Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Perioada Fertila???
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Preconceptie si fertilitate
maria
smile.gif Buna fetelor,

am si eu o nelamurire la care cer ajutorul vostru:
Este pposibil sa ramai insarcinata in a 2-a zi a ciclului menstrual????????. daca DA, va rog sa-mi dati detalii.

Va pup
toia
QUOTE(maria @ Feb 6 2007, 11:49 AM) *
smile.gif Buna fetelor,

am si eu o nelamurire la care cer ajutorul vostru:
Este pposibil sa ramai insarcinata in a 2-a zi a ciclului menstrual????????. daca DA, va rog sa-mi dati detalii.

Va pup

Fetelor, mai frunzariti si continutul site-ului WWW.UTILECOPII.RO ...vezi spre exemplu!
Rema
Maria, ca sa ramai insarcinata trebuie ca spermatozoidul sa fecundeze ovulul. Atat timp cat esti la menstruatie nu ai cum sa ovulezi, asadar este imposibil!!!
maria
QUOTE(Rema @ Feb 6 2007, 01:08 PM) *
Maria, ca sa ramai insarcinata trebuie ca spermatozoidul sa fecundeze ovulul. Atat timp cat esti la menstruatie nu ai cum sa ovulezi, asadar este imposibil!!!

Fetelor, sincer multumesc pt. raspunsuri.
Am obosit sa tot vad pe diverse form-uri cum ca unele fete, afirmau cu tarie ca ele chiar au ramas, chiar in a 2-a zi de ciclu, respectiv la sangerare..... sad.gif
Practic, s-a intamplat, teoria spune altceva, eu ce sa mai cred???????
kim
Păi "unele fete", dragă Maria, erau căzute-n cap...
Ştii cum e chestia asta? Ca atunci cīnd tot acele fete ştiu sigur că dacă faci dragoste din picioare, nu rămīi gravidă...
maria
QUOTE(kim @ Feb 7 2007, 02:08 PM) *
Păi "unele fete", dragă Maria, erau căzute-n cap...
Ştii cum e chestia asta? Ca atunci cīnd tot acele fete ştiu sigur că dacă faci dragoste din picioare, nu rămīi gravidă...

Uitati am gasit pe un forum explicatia unei fete care are un ciclu de 22 de zile ( scurt ). Zice asa ca se stabileste perioada fertila astfel: 22-14 (ovulatia)=8 prima zi de fertilitate; 8-7(durata de viata a spermatozoizilor ) = 1, [CONCLUZIE: chiar din prima zi a mesntruatiei poti ramane insarcinata.... sad.gif
kim
Aşa ceva nu e posibil. Fata aia trebuie să consulte un ginecolog. Şi un psihiatru biggrin.gif
Rema
Maria, este posibil sa ovuleze in Z8 dar pe langa faptul ca endometrul nu stiu daca are timp sa fie pregatit pentru a se putea implanta embrionul, eu nu cred ca un spermatozoid poate rezista 7 zile in vagin in astfel de conditii. Spermatozoizii rezista mai mult in vagin atunci cand exista mucus cervical, ori la ciclu, nici vorba de mucus. Deci, continui sa cred ca e practic imposibil.
maria
QUOTE(Rema @ Feb 7 2007, 07:09 PM) *
Maria, este posibil sa ovuleze in Z8 dar pe langa faptul ca endometrul nu stiu daca are timp sa fie pregatit pentru a se putea implanta embrionul, eu nu cred ca un spermatozoid poate rezista 7 zile in vagin in astfel de conditii. Spermatozoizii rezista mai mult in vagin atunci cand exista mucus cervical, ori la ciclu, nici vorba de mucus. Deci, continui sa cred ca e practic imposibil.

