Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cat Ati Platit Pt O Nastere ?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere > Spitale, clinici, medici si maternitati
Pagini: 1, 2, 3
mary_me
QUOTE(tina @ Mar 4 2008, 10:08 PM) *
buna fetelor si eu am un BB DE 4 LUNI JUMATE o fetita as vrea sa va spun ca eu am nascut la 2CFR si e un spital foarte bun mai ales dr MARGARITESCU si fara spaga am avut o nastere provocata si totul a fost OK va rog care puteti sa mi dati sfaturi despre ce maninca un BB LA 4 LUNI JUMATE VA PUP rolleyes.gif

Buna!
te rog mult sa ma ajuti si pe mine
o sa nasc tot la CFR 2
As avea nevoie de cateva sfaturi
putem vorbi pe mess??
te rog id meu este mary1style
pup multumesc mult
mary_me
QUOTE(tina @ Mar 4 2008, 10:08 PM) *
buna fetelor si eu am un BB DE 4 LUNI JUMATE o fetita as vrea sa va spun ca eu am nascut la 2CFR si e un spital foarte bun mai ales dr MARGARITESCU si fara spaga am avut o nastere provocata si totul a fost OK va rog care puteti sa mi dati sfaturi despre ce maninca un BB LA 4 LUNI JUMATE VA PUP rolleyes.gif

buna!

vreau si eu sa imi dai cateva detalii despre nastere
si eu tot la cfr 2 voi naste
cred ca i-am trimis mesaj fara sa vreau unei alte mamici
daca ai timp sa vb cu mine, id -ul meu este mary1style
te rog
mersi mult
anku
QUOTE(carmen27 @ Jun 16 2008, 07:32 PM) *
salut,eu am nascut in buc la spitalul sf.Pantelimon cu dr.Padeanu(sunt pacienta lui de 10 ani) si mi-a cerut el 10 mil.,moasele 2 la nr. cate 1mil. si am stat cam 5 zile in spital unde condiitiile lasau de dorit,era cel mai mizerie in salonul unde am stat cu Raducu dupa nastere,anul trecut pe 11 sept. am nascut...dezamagita profund de medic care si-a facut aparitia cand deja se vedea capul copilului,recunoscatoare moaselor....



pai ptr ce ai mai dat bani la dr. daca nu te-a ajutat cu nimic?hai la moase merge...
iany
pai sa va spun eu cat am platit ca am nascut in ianuarie 2008 si m-a costat toata afacerea 5 mil. 3 la medic si restul pe acolo la moase , asistente etc.
am nascut prin cezariana
Oanaaa
mai sunt mamici care ati nascut la odobescu in timisoara??...m-ar interesa shi pe mine cat ati dat pe la doctori asistente moase alea alea...ca am auzit mai multe variante shi nu prea stiu ce sa zic
ana80
buna la toata lumea!inca nu-mi vine sa cred ca in romania anului 2008 nu te baga nimeni in seama daca nu dai spaga,adica esti un nimic pt ei daca nu le dai dreptul.spre norocul meu am nascut in italia si vreu sa va spun ca am fost foarte bine tratata,nu a contat ca sunt straina,mi s-a acordat aceeasi atentie ca unei italience.imi pare rau sa aud toate sacrificiile pe care trebuie sa le faceti pt a avea parte de un tratament decent intr-un spital.luptati fetelor nu va lasati calcate de niste medici care nu stiu de ce au mai facut juramantul lui socrate!numai bine si multa sanatate la mamici si bebei!
mada77
QUOTE(ana80 @ Oct 7 2008, 10:52 PM) *
buna la toata lumea!inca nu-mi vine sa cred ca in romania anului 2008 nu te baga nimeni in seama daca nu dai spaga,adica esti un nimic pt ei daca nu le dai dreptul.spre norocul meu am nascut in italia si vreu sa va spun ca am fost foarte bine tratata,nu a contat ca sunt straina,mi s-a acordat aceeasi atentie ca unei italience.imi pare rau sa aud toate sacrificiile pe care trebuie sa le faceti pt a avea parte de un tratament decent intr-un spital.luptati fetelor nu va lasati calcate de niste medici care nu stiu de ce au mai facut juramantul lui socrate!numai bine si multa sanatate la mamici si bebei!

luptam noi,dar cu cine sa luptam?daca nu dai banii nici nu te baga in seama si lucrul asta o sa mai dureze mult timp de acum incolo..............
laura
QUOTE(mada77 @ Oct 8 2008, 12:01 AM) *
luptam noi,dar cu cine sa luptam?daca nu dai banii nici nu te baga in seama si lucrul asta o sa mai dureze mult timp de acum incolo..............

