Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Plante Cu Probleme
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Casa si gradina
andaro
Am tot intrebat in stanga si in dreapta, daca ma poate lamurii cineva intr-o problema...
Am avut 3 ghivece, 3 culori de cylamen iar in primavara le-am schimbat pamanul...astfel 2 am pierdut iar a tria a ramas insa a tot facut la frunze dar flori nu. Oare care este cauza pentru care nu mi-a inflorit in tot acest timp?

Ingrasamant pt stimularea infloriirii am folosit de atunci incoace.... dar nici un semn ca ar dori sa faca flori... sad.gif

Asa aratau la inceputul primaverii - http://pintzi.sunphoto.ro/Cyclamen-09
vasi
draga mea uite ce am gasit pe net....sper sa-ti fie de folos:
Planta prefera incaperi luminoase, cu temperatura moderata(nu mai mult de 20 grade C) si umiditate ridicata in atmosfera care se poate realiza prin pulverizarea apei pe frunze.

Udare in substrat trebuie sa fie moderata, avand grija ca apa in exces sa fie eliminata. Cyclamen nu suporta curenti de aer.

Inflorirea, de regula, se produce in perioada septembrie–martie.

Dupa trecerea florilor se reduce treptat udatul, iar frunzele se ingalbenesc si cad, Cyclamen intrand intr-o perioada de repaus(aprilie-iulie).

In repaus, planta trebuie sa fie tinuta la un loc intunecat si rece in ghiveciul respectiv sau poate fi scoasa din pamant si pastrata intr-un strat de nisip sau intr-o punga de plastic cu orificii de aerisire.

Pentru o noua inflorire, se reia udarea si la aparitia frunzelor, Cyclamen se uda mai des.

Substratul trebuie sa fie un amestec format din 4 parti pamant de frunze si o parte nisip.

Cyclamen se inmulteste prin divizarea tuberculilor sau prin semintele care sunt continute in fructul plantei, care se prezinta ca o capsula (avand cca 30 seminte).

De mentionat este faptul ca speciile de Cyclamen sunt otravitoare, fiind folosite in antichitate ca purgativ.
andaro
Asa deci...de acum ar trebui sa infloreasca...
Eu le tin afara, pe pervaz si au lumina...iar de udat le mai ud...
Am mai avult si alti cyclameni...dar au avut mereu flori...Acum nu-mi ramane decat sa astept sa faca flori deoarece are asigurate conditii optime.. 9704.gif
marimaria
Eu am doua si le ud mereu, le tin afara in balcon dar mai la umbra.
Le curat mereu de frunzele uscate.
Infloresc in toamna, toata iarna si pana in primavara dupa care fac pauza.
Cand se ofileste floarea nu o rupe, las-o ca baza unde au fost petalele e ca o bila............la inceput e verde si apoi incet, incet devine maro...........abia atunci o poti rupe si o tii deoparte pt semanat.
Asa cum spune si Vasi contine seminte.
Eu i-am dat si mamei si au prins.
andaro
Da, stiu de bilutele respective insa eu nu am incercat sa le inmultesc...am avut 3 ghivece superbe...dar am ramas cu una a carui culoare a florilor, nu o stiu - deocamdata...

Tu in ce perioada le-ai schimbat pamantul si dupa cat timp?
marimaria
QUOTE(andaro @ Sep 2 2009, 04:30 PM) *
Da, stiu de bilutele respective insa eu nu am incercat sa le inmultesc...am avut 3 ghivece superbe...dar am ramas cu una a carui culoare a florilor, nu o stiu - deocamdata...

Tu in ce perioada le-ai schimbat pamantul si dupa cat timp?

Nu l-am schimbat niciodata.........le-am lasat asa cum sunt rolleyes.gif ............doar ca din cand in cand le mai adaug o mana de pamant proaspat de la florarie si-l amestec usurel cu o lopatica.

De fapt povestea acestor plante e urmatoarea: una mi-a dat-o o cucoana batrana care nu mai putea sa aiba grija de ea, iar planta era cam uscata (am resuscitat-o eu avand grija de ea), iar cealalta planta a gasit-o sotul aruncata pe marginea drumului cu tot cu ghiveci..........si ea prapadita si resuscitata biggrin.gif de mine.
Iubesc mult plantele si sunt mandra ca orice plantuta "prinde" la mine.............pana si un cactus (cam uscatel si julit tot) cules de pe marginea drumului de la Roma (ficus de India) si care acum are si un fruct in varf.
marimaria
Dar parerea mea, daca o planta infloreste in toamna e mai bine s-o lasi in pace in perioada aceea, iar pamantul sa-l schimbi cand e in letargo, adica din primavara pana in toamna (aprilie, mai, iunie)...........asa zic eu.

