Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Robert Fabian
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog ninina
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
natsandrea
am venit sa recuperam
mami ai un printisor wub.gif wub.gif wub.gif
nu ma mai satur sa privesc
Miha79
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 01:57 PM) *
....mai cateva poze.....

...ce mult te iubeste mami.....



..asa doarme puiul meu....




ce frumosi sunteti partners.gif partners.gif tzuc.gif tzuc.gif

frumoasa povestea , am si ras ,am si plans , DD sa va dea multa sanatate si sa fiti fericiti alaturi de puiutul vostru Robert Fabian partners.gif trandafir.gif
ralucastef
ninina scumpa
tare frumoasa povestea ta
am plans de emotii
multi pupici sunteti tare frumosi
si tu nu mai ai burtica deloc
perla163
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 01:47 PM) *
...fetelor..pt cele care nu intra la mamici de octombrie...postez si aici povestea mea.....
...si acum povestea mea.....
7 octombrie 2009...o zi faina...desi inoratsi ploua cu galeata....eu ma simnt in forma...pus pe sotii toata ziua.....
..asa ca sa nu ma plictisesc ma urc pe scaun ca sa ma uit in oglinda sa imi vad daca burtica s.a lasat.....dar nici poveste...este sus chiar foarte sus sub sani....deci nici gand de nascut.....plus ca cu doua zile in urma am fost la piata si m-am intalnit cu multe prietene care m-au asigurat suta la suta ca nu nasc saptamana asta.....
...offff ce ma fac....bebe nu vrea sa vina ...si pleaca iubi la MAdrid si raman singura..... ....eee asta e....bun...stiu ce fac acum....ma pun sa fac un pic de sport...ca ajuta mult la nastere...chestia este ca nu prea am chef...ca imi place sa stau cu fetele pe forum la povesti....dar totusi hai sa fac cateva genofectiuni...bine 5 ajunde...sigur o sa nasc usor dupa ele
....hmmmm mi-a venit o idee au sris fetele pe forum ca un film de groaza ajuta sa nasti mai repede....i-a sa caut eu unul....dar nimic nu gasesc....caut pe youtube...nasoale rau...numai daca vedeam trailaru ma lua groaza.....vine sotul si imi zice ca vrea sa se uite si el la un film....si mama si ea....asa ca am gasit unul pt toate gusturile...ultimul samurai.....dar nu era de groaza..ci de actiune si lupa.....si la asta m-am uitat greu cand vedeam ca mor oamenii pe acolo.......bun s-a terminat filmul.....m-am dus sa fac un dus....dar ce credeti ca asa mi-a placut ca nu imi venea sa mai ies..pana nu a stigat sotul sa vada daca sunt bine.. ...ma pun in pat ..plictisita ...si obosita.....iubi imi face un masaj la picioare si la spate.....deja sunt mai relaxata.....sting lumina..dar inca mai povestesc cu iubi....aud telefonul..ca primisem mesaj....ma ridica merg dupa telefon care era in prima camera..il i-au dar inainte sa ma pun in pat merg la baie....fac un pic de pipi ca de obicei..noaptea si pt doi striopi trebuie sa mergi la baie liwlol.gif ....ma pun in pat citesc mesajul...era de la Stefy....ma anuntase ca a nascut....ma luase emotiile....de bucurie pt ea....asa ca m-am pus sa.i scriu mesaj inapoi sa o felicit....si ce sa vedeti..pun telefonul pe masutza...si iar trebuie sa merg la toaleta.....domane ce o fi...de unde s.a mai strans asa repede pipi liwlol.gif ...hai sa merg...desi mie lene rau de tot.....ma ridic.....si plosssssssccccccccccccc.......waw ce s-a intamplat...domane nu pot sa tin ...curge..vai plin pe parchet....ma tin de pijama si fugi la baie..ma pun pe toaleta..si.......curge.curge...imi vine sa plang ....sa rad....incep sa tremur de frica......de emotii.....offfffff.....s-a oprit ce bine...merg in dormitor...."Iubi....iubi...."..."Pusi de ce aprinzi lumina...of.....chiar am adormit de doua minute"...."Iubi ...nustiu ce s.a intamplat.....mi-a curs multa apa" "...waw hai ca plecam...."...in doua minute era gata...imi i-au si eu blugi....si pleosssssssssccccccc...alta tura de apa....vai ........"cauta altii blugi"...degeaba aveam aborbant ca nu a folosit......merg si la toaleta si iar a curs...."iubi nu cred ca pot sa merg....imi trebuie o olitza in masina sa imi pun pe scaun..ca nu se mai opreste! .....si am plecat.........
................liniste in masina.........nimeni nimic...parca si luna si stele s-au oprit din mersul lor.....toata lumea medita si astepta....iar eu...hmmmmmm eu...vorbareata am ramas fara limba ....niciodata nu am ajuns asa repede la Sighet ca data asta..mi s-a parut ca am facut doar 10 minute......
....vai maternitatea.... ...vai ce ma asteapta...habar nu am......
...vine o doamna ne deschide....imi zice sa ma imbrac ....in haine de spital....dar eu"""va rog pot sa merg al toaleta...vai nu mai pot"...."da dute".....waw...inca doi litri.....cred ca nu mai fac pipi vreo doua sau trei luni liwlol.gif
...m-am imbracat cu camasa de noapte de la mine.....mi-am pus si halatul ca era destul de frig....ii las hainele si papuci sotului..imi i-au geanta si hai sa mergem la etajul doi....ma i-a sotul ma imbratiseaza , ma pupa,,,,imi venea sa urlu....ca nu vroiam sa ma vada toata lumea ca plang....avea lacrimi in ochii..nu putea nici el sa zica vreun cuvant....decat Dumnezeu sa fie cu tine... crybaby.gif ...infirmiera mi-a luat bagajul....am pupat-o si pe mami...si am urmat-o pana la etajul 2......doamna asistenta dormea....s-a trezit....saraca de ea....muncea din greu... liwlol.gif ...i-a zis infirmiera ca am membranele rupte....
...bun..ia dezbracarea si pe masa.....of...nici nu stiam de unde sa incep sa ma dezbrac....imi tremurau mainile....m-am urcat pe masa....da...asa e membranele rupe...dar nu o sa nasti noaptea asta ci maine pe la 12 , 13....wawwwww crybaby.gif
....asa ca infirmiera s-a dus foarte hotarata sa le spuna la ai mei sa plece linistit acasa...ca eu nu voi naste.....
...era normal sa nu nasc...ca nu ma durea nimic....nici in cot... ...ma pun acolo intr.un pat..dupa ce imi i-a un interviu destul de lung....imi da o carpa sa mi-o pun intre picioare..cica este compresa liwlol.gif ...si acum punete in pat si asteapta.....vine la mine imi i-a si tensiunea...si imi zice...."tu fata...tu ai contracti!!""",,,"nu nu am"...."ba ai....uite aici2..si ma palpa pe burta....."dar nu ma doare"....."nu te doare deloc"..."nu"...."lasa ca o sa te si doara" laugh.gif ....incurajare.... liwlol.gif ....trece 10 minute, 20....hm.....nimic...stau in pat dar nu pot dormi de emotii.....mai sunt doua fete cu mine...una se vaita si nu mai putea de durere..iar alta asa de greu ii era de sfaoraia saraca liwlol.gif
....parca, parca soimnt ceva dureri...asa ca la menstruatie.....hmmmmm cred ca incepe......dar gandul imi este intrerupt de o tipa care a intrat tipand..."ma doare...eu nasc...vai nu mai pot....eu nasc...."...asistenta"taci tu fata a nu nasti...hai urcate pe masa....."...nu pot sa ma urc...vai, ioi".....facusem niste ochi ohmy.gif ...de ma luase toate transpiratiile....se urca pe masa ii zice o sa nasti intr-o jumate de ora....coboara de pe masa....."nasc...ma doare....gata eu imping,...imi vine sa imping...."...si au fugit cu ea in sala de nasteri si la 2 minute s-a auzit bebelusul plangand.......incpusem sa ma rog....Doamne vreau sa nasc si eu asa usor....asa repede...asa bine.....
....gata....este ora 3 si ceva....incep contractiile din 8 in 8 minute.......asa reepde treceau alea 8 minute...si venea durerea asa repede....eu tot cu ochii la ceas ca sa-i zic exact cum am contractiile....uite ca s-a schimbat acum din 6 in 6....vai ce doareeeeeeee......!!!...uffffffff....iar a trecut si pot dansa.... ...4, 5, waw,,iar vine,,,sari din pat si punete in genunchi ca nu doare asa rau....ghemuita langa perete liwlol.gif ...ufffffff am mai scapat de una.....incepe iar...dar ce se intampa ca nu a trecut nici un minut....gata din 2 in 2 minute.....ii spun la asistenta..ma contoleza..si zice...hm cred ca o sa nasti mai repede....cobor de masa....ma plimb putin...si strig la aia...imi vine sa imping..defapt sa fac treaba mare....cica lasa ca e bine..tu plimbate liwlol.gif ...dar cred ca o sa iasa afara....bine atunci hai in sala de nasteri....ma urc pe masa....tot ma gandesc daca o sa iasa bebe..ca poate e prea repede....si o sa ma certe astea ca inca nu nasc....poate am doar eu senzatia ca iese.... laugh.gif
...bun.....foarte faina pozitia ...una s.a pus in fata mea..una pe o parte...si cica "hai irina".....parca eram la vreun concurs liwlol.gif ....aaaaaaaaaaaa...auuuuuuuuuuu....".irina lasa fundu relaxat si impinge".....aaaaaaaaaaammmmmmmmm.....nu iese..........."fi atenta..cand vine durerea tu pregateste..trage aer in pipt si impinge..ca si cand ai fi pe wc2...ok...vine durerea....sunt pregatita.......aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa la atac............ liwlol.gif ...hmmmmmmmmmm...nimic...........nu iese....."mai fata hai ca noi nu putem sta langa tine ca trebuie sa iesim din tura!!"!...iar alta"hai ca trebuie sa ne bem si noi cafeaua".....iar una la care i-am bagat ceva in buzunar...."hai irina ca poti...uite vine durerea..pregateste..lasa fundu relaxat, jos....si acum,,,,,,,,,,.............."hai..hai...lung................".........PLEOSC....la 6 30.........deschid ochii...vad o mogladeata parca vanta la culaoare...ma uit ..dar parca avea ochii plin de nisip si nu vad bine....ma uit......vad picioruse2 vad manute 2.....si deja l-au luat si l-au spalt...tot ma uitam dupa el sa vad ce ii face...dar nu vedeam deloc bine.....simnt niste intepaturi...si ma uit la asistenta mi-am dat seama ca coase.....(de durere parca nici nu am auit plasetul ecat asa ceva vag si putin.....adevarul e canici durerea nu o mai simnteam....)....simnteam doar cum cum intra si iesea..putin......imi zice ca sunt aproape gata....aud doar o voce...cre imi zice..."uite puiul tau...este baiat"..... ":crybaby: ....iubirea lui mami, comoara mea...te iubesc mai mult decat propria mea viata"....nu m-au lasat deloc cu el...doar cat i-am vazut ochisori putin.....si a plecat....
...am coborat incet de pe masa....mi-au pus o alta comprea(carpa)si m-au dus in salon...defapt la reanimare......m-am pus in pat...ma luase frigurile....au pus doua paturi pe mine...si parca tot imi era frig.....acolo erau si cele doua fete care au nascut inaintea mea...cea care a nascut rapid si cea care sforaia....(a nascut si a doua foarte repede).....ele deja aveau bebelusii langa ele....
..asistenta...."asa sa stai doua ore sa nu dormi,bine??....)le-am intrebat pe fete in cat timp imi aduce si mie bebelusul...a is ca lor dupa o ora jumate.....a trecut sa greu o ora jumate...dar la mine nu veneau cu bebelusul.... ..poate o avea ceva probleme si nu mi-a zis...tot la asta ma gandeam...trec 2 ore...si tot nu vine...mi se parea ca timpul sta il loc...a mai nascut una dupa mine.....la vreo ora si la ea a venit deja cu bebe....deja gandureile negre m-au apucat si mai rau...imi venea sa plang cat ma tine gura...dar imi era rusine....ma utam la bebelusi la toate.....il vroiam cu disperare si pe al meu....si la un moment data se deschide usa....si intra o asistenta cu un bebe....incepeam sa stralucesc de bucurie......dar....... crybaby.gif ....il duce la o fata care era acolo(nu am observat cand i l-a luat ....ca sa.l schimbe)......ochii incepeau sa lacrimeze...asa putin cat sa nu ma vada lumea....si iar se deschide usa..........de data asta nu mai speram....banuiam ca este alt bebe de la alta fata...vine tot de la schimbat......"Doamna Baciu....aici este printul dumneavostra"....."waw... crybaby.gif ....iubirea lui mami"..."il pun in patut".."nu, il vreau in brate"..."da bine---da.i sa manace"....da.....am uitat ca trebuie sa.i dau de mancare ..il admiram...si ma indragosteam de el....nu mai vdeam pe nimeni...nu mai auzeam pe nimeni....nu mai aveam nici o teama, nici un gand....decat "PUSIORUL MEU TE IUBESC ENORM....ESTI CEL MAI DULCE, CEL MAI SCUMP SI CEL MAI PRETIOS CADOU AL MEU"...era cu ochisorii deschisi ma privea...citeam in privirea lui..."MAMI MA BUCUR SA TE CUNOSC...SI EU TE IUBESC ENORM DE MULT".....
...ooooooo a trecut 20 de minute...si nu i-am spus la tati....hai sa.i trimitem mesaj.....sa planga si el putin de bucurie....
...a trecut timpul....m-au spalat si am reusit sa ma imbrac si eu cu pijamale si chilotei... liwlol.gif ...deci la mine este voie....si spre seara am ajuns in salonul nostru..fericiti..impreuna...nimeni nu ne mai putea despartii...doar noi doi....puteau sa zica asistentele orice vroiau..nu le mai auzeam....ceea ce auzeam era doar VOCEA PUIULUI MEU.....ceea ce vedeam era doar ...OCHISORII PUIULUI MEU....
..."buna ziua ...Domana Baciu sunteti chemata jos....este sotul dumneavostra.....fac o exceptie si o sa duc si bebelsul ca sa.l vada....dute tu inainte si vin si eu....ajung jos...sotul cu ochii in lacrimi ..ma ia in brate..."Iubirea esti bine....ce ma bucur...cum te simnti??....printesa mea...te iubesc mult--....dar puisorul meu unde este?" laugh.gif laugh.gif ..."vine...vine si el.."...mai trec doua minute..."dar nu mai vine cu el"....trebuie sa vina..ii zic eu...mai trec cateva minute si nu mai vine....saracu nu mai avea rabdare deloc...si suna de la receptie sus la asistente..ca de ce nu coboara cu bebe....si au mai trecut 2 minute si apre o asistenta cu puiul nostru..il ia diresc sotul...si mama si ea direc acolo amandoi pe el....sotul...lacrimeaza....fericirea este prea mare sa o tina doar in inima lui asa ca se revarsa odata cu lacrimile de bucurie...."comoara lui tati"..."puisorul lui bunica".....si eu ma uitam plina de bucurie cand la unul cand la altul...si nu mai puteam sa stau in pcioare...pe scaun nici atat...ca ma durea cusatura.....
...am plecat sus...si zilele au trecut....si am ajuns ziua de luni cand am plecat spre dulcea casa...impreuna cu Robert Fabian....am lasat burtica la spital si l-am luat pe Fabian acasa....
...sper ca nu v-am plictisit.....
..nasterea a durat doar 10 minute.....doar ca pana m-au cusut a durat putin...
..daca ma intraba cineva cum am nascut....raspunsul este Usor....(bine e normal ca nici o nastere nu este f usoara, dar totusi la mine a fost usor..ca nu am chinuit mai deloc).......