Mi se pare perfect logic ceea ce afirmati voi, pe buna dreptate.
La carte scrie asa ca:
in perioada de menstruatie colul uterin este deschis, da, pentru a permite sangelui sa se scurga . Ei bine un contact sexual neprotejat in aceasta perioada permite ca unii spermatozoizi sa ajunga prin colul uterin deschis in acel moment la nivelul trompelor uterine, iar o parte mor datorita conditiilor nefavorabile de la nivelul uterului si vaginului. Spermatozoizii, unul singur, aia care au ajuns la nivelul trompelor uterine astepata pana se formeaza un ovul matur, sa zicem 5 zile, il fecundeaza si dupa vreo 5 zile ovulul fecundat si multiplicat migreaza spre uter unde mucoasa ii va permite cuibarirea. Asa se formeaza SARCINA. Vi se pare logic????
simina
Fetelor,si eu stiam ca in anumite conditii se poate ramane insarcinata in perioada menstruatiei.Nu mai stiu unde am citit,cred ca in vreun manualprobabil,ca au existat cazuri de aparitie a sarcinii la menstruatie.O fi vorba de ciclu neregulat...
kim
Mai rămīne să mai citesc pe undeva că vreuna a rămas gravidă doar gīndindu-se, iar celulele nervoase au transmis un stimul ovarelor care au eliberat un ovul gata fertilizat cu ajutorul telepatiei...
maria
QUOTE(kim @ Feb 8 2007, 12:29 AM) *
Mai rămīne să mai citesc pe undeva că vreuna a rămas gravidă doar gīndindu-se, iar celulele nervoase au transmis un stimul ovarelor care au eliberat un ovul gata fertilizat cu ajutorul telepatiei...

Ce spui tu cred ca este vorba de OVULATIE SPONTANA, adica daca poate numai ca priveste sau se gandeste cum spui tu la cineva, sa se excite atat de puternic incat sa i se declanseze ovulatia.... Cineva pe un forum spunea ca in timpul unui act sexual daca se traieste la intensitate maxima se poate declansa ovulatia, chiar daca tu sa zicem erai la mesntruatie, si poti ramane insarcinata, si dupa aia te intrebi cum am ramas ca eram la ciclu....
Pai, sa vezi ca am citit un articol pe net, era vorba despre faptul ca daca in timpul conceptiei unui copil, daca unul dintre parteneri se gandeste puternic, deci se concentreaza puternic cu gandul la o iubire secreta, copilul va semana cu acea persoana sau iubire secreta.........Erau niste yoghini, uite am incercat sa caut si nu-l mai gasesc...Scoteau in evidenta ce poti sa faci cu puterea gandului!!!!
Ce mai, informatia ne OMOARA>>>> Suntem foarte destepti....Internetul asta .....
kim
Eu glumisem, Maria, dar văd că am avut drepate...
Doar Sfīnta Fecioară a rămas cu Sf. Duh.
Chestia cealaltă cu iubirea secretă..., am auzit-o şi eu. Dar ar fi penibil să faci dragoste cu soţul tău şi copilul să semene cu poştaşul. sad.gif
maria
QUOTE(kim @ Feb 8 2007, 11:22 AM) *
Eu glumisem, Maria, dar văd că am avut drepate...
Doar Sfīnta Fecioară a rămas cu Sf. Duh.
Chestia cealaltă cu iubirea secretă..., am auzit-o şi eu. Dar ar fi penibil să faci dragoste cu soţul tău şi copilul să semene cu poştaşul. sad.gif

Da, pai asta zic ca iti dai seama ce putere a mintii data in friguri trebuie sa ai incat sa modifici structura genetica a spermatozoizilor....numai cu gandul si sa apara fetita = Pamela Anderson si baiatul = Tom Cruise.
Ei, ce zici..... liwlol.gif
In concluzie: Sarcina la menstruatie, respoectiv in zilele de sangerare, imi este greu sa cred ca este posibil....
maria
Gata??? sad.gif
Nu mai vine cineva cu vreo parere...Ar fi foarte interesant sa aflu mi multe cazuri, ce si cum....cu privire la acest subiect 1_3ani.gif