Din pacate asa e. Am nascut pe 3 oct la cf2, am mers acolo pt ca am mers dupa dr ginecolog, care este este de nota 10, in schimb de restul pers am numai critici. Asistentele de la pediatrie mi-au lasat o noapte copilul nemaincat. Am aflat dupa 2 zile treaba asta. Am facut cezariana si in prima noapte nu am putut sa ma dau jos din pat sa le urmaresc. De umplut buzunarele o facusem. Mereu am dat la asistentele de la pediatrie bani ca sa fiu sigura. Erau f dragutze cand le dadeam bani. Aveam nevoie de pompita spitalului sa ma mulg deoarece bebe a fost la terapie intensiva, tot dintr-o greseala de-a lor. Li s-a parut ca ar avea o infectie si nu i s-a facut niciun fel de analize sa se vada daca are sau nu. L-au trecut direct pe antibiotic. Pompita spitalului o foloseam cu mari rugaminti iar asistentele dadeau ochii peste cap cand ma vedeau. In ultimile zile vreau sa va spun ca nu am mai dat niciun ban, dar nici ele nu au venit sa mai vada ce face bebe. El manca de la selinga lor, iar ele nu veneau sa-i dea. L-am bagat la biberon, pt ca la san nu stia sa suga. Mi-am hranit singura copilul, le bateam la cap sa vina sa-i faca antibioticul, pt ca trecuse deja ora fixa si au venit dupa o ora jumate. Cand nu le-am mai dat bani, imi bateau apropo, ca ele au salariile mici. Doctorii pediatrii imi spuneau ca sigur copilul meu are ceva dar nu-mi spun ce pt ca o sa am cosmaruri la noapte. Nu a avut absolut nimic inafara de icter. Acum suntem bine si papam de la san. M-a costat f mult spaca asistentelor. Asa dr mele i-am dat 300 E , anestezistei 100E pediatrei 2 mil.
anku
doamne iisuse hristoase!!! crybaby.gif laura nu imi vine sa cred prin ce a tb sa treci si tu!pai cretinii aia ar tb omorati!doamne!bine ca am scapat de toata mizeria din sistemul medical din romania ca de nu sigur cadeam in depresie! crybaby.gif laura imi pare tare rau pt tine mai ales ca ai mai dat si bani o gramada!dar ma bucur ca bebe al tau e sanatos! hug.gif
Oanaaa
QUOTE(laura @ Oct 19 2008, 08:01 PM) *
Din pacate asa e. Am nascut pe 3 oct la cf2, am mers acolo pt ca am mers dupa dr ginecolog, care este este de nota 10, in schimb de restul pers am numai critici. Asistentele de la pediatrie mi-au lasat o noapte copilul nemaincat. Am aflat dupa 2 zile treaba asta. Am facut cezariana si in prima noapte nu am putut sa ma dau jos din pat sa le urmaresc. De umplut buzunarele o facusem. Mereu am dat la asistentele de la pediatrie bani ca sa fiu sigura. Erau f dragutze cand le dadeam bani. Aveam nevoie de pompita spitalului sa ma mulg deoarece bebe a fost la terapie intensiva, tot dintr-o greseala de-a lor. Li s-a parut ca ar avea o infectie si nu i s-a facut niciun fel de analize sa se vada daca are sau nu. L-au trecut direct pe antibiotic. Pompita spitalului o foloseam cu mari rugaminti iar asistentele dadeau ochii peste cap cand ma vedeau. In ultimile zile vreau sa va spun ca nu am mai dat niciun ban, dar nici ele nu au venit sa mai vada ce face bebe. El manca de la selinga lor, iar ele nu veneau sa-i dea. L-am bagat la biberon, pt ca la san nu stia sa suga. Mi-am hranit singura copilul, le bateam la cap sa vina sa-i faca antibioticul, pt ca trecuse deja ora fixa si au venit dupa o ora jumate. Cand nu le-am mai dat bani, imi bateau apropo, ca ele au salariile mici. Doctorii pediatrii imi spuneau ca sigur copilul meu are ceva dar nu-mi spun ce pt ca o sa am cosmaruri la noapte. Nu a avut absolut nimic inafara de icter. Acum suntem bine si papam de la san. M-a costat f mult spaca asistentelor. Asa dr mele i-am dat 300 E , anestezistei 100E pediatrei 2 mil.



shi eu am fost cam in aceeashi situatie ca shi tine. Am nascut in 6 octombrie la maternitatea Odobescu din Timisoara shi cat am stat in spital au avut grija asistentele sa ma stoarca de bani...defapt de cand intrai in spital trebuia sa ii dai bani paznicului, la infirmiere, asistente.... eu am stat 3 zile cu flexula in mana shi nu a vrut asistenta sa imi faca calmant intravenos pana nu i-am bagat bani in buzunar...venea la mine cu fiola de algocalmin shi mi-o lasa acolo sa o beau ( foarte amara...dar cand doare faci orice sa treaca cat de cat) , eu nu am avut lapte suficient shi i-am cerut asistentei sa imi puna in sticluta mea un pic de lapte praf...pe 100 ml de lapte praf mi-a cerut 50 ron, am ajuns acas cu fetita deshidratata ca nu primea destul lichid .
Singura persoana cu "SUFLET" din tot spitalu ala, a fost doctoru ginecolog , painea lui Dumnezeu, asha un om cumsecade, a avut grija de mine shi abia a acceptat banii, in rest nijte japite de oameni...fara scrupule...offf shi cand ii mai aud ca se plang pe la televizor ca nu au bani imi vine sa le dau in cap.....
anku
eu am stat 3 zile cu flexula in mana shi nu a vrut asistenta sa imi faca calmant intravenos pana nu i-am bagat bani in buzunar...venea la mine cu fiola de algocalmin shi mi-o lasa acolo sa o beau ( foarte amara...dar cand doare faci orice sa treaca cat de cat) , eu nu am avut lapte suficient shi i-am cerut asistentei sa imi puna in sticluta mea un pic de lapte praf...pe 100 ml de lapte praf mi-a cerut 50 ron, am ajuns acas cu fetita deshidratata ca nu primea destul lichid .


crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif e ingrozitor!ati fost tare curajoase ca ati trecut peste acestea!si calme ca eu cred ca de mai eram acsa si nasteam cu ei o loveam p una si sa fi venit politia ca le citeam eu constitutia si la aia! citesc sotului despre toate astea si nu poate sa creada ca se intampla asa ceva! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Danutza_rge
QUOTE(anku @ Oct 19 2008, 09:20 PM) *
eu am stat 3 zile cu flexula in mana shi nu a vrut asistenta sa imi faca calmant intravenos pana nu i-am bagat bani in buzunar...venea la mine cu fiola de algocalmin shi mi-o lasa acolo sa o beau ( foarte amara...dar cand doare faci orice sa treaca cat de cat) , eu nu am avut lapte suficient shi i-am cerut asistentei sa imi puna in sticluta mea un pic de lapte praf...pe 100 ml de lapte praf mi-a cerut 50 ron, am ajuns acas cu fetita deshidratata ca nu primea destul lichid .
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif e ingrozitor!ati fost tare curajoase ca ati trecut peste acestea!si calme ca eu cred ca de mai eram acsa si nasteam cu ei o loveam p una si sa fi venit politia ca le citeam eu constitutia si la aia! citesc sotului despre toate astea si nu poate sa creada ca se intampla asa ceva! crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif



of anku dar unde ai nascut iubita de ti-a cerut bani pe lapte pt bebelus? sunt niste ordinare daca le lasa sufletul sa faca asa ceva ................sa le fie rusine
dianamaria
[quote name='Danutza_rge' date='Oct 19 2008, 09:35 PM' post='329111']
of anku dar unde ai nascut iubita de ti-a cerut bani pe lapte pt bebelus? sunt niste ordinare daca le lasa sufletul sa faca asa ceva ................sa le fie rusine


Mie nu-mi dadeau lapte deloc. Eu aveam san, dar ea nu se satura si plangea 20 de ore pe zi de foame. Asistentele imi spuneau sa o pun mai des la san. Am incercat, am facut rani ingrozitoare, si tot nu-mi dadeau lapte. As fi platit oricat pe el, si 100ron, dar nu voiau. Asa ca furam lapte de la asistente cand plecau. Noroc cu colega de salon ca statea de sase sa nu ne prinda, si pe urma imparteam laptele ca avea si ea un flamangios....
Danutza_rge

Mie nu-mi dadeau lapte deloc. Eu aveam san, dar ea nu se satura si plangea 20 de ore pe zi de foame. Asistentele imi spuneau sa o pun mai des la san. Am incercat, am facut rani ingrozitoare, si tot nu-mi dadeau lapte. As fi platit oricat pe el, si 100ron, dar nu voiau. Asa ca furam lapte de la asistente cand plecau. Noroc cu colega de salon ca statea de sase sa nu ne prinda, si pe urma imparteam laptele ca avea si ea un flamangios....
[/quote]




eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif pt ideea voastra si pt ele.............SA LE FIE RUSINE mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
anku
QUOTE(Danutza_rge @ Oct 19 2008, 10:35 PM) *
of anku dar unde ai nascut iubita de ti-a cerut bani pe lapte pt bebelus? sunt niste ordinare daca le lasa sufletul sa faca asa ceva ................sa le fie rusine



ma scuzati ...poate nu am procedat cum tb ,nu am fost explicita!mie imi parea rau ptr ce a patit oanaaa si o compatimeam.eu nasc abia in ianuarie!
oricum esenta este aceeasi :CA SUNT NISTE ORDINARE CARE AR TB OMORATE!
Va pup! hug.gif
mihaela1985
Eu am nascut in iunie 2008 la Polizu cu dr Branescu Nicusor barza.gif . Am avut nastere naturala si i-am dat dr 4 mil, moasei 1 mil si asistentelor care ma spalau pe 2 ori pe zi cate 50.000. Am stat 2 zile in spital si in total am dat 5.200.000 lei. Am fost foarte multumita si de personal si de spital. rolleyes.gif Dl. doctor venea de 2 ori pe zi sa ma vada, iar cu laptele praf nu am avut probleme in spital pt k veneau asistentele in salon si imi aduceau.
Nastere usoara viitoarelor mamici! gravida.gif
AngiC
QUOTE(mihaela1985 @ Oct 20 2008, 02:31 PM) *
Eu am nascut in iunie 2008 la Polizu cu dr Branescu Nicusor barza.gif . Am avut nastere naturala si i-am dat dr 4 mil, moasei 1 mil si asistentelor care ma spalau pe 2 ori pe zi cate 50.000. Am stat 2 zile in spital si in total am dat 5.200.000 lei. Am fost foarte multumita si de personal si de spital. rolleyes.gif Dl. doctor venea de 2 ori pe zi sa ma vada, iar cu laptele praf nu am avut probleme in spital pt k veneau asistentele in salon si imi aduceau.
Nastere usoara viitoarelor mamici! gravida.gif