...ESTE O BINECUVATRE SA NASTI......MAI ALES DUPA CE AI NASCUT VEZI BINECUVATAREA.....

crybaby.gif CE EMOTIIIIIIII si ce frumos povestesti.......VA DoRESC TOT BINELE DIN LUME Si DD sa va pazeasca mereu............multi pupici dulci......siiiii....... love1.gif
Alondra
love1.gif love1.gif love1.gif
Ce frumos (si haios laugh.gif) ai povestit draga Ninina, venirea pe lume a puiului tau! wub.gif O adevarata minune! wub.gif tzuc.gif
USA
Nininaa...foarte frumos ai povestit..parca am fost langa tine tot timpul.....
Pupik moaaareee la o echipa de vis! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
meaw_ela
QUOTE(ninina @ Oct 19 2009, 06:55 AM) *
...Draga mea.....te-am emotionat...si sti de ce...pt ca ai o inima mare...mare.... partners.gif
....iti multumesc mult.....pt gandurile frumoase...si pt florile superbe.... partners.gif

Din toata inima frumoasa mea! partners.gif Sa vezi ce zboara timpul...mai ales daca e cumintzel.sa-i faci poze la manutze, piciorushe...nu vor mai fi niciodata asa mici ca acum! rolleyes.gif
ninina
QUOTE(natsandrea @ Oct 19 2009, 02:30 PM) *
am venit sa recuperam
mami ai un printisor wub.gif wub.gif wub.gif
nu ma mai satur sa privesc

...da....cel mai mult ma bucur ca e tare cuminte...si ma inebuneste cu zambetul lui....cand ma aude sa vezi cum se uita la mine si tot infloreste... partners.gif
..te asteptam mereu pe aici... partners.gif

QUOTE(Miha79 @ Oct 19 2009, 03:17 PM) *
ce frumosi sunteti partners.gif partners.gif tzuc.gif tzuc.gif

frumoasa povestea , am si ras ,am si plans , DD sa va dea multa sanatate si sa fiti fericiti alaturi de puiutul vostru Robert Fabian partners.gif trandafir.gif

....multumim Miha draga mea..la fel iti dorim si noi tie numai fericire si tot ce este mai frumos pt tine si puii tai... trandafir.gif

QUOTE(ralucastef @ Oct 19 2009, 04:14 PM) *
ninina scumpa
tare frumoasa povestea ta
am plans de emotii
multi pupici sunteti tare frumosi
si tu nu mai ai burtica deloc

partners.gif ..merci...
..chiar azi m-am cantarit am exact kg cu care am plecat...55....am ajuns la 64....si azi am dinou 55... bananab.gif ..nu as mai vrea sa slabesc....ca pierd si laptele cred...

QUOTE(perla163 @ Oct 19 2009, 04:38 PM) *
crybaby.gif CE EMOTIIIIIIII si ce frumos povestesti.......VA DoRESC TOT BINELE DIN LUME Si DD sa va pazeasca mereu............multi pupici dulci......siiiii....... love1.gif


multumi Perla..sa-ti dea Dumnezeu si tie un bebe dulce...asta este rugaciunea mea.... oFloare.gif
QUOTE(Alondra @ Oct 19 2009, 05:28 PM) *
love1.gif love1.gif love1.gif
Ce frumos (si haios laugh.gif) ai povestit draga Ninina, venirea pe lume a puiului tau! wub.gif O adevarata minune! wub.gif tzuc.gif

tzuc.gif ...da oa adevarata minune.....este ceva ce nu prea se gaseste cuvinte pt a putea povesti...
ninina
QUOTE(USA @ Oct 19 2009, 06:41 PM) *
Nininaa...foarte frumos ai povestit..parca am fost langa tine tot timpul.....
Pupik moaaareee la o echipa de vis! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

..pai draga mea nasica....ai fost doar te-am simntit alaturi....... partners.gif partners.gif
...si de la noi un pupik si mai mare.... trandafir.gif trandafir.gif

QUOTE(meaw_ela @ Oct 19 2009, 09:43 PM) *
Din toata inima frumoasa mea! partners.gif Sa vezi ce zboara timpul...mai ales daca e cumintzel.sa-i faci poze la manutze, piciorushe...nu vor mai fi niciodata asa mici ca acum! rolleyes.gif

...da...sa sti ca deja am observat ca a crescut..sa vezi ce falcutze a facut....si piciorusele s.au ingrasat.... laugh.gif ...mi se pare ca prea repede creste...desi a trecut o saptamana si ceva...observ eu care sunt tot timpul cu el....
..merci de sfaturi draga mea.... tzuc.gif
natsandrea
QUOTE(ninina @ Oct 19 2009, 10:51 PM) *
...da....cel mai mult ma bucur ca e tare cuminte...si ma inebuneste cu zambetul lui....cand ma aude sa vezi cum se uita la mine si tot infloreste... partners.gif
..te asteptam mereu pe aici... partners.gif

ma bucur ca v-ati acomodat unul cu celalalt si ca e cuminte...si bineinteles ca voi fi prezenta pt a vedea evolutia micului print trandafir.gif
natsandrea
QUOTE(ninina @ Oct 19 2009, 10:51 PM) *
...da....cel mai mult ma bucur ca e tare cuminte...si ma inebuneste cu zambetul lui....cand ma aude sa vezi cum se uita la mine si tot infloreste... partners.gif
..te asteptam mereu pe aici... partners.gif

ma bucur ca v-ati acomodat unul cu celalalt si ca e cuminte...si bineinteles ca voi fi prezenta pt a vedea evolutia micului print trandafir.gif
natsandrea
scuze, imi merge f prost netu' rolleyes.gif
ssimmona
QUOTE(ninina @ Oct 19 2009, 12:52 PM) *
...ba il deranjau...a fost doar pt poze....ca in rest nu il tineam asa.....
...hainute....hm....fiind cam mic...nu am prea multe....si cele pt nou nascuti ii sunt mari laugh.gif ..chestia ca eu il schimb destul de des...adica nu pot sa iti spun de cate ori....depinde...daca vomita...sau daca trece pipi pe langa pampers...din gresala...il schimb de cate ri e nevoie..sper ca ma intelegi....adevarul e ca eu le spal mereu...in fiecare seara spal ce a murdarit.....adica nu eu mami....nu le bag la masina...ca doar pot sa fie doar doua body si maxim o salopeta.....alataieri de exemplu s-au strans mai multe....paturici, si am cateva scutece din bumbac...dar defapt le folosesc pe post de paturi sau nustiu cum sa zic..le pun cand il schimb pe bebe...sau dupa ce papa sa vomite pe ele...ma intelegi.....si atunci se aduna mai multe si le bag la masina....
..pai pt inceput cumpara pt nou nascuti de alea 0-3 luni..in spania sunt foarte faine...eu am primit unul foarte bun de la o domana de unde am lucrat.....bumbac suta la suta....eu zic sa ai vreo 10 pana la 3 luni....cel putin...asta depinde cum il schimbi..si cat de des bagi la spalat....
..poti sa ma intrebi orice....ce stiu iti raspund cu mare placere.... tzuc.gif

Multumesc mult de tot de raspuns, mamica mea draga! notworthy.gif
Nici nu stii cat e de important pentru mine sa aflu astfel de detalii ... scutece de finet am cumparat si eu din tara si cred ca sunt utile ... am cam cumparat destule lucrusoare pentru 0 luni ... 50 cm ... chiar am pus acum ceva poze cu intreaga munitie doh.gif aici
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...703&st=6530
Inca o data: multumesc mult si pupici delicati pentru micutul Fabian! wub.gif
ninina
QUOTE(natsandrea @ Oct 19 2009, 10:02 PM) *
ma bucur ca v-ati acomodat unul cu celalalt si ca e cuminte...si bineinteles ca voi fi prezenta pt a vedea evolutia micului print trandafir.gif



QUOTE(natsandrea @ Oct 19 2009, 10:03 PM) *
scuze, imi merge f prost netu' rolleyes.gif

....da....ne-am acomodat...si inca ne mai acomodam.... trandafir.gif
....nu te preocupa...nu are nimic.... trandafir.gif

QUOTE(ssimmona @ Oct 19 2009, 10:07 PM) *
Multumesc mult de tot de raspuns, mamica mea draga! notworthy.gif
Nici nu stii cat e de important pentru mine sa aflu astfel de detalii ... scutece de finet am cumparat si eu din tara si cred ca sunt utile ... am cam cumparat destule lucrusoare pentru 0 luni ... 50 cm ... chiar am pus acum ceva poze cu intreaga munitie doh.gif aici
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...703&st=6530
Inca o data: multumesc mult si pupici delicati pentru micutul Fabian! wub.gif

..Draga mea ssimona sunt aici..pt orice intrebare...sunt si eu incepatoare...dar ...daca stiu iti raspund cu mare placere la orice....
..Pupiki de la FAbian pt CArlos... partners.gif
ruxy
Iti sta tare bine ca mamica Ninina scumpa mea, iti prieste din plin, esti foarte frumoasa partners.gif ...iar bebe e un amor partners.gif partners.gif partners.gif
ninina
QUOTE(ruxy @ Oct 20 2009, 01:01 PM) *
Iti sta tare bine ca mamica Ninina scumpa mea, iti prieste din plin, esti foarte frumoasa partners.gif ...iar bebe e un amor partners.gif partners.gif partners.gif

Multumesc Ruxy....esti tu dragutza ca intodeauna.....te imbratisez..si primeste un pupik mare de la Fabian.....si unul de la mine... tzuc.gif tzuc.gif
...si nu uita ca Maramuresul te asteapta.....
USA
QUOTE(ninina @ Oct 20 2009, 06:02 PM) *
Multumesc Ruxy....esti tu dragutza ca intodeauna.....te imbratisez..si primeste un pupik mare de la Fabian.....si unul de la mine... tzuc.gif tzuc.gif
...si nu uita ca Maramuresul te asteapta.....

