Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Raspundem Violentei?
ruxy
postare Feb 15 2010, 08:07 AM
Postare #31


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Feb 15 2010, 12:27 AM) *
A fost mutat la o grupa de copii mai mari si a fost ceva mai cuminte, plus ca a beneficiat de un antrenor pe post de bodyguard ...din pacate si Raducu a mers la grupa respectiva, a incasat ''doar" o racheta si a fost fugarit putin, insa am scapat bine astazi! Plus ca l-am auzit pe taicasu strigand la el sa se potoleasca...ceea ce e mare lucru!

E bine ca l-a mutat dar vad ca tot aveti de-a face cu el...nu stiu ce sa zic...discuta clar cu antrenorul sa faca ceva sa va fereasca de astfel de situatii...stiu ca si al meu cand facea tenis la inceput avea in grupa un copil mai zuz, nu atat de rau, dar care tot asa dadea rachete in cap la copii...antrenorul in schimb a reusit sa rezolve problema, nu stiu cum...parca il scotea din antrenament si il punea pe banca....pupici la Raduc frumos si cuminte nono.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 15 2010, 05:06 PM
Postare #32


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(ruxy @ Feb 13 2010, 09:47 PM) *
Si mai cred ca antrenorii daca nu sunt in stare sa ii stapaneasca...ar trebui sa-i trimita acasa la parinti...asa ar fi cel mai bine...nu sa sufere inca 3, 4, 5 copii din cauza lor...

Exacttttt.......nu stiam ca vorba de club privat..am crezut ca e scoala......
Sunt intru totul cu Ruxy...aceste caractere de copii...nu ar trebuii acceptati in aceste cluburi....daca nu sunt in stare sa inteleaga ce inseamna respectul fata de cel de langa..si placerea, bucuria de a juca alaturi de alti copii .....si nu ar trebuii sa le fie greu celor de sus sa ia atitudine.....ptr ca oriunde exista un sus....nu?......chiar daca e vorba de bani......ceea ce nu cred ca e vorba de banii..e vreo relatie bine pusa pe undeva acolo sus....
Ma infurie aceste reactii si nu ma infurie atat reactia copilului cii a celor mai mari care inghite aceste comportament....si incearca sa convinga restul copiilor si parintilor ca e ok..si ca aceste copil face parte din echipa.....nuu radical.....aceste copil ar trebuii eliminat din club si reacceptat in clipa in care intelege minimele cunostinte si reguli de viata intr-o societate!

Sorry Anca..sper sa nu te supar dar asa gandesc!

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 15 2010, 05:07 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 15 2010, 06:50 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(ruxy @ Feb 15 2010, 08:07 AM) *
E bine ca l-a mutat dar vad ca tot aveti de-a face cu el...nu stiu ce sa zic...discuta clar cu antrenorul sa faca ceva sa va fereasca de astfel de situatii...stiu ca si al meu cand facea tenis la inceput avea in grupa un copil mai zuz, nu atat de rau, dar care tot asa dadea rachete in cap la copii...antrenorul in schimb a reusit sa rezolve problema, nu stiu cum...parca il scotea din antrenament si il punea pe banca....pupici la Raduc frumos si cuminte nono.gif

Anca scuze am gresit emoticonul anima1.gif ...astia erau pupiciiiiiii tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Feb 15 2010, 06:50 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 15 2010, 10:42 PM
Postare #34


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




QUOTE(ruxy @ Feb 15 2010, 06:50 PM) *
Anca scuze am gresit emoticonul anima1.gif ...astia erau pupiciiiiiii tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trimitem si noi pupicii nostri!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 15 2010, 10:55 PM
Postare #35


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(USA @ Feb 15 2010, 05:06 PM) *
Exacttttt.......nu stiam ca vorba de club privat..am crezut ca e scoala......
Sunt intru totul cu Ruxy...aceste caractere de copii...nu ar trebuii acceptati in aceste cluburi....daca nu sunt in stare sa inteleaga ce inseamna respectul fata de cel de langa..si placerea, bucuria de a juca alaturi de alti copii .....si nu ar trebuii sa le fie greu celor de sus sa ia atitudine.....ptr ca oriunde exista un sus....nu?......chiar daca e vorba de bani......ceea ce nu cred ca e vorba de banii..e vreo relatie bine pusa pe undeva acolo sus....
Ma infurie aceste reactii si nu ma infurie atat reactia copilului cii a celor mai mari care inghite aceste comportament....si incearca sa convinga restul copiilor si parintilor ca e ok..si ca aceste copil face parte din echipa.....nuu radical.....aceste copil ar trebuii eliminat din club si reacceptat in clipa in care intelege minimele cunostinte si reguli de viata intr-o societate!

Sorry Anca..sper sa nu te supar dar asa gandesc!


