Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Un Mic Sfat Pt O Mamica Trista
lelisor
postare Jul 18 2008, 07:47 AM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 31-October 06
Membru nr.: 316



Din cate vad eu, "relatia" asta cu tinerelul dureaza cam de mult. Asta inseamna ca nu esti pregatita sa renunti la el. Eu vad doua (poate trei) variante:

1 - te culci cu el ca sa nu-ti mai stea gandul toata ziua la "cum ar fi daca", sansele sunt foarte mari sa va saturati rapid unul de altul si idila se stinge de la sine

2- daca e mai bine decat cu sotul (care s-ar putea si el sa te insele altfel nu vad de ce e asa de rece, ca doar mai aveti un copil si muncea si inainte de al face pe-al doilea! ... sau, poate tu te-ai indepartat de el din cauza ca te-ai indragostit de altul si l-ai tratat mai rece iar el iti raspunde la fel fara ca tu sa constientizezi ca e reciproc sentimentul?) si e dragostea atat de mare, exista varianta divort ... n-ai fi nici prima si nici ultima

3- si asta e cea mai grea, sa stai de vorba cu sotul, eventual sa plecati amindoi intr-un weekend (lasi copiii pentru 2 zile la bunici ca nu patesc nimic); ideea e sa lamuriti situatia cat mai repede pentru ca, din ce scrii tu degenereaza rapid si tot la divort (doamne-fereste batai si certuri) ajungi; mergeti la consiliere psihologica unde poate spune fiecare ce are pe suflet si e si un martor obiectiv (psihologul)

Concluzia insa, e ca pentru orice varianta ai opta (sigur mai sunt si altele), nu trebuie lasata sa continue situatia actuala. Deci, curaj si FA CEVA!

Aceasta postare a fost editata de lelisor: Jul 18 2008, 07:49 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali lee
postare Jul 18 2008, 08:08 AM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 28-June 07
Membru nr.: 4,798



Buna!

Nu vreau sa judec pe nimeni. dar din lipsa de detalii, da-mi voie sa te intreb ,, daca el vine asa tarziu si nu mai aveti timp de nimic impreuna, nu cumva are si el pe altcineva ? " Este cam greu sa stai fara sotie mult timp, sincer vorbind. Mai gandeste-te, mie mi se pare un pic poezie.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smaranda
postare Jul 18 2008, 09:37 AM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members
Postari: 45
Inscris la: 11-June 08
Din: timisoara
Membru nr.: 25,974



Draga Adriana,nimeni nu este in masura sa te judece sau sa-ti dea sfaturi,tu trebuie sa gasesti in tine ceea ce vrei cu adevarat:o relatie in continuare cu sotul tau si familia ta sau o relatie cu celalalt.Celalalt barbat ar accepta copii sau tu ai putea trai fara ei daca ti i-ar lua sotul tau?Trebuie sa fii sincera cu tine:il iubesti pe celalalt pentru omul care este sau pt.faptul ca ti-a aratat intelegere si atentie.Nimeni nu minimalizeaza sentimentele tale dar gandeste-te la imaginea de ansamblu.Spui ca sotul tau este mai rece din cauza oboselii;nu cumva si din cauza ta?Cand ai facut ultimul gest tandru,ultima lenjerie sexi sau o cina in doi.Daca ai cu cine lasa intr-o seara piticii cu cineva si invita-l in oras numai voi.Cand i-ai aratat sotului tau ca il doresti ca barbat nu numai ca il respecti ca sustinator al familiei?Incerca sa vezi daca nu cumva oboseala ta,frustrarile tale timpul pe care il dedici numai copiilor si plingerii de sine nu cumva te-au influentat?Ai motive de suparare dar poate si sotul tau are.Incearca sa te pui si in locul lui si incerca sa te hotarasti ce vrei cu adevara.Apoi lupta pentru orice hotarire iei.Mult succes.Cristina
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
inaeds
postare Jul 18 2008, 10:25 AM
Postare #24


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 65
Inscris la: 14-July 08
Din: brasov
Membru nr.: 30,386





Probabil nu-ti iubesti sotul, iar acum ai pierdut (cum era si de asteptat) si sentimentele amantului. Pune-ti alte intrebari... nu cele pe care le-ai scris aici.
Ai pe cine iubi... cei mici...
Lasa timp si vezi daca mai ai ceva in suflet pentru sot.
Scuza cu "el e ocupat" nu arata decat ca nu gaseste la tine ce a avut candva (sau nu ii mai oferi tu).
Tu mai ai sentimente pentru el?

Fiecare lucru are durata lui, asa ca nu te vei desparti de sotul tau decat daca chiar a venit momentul
Pe moment oricum nu ai altceva de facut... De ce sa nu-ti recuceresti sotul? Considera ca abia acum l-ai cunoscut (in plus oricum stii despre el mai multe lucruri decat ai afla vreodata despre alt barbat ).