Noooo noo are dreptateee......esti o frumusete sclipitoare......dragostea spune tot!
ninina
QUOTE(USA @ Oct 20 2009, 05:15 PM) *
Noooo noo are dreptateee......esti o frumusete sclipitoare......dragostea spune tot!

partners.gif tzuc.gif ...da ce sa mai zic...sti ca si tu esti la categoria risipa de cuvinte frumoase..... tzuc.gif
...ieri ma gandeam la tine....nu mai staiam ce mai faci, cum o mai duci,,,,,ca nu am mai intrat la o cafea...sa vad.... tzuc.gif ...sper ca esti bine si tu si babys,,,
USA
QUOTE(ninina @ Oct 20 2009, 06:19 PM) *
partners.gif tzuc.gif ...da ce sa mai zic...sti ca si tu esti la categoria risipa de cuvinte frumoase..... tzuc.gif
...ieri ma gandeam la tine....nu mai staiam ce mai faci, cum o mai duci,,,,,ca nu am mai intrat la o cafea...sa vad.... tzuc.gif ...sper ca esti bine si tu si babys,,,

Si yo ma gandeam la tine.....hihihiiii......
Noi bine, cu scoala.....muncaaa......babys e o nazbatie de copilaaa.....ieri era assistenta medicala...ii lua tensiunea lu' tac'so cand am ajuns acasa...si cand dady a vrut sa se ridice (ca doar ajunsesem acasa oFloare.gif ), babys "dadyy, stay down, now!"....iar dady "naaa, ce pot sa mai zici?....esti la doctor te conformezi, altfel iti ei injectia drept pedeapsa!!!!" liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif
hug.gif hug.gif hug.gif
ninina
QUOTE(USA @ Oct 20 2009, 06:26 PM) *
Si yo ma gandeam la tine.....hihihiiii......
Noi bine, cu scoala.....muncaaa......babys e o nazbatie de copilaaa.....ieri era assistenta medicala...ii lua tensiunea lu' tac'so cand am ajuns acasa...si cand dady a vrut sa se ridice (ca doar ajunsesem acasa oFloare.gif ), babys "dadyy, stay down, now!"....iar dady "naaa, ce pot sa mai zici?....esti la doctor te conformezi, altfel iti ei injectia drept pedeapsa!!!!" liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif doh.gif
hug.gif hug.gif hug.gif

liwlol.gif ...vai ce scumpa poate sa fie......aveti o comoara pretioasa...o delicata..i-auzi draga de ea....este si asistenta...si il face bine pe tati.....ce dulce poate fi....
...si ce sa mai zic...si tati super ascultator... laugh.gif
..pupik pt o famile frumoasa... hug.gif
miha_23
O dulceata de copilas tzuc.gif tzuc.gif sa va traiasca!!Si de mamicca ce sa zic, unde e burtica??Arati foarte bine tzuc.gif
ninina
QUOTE(mihaelarobas @ Oct 20 2009, 06:44 PM) *
O dulceata de copilas tzuc.gif tzuc.gif sa va traiasca!!Si de mamicca ce sa zic, unde e burtica??Arati foarte bine tzuc.gif

..multumesc.....deci m-ai gasit.... tongue.gif hug.gif
...multumesc draga mea...si tu vei avea unul curand.....o dulceata mica.... hug.gif
...cat despre burtica am lasat.o la maternitate si am adus acasa alceva...un bebe scump.... hug.gif
meaw_ela
QUOTE(ninina @ Oct 19 2009, 03:53 PM) *
..pai draga mea nasica....ai fost doar te-am simntit alaturi....... partners.gif partners.gif
...si de la noi un pupik si mai mare.... trandafir.gif trandafir.gif
...da...sa sti ca deja am observat ca a crescut..sa vezi ce falcutze a facut....si piciorusele s.au ingrasat.... laugh.gif ...mi se pare ca prea repede creste...desi a trecut o saptamana si ceva...observ eu care sunt tot timpul cu el....
..merci de sfaturi draga mea.... tzuc.gif

Din toata inima.. eu as avea un car de sfaturi- stiu ca poate nu mereu sunt bineprimite( eu exasperasem de atatea sfaturi de la toata lumea( chiar si cei care nu aveau copii le ofereau, sau de la cele care au avut acum o mie de ani si care nu vazusera cum arata un pampers.LOL) asa ca unul iti mai dau- si cel mai important: sa-l ragai de fiecare data (chiar daca uneori pare ca nu vrea sa ragaie)insista- il pui langa urechea ta( pe umar) si il tragi pe spate... o sa doarma muuuult mai bine si nici gaze multe nu o sa aiba. partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif rolleyes.gif
Mikaell
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 12:19 PM) *
,,,cu mami mea draga....

...Doamne iti multumesc pt cel mai frumos cadou posibil.....

Doamne ,ninina sunteti superbi...se citeste dragostea de mama pe chipul tau...am citit si povestioara ta,am ras si parca traiam acele clipe odata cu tine,ma bucur mult pt voi ca a fost totul ok smile.gif m-ai facut sa-mi aduc aminte de prima intalnire cu printesica mea,parca eram in al 9-lea cer,ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred ca e a mea ,ca eu i-am dat nastere...ce poate fii mai minunat pe lumea asta decat zambetul unui copil wub.gif
va pupik dulce si va imbratisez cu drag tzuc.gif tzuc.gif hug.gif
ninina
QUOTE(meaw_ela @ Oct 20 2009, 08:17 PM) *
Din toata inima.. eu as avea un car de sfaturi- stiu ca poate nu mereu sunt bineprimite( eu exasperasem de atatea sfaturi de la toata lumea( chiar si cei care nu aveau copii le ofereau, sau de la cele care au avut acum o mie de ani si care nu vazusera cum arata un pampers.LOL) asa ca unul iti mai dau- si cel mai important: sa-l ragai de fiecare data (chiar daca uneori pare ca nu vrea sa ragaie)insista- il pui langa urechea ta( pe umar) si il tragi pe spate... o sa doarma muuuult mai bine si nici gaze multe nu o sa aiba. partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif rolleyes.gif

