Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

22 Pagini V  « < 18 19 20 21 22 >  
Reply to this topicStart new topic
> Moarte Fetala La 24 Saptamani, BEBELUSUL MEU A MURIT IN MINE
iubita_tiana
postare Oct 19 2009, 10:48 PM
Postare #191


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



Am nascut un fat mort de 500 grame numit ca si mai sus avorton. Am plans ca si acea femeie, in soapta in tacere de rusine xand am simtit ca iese... As fi vrut sa nu l las sa plece.
Dupa alte 2 zileam plecat acasa fara burtica fara bebe cu un simplu bilet de externare si inima pustiita. Prea putini mi au inteles durerea. Prea putini au avut ceva de spus, majoritatea ma evitau, pt ca nu exista cuvinte care sa aline durerea unei mame ce si pierde puisorul.
Draga mea, Oana, tocmai mi am sarutat fetita si m am gandit la tine, si ma rog sa rezisti acestei incercari, orice ti ar zice lumea, durerea pierderii Mariei nu dispare, in timp va fi doar de domeniul trecutului.
Luni de zile am mangaiat o burtica goala, am plans pe ascuns desi eram din nou gravida si ar fi trebuit sa Uit conform altora.
Am un inger acum... E aici langa mine o mangai si plang... E puiul mamei iubit... Si fara ea azi nu as fi Om.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Oct 20 2009, 08:53 PM
Postare #192


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(iubita_tiana @ Oct 19 2009, 11:48 PM) *
Am nascut un fat mort de 500 grame numit ca si mai sus avorton. Am plans ca si acea femeie, in soapta in tacere de rusine xand am simtit ca iese... As fi vrut sa nu l las sa plece.
Dupa alte 2 zileam plecat acasa fara burtica fara bebe cu un simplu bilet de externare si inima pustiita. Prea putini mi au inteles durerea. Prea putini au avut ceva de spus, majoritatea ma evitau, pt ca nu exista cuvinte care sa aline durerea unei mame ce si pierde puisorul.
Draga mea, Oana, tocmai mi am sarutat fetita si m am gandit la tine, si ma rog sa rezisti acestei incercari, orice ti ar zice lumea, durerea pierderii Mariei nu dispare, in timp va fi doar de domeniul trecutului.
Luni de zile am mangaiat o burtica goala, am plans pe ascuns desi eram din nou gravida si ar fi trebuit sa Uit conform altora.
Am un inger acum... E aici langa mine o mangai si plang... E puiul mamei iubit... Si fara ea azi nu as fi Om.



De mult nu ma mai intereseaza ce spune lumea....de cand mi-am facut propria mea familie pe care mi-am dorit-o mult. Nu-mi pasa nici acum dar unele vorbe dor....nu conteaza cine si cume le spune. Dor prin realitatea lor si atat. Dar am invatat ca trebuie sa merg mai departe pentru ca insemn ceva pentru cineva. Nu-mi pasa cine si ce gandeste despre mine dar am invatat sa ma inconjor de oameni sinceri de oameni care imi spun cum trebuie sa fiu nu ce as vrea eu sa aud


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Oct 20 2009, 08:54 PM
Postare #193


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(VALERIA OANA @ Oct 20 2009, 11:53 AM) *
De mult nu ma mai intereseaza ce spune lumea....de cand mi-am facut propria mea familie pe care mi-am dorit-o mult. Nu-mi pasa nici acum dar unele vorbe dor....nu conteaza cine si cume le spune. Dor prin realitatea lor si atat. Dar am invatat ca trebuie sa merg mai departe pentru ca insemn ceva pentru cineva. Nu-mi pasa cine si ce gandeste despre mine dar am invatat sa ma inconjor de oameni sinceri de oameni care imi spun cum trebuie sa fiu nu ce as vrea eu sa aud



apa trece, pietrele raman floare2.gif hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Oct 22 2009, 09:26 PM
Postare #194


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563




QUOTE(dyanp @ Oct 20 2009, 09:54 PM) *
apa trece, pietrele raman floare2.gif hug.gif




Faci parte din prietenii dragi sufletului meu. Iti multumesc


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Nov 20 2009, 11:08 PM
Postare #195