Trebuie sa socializeze si ei, nu? Trebuie sa mearga la scoala, la gradi, la sport...Sunt copii cu anumite probleme de comportanent, clar, insa ei trebuie socializati...nu i-as exclude definitiv din sistem, n-as fi asa radicala!
La "o relatie" m-am gandit si eu...ca parca toti sunt rude cu vreun antrenor, colegi de serviciu parintii cu nu stiu cine, de ma intreba sotul intr-o zi "dar noi cum am ajuns pe aici?", ca nu mai stia...un pliant lasat la gradi, sunat, aflat detalii, locatie aproape, tarife Ok, posibilitate de sport peste iarna, nimic altceva!

Intrebarea mea se referea la ceea ce ii transmit eu copilului meu, legat de ce se intampla acolo. Cum ii explic lui de ce X ii trage cate-o racheta, asa, din senin.
Cu astfel de copii va mai avea de-a face, cu siguranta, problema e cum reactionam noi, parintii? Ce le spunem copiilor? Sa stea departe de ei. Eu momentam asta am facut...o fi bine, nu o fi, nu stiu, m-am gandit ca asa mai evita din probleme.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Feb 15 2010, 11:05 PM
Postare #36


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Feb 15 2010, 10:55 PM) *
Trebuie sa socializeze si ei, nu? Trebuie sa mearga la scoala, la gradi, la sport...Sunt copii cu anumite probleme de comportanent, clar, insa ei trebuie socializati...nu i-as exclude definitiv din sistem, n-as fi asa radicala!
La "o relatie" m-am gandit si eu...ca parca toti sunt rude cu vreun antrenor, colegi de serviciu parintii cu nu stiu cine, de ma intreba sotul intr-o zi "dar noi cum am ajuns pe aici?", ca nu mai stia...un pliant lasat la gradi, sunat, aflat detalii, locatie aproape, tarife Ok, posibilitate de sport peste iarna, nimic altceva!

Intrebarea mea se referea la ceea ce ii transmit eu copilului meu, legat de ce se intampla acolo. Cum ii explic lui de ce X ii trage cate-o racheta, asa, din senin.
Cu astfel de copii va mai avea de-a face, cu siguranta, problema e cum reactionam noi, parintii? Ce le spunem copiilor? Sa stea departe de ei. Eu momentam asta am facut...o fi bine, nu o fi, nu stiu, m-am gandit ca asa mai evita din probleme.

Hay sa iti mai povestesc ceva...cand cel mic a venit la noua scoala, a avut o mica surpriza...un coleg, un copil din cale afara de nazdravan, zapacit, pus pe enervat copii , un copil fara stare care escalada cel mai inalt tobogan din parc si sarea de sus...etc...la inceput l-am invatat sa se fereasca de el, mai ales in parc unde mi se parea ca poate copia ce nu trebuie de la el si era si necajit din cand in cand...pe vremea respectiva baiatul meu colectiona masinute si era in stare sa se joace minute in sir cu ele, le ducea intr-o caseta...intr-o zi am fost surprinsa sa observ ca nazdravanul a fost foarte atras de jocul cu masinute si a stat cuminte alaturi de al meu copil, in jur de jumatate de ora...au urmat si alte zile in parc unde deja se putea juca si o ora in liniste fara probleme...la scoala in schimb era de nestapanit, nu mai stia invatatoarea ce sa faca cu el....odata, i-a mutat si banca langa catedra pentru a-l tine sub observatie....cu timpul a devenit foarte bun prieten cu copilasul meu si chiar am inceput sa il plac foarte tare...cred ca unii copii se pot schimba....cu timpul...e drept ca acel baiat a ramas la fel de zapacit, dar in ale varstei...la fel de iubitor de risc( seamana si cu bunicul lui, fost alpinist)...insa un copil bun...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 16 2010, 01:13 PM
Postare #37


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ruxy @ Feb 15 2010, 11:05 PM) *
Hay sa iti mai povestesc ceva...cand cel mic a venit la noua scoala, a avut o mica surpriza...un coleg, un copil din cale afara de nazdravan, zapacit, pus pe enervat copii , un copil fara stare care escalada cel mai inalt tobogan din parc si sarea de sus...etc...la inceput l-am invatat sa se fereasca de el, mai ales in parc unde mi se parea ca poate copia ce nu trebuie de la el si era si necajit din cand in cand...pe vremea respectiva baiatul meu colectiona masinute si era in stare sa se joace minute in sir cu ele, le ducea intr-o caseta...intr-o zi am fost surprinsa sa observ ca nazdravanul a fost foarte atras de jocul cu masinute si a stat cuminte alaturi de al meu copil, in jur de jumatate de ora...au urmat si alte zile in parc unde deja se putea juca si o ora in liniste fara probleme...la scoala in schimb era de nestapanit, nu mai stia invatatoarea ce sa faca cu el....odata, i-a mutat si banca langa catedra pentru a-l tine sub observatie....cu timpul a devenit foarte bun prieten cu copilasul meu si chiar am inceput sa il plac foarte tare...cred ca unii copii se pot schimba....cu timpul...e drept ca acel baiat a ramas la fel de zapacit, dar in ale varstei...la fel de iubitor de risc( seamana si cu bunicul lui, fost alpinist)...insa un copil bun...


trandafir.gif tocmai de aia zic si eu...trebuie ajutati sa socializeze, trebuie invatati sa isi faca prieteni, ce-i drept sub supravegherea parintilor. Cred ca undeva s-a gresit in educatia lor, pe la 1,5 - 2,5 ani...nu au fost invatati sa se joace, nici singuri, nici cu altcineva, s-a ars o etapa esentiala in dezvoltarea lor, etapa pe care cu greu o pot recupera.

