Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebele Nostru Atat De Mult Dorit
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog Magda Alexandru
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Magda Alexandru
M-am gandit mult daca sa incep un topic dedicat in exclusivitate bebelusului. Imi era teama sa nu cumva sa fie cu ghinion.
Dar acum, dupa ce am trecut cele 3 luni cu bine, m-am hotarat sa fac acest lucru. smile.gif

Voi adauga cele cateva ecografii pe care le-am facut pana la acest moment, si pe parcurs si altele, inclusiv noutati.
Chiar daca bebe nu stie ca mami face acest lucru, sunt sigura ca simte ca ma gandesc mereu la el/ ea.
Iar saptamana viitoare la triplul test, daca va colabora si bebe, tati si cu mami vor stii daca sa vobeasca despre "ea" sau despre "el".
Oricum ce ar fi, ne dorim numai sa fie sanatos, si deja il/ o iubim taaare mult! love1.gif
Magda Alexandru
Bebe la 4-5 saptamani.

La 9 saptamani

La 12 saptamani - pacat ca nu l-au prins cand isi punea manutzele in cap biggrin.gif

Magda Alexandru
Si aici este burtica acum 2 saptamani biggrin.gif

Miha79
sarcina usoara iti doresc in continuare si sa dea DD sa fie un el/ea sanatos si frumos partners.gif trandafir.gif
roxanne
Mult noroc Magda! tzuc.gif Sa va dea D-zeu un bebic sanatos tun si frumos! baby1.gif bb.gif
Imi30
Ma bucur mult draga mea ca ai deschis acest topic...iti doresc o sarcina usoara mai departe!Asteptam sa citim aici toate noutatile legate de voi trei!
Alondra
Ce frumos Magda!Ma bucur ca te-ai decis sa pui poze aici cu bb tau!
Sa ai sarcina usoara in continuare si multa sanatate pt tine si bb tau! floare2.gif
natsandrea
sarcina usoara in continuare si mai asteptam vesti trandafir.gif
Magda Alexandru
Va multumesc tuturor pt urari, speram sa fim sanatosi si voiosi. trandafir.gif Voi scrie aici noutatile legate de bebe sau bebelina.

Cat despre voi, dragele mele fetele de la VSFM, va citesc in fiecare zi, asa ca nu aveti nicio sansa sa ascundeti ceva de mine tongue.gif
Nu va las eu asa, cu una, cu doua! blush.gif
iubita_tiana
QUOTE(Magda Alexandru @ Oct 14 2009, 04:05 PM) *
Va multumesc tuturor pt urari, speram sa fim sanatosi si voiosi. trandafir.gif Voi scrie aici noutatile legate de bebe sau bebelina.

Cat despre voi, dragele mele fetele de la VSFM, va citesc in fiecare zi, asa ca nu aveti nicio sansa sa ascundeti ceva de mine tongue.gif
Nu va las eu asa, cu una, cu doua! blush.gif

FELICITARI DIN SUFLET.... si SA CREASCA MARE!!!

aceasta urare imi este la suflet....asta imi ura dr meu mereu cand mergeam la eco
Magda Alexandru
QUOTE(iubita_tiana @ Oct 16 2009, 12:42 PM) *
FELICITARI DIN SUFLET.... si SA CREASCA MARE!!!

aceasta urare imi este la suflet....asta imi ura dr meu mereu cand mergeam la eco

Multumesc, Tiana! Sa dea Dumnezeu sa fie asa!
Si tie sa iti creasca mare gaza! trandafir.gif
bendisartemis
Sarcina usoara si multa sanatate! floare2.gif
laura83
Sa ai o sarcina usoara, Magda!!! Si sa de-a DD sa ai un bebic sanatos si frumos!!! floare2.gif
Magda Alexandru
Multumesc pentru urari tuturor!