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(iubita_tiana @ Oct 19 2009, 10:48 PM) *
Am nascut un fat mort de 500 grame numit ca si mai sus avorton. Am plans ca si acea femeie, in soapta in tacere de rusine xand am simtit ca iese... As fi vrut sa nu l las sa plece.
Dupa alte 2 zileam plecat acasa fara burtica fara bebe cu un simplu bilet de externare si inima pustiita. Prea putini mi au inteles durerea. Prea putini au avut ceva de spus, majoritatea ma evitau, pt ca nu exista cuvinte care sa aline durerea unei mame ce si pierde puisorul.
Draga mea, Oana, tocmai mi am sarutat fetita si m am gandit la tine, si ma rog sa rezisti acestei incercari, orice ti ar zice lumea, durerea pierderii Mariei nu dispare, in timp va fi doar de domeniul trecutului.
Luni de zile am mangaiat o burtica goala, am plans pe ascuns desi eram din nou gravida si ar fi trebuit sa Uit conform altora.
Am un inger acum... E aici langa mine o mangai si plang... E puiul mamei iubit... Si fara ea azi nu as fi Om.

cine spune asta nu a pierdut nimic in viata ... nu poti uita, asa cum nu poti sa traiesti fara sa respiri oFloare1.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Feb 13 2010, 02:44 PM
Postare #196


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(taniutzaa @ Feb 16 2008, 10:43 AM) *
BUNA,numele meu este tania,si sunt pe aici pe forum de cateva luni,mai bine zis de cand am aflat ca sunt insarcinata.povestea mea este asta: am 24 de ani,necasatorita,am ramas insarcinata cu voie,deci o sarcina dorita foarte mult!!am parcurs etapele care trebuiau inainte sa raman insarcinata,analize peste analize, apoi am asteptat cu inima stransa sa raman,am ramas repede, in luna in care mi-am si propus.asta se intampla la sfarsitul lunii august,dupa 6 luni de pauza de la o sarcina oprita in evolutie de 7 saptamani, din februarie 2007.sarcina oprita fara vreun motiv,caci toate analizele inclusiv TORCH-ul iesise ok.am unul dintre cei mai buni medici spun eu si nu doar eu care ma supravegheaza si anume DL DL MOLNAR din TG MURES, care pot spune si acum este un dr de suflet si nu am nimik sa-l acuz de nenorocirea mea.sa revin la sarcina mea, am inceput analizele din nou si in timpul sarcinii,nu doar inainte, sarcina a decurs bine,fatul crestea normal, am fost fregvent la consultatii, avand in vedere pierderea anterioara, am avut o sarcina incadrata la RISC,tot din cauza pierderii anterioare, am aut grija de mine, mam imbracat, am mancat,nu am facut efort, nu m-am suparat, in fine.... am facut tot ce trebuia zic eu pt ca aceasta sarcina sa decurga bine. saptamaniile treceau,eu traiam cu groaza ca ma trezesc dimineata si vad urme de sange pe chilot si totul se sfarseste...insa acest lucru nu s-a intamplat si am trecut de perioada de risc de 14 sapt cu bine.apoi saptamaniile au trecut rpd, am anuntat si familia cand aveam deja 18 saptamani de sarcina(nu am anuntat mai repede de frica sa nu se intample ceva si nu sufere si ei).bucurie mare a fost,am fost sustinuta de parinti, de rude,nimeni nu a zis nimic urat, tatal copilului era langa mine si asteptam cu nedabdare luna mai sa nasc.apoi pe la saptamana 20 am inceput sa simt bebelusul miscand, apoi la eco de 21 sapt mi-a zis ca s-ar putea sa fie fetita,lucru care ne doream cu ardoare, si am fost cei mai fericiti de pe pamant ca vom avea printesa noastra!!!am facut triplul test, care a iesit foarte bine, aveam mare incredere ca totul va fi bine....APOI.....APOI.... asteptam saptamana 25 sa mergem iarasi la control sa ne confirme sexul bebelusului, sa ne confirme ca e bine, sa ne spuna ca vom avea un bebelus frumos si sanatos, DAR....ACEST LUCRU NU S-A MAI INTAMPLAT.in saptama 24,adica in acesta saptamana, marti, m-am dus la medicul de familie la un control de rutina, m-a masurat, ma cantarit,mi-a luat tensiunea si.... m-a pus la eco, unde surpriza....nu vedea miscari fetale.m-a intrebat daca il simt, daca l-am mai simtit miscand si i-am zis ca nu a prea miscat in ultimele zile,dar am pus acest lucru pe seama faptului ca niciodata nu a avut miscari mari,bruste,decat niste fal fal.am vazut surpinderea dr si am fugit la dr ginecolog,stiam ca martea era la cabinet, m-a consultat, m-a pus la eco si....nimik,nici o miscare ....bebelusul meu statea cu capul plecat,oasele craniene incepusera sa se incalece, coloana incepea sa ne onduleze, inimioara nu mai o auzeam nici la aparatul doppler.am vazut in ochii doctorului tristetea ca si cum propriul copil a murit, am vazut o tristete uriasa si apoi mi-am vazut partenerul plangand.....se sfarsise totul, in acelasi loc unde cu o luna in urma eram cei mai fericit ca ne vedeam bebelusul dansand,acuma il vedeam mort......am plans, am acceptat greu ca ea, printesa noastra nu mai traieste si am cerut o explicatie.....DE CE????????????

