Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Rezultat Amniocenteza
ririan
postare Oct 22 2007, 03:12 PM
Postare #1

Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 22-October 07
Membru nr.: 8,394

Bine v-am gasit mamicutelor!Sunt si eu o graviduta de 19 saptamani si deoarece am 35 ani am facut triplul test care a iesit cu risc mare la trisomia 21.Ca urmare am facut amniocenteza si acum astept cu sufletul la gura rezultatul;este cineva care a avut TT pozitiv si rezultatul la amnio a fost bun?Va multumesc pt. orice raspuns!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page

+Quote Post
shama
postare Oct 22 2007, 10:52 PM
Postare #2

Silver Member

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903

QUOTE(ririan @ Oct 22 2007, 04:12 PM) *
Bine v-am gasit mamicutelor!Sunt si eu o graviduta de 19 saptamani si deoarece am 35 ani am facut triplul test care a iesit cu risc mare la trisomia 21.Ca urmare am facut amniocenteza si acum astept cu sufletul la gura rezultatul;este cineva care a avut TT pozitiv si rezultatul la amnio a fost bun?Va multumesc pt. orice raspuns!

O, iubito, stiu prin ce treci. Am fost in situatia asta in 2005 cind m-a sunat doctorita mea sa ma anunte sa ma programez urgent la amniocenteza pentru ca cei de la IOMC unde facusem triplul test au anuntat-o ca testul nu a iesit bine deloc.
Am facut amniocenteza la Giulesti cu Dr. Albu Dinu si dupa vreo 3 saptamini am primit rezultatul negativ, adica totul era OK si cariotipul fetal indica ca e baiat. Intr-adevar, am un baiat fara probleme si ar fi trebuit sa anunt la IOMC ca nu se confirma diagnosticul lor, dar nu am facut-o pina acum - am uitat mereu sa le scriu, dar, vreau neaparat pentru ca stiu prin ce emotii si teama am trecut. M-as fi agatat de orice informatie similara, in care viitoare mame carora le-a iesit TT pozitiv, au avut sansa sa infirme testul

Asa ca, din nou, te inteleg foarte bine, pina la primirea rezultatului am petrecut si nopti plingind de ciuda, de groaza ca as putea fi pusa in situatia sa aleg. Eu aveam atunci aproape 37 de ani. Slava Domnului ca nu s-a adeverit rezultatul TT.
Unde ai facut amniocenteza si de unde astepti rezultatul?
Sanatate si fii calma, dar, gindeste-te la ce ai de facut si intr-o situatie si in alta. Eu zic ca o sa fie bine si sper sa aud ca ai primit vesti bune!

--------------------
Shama

+Quote Post
danna68
postare Oct 23 2007, 12:10 AM
Postare #3

Top Golden Member

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873

bine ai venit ririan, speram sa primim vesti bune de la tine ,ne rugam pentru voi doi ... pupic si mult curaj tzuc.gif tzuc.gif

--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print

+Quote Post
ririan
postare Oct 23 2007, 07:37 AM
Postare #4

Junior
*

MULTUMESC fetelor de incurajari nici nu stiti ce mult conteaza!Eu am 35,7 ani si 3 fetite sanatoase de 3,4 si 8 ani si din nefericire sau fericire am facut acest TT,care a iesit cu high risk adica 1/50 pt. sindrom down,testul l-am facut la cluj si amnio tot aici sunt tare speriata si suparata pt. ca acest copil este baietelul mult asteptat dar si daca era fetita durerea ar fi fost tot asa mare.Noi am hotarat sa renuntam daca are probleme nu pentru noi ci pt. el care ar suferi foarte mult pe parcursul vietii mai ales avand ca etalon 3 frati sanatosi,cunosc persoane cu copii cu acest sindrom si sunt foarte bolnavi nu au avut copilarie si nici adolescenta!SHAMA multumesc mult ,mi-ai mai usurat zilele de asteptare astazi am 2 sapt. de cand am facut amnio,ieri am sunat ca nu mai puteam dar mi s-a spus sa revin spre sfarsitul saptamanii ca este in lucru. tzuc.gif : http://good-times.webshots.com/album/56041...host=good-times

Aceasta postare a fost editata de ririan: Oct 23 2007, 07:40 AM

+Quote Post
max
postare Oct 23 2007, 08:11 AM
Postare #5

Golden Member

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649

Ririan, sa ve dea Dumnezeu multa sanatate si vestile care vor urma sa fie foarte bune. am vazut pozele, ai o familie tare frumoasa tzuc.gif tzuc.gif

--------------------

+Quote Post
laguna.blue
postare Oct 23 2007, 11:03 AM
Postare #6

Silver Member

Grup: Silver Members
Postari: 1,753
Inscris la: 25-May 07
Din: Bucuresti...acum Italia
Membru nr.: 3,922

ririan, ma insel cumva sau SABREN a fost pe la tv la un concurs despre copii? biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
georgeta23
postare Oct 23 2007, 11:11 AM
Postare #7

Top Golden Member

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377

Vai dar ce copii frumosi ai! fetelor nu credeti ca toate ar trebuii sa facem cate un portofoliu foto la copii nostrii?

--------------------

+Quote Post
ririan
postare Oct 23 2007, 11:14 AM
Postare #8

Junior
*

MULTUMESC MAX!LAGUNA ,cred ca te inseli nu a fost dar mai stii poate ajungem si pe acolo! Ce frumusica e DENISSA,si baieteii vostri sunt asa dulci si eu vreau!

Aceasta postare a fost editata de ririan: Oct 23 2007, 11:17 AM

+Quote Post
max
postare Oct 23 2007, 11:26 AM
Postare #9

Golden Member

o sa vina si la tine un baietel frumos, sanatos si cuminte. nu-ti pierde speranta tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

--------------------

+Quote Post
max
postare Oct 23 2007, 11:28 AM
Postare #10

Golden Member

QUOTE(georgeta23 @ Oct 23 2007, 12:11 PM) *
Vai dar ce copii frumosi ai! fetelor nu credeti ca toate ar trebuii sa facem cate un portofoliu foto la copii nostrii?

ar fi super. din cate stiu eu, un portofoliu profesionist, realizat ca la carte e destul de scump. depaseste 300 de euro. rolleyes.gif
tinand cont de faptul ca baiatul meu e frumos foc, astept sponsorizari laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de max: Oct 23 2007, 11:28 AM

--------------------

+Quote Post
Reclama
postare
Postare #

Reclama

Reclama