Ieri, cu ocazia triplului test, ale carui rezultate au fost foarte bune, am aflat si ca sunt o gravida.gif cu barza.gif
Si mami si tati sunt foarte fericiti si nu isi pot imagina fericirea de a-l tine in brate, cand numai fiind in burtica ne umple sufletele de bucurie! love1.gif

Am fost foarte mirati sa aflam ca vom avea un baietel, caci toti cunoscutii ne garantau ca este fetita, dupa forma burtii, dupa ceea ce pot sau nu pot manca si altele asemanatoare. De aceea gasisem si un nume pentru fetita care sa ne placa amandurora. Acum va trebui sa incepem din nou cautarile... smile.gif Asa este cand asculti neavizati biggrin.gif
Dar stiu sigur ca bebe ne-a iertat, cu atat mai mult cu cat este un copil pe care ni l-am dorit atat de mult si am trecut prin atatea ca sa ajungem in acest moment. Dar parca toate chinurile, injectiile in burtica, 3-4 ecografii pe luna, au disparut ca prin farmec ieri, cand l-am vazut asa de jucaus smile.gif Manca-l-ar mami de baietel frumos! wub.gif

simina_ana
E un baietel tare norocos cu o mamica ce vorbeste atat de frumos despre el..... partners.gif
Sa va traiasca, sa fie sanatos si in curand va va umple casa de veselie....
Cred ca abia astepti sa il tii in brate , sa-l pupacesti si sa-l rontai.....dar sa te bucuri si de aceasta perioada....e o etapa foarte frumoasa si speciala.....
Pupicei multi la burticutz....si am sa mai trec pe aici....dar vreau sa vad si poze multe cu burtica... anima1.gif
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Magda Alexandru
Multumesc mult, Simina Ana!
Sper din suflet sa fie asa cum spui tu, si sa stim sa ii daruim toata iubirea noastra. Inca imi este teama ca nu voi simti suficient de mult, desi mama imi spune sa nu imi fac griji, caci sentimentele vor da buzna fara sa le intreb eu de sanatate. Sper sa fie asa! trandafir.gif Oricum, intre timp, ma bucur din plin de aceasta perioada, cand ma simt atat de fericita.
Voi pune poze cu burtica in zilele urmatoare, si cu bebe la fel, numai ca este un filmulet si trebuie sa gasesc o solutie.

Pupici lui mami si gazei Stefan Iancu! floare2.gif
Magda Alexandru
Dupa cum i-am promis lui bebe, voi posta aici fiecare etapa a evolutiei lui. Ceea ce urmeaza este burtica mea, la 16 saptamani:

Din pacate, filmuletul este foarte greu si inca nu am gasit solutia de a-l posta. Poate voi reusi!

Pupa mami pe el de pui mumos! love1.gif wub.gif
ruby
QUOTE(Magda Alexandru @ Oct 26 2009, 03:20 PM) *
Dupa cum i-am promis lui bebe, voi posta aici fiecare etapa a evolutiei lui. Ceea ce urmeaza este burtica mea, la 16 saptamani:

Din pacate, filmuletul este foarte greu si inca nu am gasit solutia de a-l posta. Poate voi reusi!

Pupa mami pe el de pui mumos! love1.gif wub.gif

creste ,creste ! pe zi ce trece te faci tot mai rotunjoara! aveti grija de voi si sarcina usoara in continuare !te astept cu numele !
ninina
...Magda...frumoasa burtica ta.....sarcina usoara in continuare....
....mai ai putin.....ce super... bananab.gif bananab.gif
...si asteptam mai multe poze....
Magda Alexandru
Draga Ruby,
Da, da, ma rotunjesc din ce in ce mai mult biggrin.gif liwlol.gif In curand voi deveni o mingiutza smile.gif Bine ca numai pe burtica deocamdata...wink.gif
Multumesc mult pt urari, Ruby si Ninina, sa dea DD sa fie totul bine cu bebe. Cat despre nume, cand ne vom hotari, bineinteles ca va voi spune. Vor fi probabil cateva variante + doua nume de familie, al meu si al lui tati.