Ella..pt mine oricand este binevenit un sfat....il primesc cu mare bucurie.....
...chiar o sa tin seama de acest sfat desi pana acum nu l-am considerat foarte important.....il tineam maxim 5 minute si daca nu ragaia...il lasam....
...chiar daca poti sa ma ajuti cu un sfat....nu am ser fiziologic...si nu prea manaca bine din cauza ca nu are nasucul curatat...ce sa fac...acum am facut ceva ceai de musetel...dar nustiu daca ma ajuta...
Sara1
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 04:47 AM) *
...fetelor..pt cele care nu intra la mamici de octombrie...postez si aici povestea mea.....
...si acum povestea mea.....
7 octombrie 2009...o zi faina...desi inoratsi ploua cu galeata....eu ma simnt in forma...pus pe sotii toata ziua.....
..asa ca sa nu ma plictisesc ma urc pe scaun ca sa ma uit in oglinda sa imi vad daca burtica s.a lasat.....dar nici poveste...este sus chiar foarte sus sub sani....deci nici gand de nascut.....plus ca cu doua zile in urma am fost la piata si m-am intalnit cu multe prietene care m-au asigurat suta la suta ca nu nasc saptamana asta.....
...offff ce ma fac....bebe nu vrea sa vina ...si pleaca iubi la MAdrid si raman singura..... ....eee asta e....bun...stiu ce fac acum....ma pun sa fac un pic de sport...ca ajuta mult la nastere...chestia este ca nu prea am chef...ca imi place sa stau cu fetele pe forum la povesti....dar totusi hai sa fac cateva genofectiuni...bine 5 ajunde...sigur o sa nasc usor dupa ele
....hmmmm mi-a venit o idee au sris fetele pe forum ca un film de groaza ajuta sa nasti mai repede....i-a sa caut eu unul....dar nimic nu gasesc....caut pe youtube...nasoale rau...numai daca vedeam trailaru ma lua groaza.....vine sotul si imi zice ca vrea sa se uite si el la un film....si mama si ea....asa ca am gasit unul pt toate gusturile...ultimul samurai.....dar nu era de groaza..ci de actiune si lupa.....si la asta m-am uitat greu cand vedeam ca mor oamenii pe acolo.......bun s-a terminat filmul.....m-am dus sa fac un dus....dar ce credeti ca asa mi-a placut ca nu imi venea sa mai ies..pana nu a stigat sotul sa vada daca sunt bine... ma pun in pat ..plictisita ...si obosita.....iubi imi face un masaj la picioare si la spate.....deja sunt mai relaxata.....sting lumina..dar inca mai povestesc cu iubi....aud telefonul..ca primisem mesaj....ma ridica merg dupa telefon care era in prima camera..il i-au dar inainte sa ma pun in pat merg la baie....fac un pic de pipi ca de obicei..noaptea si pt doi striopi trebuie sa mergi la baie liwlol.gif ....ma pun in pat citesc mesajul...era de la Stefy....ma anuntase ca a nascut....ma luase emotiile....de bucurie pt ea....asa ca m-am pus sa.i scriu mesaj inapoi sa o felicit....si ce sa vedeti..pun telefonul pe masutza...si iar trebuie sa merg la toaleta.....domane ce o fi...de unde s.a mai strans asa repede pipi hai sa merg...desi mie lene rau de tot.....ma ridic.....si plosssssssccccccccccccc.......waw ce s-a intamplat...domane nu pot sa tin ...curge..vai plin pe parchet....ma tin de pijama si fugi la baie..ma pun pe toaleta..si.......curge.curge...imi vine sa plang ....sa rad....incep sa tremur de frica......de emotii.....offfffff.....s-a oprit ce bine...merg in dormitor...."Iubi....iubi...."..."Pusi de ce aprinzi lumina...of.....chiar am adormit de doua minute"...."Iubi ...nustiu ce s.a intamplat.....mi-a curs multa apa" "...waw hai ca plecam...."...in doua minute era gata...imi i-au si eu blugi....si pleosssssssssccccccc...alta tura de apa....vai ........"cauta altii blugi"...degeaba aveam aborbant ca nu a folosit......merg si la toaleta si iar a curs...."iubi nu cred ca pot sa merg....imi trebuie o olitza in masina sa imi pun pe scaun..ca nu se mai opreste! si am plecat.........
................liniste in masina.........nimeni nimic...parca si luna si stele s-au oprit din mersul lor.....toata lumea medita si astepta....iar eu...hmmmmmm eu...vorbareata am ramas fara limba ....niciodata nu am ajuns asa repede la Sighet ca data asta..mi s-a parut ca am facut doar 10 minute......
....vai maternitatea.... ...vai ce ma asteapta...habar nu am......
...vine o doamna ne deschide....imi zice sa ma imbrac ....in haine de spital....dar eu"""va rog pot sa merg al toaleta...vai nu mai pot"...."da dute".....waw...inca doi litri.....cred ca nu mai fac pipi vreo doua sau trei luni
...m-am imbracat cu camasa de noapte de la mine.....mi-am pus si halatul ca era destul de frig....ii las hainele si papuci sotului..imi i-au geanta si hai sa mergem la etajul doi....ma i-a sotul ma imbratiseaza , ma pupa,,,,imi venea sa urlu....ca nu vroiam sa ma vada toata lumea ca plang....avea lacrimi in ochii..nu putea nici el sa zica vreun cuvant....decat Dumnezeu sa fie cu tine... ...infirmiera mi-a luat bagajul....am pupat-o si pe mami...si am urmat-o pana la etajul 2......doamna asistenta dormea....s-a trezit....saraca de ea....muncea din greu ...i-a zis infirmiera ca am membranele rupte....
...bun..ia dezbracarea si pe masa.....of...nici nu stiam de unde sa incep sa ma dezbrac....imi tremurau mainile....m-am urcat pe masa....da...asa e membranele rupe...dar nu o sa nasti noaptea asta ci maine pe la 12 , 13....wawwwww
....asa ca infirmiera s-a dus foarte hotarata sa le spuna la ai mei sa plece linistit acasa...ca eu nu voi naste.....
...era normal sa nu nasc...ca nu ma durea nimic....nici in cot... ...ma pun acolo intr.un pat..dupa ce imi i-a un interviu destul de lung....imi da o carpa sa mi-o pun intre picioare..cica este compresa ...si acum punete in pat si asteapta.....vine la mine imi i-a si tensiunea...si imi zice...."tu fata...tu ai contracti!!""",,,"nu nu am"...."ba ai....uite aici2..si ma palpa pe burta....."dar nu ma doare"....."nu te doare deloc"..."nu"...."lasa ca o sa te si doara" laugh.gif ....incurajare.... ....trece 10 minute, 20....hm.....nimic...stau in pat dar nu pot dormi de emotii.....mai sunt doua fete cu mine...una se vaita si nu mai putea de durere..iar alta asa de greu ii era de sfaoraia saraca
....parca, parca soimnt ceva dureri...asa ca la menstruatie.....hmmmmm cred ca incepe......dar gandul imi este intrerupt de o tipa care a intrat tipand..."ma doare...eu nasc...vai nu mai pot....eu nasc...."...asistenta"taci tu fata a nu nasti...hai urcate pe masa....."...nu pot sa ma urc...vai, ioi".....facusem niste ochi ohmy.gif ...de ma luase toate transpiratiile....se urca pe masa ii zice o sa nasti intr-o jumate de ora....coboara de pe masa....."nasc...ma doare....gata eu imping,...imi vine sa imping...."...si au fugit cu ea in sala de nasteri si la 2 minute s-a auzit bebelusul plangand.......incpusem sa ma rog....Doamne vreau sa nasc si eu asa usor....asa repede...asa bine.....
....gata....este ora 3 si ceva....incep contractiile din 8 in 8 minute.......asa reepde treceau alea 8 minute...si venea durerea asa repede....eu tot cu ochii la ceas ca sa-i zic exact cum am contractiile....uite ca s-a schimbat acum din 6 in 6....vai ce doareeeeeeee......!!!...uffffffff....iar a trecut si pot dansa.... ...4, 5, waw,,iar vine,,,sari din pat si punete in genunchi ca nu doare asa rau....ghemuita langa perete ...ufffffff am mai scapat de una.....incepe iar...dar ce se intampa ca nu a trecut nici un minut....gata din 2 in 2 minute.....ii spun la asistenta..ma contoleza..si zice...hm cred ca o sa nasti mai repede....cobor de masa....ma plimb putin...si strig la aia...imi vine sa imping..defapt sa fac treaba mare....cica lasa ca e bine..tu plimbate ...dar cred ca o sa iasa afara....bine atunci hai in sala de nasteri....ma urc pe masa....tot ma gandesc daca o sa iasa bebe..ca poate e prea repede....si o sa ma certe astea ca inca nu nasc....poate am doar eu senzatia ca iese....
...bun.....foarte faina pozitia...una s.a pus in fata mea..una pe o parte...si cica "hai irina".....parca eram la vreun concurs ....aaaaaaaaaaaa...auuuuuuuuuuu....".irina lasa fundu relaxat si impinge".....aaaaaaaaaaammmmmmmmm.....nu iese..........."fi atenta..cand vine durerea tu pregateste..trage aer in pipt si impinge..ca si cand ai fi pe wc2...ok...vine durerea....sunt pregatita.......aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa la atac............ ...hmmmmmmmmmm...nimic...........nu iese....."mai fata hai ca noi nu putem sta langa tine ca trebuie sa iesim din tura!!"!...iar alta"hai ca trebuie sa ne bem si noi cafeaua".....iar una la care i-am bagat ceva in buzunar...."hai irina ca poti...uite vine durerea..pregateste..lasa fundu relaxat, jos....si acum,,,,,,,,,,.............."hai..hai...lung................".........PLEOSC....la 6 30.........deschid ochii...vad o mogladeata parca vanta la culaoare...ma uit ..dar parca avea ochii plin de nisip si nu vad bine....ma uit......vad picioruse2 vad manute 2.....si deja l-au luat si l-au spalt...tot ma uitam dupa el sa vad ce ii face...dar nu vedeam deloc bine.....simnt niste intepaturi...si ma uit la asistenta mi-am dat seama ca coase.....(de durere parca nici nu am auit plasetul ecat asa ceva vag si putin.....adevarul e canici durerea nu o mai simnteam....)....simnteam doar cum cum intra si iesea..putin......imi zice ca sunt aproape gata....aud doar o voce...cre imi zice..."uite puiul tau...este baiat"..... " ....iubirea lui mami, comoara mea...te iubesc mai mult decat propria mea viata"....nu m-au lasat deloc cu el...doar cat i-am vazut ochisori putin.....si a plecat....
...am coborat incet de pe masa....mi-au pus o alta comprea(carpa)si m-au dus in salon...defapt la reanimare......m-am pus in pat...ma luase frigurile....au pus doua paturi pe mine...si parca tot imi era frig.....acolo erau si cele doua fete care au nascut inaintea mea...cea care a nascut rapid si cea care sforaia....(a nascut si a doua foarte repede).....ele deja aveau bebelusii langa ele....
..asistenta...."asa sa stai doua ore sa nu dormi,bine??....)le-am intrebat pe fete in cat timp imi aduce si mie bebelusul...a is ca lor dupa o ora jumate.....a trecut sa greu o ora jumate...dar la mine nu veneau cu bebelusul.... ..poate o avea ceva probleme si nu mi-a zis...tot la asta ma gandeam...trec 2 ore...si tot nu vine...mi se parea ca timpul sta il loc...a mai nascut una dupa mine.....la vreo ora si la ea a venit deja cu bebe....deja gandureile negre m-au apucat si mai rau...imi venea sa plang cat ma tine gura...dar imi era rusine....ma utam la bebelusi la toate.....il vroiam cu disperare si pe al meu....si la un moment data se deschide usa....si intra o asistenta cu un bebe....incepeam sa stralucesc de bucurie......dar....... ....il duce la o fata care era acolo(nu am observat cand i l-a luat ....ca sa.l schimbe)......ochii incepeau sa lacrimeze...asa putin cat sa nu ma vada lumea....si iar se deschide usa..........de data asta nu mai speram....banuiam ca este alt bebe de la alta fata...vine tot de la schimbat......"Doamna Baciu....aici este printul dumneavostra"....."waw... crybaby.gif ....iubirea lui mami"..."il pun in patut".."nu, il vreau in brate"..."da bine---da.i sa manace"....da.....am uitat ca trebuie sa.i dau de mancare ..il admiram...si ma indragosteam de el....nu mai vdeam pe nimeni...nu mai auzeam pe nimeni....nu mai aveam nici o teama, nici un gand....decat "PUSIORUL MEU TE IUBESC ENORM....ESTI CEL MAI DULCE, CEL MAI SCUMP SI CEL MAI PRETIOS CADOU AL MEU"...era cu ochisorii deschisi ma privea...citeam in privirea lui..."MAMI MA BUCUR SA TE CUNOSC...SI EU TE IUBESC ENORM DE MULT".....
...ooooooo a trecut 20 de minute...si nu i-am spus la tati....hai sa.i trimitem mesaj.....sa planga si el putin de bucurie....
...a trecut timpul....m-au spalat si am reusit sa ma imbrac si eu cu pijamale si chilotei... liwlol.gif ...deci la mine este voie....si spre seara am ajuns in salonul nostru..fericiti..impreuna...nimeni nu ne mai putea despartii...doar noi doi....puteau sa zica asistentele orice vroiau..nu le mai auzeam....ceea ce auzeam era doar VOCEA PUIULUI MEU.....ceea ce vedeam era doar ...OCHISORII PUIULUI MEU....
..."buna ziua ...Domana Baciu sunteti chemata jos....este sotul dumneavostra.....fac o exceptie si o sa duc si bebelsul ca sa.l vada....dute tu inainte si vin si eu....ajung jos...sotul cu ochii in lacrimi ..ma ia in brate..."Iubirea esti bine....ce ma bucur...cum te simnti??....printesa mea...te iubesc mult--....dar puisorul meu unde este?" ..."vine...vine si el.."...mai trec doua minute..."dar nu mai vine cu el"....trebuie sa vina..ii zic eu...mai trec cateva minute si nu mai vine....saracu nu mai avea rabdare deloc...si suna de la receptie sus la asistente..ca de ce nu coboara cu bebe....si au mai trecut 2 minute si apre o asistenta cu puiul nostru..il ia diresc sotul...si mama si ea direc acolo amandoi pe el....sotul...lacrimeaza....fericirea este prea mare sa o tina doar in inima lui asa ca se revarsa odata cu lacrimile de bucurie...."comoara lui tati"..."puisorul lui bunica".....si eu ma uitam plina de bucurie cand la unul cand la altul...si nu mai puteam sa stau in pcioare...pe scaun nici atat...ca ma durea cusatura.....
...am plecat sus...si zilele au trecut....si am ajuns ziua de luni cand am plecat spre dulcea casa...impreuna cu Robert Fabian....am lasat burtica la spital si l-am luat pe Fabian acasa....
...sper ca nu v-am plictisit.....
..nasterea a durat doar 10 minute.....doar ca pana m-au cusut a durat putin...
..daca ma intraba cineva cum am nascut....raspunsul este Usor....(bine e normal ca nici o nastere nu este f usoara, dar totusi la mine a fost usor..ca nu am chinuit mai deloc).......

...ESTE O BINECUVATRE SA NASTI......MAI ALES DUPA CE AI NASCUT VEZI BINECUVATAREA.....


Iubita mea, te-am citit cu sufletul la gura si lacrimi in ochi! Am retrait alaturi de tine momentele acelea unice, cind devii mamica pentru prima data, si iti multumesc pentru asta! Ce intens si minunat in acealsi timp!
Apoi ti-am vazut puiutul dormind pe burtica ta, complet abandonat cu gurita deschisa! Cit poate fii de angelic! Am si eu o poza exact in aceeasi pozitie cu Tom cind avea o luna! Traieste la maximum fiecare clipita alaturi de el! Creasc atit de repede-nici nu iti vine sa crezi!
Te pup dulce si pe tine si si mai dulce pe mic pe piciorus, iar daca ai nelamuriri-sunt si eu inca o mamica gata sa dea sfaturi! yes.gif tzuc.gif
USA
QUOTE(ninina @ Oct 20 2009, 09:59 PM) *
...chiar daca poti sa ma ajuti cu un sfat....nu am ser fiziologic...si nu prea manaca bine din cauza ca nu are nasucul curatat...ce sa fac...acum am facut ceva ceai de musetel...dar nustiu daca ma ajuta...

Apa cu sare......si o picaturica......pe nasuc....
Sau umidificator de camera....TREBUIE....sa iti iei.....face minuni!
Sara1
QUOTE(USA @ Oct 20 2009, 12:04 PM) *
Apa cu sare......si o picaturica......pe nasuc....
Sau umidificator de camera....TREBUIE....sa iti iei.....face minuni!

E bine ce a zis USA, noi folosim aici solutie salina-ceea ce este exact apa cu sare-dar sa fierbi apa si sa o lasi sa se racesca, iar cind o pui in nasuc, sa fie un picut calduta-ca e neplacut sa ii bagi solutia rece. Si cred a ar fii o idee buna batistuta bebelusului-am cerut si eu un adin tara si e foarte buna.
meaw_ela
QUOTE(ninina @ Oct 20 2009, 02:59 PM) *
Ella..pt mine oricand este binevenit un sfat....il primesc cu mare bucurie.....
...chiar o sa tin seama de acest sfat desi pana acum nu l-am considerat foarte important.....il tineam maxim 5 minute si daca nu ragaia...il lasam....
...chiar daca poti sa ma ajuti cu un sfat....nu am ser fiziologic...si nu prea manaca bine din cauza ca nu are nasucul curatat...ce sa fac...acum am facut ceva ceai de musetel...dar nustiu daca ma ajuta...

ragaitul imediat dupa ce a papat previne gazele (dureroase ptr ei) si voma..uneori daca nu sunt ragaitzi la timp erul din stomacel impinge si lapticul inapoi si vomita . rolleyes.gif sunt mai multe modalitatzi de a-l face sa ragaie. prima( cea care o folosesc eu cu mare succes) din pozitzia culcat il ridici in shezut cu mana stanga sub cap si cu dreapta ii tzii falcutzele/ gatul /pieptul. il ridici incet....75 de grade, apoi 90 si il potzi apleca ushor pe fatza apoi inapoi la 90, 70,90 ... si oscilezi asa incet...masandu-l pe spate, sau batandu-l incet. Stiu ca de obicei adoarme mancand( e bine sa se obishnuiasca cu mishcarea si dupa ce a adormit...ca sa nu te fortzeze sa plutesti pe langa el.LOL....)
Ridicat in bratze cu mana sub shezut. cu mishcari de sus in jos....ca in mashina.LOL...impinge gazul afara. + masat pe spate.
cum a ragait il potzi intinde. altfel ar putea sa vomite.LOL...
CAT DESPRE NASUC...o sa -il tot curetzi pentru ca aproape zilnic o sa fie partzial astupat. el inca scoate lichidul din plamani...sinus.etc...cat a fost in uter....la nastere...a ramas ceva...si in plus cand papa se mai ineaca cu lapte...daca nu ai cumparat ser fiziologic ca nu ai gasit poate gasesti picaturi pentru bebelusi -APA DE MARE- O picatura pe rand in fiecare nara.. asteptzi sa se inmoaie treaba si cu pompitza absorbi cu atentzie. incearca sa faci procesul asta cat mai intersant ptr el. o jucarie, un cantec ajuta f mult si nu o sa-i displaca tare cand va mai creste. Daca momentan ai ramas in pana de "solutzii' o picatura de apa nu-i face rau. caldutza sa nu simta shocul. si absorbi imediat. dupa baie de obicei este bine sa-i curetzi nasucul..ca aburul ajuta la decongetionare si iese totul f ushor.
in caz ca nu-i place pompitza suge-i nasucul= nara....apoi scuipa.LOL( este optzional) LOL....

