Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Raspundem Violentei?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog Anca74
Pagini: 1, 2
Anca74
Avem o problema - la tenis vine un baietel, X sa-i spunem, cu ceva probleme de comportament. Concret: impinge copii, ii loveste cu racheta, le pune fortat gluga in cap, le infige mana in gat, ii inghesuie intr-un colt si le cara pumni la greu...are vreo 5-6 ani, cred, e bine dezvoltat, nu stiu daca merge la gradi sau nu, nu e violent cu toata lumea ci doar cu baietii, i se pune pata pe cate un copil si in ziua aia nu-l scapa din vedere!
Acum ...parintii sigur stiu ca al lor copil are ceva probleme, insa stau pe bancuta...nu intervin.
Antrenorii il mai scot pe tusa, cum s-ar spune, insa ...revine si face exact la fel.
Eu sunt de acord ca si acesti copii trebuie sa socializeze...insa mi se pare prea mult. Pana la urma platesc pt o ora de sport, nu sa incaseze fiimiu bataie!
Ce face al meu? Sta si le incaseaza...ca asa l-am invatat. Nu reactioneaza cu violenta, doar atrage verbal atentia antrenorilor!
Si aici apare dilema mea! L-am invata sa se fereasca de el, sa il ocoleasca...stie deja procedura, ca are si la gradi un copilas care il batea si musca, il evitam...si e OK.
Astazi el si X au fost in grupe diferite, iar X a avut in vizor un alt baietel...nimeni nu intervine, doar antrenorii ii dau un time out care nu prea rezolva nimic.

Si o alta problema - ma cheama educatoarea la gradi ca Radu a impins un baietel, acesta a cazut, s-a julit, Raduc pedepsit...
N-am zis nimic, asta e, am insa mari dubii ca asa s-a intamplat, mai ales ca fizic nu prea e posibil (cel agresat e cu un cap jumate mai mare, plus kg bune)...m-am gandit ca poate refuleaza asa fata de agresiunile lui X, insa si-ar fi ales un pitic de calbrul lui, nu pe cel mai voinic din clasa!

Ce sa facem? Cum sa procedam in asa fel incat sa nu fim sac de bataie dar nici sa lovim copii?
Noi ca parinti...intervenim sau nu?
Voi cum ati procedat cu ai vostri?
ankaA
Eu as discuta cu antrenorul sa ia masuri .Sunt de acord ca trebuie sa socializeze dar nu e nimeni vinovat ca el nu stie s-o faca.Eu nu sunt de acord sa raspunzi cu violenta pt ca violenta naste violenta,dar nici sa platesc pt a-mi trimite copilul la un sport si sa ia bataie.E de datoria parintilor sa ia masurile necesare in educatia copilului lor si a antrenorului sa vorbeasca cu parintii si sa ajunga la un consens.Felicitari pt educatia data puiului vostru!!! floare2.gif
dyanp
violenta nu e buna, am si eu aceeasi problema la gradi cu vreo 2 baieti, dar unul e caftangiu rau, si eu l-am invatat pe Andrei sa atraga atentia educatoarelor, eu personal i-am atras atentia unuia dintre ei, iar daca se repeta, voi solicita sa iau legatura cu parintii baiatului, pentru ca ei sunt deja mari, la 4 ani avem alte pretentii....
a doua problema este ca de cand cel mic a fost mutat la o grupa mai mare, a devenit el bataus, eu una i-am vazut pe altii batandu-se in clasa lui, si nu-mi place deloc, iar am vorbit cu educatoarele lui si le-am rugat sa-l disciplineze pe loc, pentru ca eu acasa vorbesc cu el si il disciplinez pe ce face acasa, el nu tine minte ca cel mare sa discutam acasa...si culmea cel mic mi-l cam pocneste pe cel mare si nu-mi place deloc.
Mai e un aspect al violentei care nu-mi place, un copil poate avea diverse probleme, si aici vorbesc din punct de vedere personal ca stiu cum e, si orice lovitura, in special la cap, poate fi uneori fatala....asa ca, violenta nu e buna deloc.
Discutia cu parintii si antrenorul mi se pare cea mai potrivita. Fug ca iar e scandal intre ai mei doh.gif
Sara1
Iti spun si eu parerea mea. Eu m-as duce si as vorbi cu parintii, i-as ruga sa ia ei atitudine, ca sa nu iau eu. Nu as suporta in nici un caz ca cineva sa se ia de copiii mei. Jar maninc! Cit de greu mi-ar fii, m-as stapini si as alege calea diplomatica intii. Apoi, l-as lua eu de guler si i-as vorbi foarte raspicat direct in fata, ca daca se mai ia de copilul meu, o incurca. Si Tom are unul din asta la scoala, si i-am spus sa ii spuna profesoarei, ca sa nu-si faca el dreptate din prima. DUpa care, i-am spus ca daca nu ia profesoara aitudine, sa-si faca dreptate singur, cu conditia sa nu inceapa el, sa nu fie el primul agresor.
Din pacate viata nu e numai flori si parfum si ca baieti trebuie sa stie sa iasa din situatii neplacute, fara sa le fie frica. oFloare.gif
Anca74
Multumesc de sfaturi, fetele. Il mai urmaresc cateva sedinte si daca va continua asa sigur va exista o discutie cu antrenorii, eventual si cu parintii lui X...se vede clar ca pustiul are ceva probleme, poate nu poate mai mult de atat...insa ce vina au ceilalti copii? este si foarte dezvoltat fizic, ma uitam la el ...are o palma cat a mea (ce-i drept, si eu am maini de copil), am ajuns sa-mi fie frica sa nu impinga vreun copil si in cadere acesta sa se loveasca de ceva...portile de fotbal, barele de la fileul de tenis, dulapurile de pe margine, structura salii...toate, dar absolut toate metalice! Sambata erau 2 antrenoare la 5 copii (unul din ei fiind X) si tot nu faceau fata, nu reuseau sa-l supravegheze!
Curios insa ca de fete nu se ia absolut de loc! Poate pt ca are o surioara de vreun an si ceva? unsure.gif
Mih@ela
Al meu ,pana sa mearga la camin batea pe cine il batea,sau isi apara drepturile(care credea el) in parcuri ,la joaca.Intre timp noi tot ii ziceam ca nu trebuie sa bata copiii..bla bla,pana a inteles -ca mai apoi sa ia bataie de la toti baietii,ca deh,asa l-au invatat mami si tati.Acum ,am oservat si in parcuri cum practic sta sa ia bataie,in sensul ca primeste o lovitura el nu riposteaza,si mi-a si zis ca la camin l-a lovit x coleg.Il intrebam daca si el l-a lovit pe x coleg,el dandu-mi raspuns negativ,si cica a intervenit educatoarea.Acum,nu stiu cat a intervenit,ca se intampla des sa vina cu replica"mami ,m-a lovit X".Uneori parca mi-e ciuda ca l-am dezvatat sa loveasca,sper sa nu devina vreun mototol..cu toate ca tati(fost caratist) il invata metode de aparare,cel putin:D Si sa va spun si de ce:un copil mai marisor decat Sebi cu veun an l-a luat pe Sebi de cap (asta era curata schema de karate) si la trantit la sol,pe o parte, exact unde era o bordura,a venit cu tampla de acea bordura..va dati seama ce era in sufletul meu in acel moment.(eu eram la 3 m)m-am dus la copil ,am tipat la el (alta reactie nu puteam sa am) fara ca vreo mama sa se apropie.Ce poti sa faci in asemenea caz?Daca copilul are o mama fara minte,ce-i de facut? sad.gif
Mih@ela
Sper sa treaca pe aici Ruxi,Mona75,Simina,AdeDia,Georgeta,Valeria Oana,Claudizza,Miha79,giulia01319,Emy,Gordunel mamicile de baietei,dar si cele de fetite! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Anca74
bananab.gif bananab.gif bananab.gif
S-a gasit o solutie, nu stiu daca definitiva..insa astazi s-a jucat tenis.
Un antrenor s-a ocupat exclusiv de X, iar in conditiile astea si la grua s-a putut lucra...2 antrenoare la 4 copii! Super Au putut si ele sa corecteze pozitia copiilor, priza rachetei...iar copii au fost cu totii foarte buni! Ma gandesc cat au pierdut pana acum.... crybaby.gif

Acum, pt X faptul ca are un antrenor propriu e o mare favoare...el insa o priveste ca pe o pedeapsa rolleyes.gif Si cred ca e bine ca nu isi da seama ce favoare i se face....
Doamne, de s-ar repeta povestea, ca tare suparata eram, ce bine incepuse el...atent, concentrat, cuminte, si cum se alesese praful de tot...ca trebuia sa isi pazeasca spatele de racheta lu i X si nu se mai concentra, oricat ii ziceam eu sa nu il bage in seama wacko.gif "Cum sa nu-l bag in seama mami, daca da in mine, ii spun Doamnei, doar n-o sa tac!" Si apoi se auzea ''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ... De se saturase Doamna si de gura lui nu numai de X mad.gif
Mih@ela
QUOTE(Anca74 @ Jan 31 2010, 11:48 PM) *
bananab.gif bananab.gif bananab.gif
S-a gasit o solutie, nu stiu daca definitiva..insa astazi s-a jucat tenis.
Un antrenor s-a ocupat exclusiv de X, iar in conditiile astea si la grua s-a putut lucra...2 antrenoare la 4 copii! Super Au putut si ele sa corecteze pozitia copiilor, priza rachetei...iar copii au fost cu totii foarte buni! Ma gandesc cat au pierdut pana acum.... crybaby.gif

