Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Violenta Domestica
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Viata de cuplu
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
toia
Victime ale violentei domestice

Anual in Romania 800.000 de femei sunt victime ale violentei domestice, releva un raport prezentat la ONU de Conventia pentru eliminarea tuturor formelor de discriminare impotriva femeilor - CEDAW. Potrivit Lilianei Pagu, presedinte al Asociatiei Femeilor din Romania, care a participat la prezentarea raportului CEDAW, in Romania o femeie din opt este agresata fizic, sexual, emotional, social sau economic de catre partener. Un sfert (25%) din totalul crimelor violente comise in Romania sunt comise de un barbat asupra sotiei sau partenerei.

Sursa: Cronica Romana
shama
Au! Vai de noi. Sper ca pe forumul asta sa nu fie victime ale violentei. Cred ca e greu si de povestit pentru cine prin asa ceva.
simina
Ar trebui sa se faca si la noi ca in Spania,cine e violent cu nevasta,face puscarie.Acum,deja,nu mai au cazuri decat foarte rare,chiar imi spunea cineva ca sunt asa draguti cu nevestele.,ceva ce nu a pomenit in Romania.
Se pare ca pe astfel de oameni,doar o lege foarte dura i-ar linisti.
shama
Asa este, Simina. Si eu am o cunostinta in Spania care mi-a povestit niste lucruri despre casniciile cu spanioloaice de m-am speriat. Cica au inceput si spaniolii sa-si caute romance cu care sa se insoare, ca ale lor au foarte multe drepturi, in primul rind, daca divorteaza ii cam lasa lefteri si pe urma, cum ziceai si tu, la cea mai mica tentativa de atingere cheama politia si e cam nasol. In plus, sint foarte comode, ca sa nu zic altfel.
La noi, chemi politia si tot tie iti da amenda, ca sa stii o treaba.
kim
Eu sīnt o fostă nevastă violentată de fostul soţ. Şi nu vreau să vorbesc despre asta. V-am mai zis eu la topicul cu soacrele, parcă.
shama
Stai linistita, Kim ca nici eu n-as fi pasnica deloc daca mi s-ar da ocazia. N-am citit povestea ta cu soacra, nu stiu unde e postata, poate dau peste ea. Eu am intrat recent in forumul vostru. Eu soacra nu mai am decit in poze dar stiu ca e al naibii de provocator subiectul.
Mary78
QUOTE(shama @ Feb 8 2007, 10:54 PM) *
Stai linistita, Kim ca nici eu n-as fi pasnica deloc daca mi s-ar da ocazia. N-am citit povestea ta cu soacra, nu stiu unde e postata, poate dau peste ea. Eu am intrat recent in forumul vostru. Eu soacra nu mai am decit in poze dar stiu ca e al naibii de provocator subiectul.

Eu nu as accepta nici o clipa sa fiu agresata de sot si cred ca nimeni nu ar trebui sa o faca.Este cel mai urat lucru posibil.
kim
Parcă eu am acceptat?...Dar s-a īntīmplat ...Prima oară cīnd m-a pocnit, nu mi-a venit să cred...I-am acordat "n" şanse, dar tot degeaba...Am dat divorţ, ne-am īmpăcat, am īnchis divorţul după care l-am redeschis...Am avut noroc cu ai mei care m-au susţinut moral şi material, altfel nu ştiu ce făceam...
Mona75
Eu am fost violentata de fostul sot verbal si hartuire psihica la greu.Si eu si copilul.Intr-un final,l-am parasit.Am lasat totul in urma,casa,firma,masini si am luat-o de la capat.Poate ca nu mi-as fi luat inima in dinti sa divortez,daca nu s-ar fi purtat urat cu copilul.Il baga la el in camera pe intuneric si inchidea usa cu cheia,il batea cu cureaua,drept pedeapsa cand facea cate-o pozna il baga la dush imbracat.Toate astea le facea cand eram eu la munca,el era trantor.L-am tinut acasa 7 ani.Pana am zis:gata!
kim
Măi, dar era bolnav mintal omul ăla! Cum să-i facă băiatului aşa ceva? Dumnezeule, īl dădeam pe mīna Poliţiei! Asta dacă mai scăpa viu din mīinile mele... mad.gif
simina
Fetelor,ma bucur pentru voi,ca ati avut taria sa scapati din situatiile acelea,care nu erau deloc normale.Nimeni nu merita sa traiasca in asa hal,cu atat mai mult niste copii nevinovati.
Bine ar fi ca toate femeile aflate in situatii similare sa poata lua hotararea de a-si schimba viata,de a lasa in urma sotii violenti.
Mona75
Sfatul meu este sa nu va lasati umilite si injosite pentru ca nu merita.Eu mi-am irosit cei mai frumosi ani.Am abandonat facultatea in anul doi,pt.ca el avea doar zece clase si nu-i pica bine,m-am imbolnavit de psoriatzis,am albit.Copiii mai tarziu va vor multumi,chiar daca la momentul respectiv va judeca.
kim
Băiatul meu nu m-a judecat niciodată, pentru că i-am spus ce s-a īntīmplat şi de ce l-am lăsat pe tat-su. Pe urmă s-a mai lămurit şi singur, pentru că tat-su una zicea şi alta făcea, iar eu īi atrăgeam atenţia "Vezi cum face? Tu să nu fii aşa!"
Mona75
QUOTE(kim @ Feb 10 2007, 01:59 PM) *
Băiatul meu nu m-a judecat niciodată, pentru că i-am spus ce s-a īntīmplat şi de ce l-am lăsat pe tat-su. Pe urmă s-a mai lămurit şi singur, pentru că tat-su una zicea şi alta făcea, iar eu īi atrăgeam atenţia "Vezi cum face? Tu să nu fii aşa!"