Fetelor - daca mai avetzi idei...completatzi! trandafir.gif notworthy.gif partners.gif


USA
Elaa...bune idei...cea cu suptul nasului..chiar nu m-am gandit...bine de stiut...
meaw_ela
QUOTE(USA @ Oct 20 2009, 04:14 PM) *
Elaa...bune idei...cea cu suptul nasului..chiar nu m-am gandit...bine de stiut...

am imaginatzie bogata. notworthy.gif partners.gif Umidificatorul ajuta... in caz ca nu ai ...metoda cea mai ushoara. pune o cratiza cu apa pe caloriferul cald sau soba... rolleyes.gif eu am in toata casa reglat prin sistemul de incalzire.. dar totushi pentru ca am calorifer electric la copii in camera este cald tot timpul si aerul devine mai uscat decat in restul casei..asa ca am o cratitza pe calorifer tot timpul...scade apa treptat...e mult mai bine. rolleyes.gif
USA
QUOTE(meaw_ela @ Oct 20 2009, 11:30 PM) *
..asa ca am o cratitza pe calorifer tot timpul...scade apa treptat...e mult mai bine. rolleyes.gif

Daaa...yo tin un prosop din cel mare, umed mereu pe umeras......nu am calorifer..... floare2.gif
CLAU_DITZA23
QUOTE(ninina @ Oct 14 2009, 04:34 PM) *
.....asa ca o sa va puna mami poze din prima zi....




Offffff Doamne cat de scump e,e ca un bibelou e tare frumusel sa va traiasca sa va umple sufletele de bucurie partners.gif
simina_ana
QUOTE(meaw_ela @ Oct 20 2009, 10:44 PM) *
ragaitul imediat dupa ce a papat previne gazele (dureroase ptr ei) si voma..uneori daca nu sunt ragaitzi la timp erul din stomacel impinge si lapticul inapoi si vomita . rolleyes.gif sunt mai multe modalitatzi de a-l face sa ragaie. prima( cea care o folosesc eu cu mare succes) din pozitzia culcat il ridici in shezut cu mana stanga sub cap si cu dreapta ii tzii falcutzele/ gatul /pieptul. il ridici incet....75 de grade, apoi 90 si il potzi apleca ushor pe fatza apoi inapoi la 90, 70,90 ... si oscilezi asa incet...masandu-l pe spate, sau batandu-l incet. Stiu ca de obicei adoarme mancand( e bine sa se obishnuiasca cu mishcarea si dupa ce a adormit...ca sa nu te fortzeze sa plutesti pe langa el.LOL....)
Ridicat in bratze cu mana sub shezut. cu mishcari de sus in jos....ca in mashina.LOL...impinge gazul afara. + masat pe spate.
cum a ragait il potzi intinde. altfel ar putea sa vomite.LOL...
CAT DESPRE NASUC...o sa -il tot curetzi pentru ca aproape zilnic o sa fie partzial astupat. el inca scoate lichidul din plamani...sinus.etc...cat a fost in uter....la nastere...a ramas ceva...si in plus cand papa se mai ineaca cu lapte...daca nu ai cumparat ser fiziologic ca nu ai gasit poate gasesti picaturi pentru bebelusi -APA DE MARE- O picatura pe rand in fiecare nara.. asteptzi sa se inmoaie treaba si cu pompitza absorbi cu atentzie. incearca sa faci procesul asta cat mai intersant ptr el. o jucarie, un cantec ajuta f mult si nu o sa-i displaca tare cand va mai creste. Daca momentan ai ramas in pana de "solutzii' o picatura de apa nu-i face rau. caldutza sa nu simta shocul. si absorbi imediat. dupa baie de obicei este bine sa-i curetzi nasucul..ca aburul ajuta la decongetionare si iese totul f ushor.
in caz ca nu-i place pompitza suge-i nasucul= nara....apoi scuipa.LOL( este optzional) LOL....

Fetelor - daca mai avetzi idei...completatzi! trandafir.gif notworthy.gif partners.gif


Wauuuu...chiar nu m-am gandit la asta.....si acum cum Iancu e putin fornait mi-ai dat salvarea....Ca batista bebelusului nu cred ca o mai pot folosi prea curand...urla de ma stie tot cartierul, numai cand ma vede cu aspiratorul in mana.... offtopic.gif Multamd e pont tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Scuze Ninina....ce mai face piticu? A venit tati acasa?
CLAU_DITZA23
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 01:19 PM) *
...aseara dupa baitza....

..puiutul meu ..mereu fericit ....si zambitor....

-.acum poze si cu proprietarul patutului.....



,,,cu mami mea draga....

...Doamne iti multumesc pt cel mai frumos cadou posibil.....

Gata ma cucerit piticu tau e asa de delicat si de dulce partners.gif
CLAU_DITZA23
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 02:47 PM) *
...fetelor..pt cele care nu intra la mamici de octombrie...postez si aici povestea mea.....
...si acum povestea mea.....
7 octombrie 2009...o zi faina...desi inoratsi ploua cu galeata....eu ma simnt in forma...pus pe sotii toata ziua.....
..asa ca sa nu ma plictisesc ma urc pe scaun ca sa ma uit in oglinda sa imi vad daca burtica s.a lasat.....dar nici poveste...este sus chiar foarte sus sub sani....deci nici gand de nascut.....plus ca cu doua zile in urma am fost la piata si m-am intalnit cu multe prietene care m-au asigurat suta la suta ca nu nasc saptamana asta.....
...offff ce ma fac....bebe nu vrea sa vina ...si pleaca iubi la MAdrid si raman singura..... ....eee asta e....bun...stiu ce fac acum....ma pun sa fac un pic de sport...ca ajuta mult la nastere...chestia este ca nu prea am chef...ca imi place sa stau cu fetele pe forum la povesti....dar totusi hai sa fac cateva genofectiuni...bine 5 ajunde...sigur o sa nasc usor dupa ele liwlol.gif .....
....hmmmm mi-a venit o idee au sris fetele pe forum ca un film de groaza ajuta sa nasti mai repede....i-a sa caut eu unul....dar nimic nu gasesc....caut pe youtube...nasoale rau...numai daca vedeam trailaru ma lua groaza.....vine sotul si imi zice ca vrea sa se uite si el la un film....si mama si ea....asa ca am gasit unul pt toate gusturile...ultimul samurai.....dar nu era de groaza..ci de actiune si lupa.....si la asta m-am uitat greu cand vedeam ca mor oamenii pe acolo.......bun s-a terminat filmul.....m-am dus sa fac un dus....dar ce credeti ca asa mi-a placut ca nu imi venea sa mai ies..pana nu a stigat sotul sa vada daca sunt bine... liwlol.gif ...ma pun in pat ..plictisita ...si obosita.....iubi imi face un masaj la picioare si la spate.....deja sunt mai relaxata.....sting lumina..dar inca mai povestesc cu iubi....aud telefonul..ca primisem mesaj....ma ridica merg dupa telefon care era in prima camera..il i-au dar inainte sa ma pun in pat merg la baie....fac un pic de pipi ca de obicei..noaptea si pt doi striopi trebuie sa mergi la baie liwlol.gif ....ma pun in pat citesc mesajul...era de la Stefy....ma anuntase ca a nascut....ma luase emotiile....de bucurie pt ea....asa ca m-am pus sa.i scriu mesaj inapoi sa o felicit....si ce sa vedeti..pun telefonul pe masutza...si iar trebuie sa merg la toaleta.....domane ce o fi...de unde s.a mai strans asa repede pipi liwlol.gif ...hai sa merg...desi mie lene rau de tot.....ma ridic.....si plosssssssccccccccccccc.......waw ce s-a intamplat...domane nu pot sa tin ...curge..vai plin pe parchet....ma tin de pijama si fugi la baie..ma pun pe toaleta..si.......curge.curge...imi vine sa plang ....sa rad....incep sa tremur de frica......de emotii.....offfffff.....s-a oprit ce bine...merg in dormitor...."Iubi....iubi...."..."Pusi de ce aprinzi lumina...of.....chiar am adormit de doua minute"...."Iubi ...nustiu ce s.a intamplat.....mi-a curs multa apa" "...waw hai ca plecam...."...in doua minute era gata...imi i-au si eu blugi....si pleosssssssssccccccc...alta tura de apa....vai ........"cauta altii blugi"...degeaba aveam aborbant ca nu a folosit......merg si la toaleta si iar a curs...."iubi nu cred ca pot sa merg....imi trebuie o olitza in masina sa imi pun pe scaun..ca nu se mai opreste! liwlol.gif .....si am plecat.........
................liniste in masina.........nimeni nimic...parca si luna si stele s-au oprit din mersul lor.....toata lumea medita si astepta....iar eu...hmmmmmm eu...vorbareata am ramas fara limba ....niciodata nu am ajuns asa repede la Sighet ca data asta..mi s-a parut ca am facut doar 10 minute......
....vai maternitatea.... ...vai ce ma asteapta...habar nu am......
...vine o doamna ne deschide....imi zice sa ma imbrac ....in haine de spital....dar eu"""va rog pot sa merg al toaleta...vai nu mai pot"...."da dute".....waw...inca doi litri.....cred ca nu mai fac pipi vreo doua sau trei luni liwlol.gif
...m-am imbracat cu camasa de noapte de la mine.....mi-am pus si halatul ca era destul de frig....ii las hainele si papuci sotului..imi i-au geanta si hai sa mergem la etajul doi....ma i-a sotul ma imbratiseaza , ma pupa,,,,imi venea sa urlu....ca nu vroiam sa ma vada toata lumea ca plang....avea lacrimi in ochii..nu putea nici el sa zica vreun cuvant....decat Dumnezeu sa fie cu tine... crybaby.gif ...infirmiera mi-a luat bagajul....am pupat-o si pe mami...si am urmat-o pana la etajul 2......doamna asistenta dormea....s-a trezit....saraca de ea....muncea din greu... liwlol.gif ...i-a zis infirmiera ca am membranele rupte....
...bun..ia dezbracarea si pe masa.....of...nici nu stiam de unde sa incep sa ma dezbrac....imi tremurau mainile....m-am urcat pe masa....da...asa e membranele rupe...dar nu o sa nasti noaptea asta ci maine pe la 12 , 13....wawwwww crybaby.gif
....asa ca infirmiera s-a dus foarte hotarata sa le spuna la ai mei sa plece linistit acasa...ca eu nu voi naste.....
...era normal sa nu nasc...ca nu ma durea nimic....nici in cot... ...ma pun acolo intr.un pat..dupa ce imi i-a un interviu destul de lung....imi da o carpa sa mi-o pun intre picioare..cica este compresa liwlol.gif ...si acum punete in pat si asteapta.....vine la mine imi i-a si tensiunea...si imi zice...."tu fata...tu ai contracti!!""",,,"nu nu am"...."ba ai....uite aici2..si ma palpa pe burta....."dar nu ma doare"....."nu te doare deloc"..."nu"...."lasa ca o sa te si doara" laugh.gif ....incurajare.... liwlol.gif ....trece 10 minute, 20....hm.....nimic...stau in pat dar nu pot dormi de emotii.....mai sunt doua fete cu mine...una se vaita si nu mai putea de durere..iar alta asa de greu ii era de sfaoraia saraca liwlol.gif
....parca, parca soimnt ceva dureri...asa ca la menstruatie.....hmmmmm cred ca incepe......dar gandul imi este intrerupt de o tipa care a intrat tipand..."ma doare...eu nasc...vai nu mai pot....eu nasc...."...asistenta"taci tu fata a nu nasti...hai urcate pe masa....."...nu pot sa ma urc...vai, ioi".....facusem niste ochi ohmy.gif ...de ma luase toate transpiratiile....se urca pe masa ii zice o sa nasti intr-o jumate de ora....coboara de pe masa....."nasc...ma doare....gata eu imping,...imi vine sa imping...."...si au fugit cu ea in sala de nasteri si la 2 minute s-a auzit bebelusul plangand.......incpusem sa ma rog....Doamne vreau sa nasc si eu asa usor....asa repede...asa bine.....
....gata....este ora 3 si ceva....incep contractiile din 8 in 8 minute.......asa reepde treceau alea 8 minute...si venea durerea asa repede....eu tot cu ochii la ceas ca sa-i zic exact cum am contractiile....uite ca s-a schimbat acum din 6 in 6....vai ce doareeeeeeee......!!!...uffffffff....iar a trecut si pot dansa.... ...4, 5, waw,,iar vine,,,sari din pat si punete in genunchi ca nu doare asa rau....ghemuita langa perete liwlol.gif ...ufffffff am mai scapat de una.....incepe iar...dar ce se intampa ca nu a trecut nici un minut....gata din 2 in 2 minute.....ii spun la asistenta..ma contoleza..si zice...hm cred ca o sa nasti mai repede....cobor de masa....ma plimb putin...si strig la aia...imi vine sa imping..defapt sa fac treaba mare....cica lasa ca e bine..tu plimbate liwlol.gif ...dar cred ca o sa iasa afara....bine atunci hai in sala de nasteri....ma urc pe masa....tot ma gandesc daca o sa iasa bebe..ca poate e prea repede....si o sa ma certe astea ca inca nu nasc....poate am doar eu senzatia ca iese.... laugh.gif
...bun.....foarte faina pozitia liwlol.gif ...una s.a pus in fata mea..una pe o parte...si cica "hai irina".....parca eram la vreun concurs liwlol.gif ....aaaaaaaaaaaa...auuuuuuuuuuu....".irina lasa fundu relaxat si impinge".....aaaaaaaaaaammmmmmmmm.....nu iese..........."fi atenta..cand vine durerea tu pregateste..trage aer in pipt si impinge..ca si cand ai fi pe wc2...ok...vine durerea....sunt pregatita.......aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa la atac............ liwlol.gif ...hmmmmmmmmmm...nimic...........nu iese....."mai fata hai ca noi nu putem sta langa tine ca trebuie sa iesim din tura!!"!...iar alta"hai ca trebuie sa ne bem si noi cafeaua".....iar una la care i-am bagat ceva in buzunar...."hai irina ca poti...uite vine durerea..pregateste..lasa fundu relaxat, jos....si acum,,,,,,,,,,.............."hai..hai...lung................".........PLEOSC....la 6 30.........deschid ochii...vad o mogladeata parca vanta la culaoare...ma uit ..dar parca avea ochii plin de nisip si nu vad bine....ma uit......vad picioruse2 vad manute 2.....si deja l-au luat si l-au spalt...tot ma uitam dupa el sa vad ce ii face...dar nu vedeam deloc bine.....simnt niste intepaturi...si ma uit la asistenta mi-am dat seama ca coase.....(de durere parca nici nu am auit plasetul ecat asa ceva vag si putin.....adevarul e canici durerea nu o mai simnteam....)....simnteam doar cum cum intra si iesea..putin......imi zice ca sunt aproape gata....aud doar o voce...cre imi zice..."uite puiul tau...este baiat"..... ":crybaby: ....iubirea lui mami, comoara mea...te iubesc mai mult decat propria mea viata"....nu m-au lasat deloc cu el...doar cat i-am vazut ochisori putin.....si a plecat....
...am coborat incet de pe masa....mi-au pus o alta comprea(carpa)si m-au dus in salon...defapt la reanimare......m-am pus in pat...ma luase frigurile....au pus doua paturi pe mine...si parca tot imi era frig.....acolo erau si cele doua fete care au nascut inaintea mea...cea care a nascut rapid si cea care sforaia....(a nascut si a doua foarte repede).....ele deja aveau bebelusii langa ele....
..asistenta...."asa sa stai doua ore sa nu dormi,bine??....)le-am intrebat pe fete in cat timp imi aduce si mie bebelusul...a is ca lor dupa o ora jumate.....a trecut sa greu o ora jumate...dar la mine nu veneau cu bebelusul.... ..poate o avea ceva probleme si nu mi-a zis...tot la asta ma gandeam...trec 2 ore...si tot nu vine...mi se parea ca timpul sta il loc...a mai nascut una dupa mine.....la vreo ora si la ea a venit deja cu bebe....deja gandureile negre m-au apucat si mai rau...imi venea sa plang cat ma tine gura...dar imi era rusine....ma utam la bebelusi la toate.....il vroiam cu disperare si pe al meu....si la un moment data se deschide usa....si intra o asistenta cu un bebe....incepeam sa stralucesc de bucurie......dar....... crybaby.gif ....il duce la o fata care era acolo(nu am observat cand i l-a luat ....ca sa.l schimbe)......ochii incepeau sa lacrimeze...asa putin cat sa nu ma vada lumea....si iar se deschide usa..........de data asta nu mai speram....banuiam ca este alt bebe de la alta fata...vine tot de la schimbat......"Doamna Baciu....aici este printul dumneavostra"....."waw... crybaby.gif ....iubirea lui mami"..."il pun in patut".."nu, il vreau in brate"..."da bine---da.i sa manace"....da.....am uitat ca trebuie sa.i dau de mancare ..il admiram...si ma indragosteam de el....nu mai vdeam pe nimeni...nu mai auzeam pe nimeni....nu mai aveam nici o teama, nici un gand....decat "PUSIORUL MEU TE IUBESC ENORM....ESTI CEL MAI DULCE, CEL MAI SCUMP SI CEL MAI PRETIOS CADOU AL MEU"...era cu ochisorii deschisi ma privea...citeam in privirea lui..."MAMI MA BUCUR SA TE CUNOSC...SI EU TE IUBESC ENORM DE MULT".....
...ooooooo a trecut 20 de minute...si nu i-am spus la tati....hai sa.i trimitem mesaj.....sa planga si el putin de bucurie....
...a trecut timpul....m-au spalat si am reusit sa ma imbrac si eu cu pijamale si chilotei... liwlol.gif ...deci la mine este voie....si spre seara am ajuns in salonul nostru..fericiti..impreuna...nimeni nu ne mai putea despartii...doar noi doi....puteau sa zica asistentele orice vroiau..nu le mai auzeam....ceea ce auzeam era doar VOCEA PUIULUI MEU.....ceea ce vedeam era doar ...OCHISORII PUIULUI MEU....
..."buna ziua ...Domana Baciu sunteti chemata jos....este sotul dumneavostra.....fac o exceptie si o sa duc si bebelsul ca sa.l vada....dute tu inainte si vin si eu....ajung jos...sotul cu ochii in lacrimi ..ma ia in brate..."Iubirea esti bine....ce ma bucur...cum te simnti??....printesa mea...te iubesc mult--....dar puisorul meu unde este?" laugh.gif laugh.gif ..."vine...vine si el.."...mai trec doua minute..."dar nu mai vine cu el"....trebuie sa vina..ii zic eu...mai trec cateva minute si nu mai vine....saracu nu mai avea rabdare deloc...si suna de la receptie sus la asistente..ca de ce nu coboara cu bebe....si au mai trecut 2 minute si apre o asistenta cu puiul nostru..il ia diresc sotul...si mama si ea direc acolo amandoi pe el....sotul...lacrimeaza....fericirea este prea mare sa o tina doar in inima lui asa ca se revarsa odata cu lacrimile de bucurie...."comoara lui tati"..."puisorul lui bunica".....si eu ma uitam plina de bucurie cand la unul cand la altul...si nu mai puteam sa stau in pcioare...pe scaun nici atat...ca ma durea cusatura.....
...am plecat sus...si zilele au trecut....si am ajuns ziua de luni cand am plecat spre dulcea casa...impreuna cu Robert Fabian....am lasat burtica la spital si l-am luat pe Fabian acasa....
...sper ca nu v-am plictisit.....
..nasterea a durat doar 10 minute.....doar ca pana m-au cusut a durat putin...
..daca ma intraba cineva cum am nascut....raspunsul este Usor....(bine e normal ca nici o nastere nu este f usoara, dar totusi la mine a fost usor..ca nu am chinuit mai deloc).......