Acum, pt X faptul ca are un antrenor propriu e o mare favoare...el insa o priveste ca pe o pedeapsa rolleyes.gif Si cred ca e bine ca nu isi da seama ce favoare i se face....
Doamne, de s-ar repeta povestea, ca tare suparata eram, ce bine incepuse el...atent, concentrat, cuminte, si cum se alesese praful de tot...ca trebuia sa isi pazeasca spatele de racheta lu i X si nu se mai concentra, oricat ii ziceam eu sa nu il bage in seama wacko.gif "Cum sa nu-l bag in seama mami, daca da in mine, ii spun Doamnei, doar n-o sa tac!" Si apoi se auzea ''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ...''Doamna, X ... De se saturase Doamna si de gura lui nu numai de X mad.gif

Ma bucur bananab.gif deci se poate!Ce noroc pe bataus! laugh.gif
dyanp
QUOTE(Mih@ela @ Jan 31 2010, 03:38 PM) *
Al meu ,pana sa mearga la camin batea pe cine il batea,sau isi apara drepturile(care credea el) in parcuri ,la joaca.Intre timp noi tot ii ziceam ca nu trebuie sa bata copiii..bla bla,pana a inteles -ca mai apoi sa ia bataie de la toti baietii,ca deh,asa l-au invatat mami si tati.Acum ,am oservat si in parcuri cum practic sta sa ia bataie,in sensul ca primeste o lovitura el nu riposteaza,si mi-a si zis ca la camin l-a lovit x coleg.Il intrebam daca si el l-a lovit pe x coleg,el dandu-mi raspuns negativ,si cica a intervenit educatoarea.Acum,nu stiu cat a intervenit,ca se intampla des sa vina cu replica"mami ,m-a lovit X".Uneori parca mi-e ciuda ca l-am dezvatat sa loveasca,sper sa nu devina vreun mototol..cu toate ca tati(fost caratist) il invata metode de aparare,cel putin.. biggrin.gif Si sa va spun si de ce:un copil mai marisor decat Sebi cu veun an l-a luat pe Sebi de cap (asta era curata schema de karate) si la trantit la sol,pe o parte, exact unde era o bordura,a venit cu tampla de acea bordura..va dati seama ce era in sufletul meu in acel moment.(eu eram la 3 m)m-am dus la copil ,am tipat la el (alta reactie nu puteam sa am) fara ca vreo mama sa se apropie.Ce poti sa faci in asemenea caz?Daca copilul are o mama fara minte,ce-i de facut? sad.gif



ii executi mamei aceeasi schema pe care a aplicat-o fii-so fiului tau

acum serios vorbind...eu ma aflu in ambele situatii, Andrei cel mare mereu imi zice la gradi ca l-a batut...inrpincipiu batausul clasei, dar si-a mai luat-o si de la un prieten de=al lui. L-am intrebat de ce si din aproape in aproape am aflat ca el ii daramase baiatului respectiv un turn, in ideea de a-l reconstrui impreuna. Respectivului nu i-a placut ideea si i=a arat practic cat de mult i-a displacut. Al meu pentru ca asa l-am invatat, a plecat si i-a zis educatoarei...baiatul respectiv =si-a cerut scuze si a stat la colt. Cand am aflat de ce si-a luat pocneala, i-am explicat ca reactia baiatului a fost urata, dar si el a gresit si l-am rugat sa-si ceara si el scuze pt ca a daramat turnul...chestii complicate.
In alta situatie ma aflu cu baiatul cel mic, care e batausul clasei si nu inteleg de ce. La grupa dinainte nu a fost cazul, de cand e la copiii mai marisori au inceput problemele...desi eu am vauzt acolo copii care-si cam carau de toate si educatoarele whistling.gif Caracterul lui Cristian e mai voluntar, desi tocmai el n-ar terbui sa fie, si acasa, intre ei doi, cel mare si-o fura de la el. Diferenta e ca noi nu-i lasam, pedeapsa, cerut scuze, imbratisari si pupaturi...deci in principiu e foarte rar acasa...la gradi cred ca nu e zi sa nu mi se spuna ca a impins sau jumulit pe cineva, desi repet nu era firea lui inainte. Eu le-am spus sa-l disciplineze acolo, pentru ca la 18 luni degeaba ii fac eu ciorba de limba acasa cu ce a facut el la gradi...nu e ca la Andrei, 4 ani, altfel discuti..el se uita la mine cum ma uit eu la chinezi.....Le-am si spus educatoarelor ca nici mie nu-mi convine sa fie copilul meu asa, pentru ca stiu si cealalta varianta, si chiar daca nu as sti-o nu concep permiterea violentei...dar depinde de parinte...sincer...nu stiu ce se poate face...oricum la faza cu datul tamplei de bordura...ai fost o doamna, eu SINCER, nu stiu cum as fi reactionat...
Anca74
QUOTE(Mih@ela @ Feb 1 2010, 12:44 AM) *
Sper sa treaca pe aici Ruxi,Mona75,Simina,AdeDia,Georgeta,Valeria Oana,Claudizza,Miha79,giulia01319,Emy,Gordunel mamicile de baietei,dar si cele de fetite! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Si eu sper ... Va astept pe toate! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Mih@ela
QUOTE(dyanp @ Jan 31 2010, 11:54 PM) *
ii executi mamei aceeasi schema pe care a aplicat-o fii-so fiului tau

acum serios vorbind...eu ma aflu in ambele situatii, Andrei cel mare mereu imi zice la gradi ca l-a batut...inrpincipiu batausul clasei, dar si-a mai luat-o si de la un prieten de=al lui. L-am intrebat de ce si din aproape in aproape am aflat ca el ii daramase baiatului respectiv un turn, in ideea de a-l reconstrui impreuna. Respectivului nu i-a placut ideea si i=a arat practic cat de mult i-a displacut. Al meu pentru ca asa l-am invatat, a plecat si i-a zis educatoarei...baiatul respectiv =si-a cerut scuze si a stat la colt. Cand am aflat de ce si-a luat pocneala, i-am explicat ca reactia baiatului a fost urata, dar si el a gresit si l-am rugat sa-si ceara si el scuze pt ca a daramat turnul...chestii complicate.
In alta situatie ma aflu cu baiatul cel mic, care e batausul clasei si nu inteleg de ce. La grupa dinainte nu a fost cazul, de cand e la copiii mai marisori au inceput problemele...desi eu am vauzt acolo copii care-si cam carau de toate si educatoarele whistling.gif Caracterul lui Cristian e mai voluntar, desi tocmai el n-ar terbui sa fie, si acasa, intre ei doi, cel mare si-o fura de la el. Diferenta e ca noi nu-i lasam, pedeapsa, cerut scuze, imbratisari si pupaturi...deci in principiu e foarte rar acasa...la gradi cred ca nu e zi sa nu mi se spuna ca a impins sau jumulit pe cineva, desi repet nu era firea lui inainte. Eu le-am spus sa-l disciplineze acolo, pentru ca la 18 luni degeaba ii fac eu ciorba de limba acasa cu ce a facut el la gradi...nu e ca la Andrei, 4 ani, altfel discuti..el se uita la mine cum ma uit eu la chinezi.....Le-am si spus educatoarelor ca nici mie nu-mi convine sa fie copilul meu asa, pentru ca stiu si cealalta varianta, si chiar daca nu as sti-o nu concep permiterea violentei...dar depinde de parinte...sincer...nu stiu ce se poate face...oricum la faza cu datul tamplei de bordura...ai fost o doamna, eu SINCER, nu stiu cum as fi reactionat...

Era culmea sa ma iau la trante cu mama copilului,care apropos,nu era de gasit.. ohmy.gif sau nu se arata,de rusine..parcul e mare si era plin de oameni.
Eh,doamna..ca ma dusesem la el cu niste nervi de i-as fi smuls parul..bine ca m-am controlat,ca iesea(m) rau..
Cu alte cuvinte,eu zic ca prichi tau e cam cum era Sebi meu la 2 ani,stai calma,cu educatie se schimba e de inteles,mai ales ca printre copilasi mai mari vrea si el sa se impuna in vreun fel..
Anca74
din pacate minunea nu a tinut nici 3 zile...la ultimul antrenament X a lovit cu racheta chiar si un parinte...nu stiu ce sa mai zic. o mamica a luat atitudine, a vrut sa discute cu tatal lui X, acesta a insa a zis ca nu se poate amesteca in treaba antrenorului, ca e "in curtea" lui...ca ii submineaza autoritatea. Partial are dreptate...dar antrenorii nu au pregature pedagocica a unei educatoare, care ar sti sa gestioneze un asemenea conflict! Insa ne-a mai zis si ca acasa nu face asa...ceea ce mi se pare exclus! ca stie sa-l stapaneasca...ne-a aburit! Vedem ce-o mai fi peste weekend!
Spuneam ca nu se prea ia de fetite...acum le-a venit si lor randul! nervi.gif
manu1981
QUOTE(Anca74 @ Feb 12 2010, 01:11 AM) *
din pacate minunea nu a tinut nici 3 zile...la ultimul antrenament X a lovit cu racheta chiar si un parinte...nu stiu ce sa mai zic. o mamica a luat atitudine, a vrut sa discute cu tatal lui X, acesta a insa a zis ca nu se poate amesteca in treaba antrenorului, ca e "in curtea" lui...ca ii submineaza autoritatea. Partial are dreptate...dar antrenorii nu au pregature pedagocica a unei educatoare, care ar sti sa gestioneze un asemenea conflict! Insa ne-a mai zis si ca acasa nu face asa...ceea ce mi se pare exclus! ca stie sa-l stapaneasca...ne-a aburit! Vedem ce-o mai fi peste weekend!
Spuneam ca nu se prea ia de fetite...acum le-a venit si lor randul! nervi.gif

