No SSO cookie
  • corina iordache

Nivelul de intelegere al copilului la 9 luni

Fetita mea Denisa Maria va implini 9 luni in data de 27 mai. Vorbesc mult cu ea, ii cant, ii spun poezii. As dori sa stiu care este gradul ei de intelegere la aceasta varsta si care credeti ca ar trebui sa fie preocuparea principala in ceea ce priveste educarea ei ?

corina iordache a intrebat la 17/05/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 329 Vizualizari 0

• Mirela

Copil subponderal la 1 an

Sunt o mamica disperata a unei fetite de un an si opt luni. Am o nedumerire va rog; a fost nascuta cu greutatea de 3.300 si acum are 9.500 vreau sa va intreb pe dv. E normala aceasta greutate la varsta ei. Doctorul nostru de familie zice ca e normal; de ce nu, atata timp cat si mamica este tot mai slabuta. Zice ca are cu cine semana , si eu ma ingrijorez, fetita totusi nu ar trebui sa semene cu mine de la varsta asta , taticul ei nu este chiar asa de slab. Credeti ca este un motiv de ingrijorare pentru copil sau e cum spune doctorul? Analize i-am facut la scaun spune ca nu are viermisori si totusi mananca foarte bine, in schimb lapte vrea foarte mult dar ii dau numai noaptea , fara lapte seara nu poate dormi , daca as avea si 2 l de lapte il mananca pe tot intr-o noapte. Bea foarte multe lichide, cum ia o gurita de mancare vrea ceai sau apa si bea foarte multa, cateodata ma mir cata apa poate sa bea. Si daca o opresc e incapatinata incepe sa planga, sa se invineteasca, plange fara rasuflare nu stiu ce sa fac e foarte dificila in situatia asta. Ajutati-ma va rog, ce sa fac ? Sfatuiti-ma poate tre sa ma comport altfel cu ea, poate ar trebui sa-i mai fac niste analize, si cu scaunul e problema, cateodata in scaun se observa bucatelele de mancare pe care le-a mancat in ziua respectiva, parca sunt prea vizibile , credeti ca e normal sa se observe asa ceva, parca ce a mancat acum iese tot asa in scaun mai tarziu . Nu stiu, poate exagerez acum dar sunt tare nedumerita in legatura cu fetita si cresterea ei. Va rog nu ignorati intrebarile mele. Si vreau sa mai tineti cont inca de ceva; am alaptat-o doar vreo 2 saptamani si apoi am dat-o pe lapte praf Vitalact , vomita mai tot timpul dar asa am mers pe acesta pentru ca nu dispuneam de prea multi bani pentru un lapte mai bun , de mica a luat greu in greutate , o cantaream in fiecare zi pana a scapat la mancarica si am dat-o pe lapte de alimentara MILLI sau altceva ce gasesc lapte sa fie . Mirela ma numesc si astept raspunsul dv . Va multumesc!

Mirela a intrebat la 16/05/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 389 Vizualizari 0

• Roxana

Cantitatea de lapte pentru bebe in alaptare

Fetita mea are dureri de burtica in timpul zilei imediat dupa ce mananca. De la trei saptamani timpul petrecut la san a devenit tot mai scurt, iar acum, la 6 saptamani, sunt fericita daca mananca 8 minute. Laptele meu curge foarte repede, ea este coplesita de viteza, se ineaca, se retrage de la san, urla, vrea sa pape in coninuare dar are deja de dureri si plange. Doctorul spune ca nu este vorba despre colici. Crizele nu au loc noaptea. La sfatul medicului i-am dat , cu lingurita, inainte de masa cate un saculet de gaviscon dizolvat in 2 lingurite de lapte, dar nu pare sa ajute. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este faptul ca nu vrea sa manance mai mult de 5 minute ( 5 de obicei, cateaodata , dar rar , ajunge la 10 minute). Cel de al doilea san nu o intereseaza, iar daca incerc sa o fortez, urla in gura mare si nu reusesc sa o mai potolesc. Poate un bebe de 6 saptamani sa manance suficient in 5 minute??? Mentionez ca are scaune cate 3 sau patru pe zi, si scutece ude cat cuprinde, nu este deshidratata, este un copil alert, si nu face crize noaptea, cand poate mananca in medie cate 10 minute. Ziua mananca la 2 sau trei ore, iar noaptea se trezeste la patru ore. Cum sa procedez sa o fac sa mamance mai mult timp??? Nu vreau sa renunt la alaptat.

Roxana a intrebat la 12/05/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 506 Vizualizari 0

Reclama
close_button

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parola
Ati uitat parola?