...ESTE O BINECUVATRE SA NASTI......MAI ALES DUPA CE AI NASCUT VEZI BINECUVATAREA.....

Doamne Ninina o poveste superba am si ras am si plans te felicit inca o data pentru comoara voastra
meaw_ela
QUOTE(simina_ana @ Oct 20 2009, 04:44 PM) *
Wauuuu...chiar nu m-am gandit la asta.....si acum cum Iancu e putin fornait mi-ai dat salvarea....Ca batista bebelusului nu cred ca o mai pot folosi prea curand...urla de ma stie tot cartierul, numai cand ma vede cu aspiratorul in mana.... offtopic.gif Multamd e pont tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Scuze Ninina....ce mai face piticu? A venit tati acasa?

partners.gif La pupat sta sunt sigura.. pupa-l bine si pe nas si suuuup.. fa totul in joaca si nici nu o sa observe.LOL
TESYMO
Ce poveste frumoasa si haioasa ( si putin dureroasa biggrin.gif ) cu un final fericit floare2.gif tzuc.gif
ninina
QUOTE(Sara1 @ Oct 20 2009, 09:00 PM) *
Iubita mea, te-am citit cu sufletul la gura si lacrimi in ochi! Am retrait alaturi de tine momentele acelea unice, cind devii mamica pentru prima data, si iti multumesc pentru asta! Ce intens si minunat in acealsi timp!
Apoi ti-am vazut puiutul dormind pe burtica ta, complet abandonat cu gurita deschisa! Cit poate fii de angelic! Am si eu o poza exact in aceeasi pozitie cu Tom cind avea o luna! Traieste la maximum fiecare clipita alaturi de el! Creasc atit de repede-nici nu iti vine sa crezi!
Te pup dulce si pe tine si si mai dulce pe mic pe piciorus, iar daca ai nelamuriri-sunt si eu inca o mamica gata sa dea sfaturi! yes.gif tzuc.gif


..multumesc SAra pt sfaturile tale....si pt ca esti minunata....
...da sa sti ca au trecut aproape doua saptamani...si deja vad sub ochii mei cum creste.......
..multumesc.... partners.gif
QUOTE(USA @ Oct 20 2009, 09:04 PM) *
Apa cu sare......si o picaturica......pe nasuc....
Sau umidificator de camera....TREBUIE....sa iti iei.....face minuni!

...da asa am facut...doar ca nu am avut pomitza..si nu am reusit prea bine...acum deja am si pompitza.....o sa fie mai bine....
...am mereu pe soba apa.... trandafir.gif

QUOTE(meaw_ela @ Oct 20 2009, 09:44 PM) *
ragaitul imediat dupa ce a papat previne gazele (dureroase ptr ei) si voma..uneori daca nu sunt ragaitzi la timp erul din stomacel impinge si lapticul inapoi si vomita . rolleyes.gif sunt mai multe modalitatzi de a-l face sa ragaie. prima( cea care o folosesc eu cu mare succes) din pozitzia culcat il ridici in shezut cu mana stanga sub cap si cu dreapta ii tzii falcutzele/ gatul /pieptul. il ridici incet....75 de grade, apoi 90 si il potzi apleca ushor pe fatza apoi inapoi la 90, 70,90 ... si oscilezi asa incet...masandu-l pe spate, sau batandu-l incet. Stiu ca de obicei adoarme mancand( e bine sa se obishnuiasca cu mishcarea si dupa ce a adormit...ca sa nu te fortzeze sa plutesti pe langa el.LOL....)
Ridicat in bratze cu mana sub shezut. cu mishcari de sus in jos....ca in mashina.LOL...impinge gazul afara. + masat pe spate.
cum a ragait il potzi intinde. altfel ar putea sa vomite.LOL...
CAT DESPRE NASUC...o sa -il tot curetzi pentru ca aproape zilnic o sa fie partzial astupat. el inca scoate lichidul din plamani...sinus.etc...cat a fost in uter....la nastere...a ramas ceva...si in plus cand papa se mai ineaca cu lapte...daca nu ai cumparat ser fiziologic ca nu ai gasit poate gasesti picaturi pentru bebelusi -APA DE MARE- O picatura pe rand in fiecare nara.. asteptzi sa se inmoaie treaba si cu pompitza absorbi cu atentzie. incearca sa faci procesul asta cat mai intersant ptr el. o jucarie, un cantec ajuta f mult si nu o sa-i displaca tare cand va mai creste. Daca momentan ai ramas in pana de "solutzii' o picatura de apa nu-i face rau. caldutza sa nu simta shocul. si absorbi imediat. dupa baie de obicei este bine sa-i curetzi nasucul..ca aburul ajuta la decongetionare si iese totul f ushor.
in caz ca nu-i place pompitza suge-i nasucul= nara....apoi scuipa.LOL( este optzional) LOL....