Suntem foarte fericiti! smile.gif

Pupici! trandafir.gif
maria26
sa ai o sarcina usoara, o nastere usoara si un bebel sanatos smile.gif
Magda Alexandru
QUOTE(maria26 @ Oct 26 2009, 03:55 PM) *
sa ai o sarcina usoara, o nastere usoara si un bebel sanatos smile.gif

Multumesc, Maria26!
Si tie sa iti traiasca puiul, sa se faca mare si voios! smile.gif
ruby
sa inteleg ca ti-ai pastrat si numele de domnisoara? asa e si la olandezi poti alege al tau ,al tau si a lui sau numai numele lui...eu am ultima varianta ,numele de fata era comic ...asa ca am preferat sa il schimb!
pupici!
Magda Alexandru
QUOTE(ruby @ Oct 26 2009, 06:10 PM) *
sa inteleg ca ti-ai pastrat si numele de domnisoara? asa e si la olandezi poti alege al tau ,al tau si a lui sau numai numele lui...eu am ultima varianta ,numele de fata era comic ...asa ca am preferat sa il schimb!
pupici!

Avand religii diferite (eu sunt ortoxa, iar el evreu), nu ne-am putut casatori in Israel, casatoriile aici fiind numai religioase. Astfel ca, dorind un loc mai exotic decat Romania, am optat pentru Cipru. Totul a fost superb, ceremonia si peisajul incomparabile cu primariile Bucurestiului, insa nefiind tara niciunuia dintre noi, ei nu au posibilitatea de a ne schimba numele, nici macar de a-l adauga pe al lui. Prin urmare pana voi primi cetatenia definitiva, adica in 2 ani, eu ma voi numi Alexandru iar el Perez. smile.gif Dupa aceea voi adauga si numele lui. Insa nu vreau sa pierd numele meu, cu atat mai mult cu cat parintii mei nu au baieti, asa ca nimeni care sa "duca numele mai departe", si uite asa il va duce flacaul nostru. biggrin.gif

Pupici lui mami si Ruby! floare2.gif
ruby
QUOTE(Magda Alexandru @ Oct 26 2009, 07:33 PM) *
Avand religii diferite (eu sunt ortoxa, iar el evreu), nu ne-am putut casatori in Israel, casatoriile aici fiind numai religioase. Astfel ca, dorind un loc mai exotic decat Romania, am optat pentru Cipru. Totul a fost superb, ceremonia si peisajul incomparabile cu primariile Bucurestiului, insa nefiind tara niciunuia dintre noi, ei nu au posibilitatea de a ne schimba numele, nici macar de a-l adauga pe al lui. Prin urmare pana voi primi cetatenia definitiva, adica in 2 ani, eu ma voi numi Alexandru iar el Perez. smile.gif Dupa aceea voi adauga si numele lui. Insa nu vreau sa pierd numele meu, cu atat mai mult cu cat parintii mei nu au baieti, asa ca nimeni care sa "duca numele mai departe", si uite asa il va duce flacaul nostru. biggrin.gif

fain asa! casatorie in cipru ,super! perez ,ce spaniol suna!
Alondra
Ce burtica frumoasa Magda!Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea! partners.gif
Sara1
QUOTE(Magda Alexandru @ Oct 26 2009, 08:33 AM) *

Magduta draga, felicitari din toata inima! Traiesti acum, cea mai frumoasa perioada din viata ta, care v-a trece pe locul doi odata ce va aparea micul print! Sarcina usoara si minunata! Si poze, poti sa pui si cu tine intreaga, fata frumoasa!
CIt despre numele de familie, si flacaii mei au amindoua numele noastre de familie. Tot asa, nici la mine in familie nu sunt baieti sa poarte numele, asa ca il poarta ai mei. tzuc.gif
Magda Alexandru
Ramo, iti multumesc mult! Voi ramaneti fetele mele de suflet! wub.gif

Ruby, sotul meu este o combinatie cum in Israel gasesti aproape in fiecare familie: tatal lui este dintr-o veche familie spaniola, care a fost nevoita sa fuga in Maroc, iar acum vreo 100 de ani au venit in Israel. Mama lui este poloneza, parinmtii ei ajungand aici dupa Holocaust, evadand din lagar. Complicat!

Sara, draga mea, asa este! Chiar o pot declara una dintre cele mai frumoase perioada de viata mea, cand dintr-o data nu mai conteaza numai ce vreau eu, ci ceea ce vrea cel mic:)
Voi pune poze si cu mine intreaga, acum m-am gandit fiindca mi-ai spus tu.. iti dai seama ca ma gandeam sa se vada ce e cel mai important, eu deja am cazut pe locul 2, ppfffiiiuuu! doh.gif
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase, esti o scumpa!
USA
Buna Magda....felicitari ptr bb....sarcina usoara si sa fiti sanatosi si frumosii!

