce vroiau sa spuna USA si Tiana smile.gif
nu cred ca incurajeaza astfel de comportament ...spuneau doar ca trebuie inteleasa nevoia lui de a iesi cu prietenii DAR ....si el trebuie sa schimbe ceva in comportament
asta asa pe scurt ... cel putin asta am inteles si cu asta sunt si eu de acord

Aceasta postare a fost editata de Lusha&Zbenguica: Nov 13 2010, 09:57 PM


--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Nov 13 2010, 10:27 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(venus @ Nov 13 2010, 05:20 PM) *
Daca asa intelegeti voi fericirea in casnicie, nu ma mir de ce e toata lumea ca in poeziile lui Bacovia...
Cum sa ajung la injuraturi cu un om si sa mai pot afirma ca il iubesc? Sa-mi zica doua sa ma umple de rahat si apoi sa-l sarut ca si cand nu s-a intamplat nimic? Cum as putea zambi noaptea cand l-as vedea langa mine, stiind ca ieri putzea a bere si mi-a zis la unu noaptea, cand s-a intors acasa, ca mancarea mea e pentru caini si mi-a ragait in nas? Sa-l mai respect cand dup-o cearta mica, m-a privit cu ura si m-a jignit? De ce? Pentru ce?



QUOTE(venus @ Nov 13 2010, 09:46 PM) *
Sper ca ai inteles ca nu era exemplul meu, ci din contra... Ma revolta faptul ca niste femei incurajeaza alta femeie sa fie umila si sa inghita niste lucruri stupide si injositoare. Fiecare isi traieste viata dupa cum vrea, eu nu fac decat sa-mi spun parerea, daca tot e un subiect public si inca imi functioneaza tastatura.

doamne fereste...departe de mine ideea de a sustine astfel de situatii....asta incercam sa zic si eu..daca accepta injuraturi..la scurt timp va incepe sa-l urasca si totul se va termina....
venus...ma citeste raspunsul lui USA....pe care eu l-am sustinut...poate nu ai inteles ce am vrut sa zic....

insa cu siguranta in relatia mea exista libertate...iesim fiecare cu prietenii si separat si impreuna(ieseam....ca acum de cand e fata doar impreuna putem cu alte familii cu copii.....insa mi-am facut timp si am iesit si cu fostele colege de liceu, facultate....)


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
venus
postare Nov 13 2010, 11:02 PM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,825
Inscris la: 23-February 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 131,356



QUOTE(mili59 @ Nov 12 2010, 12:07 PM) *
Buna! sunt noua pe forum si as dori sa va spun povestea mea. Sunt casatorita de un an si doua luni cu sotul meu si inainte am avut o relatie de 5 ani ..cine aude ca am stat asa mult impreuna si am facut si nunta au impresia ca relatia noastra e perfecta dar....din pacate nu e deloc... eu sunt o fata la locul meu mi-am luat in serios viata de sotie am renuntat la iesiri cu prietenele la cluburi la distractii cu fetele am devenit o sotie de-a dreptu si totul doar pentru a fi fericita in viata de cuplu insa nu pot spune acelasi lucru si de sotul meu... in afara de faptul ca e foarte incapatanat si nu lasa de la el ma si minte foarte mult se ascunde mult de mine nu are treaba cu inselatu si fetele dar alta e problema la el .... prietenii lui colegii lui ii pun capac... nu conteaza ca mie nu imi place ca iasa cu ei ca ramane pana tarziu la bere sau la fotbal ca am facut nunta de un an si deja a lipsit o noapte de acasa , nu imi raspunde la telefon la mesaje oricat il sun si il implor sa vina acasa sa nu stea mult ca acum e casatorit si nu mai are libertatea aceea ca inainte pe el nu il intereseaza asa ca o paranteza noi ne-am cumparat o casa si stam cu parintii mei nu stiu nici macar de ei nu are rusine sa vina acasa devreme sau cand ma vad a mei ca plang si sufar si sufera si ei alaturi de mine nu ii pasa parca e de piatra si faza cea mai tare e ca de cate ori ramane in oras si uita de el si ne certam zice a doua zi ca ii pare rau ca nu mai face ca nu mai minte ca se schimba dar.....nu trece o saptamana doua si iar trecem prin aceleasi discutii certuri si plansete...si iar il iert si iar nu mai face si iar.......si problema e ca nu mai suport nici psihic nici fizic nici intr-un fel nu asa mi-am imaginat ca va fi casnicia mea am crezut ca dupa nunta voi avea o casnicie normala fara iesiri fara minciuni doar noi doi cum am renuntat eu la prietene si el ar fi putut renunta la prieteni la iesiri nu stiu nu mi se pare normal sa fi casatorit si sa umbli dintr-un bar in altu fara sotie ... da cu mine e altceva eu sunt o fata si de gasca si ma stiu distra si imi place sa ies dar sa ies cu el si cu prietenii nu eu acasa plangand si el cu ai lui. Poate nu vi se pare un lucru foarte grav dar eu nu mai suport toate astea si bineinteles ca se ajunge la jigniri urate la injuraturi si etc....si tot la o saptamana doua sa ai parte de cearta si suparare eu zic ca la un momendat iti pune capac. Si acum sa revin la intrebarea mea e divortul o solutie? cum as putea face sa fiu si eu fericita? cum as putea sa divortez fara sa imi fie rusine de toti din jurul meu? cum as putea sa divortez fara sa regret sau sa nu imi fie frica de ce va urma dupa....va rog frumos ajutati-ma cu niste sfaturi ca nu am cu cine sa vorbesc nu vreau sa le povestesc prietenelor problema mea sau la mama pentru ca ar suferi foarte mult si asa sufera cand vede tot ce se intampla si tot ce imi face sotul meu scump. multumesc si astept sfaturile voastre!


