No SSO cookie
  • Cristina

Platfusul la copii. Cum se poate trata

Am o fetita de 2 ani si sunt destul de bulversata datorita ultimei mele vizite cu fetita la ortoped. Ea duce picioarele in interior (nu f. tare) si doctorul respectiv mi-a spus ca mersul se indreapta dar are platfus si mi-a recomandat niste ghetute speciale. Uitandu-ma pe net sa-mi fac o idee am dat de un articol in care seful clinicii de ortopedie Grigore Alexandrescu , prof. dr. Mihai Jianu sustine ca mari studii si statistici medicale internationale au concluzionat ca platfusul nu se vindeca. Nici masajul in talpa, nici talonetele , etc nu ajuta. Dumneavoastra ce parere aveti? Va multumesc. Cristina

Cristina a intrebat la 30/03/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 280 Vizualizari 0

• IONICA POIDA

Tratament hormonal la copii

Baietelul meu s-a nascut inainte de termen, si ca urmare nu i-a coborit testicolul stang . Pana la 6 luni am asteptat sa coboare natural , dupa 7 luni ni sa prescris un unguent pe baza de hormoni ( undestor,lanolina,vaselina) cu aplicatii locale timp de o luna . Nu a coborat , in schimb ca urmare a tratamentului i-a aparut in zona inghinala o iritatie sub forma de basicute, care iritatie nu ne mai trece nici cu elocom , cutaden , violet de gentiana . Ce-i de facut? Acum are 9 luni , si s-a recomandat operatia. Pana la operatie nu mai este nimic de facut? Nu este prea mic pentru operatie? poida ionica

IONICA POIDA a intrebat la 30/03/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 175 Vizualizari 0

• Rodica

Diagnostic de edem cerebral

Acum 4 saptamani am dat nastere la doi copilasi (fetita si baiat) si m-am confruntat cu urmatoarea problema: Am nascut la 41 de saptamani. Am avut 6 ore de travaliu dupa care medicul a decis sa-mi faca cezariana, deoarece copiii nu puteau cobori. Dupa nastere mi s-a spus ca baietelul a suferit la nastere (scor Apgar 7), manutele fiindu-i foate rigide, in jurul guritei era putin vanat; avea momente cand statea foarte incordat. A fost diagnosticat cu posibil edem cerebral, asfixie usoara la nastere (mentionez ca nu a necesitst la resuscitare, a plans imediat). In spital i-au dat antibiotice, piracetam, vitamina B complex. Acum baietelul e mult mai bine, degetetelele nu si le mai tine intinse, foarte rar si le mai tine perfect intinse, doar corpul este mai incordat uneori. Continui tratamentul cu piracetam si B complex. Mentionez ca medicii mi-au spus ca poate fi si din cauza pozitiei din uter (au fost destul de mari: baietelul 3,5oo gr si fetita 3,8oo gr), fiind foarte inghesuiti, si ca pe parcurs o sa-si revina. Reflexele la iesirea din spital le-a avut, mai putin la cel de apucare si-a ridicat manutele, cu manuta stanga si-a inchis iar la cea dreapta si-a tinut degetelele intinse. Vreau sa va spun ca a supt din a treia zi, i-am luat pe amandoi cu mine in salon. Si acum el mananca foarte bine si suge si ii dau si completare: a luat foarte bine in greutate si observ ca evolutia lui e foarte buna. Cat timp pot continua tratamentul cu piracetam? Ce analize imi recomandati sa fac, in efortul meu de a afla din timp daca bebelusul meu ar putea ramane cu eventuale urmari? Deplasarea la Bucuresti nu este deloc o problema pentru noi, nici banii, vrem doar sa ne vedem comoara sanatoasa. Va multumeste anticipat o mama ingrijorata.

Rodica a intrebat la 29/03/2006, ultimul raspuns din 19/08/2013 in Intrebari generale

2 Raspunsuri | 1766 Vizualizari 0

Reclama
close_button

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parola
Ati uitat parola?