Fetelor - daca mai avetzi idei...completatzi! trandafir.gif notworthy.gif partners.gif


Ella esti minunata...of...sper sa reusesc...si noaptea asta am reusit dar nu de fiecare data.....cateodata ragaie cum il ridic..si altadata il tin mai mult si tot degeaba..ca doarme....
...am aspirator nazal...dar scrie ca trebuie folosit doar de la 4 luni....tu l-ai folosit mai repepe???
...vine sora mea. maine si imi aduce ser fiziologic...(ea este asistenta, doar ca acum lucreaza la un cabinet stomatologic...si nu prea are legatura cu spitalul)
QUOTE(meaw_ela @ Oct 20 2009, 10:30 PM) *
am imaginatzie bogata. notworthy.gif partners.gif Umidificatorul ajuta... in caz ca nu ai ...metoda cea mai ushoara. pune o cratiza cu apa pe caloriferul cald sau soba... rolleyes.gif eu am in toata casa reglat prin sistemul de incalzire.. dar totushi pentru ca am calorifer electric la copii in camera este cald tot timpul si aerul devine mai uscat decat in restul casei..asa ca am o cratitza pe calorifer tot timpul...scade apa treptat...e mult mai bine. rolleyes.gif


....da....de cand te-am cunosct stiam ca esti plina de ideii... tzuc.gif
trandafir.gif ..si cat ma bucur ca te-am gasit pe aici...
QUOTE(USA @ Oct 20 2009, 10:32 PM) *
Daaa...yo tin un prosop din cel mare, umed mereu pe umeras......nu am calorifer..... floare2.gif

..da Usa si eu am o oala pe soba..ca am soba pe lemne aici la mami....
..plus ca in prima camera langa soba mai pun si hainute de ale lui pe uscator...fiind rece se usca greu afara...

ninina
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Oct 20 2009, 10:35 PM) *
Offffff Doamne cat de scump e,e ca un bibelou e tare frumusel sa va traiasca sa va umple sufletele de bucurie partners.gif

trandafir.gif partners.gif ..multumim draga mea..un pupic mare de la bibeloul lui mami tzuc.gif

QUOTE(simina_ana @ Oct 20 2009, 10:44 PM) *
Wauuuu...chiar nu m-am gandit la asta.....si acum cum Iancu e putin fornait mi-ai dat salvarea....Ca batista bebelusului nu cred ca o mai pot folosi prea curand...urla de ma stie tot cartierul, numai cand ma vede cu aspiratorul in mana.... offtopic.gif Multamd e pont tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Scuze Ninina....ce mai face piticu? A venit tati acasa?


Pitivul e bine....incercam sa ne cunostem cu fiecare zi mai mult.....e tare cuminte...nu prea plange decat daca chiar il doare tare ceva...in rest rabda ca un om mare...poate mai mult....
..Taty moare de dorul lui FAby...daca Dumnezeu il ajuta la 22 azi ajunge in aeroport...si pe urma mai face cu masina vreo 3 sau 4 ore..depinde de sosea....il asteptam cu sufletul la gura...mai ales ca a cumparat lucrusoare pt FAby....
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Oct 20 2009, 10:46 PM) *
Gata ma cucerit piticu tau e asa de delicat si de dulce partners.gif

....hmmmm...ce ma bucur...inseamna ca te mai prind pe aici laugh.gif hug.gif

QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Oct 20 2009, 10:59 PM) *
Doamne Ninina o poveste superba am si ras am si plans te felicit inca o data pentru comoara voastra


....da....cred ca ai ras ca am o miie de greseli...doar dupa ce am recitit-o m-am speriat.....era din cauza vitezei.... notworthy.gif
QUOTE(TESYMO @ Oct 21 2009, 12:11 AM) *
Ce poveste frumoasa si haioasa ( si putin dureroasa biggrin.gif ) cu un final fericit floare2.gif tzuc.gif

partners.gif laugh.gif ...atunci cand e finalul fericit e superrrrrrr, nu?
MiniMe
ninina , ai un copil super frumos..... ca si voi de altfel.....
ce pozici frumoase i-ai facut..... wub.gif
asteptam muuulte foto , ca noua asa de mult ne plac......
9704.gif 9704.gif 9704.gif 9704.gif
ninina
QUOTE(MiniMe @ Oct 21 2009, 01:46 PM) *
ninina , ai un copil super frumos..... ca si voi de altfel.....
ce pozici frumoase i-ai facut..... wub.gif
asteptam muuulte foto , ca noua asa de mult ne plac......
9704.gif 9704.gif 9704.gif 9704.gif

Multumesc mult draga mea..... partners.gif
...da sigur o sa va tin la curent cu poze proaspete..... trandafir.gif
G.Raluca
Draga mea,Ninina...ai o dulceata de bebelus...imi place foarte mult si numele pe care-l poarta ...Robert Fabian...sa creasca mare ,sanatos si sa va umple mereu casa de bucurie si voiosie!
Ai vazut scumpa mea ca totul a fost bine si acum sunteti o familie implinita si fericita cum bine se vede din pozicile puse de tine...iubiti-va mult!Am citit si povestea aducerii pe lume a puiutului tau care iti spun sincer m-a emotionat dar mi-a adus si zambetul pe buze.Va pupic duce...recuperare rapida si sa ai grija de tine,de voi! partners.gif

ninina
QUOTE(G.Raluca @ Oct 22 2009, 03:29 PM) *
Draga mea,Ninina...ai o dulceata de bebelus...imi place foarte mult si numele pe care-l poarta ...Robert Fabian...sa creasca mare ,sanatos si sa va umple mereu casa de bucurie si voiosie!
Ai vazut scumpa mea ca totul a fost bine si acum sunteti o familie implinita si fericita cum bine se vede din pozicile puse de tine...iubiti-va mult!Am citit si povestea aducerii pe lume a puiutului tau care iti spun sincer m-a emotionat dar mi-a adus si zambetul pe buze.Va pupic duce...recuperare rapida si sa ai grija de tine,de voi! partners.gif