Tatal lui are drept de vizita.De cate ori il ia pe luna?In afara de pensie,mai contribuie si cu altceva la copil?
kim
Pīnă acum vreo 2 ani, nu venea decīt foarte rar, deşi stătea īn aceeaşi localitate. Īşi aducea aminte doar de ziua lui şi eventual de Crăciun. Pensia mi-o plăteşte, e foarte mică, pentru că se teme de tribunal. Acum s-a mutat din localitate īmpreună cu noua nevastă şi mai sună doar cīnd īi dau eu un bip, altfel ...n-are timp. Dar noi ne-am obişnuit cu stilul lui. Şi poate că pe de o parte nici n-aş fi vrut să aibă prea multe īn comun.
Mona75
Pe mine asta ma omoara.Raposatul n-are drept de vizita,dar eu i-l dau cand suna,pt.ca am zis ca-i mai bine ca Tzutzu sa vada cum este si cum se comporta,sa discearna unde ii este bine.Pensia e 67,5 ron pe salariul minim.Stiu ca nu-l iubeste,il ia doar ca sa-si faca ambitia cu mine.Asta vara cand a aflat ca am nascut,a inceput sa-l invete la prostii,sa le puna perna pe ochi,sa-i ia din patut si sa-i arunce.Nu stiu cum sa fac sa scap de el din vietile noastre fara sa-l ranesc pe Tzutzu.
VALERIA OANA
QUOTE(tzutzulica @ Feb 12 2007, 12:14 AM) *
Pe mine asta ma omoara.Raposatul n-are drept de vizita,dar eu i-l dau cand suna,pt.ca am zis ca-i mai bine ca Tzutzu sa vada cum este si cum se comporta,sa discearna unde ii este bine.Pensia e 67,5 ron pe salariul minim.Stiu ca nu-l iubeste,il ia doar ca sa-si faca ambitia cu mine.Asta vara cand a aflat ca am nascut,a inceput sa-l invete la prostii,sa le puna perna pe ochi,sa-i ia din patut si sa-i arunce.Nu stiu cum sa fac sa scap de el din vietile noastre fara sa-l ranesc pe Tzutzu.

cafea.gif Esti sigura cu pustiul tau nu a observat comportamentul Ex-ului? Esti sigura ca pustiului ii face placere sa se intalneasca cu tatal lui? Si daca instanta (?) nu i-a acordat drept de vizita, de ce ii acorzi tu? Sau chiar daca o faci, de ce nu raresti vizitele pana la maxi 1 pe luna? cafea.gif
kim
Ăla e nebun de legat! Şi are o influenţă foarte proastă asupra copilului. Părerea mea e să nu i-l mai dai niciodată pe copil. Ce īnvaţă de la el? Fiind mic, e foarte expus la inflenţe rele. Ai grijă! Vreau s-aud că aşa ai făcut! ohmy.gif