E foarte posibil sa fie adevarat. Copilul sa fie foarte bine tinut acasa si cand scapa, indiferent unde, refuleaza. Cat am fost invatatoare am avut sie u in clasa copii de felul asta. Acasa nu miscau, iar la scoala erau batausii clasei. Vina cea mai mare o poarta, dupa parerea mea, antrenorii. Fiind la antrenament ei raspund de ce se intampla cu copiii acolo. Sotul meu e antrenor si stiu ce spun. Se pot gasi tot felul de pedepse, care sa-l mai domoleasca si sa-i consume energia. La sala la sot, daca unul calca pe bec (desi acolo copiii nu se bat), e pus imediat la ceva pregatire fizica (genoflexiuni, flotari sau alte exercitii specifice) astfel incat sa i se consume energia suplimentara si sa nu mai aiba timp sa se ia de alt copil.
dyanp
QUOTE(Anca74 @ Feb 11 2010, 02:11 PM) *
din pacate minunea nu a tinut nici 3 zile...la ultimul antrenament X a lovit cu racheta chiar si un parinte...nu stiu ce sa mai zic. o mamica a luat atitudine, a vrut sa discute cu tatal lui X, acesta a insa a zis ca nu se poate amesteca in treaba antrenorului, ca e "in curtea" lui...ca ii submineaza autoritatea. Partial are dreptate...dar antrenorii nu au pregature pedagocica a unei educatoare, care ar sti sa gestioneze un asemenea conflict! Insa ne-a mai zis si ca acasa nu face asa...ceea ce mi se pare exclus! ca stie sa-l stapaneasca...ne-a aburit! Vedem ce-o mai fi peste weekend!
Spuneam ca nu se prea ia de fetite...acum le-a venit si lor randul! nervi.gif


sunt doar partial de acord ca ii submineaza autoritatea antrenorului, ca tine de educatie, si educatia i-o da el ca parinte...s-ar putea ca acasa sa nu faca pentru ca nici eu pe cel mic, care e cam "bataus", nah cat el el fi la 18 luni....si mie mi-au zis la gradi ca e din cauza asta, adica a mea, ca acasa nu-l las...binenteles ca m-am zbarlit toata, ca doar n-o sa las acasa fratii sa se bata...in schimb s-au zbarlit ele cand le-am zis ca eu personal am vazut copii in grupa lui care se bateau si ele nu au intervenit, si ca baiatul meu face ce vede si le-am rugat de nenumarate ori sa ia masuri, atunci pe loc, cand se intampla...ca l-au redirectionat, pai degeaba daca nu-i explici si nu-l pui la respect atunci cand face boacana.

QUOTE(manu1981 @ Feb 11 2010, 02:23 PM) *
E foarte posibil sa fie adevarat. Copilul sa fie foarte bine tinut acasa si cand scapa, indiferent unde, refuleaza. Cat am fost invatatoare am avut sie u in clasa copii de felul asta. Acasa nu miscau, iar la scoala erau batausii clasei. Vina cea mai mare o poarta, dupa parerea mea, antrenorii. Fiind la antrenament ei raspund de ce se intampla cu copiii acolo. Sotul meu e antrenor si stiu ce spun. Se pot gasi tot felul de pedepse, care sa-l mai domoleasca si sa-i consume energia. La sala la sot, daca unul calca pe bec (desi acolo copiii nu se bat), e pus imediat la ceva pregatire fizica (genoflexiuni, flotari sau alte exercitii specifice) astfel incat sa i se consume energia suplimentara si sa nu mai aiba timp sa se ia de alt copil.



da, exact cuvantul asta a fost folosit, refulare, bai ma lasi, pai ce-l tin in oala sub presiune? nu stiu la varste mai mari, dar al meu asta mic e ca pestele....uita repede, nu tine el ranchiuna, si daca acasa se paote juca ore intregi fara sa-i treaca prin minte sa loveasca, sau cand o face trece la colt si dupa vine si te ia in brate si te pupa...inseamna ca stie ca a gresit..nu stiu, daca gresesc spuneti-mi, dar eu consider ca e de datoria parintelui sa aibe grija si sa ia masuri in privinta comportamentului violent si ajutati de educatori, profesori, antrenori si ce or mai fi ...
manu1981
QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 01:50 AM) *
da, exact cuvantul asta a fost folosit, refulare, bai ma lasi, pai ce-l tin in oala sub presiune? nu stiu la varste mai mari, dar al meu asta mic e ca pestele....uita repede, nu tine el ranchiuna, si daca acasa se paote juca ore intregi fara sa-i treaca prin minte sa loveasca, sau cand o face trece la colt si dupa vine si te ia in brate si te pupa...inseamna ca stie ca a gresit..nu stiu, daca gresesc spuneti-mi, dar eu consider ca e de datoria parintelui sa aibe grija si sa ia masuri in privinta comportamentului violent si ajutati de educatori, profesori, antrenori si ce or mai fi ...

E adevarat ce spui. Parintii trebuie sa aiba grija acasa, numai ca piticii speculeaza si daca au impresia ca invatatorul, antrenorul sau oricine altcineva este mai permisiv decat parintele, are tendinta sa faca ce nu e lasat sa faca acasa. Eu am avut ceva de furca cu copiii la scoala pana au inteles ca nu le merge. Bineinteles ca au fost si discutii cu parintii, fiecare tinandu-i partea copilului. Oricum, e cert ca fiecare copil reactioneaza diferit in colectiv decat o face acasa. Unii sunt mai timizi, altii dimpotriva. Dar aici intervine rolul adultilor. D-aia zic ca antrenorul poarta cea mai mare parte din vina, ca daca respectivul X ar intelege ca nu e cum vrea el ci cum spune antrenorul nu ar mai face asa. Atata timp cat i se permite va continua sa loveasca. Normal ca si parintii sunt vinovati ca acasa nu-i explica si nu-l fac sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face. Acelasi lucru se intampla si la scoala sau la gradinita. Daca educatorul nu ia masuri, copilul nu-si va schimba comportamentul. Degeaba se chinuie parintele acasa, ca la scoala sau la gradinita va face ce stie el atata timp cat nu are niste reguli asemanatoare cu cele de acasa. Din cauza asta e foarte importanta comunicarea dintre parinti si educatori (la scoala, gradi, antrenament). Din ce spui tu, doamnele respective sunt ceva mai permisive, iar copilul a prins slabiciunea si profita.
dyanp
QUOTE(manu1981 @ Feb 11 2010, 03:18 PM) *
E adevarat ce spui. Parintii trebuie sa aiba grija acasa, numai ca piticii speculeaza si daca au impresia ca invatatorul, antrenorul sau oricine altcineva este mai permisiv decat parintele, are tendinta sa faca ce nu e lasat sa faca acasa. Eu am avut ceva de furca cu copiii la scoala pana au inteles ca nu le merge. Bineinteles ca au fost si discutii cu parintii, fiecare tinandu-i partea copilului. Oricum, e cert ca fiecare copil reactioneaza diferit in colectiv decat o face acasa. Unii sunt mai timizi, altii dimpotriva. Dar aici intervine rolul adultilor. D-aia zic ca antrenorul poarta cea mai mare parte din vina, ca daca respectivul X ar intelege ca nu e cum vrea el ci cum spune antrenorul nu ar mai face asa. Atata timp cat i se permite va continua sa loveasca. Normal ca si parintii sunt vinovati ca acasa nu-i explica si nu-l fac sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face. Acelasi lucru se intampla si la scoala sau la gradinita. Daca educatorul nu ia masuri, copilul nu-si va schimba comportamentul. Degeaba se chinuie parintele acasa, ca la scoala sau la gradinita va face ce stie el atata timp cat nu are niste reguli asemanatoare cu cele de acasa. Din cauza asta e foarte importanta comunicarea dintre parinti si educatori (la scoala, gradi, antrenament). Din ce spui tu, doamnele respective sunt ceva mai permisive, iar copilul a prins slabiciunea si profita.


Asta sincer mi se pare cea mai mare greseala si cel mai mare rau care i se face chiar copilului, parintele actioneaza din orgoliu in loc sa vada ce e bine pt copil.

Iar la doamne....sincer am ajuns la concluzia ca pe unele le doare-n 14...noroc ca nu sunt toate la fel.
manu1981
QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 02:48 AM) *
Asta sincer mi se pare cea mai mare greseala si cel mai mare rau care i se face chiar copilului, parintele actioneaza din orgoliu in loc sa vada ce e bine pt copil.

Iar la doamne....sincer am ajuns la concluzia ca pe unele le doare-n 14...noroc ca nu sunt toate la fel.