Avem nevoie de orice mic ajutor.....te roaga un zambet de copil Andu, copil Utile!
Orice informatie despre Andu gasesti aici!

QUOTE(USA @ Oct 28 2009, 10:59 PM) *
Haideti sa dam mana pentru Andu...e doar un copil...care are nevoie de noi.....suntem 13000 de membrii Utile Copii...sa facem ceva pentru acest micut...

Eu ma inscriu prima...si va astept , sa dam mana....faptele bune nu se fac doar in post...se fac atunci cand e nevoie de ajutor...sa daruim din suflet...chiar si 1 Euro...e mult, e putin?...De voi depinde...

1 EURO TE FACE UN INGER PENTRU ANDU!
ANDU are nevoie de 30 000 ingeri....multi?! putini?!

ARATA CA ITI PASA DE DUREREA UNUI COPIL NEVINOVAT!

DRAMA lui ANDU o gasiti urmand link-urile de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=TpcRAfAAB6U
http://www.intepatdefluturas.blogspot.com/

BRDE

RON: RO74BRDE445SV16715654450
EURO: RO03BRDE445SV16716104450
TITULAR DE CONT : MARIUS NICUT-tatal

cont Paypal pe adresa mariusnicut@gmail.com

Aceasta nu este o lista...este un LANT UMAN

1. Ruxy
2. Diana1318
3. Eena
4. Monicahs2000
5. Cristinu_tza
6. CristinaS
7. Miha79
8. Ssimmona
9.Oktavia
10.Marimaria
11.laura83
12.Lili
13.AdelinaS
14. Sara
15.meaw_ela
16.USA
17. Alexandra81
18. Kerstin
19. Rose68
19. dani80
20. dyanp
21.hellena09
22.adela72
23.flori-de-camp
24.mlaura
25.cleo74
26.ADMINII UTILE COPII
27.nayara
28.ramo82na
29.Dana72
30.30.petronici
31.grizzy
32.Lusha&zbenguica
33.floricica81
34.nalya
35. maria26
36.robyericky
37.alina_am
38.roxikira
39.sylvy
40.ligiamos
41.Alondra
42 Karmin
43. Karmen
44.Mih@ela
45.Dana_26
46.miron_doina
47.ninina
48.iuliacorina29
49.'marmota_flo

Andu, iti trimite pupicei!
Magda Alexandru
Multumesc mult, USA! Si tie sa iti traiasca fetita si sa te bucuri de ea! oFloare.gif
Magda Alexandru
Fiindca filmuletul de la ultima ecografie este mult prea greu pentru a fi incarcat, am extras numai cateva poze. Vi-l prezint pe Bubi (deocamdata, pana ii vom gasi un nume) smile.gif

Aici este ca un gandacel dolofan:

Micul extraterestru:

Ne-a aratat ca nu exista niciun dubiu in privinta sexului biggrin.gif

perla163
draguTI ,MAI SUNTETI....VA FACETI MARISORI,NU??' BRAVOOOOOO....SA CRESTETI MARI SI VOINICI SI VREM POZE SI CU MAMI!!!!!!!! tzuc.gif wub.gif
simina_ana
Hmmm.....o sa te rog sa fii mai "harnicutza" si sa pui mai multe poze cu Bubi ...si asa cum spunea si Sara ...si cu tine mami draga!!!!!!! Esti atat de frumoasa.....e pacat sa nu se bucure si ochii nostri tongue.gif
Cum te simti?
alisamon
Draga mea....Burtica este super, si sunt sigura ca a mai crescut. Iar bebe este un dulce.Va pupam pe amandoi. Pupici
perla163
unde sunteeeeeti??? dati-ne de stire ca sunteti ok!! ati plecat deja in ROMANIA????va pupik dulce si va astepam cu pozeee partners.gif
perla163
unde sunteeeeeti??? dati-ne de stire ca sunteti ok!! ati plecat deja in ROMANIA????va pupik dulce si va astepam cu pozeee partners.gif
Saya
Buna Magda!mai pune poze cu bb frumos!ma bucur ca sunteti fericiti!DD a facut o minune pt voi! tzuc.gif
simina_ana
POOOOOZE!!!!.....POOOOOOZE!!!!....POOOOOOZE!!!!
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Magda Alexandru
Fetele frumoase,
Imi cer iertare ca v-am tinut pe jar! Dar nu mi-a mers forumul de nicio culoare, nici de acasa, nici de la serviciu. Cred ca noua prezentare este mai compatibila cu reteaua de aici, prin urmare am revenit. Slava Domnului, imi fusese tare dor de voi, sper sa nu se mai intoarca problemele de accesare!

