No SSO cookie
  • IONICA POIDA

Tratament hormonal la copii

Baietelul meu s-a nascut inainte de termen, si ca urmare nu i-a coborit testicolul stang . Pana la 6 luni am asteptat sa coboare natural , dupa 7 luni ni sa prescris un unguent pe baza de hormoni ( undestor,lanolina,vaselina) cu aplicatii locale timp de o luna . Nu a coborat , in schimb ca urmare a tratamentului i-a aparut in zona inghinala o iritatie sub forma de basicute, care iritatie nu ne mai trece nici cu elocom , cutaden , violet de gentiana . Ce-i de facut? Acum are 9 luni , si s-a recomandat operatia. Pana la operatie nu mai este nimic de facut? Nu este prea mic pentru operatie? poida ionica

IONICA POIDA a intrebat la 30/03/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 170 Vizualizari 0

• Rodica

Diagnostic de edem cerebral

Acum 4 saptamani am dat nastere la doi copilasi (fetita si baiat) si m-am confruntat cu urmatoarea problema: Am nascut la 41 de saptamani. Am avut 6 ore de travaliu dupa care medicul a decis sa-mi faca cezariana, deoarece copiii nu puteau cobori. Dupa nastere mi s-a spus ca baietelul a suferit la nastere (scor Apgar 7), manutele fiindu-i foate rigide, in jurul guritei era putin vanat; avea momente cand statea foarte incordat. A fost diagnosticat cu posibil edem cerebral, asfixie usoara la nastere (mentionez ca nu a necesitst la resuscitare, a plans imediat). In spital i-au dat antibiotice, piracetam, vitamina B complex. Acum baietelul e mult mai bine, degetetelele nu si le mai tine intinse, foarte rar si le mai tine perfect intinse, doar corpul este mai incordat uneori. Continui tratamentul cu piracetam si B complex. Mentionez ca medicii mi-au spus ca poate fi si din cauza pozitiei din uter (au fost destul de mari: baietelul 3,5oo gr si fetita 3,8oo gr), fiind foarte inghesuiti, si ca pe parcurs o sa-si revina. Reflexele la iesirea din spital le-a avut, mai putin la cel de apucare si-a ridicat manutele, cu manuta stanga si-a inchis iar la cea dreapta si-a tinut degetelele intinse. Vreau sa va spun ca a supt din a treia zi, i-am luat pe amandoi cu mine in salon. Si acum el mananca foarte bine si suge si ii dau si completare: a luat foarte bine in greutate si observ ca evolutia lui e foarte buna. Cat timp pot continua tratamentul cu piracetam? Ce analize imi recomandati sa fac, in efortul meu de a afla din timp daca bebelusul meu ar putea ramane cu eventuale urmari? Deplasarea la Bucuresti nu este deloc o problema pentru noi, nici banii, vrem doar sa ne vedem comoara sanatoasa. Va multumeste anticipat o mama ingrijorata.

Rodica a intrebat la 29/03/2006, ultimul raspuns din 19/08/2013 in Intrebari generale

2 Raspunsuri | 1759 Vizualizari 0

• Ariana

Operatia de polipi

Medicul mi-a spus ca este posibil ca baietelul meu, in varsta de 3 ani si jumatate, sa aiba polipi si ca ar trebui operat. Care ar fi varsta optima pentru aceasta operatie? Nu este prea mic? Va rog, daca puteti, sa imi dati detalii despre cum decurge aceasta operatie. Multumesc!

Ariana a intrebat la 29/03/2006, ultimul raspuns din 22/11/2010 in Intrebari generale

1 Raspunsuri | 350 Vizualizari 0

Reclama
close_button

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parola
Ati uitat parola?