Asa e, sunt multi parinti care nu vor sa priveasca obiectiv si, chiar daca e vinovat copilul lor, tot le ia apararea.

In ceea ce priveste educatoarele, invatatoarele, antrenorii sau alte persoane care ne educa intr-un fel sau altul copiii nu putem decat sa speram ca fetita sau baietelul nostru nu va incapea pe mainile uneia care merge la serviciu doar pentru a-si lua salariul.
Anca74
Antrenorii nostri sunt fosti sportivi de performanta. Lucreaza si cu copii dar nu au "scoala" pt a solutiona astfel de situatii. Decat scoala vietii si a sportului. Apoi ...copilul ala nu stie sa fuga, daramite sa faca genoflexiuni sau alte chestii. Si el , ca si altii de varsta lui si chiar mai mici, vin la tenis pt a face o ora de miscare fizica, cel putin asa au vrut parintii lor...nu e tenis de performanta, nici nu ar avea cum, la varsta lor.

Nu imi veniti cu teoria refularii...daca asa ar fi nu ar putea refula cu taicasu pe marginea terenului notworthy.gif
Nu cred ca un copil cuminte si ascultator acasa se poate transforma in asa hal incat sa ajunga sa dea cu racheta in cap unui alt parinte. E imposibil! De unde sa stie el sa stranga de gat alti copii daca acasa e cuminte? De unde?
V-am zis singurul mod in care s-a putut lucra cu el a fost separat, el si antrenorul lui! Dar nu prea se poate asta ...si nu nici corect, pana la urma, toti platim la fel, de ce unul sa aiba antrenor personal...si altii sa fie 8 in grupa?!
Eu i-am propus lui Radu sa il evite...pur si simplu sa nu il bage in seama, si alti copii au adoptat tactica asta, insa el trece pur si simplu pe langa ei si pac una cu racheta la fund (copii mai pun si mana, sa se apere, si ii loveste peste degetele), sau in cap , sau pus gluga cu forta in cap...sau lovit cu pumnul....Am ajuns sa ma intreb cand va lovi antrenorii?!
Nu prea mai vad solutii, cand vor incepe copii sa se retraga de la curs probabil se vor lua masuri!
Anca74
QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 12:57 AM) *
In ceea ce priveste educatoarele, invatatoarele, antrenorii sau alte persoane care ne educa intr-un fel sau altul copiii nu putem decat sa speram ca fetita sau baietelul nostru nu va incapea pe mainile uneia care merge la serviciu doar pentru a-si lua salariul.


antrenorii nostri isi iau salariul si din taxa platita de X...asa ca pana cand alti 3-4 cotizanti nu se vor retreage nu cred ca risca sa piarda un copil, fie el unul care le creaza probleme. rolleyes.gif
ruxy
Am citit Anca problema care te supara...si zic eu, ai toate motivele sa te necajesti...si e buna intrebarea raspundem violentei? Sincer nu stiu nici eu exact cum e mai bine, al meu baiat a fost mereu foarte pasnic si asta de cand era micut, asemenea lui Radu, un copil cumintel si prietenos care mereu isi dadea jucariile copiilor cu care se juca. Cand a intrat la scoala in prima saptamana in clasa I, cand am venit sa il iau, l-am gasit sub banca, nu stiam de ce nu vrea sa iasa de acolo...am fost socata cand l-am vazut...avea o vanataie cumplita sub ochisor, m-am rugat toata ziua de el sa imi spuna cine i-a facut-o...nu am scos nimic de la el, mi-au spus a doua zi alti copilasi...am vorbit atunci cu bunica respectivului copil care avea ceva tulburari de comportament si la fel necajea colegii si nu numai si pe invatatoare, apoi in clasele mai mari a mai venit cu camasa rupta, dar nu pentru ca s-a batut ci pentru ca a fost tras de ea...el nu a lovit pe nimeni, decat o data cand a pus la punct un alt baiat care necajea un coleg, chiar si acum mai mare cand are centura neagra la aikido, nu riposteaza dur, si chiar l-am certat cand am aflat ca a primit caiete in cap...stii ce mi-a raspuns?.." Dar ce mami, ai vrea sa ii rup mana, ca el nu stie sa se apere?"...Ce sa ii mai spun? Oare sa fie mai bine asa? Eu l-am invatat mereu sa se fereasca de situatii de gen, stiu tatici care au spus copiilor ca daca vin batuti..si-o incaseaza dublu......
USA
Si noi avem o fetita la daily-care....baietoasa rau.....uneori ma satur si ii mai zic la fata..dar mai mama, fetita asta nu face altceva...decat numai rele?...ba impinge, ba ii calca pe picior...ba intr-o zii a impins-o cu degetul in ureche..va imaginati....si vorbesc mereu cu mama'sa..cu tipa de la daily....ea o pedepseste.....de fiecare data.....dar copilul meu si nu numai ca pe toti ii pisca.....raman cu lovitura, si nu sa zici ca a fost odata si trece..in fiecare seara imi zice cate ceva Babys de ea....am o furie uneori....consider ca acesti copii nu trebuie lasati alaturi de alti copi..pana nu se simt schimbari in comportament...

Imi e foarte teama cand o fii sa mearga la scoala..va spun sincer....mi teama de toate rautatile astea....deja am nopti de nesomn..gandind prin ce urmeaza sa treaca micuta mea..si noi nu putem fii cu ea tot timpul..... oFloare1.gif oFloare1.gif

So, Anca..nu stiu ce sa iti spun.....dar yo una as merge mai sus....asa face cumva galagie....serios....nu e corect...ca societatea sa inghita asa caracter de copil..si fara sa facem nimik....nimik radical..care sa simta rezultatele......nu stiu....inteleg sunt si ei copii...dar atat timp cat faci rau in jur in mod regulat...acestor copii le trebuie tratament special....atentie speciala..si nu lasati intre ceilalti copii si intors privire la rautatile lui....

Sorry...si nu te supara pe mine...vorbeste o mamica inca de copil de 3 ani!
partners.gif
dyanp
QUOTE(Anca74 @ Feb 12 2010, 02:30 PM) *
Antrenorii nostri sunt fosti sportivi de performanta. Lucreaza si cu copii dar nu au "scoala" pt a solutiona astfel de situatii. Decat scoala vietii si a sportului. Apoi ...copilul ala nu stie sa fuga, daramite sa faca genoflexiuni sau alte chestii. Si el , ca si altii de varsta lui si chiar mai mici, vin la tenis pt a face o ora de miscare fizica, cel putin asa au vrut parintii lor...nu e tenis de performanta, nici nu ar avea cum, la varsta lor.

Nu imi veniti cu teoria refularii...daca asa ar fi nu ar putea refula cu taicasu pe marginea terenului notworthy.gif
Nu cred ca un copil cuminte si ascultator acasa se poate transforma in asa hal incat sa ajunga sa dea cu racheta in cap unui alt parinte. E imposibil! De unde sa stie el sa stranga de gat alti copii daca acasa e cuminte? De unde?
V-am zis singurul mod in care s-a putut lucra cu el a fost separat, el si antrenorul lui! Dar nu prea se poate asta ...si nu nici corect, pana la urma, toti platim la fel, de ce unul sa aiba antrenor personal...si altii sa fie 8 in grupa?!
Eu i-am propus lui Radu sa il evite...pur si simplu sa nu il bage in seama, si alti copii au adoptat tactica asta, insa el trece pur si simplu pe langa ei si pac una cu racheta la fund (copii mai pun si mana, sa se apere, si ii loveste peste degetele), sau in cap , sau pus gluga cu forta in cap...sau lovit cu pumnul....Am ajuns sa ma intreb cand va lovi antrenorii?!
Nu prea mai vad solutii, cand vor incepe copii sa se retraga de la curs probabil se vor lua masuri!


nici eu nu cred in teoria refularii, nu la nivelul asta...pentru mine refulare e sa izbucnesti la un moment dat dar nu sa fie o constanta....eu una as vorbit clar cu parintele si daca el nu ia masuri iau eu, sa vedem cum se va simti cand eu ma voi duce personal si ii voi lua copilul de maneca si il voi certa, atunci cum se va simti? eu i-am spus unui copil de la andrei din grupa sa se poarte frumos cu el si daca mai aud ca ii face ceva lui andrei va avea de a face cu mine, se uitau educatoarele verde la mine, dar daca ele nu fac nimic...copilul meu e copilul meu....si mai in fiecare dimineata ii zic sa se paorte furmos cu andrei si de el nu se mai ia, de restul da....

si apoi acel copil s-ar putea sa faca tocmai ce vede acasa sau la televizor...