Va multumesc tuturor, in primul rand, pentru cuvintele frumoase, sa dea Domnul sa fie totul bine pana in aprilie si sa avem un bebe Bubi sanatos! Asa-i cel mai important! smile.gif
Perluta draga, nu am plecat inca in Romania, nu plecam fara sa spun 2 cuvinte - desi daca forumul nu-si revenea, nu stiu daca as fi putut sa le scriu, totusi - pe 22 seara plecam, si abia astept. Sper sa ne fereasca Doamne-Doamne de gripe si nebunii din astea. pray.gif

Am fost la cea de-a doua morfofetala acum 2 zile. Bebe este f bine, activ si neastamparat, si-a pus manutele la urechi, probabil ca il deranjam cu zgomotul pe acolo. rolleyes.gif In rest, totul este in regula, se pare ca, fie am ovulat cu o sapt mai tarziu, fie e el mai micutz cu o saptamana (de altfel nici eu, si nici sotul meu nu suntem departe de piticotzi biggrin.gif ). Are 400 g si creste smile.gif
Va pun aici 3 poze cu Bubi, cu mine promit sa pun repede, doar ca trebuie sa le fac.

Profil:

Bubi cu degetul in gurita:

Bubi care si-a pus manutele la urechi, parca rugandu-ne sa-l lasam sa doarma biggrin.gif

Va pup pe toate si revin cu noutati si poze! partners.gif floare2.gif

ssimmona
Buna, Magda! floare2.gif Ce bine ca ai reusit sa revii pe forum! partners.gif
Se vede foarte bine in ultima pozica cum bebe tine manutele la urechi wub.gif ... e un scumpic si creste, creste rolleyes.gif ... eu cred ca e ok ca greutate ... al meu avea la 23 de sapt 480 g ... deci e ok! oricum ei recupereaza pe parcurs ...si au si perioada cand iau bine in greutate , dar si unele cand mai stagneaza ... asa ca totul va fi bine! Sa fiti sanatosi in continuare si sa papi bine, ca de-acum e format si incepe sa se rotunjeasca tongue.gif !
Va puppp! hug.gif hug.gif
Magda Alexandru
QUOTE(ssimmona @ Dec 10 2009, 05:43 PM) *
Buna, Magda! floare2.gif Ce bine ca ai reusit sa revii pe forum! partners.gif
Se vede foarte bine in ultima pozica cum bebe tine manutele la urechi wub.gif ... e un scumpic si creste, creste rolleyes.gif ... eu cred ca e ok ca greutate ... al meu avea la 23 de sapt 480 g ... deci e ok! oricum ei recupereaza pe parcurs ...si au si perioada cand iau bine in greutate , dar si unele cand mai stagneaza ... asa ca totul va fi bine! Sa fiti sanatosi in continuare si sa papi bine, ca de-acum e format si incepe sa se rotunjeasca tongue.gif !
Va puppp! hug.gif hug.gif

Simo, draga mea, ma bucur ca mi-ai scris! Voi intra si la tine pe forum, sa vad burtica! Uite cum a trecut timpul, mai e putin si il vei tine pe Carlos in brate. Cred ca abia astepti momentul! floare2.gif Sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara si un pui sanatos si frumos!
Multumesc mult pentru sfaturi, asa voi face. Pap cat pot de bine! smile.gif