Pupici
Mona75
Fetelor,dar sa ramai gravida cu gemeni,la date diferite,ati auzit sper.Sa nu ma faceti senila pt.ca mie mi s-a intamplat.Mi-a fost greu sa realizez,dar au venit explicatiile din partea medicilor si m-am dumirit si eu. vreauBB.gif vreauBB.gif
kim
Să mor dacă-am auzit! Ia zi-ne! ohmy.gif
maria
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Explica-ne, te rog!
Mona75
Cand am fost la prima echo,de retinut ca am facut numai 4D,dr.Chitescu de la Medlife m-a anuntat foarte amuzata ca am gemeni.Va inchipuiti ce emotii m-au trecut,nu de alta dar stiam ce m-asteapta,mai avand unul acasa.Mi-a facut echo,imi da hartiile si cand ajung acasa ma uit la data probabila a nasterii.Diferenta intre ei de 4 zile.Data probabila la Teo era 7.05+_3 zile si la Maria 11.05+_3 zile.La urmatoarea echo,bineinteles ca am intrebat-o.Prima replica:"esti iepuroaica".Explicatia:perioada de ovulatie dureaza mai mult,la mine,decat ar fi normal.Am ramas gravida cu primul normal si la celalalt au ramas ovule nefecundate.Sincera sa fiu,eu mare lucru n-am prea inteles dar ma uit la echografii si ma minunez.Tind sa cred ca are dreptate pt.ca sunt gemeni monozigoti(fiecare cu placenta lui)si nu seamana absolut deloc.
Mona75
QUOTE(tzutzulica @ Feb 9 2007, 10:17 AM) *
Cand am fost la prima echo,de retinut ca am facut numai 4D,dr.Chitescu de la Medlife m-a anuntat foarte amuzata ca am gemeni.Va inchipuiti ce emotii m-au trecut,nu de alta dar stiam ce m-asteapta,mai avand unul acasa.Mi-a facut echo,imi da hartiile si cand ajung acasa ma uit la data probabila a nasterii.Diferenta intre ei de 4 zile.Data probabila la Teo era 7.05+_3 zile si la Maria 11.05+_3 zile.La urmatoarea echo,bineinteles ca am intrebat-o.Prima replica:"esti iepuroaica".Explicatia:perioada de ovulatie dureaza mai mult,la mine,decat ar fi normal.Am ramas gravida cu primul normal si la celalalt au ramas ovule nefecundate.Sincera sa fiu,eu mare lucru n-am prea inteles dar ma uit la echografii si ma minunez.Tind sa cred ca are dreptate pt.ca sunt gemeni monozigoti(fiecare cu placenta lui)si nu seamana absolut deloc.

Scuze.Sunt bizigotzi.
kim
Fată dragă, tu chiar eşti un fenomen al naturii. N-am mai auzit aşa ceva. De-acu ai grijă...faci ştii tu ce doar o dată...dar de-acum cred că nu-ţi mai trebu copii...Deci cīt au gemenii tăi...? smile.gif
Mona75
QUOTE(kim @ Feb 9 2007, 01:56 PM) *
Fată dragă, tu chiar eşti un fenomen al naturii. N-am mai auzit aşa ceva. De-acu ai grijă...faci ştii tu ce doar o dată...dar de-acum cred că nu-ţi mai trebu copii...Deci cīt au gemenii tăi...? smile.gif

Gemenii au 9,5 luni,dar sa stii ca nu sunt chiar un fenomen.Majoritatea gemenilor bizigoti asa au fost conceputi.Iti dai seama ca m-am interesat dupa aceea,am intrat pe div.site-uri si s-a mai intamplat.E adevarat nu sunt foarte multe cazuri.
kim
Să-ţi trăiască gemenii şi să te bucuri de ei! hug.gif
Ceea ce s-a īntīmplat este īntr-adevăr un miracol, īnafara aceluia prin care se formează bebelu, dintr-o celulă...
simina
Avand in vedere cele scrise pe aici,se poate ca un bebe sa apara cam in orice conditii,daca Doamne-Doamne vrea...chiar si in perioada menstruatiei...
kim
Sper ca Doamne-Doamne să nu-mi mai dea īncă unul. sad.gif
simina
QUOTE(kim @ Feb 10 2007, 08:58 PM) *
Sper ca Doamne-Doamne să nu-mi mai dea īncă unul. sad.gif