QUOTE(ruxy @ Feb 12 2010, 02:54 PM) *
Am citit Anca problema care te supara...si zic eu, ai toate motivele sa te necajesti...si e buna intrebarea raspundem violentei? Sincer nu stiu nici eu exact cum e mai bine, al meu baiat a fost mereu foarte pasnic si asta de cand era micut, asemenea lui Radu, un copil cumintel si prietenos care mereu isi dadea jucariile copiilor cu care se juca. Cand a intrat la scoala in prima saptamana in clasa I, cand am venit sa il iau, l-am gasit sub banca, nu stiam de ce nu vrea sa iasa de acolo...am fost socata cand l-am vazut...avea o vanataie cumplita sub ochisor, m-am rugat toata ziua de el sa imi spuna cine i-a facut-o...nu am scos nimic de la el, mi-au spus a doua zi alti copilasi...am vorbit atunci cu bunica respectivului copil care avea ceva tulburari de comportament si la fel necajea colegii si nu numai si pe invatatoare, apoi in clasele mai mari a mai venit cu camasa rupta, dar nu pentru ca s-a batut ci pentru ca a fost tras de ea...el nu a lovit pe nimeni, decat o data cand a pus la punct un alt baiat care necajea un coleg, chiar si acum mai mare cand are centura neagra la aikido, nu riposteaza dur, si chiar l-am certat cand am aflat ca a primit caiete in cap...stii ce mi-a raspuns?.." Dar ce mami, ai vrea sa ii rup mana, ca el nu stie sa se apere?"...Ce sa ii mai spun? Oare sa fie mai bine asa? Eu l-am invatat mereu sa se fereasca de situatii de gen, stiu tatici care au spus copiilor ca daca vin batuti..si-o incaseaza dublu......


si asta e orgoliul tampit al unor parinti, care vai...cum al meu? nuuuuu, sa fie mai cu mot....si multe tragedii se pot naste de aici...eu ma gandesc numai la un copil cu probleme ce poate pati dintr-0un orgoliu...copiii nostrii nu gandesc matur, dar noi ca parinti...ruxy, il admir pe baiatul tau si sper sa resusesc sa-i aduc si eu pe ai mei la un asa nivel de intelegere si gandire...
ruxy
QUOTE(dyanp @ Feb 13 2010, 01:05 AM) *
nici eu nu cred in teoria refularii, nu la nivelul asta...pentru mine refulare e sa izbucnesti la un moment dat dar nu sa fie o constanta....eu una as vorbit clar cu parintele si daca el nu ia masuri iau eu, sa vedem cum se va simti cand eu ma voi duce personal si ii voi lua copilul de maneca si il voi certa, atunci cum se va simti? eu i-am spus unui copil de la andrei din grupa sa se poarte frumos cu el si daca mai aud ca ii face ceva lui andrei va avea de a face cu mine, se uitau educatoarele verde la mine, dar daca ele nu fac nimic...copilul meu e copilul meu....si mai in fiecare dimineata ii zic sa se paorte furmos cu andrei si de el nu se mai ia, de restul da....

si apoi acel copil s-ar putea sa faca tocmai ce vede acasa sau la televizor...
si asta e orgoliul tampit al unor parinti, care vai...cum al meu? nuuuuu, sa fie mai cu mot....si multe tragedii se pot naste de aici...eu ma gandesc numai la un copil cu probleme ce poate pati dintr-0un orgoliu...copiii nostrii nu gandesc matur, dar noi ca parinti...ruxy, il admir pe baiatul tau si sper sa resusesc sa-i aduc si eu pe ai mei la un asa nivel de intelegere si gandire...

Nu stiu de unde are atata intelepciune....uneori ma mai ratoiesc la el cand ma enerveaza...si stii imi spune atunci zambind : " Mami, calmeaza-te, nu rezolvi nimic cu violenta" rolleyes.gif blush.gif
Anca74
QUOTE(USA @ Feb 13 2010, 12:14 AM) *
So, Anca..nu stiu ce sa iti spun.....dar yo una as merge mai sus....asa face cumva galagie....serios....nu e corect...ca societatea sa inghita asa caracter de copil..si fara sa facem nimik....



Unde mai sus, iubita? E un club privat de tenis, el plateste, noi platim...
Nu e vorba de scoala de stat, gradi de stat...avem si acolo un copilas cu probleme insa educatoarele stiu cum sa procedeze cu el.
Am citit multe pe tema asta, am inteles si durerea parintilor care au copii cu probleme de comportamnet (cei care recunosc asta) dar si durerea parintilor ai caror copii sunt victime. iar cuvantul Victima nu e prea mult, credeti-ma! Statul incurajaza socializarea lor insa nu ajuta cu nimic cadrele didactice sau parintii.
Anca74
QUOTE(dyanp @ Feb 13 2010, 01:05 AM) *
eu una as vorbit clar cu parintele si daca el nu ia masuri iau eu, sa vedem cum se va simti cand eu ma voi duce personal si ii voi lua copilul de maneca si il voi certa, atunci cum se va simti?


Nu stiu cum s-a simtit taicasu, insa copilul...a luat racheta si i-a tras una in cap parintelui exasperat, venit sa-l apostrofeze! Asa ca...plus ca l-am auzit pe X spunanad "mi-a zis mama sa dau, sa nu stau ca prostu!"...asa ca am senzatia ca ma agit degeaba!
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Feb 13 2010, 08:12 PM) *
Nu stiu cum s-a simtit taicasu, insa copilul...a luat racheta si i-a tras una in cap parintelui exasperat, venit sa-l apostrofeze! Asa ca...plus ca l-am auzit pe X spunanad "mi-a zis mama sa dau, sa nu stau ca prostu!"...asa ca am senzatia ca ma agit degeaba!

Oribil comportament...asa avea si al meu copil un baiat la aikido...Doamne Fereste! L-am vazut pe strada, sarind cu piciorul la mama lui...si nu era de gluma....iar tatal domnisorului radea ca un prost....I-am zis sa se tina departe de asemenea specimen...asta e proasta crestere....
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Feb 13 2010, 08:09 PM) *
Unde mai sus, iubita? E un club privat de tenis, el plateste, noi platim...
Nu e vorba de scoala de stat, gradi de stat...avem si acolo un copilas cu probleme insa educatoarele stiu cum sa procedeze cu el.
Am citit multe pe tema asta, am inteles si durerea parintilor care au copii cu probleme de comportamnet (cei care recunosc asta) dar si durerea parintilor ai caror copii sunt victime. iar cuvantul Victima nu e prea mult, credeti-ma! Statul incurajaza socializarea lor insa nu ajuta cu nimic cadrele didactice sau parintii.

Si mai cred ca antrenorii daca nu sunt in stare sa ii stapaneasca...ar trebui sa-i trimita acasa la parinti...asa ar fi cel mai bine...nu sa sufere inca 3, 4, 5 copii din cauza lor...
Anca74
A fost mutat la o grupa de copii mai mari si a fost ceva mai cuminte, plus ca a beneficiat de un antrenor pe post de bodyguard ...din pacate si Raducu a mers la grupa respectiva, a incasat ''doar" o racheta si a fost fugarit putin, insa am scapat bine astazi! Plus ca l-am auzit pe taicasu strigand la el sa se potoleasca...ceea ce e mare lucru!

dyanp
QUOTE(ruxy @ Feb 13 2010, 01:18 AM) *
Nu stiu de unde are atata intelepciune....uneori ma mai ratoiesc la el cand ma enerveaza...si stii imi spune atunci zambind : " Mami, calmeaza-te, nu rezolvi nimic cu violenta" rolleyes.gif blush.gif


mda, asa imi zice si mie Andrei "mami, nu vorbi urat(adica sa nu ridic vocea), nu e frumos"...mai zi ceva atunci...

QUOTE(ruxy @ Feb 13 2010, 11:45 AM) *
Oribil comportament...asa avea si al meu copil un baiat la aikido...Doamne Fereste! L-am vazut pe strada, sarind cu piciorul la mama lui...si nu era de gluma....iar tatal domnisorului radea ca un prost....I-am zis sa se tina departe de asemenea specimen...asta e proasta crestere....



ee, aici tine de parinti integral, si de cum sunt ei unul cu altul in fata copilului...pai sa fi facut al meu asa..vorba unei prietene italience...lovea casa vecina prin peretele casei noastre...vorba vine, ca nu-l bati, dar pedeapsa, iar parintii trebuie sa fie la unison si sa se respecte, ca altfel...copiii stiu sa dezbine si sa stapaneasca...si daca copilul mai vede o palma scapata intre parinti sau e incurajat "sa dea, sa nu fie pampalau" sau mai stiu eu cum....eu una tot nu as renunta Anca, eu am o vorba : daca tu esti nebun, eu sunt mai nebuna, daca tu esti nesimtit, eu pot fi mai nesimtita, apoi as sta cu gura pe el si m-as duce personal, de cate ori se ia de copil, in secunda doi as fi acolo si as interveni, chit ca te pui numai scut intre ei, dar ii dai de inteles ca nu poat face pe nebunul si nu e singurul in masura sa se poarte asa...la conditii drastice, masuri drastice...cu loviturile la cap nu e de glumit.
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Feb 15 2010, 12:27 AM) *
A fost mutat la o grupa de copii mai mari si a fost ceva mai cuminte, plus ca a beneficiat de un antrenor pe post de bodyguard ...din pacate si Raducu a mers la grupa respectiva, a incasat ''doar" o racheta si a fost fugarit putin, insa am scapat bine astazi! Plus ca l-am auzit pe taicasu strigand la el sa se potoleasca...ceea ce e mare lucru!