Eu mai am o planta din Libia (o am de 6 ani) care si ea scoate frunze multe din octombrie pana in martie, aprilile...........creste tare mult si sunt mereu obligata sa-i cumpar un ghiveci si mai mare, iar schimbarea o fac vara.
Am sa fac o poza cu plantutele mele si o pun aici.
marimaria
Cyclamen


Niste cactusi.....toti erau mici, mici.........in baza cresterii le schimb ghiveciul


Planta din Libia



Fichi de India


Alti cactusi.......inca nu stiu daca sunt fichi si ei


Toate plantutele erau amarate si pe cale de a se usca.
livya
eu am pus seminte de lamii intr-un ghiveci, de vreo doua luni aici, si mi-a murit sad.gif iesise afara de vreo 10 cm,era asa frumos cu cateva frunzulite...l-am udat bine inainte de a pleca,dar nu a rezistat,apoi desteapta cum sunt doh.gif nu am pus macar un flacon in pamant cu apa...sa isi traga el apa...dar totusi nu cred ca rezista 3 saptamani wub.gif
sunt frumoase florile tale mariamaria... smile.gif
andaro
Atunci poti sa fii considerata salvatoarea si dr-ul plantelor.... eusa_clap.gif

Cyclamenii tai arata bine...dupa resusciatre...ce culori au florile?
Citeste prima mea postare din acest topic...in primavara le-am schimbat pamantul... sad.gif

Nu stiu de ce, dar am impresia ca Fichi al tau este Opuntia, la fel ca celalalt cactus ( ultima poza pusa de tine )...

Sa-ti traiasca si la mai multe ( daca-ti plac plantele si ai loc pentru ele ).
andaro
QUOTE(livya @ Sep 2 2009, 04:11 PM) *
eu am pus seminte de lamii intr-un ghiveci, de vreo doua luni aici, si mi-a murit sad.gif iesise afara de vreo 10 cm,era asa frumos cu cateva frunzulite...l-am udat bine inainte de a pleca,dar nu a rezistat,apoi desteapta cum sunt doh.gif nu am pus macar un flacon in pamant cu apa...sa isi traga el apa...dar totusi nu cred ca rezista 3 saptamani wub.gif
sunt frumoase florile tale mariamaria... smile.gif

Probabil a murit inecat...apa este vitala organismelor vii dar le poate si ucide...apoi, din greseli inveti.
Cu urmatorii nu vei mai avea problema, nu? wink.gif
marimaria
QUOTE(andaro @ Sep 2 2009, 05:15 PM) *
Atunci poti sa fii considerata salvatoarea si dr-ul plantelor.... eusa_clap.gif

Cyclamenii tai arata bine...dupa resusciatre...ce culori au florile?
Citeste prima mea postare din acest topic...in primavara le-am schimbat pamantul... sad.gif

Nu stiu de ce, dar am impresia ca Fichi al tau este Opuntia, la fel ca celalalt cactus ( ultima poza pusa de tine )...

Sa-ti traiasca si la mai multe ( daca-ti plac plantele si ai loc pentru ele ).


Multumesc de aprecieri.
Pai cyclamenii sunt, unul roz pal si celalalt roz inchis (cyclamen biggrin.gif )
Inca ceva despre plante..........daca o planta e in ghiveci de plastic, tot in ghiveci de plastic s-o transferi, la fel si cu cel de teracota.
Deci ai schimbat pamantul in primavara, dar ai pastrat macar un pic din cel vechi in jurul radacinilor?
Ca eu asa fac, nu-l schimb cu totul.........ca sa nu sufere traume biggrin.gif sau golesc ghiveciul si pamantul i-l amestec pe un sac de plastic cu cel nou si apoi i-l pun in ghiveci.
Sa speram ca cea care ti-a ramas rezista, iar semintele pastreaza-le si le pui la anul.
Tine-l mai la umbra ca-i o planta iubitoare de racoare si umezeala............eu mereu l-am comparat cu plantele noastre de padure care stau in loc racoros.

Livya cu lamaiul.....sa stii ca-i tare delicat lamaiul si cand ai plecat era suficient sa-l pui in cada cu un pic de apa (cam de 2 degete) fara farfurie dedesubt si dopul pus si l-ai fi gasit viu si nevatamat............o alta problema e ca semanand nu iese de soi (e posibil sa nu faca fructe sau sa faca dar sa fie ori tare mici, ori sa nu fie bune), trebuie apoi altoit...........mai bine iti cumperi unul gata plantat de la florarie.
andaro
Pai...pamant nu prea am lasat, doar cat s-a prins de/intre radacini...
Legat de vase...chiar n-am stiu ce ai scris tu, insa doar de plastic folosesc...Doar puiul de Hoya e pus intr-un ghiveci din lut...

Iar legat de lamai...ai dreptate...eu am unul marisor, obtinut tot din seminte, care trebuie sa-l duc la cineva sa-l altoiasca... yes.gif
livya
QUOTE(andaro @ Sep 2 2009, 03:30 PM) *
Probabil a murit inecat...apa este vitala organismelor vii dar le poate si ucide...apoi, din greseli inveti.
Cu urmatorii nu vei mai avea problema, nu? wink.gif

sper ca nu,dar cum tot plec acasa in romania,no nu am cine le uda... sad.gif iarna nu e asa problema,dar vara...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.