se dezvoltase normal, a crescut, nu avea malformatii, de ce se oprise din evolutie la 23 saptamani...adica cu o saptamana in urma??? era un copil perfect normal, dar se oprise din evolutie.....de aici a inceput un alt cosmar, gandul ca trebuie sa-l nasc normal, urma sa nasc un copil mort,pt ca la 24 de sapatamani acest fat numit medical " avorton" nu putea fi avortat decat nascut prin nastere provocata!! am urmat indicatia medicului si am fugit fara sa mai asteptam la spitalul judetean tg mures,unde urma sa fiu internata la sectie NASTERI. dar eu urma sa dau nastere unui copil mort!!!dupa 2 zile de perfuzii, de medicamente care sa provoace nasterea,dupa zile in care am auzit strigatele femeilor care nasteau, si strigatele copiiilor care se nasteau, dupa lacrimi si fericire ale atator mame, am nascut si eu.....tacuta, in dureri mari, fara sa imi pot striga nici durerea nici fericirea de a da nastere, am simtit cum bebelusul meu a iesit din mine, fara sa ma strige , fara sa pot sa-l tin in brate, un bebelus de cateva sute de grame, de aproape 30 cm....si nu am putut sa-l vad,nu am avut puterea sa pastrez in minte imaginea bebelusului meu mort.......nu am avut puterea sa-l plang, am tacut si am rabdat, privind mamele cum isi alapteaza copilasi, cum se bucura de ei.....nu mai povestesc de complicatiile nasterii, de placenta lipita de mine care nu a iesit la nastere si de alte lucruri care oricum oricat de dureroase au fost, nu s-au putut compara cu durerea iesirii din spital fara burtica, fara bebelus, cu un simplu bilet de externare.
bebelusul meu a fost trimis la necropsie pt a afla o posibila cauza a opririi din evolutie, daca exista o cauza!!!

ma intreb acuma si va intreb pe voi, care mi-ati fost alaturi atatea luni, de ce? de ce bebelusul meu s-a oprit din evolutie?de ce m-am intors acasa fara printesa mea??si cum sa trec peste toate astea?cum sa accept ca nu mai este??si nu exista nici o explicatie din pacate!!! am facut tot ce am putut .... si totusi s-a sfarsit....cum sa mai privesc viitoarele mamici pe strada cu burtica? cum sa mai am puterea sa o iau inca o data de la capat cu alta sarcina??? cum sa am rabdarea sa astept 6 luni si sa o iau de la capat???
sunt sfasiata de durere, sunt trista, sunt deja prea obosita sa mai sper....si la ce sa mai sper? la inca o incercare esuata? nu s-au descoperit probleme la mine, de genul ca nu pot sa tin sarcina, din contra, m-am dilatat foarte greu pt nastere, aveam colul inchis, nu am avut dureri,sangerari care sa anunte moartea fetala.....

ACEASTA ESTE POVESTEA MEA DESPRE MOARTEA FETALA A BEBELUSULUI MEU....poate careva dintre voi are o explicatie sa-mi dea caci eu nu am gasit-o inca.......



in memoria a celui care ar fi trebuit sa se numeasca FIUL MEU....incerc sa ii trasmit cateva cuvinte...

dragul meu copilas....la noapte se implinesc 2 ani de cand ai parasit-o pe mami...la noapte vor fi 2 ani fara tine..ani in care am invatat sa pretuiesc viata...ani in care am invatat sa nu ma mai supar pe Dumnezeu(cred ca asta e cel mai important)....
Dumnezeu m-a invatat ca dupa fiecare durere, vine si o fericire...ca uneori platim cu lacrimi fericirea....
nu mai esti langa noi....nu te putem sarbatori in fiecare an...dar totusi,,,,de anul acesta...in fiecare am de ziua surioarei tale....ma voi putea gandi ca ar fi fost ziua ta...tiana s-a nascut pe 4 iunie..exact la un de la data la care tu ar fi trebuit sa te nasti....mi-ai trimis-o de ziua ta...cel mai frumos cadou....mami te iubeste si vei fi vesnic in memorie ei....stiu ca ingerasii sunt cu tine si veghezi asupra surioarei tale.....sa iti fie viata lina si fericita acolo sus....te iubim.....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mary83
postare Feb 13 2010, 09:25 PM
Postare #197