E bine ca l-a mutat dar vad ca tot aveti de-a face cu el...nu stiu ce sa zic...discuta clar cu antrenorul sa faca ceva sa va fereasca de astfel de situatii...stiu ca si al meu cand facea tenis la inceput avea in grupa un copil mai zuz, nu atat de rau, dar care tot asa dadea rachete in cap la copii...antrenorul in schimb a reusit sa rezolve problema, nu stiu cum...parca il scotea din antrenament si il punea pe banca....pupici la Raduc frumos si cuminte nono.gif
USA
QUOTE(ruxy @ Feb 13 2010, 09:47 PM) *
Si mai cred ca antrenorii daca nu sunt in stare sa ii stapaneasca...ar trebui sa-i trimita acasa la parinti...asa ar fi cel mai bine...nu sa sufere inca 3, 4, 5 copii din cauza lor...

Exacttttt.......nu stiam ca vorba de club privat..am crezut ca e scoala......
Sunt intru totul cu Ruxy...aceste caractere de copii...nu ar trebuii acceptati in aceste cluburi....daca nu sunt in stare sa inteleaga ce inseamna respectul fata de cel de langa..si placerea, bucuria de a juca alaturi de alti copii .....si nu ar trebuii sa le fie greu celor de sus sa ia atitudine.....ptr ca oriunde exista un sus....nu?......chiar daca e vorba de bani......ceea ce nu cred ca e vorba de banii..e vreo relatie bine pusa pe undeva acolo sus....
Ma infurie aceste reactii si nu ma infurie atat reactia copilului cii a celor mai mari care inghite aceste comportament....si incearca sa convinga restul copiilor si parintilor ca e ok..si ca aceste copil face parte din echipa.....nuu radical.....aceste copil ar trebuii eliminat din club si reacceptat in clipa in care intelege minimele cunostinte si reguli de viata intr-o societate!

Sorry Anca..sper sa nu te supar dar asa gandesc!
ruxy
QUOTE(ruxy @ Feb 15 2010, 08:07 AM) *
E bine ca l-a mutat dar vad ca tot aveti de-a face cu el...nu stiu ce sa zic...discuta clar cu antrenorul sa faca ceva sa va fereasca de astfel de situatii...stiu ca si al meu cand facea tenis la inceput avea in grupa un copil mai zuz, nu atat de rau, dar care tot asa dadea rachete in cap la copii...antrenorul in schimb a reusit sa rezolve problema, nu stiu cum...parca il scotea din antrenament si il punea pe banca....pupici la Raduc frumos si cuminte nono.gif

Anca scuze am gresit emoticonul anima1.gif ...astia erau pupiciiiiiii tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
Anca74
QUOTE(ruxy @ Feb 15 2010, 06:50 PM) *
Anca scuze am gresit emoticonul anima1.gif ...astia erau pupiciiiiiii tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trimitem si noi pupicii nostri!
Anca74
QUOTE(USA @ Feb 15 2010, 05:06 PM) *
Exacttttt.......nu stiam ca vorba de club privat..am crezut ca e scoala......
Sunt intru totul cu Ruxy...aceste caractere de copii...nu ar trebuii acceptati in aceste cluburi....daca nu sunt in stare sa inteleaga ce inseamna respectul fata de cel de langa..si placerea, bucuria de a juca alaturi de alti copii .....si nu ar trebuii sa le fie greu celor de sus sa ia atitudine.....ptr ca oriunde exista un sus....nu?......chiar daca e vorba de bani......ceea ce nu cred ca e vorba de banii..e vreo relatie bine pusa pe undeva acolo sus....
Ma infurie aceste reactii si nu ma infurie atat reactia copilului cii a celor mai mari care inghite aceste comportament....si incearca sa convinga restul copiilor si parintilor ca e ok..si ca aceste copil face parte din echipa.....nuu radical.....aceste copil ar trebuii eliminat din club si reacceptat in clipa in care intelege minimele cunostinte si reguli de viata intr-o societate!

Sorry Anca..sper sa nu te supar dar asa gandesc!


Trebuie sa socializeze si ei, nu? Trebuie sa mearga la scoala, la gradi, la sport...Sunt copii cu anumite probleme de comportanent, clar, insa ei trebuie socializati...nu i-as exclude definitiv din sistem, n-as fi asa radicala!
La "o relatie" m-am gandit si eu...ca parca toti sunt rude cu vreun antrenor, colegi de serviciu parintii cu nu stiu cine, de ma intreba sotul intr-o zi "dar noi cum am ajuns pe aici?", ca nu mai stia...un pliant lasat la gradi, sunat, aflat detalii, locatie aproape, tarife Ok, posibilitate de sport peste iarna, nimic altceva!

Intrebarea mea se referea la ceea ce ii transmit eu copilului meu, legat de ce se intampla acolo. Cum ii explic lui de ce X ii trage cate-o racheta, asa, din senin.
Cu astfel de copii va mai avea de-a face, cu siguranta, problema e cum reactionam noi, parintii? Ce le spunem copiilor? Sa stea departe de ei. Eu momentam asta am facut...o fi bine, nu o fi, nu stiu, m-am gandit ca asa mai evita din probleme.
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Feb 15 2010, 10:55 PM) *
Trebuie sa socializeze si ei, nu? Trebuie sa mearga la scoala, la gradi, la sport...Sunt copii cu anumite probleme de comportanent, clar, insa ei trebuie socializati...nu i-as exclude definitiv din sistem, n-as fi asa radicala!
La "o relatie" m-am gandit si eu...ca parca toti sunt rude cu vreun antrenor, colegi de serviciu parintii cu nu stiu cine, de ma intreba sotul intr-o zi "dar noi cum am ajuns pe aici?", ca nu mai stia...un pliant lasat la gradi, sunat, aflat detalii, locatie aproape, tarife Ok, posibilitate de sport peste iarna, nimic altceva!

Intrebarea mea se referea la ceea ce ii transmit eu copilului meu, legat de ce se intampla acolo. Cum ii explic lui de ce X ii trage cate-o racheta, asa, din senin.
Cu astfel de copii va mai avea de-a face, cu siguranta, problema e cum reactionam noi, parintii? Ce le spunem copiilor? Sa stea departe de ei. Eu momentam asta am facut...o fi bine, nu o fi, nu stiu, m-am gandit ca asa mai evita din probleme.

Hay sa iti mai povestesc ceva...cand cel mic a venit la noua scoala, a avut o mica surpriza...un coleg, un copil din cale afara de nazdravan, zapacit, pus pe enervat copii , un copil fara stare care escalada cel mai inalt tobogan din parc si sarea de sus...etc...la inceput l-am invatat sa se fereasca de el, mai ales in parc unde mi se parea ca poate copia ce nu trebuie de la el si era si necajit din cand in cand...pe vremea respectiva baiatul meu colectiona masinute si era in stare sa se joace minute in sir cu ele, le ducea intr-o caseta...intr-o zi am fost surprinsa sa observ ca nazdravanul a fost foarte atras de jocul cu masinute si a stat cuminte alaturi de al meu copil, in jur de jumatate de ora...au urmat si alte zile in parc unde deja se putea juca si o ora in liniste fara probleme...la scoala in schimb era de nestapanit, nu mai stia invatatoarea ce sa faca cu el....odata, i-a mutat si banca langa catedra pentru a-l tine sub observatie....cu timpul a devenit foarte bun prieten cu copilasul meu si chiar am inceput sa il plac foarte tare...cred ca unii copii se pot schimba....cu timpul...e drept ca acel baiat a ramas la fel de zapacit, dar in ale varstei...la fel de iubitor de risc( seamana si cu bunicul lui, fost alpinist)...insa un copil bun...
Anca74
QUOTE(ruxy @ Feb 15 2010, 11:05 PM) *
Hay sa iti mai povestesc ceva...cand cel mic a venit la noua scoala, a avut o mica surpriza...un coleg, un copil din cale afara de nazdravan, zapacit, pus pe enervat copii , un copil fara stare care escalada cel mai inalt tobogan din parc si sarea de sus...etc...la inceput l-am invatat sa se fereasca de el, mai ales in parc unde mi se parea ca poate copia ce nu trebuie de la el si era si necajit din cand in cand...pe vremea respectiva baiatul meu colectiona masinute si era in stare sa se joace minute in sir cu ele, le ducea intr-o caseta...intr-o zi am fost surprinsa sa observ ca nazdravanul a fost foarte atras de jocul cu masinute si a stat cuminte alaturi de al meu copil, in jur de jumatate de ora...au urmat si alte zile in parc unde deja se putea juca si o ora in liniste fara probleme...la scoala in schimb era de nestapanit, nu mai stia invatatoarea ce sa faca cu el....odata, i-a mutat si banca langa catedra pentru a-l tine sub observatie....cu timpul a devenit foarte bun prieten cu copilasul meu si chiar am inceput sa il plac foarte tare...cred ca unii copii se pot schimba....cu timpul...e drept ca acel baiat a ramas la fel de zapacit, dar in ale varstei...la fel de iubitor de risc( seamana si cu bunicul lui, fost alpinist)...insa un copil bun...


trandafir.gif tocmai de aia zic si eu...trebuie ajutati sa socializeze, trebuie invatati sa isi faca prieteni, ce-i drept sub supravegherea parintilor. Cred ca undeva s-a gresit in educatia lor, pe la 1,5 - 2,5 ani...nu au fost invatati sa se joace, nici singuri, nici cu altcineva, s-a ars o etapa esentiala in dezvoltarea lor, etapa pe care cu greu o pot recupera.