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
cu sume d-astea mai merge
cand aud de 2000 ron pt 3 zile mi-i se face paru maciuca
AngiC
QUOTE(Oanaaa @ Oct 19 2008, 08:35 PM) *
shi eu am fost cam in aceeashi situatie ca shi tine. Am nascut in 6 octombrie la maternitatea Odobescu din Timisoara shi cat am stat in spital au avut grija asistentele sa ma stoarca de bani...defapt de cand intrai in spital trebuia sa ii dai bani paznicului, la infirmiere, asistente.... eu am stat 3 zile cu flexula in mana shi nu a vrut asistenta sa imi faca calmant intravenos pana nu i-am bagat bani in buzunar...venea la mine cu fiola de algocalmin shi mi-o lasa acolo sa o beau ( foarte amara...dar cand doare faci orice sa treaca cat de cat) , eu nu am avut lapte suficient shi i-am cerut asistentei sa imi puna in sticluta mea un pic de lapte praf...pe 100 ml de lapte praf mi-a cerut 50 ron, am ajuns acas cu fetita deshidratata ca nu primea destul lichid .Singura persoana cu "SUFLET" din tot spitalu ala, a fost doctoru ginecolog , painea lui Dumnezeu, asha un om cumsecade, a avut grija de mine shi abia a acceptat banii, in rest nijte japite de oameni...fara scrupule...offf shi cand ii mai aud ca se plang pe la televizor ca nu au bani imi vine sa le dau in cap.....

mad.gif mad.gif mad.gif eu in locul tau faceam plangere la directorul spitalului, asta binenteles la externare
Oanaaa
QUOTE(AngiC @ Oct 20 2008, 02:43 PM) *
mad.gif mad.gif mad.gif eu in locul tau faceam plangere la directorul spitalului, asta binenteles la externare


poi nah asta e....pt bebe faci orice sa ii fie bine shi sa nu ii lipseasca nik..... unsure.gif
pavoneitza
QUOTE(mihaela1985 @ Oct 20 2008, 02:31 PM) *
Eu am nascut in iunie 2008 la Polizu cu dr Branescu Nicusor barza.gif . Am avut nastere naturala si i-am dat dr 4 mil, moasei 1 mil si asistentelor care ma spalau pe 2 ori pe zi cate 50.000. Am stat 2 zile in spital si in total am dat 5.200.000 lei. Am fost foarte multumita si de personal si de spital. rolleyes.gif Dl. doctor venea de 2 ori pe zi sa ma vada, iar cu laptele praf nu am avut probleme in spital pt k veneau asistentele in salon si imi aduceau.
Nastere usoara viitoarelor mamici! gravida.gif

si eu am nascut pe 10 oct tot cu dr branescu!tot ca tine am dat si eu...numai ca eu nu am avut nevoie de lapte praf....akum s-ar putea sa am...zi-mi si me ce lapte praf folosesti?
mihaela1985
Eu folosesc Milumil, dar il combin si cu cel gratuit, Vitalact. Asa mi-a recomandat medicul si i-a mers foarte bine puiutzului meu. La 1 luna si jumatate, avea 5.800 g, iar acum ii mai reduc din lapte k sa nu se ingrase prea mult..
QUOTE(pavoneitza @ Oct 20 2008, 08:58 PM) *
si eu am nascut pe 10 oct tot cu dr branescu!tot ca tine am dat si eu...numai ca eu nu am avut nevoie de lapte praf....akum s-ar putea sa am...zi-mi si me ce lapte praf folosesti?

Roxy&Utzu
Fetelor, pot sa spun ca m-am ingrozit de ce am citit ohmy.gif
Eu o sa nasc in ianuarie la spitalul Giulesti cu dr. Mitran, a mai nascut cineva acolo?
Aveti idee cat se da la o nastere normala sau la cezariana?
Deja am o frica...uf sper sa fie bine si sa n-am probleme ca unele din voi.
Bravo mamicilor care totusi au indurat o astefel de "executie"si mult curaj in continuare, sa nu ne lasam calcate in picioare, dragele mele.
Va pupic si aveti multa grija de voi si de bursuceii vostri. hug.gif
lilisor
Cat costa o ecografie de sarcina in bucuresti, daca am trimitere de la medicul de familie este gratuita? Un spital bun cine stie in bucuresti pentru ecografie si ulterior nastere? bb.gif oFloare1.gif
hellena09
QUOTE(lilisor @ Jan 7 2009, 07:29 PM) *
Cat costa o ecografie de sarcina in bucuresti, daca am trimitere de la medicul de familie este gratuita? Un spital bun cine stie in bucuresti pentru ecografie si ulterior nastere? bb.gif oFloare1.gif