Ai,ma!!!Am mai facut eu unul cu trompele legate...asa ca...posibilitati sunt destule... liwlol.gif Niciodata nu stii ce-ti rezerva ziua de maine. unsure.gif
kim
Puşchea pe limba ta! Soţul meu a zis că nu mă mai aduce acasă de la spital dacă mai fac unul...
simina
QUOTE(kim @ Feb 11 2007, 06:34 PM) *
Puşchea pe limba ta! Soţul meu a zis că nu mă mai aduce acasă de la spital dacă mai fac unul...

Da,da...vezi sa nu te lase acolo...Si , daca e sa se intample.ce faci?

Apropo,am un sterilet de dat,nu vrea nimeni?E cu fir de aur si trebuie pus maxim luna asta.
Mona75
QUOTE(simina @ Feb 11 2007, 05:56 AM) *
Ai,ma!!!Am mai facut eu unul cu trompele legate...asa ca...posibilitati sunt destule... liwlol.gif Niciodata nu stii ce-ti rezerva ziua de maine. unsure.gif

Cum?Se poate asta?Apropo de trompe legate.E adevarat ca intri la menopauza mai devreme daca ti le legi?
kim
Sīnt destul de rare cazurile cīnd o sarcină se poate dezvolta chiar cu trompele uterine legate şi chiar cu sterilet pus! Cīnd vrea Dumnezeu, poţi să faci ce vrei tu şi tot rămīi... sad.gif
maria
eu cred ca trebuie sa existe expilcatii logice pentru tot ceea ce se intampla cu organismul nostru. Nu pot sa cred ca totul se petrece la voia intamplarii, asa haotic....
Fiecare reusita sau nereusita in a ramene insarcinata are explicatiile ei...

va pup
simina
QUOTE(maria @ Feb 12 2007, 01:20 PM) *
eu cred ca trebuie sa existe expilcatii logice pentru tot ceea ce se intampla cu organismul nostru. Nu pot sa cred ca totul se petrece la voia intamplarii, asa haotic....
Fiecare reusita sau nereusita in a ramene insarcinata are explicatiile ei...
va pup

Putem gasi explicatiile logice,numai ca sunt si cazuri cand logica spune ceva si realitatea altceva...atunci e mana lui Dumnezeu la mijloc.

Tzutzulica,nu stiu cand se intra la menopauza...am tot citit,dar nu am gasit explicatii si pentru asta.Despre sarcina cu trompe legate s-a mai auzit,asa ca nu sunt chiar singura in cazul asta.
Mona75
Aseara a fost un reportaj foarte interesant despre sarcina multipla.Pacat c-am prins doar sfarsitul.Stie cineva daca se mai difuzeaza in reluare?
simina
QUOTE(tzutzulica @ Feb 12 2007, 05:45 PM) *
Aseara a fost un reportaj foarte interesant despre sarcina multipla.Pacat c-am prins doar sfarsitul.Stie cineva daca se mai difuzeaza in reluare?

Unde l-ai vazut?Pe ce canal?Poate gasim in presa scrisa!
Mona75
Pe national geographic.
ana2007
Buna fetelor!