Pupici tie si burticii! floare2.gif
ssimmona
QUOTE(Magda Alexandru @ Dec 10 2009, 03:02 PM) *
Simo, draga mea, ma bucur ca mi-ai scris! Voi intra si la tine pe forum, sa vad burtica! Uite cum a trecut timpul, mai e putin si il vei tine pe Carlos in brate. Cred ca abia astepti momentul! floare2.gif Sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara si un pui sanatos si frumos!
Multumesc mult pentru sfaturi, asa voi face. Pap cat pot de bine! smile.gif
Pupici tie si burticii! floare2.gif

Mai e un pic, un pic ... suntem deja prinsi in febra amenajarii cuibului tongue.gif ... Suntem emotionati si plini de nerabdare!
Mersi mult pt gandurile bune, sa te auda Cel de Sus! notworthy.gif pray.gif
perla163
MAGDUTA ce bine ca ai revenit si ca sunteti ok! si BB e marisor.....nu-ti face probleme.......dar ceva vitamine ti-au dat??? va pupik muuult si va doresc VACante cat mai placute si bogate in daruri! puup, aaaaa...si nu stiu daca stii ,dar vreau sa ma laud ca pe 15 dec....am o luna de cand nu mai fumeeeeeeezzzz! si sa stii ca vorbele tale cu mai mult timp in urma mi-au ramas intiparite si au fost si ele,pe langa altele un motiv sa ma las......pup si mersi muuult! partners.gif love1.gif
Magda Alexandru
QUOTE(perla163 @ Dec 11 2009, 01:40 PM) *
MAGDUTA ce bine ca ai revenit si ca sunteti ok! si BB e marisor.....nu-ti face probleme.......dar ceva vitamine ti-au dat??? va pupik muuult si va doresc VACante cat mai placute si bogate in daruri! puup, aaaaa...si nu stiu daca stii ,dar vreau sa ma laud ca pe 15 dec....am o luna de cand nu mai fumeeeeeeezzzz! si sa stii ca vorbele tale cu mai mult timp in urma mi-au ramas intiparite si au fost si ele,pe langa altele un motiv sa ma las......pup si mersi muuult! partners.gif love1.gif

Perlutaaaaa, ce vesti bune!!! super.gif eusa_clap.gif Este chiar un pas foarte important, mai ales pentru sanatatea ta si a viitorului bebe! Ma bucur mult ca am putut sa te ajut chiar si putin de tot, si ca ai reusit! Bravo, tine-o tot asa!!!! tzuc.gif
Multumim mult pentru urarile de bine, si eu va urez voua asemenea, sa va relaxati si bucurati de sarbatori si Mosul sa vina incarcat de daruri, fiindca sunt convinsa ca ati fost cuminti! (mai ales tu, dupa aceasta realizare!)

Iau vitamine de la inceputul sarcinii, cand am schimbat acidul folic cu Prenatal (o combinatie de mai multe vitamine), iar din trimestrul 2 de sarcina s-au adaugat Omega 3 si fier (fierul de 3 ori pe zi, caci sunt cam anemica, iar bebe il mananca si pe ala putin pe care-l am biggrin.gif )
Deocamdata e totul bine! Imi e putin teama de gripa asta, desi sunt sigura ca se face mai multa zarva decat gravitatea in sine a problemei. Insa oricum, vom evita locurile aglomerate si vom sta mai mult acasa.

Va pupam cu drag!!! tzuc.gif
Imi30
Tania_25
hanuk26
Craciunul inseamna mai mult decat brazi impodobiti, lumanari aprinse, miros de cozonaci si mere coapte, Craciunul este spiritul dulce al prieteniei, sufletul cald al mamei, al parintilor, al celor dragi care lumineaza tot anul.Este bunatatea, speranta renascuta.Este pace si intelegere...Nu suntem niciodata singuri - acesta este mesajul Craciunului.

Craciun fericit pentru toata lumea!

Saya
Sa va fie casa, casa
Cu bucate noi pe masa
Mos Craciun cu sacul plin,
Drumu'n viata cat mai lin,
Bogatie cata vreti,
Sanatate pentru toti,
Iar la anul care vine
Sa va fie si mai bine. Craciun fericit!
perla163
primiti cu colinda? whistling.gif

te pupik tzuc.gif
un pup mare ,mare la burtica!
simina_ana
Iata vine iepurasul, prin zapada fuge lin..Ups!...am gresit personajul! Mi se trage de la vin!
CRACIUN FERICIT!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.