Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Plante Cu Probleme, din casa si gradina noastra
andaro
postare Sep 2 2009, 03:30 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(livya @ Sep 2 2009, 04:11 PM) *
eu am pus seminte de lamii intr-un ghiveci, de vreo doua luni aici, si mi-a murit sad.gif iesise afara de vreo 10 cm,era asa frumos cu cateva frunzulite...l-am udat bine inainte de a pleca,dar nu a rezistat,apoi desteapta cum sunt doh.gif nu am pus macar un flacon in pamant cu apa...sa isi traga el apa...dar totusi nu cred ca rezista 3 saptamani wub.gif
sunt frumoase florile tale mariamaria... smile.gif

Probabil a murit inecat...apa este vitala organismelor vii dar le poate si ucide...apoi, din greseli inveti.
Cu urmatorii nu vei mai avea problema, nu? wink.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Sep 2 2009, 03:32 PM
Postare #12


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(andaro @ Sep 2 2009, 05:15 PM) *
Atunci poti sa fii considerata salvatoarea si dr-ul plantelor.... eusa_clap.gif

Cyclamenii tai arata bine...dupa resusciatre...ce culori au florile?
Citeste prima mea postare din acest topic...in primavara le-am schimbat pamantul... sad.gif

Nu stiu de ce, dar am impresia ca Fichi al tau este Opuntia, la fel ca celalalt cactus ( ultima poza pusa de tine )...

Sa-ti traiasca si la mai multe ( daca-ti plac plantele si ai loc pentru ele ).


Multumesc de aprecieri.
Pai cyclamenii sunt, unul roz pal si celalalt roz inchis (cyclamen biggrin.gif )
Inca ceva despre plante..........daca o planta e in ghiveci de plastic, tot in ghiveci de plastic s-o transferi, la fel si cu cel de teracota.
Deci ai schimbat pamantul in primavara, dar ai pastrat macar un pic din cel vechi in jurul radacinilor?
Ca eu asa fac, nu-l schimb cu totul.........ca sa nu sufere traume biggrin.gif sau golesc ghiveciul si pamantul i-l amestec pe un sac de plastic cu cel nou si apoi i-l pun in ghiveci.
Sa speram ca cea care ti-a ramas rezista, iar semintele pastreaza-le si le pui la anul.
Tine-l mai la umbra ca-i o planta iubitoare de racoare si umezeala............eu mereu l-am comparat cu plantele noastre de padure care stau in loc racoros.

Livya cu lamaiul.....sa stii ca-i tare delicat lamaiul si cand ai plecat era suficient sa-l pui in cada cu un pic de apa (cam de 2 degete) fara farfurie dedesubt si dopul pus si l-ai fi gasit viu si nevatamat............o alta problema e ca semanand nu iese de soi (e posibil sa nu faca fructe sau sa faca dar sa fie ori tare mici, ori sa nu fie bune), trebuie apoi altoit...........mai bine iti cumperi unul gata plantat de la florarie.

Aceasta postare a fost editata de marimaria: Sep 2 2009, 03:33 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Sep 2 2009, 03:53 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Pai...pamant nu prea am lasat, doar cat s-a prins de/intre radacini...
Legat de vase...chiar n-am stiu ce ai scris tu, insa doar de plastic folosesc...Doar puiul de Hoya e pus intr-un ghiveci din lut...

Iar legat de lamai...ai dreptate...eu am unul marisor, obtinut tot din seminte, care trebuie sa-l duc la cineva sa-l altoiasca... yes.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
livya
postare Sep 2 2009, 03:57 PM
Postare #14


livya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,101
Inscris la: 26-April 09
Din: zalau/milano
Membru nr.: 87,150




QUOTE(andaro @ Sep 2 2009, 03:30 PM) *
Probabil a murit inecat...apa este vitala organismelor vii dar le poate si ucide...apoi, din greseli inveti.
Cu urmatorii nu vei mai avea problema, nu? wink.gif

sper ca nu,dar cum tot plec acasa in romania,no nu am cine le uda... sad.gif iarna nu e asa problema,dar vara...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 04:14 PM