eu iti recomand filantropia... acolo am nascut si a fost super... acolo am facut si ecografiile...
mai ales ca acum s-a deschis si spitalul nou...
vb cu medicul de familie pt ecografie...
lilisor
Ms de recomandare bananab.gif medicul meu de familie nu este in bucuresti ....sad.gif
chiriloiu
buna;am nascut in august 2008 la maternitatea din cadrul Sp SF CTIN si ELENA,adica Sp Titan sau Judetean Ilfov cum ii zice acum;am dat dr 100 euro ,moasei 50 ron,nu a fost nevoie de epidurala ptr ca am avut dilatatie f rapida si oricum nu isi mai facea efectul chiar daca o faceam;la asistentele de la pediatrie le-am dat cate 10 ron la fiecare si pediatrei 100 ron;in plus de dimineata si seara mi se faceau spalaturi si cotizam si atunci cu cate 10 ron;la infirmiere am dat doar la una singura 10 ron ca mi-a schimbat patul de doua ori intr-o zi;nu mi-a cerut nimeni bani ,am dat ptr ca am vrut;vreau sa spun ca asistentele si dr de la neonato sunt super de treaba si chiar daca nu cotizezi au mare grija de bebei;sunt si eu cadru medical si am fost ingrozita de ceea ce am citit pe acest site;nu este posibil sa se intample acest lucru decat daca cei ce pun conditii ca sa isi practice meseria pe care si-au ales-o sunt animale si nu oameni;imi pare rau ca ati trecut prin asa experiente ;vroiam doar sa va spun ca mai exista si OAMENI cu suflet in spitalele si maternitatile din Romania
TESYMO
QUOTE(Oanaaa @ Oct 3 2008, 01:26 PM) *
mai sunt mamici care ati nascut la odobescu in timisoara??...m-ar interesa shi pe mine cat ati dat pe la doctori asistente moase alea alea...ca am auzit mai multe variante shi nu prea stiu ce sa zic


QUOTE(Oanaaa @ Oct 19 2008, 07:35 PM) *
shi eu am fost cam in aceeashi situatie ca shi tine. Am nascut in 6 octombrie la maternitatea Odobescu din Timisoara shi cat am stat in spital au avut grija asistentele sa ma stoarca de bani...defapt de cand intrai in spital trebuia sa ii dai bani paznicului, la infirmiere, asistente.... eu am stat 3 zile cu flexula in mana shi nu a vrut asistenta sa imi faca calmant intravenos pana nu i-am bagat bani in buzunar...venea la mine cu fiola de algocalmin shi mi-o lasa acolo sa o beau ( foarte amara...dar cand doare faci orice sa treaca cat de cat) , eu nu am avut lapte suficient shi i-am cerut asistentei sa imi puna in sticluta mea un pic de lapte praf...pe 100 ml de lapte praf mi-a cerut 50 ron, am ajuns acas cu fetita deshidratata ca nu primea destul lichid .
Singura persoana cu "SUFLET" din tot spitalu ala, a fost doctoru ginecolog , painea lui Dumnezeu, asha un om cumsecade, a avut grija de mine shi abia a acceptat banii, in rest nijte japite de oameni...fara scrupule...offf shi cand ii mai aud ca se plang pe la televizor ca nu au bani imi vine sa le dau in cap.....


Oanaaa si eu am nascut la Odobescu si in afara de doctorita pe care am avut-o de la inceputul sarcini ( la cab. privat - bineinteles) moasa si asistenta de la sala de nasteri, care s-au purtat extraordinar cu mine, restul sunt niste scarbe...
Cu dr vb inainte cat ma costa daca vine de acasa si mi-a zis ca ii dau cat vreau dar a batut si un apropo la 200 E, asa ca atat a primit. La moasa 50 lei si la asist 20 lei. +medicul neonatolog 100 lei
Cu prostia aia pt perfuzii si eu am stat cateva zile cu toate ca nu aveam nevoie de ea, dar la asist nu gaseam pe nimeni..... s-a nu mai vb de portar care isi asteapta dreptul de la fiecare vizitator...............
........si ajungem la punctul culminant...........asistentele si infirmierele de la copii. Teroare........groaza.....nici nu vreau sa imi aduc aminte prin cate am trecut pt ca nu aveam lapte.....si apoi cand mi-a venit laptele nu reuseam sa ii bag sfarcul in gura....si cu toate ca umblam cu 10 lei x nici eu nu le mai stiu nr. nu te ajuta nimeni. Nici acum nu pot sa scriu prin ce am trecut si ce mila imi era de Darius cand ii era foame.........imi vine sa plang crybaby.gif
In ultima noapte in care am stat in spital la ora 22 l-am dus la asist pt ca plangea de foame si imi zice lasa-l acolo intr-un patut si dute si culcate linistita. Eu l-am lasat si am dat sa plec si am vazut ca si ea pleca si il lasa plangand. Atunci m-am intors dintr-o data si am intrebat-o ce face nu ii da sa manance.....asta bineinteles dupa ce isi primise dreptul. Mi-a zis ca nu are timp , atunci eu i-am zis ca il i-au cu mine inapoi in salon , doar nu o sa-l las sa plaga acolo, macar il tin in brate si poate se mai linisteste. S-a enervat cand i-am zis ca il iau inapoi si mi-a zis sa nici nu il mai aduc pana dimineata. Toata noaptea m-am chinuit cu el cu un mamelon artificial dar tot plangea . La ora 3 m-am dus la ea si am rugat-o sa ii dea lapte praf ca plange in continuu si i-a dat. Doamne bine ca am stat doar 4 zile acolo in Infern.
Nu stiu daca ma credeti dar si acum cand mi-am adus aminte prin ce am trecut cu asistentele alea , am plans.
Dar m-am invatat minte si cred ca daca mai fac un copil imi ascund in geanta sticlutele si laptele praf de acasa si nu ma mai rog de ele.
Oanaaa
QUOTE(terbancea @ Jan 9 2009, 03:26 PM) *
Oanaaa si eu am nascut la Odobescu si in afara de doctorita pe care am avut-o de la inceputul sarcini ( la cab. privat - bineinteles) moasa si asistenta de la sala de nasteri, care s-au purtat extraordinar cu mine, restul sunt niste scarbe...
Cu dr vb inainte cat ma costa daca vine de acasa si mi-a zis ca ii dau cat vreau dar a batut si un apropo la 200 E, asa ca atat a primit. La moasa 50 lei si la asist 20 lei. +medicul neonatolog 100 lei
Cu prostia aia pt perfuzii si eu am stat cateva zile cu toate ca nu aveam nevoie de ea, dar la asist nu gaseam pe nimeni..... s-a nu mai vb de portar care isi asteapta dreptul de la fiecare vizitator...............
........si ajungem la punctul culminant...........asistentele si infirmierele de la copii. Teroare........groaza.....nici nu vreau sa imi aduc aminte prin cate am trecut pt ca nu aveam lapte.....si apoi cand mi-a venit laptele nu reuseam sa ii bag sfarcul in gura....si cu toate ca umblam cu 10 lei x nici eu nu le mai stiu nr. nu te ajuta nimeni. Nici acum nu pot sa scriu prin ce am trecut si ce mila imi era de Darius cand ii era foame.........imi vine sa plang crybaby.gif
In ultima noapte in care am stat in spital la ora 22 l-am dus la asist pt ca plangea de foame si imi zice lasa-l acolo intr-un patut si dute si culcate linistita. Eu l-am lasat si am dat sa plec si am vazut ca si ea pleca si il lasa plangand. Atunci m-am intors dintr-o data si am intrebat-o ce face nu ii da sa manance.....asta bineinteles dupa ce isi primise dreptul. Mi-a zis ca nu are timp , atunci eu i-am zis ca il i-au cu mine inapoi in salon , doar nu o sa-l las sa plaga acolo, macar il tin in brate si poate se mai linisteste. S-a enervat cand i-am zis ca il iau inapoi si mi-a zis sa nici nu il mai aduc pana dimineata. Toata noaptea m-am chinuit cu el cu un mamelon artificial dar tot plangea . La ora 3 m-am dus la ea si am rugat-o sa ii dea lapte praf ca plange in continuu si i-a dat. Doamne bine ca am stat doar 4 zile acolo in Infern.
Nu stiu daca ma credeti dar si acum cand mi-am adus aminte prin ce am trecut cu asistentele alea , am plans.
Dar m-am invatat minte si cred ca daca mai fac un copil imi ascund in geanta sticlutele si laptele praf de acasa si nu ma mai rog de ele.