--------------------
















  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jul 18 2008, 11:17 AM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(diujevadriana @ Jul 16 2008, 07:38 PM) *
Eu sunt casatorita de 7ani si am o fetita de 4anisori si un baietel de o luna...Ar trebui sa fiu o sotie si o mamica fericita dar din pacate nu sunt....Sotul munceste foarte mult pt noi si cand ajunge acasa vrea doar sa se odihnesca si il inteleg si il respect pt tot ce face dar in felul asta eu sunt incredibil de singura...Si cumva acum ceva timp m-am indragostit de un baiat ceva mai tanar decat mine,o relatie imposibila pt ca pe el il iubesc dar pe sotul meu il respect si nu i-as face rau niciodata...Uneori cred ca cuvintele destule de reci si dure izvorate din oboseala ale sotului meu m-au adus in situatia asta,nu mai stiu....Si cel de care m-am indragostit mi-a fost alaturi cat de mult a putut fara sa ma judece dar la varsta lui trebuie sa-si faca un viitor si asa ne straduim sa renuntam unul la altul pt binele tuturor...Am mai incercat odata sa facem asta si el a reusit doar 7luni cat a fost plecat din tara..pe urma am luat-o de la inceput...Acum are o prietena de varsta lui si incercam sa ne vedem fiecare de viata lui...Oare cat va tine? Dati-mi un sfat...cum sa fac sa fie bine? Cum sa-mi impac sufletul?

draga mea, nu sunt casatorita, nu pot intelege situatia ta, dar apreciez faptul ca omul acela munceste pt voi familia, sa va ofere tot ce va trebuie, poate si faptul ca ai nascut curand, un bebe mic, care iti ia tot timpul tau, v-a facut rau, sau sarcina v-a indepartat, ia-o altfel, oare sotul tau, cat o fi el de obosit nu are nevoie de atentia ta, de dragoste si afectiune...daca el nu da semne ca ii lipseste si lui afectiunea si dragasenia ta, trebuie pusa o alta intrebare: oare chiar munceste sau se refugiaza si el in altceva, poate alta femeie..........cum se comporta el cu tine? e obosit, dar..te priveste ca pe femeia din viata lui?si cum de ai ajuns de atatea luni sau ani sa ai o alta relatie si sa ai totusi un copil mic......e sigur al sotului tau? scuza mi cuvintele, nu as vrea sa jignesc..........


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diujevadriana
postare Jul 18 2008, 12:47 PM
Postare #26


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 14-July 08
Membru nr.: 30,452



NU ma jignesti ....e al sotului meu sigur.... poate nu ai inteles ca eu nu am trecut de o anumita limita...el a fost plecat si a trebuit sa-mi vad de viata mea si chiar nu am crezut ca el nu o sa ma uite...nu ma uitat dar nu are de ales...e un copil care trebuie sa-si faca un viitor si eu nu fac parte din el(nu ar fi corect).Si toate ma-ti intrebat daca nu cumva si sotul meu era pe altcineva....nu stiu dar stiu ca inca ma mai vrea din punct de vedere fizic nu asta e problema mea....Problema e ca nu reusim sa mai comunicam..si cred ca amindoi suntem prea obositi...ultimul concediu cred ca a fost acum 3ani.....Nu stiu cum dar o scot eu la capat cumva...intr-un fel sau altul..Va multumesc la toate inca o data..sper ca logica sa fie mai puternica in cazul meu decat altceva(oricum nu prea am de ales in momentul asta...offf e greeeeu)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smaranda
postare Jul 18 2008, 01:32 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members
Postari: 45
Inscris la: 11-June 08
Din: timisoara
Membru nr.: 25,974



Iti tinem toate pumnii;ai grija de pitici,de sot si nu in ultimul rand de tine.Mult noroc si tine-ne daca vrei la curent.Cristina
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jul 18 2008, 01:36 PM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(diujevadriana @ Jul 18 2008, 01:47 PM) *
NU ma jignesti ....e al sotului meu sigur.... poate nu ai inteles ca eu nu am trecut de o anumita limita...el a fost plecat si a trebuit sa-mi vad de viata mea si chiar nu am crezut ca el nu o sa ma uite...nu ma uitat dar nu are de ales...e un copil care trebuie sa-si faca un viitor si eu nu fac parte din el(nu ar fi corect).Si toate ma-ti intrebat daca nu cumva si sotul meu era pe altcineva....nu stiu dar stiu ca inca ma mai vrea din punct de vedere fizic nu asta e problema mea....Problema e ca nu reusim sa mai comunicam..si cred ca amindoi suntem prea obositi...ultimul concediu cred ca a fost acum 3ani.....Nu stiu cum dar o scot eu la capat cumva...intr-un fel sau altul..Va multumesc la toate inca o data..sper ca logica sa fie mai puternica in cazul meu decat altceva(oricum nu prea am de ales in momentul asta...offf e greeeeu)

cat ma bucur sa aud ca te vrea, e o sansa pt voi, concentreaza te la cei mici, e atat de greu sa iti creezi o familie adevarata, e pacat sa o pierzi.....si uita fraza cu ce am inceput povestea...AI PT CE SA FI FERICITA!


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare Jul 18 2008, 02:01 PM
Postare #29


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



QUOTE(vali lee @ Jul 18 2008, 06:53 PM) *
Buna!

Nu vreau sa judec pe nimeni. dar din lipsa de detalii, da-mi voie sa te intreb ,, daca el vine asa tarziu si nu mai aveti timp de nimic impreuna, nu cumva are si el pe altcineva ? " Este cam greu sa stai fara sotie mult timp, sincer vorbind. Mai gandeste-te, mie mi se pare un pic poezie.

Exact la asta ma gandeam si eu.


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diujevadriana
postare Jul 18 2008, 02:48 PM
Postare #30


Junior
*

Grup: Members
Postari: 24
Inscris la: 14-July 08
Membru nr.: 30,452



Daca el ar avea pe altcineva as stii,as simti....e unul din defectele mele....pot sa simt oamenii si cand nu vreau,plus ca de 2ori l-am rugat sa ma lase sa plec daca nu mai ma vrea si mi-a spus ca nu vrea sa ma piarda si ca ma iubeste...eu nu cred ca e poezie..e doar multa munca pentru noi toti, asa e felul lui si il admir pt asta,de asta nici eu nu sunt hotarata sa renunt.Am gresit undeva si nu stiu unde....cred ca trebuie sa mai ma maturizez un pic....sper sa nu fie prea tarziu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 8th May 2024 - 04:06 PM