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 615
Inscris la: 7-January 08
Din: CIPRU Limassol
Membru nr.: 12,147



QUOTE(iubita_tiana @ Feb 13 2010, 02:44 PM) *
in memoria a celui care ar fi trebuit sa se numeasca FIUL MEU....incerc sa ii trasmit cateva cuvinte...

dragul meu copilas....la noapte se implinesc 2 ani de cand ai parasit-o pe mami...la noapte vor fi 2 ani fara tine..ani in care am invatat sa pretuiesc viata...ani in care am invatat sa nu ma mai supar pe Dumnezeu(cred ca asta e cel mai important)....
Dumnezeu m-a invatat ca dupa fiecare durere, vine si o fericire...ca uneori platim cu lacrimi fericirea....
nu mai esti langa noi....nu te putem sarbatori in fiecare an...dar totusi,,,,de anul acesta...in fiecare am de ziua surioarei tale....ma voi putea gandi ca ar fi fost ziua ta...tiana s-a nascut pe 4 iunie..exact la un de la data la care tu ar fi trebuit sa te nasti....mi-ai trimis-o de ziua ta...cel mai frumos cadou....mami te iubeste si vei fi vesnic in memorie ei....stiu ca ingerasii sunt cu tine si veghezi asupra surioarei tale.....sa iti fie viata lina si fericita acolo sus....te iubim.....


nu am cuvinte crybaby.gif
multa sanatate va urez si sa aveti parte in viitor doar de bucurii oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy80
postare Feb 13 2010, 10:09 PM
Postare #198


mamica de pui dulce
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,794
Inscris la: 8-May 09
Membru nr.: 89,017



Nici eu nu am cuvinte..te admir pentru taria si curajul de a merge mai departe si de a-ti implini visul. Dumnezeu are grija de ingerasii care vin la El oFloare1.gif

Din suflet iti doresc multa sanatate, micutei tale scumpe la fel..sa fie sanatoasa si sa aiba noroc in viata si....si noroc/bafta la conceperea unei noi minuni. Jos palaria in fata ta hi.gif

va pupam cu drag


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Geea
postare Feb 13 2010, 10:30 PM
Postare #199


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,691
Inscris la: 25-April 09
Din: Montreal, Canada
Membru nr.: 87,049



Dumnezeu sa te binecuvanteze. Ai invatat atatea... Te admir.
Sa aveti o zi cat mai frumoasa maine! DD sa vegheze asupra voastra mereu.


--------------------
Prin Lumina si Dragoste catre Suflet...




Io vorrei che migliaia di farfalle colorassero l'aria intorno a me...


Paul Coelho: “Rareori ne dăm seama că suntem impresurați de extraordinar, miracolele se întâmplă în jurul nostru, semnele lui Dumnezeu ne arată drumul, îngerii insistă să fie auziți, dar noi, fiindcă suntem învățați că există formule pentru a ajunge până la Dumnezeu, nu luăm seama la nimic din toate acestea, nu pricepem că El se află oriunde Îl lăsăm să intre.”
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Feb 14 2010, 12:22 AM
Postare #200


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(mary83 @ Feb 13 2010, 09:25 PM) *
nu am cuvinte crybaby.gif
multa sanatate va urez si sa aveti parte in viitor doar de bucurii oFloare1.gif



QUOTE(ruxy80 @ Feb 13 2010, 10:09 PM) *
Nici eu nu am cuvinte..te admir pentru taria si curajul de a merge mai departe si de a-ti implini visul. Dumnezeu are grija de ingerasii care vin la El oFloare1.gif

Din suflet iti doresc multa sanatate, micutei tale scumpe la fel..sa fie sanatoasa si sa aiba noroc in viata si....si noroc/bafta la conceperea unei noi minuni. Jos palaria in fata ta hi.gif

va pupam cu drag



QUOTE(Geea @ Feb 13 2010, 10:30 PM) *
Dumnezeu sa te binecuvanteze. Ai invatat atatea... Te admir.
Sa aveti o zi cat mai frumoasa maine! DD sa vegheze asupra voastra mereu.

va multumesc pentru cuvintele tare frumoase....sunt fericita acum...pot spune ca am castigat lupta...am invatat sa traiesc din nou..sa iubesc...sa fiu fericita...pentru ca stiu ca cineva acolo sus ne vegheaza si are grija de noi..


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

22 Pagini V  « < 18 19 20 21 22 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 03:58 AM