Sigur, e foarte greu cand puiul tau e batut, sa te gandesti la toate astea, pe moment si eu ma infurii, ma infurii si mai mult pentru ca sunt privati in primul rand de ceea ce ar trebui sa faca acolo, tenis adica, e greu pt ei sa se concentreze cu X in echipa, e greu pt profesor sa lucreze cand il au pe X ...trebuie sa il disciplineze si pe el, sa ii corecteze si pe ceilalti copii, ..asta nu prea imi convine.
Pe de alta parte, ma gandesc, cu astfel de copii ne intanim si la gradi, poate ne vom intalni si la scoala, trebuie sa invatam sa ne adaptam.
Anca74
A mai trecut o luna, lucrurile stau la fel, am vrut chiar sa-mi retrag copilul de acolo insa nu vrea el.
Culmea e ca ca eu sunt manata de cele mai bune intentii, sunt pt socializare, integrare...dar cand o vad pe masa cum sta pe banca si nu striga macar o data la el...si fiimiu primeste rachete in burta, ma apuca pandaliile. Azi l-am trimis pe sot, ca sigur o paruiam putin.
dyanp
QUOTE(Anca74 @ Mar 27 2010, 03:39 PM) *
A mai trecut o luna, lucrurile stau la fel, am vrut chiar sa-mi retrag copilul de acolo insa nu vrea el.
Culmea e ca ca eu sunt manata de cele mai bune intentii, sunt pt socializare, integrare...dar cand o vad pe masa cum sta pe banca si nu striga macar o data la el...si fiimiu primeste rachete in burta, ma apuca pandaliile. Azi l-am trimis pe sot, ca sigur o paruiam putin.


dar nu inteleg de ce nu te duci la respectiva mama si s-o intrebi ce parere ar avea ea daca baiatul ei ar primi tratamentul pe care il aplica altora? fara paruiala, dar eu i=as spune ca voi sta numai langa ea si de cate ori baiatul meu ar primi cate una eu i-as trage ei una si mai tare, si asa as si face, sa vedem ei cum ii place, daca la copii nu se gandeste, la pielea ei cred ca totusi tine, desi normal ar fi sa fie invers...
sincer eu i-as spune ca i-as bate cap in cap pe ea si pe fii-su impreuna, desi nu e felul in care-mi cresc copiii sau vad viata, dar cateodata cred ca trebuie sa te adaptezi persoanelor din jur si sa reactionezi un pic pe "limba" lor. Asta este doar o parere blush.gif
Anca74
QUOTE(dyanp @ Mar 28 2010, 02:05 AM) *
dar nu inteleg de ce nu te duci la respectiva mama si s-o intrebi ce parere ar avea ea daca baiatul ei ar primi tratamentul pe care il aplica altora? fara paruiala, dar eu i=as spune ca voi sta numai langa ea si de cate ori baiatul meu ar primi cate una eu i-as trage ei una si mai tare, si asa as si face, sa vedem ei cum ii place, daca la copii nu se gandeste, la pielea ei cred ca totusi tine, desi normal ar fi sa fie invers...
sincer eu i-as spune ca i-as bate cap in cap pe ea si pe fii-su impreuna, desi nu e felul in care-mi cresc copiii sau vad viata, dar cateodata cred ca trebuie sa te adaptezi persoanelor din jur si sa reactionezi un pic pe "limba" lor. Asta este doar o parere blush.gif


Pt ca doamna respectiva nu vorbeste cu nimeni, nu ne raspunde pur si simplu. Pretextul? Nu exista niciun raport intre ea si noi, doar intre ea si antrenor, patron, scoala de tenis...Ce vreti, asa mama, asa fiu!:angry:
Acum nu stiu ce s-a intamplat pe acolo...ca mai toti antrenorii au plecat, au venit altii ...vom vedea ce va mai fi! I-am atras atentia patronului (antrenor si el) sa le atraga atentia noilor antrenori despre X si el ma intreaba "Cine e X?" nono.gif Si mi-e greu sa cred ca nu stie...
De-ar fi dupa mine nu l-as mai duce pe Radu, deja ii caut alt club, dar piticaniei ii place si nu prea vrea sa renunte. Mai avem platit pana in mai. Marele avantaj e ca ne e foarte aproape, intr-un parc sportiv in care noi, parintii, am crescut...dupa orele de tenis, ramanem si ne mai "antrenam" putin, il mai alearga tati ...sa nu cumva sa se puna kg pe el!
dyanp
QUOTE(Anca74 @ Apr 11 2010, 02:35 PM) *
Pt ca doamna respectiva nu vorbeste cu nimeni, nu ne raspunde pur si simplu. Pretextul? Nu exista niciun raport intre ea si noi, doar intre ea si antrenor, patron, scoala de tenis...Ce vreti, asa mama, asa fiu!:angry:
Acum nu stiu ce s-a intamplat pe acolo...ca mai toti antrenorii au plecat, au venit altii ...vom vedea ce va mai fi! I-am atras atentia patronului (antrenor si el) sa le atraga atentia noilor antrenori despre X si el ma intreaba "Cine e X?" nono.gif Si mi-e greu sa cred ca nu stie...
De-ar fi dupa mine nu l-as mai duce pe Radu, deja ii caut alt club, dar piticaniei ii place si nu prea vrea sa renunte. Mai avem platit pana in mai. Marele avantaj e ca ne e foarte aproape, intr-un parc sportiv in care noi, parintii, am crescut...dupa orele de tenis, ramanem si ne mai "antrenam" putin, il mai alearga tati ...sa nu cumva sa se puna kg pe el!



sincer...modul matur ar fi sa iti muti copilul, desi...parca pe undeva i-as da doamnei sa guste o lectie...cred ca m-as aseza langa ea si de cate ori copilul meu ar fi lovit...nu stiu, mi-ar scapa si mie ceva in capul ei...din greseala desigur...ca doar nu exista nici un raport intre ea si ceilalti... blush.gif ooo, sunt si eu suparata cu gradinita copiilor, maine o sa am discutie cu directoarea ca deja am ajuns la limita de sus.
Anca74
Si eu as altoi-o putin...dar , sunt o doamna, ce .... liwlol.gif
Ma bazez destul de mult pe bunul simt al oamenilor. Ce ma fac insa cu aia de nu au...si ce imi invat copilul? Asta-i buba...
USA
Yo una, imi invat fata sa se apere.....poate gresesc...dar sincer......nu ai cum sa razbesti in lumea asta total ciudata si plina de rautati daca nu esti capabil sa te aperi.....nu sa bata...dar nici sa sa stea sa fie repetat lovita de oricine ar fii....ma refer la rautati si la copii de varsta ei ori mai mari.....i-am spus clar prefer sa isi ia time-out..dar ceilalti sa stie ca nu e fraiera=stai si incasezi!
Si astea mi s-au clarificat tot mai tare.......de cand chiar incasa de la o tipa de la Daily-care, mai mereu cu un an mai mare spada.gif mad.gif .....o pustoaica tare naravasa.....eee si de cand ii le cam intoarce....s-au mai rarit rautatile catre ea....dar stie ca e pedepsita daca loveste pe altcineva!
dyanp
QUOTE(Anca74 @ Apr 14 2010, 05:42 AM) *
Si eu as altoi-o putin...dar , sunt o doamna, ce .... liwlol.gif
Ma bazez destul de mult pe bunul simt al oamenilor. Ce ma fac insa cu aia de nu au...si ce imi invat copilul? Asta-i buba...



QUOTE(USA @ Apr 14 2010, 08:00 AM) *
Yo una, imi invat fata sa se apere.....poate gresesc...dar sincer......nu ai cum sa razbesti in lumea asta total ciudata si plina de rautati daca nu esti capabil sa te aperi.....nu sa bata...dar nici sa sa stea sa fie repetat lovita de oricine ar fii....ma refer la rautati si la copii de varsta ei ori mai mari.....i-am spus clar prefer sa isi ia time-out..dar ceilalti sa stie ca nu e fraiera=stai si incasezi!
Si astea mi s-au clarificat tot mai tare.......de cand chiar incasa de la o tipa de la Daily-care, mai mereu cu un an mai mare spada.gif mad.gif .....o pustoaica tare naravasa.....eee si de cand ii le cam intoarce....s-au mai rarit rautatile catre ea....dar stie ca e pedepsita daca loveste pe altcineva!