cred ce spui.... shi eu am patit la fel cu mizeriile alea de asistente... un moment dat ma gandeam sa le filmez... da am zis ca nu imi trebuia mie circ atunci... biggrin.gif
dar cu urmatoarea ocazie nu le mai iert spada.gif
TESYMO
QUOTE(Oanaaa @ Jan 9 2009, 02:55 PM) *
cred ce spui.... shi eu am patit la fel cu mizeriile alea de asistente... un moment dat ma gandeam sa le filmez... da am zis ca nu imi trebuia mie circ atunci... biggrin.gif
dar cu urmatoarea ocazie nu le mai iert spada.gif

Tu cum ai nascut normal sau cezariana? Nu stiu toti copii ii tin acolo la etajul unu pe colt.Eu am stat in salonul 17 si a doua usa erau copii.
Sa nu mai spun ca in iun. in saloane erau 40 de grade si la copii adica unde stateau ele era un frig de la aer conditionat de inghetati. ma gandescoare era Ok pt copii ........erau impracati in costumas subtire in salon si ii duceam acolo in frig ....... era prea mare diferenta de temp.
alina_am
QUOTE(july nicol @ Mar 12 2008, 05:50 PM) *
Am citit tot ceea ce ai povestit! Este jenant ! Ce medic josnic! Si BRAVO sotului tau! Trebuia sa nu ii mai fi dat deloc banii!!!! Pai vad ca la noi se poate ori cu bani , ori cu forta!
A fost un vis urat ptr tine, dar care se repeta poate si in acest moment altor mamici! Si care s-ar putea repeta si ptr tine si ptr mine(dc voi fi obligata vreodata de nu stiu ce situatie sa nasc prin romania!!!)! Eu am mai scris pe aceasta tema si am fost si destul de dura! Asa ca acum nu mai am nici un chef sa critic...dar am mai propus si o fac si acum: trebuie facut ceva! CINEVA MA AUDE?!
Astept orice semn....IMPREUNA SE POT SCHIMBA LUCRURILE! Incetul cu incetul...dar haideti sa ne miscam! Sau vrem ca si fetitele noastre sa se planga pe un forum de dezastrul sanitar din Romania peste vreo 20 de ani!!!????