...RAluca dragutza mea....iti multumesc de complimente.....si ma bucur ca iti place numele de Robert Fabian...am stat cam in cumpana...nu prea reuseam sa ne decidem...eram pe ultima suta de metri adica langa ghiseu sa facem hartia pt certificat..si inca ne mai intrebam daca ramane Robert liwlol.gif
..Dumnezeu m-a ajutat si imi tine cu mare placere printul in brate...sunt asa fericita....mi-a fost teama..oricat incercam sa ma vad cu bebe in brate sau sa mi-l imaginez cu va fi nu reuseam......si cel mai mult ma bucur ca m-a luat chiar prin surprindere si am scapat repede....
...te imbratisez si iti trimit multi pupici hug.gif tzuc.gif
crisztinutza
QUOTE(ninina @ Oct 18 2009, 02:47 PM) *
...fetelor..pt cele care nu intra la mamici de octombrie...postez si aici povestea mea.....
...si acum povestea mea.....
7 octombrie 2009...o zi faina...desi inoratsi ploua cu galeata....eu ma simnt in forma...pus pe sotii toata ziua.....
..asa ca sa nu ma plictisesc ma urc pe scaun ca sa ma uit in oglinda sa imi vad daca burtica s.a lasat.....dar nici poveste...este sus chiar foarte sus sub sani....deci nici gand de nascut.....plus ca cu doua zile in urma am fost la piata si m-am intalnit cu multe prietene care m-au asigurat suta la suta ca nu nasc saptamana asta.....
...offff ce ma fac....bebe nu vrea sa vina ...si pleaca iubi la MAdrid si raman singura..... ....eee asta e....bun...stiu ce fac acum....ma pun sa fac un pic de sport...ca ajuta mult la nastere...chestia este ca nu prea am chef...ca imi place sa stau cu fetele pe forum la povesti....dar totusi hai sa fac cateva genofectiuni...bine 5 ajunde...sigur o sa nasc usor dupa ele liwlol.gif .....
....hmmmm mi-a venit o idee au sris fetele pe forum ca un film de groaza ajuta sa nasti mai repede....i-a sa caut eu unul....dar nimic nu gasesc....caut pe youtube...nasoale rau...numai daca vedeam trailaru ma lua groaza.....vine sotul si imi zice ca vrea sa se uite si el la un film....si mama si ea....asa ca am gasit unul pt toate gusturile...ultimul samurai.....dar nu era de groaza..ci de actiune si lupa.....si la asta m-am uitat greu cand vedeam ca mor oamenii pe acolo.......bun s-a terminat filmul.....m-am dus sa fac un dus....dar ce credeti ca asa mi-a placut ca nu imi venea sa mai ies..pana nu a stigat sotul sa vada daca sunt bine... liwlol.gif ...ma pun in pat ..plictisita ...si obosita.....iubi imi face un masaj la picioare si la spate.....deja sunt mai relaxata.....sting lumina..dar inca mai povestesc cu iubi....aud telefonul..ca primisem mesaj....ma ridica merg dupa telefon care era in prima camera..il i-au dar inainte sa ma pun in pat merg la baie....fac un pic de pipi ca de obicei..noaptea si pt doi striopi trebuie sa mergi la baie liwlol.gif ....ma pun in pat citesc mesajul...era de la Stefy....ma anuntase ca a nascut....ma luase emotiile....de bucurie pt ea....asa ca m-am pus sa.i scriu mesaj inapoi sa o felicit....si ce sa vedeti..pun telefonul pe masutza...si iar trebuie sa merg la toaleta.....domane ce o fi...de unde s.a mai strans asa repede pipi liwlol.gif ...hai sa merg...desi mie lene rau de tot.....ma ridic.....si plosssssssccccccccccccc.......waw ce s-a intamplat...domane nu pot sa tin ...curge..vai plin pe parchet....ma tin de pijama si fugi la baie..ma pun pe toaleta..si.......curge.curge...imi vine sa plang ....sa rad....incep sa tremur de frica......de emotii.....offfffff.....s-a oprit ce bine...merg in dormitor...."Iubi....iubi...."..."Pusi de ce aprinzi lumina...of.....chiar am adormit de doua minute"...."Iubi ...nustiu ce s.a intamplat.....mi-a curs multa apa" "...waw hai ca plecam...."...in doua minute era gata...imi i-au si eu blugi....si pleosssssssssccccccc...alta tura de apa....vai ........"cauta altii blugi"...degeaba aveam aborbant ca nu a folosit......merg si la toaleta si iar a curs...."iubi nu cred ca pot sa merg....imi trebuie o olitza in masina sa imi pun pe scaun..ca nu se mai opreste! liwlol.gif .....si am plecat.........
................liniste in masina.........nimeni nimic...parca si luna si stele s-au oprit din mersul lor.....toata lumea medita si astepta....iar eu...hmmmmmm eu...vorbareata am ramas fara limba ....niciodata nu am ajuns asa repede la Sighet ca data asta..mi s-a parut ca am facut doar 10 minute......
....vai maternitatea.... ...vai ce ma asteapta...habar nu am......
...vine o doamna ne deschide....imi zice sa ma imbrac ....in haine de spital....dar eu"""va rog pot sa merg al toaleta...vai nu mai pot"...."da dute".....waw...inca doi litri.....cred ca nu mai fac pipi vreo doua sau trei luni liwlol.gif
...m-am imbracat cu camasa de noapte de la mine.....mi-am pus si halatul ca era destul de frig....ii las hainele si papuci sotului..imi i-au geanta si hai sa mergem la etajul doi....ma i-a sotul ma imbratiseaza , ma pupa,,,,imi venea sa urlu....ca nu vroiam sa ma vada toata lumea ca plang....avea lacrimi in ochii..nu putea nici el sa zica vreun cuvant....decat Dumnezeu sa fie cu tine... crybaby.gif ...infirmiera mi-a luat bagajul....am pupat-o si pe mami...si am urmat-o pana la etajul 2......doamna asistenta dormea....s-a trezit....saraca de ea....muncea din greu... liwlol.gif ...i-a zis infirmiera ca am membranele rupte....
...bun..ia dezbracarea si pe masa.....of...nici nu stiam de unde sa incep sa ma dezbrac....imi tremurau mainile....m-am urcat pe masa....da...asa e membranele rupe...dar nu o sa nasti noaptea asta ci maine pe la 12 , 13....wawwwww crybaby.gif
....asa ca infirmiera s-a dus foarte hotarata sa le spuna la ai mei sa plece linistit acasa...ca eu nu voi naste.....
...era normal sa nu nasc...ca nu ma durea nimic....nici in cot... ...ma pun acolo intr.un pat..dupa ce imi i-a un interviu destul de lung....imi da o carpa sa mi-o pun intre picioare..cica este compresa liwlol.gif ...si acum punete in pat si asteapta.....vine la mine imi i-a si tensiunea...si imi zice...."tu fata...tu ai contracti!!""",,,"nu nu am"...."ba ai....uite aici2..si ma palpa pe burta....."dar nu ma doare"....."nu te doare deloc"..."nu"...."lasa ca o sa te si doara" laugh.gif ....incurajare.... liwlol.gif ....trece 10 minute, 20....hm.....nimic...stau in pat dar nu pot dormi de emotii.....mai sunt doua fete cu mine...una se vaita si nu mai putea de durere..iar alta asa de greu ii era de sfaoraia saraca liwlol.gif
....parca, parca soimnt ceva dureri...asa ca la menstruatie.....hmmmmm cred ca incepe......dar gandul imi este intrerupt de o tipa care a intrat tipand..."ma doare...eu nasc...vai nu mai pot....eu nasc...."...asistenta"taci tu fata a nu nasti...hai urcate pe masa....."...nu pot sa ma urc...vai, ioi".....facusem niste ochi ohmy.gif ...de ma luase toate transpiratiile....se urca pe masa ii zice o sa nasti intr-o jumate de ora....coboara de pe masa....."nasc...ma doare....gata eu imping,...imi vine sa imping...."...si au fugit cu ea in sala de nasteri si la 2 minute s-a auzit bebelusul plangand.......incpusem sa ma rog....Doamne vreau sa nasc si eu asa usor....asa repede...asa bine.....
....gata....este ora 3 si ceva....incep contractiile din 8 in 8 minute.......asa reepde treceau alea 8 minute...si venea durerea asa repede....eu tot cu ochii la ceas ca sa-i zic exact cum am contractiile....uite ca s-a schimbat acum din 6 in 6....vai ce doareeeeeeee......!!!...uffffffff....iar a trecut si pot dansa.... ...4, 5, waw,,iar vine,,,sari din pat si punete in genunchi ca nu doare asa rau....ghemuita langa perete liwlol.gif ...ufffffff am mai scapat de una.....incepe iar...dar ce se intampa ca nu a trecut nici un minut....gata din 2 in 2 minute.....ii spun la asistenta..ma contoleza..si zice...hm cred ca o sa nasti mai repede....cobor de masa....ma plimb putin...si strig la aia...imi vine sa imping..defapt sa fac treaba mare....cica lasa ca e bine..tu plimbate liwlol.gif ...dar cred ca o sa iasa afara....bine atunci hai in sala de nasteri....ma urc pe masa....tot ma gandesc daca o sa iasa bebe..ca poate e prea repede....si o sa ma certe astea ca inca nu nasc....poate am doar eu senzatia ca iese.... laugh.gif
...bun.....foarte faina pozitia liwlol.gif ...una s.a pus in fata mea..una pe o parte...si cica "hai irina".....parca eram la vreun concurs liwlol.gif ....aaaaaaaaaaaa...auuuuuuuuuuu....".irina lasa fundu relaxat si impinge".....aaaaaaaaaaammmmmmmmm.....nu iese..........."fi atenta..cand vine durerea tu pregateste..trage aer in pipt si impinge..ca si cand ai fi pe wc2...ok...vine durerea....sunt pregatita.......aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa la atac............ liwlol.gif ...hmmmmmmmmmm...nimic...........nu iese....."mai fata hai ca noi nu putem sta langa tine ca trebuie sa iesim din tura!!"!...iar alta"hai ca trebuie sa ne bem si noi cafeaua".....iar una la care i-am bagat ceva in buzunar...."hai irina ca poti...uite vine durerea..pregateste..lasa fundu relaxat, jos....si acum,,,,,,,,,,.............."hai..hai...lung................".........PLEOSC....la 6 30.........deschid ochii...vad o mogladeata parca vanta la culaoare...ma uit ..dar parca avea ochii plin de nisip si nu vad bine....ma uit......vad picioruse2 vad manute 2.....si deja l-au luat si l-au spalt...tot ma uitam dupa el sa vad ce ii face...dar nu vedeam deloc bine.....simnt niste intepaturi...si ma uit la asistenta mi-am dat seama ca coase.....(de durere parca nici nu am auit plasetul ecat asa ceva vag si putin.....adevarul e canici durerea nu o mai simnteam....)....simnteam doar cum cum intra si iesea..putin......imi zice ca sunt aproape gata....aud doar o voce...cre imi zice..."uite puiul tau...este baiat"..... ":crybaby: ....iubirea lui mami, comoara mea...te iubesc mai mult decat propria mea viata"....nu m-au lasat deloc cu el...doar cat i-am vazut ochisori putin.....si a plecat....
...am coborat incet de pe masa....mi-au pus o alta comprea(carpa)si m-au dus in salon...defapt la reanimare......m-am pus in pat...ma luase frigurile....au pus doua paturi pe mine...si parca tot imi era frig.....acolo erau si cele doua fete care au nascut inaintea mea...cea care a nascut rapid si cea care sforaia....(a nascut si a doua foarte repede).....ele deja aveau bebelusii langa ele....
..asistenta...."asa sa stai doua ore sa nu dormi,bine??....)le-am intrebat pe fete in cat timp imi aduce si mie bebelusul...a is ca lor dupa o ora jumate.....a trecut sa greu o ora jumate...dar la mine nu veneau cu bebelusul.... ..poate o avea ceva probleme si nu mi-a zis...tot la asta ma gandeam...trec 2 ore...si tot nu vine...mi se parea ca timpul sta il loc...a mai nascut una dupa mine.....la vreo ora si la ea a venit deja cu bebe....deja gandureile negre m-au apucat si mai rau...imi venea sa plang cat ma tine gura...dar imi era rusine....ma utam la bebelusi la toate.....il vroiam cu disperare si pe al meu....si la un moment data se deschide usa....si intra o asistenta cu un bebe....incepeam sa stralucesc de bucurie......dar....... crybaby.gif ....il duce la o fata care era acolo(nu am observat cand i l-a luat ....ca sa.l schimbe)......ochii incepeau sa lacrimeze...asa putin cat sa nu ma vada lumea....si iar se deschide usa..........de data asta nu mai speram....banuiam ca este alt bebe de la alta fata...vine tot de la schimbat......"Doamna Baciu....aici este printul dumneavostra"....."waw... crybaby.gif ....iubirea lui mami"..."il pun in patut".."nu, il vreau in brate"..."da bine---da.i sa manace"....da.....am uitat ca trebuie sa.i dau de mancare ..il admiram...si ma indragosteam de el....nu mai vdeam pe nimeni...nu mai auzeam pe nimeni....nu mai aveam nici o teama, nici un gand....decat "PUSIORUL MEU TE IUBESC ENORM....ESTI CEL MAI DULCE, CEL MAI SCUMP SI CEL MAI PRETIOS CADOU AL MEU"...era cu ochisorii deschisi ma privea...citeam in privirea lui..."MAMI MA BUCUR SA TE CUNOSC...SI EU TE IUBESC ENORM DE MULT".....
...ooooooo a trecut 20 de minute...si nu i-am spus la tati....hai sa.i trimitem mesaj.....sa planga si el putin de bucurie....
...a trecut timpul....m-au spalat si am reusit sa ma imbrac si eu cu pijamale si chilotei... liwlol.gif ...deci la mine este voie....si spre seara am ajuns in salonul nostru..fericiti..impreuna...nimeni nu ne mai putea despartii...doar noi doi....puteau sa zica asistentele orice vroiau..nu le mai auzeam....ceea ce auzeam era doar VOCEA PUIULUI MEU.....ceea ce vedeam era doar ...OCHISORII PUIULUI MEU....
..."buna ziua ...Domana Baciu sunteti chemata jos....este sotul dumneavostra.....fac o exceptie si o sa duc si bebelsul ca sa.l vada....dute tu inainte si vin si eu....ajung jos...sotul cu ochii in lacrimi ..ma ia in brate..."Iubirea esti bine....ce ma bucur...cum te simnti??....printesa mea...te iubesc mult--....dar puisorul meu unde este?" laugh.gif laugh.gif ..."vine...vine si el.."...mai trec doua minute..."dar nu mai vine cu el"....trebuie sa vina..ii zic eu...mai trec cateva minute si nu mai vine....saracu nu mai avea rabdare deloc...si suna de la receptie sus la asistente..ca de ce nu coboara cu bebe....si au mai trecut 2 minute si apre o asistenta cu puiul nostru..il ia diresc sotul...si mama si ea direc acolo amandoi pe el....sotul...lacrimeaza....fericirea este prea mare sa o tina doar in inima lui asa ca se revarsa odata cu lacrimile de bucurie...."comoara lui tati"..."puisorul lui bunica".....si eu ma uitam plina de bucurie cand la unul cand la altul...si nu mai puteam sa stau in pcioare...pe scaun nici atat...ca ma durea cusatura.....
...am plecat sus...si zilele au trecut....si am ajuns ziua de luni cand am plecat spre dulcea casa...impreuna cu Robert Fabian....am lasat burtica la spital si l-am luat pe Fabian acasa....
...sper ca nu v-am plictisit.....
..nasterea a durat doar 10 minute.....doar ca pana m-au cusut a durat putin...
..daca ma intraba cineva cum am nascut....raspunsul este Usor....(bine e normal ca nici o nastere nu este f usoara, dar totusi la mine a fost usor..ca nu am chinuit mai deloc).......

...ESTE O BINECUVATRE SA NASTI......MAI ALES DUPA CE AI NASCUT VEZI BINECUVATAREA.....

Superba povestea ta ninina si foarte emotionant mi-au dat lacrimile de abia astept sa ajung si eu acolo la momentul nasterii.
iubita_tiana
ninina draga mea, ce fel de aspirator nazal ai?din acela pe baterii? sa sti ca eu am folosit de la 1 sapt la tiana..e ff bun ....acuma de ex tiana are nasucul infundat rau...scot o gramada de mucisori de acolo..
ninina
QUOTE(crisztinutza @ Oct 23 2009, 09:30 AM) *
Superba povestea ta ninina si foarte emotionant mi-au dat lacrimile de abia astept sa ajung si eu acolo la momentul nasterii.

partners.gif tzuc.gif ....multumesc draga mea..mai este putin si ne vei spune si tu povestea ta,,,,

QUOTE(iubita_tiana @ Oct 23 2009, 10:57 AM) *
ninina draga mea, ce fel de aspirator nazal ai?din acela pe baterii? sa sti ca eu am folosit de la 1 sapt la tiana..e ff bun ....acuma de ex tiana are nasucul infundat rau...scot o gramada de mucisori de acolo..

...eu am unul de la primii pasi...nu este pe baterii...dar sper sa fie bun....inca nu l-am folosit....mie teama asa repede----
Alondra
Ninina, ceva poze noi cu Fabian? biggrin.gif oFloare.gif Vrem sa-ti vedem piticutul cum creste! tzuc.gif
pustiks
Ninina eu am cam lipsit in ultimul tip de pe forum, asa ca nu am avut timp sa te felicit. FELICITARI! SA FIE SANATOS SI NOROCOS, SA VA ADUCA NUMAI BUCURII IN VIATA COMOARA VOASTRA!
E o scumpete de copil, dulce foc, iar povestea ta m-a emotionat, mi-au dat lacrimile cand am citit-o. Cred ca sunteti cei mai fericiti oameni acum. Ma bucur tare mult pentru voi, cred ca meritati bucuria asta! O imbratisare calda si multi pupici pentru o familie frumoasa, in special pentru o mami draga mie si un bebe scump. hug.gif tzuc.gif tzuc.gif
ninina
QUOTE(Alondra @ Oct 23 2009, 07:43 PM) *
Ninina, ceva poze noi cu Fabian? biggrin.gif oFloare.gif Vrem sa-ti vedem piticutul cum creste! tzuc.gif

RAmo draga mea....sper saptamna asta sa revenim cu poze proaspete....aseara am vrut sa facem cateva poze...dar nu prea ne-a reusit...bebe era mort de somn nu puteam sa.l tinem treaza....ne mai si ditram pe seama lui.....
...sigur ...sper sa fiu mereu prezenta cu poze... partners.gif

QUOTE(pustiks @ Oct 24 2009, 05:10 PM) *
Ninina eu am cam lipsit in ultimul tip de pe forum, asa ca nu am avut timp sa te felicit. FELICITARI! SA FIE SANATOS SI NOROCOS, SA VA ADUCA NUMAI BUCURII IN VIATA COMOARA VOASTRA!
E o scumpete de copil, dulce foc, iar povestea ta m-a emotionat, mi-au dat lacrimile cand am citit-o. Cred ca sunteti cei mai fericiti oameni acum. Ma bucur tare mult pentru voi, cred ca meritati bucuria asta! O imbratisare calda si multi pupici pentru o familie frumoasa, in special pentru o mami draga mie si un bebe scump. hug.gif tzuc.gif tzuc.gif

Pustiks.....iti multumesc mult pt cuvintele tale.....intodeauna mai susstinut si ai fost alaturi de mine...iti multumesc....
..da suntem tare friciti...parca inca nu relaizam suta la suta ca avem bebelusul nostru....iubi mereu ma intreaba....este chiar al naostru???....ce simnti tu ca mami ca a iesit din tine....ca noi barbati suntem cam pe dinafara..... liwlol.gif ...il iubeste enorm...se trezeste si el noaptea ...si cand alaptez imi face masaj...(nu de fiecare data...dar eu sunt super ultumita)...sau merge si mi-l aduce el din patut....
..O imbratisare si de la noi scumpa mea....si sa sti ca sunt cu gandul la tine...DD sa iti dea si tie la anul pe vremea asta un bebe.... hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.