mda, e tare greu, mai ales ca ei fiind mititei nu inteleg ca noi...offf, Andrei al meu(baiatul cel mare), mi-a facut cateva surprize urate saptamana trecuta, s-a luat dupa un baiat genul celui cu racheta de tenis, si vreo 2 sau 3 zile a fost cam violent, in sensul ca daca a fost impins, a raspuns cu aceeasi moneda, in alta zi, am zis ca lesin cand am auzit, a scuipat un copil in fata, lectie invata tot de la respectivul. Educatoarele erau socate ca nu stiau ce=i cu el, eu....imi picase fata, sotul a intrebat de 2 ori ca nici lui nu-i venea sa creada. L-am luat la discutii, in primul rand la descusut sa vedem ce si cum, oricum ce racnete de plans si sorry si scuze mi-a tras....dar am discutat si i-am interzis cu desavarsire, ultima minune e ca vorbeste aiurea despre un baietel, si acum lucram la asta, i-am explicat ca nu e frumos, si se pare ca da roade, problema e cu maimutica cel mic, care imita si repeta tot ce vede, cum sa-i explic lui....ca am ramas fara saliva si replici, neavand nici 2 ani, el zice da la tot, si intelege....nu, se pare. Oricum, eu sunt antiviolenta, clar, nu poate atrage decat violenta, si ma gandesc, asa cum am mai spus, ca nu stii pe cine ai in fata, pe cine nenorocesti si cu ce trebuie sa traiesti dintr-un simplu orgoliu de a nu fi caftit, sau luat de prost....nu stiu, poate am trecut eu prin prea multe.....nu stiu. Oricum trebuie si eu sa gasesc o cale sa ii fac sa evite si sa se apere intr-un fel de situatii din astea, mai ales ca cel mare incepe cursurile intr-o scoala din septembrie...mi-e groaza sincer...asa ca buba e peste tot....iar aici nici sa te uiti nu poti la alt copil, sau la copilul altuia....ca daca te reclama..pe romaneste ...ai pus-o, scuze expresia. Offf, tare greu, oricum bafta sa gasesti solutia salvatoare si sa ne ti la curent.
Sara1
QUOTE(Anca74 @ Apr 11 2010, 02:35 PM) *
Pt ca doamna respectiva nu vorbeste cu nimeni, nu ne raspunde pur si simplu. Pretextul? Nu exista niciun raport intre ea si noi, doar intre ea si antrenor, patron, scoala de tenis...Ce vreti, asa mama, asa fiu!:angry:
Acum nu stiu ce s-a intamplat pe acolo...ca mai toti antrenorii au plecat, au venit altii ...vom vedea ce va mai fi! I-am atras atentia patronului (antrenor si el) sa le atraga atentia noilor antrenori despre X si el ma intreaba "Cine e X?" nono.gif Si mi-e greu sa cred ca nu stie...
De-ar fi dupa mine nu l-as mai duce pe Radu, deja ii caut alt club, dar piticaniei ii place si nu prea vrea sa renunte. Mai avem platit pana in mai. Marele avantaj e ca ne e foarte aproape, intr-un parc sportiv in care noi, parintii, am crescut...dupa orele de tenis, ramanem si ne mai "antrenam" putin, il mai alearga tati ...sa nu cumva sa se puna kg pe el!

Anca, te rog, nu te supara pe mine, ca stii cit imi esti de draga si ce slabiciune am pentru Raducu! Dar cum poti mai fata sa stai si sa vezi ca Raducu o incaseaza si tu sa nu strigi TU la copilul ala? Spune-i lui ma-sa, ca daca nu ia ea atitudine, iei tu, ca sa-ti aperi copilul. Ce naiba! Vrei sa vin eu sa o paruiesc!? Chiar asa, odata, inteleg, a doua oara, hai, dar sunt saptamini de cind vorbim despre asa si toata lumea tace si inghite si copilul ala impreuna cu parintii lui isi fac de cap! Pina unde poate merge nesimtirea? E minunat ca voi aveti atit de mult bun simt, dar se pare ca nu e locul si situatia in care sa-l folositi!
Cind e vorba de copilul tau, te dezbraci de caracter si ii faci tu dreptate, ca el e prea mic si nu poate! Si tu ca si ceilalti copiii aveti dreptul la orele de tenis pe care le platiti! Daca tu vei face scandal, de fata cu toata lumea, atunci sa vezi ca vor sari si alti parinti cu gura si poate in felul asta, clubul respectiv va fii fortat sa ia atitudine! Si daca nu, paguba prea mare nu e, ii gasesti alt club si gata. Nu e bine nici pentru tine sa te duci acolo si sa te umpli de nervi si sa tii in tine! Hai, curaj, porneste la lupta-ca te asigur eu dreptatea e de partea ta! Pupici si astept sa citesc cum ai rezolvat!!!! hug.gif
Anca74
Eu una nu il pot invata sa fie violent. Nu pot, si pace. Raspuns violent la violenta mi se pare fix exact acelasi lucru…iar copii sunt pedepsiti la fel. Pe x il doare in cot ca e pedepsit, pe fiimiu il marcheaza insa primirea unei pedepse pt ceva ce ar face “ca i-a zis mami sa riposteze”… e mai complicat cand ai de-a face cu un mic filosof ca fiimiu..
Repet e vorba de un copil cu probleme mari de comportament, nu un copil normal, sanatos, dar mai obraznicut, unii vehiculeaza idea de ADHD…n-are nicio treba cu ce se intampla in jurul lui. Parintilor li s-a facut scandal, altii sunt mai infipti decat mine, recunosc, insa credeti-ma pe cuvant…ca nici macar nu au reactionat, nu aud, nu vad. Ignora totul. Antrenorii au plecat, parintii si-au retras déjà copii….e destul de serioasa treaba. Nu-s genul de mama care nu sare sa isi apere puiul, din contra, multi imi zic ca uneori exagerez, …intervin sa ii despart, il trimit pe Radu cat mai departe de X. O discutie cu parintii, amiabila sau nu, nu cred ca ar rezova ceva…nu prea are ce.
Anca74
QUOTE(Sara1 @ Apr 15 2010, 08:57 AM) *
Anca, te rog, nu te supara pe mine, ca stii cit imi esti de draga si ce slabiciune am pentru Raducu! Dar cum poti mai fata sa stai si sa vezi ca Raducu o incaseaza si tu sa nu strigi TU la copilul ala? Spune-i lui ma-sa, ca daca nu ia ea atitudine, iei tu, ca sa-ti aperi copilul. Ce naiba! Vrei sa vin eu sa o paruiesc!?


Nu ma supar, cum sa ma supar pe tine, draga Sara! trandafir.gif Paruiala nu ra rezolva nimic.
Si Daaa, vreua sa vii tu sa o paruiesti...Sa smotocesc putin la piticii tai! Si sa iti dau o imbratisare .....strong. yes.gif
Anca74
Ei…bine, a mai trecut ceva vreme, lucrurile stau cam la fel, X continua in acelasi stil. La ultimul antrenament insa, la o interventie mai urata a lui X am strigat la el si l-am atentionat cu “degetelul’’ iar el scoate limba la mine….si aici surpriza : intervine mamica lui si il pune sa isi ceara scuze fata si fata de Radu si fata de mine si sa nu il ai sicaneze…Acum, ce sa zic, asta n-a schimbat cu nimic lucrurile, adica X s-a comportat la fel, dar …parca m-am simtit putin mai bine! In weekendul de 1 mai au fost liberi asa ca am profitat si am mers la antrenamentele altei grupe, din alta serie ce va lucra peste vara, am vorbit cu antrenoarea s ail ducem si noi din iunie, dupa ce termina seria lui. Mi-a placut mult felul in care aceasta antrenoare lucreaza cu copii, si lui Radu i-a placut asa ca vom merge la ea. Si vom inchide, sper, capitolul X.
Doar de nu i-ar veni idea sa il mute si pe X…
Anca74
N-am mai trecut demult pe aici...S-a terminat si cursul de tenis, incepem altul de sambata. Ii place sportul si lucrul asta ma bucura enorm. Tati tot zice si de fotbal, ca se vede clar ca are inclinatii, chiar talent as putea zice eu, nu prea ma incanta ideea, poate mai tarziu. Filosoful de fiimiu intr-o echipa de fotbal? liwlol.gif Pai ar opri jocul sa le explice el cum sta treaba cu cine stie ce teorie de-a lui! Cornel Dinu in varianta pitica!
Cat despre X...pe la inceputul lui mai a fost exclus din grupa, dupa ce a sicanat o ora intreaga un baietel (adica enervat, batut, muscat) a primit time out de vreo 2 ori apoi ..antrenoarea l-a trimis acasa, mai erau vreo 10 minte din ora. Nu stiu ce s-o fi intamplat apoi, insa nu l-am mai vazut de atunci, sincera sa fiu nu imi e dor de el, ma uit la bietii copii ca pot lucra linistiti, au pierdut luni bune pt ca nu s-a stiut a se gestiona a astfel de situatie.
ruxy
QUOTE(Anca74 @ Jun 3 2010, 11:28 PM) *
N-am mai trecut demult pe aici...S-a terminat si cursul de tenis, incepem altul de sambata. Ii place sportul si lucrul asta ma bucura enorm. Tati tot zice si de fotbal, ca se vede clar ca are inclinatii, chiar talent as putea zice eu, nu prea ma incanta ideea, poate mai tarziu. Filosoful de fiimiu intr-o echipa de fotbal? liwlol.gif Pai ar opri jocul sa le explice el cum sta treaba cu cine stie ce teorie de-a lui! Cornel Dinu in varianta pitica!
Cat despre X...pe la inceputul lui mai a fost exclus din grupa, dupa ce a sicanat o ora intreaga un baietel (adica enervat, batut, muscat) a primit time out de vreo 2 ori apoi ..antrenoarea l-a trimis acasa, mai erau vreo 10 minte din ora. Nu stiu ce s-o fi intamplat apoi, insa nu l-am mai vazut de atunci, sincera sa fiu nu imi e dor de el, ma uit la bietii copii ca pot lucra linistiti, au pierdut luni bune pt ca nu s-a stiut a se gestiona a astfel de situatie.

Bine ca ati scapat Anca....unde faceti tenis?...E un sport minunat si cred ca se potriveste pentru Raduc partners.gif ...si noi am mers doi ani la performanta dupa care am ales aikido....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.