Valeria, unde dispăruşi, fată dragă? Ţi-am dus dorul notworthy.gif !
VALERIA OANA
Acasa nu am Internet si am avut doua zile de concediu, asa ca......SCUZE, dar si voi mi-ati lipsit
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 11 2007, 10:07 PM) *
cafea.gif Esti sigura cu pustiul tau nu a observat comportamentul Ex-ului? Esti sigura ca pustiului ii face placere sa se intalneasca cu tatal lui? Si daca instanta (?) nu i-a acordat drept de vizita, de ce ii acorzi tu? Sau chiar daca o faci, de ce nu raresti vizitele pana la maxi 1 pe luna? cafea.gif

Il ia odata la 3 saptamani,dar vreau sa am o discutie cu el,cu toate ca sunt sigura ca n-o scot la capat in nici un fel.M-am gandit mai bine,m-am consultat si cu ai mei.Copilu'vrea la el,pt.ca acasa nu-l las sa joace jocuri cu violenta,iar el il lasa si atunci copilu'este incantat.Cand mi-a zis aseara ca joaca GTA si alte prostii,am zis ca explodez de nervi.
kim
Nici nu mai discut...Tu eşti vinovată aici. Te-aş bate, fată! Copilul nu ştie să discearnă binele de rău īncă, iar nenorocitul ăla profită! Īl instigă numai la rele! Auzi, să-l īnveţe să le pună perna pe faţă gemenilor...Ăla e criminal, nu aşa! Dacă Doamne fereşte chiar o făcea, te-ai gīndit?
Mona75
M-am gandit,sa stii!L-am urmarit pe Tzutzu in relatia cu gemenii.Se poarta bine.Sunt tot mai hotarata sa nu i-l mai dau,insa trebuie sa-mi fac curaj.
VALERIA OANA
Nu cred ca de curaj duci lipsa. Ai dat dovada de foarte mult curaj atunci cand ai plecat cu un copil mic de mana. Dar cred ca ar trebui sa te zburlesti putin mai tare la el. Si apoi, ar mai trebui sa stai de vorba si cu baietelul tau, sa ii explici si lui care sunt temerile si nemultumirile tale. Sunt sigura ca te va intelege.
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 13 2007, 05:39 AM) *
Nu cred ca de curaj duci lipsa. Ai dat dovada de foarte mult curaj atunci cand ai plecat cu un copil mic de mana. Dar cred ca ar trebui sa te zburlesti putin mai tare la el. Si apoi, ar mai trebui sa stai de vorba si cu baietelul tau, sa ii explici si lui care sunt temerile si nemultumirile tale. Sunt sigura ca te va intelege.

Stii,m-am gandit mai bine.Nu voi intrerupe vizitele brusc.Dar ii voi pune conditii,daca va accepta inseamna ca tine la copil,daca refuza e clar ca folosea copilul ca pe un mijloc de razbunare.II voi impune sa vada copilul in prezenta unui membru al familiei(eu sau parintii mei).Imi face bine sa vb cu voi.Stiu ca sunteti obiective,ai mei din start incep sa-l boscorodeasca.
VALERIA OANA
Iti garantez ca nu va accepta o asemenea conditie. Este clar ca foloseste copilul pentru a-ti face rau. Cred ca tine la copil, dar dorinta lui de a-ti face TIE rau, este mai mare decat iubirea fata de pusti. Stie ca ii iubesti si pe gemeni si de aceea l-a invatat pe cel mare sa le faca rau. Nu ca ar avea ceva cu copii, dar stie ca asa iti va face tie rau. Tu nu vezi ca te provoaca? Tu nu vezi ca te pandeste?
kim
Abia aştept "noua īntīlnire". Să ne zici, că ard de nerăbdare pīnă atunci, să văd ce ai făcut!
Mona75
QUOTE(kim @ Feb 13 2007, 06:20 AM) *
Abia aştept "noua īntīlnire". Să ne zici, că ard de nerăbdare pīnă atunci, să văd ce ai făcut!

Abia peste trei saptamani.Asta-i regula,asa i-a impus actuala nevasta.Daca l-ar lua mai des,i-ar duce la sapa de lemn la cat de materialist e Tzutzu.
simina
QUOTE(tzutzulica @ Feb 13 2007, 09:10 PM) *
...Asta-i regula,asa i-a impus actuala nevasta....