Cine a citit bine si cine nu?
Eu cred ca omul asta vine la pachet cu tot ce spune femeia asta trista, nu doar bucati gasite in celelalte dintre noi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mili59
postare Nov 15 2010, 10:08 AM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 12-November 10
Membru nr.: 198,034



Buna! am lipsit in week-end pt ca acum ne-am mutat la casa noua si inca nu ne-au instalat netu.. multumesc pt parerile voastre si ca ati dat atentie necazului meu rolleyes.gif haideti sa va zic cate ceva despre noi doi partners.gif eu am 24 de ani si el are 31 o diferenta destul de mare dar niciodata nu am fost persoana care sa faca diferente intre varste...suntem din Tg Mures... si ce sa va zic referitor la parerea ca ar trebui sa il las mai liber sa nu il pisolagesc asa mult nu stiu ce sa zic deoarece am incercat si asa i-am spus uite te las sa iesi si cu prietenii cu conditia sa nu intarzii mult sau sa nu iti faci din asta o obisnuinta .... si cum am mai zis intr-o sapt de 3 ori!! eu nu stiu in momentul acesta ce sa fac atata stiu ca relatia incepe usor usor sa se raceasca (normal de la atatea certuri si discutii) si nu imi place deloc...sunt o persoana caruia ii place sa fie dadacita si dragostita si el stie asta si ma iubeste sau cel putin m-a iubit...si acum nu mai am parte de afectiune tocmai din cauza certurilor si nu imi place simt ca e un gol mare in mine o raceala mare intre noi......chiar nu stiu ce pot face m-am saturat de jigniri si cearta imi trebuie o pauza in care sa fiu si eu linistita si fericita si sper sa vina intro buna zi si clipa aceea ...desi pana el nu va intelege ca nu e bine ce face si ca ma supara foarte tare clipa aceea nu va veni asta e .... am trei variante oricum 1. ca el intr-o buna zi sa se schimbe 2. ca eu intr-o buna zi sa il las sa faca ce vrea (lucru care nu stiu daca l-as putea accepta vreodata dar oricum ar fi o varianta sa scap de certuri) si 3. sa ajungem la capatul puterilor si .... divortul sa rezolve toate problemele noastre!!!! crybaby.gif
Va doresc o saptamana frumoasa pupici!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Nov 15 2010, 01:44 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(mili59 @ Nov 15 2010, 10:08 AM) *
Buna! am lipsit in week-end pt ca acum ne-am mutat la casa noua si inca nu ne-au instalat netu.. multumesc pt parerile voastre si ca ati dat atentie necazului meu rolleyes.gif haideti sa va zic cate ceva despre noi doi partners.gif eu am 24 de ani si el are 31 o diferenta destul de mare dar niciodata nu am fost persoana care sa faca diferente intre varste...suntem din Tg Mures... si ce sa va zic referitor la parerea ca ar trebui sa il las mai liber sa nu il pisolagesc asa mult nu stiu ce sa zic deoarece am incercat si asa i-am spus uite te las sa iesi si cu prietenii cu conditia sa nu intarzii mult sau sa nu iti faci din asta o obisnuinta .... si cum am mai zis intr-o sapt de 3 ori!! eu nu stiu in momentul acesta ce sa fac atata stiu ca relatia incepe usor usor sa se raceasca (normal de la atatea certuri si discutii) si nu imi place deloc...sunt o persoana caruia ii place sa fie dadacita si dragostita si el stie asta si ma iubeste sau cel putin m-a iubit...si acum nu mai am parte de afectiune tocmai din cauza certurilor si nu imi place simt ca e un gol mare in mine o raceala mare intre noi......chiar nu stiu ce pot face m-am saturat de jigniri si cearta imi trebuie o pauza in care sa fiu si eu linistita si fericita si sper sa vina intro buna zi si clipa aceea ...desi pana el nu va intelege ca nu e bine ce face si ca ma supara foarte tare clipa aceea nu va veni asta e .... am trei variante oricum 1. ca el intr-o buna zi sa se schimbe 2. ca eu intr-o buna zi sa il las sa faca ce vrea (lucru care nu stiu daca l-as putea accepta vreodata dar oricum ar fi o varianta sa scap de certuri) si 3. sa ajungem la capatul puterilor si .... divortul sa rezolve toate problemele noastre!!!! crybaby.gif
Va doresc o saptamana frumoasa pupici!