As vrea sa va spun si eu parerea mea despre cind poti sa ramii insarcinata.
La un ciclu regulat (o data la 28 de zile) regula mea este urmatoarea:sa zicem ca ciclul a venit in ziua intii alunii...sint 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 , sint zece zile cu tot cu ciclu in care nu ramii insarcinata.Urmatoarele zece zile ramii :este ziua a 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 in care femeia ovuleaza (cele mai bune zile iin care ovulatia este mai buna sint zilele de mijloc adica 14,15,16 si 17 dar nu neparat).Dupa acceste 10 zile , urmatoarele 10 nu ramii :21,22,23,24,25,26,27,28,29,30 .In data de 30,31 trebuie sa vina ciclul din nou ,iar luna urmatoare calculezi din nou zilele.
Eu in felul acesta stiu exact cind ramin sau cind nu ramin gravida.

Ana smile.gif
Mona75
E pe site la National geographic,l-am gasit.dar nu-l pot descarca,ca-mi trebuie nu stiu ce program.
maria
Ana2007,

este destul de corect ce spui tu, in cazul tau fiind un CM regulat, fix la 28 de zile.... Dar, in practica vreauBB.gif traiesc mai mul si poate este posibil ca daca prestezi mai devreme , sa zicem in ziua a 7, 8-a sa ramai gravida.gif
simina
Apropo de calculele tale ,Ana,eu am doi copii,care teoretic au stat cu o luna mai mult in burta...asa ca practica e alta si teoria alta.Mai grav e cand medicii nu tin seama de particularitatile fiecarei femei.La mine,un medic care m-a controlat si si-a spus parerea, m-ar fi operat dupa calculul teoretic fara a lua in seama calcului ecografului.Noroc,ca am fost inspirata sa merg tot pe mana medicului meu,care a asteptat pana in ultimul moment,nu s-a grabit.
Mona75
QUOTE(simina @ Feb 15 2007, 01:39 AM) *
Apropo de calculele tale ,Ana,eu am doi copii,care teoretic au stat cu o luna mai mult in burta...asa ca practica e alta si teoria alta.Mai grav e cand medicii nu tin seama de particularitatile fiecarei femei.La mine,un medic care m-a controlat si si-a spus parerea, m-ar fi operat dupa calculul teoretic fara a lua in seama calcului ecografului.Noroc,ca am fost inspirata sa merg tot pe mana medicului meu,care a asteptat pana in ultimul moment,nu s-a grabit.

Cum au stat mai mult cu o luna?Da'voi stiti ca,calculul la sarcina se face in saptamani,nu in luni.Si cum luna nu are 4 sapt.fix,ci 4 sapt.si cateva zile,acele zile se strang,de aceea la calcul ne iese o luna in plus.Nu stiu daca la asta te referi,dar am spus-o pt.necunoscatoare.
simina
QUOTE(tzutzulica @ Feb 15 2007, 11:55 AM) *
Cum au stat mai mult cu o luna?Da'voi stiti ca,calculul la sarcina se face in saptamani,nu in luni.Si cum luna nu are 4 sapt.fix,ci 4 sapt.si cateva zile,acele zile se strang,de aceea la calcul ne iese o luna in plus.Nu stiu daca la asta te referi,dar am spus-o pt.necunoscatoare.

Calculat in saptamani,am nascut cu 4 sapt.mai tarziu.Ma refer la calculul matematic:Data ultimei mestruatii minus trei luni +7 zile.
kim
Aşa mi-a spus şi doctoriţa mea, că luna de sarcină are 5 săptămīni , nu 4.
simina
QUOTE(kim @ Feb 15 2007, 06:02 PM) *
Aşa mi-a spus şi doctoriţa mea, că luna de sarcină are 5 săptămīni , nu 4.

Nu calculaza nimeni in luni calendaristice.Se presupune doar ca o luna are 4 saptamani.Eu vorbeam de calculul pe hartie in saptamani de sarcina.
simina
Ca sa fiu mai explicita dau un exemplu.La Mihai:menstruatia la 12 mai-nastere calculata intre 10 si 17 februarie si nasterea efectiva la 11 martie.Dupa semne, cred ca ar fi mai stat vreo saptamana in burta.Si la Andrei a fost la fel,doar George a fost cum spune calculul ginecologului.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2023 Invision Power Services, Inc.