eu te aud si sunt de acord cu tine.nici eu nu prea mai suport nesimtirea din sistemul medical .dar asa cum a mai spus o mamica "spaga" iti da un sentiment de siguranta. imi spuneam in gand' daca ii dau va avea mai multa grija de mine si mai ales de bebe'.
desi sunt cazuri in romania in care cu bani cu tot s-au intamplat nenorociri.
eu am avut o obesie in ambele sarcini,si anume sa nu ma apuce durerile noaptea.
am baietii nascuti la 11.30 si 11.45.
si eu am cheltuit destul de mult la ultima nastere am dat doctoritei 5 mil si un parfum 3 mil la mana a doua la operatie si 1,5 mil la anestezist.nu mai stiu cat am mai cheltuit cu asistentele dar au fost cu sutele oricum.aaaaaa si la medicul neoneto am dat 2 mil.
sa speram ca nu va fi cazul ca si peste 20 de ani sa fie la fel desi.............................la felul cum se misca lucrurile ,e posibil
va pup
licusca
Lilisor, eu am nascut in 2004 la sp Municipal Universitar, Bucuresti la dr A.Badiu, ti-l recomand cu toata inima. Acum iar sunt insarcinata si tre' sa incep cu vizitele la medic, ecografii, tot la dansul ma voi duce.E un om de nota 10! Ecografiile nu mai stiu cat costa. Dar o sa merg tot la Medlife, unde le-am facut si atunci. Daca te hotarasi, poate ne vedem la policlinica(de pe langa spital, ca acolo se fac consultatiile). gravida.gif
andaro
Buna mamicilor...Nu am citit tot ce ati scris dar vin si eu cu o completare....am nascut la o clinica privata, fiecare mamica a fost singura in camera tip garsoniera ( cu de toate ), am stat minim 3 zile cat este obligatoriu, 3 mese pe zi in caserole de unica folosinta, apa minerala/plata la 2 l sau 2jumate....asistntele NU au acceptat nimic iar la iesire am platit 1100 lei. Suma mi se pare ok raportata la servicile primite... smile.gif
Gonzolik
buna. eu am nascut la maternitatea Cuza din Iasi, in iulie 2008, cezariana (la cerere........oricum copilul avea cordonul ombilical in jurul gatului si nu puteam naste natural.....dar nici nu vroiam ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ). la doctorita i-am dat 500 $ ,mana dreapta a doctoritei 200 ron, anestezista 100 $ (nu mi-a cerut nimeni nici un ban...atata am crezut eu ca e bine....si au fost multumiti) si in rest cate 10 ron la asistentele care veneau si aduceau lapte la bebe si ma ajutau sa-l schimb, sau imi mai dadeau un calmant. la asistentele care imi faceau toaleta in ziua in care am stat la terapie intensiva le dadeam cate 5 ron....dar oricum erau de treaba si fara sa le dau ceva .la moase, cu toate ca le pregatisem eu de acasa prosopel si sapun....si niste banisori.....nu le-am mai dat nimik....eram prea ametita de la operatie....nici nu mai stiam care erau si care nu moase.....nici acu nu stiu liwlol.gif am stat 3 zile in spital (ziua in care am nascut la terapie intensiva) si a doua zi dimineata am fost mutata in rezerva (la cerere.....100 ron / zi). in general eu am fost multumita de toate asistentele din spital care s-au nimerit sa vina la mine in zilele respective. una singura, o zgripturoaica o infirmiera sau ce era ea.....in ziua in care am ajuns la spital...ma pregatea ea pt operatie.....cu clisma. era acra rau de tot. astepta si ea saraca sa-i pun ceva in buzunar....dar degeaba...saraca femeie nu s-a ales cu nimik din partea mea liwlol.gif bananab.gif liwlol.gif imi era prea ciuda pe ea biggrin.gif biggrin.gif . si nici alea de la intrare nu erau prea de treaba, cand era vorba de vizite ..... dar nah...asa o fi "politica"......
andral
eu am nascut la iasi,maternitatea cuza,cezariana la urgenta,mi s.a spus de catre dr care ma vizitat in alt spital,in alt oras,unde locuiesc sa ma duc la iasi ca e bebe micutz in anticip cu o luna si jumatate si nici nu se intorsese..spre norocul lui bebe ca am ajuns la iasi in doua ore si in zece minute eram in sala de operatie..era sa nu intru in spital din cauza celei de la poarta o acritura care imi zicea ca nu.s de garda si sa ma duc in alta parte,noroc ca s.a uitat pe trimitere si a vazut ca scria prematur ca altfel pana umblam sa caut alt spital unde ma trimitea ea...m.a operat dr care era de garda si care a fost ok si dupa operatie ,s.a interesat de noi pana la iesirea din spital care a fost dupa 16 zile de la internare..i.am dat dupa operatie 200e,asa mi s.a parut ca e bine,nu stiam cat dadeau altele care faceau la cerere..la terapie intensiva unde a stat beb doctoritele nu primesc b in schimb asistentele sunt antipatice pana le dai ,10 ron ,de copilasi se ocupa oricum in acelasi fel,cu b sau f,la tine se uita altfel...cand sa plecam acasa a venit inca o mamica tot de la mine din oras tot la urgenta operata de un alt dr care era de garda ,a dat 3 milioane dupa operatie ca atat avea,dr se ocupa de ea la fel ca si de altele care facusera la cerere cezariana si probabil dadusera mai mult...
o alta mamica a dat la alta doctorita 200 e la anestezista 50 ,cezariana la cerere...
ams
QUOTE(aandaaro @ Jan 11 2009, 11:02 PM) *
Buna mamicilor...Nu am citit tot ce ati scris dar vin si eu cu o completare....am nascut la o clinica privata, fiecare mamica a fost singura in camera tip garsoniera ( cu de toate ), am stat minim 3 zile cat este obligatoriu, 3 mese pe zi in caserole de unica folosinta, apa minerala/plata la 2 l sau 2jumate....asistntele NU au acceptat nimic iar la iesire am platit 1100 lei. Suma mi se pare ok raportata la servicile primite... smile.gif