mai este si o a 4 varianta....
poate ca daca te-ai concentra tu o vreme pe altceva....in sensul sa eviti sa-l iei la rost..sa vezi daca continua tot asa...cu lipsurile de acasa......si daca continua stii ce sa faci....
poate se opreste de la o vreme...si isi revine..daca te-a iubit...eu zic ca va veti regasi...amandoi....la fel de indragostiti...si barbatii si femeile mai au perioade dificile sau scapari...atat timp cat nu te-a inselat.....eu zic sa mai astepti....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mili59
postare Nov 15 2010, 02:37 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 12-November 10
Membru nr.: 198,034



Daaa ar fi si a 4a varianta si chiar m-am gandit la asta doar ca imi e destul de greu sa fiu indiferenta si sa il las in pace poate ca sunt eu mai slaba si ma apuc foarte repede de smiorcait pentru ca ...chiar sufar cand vad ca nu suntem fericiti in felul acesta si vede si el ...si cum am mai zis am discutat de atatea ori ca nu e bine ce face el ca nu suntem fericiti si imi promitea ca nu mai face dar...cand imi era lumea mai draga bufffff inca una! zice cateodata ca asta e defectul lui si ca eu ii cer prea mult si ca il vreau perfect si nimeni nu e perfect dar nu e asa asta o are el in minte stie ca nu e asa dar cred ca imi zice asta cumva sa se scoata sa nu il mai critic ...oricum am fi prea fericiti daca nu ar face asemenea chestii ....dar stiti ceva o sa incerc cu indiferenta cat pot eu de mult si vedem ce se mai intampla ...va tin la curent daca cumva va intereseaza povestea mea amoroasa sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Nov 15 2010, 03:51 PM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Nov 13 2010, 10:56 PM) *
ma tem ca nu ai inteles exact ceea ce vroiau sa spuna USA si Tiana smile.gif
nu cred ca incurajeaza astfel de comportament ...spuneau doar ca trebuie inteleasa nevoia lui de a iesi cu prietenii DAR ....si el trebuie sa schimbe ceva in comportament
asta asa pe scurt ... cel putin asta am inteles si cu asta sunt si eu de acord

yes.gif .....
Mili, tu stii cel mai bine ce poti duce/face si ce nu.....noi ne spuneam doar parerile, sii vad ca simti asta.....sunt sigura ca ideaa unui program, o perioada...va va ajuta....
Venus, simt uneori o rautate enorma in felul de a te adresa....poate ma insel.....dar sigur nu sunt o perosoana care sa sustina pe cineva ptr o viata asa cum o descrii tu.....si in final fiecare isi traieste viata dupa propriile limite, nu e de datoria noastra decat sa ne spunem opiniile acolo unde sunt cerute...si unde simtim poate ca e cazul sa ne exprimam.....

Aceasta postare a fost editata de USA: Nov 15 2010, 03:51 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 07:30 AM