Sa inteleg ca si-a gasit si el nasul pana la urma?Era cazul...pacat ca se leaga de copil dupa ce l-a terorizat atata timp!
Mona75
E cu o tipa mult mai in varsta decat el.Cu siguranta din partea lui e interes.El n-a muncit niciodata si tipa e plina de bani si pe deasupra s-a mutat la ea,ca el sa-si poata inchiria garsoniera.Toata viata s-a orientat,numai sa munceasca nu.
simina
Inseamna ca are si el o calitate:stie sa cheltuie bani...ca nu toti se pricep la asta...
danna68
QUOTE(tzutzulica @ Feb 13 2007, 11:31 PM) *
E cu o tipa mult mai in varsta decat el.Cu siguranta din partea lui e interes.El n-a muncit niciodata si tipa e plina de bani si pe deasupra s-a mutat la ea,ca el sa-si poata inchiria garsoniera.Toata viata s-a orientat,numai sa munceasca nu.

ma intristeaza povestea ta f mult si imi pare rau ca ai dus o viata asa de chinuita ,bravo tie ca ai avut curajul sa mergi pana la capat
Anca74
Fetelor, povestile astea ma intristeaza rau de tot. Asa ca pentru cele necasatorite inca, desi nu cred ca citesc pe forumul nostru, atentie mare cu cine va casatoriti. La urma urmei este singura alegere pe care o facem in viata: nu ne alegem nici parintii, nici rudele, nici macar copilul. Doar sotul!
VALERIA OANA
Daca el nu este de acord cu conditiile tale, eu as merge pana acolo, incat as discuta cu ....amanta lui. Spune-i ca el are o influenta proasta asupra copilului si tu nu mai esti de acord ca pustiul tau sa merga la el, chiar si o data la trei saptamani.
Mary78
Imi pare rau ca treci prin asa ceva.Poate dupa ce va mai creste pustiul tau,si o sa vada ce comportament are tatal lui,nu va mai vrea sa-l vada.(Nu stiu ce varsta are copilul).Pana atunci ai grija sa se vada cat mai putin posibil.Pupici.
VALERIA OANA
Cat mai putin, sau chiar deloc
Mona75
AZi noapte Tzutzu a avut un cosmar urat.M-a sunat mama sa-mi spuna.Credeti-ma sunt demoralizata complet.Stiu ca in general cam asta e varsta cand copiilor le este frica sau au cosmaruri(3-7 ani),dar i se alimenteaza si prin gesturile si comportamentul adultilor.
VALERIA OANA
Spune-i ca il ia mama dracului daca mai sperie copilul sau ii insufla tot felul de chestii pe care puiutul tau le percepe altfel.
Mona75
Tot incerc sa dau de el,sa-l provoc la o discutie.Are tel.inchis si fixul nu i-l stiu.Nu ramane asa.I-am mai pus eu tava in cap,la fast food.
VALERIA OANA
TE IUBESC
simina
QUOTE(tzutzulica @ Feb 15 2007, 12:06 PM) *
...I-am mai pus eu tava in cap,la fast food.

Daca ar face toate femeile ca tine le-as pupa.Trebuie sa stii sa iei atitudine, nu sa te lasi calcata in picioare.
Mona75
Voi ma atatati si mai tare,nu?
VALERIA OANA
Nu, doar vrem sa-ti aperi puiul ca o leoaica.Atat.
Mary78
Sa te tii tare sa vada ca esti puternica ,sa lase copilul in pace,sau vrea sa-l nenorocim.
VALERIA OANA
MOAMAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mona75
Multumesc pt.galerie.
kim
Mă-nscriu şi eu. Eu ţin tava, tu īi pui ce e pe ea īn cap. Fierbinte să fie, de preferinţă.
Mona75
Multumesc,Kim!Pacat ca nu stai in Bucuresti.
simina
Da', ce dialog vad eu aici?Asa se vorbeste despre baieti?Dragii de ei...
kim
QUOTE(tzutzulica @ Feb 15 2007, 06:08 PM) *
Multumesc,Kim!Pacat ca nu stai in Bucuresti.

Acu vin! inger.gif
VALERIA OANA
Cine citeste titlul topicului si vede discutiile de aici, daca le pune cap la cap, ajunge la concluzia ca cele agresive noi suntem, iar bietii barbati sunt cei violentati.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.