la ce spital ai nascut?
daniela34
QUOTE(aandaaro @ Jan 11 2009, 04:02 PM) *
Buna mamicilor...Nu am citit tot ce ati scris dar vin si eu cu o completare....am nascut la o clinica privata, fiecare mamica a fost singura in camera tip garsoniera ( cu de toate ), am stat minim 3 zile cat este obligatoriu, 3 mese pe zi in caserole de unica folosinta, apa minerala/plata la 2 l sau 2jumate....asistntele NU au acceptat nimic iar la iesire am platit 1100 lei. Suma mi se pare ok raportata la servicile primite... smile.gif


unde era aceasta clinica? bucuresti?
daca poti sa ne dai mai multe informatii te rog!
multumesc
TESYMO
QUOTE(aandaaro @ Jan 11 2009, 11:02 PM) *
Buna mamicilor...Nu am citit tot ce ati scris dar vin si eu cu o completare....am nascut la o clinica privata, fiecare mamica a fost singura in camera tip garsoniera ( cu de toate ), am stat minim 3 zile cat este obligatoriu, 3 mese pe zi in caserole de unica folosinta, apa minerala/plata la 2 l sau 2jumate....asistntele NU au acceptat nimic iar la iesire am platit 1100 lei. Suma mi se pare ok raportata la servicile primite... smile.gif

in ce oras?
Andrea27
Eu am nascut in 2007 in Cluj-Napoca la spitalul STanca.....conditii bune....mancare buna...personal bun(cu exceptia unei asistente de la neonatologie).....pt dr am dat 3 mil....la mopasa 1 mil....si la infirmiera care m-a dus in salon 300.000
In rest absolut nimic.....
mari40
Sotia mea a nascut in octombrie in Oradea prin cezariana si am dat 6 mil la ginecoloaga, 2 milioane la anestezist. jucaus.gif
deni28
Eu am nascut prin cezariana in Craiova spitalul Filantropia(nr.2) pe 13.02.2009 si ma costat cam asa:700 RON-doctora, 200 RON anestezist, 200 RON-mana a doua, 50 RON-asistenta sala de nasteri si cate 10 RON la asistente renimare. Sincer am fost foarte multumita de cum s-au purtat cu mine.



mari40
bineinteles ca am platit 1 mil si moasa ca a incrcat normal, si apoi la terapie intensiva si la asistente la ceyariene milioane, plus 2 mil la neonatoloaga.
adir
QUOTE(daniela34 @ Jan 13 2009, 11:59 PM) *
unde era aceasta clinica? bucuresti?
daca poti sa ne dai mai multe informatii te rog!
multumesc


si eu sunt curioasa in ce oras era aceasta clinica? in bucuresti preturile sunt destul de mari la clinicile private
larisca
Buna eu am nascut prin cezariana la Hateg,un personal foarte bine pregatit si politicos, prea multi bani nu am platit in total undeva la 4 mil, cu tot cu dr...
herbertmaria54
500 euro la doctor si 50 la anestezist. destul de mult zic eu dar am fost tratati bine, si pentru binele nostru am dat cat au cerut.
AngiC
QUOTE(herbertmaria54 @ Mar 11 2009, 12:29 PM) *
500 euro la doctor si 50 la anestezist. destul de mult zic eu dar am fost tratati bine, si pentru binele nostru am dat cat au cerut.


adica a cerut ginecologul 500E? nu ca asa ai vrut tu sa-i dai? a cerut ca nesimtitul?
doinitavlada
500 eur este enorm ,eu am dat ca am vrut eu dupa lungi insistente la 2 zile dupa ce am nascut dar in nici un caz atat de mult, inainte nu a vrut de loc sa auda, si nici pe perioada sarcini nu a luat bani


http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...ia2.asp?id=1537 notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
cristina_stoica
QUOTE(herbertmaria54 @ Mar 11 2009, 12:29 PM) *
500 euro la doctor si 50 la anestezist. destul de mult zic eu dar am fost tratati bine, si pentru binele nostru am dat cat au cerut.



Ei bine, ca sa evit "targuiala " asta ca la taraba din piata si ca sa nu maresc venituile "neimpozitate" ale acestor categorii profesionale, eu am ales sa nasc la un spital privat. Serviciile au fost extraordinare, oamenii deosebiti, politicosi, amabili, saritori si mereu cu cate un cuvant bun de spus.
Din pacate, totul este umbrit de "rateul" dat de doctorita anestezista care mi-a atins nervul sciatic al piciorului drept (sunt inca cu pareza chiar si dupa 8 luni)
inaeds
[ rolleyes.gif
poe_cristi2006
depinde...daca e cezariana in jur de 10 milioane, asa normal cam 350 la doctor si asistentele nu mai zic...de fiecare data... sleep.gif
poe_cristi2006
de la portar si infirmiere, pana la doctori si asistente...ca una e doctorul cu care nasti si alta medicul pediatru care e pe tura...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.