Sigur, e foarte greu cand puiul tau e batut, sa te gandesti la toate astea, pe moment si eu ma infurii, ma infurii si mai mult pentru ca sunt privati in primul rand de ceea ce ar trebui sa faca acolo, tenis adica, e greu pt ei sa se concentreze cu X in echipa, e greu pt profesor sa lucreze cand il au pe X ...trebuie sa il disciplineze si pe el, sa ii corecteze si pe ceilalti copii, ..asta nu prea imi convine.
Pe de alta parte, ma gandesc, cu astfel de copii ne intanim si la gradi, poate ne vom intalni si la scoala, trebuie sa invatam sa ne adaptam.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Mar 28 2010, 12:39 AM
Postare #38


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



A mai trecut o luna, lucrurile stau la fel, am vrut chiar sa-mi retrag copilul de acolo insa nu vrea el.
Culmea e ca ca eu sunt manata de cele mai bune intentii, sunt pt socializare, integrare...dar cand o vad pe masa cum sta pe banca si nu striga macar o data la el...si fiimiu primeste rachete in burta, ma apuca pandaliile. Azi l-am trimis pe sot, ca sigur o paruiam putin.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Mar 28 2010, 01:05 AM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(Anca74 @ Mar 27 2010, 03:39 PM) *
A mai trecut o luna, lucrurile stau la fel, am vrut chiar sa-mi retrag copilul de acolo insa nu vrea el.
Culmea e ca ca eu sunt manata de cele mai bune intentii, sunt pt socializare, integrare...dar cand o vad pe masa cum sta pe banca si nu striga macar o data la el...si fiimiu primeste rachete in burta, ma apuca pandaliile. Azi l-am trimis pe sot, ca sigur o paruiam putin.


dar nu inteleg de ce nu te duci la respectiva mama si s-o intrebi ce parere ar avea ea daca baiatul ei ar primi tratamentul pe care il aplica altora? fara paruiala, dar eu i=as spune ca voi sta numai langa ea si de cate ori baiatul meu ar primi cate una eu i-as trage ei una si mai tare, si asa as si face, sa vedem ei cum ii place, daca la copii nu se gandeste, la pielea ei cred ca totusi tine, desi normal ar fi sa fie invers...
sincer eu i-as spune ca i-as bate cap in cap pe ea si pe fii-su impreuna, desi nu e felul in care-mi cresc copiii sau vad viata, dar cateodata cred ca trebuie sa te adaptezi persoanelor din jur si sa reactionezi un pic pe "limba" lor. Asta este doar o parere blush.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Apr 11 2010, 11:35 PM
Postare #40


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyanp @ Mar 28 2010, 02:05 AM) *
dar nu inteleg de ce nu te duci la respectiva mama si s-o intrebi ce parere ar avea ea daca baiatul ei ar primi tratamentul pe care il aplica altora? fara paruiala, dar eu i=as spune ca voi sta numai langa ea si de cate ori baiatul meu ar primi cate una eu i-as trage ei una si mai tare, si asa as si face, sa vedem ei cum ii place, daca la copii nu se gandeste, la pielea ei cred ca totusi tine, desi normal ar fi sa fie invers...
sincer eu i-as spune ca i-as bate cap in cap pe ea si pe fii-su impreuna, desi nu e felul in care-mi cresc copiii sau vad viata, dar cateodata cred ca trebuie sa te adaptezi persoanelor din jur si sa reactionezi un pic pe "limba" lor. Asta este doar o parere blush.gif


Pt ca doamna respectiva nu vorbeste cu nimeni, nu ne raspunde pur si simplu. Pretextul? Nu exista niciun raport intre ea si noi, doar intre ea si antrenor, patron, scoala de tenis...Ce vreti, asa mama, asa fiu!:angry:
Acum nu stiu ce s-a intamplat pe acolo...ca mai toti antrenorii au plecat, au venit altii ...vom vedea ce va mai fi! I-am atras atentia patronului (antrenor si el) sa le atraga atentia noilor antrenori despre X si el ma intreaba "Cine e X?" nono.gif Si mi-e greu sa cred ca nu stie...
De-ar fi dupa mine nu l-as mai duce pe Radu, deja ii caut alt club, dar piticaniei ii place si nu prea vrea sa renunte. Mai avem platit pana in mai. Marele avantaj e ca ne e foarte aproape, intr-un parc sportiv in care noi, parintii, am crescut...dupa orele de tenis, ramanem si ne mai "antrenam" putin, il mai alearga tati ...sa nu cumva sa se puna kg pe el!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 01:56 AM